Walesa: desnoods bij ondergrondse Britse verkiezingen nog onzeker C De journalistieke flop van de eeuw Israël voorlopig nog in Libanon Zweden blijft zoeken Winst voor Spaanse socialisten Als politie hem blijft hinderen Brussel loopt uit voor rechten van migranten ÖUeverbruik stijgt weer Hitlerdagboeken: groteske oppervlakkige vervalsing MAANDAG 9 MEI 1983 SUNDSVALL (AP) - De Zweedse marine is ook gisteren blijven zoeken naar mogelijke Russische duikboten in de baai van Dunsvall. waar de zaterdag een zwaar bombardement uitvoerde met dieptebom- Buitenland intussen neen een Russische gastanker de baai gisteravond onder bege leiding van een loodsboot, een helikopter van de marine en een vaar tuig van de kustwacht de baai mogen verlaten. De 4.976 ton metende tanker M/T Auseklis was zaterdag in de haven van Sundsvall aangeko men om een lading methanol te lossen. De vrees bestond dat mini- duikboten die naar de Zweden aannemen in de baai zijn opgesloten, onder dekking van de 100 meter lange tanker zouden problemen te ontsnappen. Marinefunctionarissen verzekerden echter, dat zij iedere "meesluiper" zouden ontdekken. Zaterdagavond hadden ongeveer 20 ooggetuigen verklaard, dat zij een vermoedelijke duikboot hadden gezien die net onder het wateropper vlak een veerboot schaduwde die op weg was naar Finland. De marine, die sinds donderdag een meuwsstop in acht neemt, wilde geen com mentaar leveren, maar Zweedse kranten schreven dat een duikboot van de Zweedse marine kennelijk alle uitvarende schepen volgt om te verzekeren dat er geen vreemde indringers mee varen. MADRID (UPI/AFP/Reuter) - De socialistische arbeiderspartij van Spanje, de PSOE, is bij de ge meenteraadsverkiezingen van gisteren als winnaar uit de bus gekomen. De socialisten behaal den ongeveer 45 procent van het aantal stemmen en krijgen waar schijnlijk ook de meerderheid in elf van de twaalf nieuwe regiona le parlementen. Het percentage ligt iets onder het aantal stem men dat de socialisten kregen bij de parlementsverkiezingen in oktober vorig jaar. De conservatieve Volksalliantie van Manuel fraga boekte een kleine winst ten opzichte van die verkiezingen. Zij behaalden nu 27 procent van de stemmen en wonnen in zeven .procincie- hoofdsteden. De communisten kwamen niet verder dan zeven procent van de stemmen, twee maal zoveel als in oktober maar veel minder dan de 13 procent in 1979 bij de eerste democratische verkiezingen op plaatselijk ni veau sinds het bewind van gene raal Franco. In 18 van de 20 grote steden heb ben de socialisten de absolute meerderheid behaald. Burge meester Tierno Galvan van Ma drid behaalde met zijn fractie in de gemeenteraad zelfs 30 van de 57 zetels. Dit betekent dat hij zonder de communisten kan be sturen. In Barcelona slaagde de socialistische burgemeester erin 21 van de 43 zetels te veroveren. Vier jaar geleden behaalde de PSOE in Barcelona nog 16 zetels. De opkomst gisteren bedroeg, vol gens minister van binnenlandse zaken Barrionuevo, meer dan 65 procent. In oktober was dat 80.8 procent en in 1979 bedroeg het percentage 62.4 procent. WARSCHAU (UPI/Reuter/DPA) - Lech Walesa, de leider van de verboden Poolse vak bond Solidariteit, dreigt zich bij de ondergrondse vakbeweging aan te sluiten, indien de politie hem lastig blijft vallen. "Ik zal niet toestaan dat ze me als een konijn in een kooi houden. Me aansluiten bij de ondergrondse TKK (het coördinatiecomité van de onder grondse afdeling van Solidariteit) zal de enige weg voor me zijn om eruit te komen", aldus Walesa gisteren. Hij zei verder vrijdagavond een korte geheime vakbondsontmoe ting in Warschau te hebben bij gewoond samen met twintig tot dertig vertegenwoordigers van Solidariteit. De aanwezigen schreven een brief aan het Pool se parlement, waarin wordt ge protesteerd tegen de ontbinding van de vakbonden en gepleit voor meer vakbonden in Polen. Walesa werd kort daarop aange houden en door de politie naar zijn huis in Gdansk terugge bracht. De Poolse autoriteiten hielden gis teren nog een aantal personen vast, die ook aan de geheime bij eenkomst hadden deelgenomen. De flat van Walesa wordt sinds vrijdag door de politie bewaakt en zijn telefoon is sindsdien afge sneden De politie voorkomt dat mensen de flat binnengaan. Beroep De Poolse aartsbisschop Glemp deed gisteren een hartstochtelijk beroep op de autoriteiten te luis teren naar de "stem van het volk". Hij sprak voor een gehoor van ongeveer 100.000 mensen tij dens een bijeenkomst in Kra kow. "Wat we nodig hebben is vrede en om de vrede te bewaren hebben we erg weinig nodig", al dus Glemp. Hij zinspeelde indi rect op de recente overval - mo gelijk door politieagenten in bur ger - op een klooster in Warschau dat dient als hulpcentrum voor gevangenen. De aartsbisschop ging ook in op recente beschuldi gingen van de autoriteiten dat de kerk de afgelopen week demon straties tegen de staat heeft ge steund. "We willen geen politie ke demonstraties in de kerk. Maar aan de andere kant willen we ook geen traangasgranaten in onze heiligdommen". Aanval Partij- en regeringsleider Jaruzels- ki verklaarde zaterdag dat de po litieke leiding van Polen streeft naar duurzame samenwerking met de kerk. Deze moet echter de 'binnenlandse en internatio- Oma vrij In Italië is zaterdag de 76-jarige Caterina Picasso, ook wel de "oma van de Rode Brigades" genoemd, vervroegd uit de gevangenis ontslagen we gens "goed gedrag". Vorig jaar oktober werd ze veroor deeld tot vier jaar gevange nisstraf wegens haar banden met de terroristische organi satie de Rode Brigades. Walvissen Een internationale groep pa leontologen heeft nieuwe be wijzen gevonden voor de stel ling dat walvissen eens op land woonden. Deskundigen op het gebied van uitgestor ven dier- en plantensoorten denken dat de walvis een af stammeling is van de dissa- cus. Dit is een wolfachtig dier dat allang geleden is uitge storven. Erfenis De Amerikaanse communisti sche partij heeft afgezien van een erfenis van 630.000 dollar omdat zij niet de indruk wil I vestigen twee dametjes op leeftijd van geld te hebben beroofd. Het bedrag was aanvankelijk nagelaten door Erling Olson, een in Noorwegen geboren zeeman met linkse sympa thieën. Op zijn sterfbed had Olson zijn testament evenwel veran derd ten gunste van zijn schoonzuster, de 87-jarige Si- grid P. Conrad en 76-jarige buurvrouw, Mabel E. Freese. De communistische partij vocht de wijziging voor de rechtbank aan, maar drie da gen voor de behandeling van de zaak gaven de communis ten zich gewonnen. scherpe aanval gedaan op de Poolse vice-premier Rakowski. Aangezien deze de vertrouwens man is van Jaruzelski, zien velen in het artikel een rechtstreekse aanval op Jaruzelski zelf. De schrik en verbazing over het arti kel was in Poolse politieke krin gen zo groot, dat het blad, tegen de gewoonte in, niet in de Poolse kiosken verkrijgbaar was. Brandweermensen helpen een gewonde vrouw uit haar benarde positie x het brandende hotel Washington in Istanboel. (Foto ap> nale belangen" van de staat res pecteren en inzien dat de "hoge re nationale belangen" in de so- cialististische staat liggen. Volgens westerse waarnemers in Warschau staat Jaruzelski onder toenemende druk van de Sowjet- Unie. Zo werd vrijdag in het Rus sische blad "Nieuwe Tijd" een BRUSSEL (Reuter) - Duizenden mensen zijn gisteren door het centrum van Brussel getrokken uit protest tegen regeringsplan- nen om strenger op te treden te gen illegale migranten en om le gale migranten aan te moedigen naar hun land terug te keren. De demonstratie was georganiseerd door de twee grote vakbonden en enkele tientallen verenigin gen die tegen racisme ijveren. Zij werd gehouden op een tijdstip van toenemende bezorgdheid PARIJS (ANP) Het secretariaat van het Internationaal Energie bureau (IEA) verwacht dat het olieverbruik over heel 1983 nog licht zal dalen (met 1 a 2 procent). Door de toeneming van de eco nomische activiteit gaat de IEA er echter van uit dat er over de tweede helft van dit jaar een lich te groei van het olieverbruik zal ontstaan in vergelijking met de zelfde periode van 1982. Dat heeft IEA-directeur Lantzke gis teren in Parijs verklaard bij het begin van een tweedaagse minis tersconferentie van zijn organi satie. onder migrantengroepen, vooral uit Noord-Afrika en Turkije, die zeggen dat zij tot zondebokken gemaakt worden voor het hoge werkloosheidscijfer in België. Veel van de betogers, die uit alle delen van het land kwamen, had den leuzen bij zich met opschrif ten als "Beëindig racisme" en "Nee. tegen vreemdelingenhaat". De betogers hadden een eigen or dedienst gevormd die het op ze ker ogenblik zwaar te verduren kreeg toen groepjes tegen beto gers stenen gooiden naar de be togers. Zij gooiden ook plastic zakjes met rode verf die een poli tiewagen en vooraanstaande deelnemers aan de betoging raakten. Negentien Brusselse burgemees ters hadden op een bijeenkomst het standpunt ingenomen dat zij het recht moeten hebben eventu eel geen nieuwe vreemdelingen in hun respectieve gemeenten meer in te schrijven. De betogers bestempelden dit als racisme en vreemdelingenhaat. Brand in Turks hotel: 42 doden ISTANBOEL (AP) - Een snel om zich heen grijpende brand in een hotel in het cen trum van Istanboel heeft za terdag 42 mensenlevens geëist. Minstens 50 mensen raakten gewond. De militaire autoriteiten gaven als officieel dodental 35, maar in dat cijfer zijn geen slacht offers meegeteld die laten in ziekenhuizen aan hun ver wondingen bezweken, aldus andere functionarissen. Onder de doden bevinden zich 36 buitenlanders, maar tot nog toe heeft men slechts 10 buitenlandse slachtoffers kunnen identificieren. Vol gens functionarissen gaat het om zeven Grieken, een Fransman, een Oostenrijkse en een Westduitse. De brand in het zes verdiepin gen tellende hoteL Washing ton, in de-wijk Laleli in het. Europese deel van de stad, brak om half acht in de mor gen uit, toen het merendeel van de 131 gasten nog sliep. Het vuur ontstond na de ont ploffing van een butagasfles in de coffeeshop op de bega ne grond. (Vervolg van pagina i) JERUZALEM - Een snelle Israëli sche terugtrekking is niet te ver wachten. Volgens de nieuwe Is raëlische opperbevelhebber Moshe Levi zal Libanon niet tot rust komen, terwijl hij een nieuw gewapend conflict met Syrië niet uitsluit. Israël zal moeten beslis sen wat de volgende stap zal zijn, en de Israëlische regering over- door Jaap van Wesel weegt in samenwerking met Li banon en Amerika zijn troepen tot de rivier de Awali terug te trekken, 45 km ten noorden van de Israëlische grens. Dat is de lijn die samenvalt met de door Is rael geëiste veiligheidszone. In Israëlische militaire kring staat men voor een moeilijk dilemma. Het handhaven van de troepen in de huidige posities is buitenge woon onaantrekkelijk gezien de dagelijkse verliezen die Israel lijdt, maar de lijn van de rivier de Awali wordt een slechte en moei lijk verdedigbare linie genoemd, die Israël maar beperkte tijd kan handhaven. Generaal Levi stelde vast dat het Israëlische leger in toenemende mate te kampen heeft met guerrilla-acties, ook van Palestijnen die met Syrische steun naar Libanon terugkeren. In Libanon zelf heeft het weekein de weer zeer zware gevechten te zien gegeven tussen de verschil lende Libanese partijen, in hoofdzaak druzen en christenen, die zich over een breed front uit strekten. Beiroet en omstreken kwamen onder heftig artillerie vuur te liggen. Na het middaguur werd het rustiger, toen vanuit Damascus bekend werd dat Sy rië de druzen had verzocht het vuren te staken. Schultz is na zijn pendeldiplomatie naar Parijs vertrokken en gaat Schultz (Foto AP) daarna terug naar Washington. In het weekeinde bezocht hij, na dat de Israëlische regering met zijn voorstellen akkoord was ge gaan, achtereenvolgens Jorda nië, Syrië, Saoedi-Arabië, weer Israël en Libanon. Steun onder vond hij in Amman en Riad, ter wijl Syrië en de PLO zich van het akkoord distantiëren. Opvallend is dat het uitvoerende comité van de PLO voor het eerst sinds lan ge tijd weer in Damascus verga derde om zijn politiek met Syrië te coördineren, nadat Syrië en de PLO het afgelopen jaar in onmin hebben geleefd. Na het vertrek van Schultz is de Syrische president Assad naar Saoedi-Arabië gevlogen voor be sprekingen met koning Fahd. Het wachten is nu of de interne Arabische beraadslagingen vruchten zullen afwerpen. Schultz heeft duidelijk gemaakt dat de Arabieren de zwarte piet krijgen toegespeeld als het ak koord in het water valt. Een van de redenen trouwens waarom het Israëlische kabinet uiteinde lijk met de Amerikaanse voor stellen akkoord ging. De vervalste dagboeken van Adolf Hitler blijven Duitsland bezig houden. Het weekblad Der Spiegel dat vanochtend uitkwam, heeft voor de tweede keer achtereen zijn omslagver haal aan dit onderwerp gewijd. Dat komt slechts bij zeer hoge uitzondering voor. De grote vraag is hoe een toch over het algemeen gerespec teerd geillustreerd weekblad als Stern zo lichtvaardig tot pu blicatie van de inmiddels als vervalsing ontdekte notities van de Führer heeft besloten. Delen van de door Stern om schreven „grootste journalis- door Hans Amesz tieke sensatie van de na-oor- logse tijd" waren immers al en kele jaren in het bezit van het weekblad. En hoewel Stern aanvankelijk beweerde dat we tenschappers onomstotelijk hadden vastgesteld dat de „vondst van de eeuw" echt was, had het federale archief in Koblenz in samenwerking met de federale recherche en het instituut voor materiaal-onder zoek nog geen week nodig om precies het tegendeel te bewij zen, Volgens de directeur van het Bondsarchief, Hans Booms, gaat het zelfs om een „grotesk oppervlakkige verval sing". Volgens „Der Spiegel" is Stern tot publicatie overgegaan uit een „panische angst exclusief te zijn". Daar heeft het inder daad alle schijn van. Inmiddels hebben twee van de drie hoofdredacteuren van Stern, Peter Koch en Felix Schmidt, ontslag genomen. Koch, die nog vorige week in een hoofd artikel schreef, dat alle twijfe laars aan de echtheid van de dagboeken uitsluitend door „nijd" werden bewogen, had eerder geroepen dat als zou blijken dat het om een verval sing ging, de redactie het beste met de boot van de vinder van de dagboeken, Heidemann, naar het eiland Helgoland zou kunnen varen om daar de ven tielen eruit te trekken. En Fe lix Schmidt had voor dit geval aangekondigd dat de hoofd redactie van Stem er goed aan zou doen de diepste plekken van de Alster op te zoeken. De Alster is een meer in Hamburg waaraan het gebouw van Gru- ner en Jahr ligt, de uitgever van onder anderen Stem. De boot van journalist Gerd Hei demann speelt een essentiële rol bij de ontdekking van de vervalste aantekeningen van de nazi-dictator. Die boot was ooit in het bezit van Hermann Goring geweest. Heideman had het schip, de Carin 11, in 1973 van Gorings weduwe Em my gekocht. Korte tijd daarna meldden zich vele ex-nazi-lei- ders, onder wie de vroegere SS-generaal Karl Wolff, om tochtjes met Heidemann - te maken. Toen had de „taaiste journalistieke speurhond uit Duitsland" (aldus Stem) vol gens eigen zeggen de eerste aanwijzingen gekregen dat' Adolf Hitier gedurende zijn he le heerschappij dagboeken zou hebben bijgehouden. Iets wat niemend - naar nu blijkt te recht - aanvankelijk wilde ge loven. De vervalste Hitler-dagboeken zijn kennelijk voor een groot deel gebaseerd op een in 1962 gepubliceerde kroniek van Max Domarus: „Hitler-toe- spraken en proclamaties '32- '45". Dit boek behoort tot de zogenaamde standaardwer ken. De dagboeknotities van de „Stem-Hitler", zoals Der Spiegel de vervalser of de ver valsers noemt, komen vrij ge- LONDEN - De speculaties over vervroegde Britse verkiezingen namen gisteren toe na een spe ciale bijeenkomst die premier Thatcher hield met zes vooraan staande leden uit haar Conserva tieve Partij. Premier Thatcher had haar vertrouwelingen uitge nodigd op het buitenverblijf Chequers om zich voor het eerst officieel te beraden over de ver kiezingsdatum. De premier staat onder zware druk om in juni ver kiezingen te houden. Een groot aantal conservatieve kamerlederf heeeft er bij haar op aangedron gen 9 juni als verkiezingsdatum aan te wijzen. Een opiniepeiling in het zondags blad The Observer bevestigde gisteren het vermoeden van die kamerleden dat de oppositionele Labourpartij de achterstand op de Torys aan het inhalen is. De Conservatieve Partij leidt vol gens deze laatste peiling met 46 procent, de Labourpartij volgt met 38 en de alliantie van sociaal democraten en liberalen behaalt slechts 15 procent van de stem men. Maar premier Thatcher, als ze al over een verkiezingsdatum besloten heeft, wilde gisteren niets loslaten. Ze maakte duide lijk zich door niemand onder druk te laten zetten. „De verkiezingen zullen gehouden worden wanneer ik acht dat het landsbelang er het beste mee ge diend is", zei ze in een BBC-in- terview. „Ik laat me niet in een hoek drukken door wie dan ook. Dit is een heel belangrijke beslis sing en ik wil er de tijd voor ne men. De verkiezingen zullen ge houden worden wanneer dat het land het beste uitkomt en ook natuurlijk wanneer de kans het grootste is voor deze regering om nog voor een of meerdere termij nen herkozen te worden". door Lia van Bekhoven .Hoewel premier Thatchers vijfjari ge regeringsperiode pas volgend voorjaar ten einde is, is de kans dat ze zolang met de verkiezin gen zal wachten uiterst gering. Een andere favoriete stembusda tum is oktober, maar veel conser vatieven vrezen dat een stijging in het najaar van het werkloos heidscijfer en van de inflatie de populariteit van de Thatcher-re- genng ernstig zal aantasten. Ver wacht wordt nu dat premier Thatcher over enkele dagen haar beslissing bekend zal maken. Als ze voor 9 juni besloten heeft zal de premier het parlement eind deze week ontbinden met het oog op deze verkiezingscampag ne. Hoewel bekend is dat de premier een zo kort mogelijke verkie zingscampagne wil, achten de meeste waarnemers 23 juni als verkiezingsdatum nog steeds niet uitgesloten. Ook de Labour partij bereidde zich dit weekend voor op een juni-verkiezing. Tij dens een conferentie met de vak bonden in Surrey, Zuid-Enge- land, beloofden de vakbondslei ders de Labourpartij bijna 10 miljoen gulden voor de verkie- zingskas. De vakbonden zullen tevens met mankracht de La bourpartij bijstaan tijdens de campagne. Partijleider Michael Foot bevestig de een nieuwe sfeer van optimis me in de partij. Hij zei ervan overtuigd te zijn de verkiezingen „wanneer die ook gehouden mo gen worden" te winnen. In een toespraak beschuldigde hij zon dag premier Thatcher ervan Groot-Brittannië in de ernstigste economische catastrofe gebracht te hebben die het land gekend had. Simon Wiesenthal denkt dat de vervalste dagboeken van Hitier het werk zijn geweest van 'hoog-nazi-geboefte' in Zuid-Amerika en vervaar digd om de reputatie van 'Der Führer' op te krikken. "Ik ben er tamelijk zeker van dat de Oostduitsers, die er van worden verdacht een rol in deze zaak te hebben ge speeld, er niets mee te ma ken hebben", aldus de nazi- jager in gesprek met de As sociated Press. "Zij (Oostduitsers) hebben er geen belang bij Hitler van blaam te zuiveren en de Westduitse neo-nazi's zijn gewoon te dom voor dit soort werk". trouw overeen met wat in de Domarus-kroniek staat. Als Domarus over bepaalde dagen niets schreef, ging de „Stern- Hitier" ook naar bed zonder te voren zijn zogenaamde dag boek te hebben opengeslagen. De vervalste dagboeken bevat ten ook opmerkelijke fouten. Zo zou Hitier hebben geno teerd dat hij op 9 januari 1934 naar Rijkspresident Hinden burg was gegaan om ervoor te pleiten dat het staatshoofd de Nederlander Marinus van der Lubbe, die was veroordeeld tot de dood vanwege het in brand steken van de Rijksdag, niet zou gratiëren. In werkelijkheid had Hindenburg het gratiever zoek al drie dagen eerder, op 6 januari, verworpen. Verder heeft Adolf Hitler op 16 augustus 1937 een telegram ge stuurd aan generaal Ritter von Epp wegens het feit dat die 50 jaar deel uitmaakte van het le- Felix Schmidt- (Foto AP) ger. De vervalser heeft de zaak omgedraaid en laat Hitier be weren dat hij een telegram van de generaal kreeg, waarin deze de Führer feliciteert met zijn 50-jarige toegenegenheid voor de strijdkrachten. Hitler was toen echter nog maar 48 jaar oud. De nu ex-Stern-hoofdredacteu- ren Koch en Schmidt zullen ze ker niet bij Helgoland of in de Alster in het water verdwijnen. Waarschijnlijker is dat zij een stevige financiële handdruk krijgen. De zittende redactie van Stern zal nog heel wat moeten doorstaan. „De stront dampt", zei de vroegere hoofd redacteur en huidige uitgever van het blad, Henri Nannen. Die damp zal pas langzaam vervliegen als Stern uitgebreid heeft gepubliceerd hoe de „grootste flop van de na-oor- logse journalistiek" tot stand is gekomen. Gerd Heidemann zal zijn bron nen moeten noemen. Duide lijkheid zal ook moeten heer sen over de genoemde acht miljoen mark die Stern zou hebben uitgegeven om in het bezit van de vervalste dagboe ken te komen. De directeur van de uitgeverij Gruner en Jahr, Gerd Schulte-Hillen, heeft 30 opgewonden redactie leden verzekerd dat dat geld niet naar rechts-radicale krin gen is gegaan. Bij Stern wordt het erewoord van velen niet zo maar meer geloofd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6