'Iedere jongere moet hier met doel vertrekken' Stichting: er is veel geld nodig voor Leidse orgels Let's dancein Vijf Meihal opSekeL Bibliotheek beperkt aantal uitleenuren BEL Wegloophuis als neutrale omgeving9 Politie pakt drie inbrekers Autodieven aangehouden parkeermeters Auto botst tegen boom op Kanaalweg 143094 PvdA MAANDAG 9 MEI 1983 LEIDEN - Een willekeurige woensdagmiddag: de Langebrug ligt er in het spaarzame lentezonnetje verlaten bij. Tussen woonhuizen en achtergevels van kantoorpanden be vindt zich de van de buitenkant troosteloos aandoende gevel van het Wegloophuis. Slechts de roze cijfers van het straatnummer geven iets frivools aan het pand. Binnen komen de felle kleuren echter herhaaldelijk terug in het schilderwerk. En bovenal vormt de sfeer binnenshuis een compleet contrast met de straat: het is er een drukte van belang. Enkele weglopers en vrijwilligers samen in de woonkamer van het wegloophuis. "De meeste jongeren vinden wel een oplossing, terwijl zij in het Wegloophuis verblijven". "Je komt precies op het goede mo ment", zeggen vrijwilligers Ka rin en Ricardo die vandaag de begeleiding hebben over de ne gen jongeren die tijdelijk onder dak vinden in het Wegloophuis. Door de pas gedweilde granieten hal lopen ze door de woonkamer naar de kantoorruimte en vertel len. Af en toe worden ze gestoord door iemand die wat geld nodig heeft voor boodschappen of een ander die de stofzuiger niet zo snel kan vinden. "Dat is een van de dingen die we ons anders had den voorgesteld", zeggen de twee vrijwilligers. "Het is hier zo hartstikke druk, je moet soms echt moeite doen om een rustig plekje te vinden". Het Wegloophuis voorziet, nog geen drie maanden na de ope ning, duidelijk in een behoefte. Zoals voorzien bood het pand al na luttele dagen onderdak aan een tiental jongeren. Afgezien van een regelmatig verloop, is dat aantal nooit sterk vermin derd en daarmee de rust ook niet door Conny Smits meer weergekeerd. De vrijwilli gers die maanden hebben ge werkt om het pand bewoonbaar te maken, hebben nu hun han den vol aan dat waar het allemaal om begonnen is: een tijdelijk on derdak bieden aan jongeren die wegliepen van huis en in een neutrale omgeving naar oplos singen moeten zoeken. Karin en Ricardo spreken van een geslaagde onderneming. "Nu al is gebleken hoe noodzakelijk een Wegloophuis in Leiden is. Onze doelstelling wordt regelmatig waargemaakt, namelijk iedere keer wanneer een jongere hier weer vertrekt met een doel, of dat nu het gezin of begeleide ka merbewoning is. Meestal dient zich na niet al te lange tijd wel een oplossing aan. Niet zelden gaat de jongere terug naar zijn ei gen huis, omdat er na een week rust voor beide partijen wél weer gepraat kan worden". De Stichting Wegloophuis Leiden is een initiatief van het Jongeren Advies Centrum (JAC). Het JAC verleent hulp aan jongeren die problemen of vragen hebben rondom wonen, werken, uitke ringen, onderwijs, sexualiteit of drugs. Ook jongeren die van thuis of tehuis zijn weggelopen, kloppen bij het JAC aan. Al jaren kampte het JAC echter met een tekort aan opvangadressen voor weggelopen jongeren. Vaak moesten jongeren worden door verwezen naar Den Haag omdat in de Leidse regio geen schuila dres kon worden gevonden. Geldgebrek Van de gemeente waren echter noch financiën, noch huisvesting te verwachten voor het opzetten van een wegloophuis. Vandaar dat in september vorig jaar een pand werd gekraakt, eigendom van het rijk en al jaren onbe woond. De financiële middelen bleven evenwel tot op de dag van vandaag een probleem. Zelfs een erkenningssubsidie van 25 gul den werd door de gemeenteraad met één stem verschil gewei gerd. De financiële situatie vormt nu een donkere wolk bo ven de toekomst van het Weg loophuis. Op het moment wordt ingeteerd op de opbrengst van een feest en enkele eenmalige giften van fondsen; nieuwe in komsten zijn er niet. Tussen de drukke bedrijven in het Wegloophuis door, doet de Stich ting Wegloophuis Leiden ver woede pogingen om de 'weglo persuitkering' van de sociale dienst te krijgen. In andere ge meenten wordt die uitkering na melijk wel verstrekt aan jonge ren in soortgelijke wegloophui zen. Bovendien is het landelijk overleg wegloophuizen nieuw le ven ingeblazen en wordt gepro beerd voor alle wegloophuizen een financiering via het ministe rie van WVC los te krijgen. Deze zaak wordt binnenkort in de Tweede Kamer behandeld. "Een goede regeling is nodig, want de meeste weglopers hebben geen inkomsten en kunnen dus geen bijdrage betalen". Zonder geld raken JAC en Stich ting Wegloophuis de voorziening kwijt die met zoveel moeite is op gebouwd. Karin en Ricardo: "De jongeren die hier onderdak vin den, zijn niet zomaar van huis weggelopen. Vaak zijn er al jaren problemen, die dan op een be paald ogenblik uit de hand lo pen. Voor de jongere is dat meestal op het moment dat ze zich bedreigd voelen. We zeggen niet dat het Wegloophuis dé idea le situatie is - een gastgezin kan meer rust bieden - maar het blijkt wel een broodnodige voor ziening te zijn". Waarschuwen In de regel komen de jongeren via het JAC bij het wegloophuis te recht. Het JAC neemt ook de be geleiding van de jongere op zich; het Wegloophuis dient slechts als onderdak, een plaats waar ge geten en geslapen kan worden. Intussen zoekt het JAC samen met de jongere naar oplossingen, regelt een eventuele uitkering en onderhoudt contact met de ou ders. "We raden de jongere altijd wel aan om de ouders te waar schuwen dat hij of zij niet zo maar ergens rondzwerft, maar veilig onderdak is. Ook gaat er een telefoontje naar de politie, die haalt zo'n kind dan van de te lex af. Wéér het kind is, wordt de ouders niet verteld nee". De meeste 'weglopers' zijn in de leeftijd van 15, 16, 17 jaar. Onder hen bevinden zich opvallend veel buitenlandse jongeren. Hun problemen laten zich vaak van gen onder de noemer 'cultuur verschillen'. Een van hen is Mo hammed (17) eerste gast van het Wegloophuis en toevallig deze week vertrokken naar een gast gezin tot er ruimte voor hem is in het project Begeleide Kamerbe woning. "Ik had zo vaak ruzie met mijn vader dat hij me uitein delijk uit de deur zette. Het is goed dat het Wegloophuis be staat, anders had ik niet geweten waar ik naar toe moest". LEIDEN - Drie 17-jarige inbrekers, één Leidenaar en twee inwoners van Spijkenisse, hebben weinig plezier beleefd van de geluidsap paratuur die zij in de nacht van zaterdag op zondag buit maakten op de Haarlemmerstraat bij 'Tan dy Electronics'. Om kwart over vier werd de in braak gemeld bij de Leidse poli tie. De drie jeugdige inbrekers, die met klinkers de etalageruit hadden ingegooid, hadden juist een versterker, een cassettedeck, geluidsboxen en een stereo-ele ment in een personenauto gela den, toen de politie arriveerde. Het drietal slaagde er in eerste in stantie in te ontkomen maar werd korte tijd later aangehou den in de woning van de Leide naar in de Kooi. De drie verklaar den te handelen uit geldgebrek en de auto te hebben 'geleend' van de vader van de Leidenaar die op vakantie was. LEIDEN - Vier jeugdige Delftena ren zijn zaterdagavond even voor twaalf uur aangehouden in het Lammenschanspark. De vier, in leeftijd variërend van 16 tot 18 jaar, bleken in hun woonplaats een auto te hebben gestolen. Agenten van de Algemene Ver keersdienst, die de jacht op het viertal hadden geopend, ver zochten de Leidse politie om as sistentie, nadat de gestolen auto was achtergelaten bij het benzi nestation ter hoogte van het volkstuincomplex langs rijks weg 4 (Den Haag-Amsterdam). De inzittenden hadden de benen genomen. De Leidse politie trof de Delftena ren aan in het Lammenschans park en leverde hen over aan haar Delftse collega's. Weer dwingt majorettes naar binnen LEIDEN Onder grote belangstel ling van familie en kennissen is gistermiddag het vierde moeder dagconcours van majorettes ge houden. Aan dit concours, dat elk jaar wordt georganiseerd door de Leidse majorette-vereniging 'Kooi Girls', deden maar liefst 21 verenigingen mee, samen goed voor ruim driehonderd majoret- ten. 'Als de weergoden ons niet in de steek laten, kan er niet veel mis gaan', schreef Cor Groen, voorzit ster van de Kooigirls, nog als voorwoord in het programma boekje. De weergoden lieten de majorettes dus wel in de steek gistermiddag. In allerijl moest worden uitgeweken naar de Groenoordhallen, wat een aan slag op het budget van de organi satie betekende. Bovendien werd de intimiteit van de wijk De Kooi gemist. Uiteindelijk kon na afloop toch over een geslaagd concours wor den gesproken. De beker voor de eerste plaats ging in d,e jeugd-di- visie naar The Sweet Angels. Ko- libri uit Den Haag haalde de be kers weg in de tweede, eerste en ere-divisie. x actie tijdens het majoretteconcours van de Kooigirls, dat in de Groenoordhallen moest LEIDEN - De wereld van glitters, veren, stokjes die met de regel maat van de klok de lucht in wor den gegooid: dat is de wereld van de majoretten. In de Vijf Meihal waren zaterdagavond alle facet ten aanwezig voor de jaarlijkse 'Degrees-Parade 1983'. In een verduisterde hal, in de spotlich- ten, lieten groepen uit Leiden, Doetinchem. Dordrecht en Den Haag staaltjes van hun kunnen zien. Thema was dit jaar 'Let's Dance'. En daarmee werd de kern van de zaak goed getroffen. Paradeer den majoretten in hun beginja ren alleen nog rechtuit voor een drumband uit, tegenwoordig zijn de majoretten allang zelf standige groepen die vaak een waar ballet opvoeren. 'Batons' vliegen driftig in het rond, wor den kunstig weer opgevangen en er komexi zelfs radslagen aan te pas. De Miss Majorette lijkt bo vendien geen echte 'Miss' wan neer zij aan het eind van een op treden niet eindigt in de 'split'. Voor het in grote getale opgekomen publiek werden zaterdagavond enthousiaste shows weggegeven. De 'Fourtyfour Degrees', die hun sporen zelfs in het buitenland al verdiend hebben, gaven met hun 'Studio 44' een compleet beeld uit een balletschool. Ook drumfanfa re 'Flora-Band' uit Rijnsburg werkte aan de parade mee. (foto Holvast) LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond half vijf een 17-jarige Leide naar op heterdaad betrapt bij het 'kraken' van parkeermeters op de Boommarkt. De 'kraker' zou inmiddels hebben bekend vorige week ook al een vijftiental parkeermeters te heb ben opengebroken op de Boom- markt, het Rapenburg en het Stationsplein. Ook zou hij een auto hebben gestolen en een in braak hebben gepleegd in de kantine van het tenniscomplex aan de Haarlemmerweg. LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar raakte gewond toen hij zaterdag ochtend rond kwart over zeven op de Kanaalweg met zijn perso nenauto tegen een boom reed. Komende uit de richting Hoge Rijndijk raakte de automobilist door nog onbekende oorzaak ter hoogte van de Lorentzkade de macht over zijn stuur kwijt. De auto werd totaal vernield terwijl de Leidenaar met een hoofd wond, kaakfractuur en borstlet- sel moest worden overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. LEIDEN - 'Daar komt de orgel man....'. Leiden deed het oude welbekende liedje van Wim Son- neveld zaterdag alle eer aan. In het kader van de manifestatie 'Orgelstad Leiden' deden maar liefst elf draaiorgels Leiden aan. Bovendien lieten de orgels van de Hartebrugkerk, Marekerk, Hooglandse kerk en Pieterskerk die dag van zich horen. Buikie, Amazone, Steenputje, Wit te Ruth, Blauwe Gavioli: het is maar een greep uit de vele draai orgels met soms de wonderlijk ste namen. Vaak prachtig be schilderd, met hun ornamenten en beeldjes met triangels of bel len, luisterden de orgels zaterdag de Leidse straten op. Ook twee buikorgeltjes waren van de partij én het grootste orgel van Europa, een concertorgel uit Brabant dat de hele dag bij Molen De Valk stond te spelen. Tweede orgelstad Organisator van de manifestatie was vanzelfsprekend de Stich ting Orgelstad Leiden, die zich inzet voor het behouden, restau reren en laten spelen van de Leidse orgels. Voorzitter Ver hoef van de stichting meldde za terdagmiddag in de Pieterskerk dat hij van Leiden de tweede or gelstad in Nederland wil maken. Eerste op de ranglijst staat Alk maar. In elk geval zou een mani festatie als afgelopen zaterdag jaarlijks moeten terugkeren. In de Pieterskerk kreeg burgmees ter Goekoop tijdens de slotmani festatie de eerste dubbelelpee 'Orgelstad Leiden' aangeboden. Voor het publiek in de kerk, waaronder ook landdrost Lam- mers, minister Brinkman en ex- minister Gardeniers, beschreef de voorzitter de situatie van de acht historische kerkorgels die Leiden telt. "Veel van de orgels hebben een grondige restauratie nodig. En daarvoor is weer veel geld noodzakelijk". Het was of hij wilde zeggen: 'Vergeet het centenbakkie niet. Want ook de orgelman is maar een mens". ADVERTENTIE VANAVOND TUSSEN 7 9 DE P.V.D.A.! Wanneer U vragen of opmerkingen hebt over de huidige politiek van het Kabinet Lubbers of over de opposi tie van de P.v.d.A. dan kunt U ons vanavond bellen. Achter de telefoon zitten: D. Dolman, A. v.d. Hek, H. Veldhoen, onze wethouders en raadsleden. LEIDEN De Openbare Bibko- theek Leiden gaat het aantal uit leenuren van alle vestigingen be perken. Deze maatregel gaat be gin volgende maand in. De bi bliotheek moet de openingstij den inkrimpen omdat er onze kerheid is over de regelmatige beschikbaarheid van tijdelijk personeel. De bibliotheek heeft de laatste ja ren een grote toename van het aantal boekenleners bemerkt. Zo steeg het aantal lezers van 27.900 in 1979 tot 38.900 in 1982. De werkzaamheden die daaruit voortvloeiden moesten echter door hetzelfde aantal vaste me dewerkers worden uitgevoerd. Door het aantrekken van tijdelijk extra personeel kon de onstuimi ge groei wel enigszins worden opgevangen. Door de bezuinigin gen van het rijk is het nu echter onzeker of er nog langer krach ten beschikbaar komen in het kader van werkgelegenheidsver- ruimende maatregelen. De openingstijden van de centrale aan de Nieuwstraat zijn vanaf 1 juni: maandag van een tot vijf uur en van zeven tot negen uur, dinsdag gesloten, woensdag van tien tot vijf uur en van zeven tot negen uur, donderdag van een tot negen uur, vrijdag van een tot vijf uur en zaterdag van tien tot een uur. Ook de openingstijden van de filialen worden beperkt. LEIDEN - De rommelmarkt van de evangelisch-luterse gemeen te, die zaterdag op het kerkplein aan de Hooglandse Kerkgracht en in het bijgebouw van de kerk werd gehouden heeft f5250 op gebracht

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3