'Plannen onaanvaardbaar' Belangstelling groot voor combinatie molen/fietsdag Van barkrukzitten via bierviltjeshappen tot tonicstampersstapelen PAGINA 2 MAANDAG 9 MEI 1983 LEIDEN De Landelijke Fiets dag heeft afgelopen zaterdag bijna 3200 deelnemers vanuit Leiden en omliggende ge meenten getrokken. In en rondom molen De Valk, voor het eerst startpunt van de fiets tocht, was het dan ook de hele dag een gezellige drukte. Om negen uur 's morgens verza melden zich bij de molen al fietsers die zich klaarmaakten voor de 35 kilometer lange tocht. Een tocht die, vanwege de Landelijke Molendag, langs vijftien molens in de Leidse re gio voerde. Aan burgemeester Goekoop was het zaterdagochtend om de Landelijke Fiets- en Molendag op ludieke wijze te openen. Per ouderwetse velocipède daalde de burgemeester de rondgang af die vanaf molen De Valk naar het fietspad voert. Daarbij werd hij begeleid door de klan ken van het grootste draaiorgel van Europa, aanwezig vanwe ge de derde 'dag' in Leiden: de Leidse orgeldag. Na de officiële opening konden de 3200 fietsers beginnen aan hun tocht langs de molens. Ve len hadden zich op het ergste voorbereid, getuige de meege voerde blikjes bandenplak, re genjassen, fietspompen en voedselpakketten. De organi satie voegde daarbij nog eens een ballon en lunchpakket, met zeer toepasselijk van mo- lengraan gebakken brood. Voor het vertrek passeerden de fietsers nog het standje van de politie, met voorlichting over het voorkomen van fiet sendiefstal. Enkele van de molens die onder weg werden aangedaan, kon den zaterdag worden bezich tigd. Ook molen De Valk werd door veel publiek bekeken, tot genoegen van de Juniorkamer Leiden, die samen met de ANWB, VW en De Valk tot de organisatie behoorde. De Ju niorkamer heeft er zich het af gelopen jaar voor ingezet meer mensen naar de molen te trek ken. Onder meer werd een boekje uitgegeven met vier molenfietsroutes. Een al eer der door de Juniorkamer ver vaardigde diaserie over mo lens, werd van een Engels commentaar voorzien. De dia serie is in molen De Valk te zien. Ook de VW kwam zater dag overigens uit met de her druk van een boekje met zeven fietsroutes. De opbrengst van de Landelijke Fietsdag gaat naar een goed doel ten behoeve van visueel gehandicapten. De verpleeg huizen St. Elisabeth Gasthuis hof (Leiden) en Van Wijcker- sloot (Oegstgeest) waren zater dag met een kraampje aanwe zig om geld te verzamelen voor een nieuwe rolstoelbus. Ter gelegenheid van het officieel, gedeeltelijk, in gebruik stellen van korenmolen Windlust in Wassenaar was burgemeester Staab die morgen in de molen om er de eerste zak graan op de molenstenen te gooien. Wind lust was tevens deze dag opge nomen in een route van de Landelijke Fietsdag en kon zich dan ook de gehele dag ver heugen in fietsers die het bin nenwerk van de gerestaureer de molen kwamen bekyken. Burgemeester Goekoop opende de Landelijke Fietsdag zaterdag door per vélocipède naar het startpunt af te dalen. Drie man sterk waren nodgi om de enthousiaste burgemeester te weerhouden van een al te snelle aftocht. Iedere bezoeker kon zich dan tevens overtuigen van de kwa liteit van het meel dat de mo len fabriceert want daarvan waren de gratis uitgedeelde bolletjes gebakken. In het hele land trok de tiende Landelijke Fietsdag 317.000 deelnemers, 32.000 meer dan in 1982. Het record werd overi gens in 1981 bereikt: 320.000. De fietsdag viel ditmaal samen het de viering van het hon derdjarig bestaan van de ANWB. AGENDA MAANDAG 19-21 i Leids Volkshuis - Haarlemmerstraat 73, werklozemanifestatie Leids Werklo zen Komitee. 20 uur. Anthonius Clubhuis - Lange Mare 43, le denvergadering Dienstenbond FNV, afd. Rijnstreek, 20 uur. Leidse Studenten Ekklesia - Rapenburg 100, film over vredesbewegingen in Oost-Europa, 20 uur. Nederlands Klassiek Verbond - Rapen burg 6, lezing prof. H.W. Pleket 'Hoe de Grieken dachten over de Romei nen en hoe de Romeinen dachten over de Grieken', 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'De Boze Geesten' van de Eufraat Korhan Yurtsever, 20 en 22.15 uur. Clubhuis Op Eigen Wieken - voorlich tingsbijeenkomst Stichting Diensten- r concept-beleidsplan, 14 Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegel- vrienden'. 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. denkoor, 19.30 i Zoeterwoude Ons Huis - Kosterpad 3. informatiebij eenkomst over energie en energiebe- Kamer van Koophandel over meubelboulevard Leiderdorp i de recordpoging voor het tonicstampersstapelen in Foto Holvast). Zoeterwouds Book of Records: ZOETERWOUDE - "Je moet er maar zin in hebben", was het la conieke commentaar van een van de vele bezoekers van de re cordwedstrijden die de Zoeter- woudse KPJ dit weekeinde heeft gehouden. Vanaf vrijdagavond tot gisteravond waren in het on derkomen van de plattelandsjon geren vele tientallen jongeren bezig de meest vreemde records te vestigen en/of verbeteren. Het doel van deze slopende activitei ten was het verwerven van een notering in het "Zoeterwouds Book of Records". De meest opvallende records die werden gevestigd waren het dis- codraaien en het barkrukzitten. Van vrijdagavond acht uur tot zaterdagavond tien over tien wa ren Ad Blijleven en Rob van Veen op hun plaats te vinden. Ad achter de knoppen van disco show Exodus, Rob zittend op een barkruk aan de bar. Op de simpele vraag waarom iemand ruim zesentwintig uur platen gaat draaien antwoordde een nog montere Ad Blijleven (23) vrij dagavond: "Omdat ik 't leuk vind". Het platen draaien en aan de bar zitten (hangen?) waren niet de enige blijken van uithoudings vermogen die tijdens dit zeer ge slaagde recordweekeinde res pect afdwongen. Wat te denken van Peter Turk die drie uur en drie kwartier op een been heeft gestaan. Ook voor hem een Zoe terwouds record. Het hoogste kaartenhuis ooit in Zoeterwoude gebouwd kwam op naam van zelfbouwer Jan van Rijn. De nokhoogte van zijn huis bedroeg II8V2 centimeter. De langste toon blies Peter Berg, hij hield hem 51 seconden vast. Ook het record "bierviltjes flippen" bracht Berg op zijn naam. Dertig viltjes deed hij in een keer een hele slag draaien. Het "biervilt- hap-record" staat op naam van Rob van Klink. Zijn mond bleek groot genoeg om een stapel van veertig viltjes te behappen. Ove rige Zoeterwoudse records: to nicstampers stapelen, Ton van der Salm dertien hoog. Kubus- draaien, Jan Vis, 53,8 seconden. Guldens stapelen, Berto Spie renburg 148 stuks. Door een briefkaart stappen, Peter Berg, 42,4 seconden. Flipperen, Hans den Elzen, 1533 punten. Darts gooien, Fred Romijn, het bord rond met 24 pijlen. Pokeren, Winfried van Bemmelen en Jan van Rijn, 3 uur en 29 minuten. Volgende week zondag zullen op het Loethe terrein de records worden gevestigd die niet bin nenshuis kunnen gebeuren. Aan bod komen onder meer eieren gooien, bierkrat stapelen, jongle ren met bal, en de meeste rijders op een fiets. Alle inwoners van Zoeterwoude kunnen aan het evenement deelnemen. LEIDERDORP Een meu belconcentratie in de Lei- derdorpse Elisabethhof is - zoals die nu wordt voor gesteld onaanvaardbaar voor de Leidse Kamer van Koophandel. Dat schrijft de Kamer in een bezwaar schrift naar aanleiding van de plannen aan de Leiderdorpse gemeente raad. "De thans voorgestane wijze waar op de meubelconcentratie gestal te zou dienen te krijgen is na af weging van de positieve en nega tieve effecten voor de Kamer te bezwaarlijk en derhalve niet aan vaardbaar", staat te lezen in het bezwaarschrift. Alleen als de ne gatieve effecten worden gemini maliseerd is de meubelconcen tratie voor de Kamer van Koop handel acceptabel. Concreet stelt de Kamer drie voor waarden war raan moet worden voldaan voordat de 22.000 vier kante meter meubelverkoop- vloeroppervlak kan worden ge realiseerd. Minimaal 6.500 vier kante meter van de meubelcon centratie moet worden gevuld door regionale bedrijven. Alleen meubelen mogen worden ver kocht in de concentratie en het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof mag niet verder uit breiden. De Kamer van Koophandel is ove rigens wel van mening dat er een meubelconcentratie kan komen, vooral omdat de regio Rijnland niet zo best voorzien is van dit soort bedrijven. Door de komst van de meubelcon centratie zal twintig procent van de Rijnlandse bedrijven versneld failliet gaan. De meubelzaken in de regio verkeren namelijk in een financieel zwakke positie. Omzetverlies aan een Leider dorpse concentratie zal bij zo'n achttien zaken een faillisement tot gevolg hebben. Om die te voorkomen vindt de Kamer dat bedrijven uit de regio de kans moeten krijgen zich ook te vesti gen in de meubelconcentratie. Een combinatie van nieuwe en bestaande bedrijven in de Lei derdorpse Elisabethhof zal na melijk veel minder negatieve ge volgen hebben. Binnenstad Om de functie van de Leidse bin nenstad als winkelcentrum voor de regio niet verder te ondermij nen stelt de Kamer tevens de vol gende twee voorwaarden. Voor komen moet worden dat naast meubels ook andere zaken ver kocht worden in de meubelcon centratie. Daardoor zouden nog meer bedrijven in de Leidse bin nenstad in problemen kunnen komen met als gevolg dat de kernfunctie steeds verder wordt uitgehold. Het gevaar bestaat ook dat de meu belconcentratie in combinatie met Winkelhof nadelig zal zijn voor de Leidse binnenstad. Daar om wil de Kamer van Koophan del dat Winkelhof niet verder wordt uitgebreid. De eigenaar van Winkelhof, Nationale Neder landen, heeft overigens het plan om waarschijnlijk nog dit jaar het winkelcentrum met 3.000 vierkante meter te vergroten. Volgens de Kamer van Koophan del moet aan deze voorwaarden worden voldaan om de negatieve Leiderdorper haalt finale dansen niet LEIDERDORP/DORTMUND - Leiderdorper Ruud Vermeij en zijn Engelse danspartner Debbie Fletcher zijn er het afgelopen weekeinde niet in geslaagd om de finale van het wereldkam pioenschap dansen voor profs te bereiken. Bij de latijns-ameri- kaanse dansen drong het paar door tot de laatste dertien, maar werd door de jury niet geselec teerd bij de laatste zes voor de finale. De wereldtitel werd in de Dort- munder Westfalenhalle gewon nen door een Noors danspaar juist voor een Engels koppel. Het brons ging naar Schotland. Aan de kampioenschappen latin- american werd door 33 danspa ren deelgenomen. Commerciële familiedag Leiderdorp goed bezocht LEIDERDORP - De familiedag van de autoboulevard op het Lei derdorpse industrieterrein "De Baanderij" is goed bezocht. "Het festijn is zeker geslaagd te noe men", aldus mede-organisator Van Haasteren. "Het was zo druk dat je moeilijk zaken kon doen", aldus Van Haasteren. De opzet van de fami liedag met allerlei activeiten en een optreden van de sterkste man ter wereld, de Belg John Massis, was om de autobedrijven meer bekendheid te geven. Patstelling grondverkoop Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Het overleg jongstleden vrijdag tussen de ge meente Zoeterwoude en enige zelfbouwers over de onenigheid die was ontstaan naar aanleiding van het dubbel toezeggen van grondkavels heeft niets opgele verd. Het college van burge meester en wethouders van Zoe terwoude moet nu in zijn verga dering van morgen een beslis sing hierover nemen. Of de gemeenteraad in zijn geheel nog over de zaak wordt geraad pleegd, is nog niet zeker. C. van Rij <F« Raadslid Van Rij overleden WASSENAAR In de nacht van zaterdag op zondag is, ge heel onverwacht, de heer C. van Rij op 61-jarige leeftijd overleden. Hij was naast zijn functie als hoofd van de afde ling perszaken van de RVD fractielid van het CDA in Wassenaar. Van Rij begon zijn journalistie ke loopbaan in 1945 bij het dagblad "Trouw". Lange tijd heeft hij in Rotterdam ge werkt en was hij actief in het bestuur van de ARP van die stad. In 1964 ging hij over naar de RVD alwaar hij zijn functie als hoofd afdeling perszaken bereikte. Tevens had hij een nauwe band met het Koninklijk Huis. Hij reisde vaak met de koninklij ke familie naar het buiten land om de perscontacten te onderhouden. Van Rij werd in 1970 raadslid voor de CCP (Combinatie van Christelijke Partijen), de Wassenaarse voorloper van het CDA. Van februari 1981 tot augustus 1982 was hij tus sentijds fractievoorzitter als gevolg van het vertrek van de toenmalige voorzitter, de heer Otte. Van Rij heeft zich in die perio de overwegend sterk ge maakt voor de sociale wo ningbouw en de huisvesting in Wassenaar. Hij was verte genwoordiger van de ge meente in het bestuur van de Katholieke bouwvereniging St Willibrordus. Vorig jaar was hij nauw betrokken bij de collegevorming van de Wassenaarse gemeenteraad. Van Rij wordt aanstaande woensdagmiddag in de Dorpskerk begraven. effecten te verminderen. Een an dere oplossing, een kleinere meubelconcentratie, heeft geen nut. Een onderzoek van het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in opdracht van de Kamer heeft uitgewezen dat de nadelige effecten bij een meu belconcentratie van slechts 15.000 vierkante meter niet klei ner worden. Wel zal er veel min der koopkracht, die nu uit Rijn land wegvloeit omdat de mensen hun meubelaankopen elders doen, worden teruggewonnen. Nederlands kampioenschap voor meisjes van Meerburg ZOETERWOUDE - Het eerste meisjesteam van jazzgymnas- tiekvereniging Meerburg uit Zoeterwoude Rijndijk is het af gelopen weekeinde kampioen geworden tijdens de Nederland se kampioenschappen jazz- gymnastiek in Almelo. Het twee de meisjesteam legde bovendien beslag op de tweede plaats. Het onder leiding van Jacqueline van der Heijden opererende eer ste team behaalde in totaal 26.50 punten, het onder leiding van Thea van Tongeren staande tweede vergaarde 23.60 punten. Bij- de senioren werd het team Meerburg II tweede achter Spar ta Venlo, het eerste senioren team werd vijfde. DINSDAG film 'Sürüvan Zeki Okten' maz Güney, 20 en 22.15 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwesteeg 11, lezing Rozekruisers Genootschap met als onderwerp 'Is waarlijk vry denken mogelijk', 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, £Hm 'Mephisto' van Istvón Szabó, 20 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Wassenaar Camping Duinrell - opening kolderzol- dershow door J. Borgman, 15 uur. raad,19 u Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - vergadering van de raadscommissie voor algeme ne zaken, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 mei tot 13 mei door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - Gehuwd. H.J.M. van der Meer en C.G. Hoek; H. Trouwee en J.A. de Mooij; B.A. Soffner en Y.M. Devilee; J. Korteland en K. Jongman; J.D. Pieket en E.E. Badeij; F. van Gorkum en M.P. Salomons. LEIDEN - Ondertrouwd: R. Sloos en J.H. Klein; F. Arnoldij en P.H. van Gijn; H. van Wezel en G.A.B. Fiege; P.J.J. van Kampen en J.C.T. Vosters; A. Eddounassi en O.L. Woo; W.T. van BaUekom en K.P. van de Ven; M. Ab- dalla en M.A. Mollers; A.G. Siedsma en M.Ö.G. Jochemsen; R. van der Heiden en J.W. Smeele; D.W. Groot en L.C.J. Bak; W. Seriier en M.W. Phi- lippo; G.J. Bontje én J.M. de Blan ken; F.P. de la Rie en J. Hermsen. Zangavond In het Voorschotense bejaarden huis "Huize Adegeest" treedt vanavond het UW-bejaarden- koor aan om er een concert te geven. Dirigent Kranenburg zal de uitvoering leiden en de pia nobegeleiding wordt verzorgd door mevrouw De Wit. Sasja Hunnego zal als soliste enkele liederen ten gehore brengen. De uitvoering begint om 19.30 Energie In het kader van de landelijke, Brede Maatschappelijke Dis cussie over Energie, is er van avond een informatiebijeen komst over energie en energie beleid in het verenigingsge bouw "Ons Huis", Kosterpad 3, Zoeterwoude. Op deze informa tiebijeenkomst staat het door de Stuurgroep Maatschappelij ke Discussie Energiebeleid uit gebrachte Tussenrapport cen traal. Op 17 mei wordt de informatiebij eenkomst van hedenavond ge volgd door een discussiebijeen komst. Kolderzolderbouw Provinciaal bestuurder J. Borg man is morgenmiddag, 10 mei, om drie uur aanwezig op cam ping Duinrell in Wassenaar om er de Kolderzoldershow te ope nen. Ook zal daarbij aanwezig zijn tekstdichter Robert Paul, die de liedjes voor de show heeft gemaakt. Het nieuwe theater aan de Duin- rell-promenade is het decor van het gebeuren. Poppenkast Poppentheater Welles-Nietus in Voorschoten brengt woensdag middag 11 mei om half drie het poppenspel Kissebissen. Zoals gebruikelijk staat de poppen kast in het theater aan de Sir Winston Churchillweg. Nog voor zomer naaktstrand WASSENAAR - Het Wassenaarse naaktstrand zal vijfhonderd meter lang worden en gaan grenzen aan dat van Den Haag. Het komt te liggen op ongeveer anderhalve kilometer van de Meyendelseslag. De Wasse naarse raadscommissie voor rechtskundige bijstand zal zich vanavond buigen over de hiervoor noodzakelijke wijziging van de algemene poli tieverordening uit 1936. Voorwaarde van Wassenaarse zijde is wel dat de gemeente Den Haag voor onderhoud en toezicht op het strandgedeelte zorgt en tevens ver antwoordelijk is voor een eventuele reddingsbrigade. Ook komt vanavond de wijziging van de bepalingen in de politieverorde ning aan de orde die het tot nu toe verbood dat men in badkleding een consumptietent betrad of zich "buiten een daartoe bestemde ruimte of tent op het strand omkleedde". Die bepalingen zijn inmiddels in on bruik geraakt, zo schrijven B en W van Wassenaar. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijkervan de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) Losse r Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakernaat Plv. Alg. redactiechef: Commentaren: R D Paauw, W F. J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) randgemeenten tel. 071-144941. tst 21 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2