"Zaterdag maken we het af mm "Quick Boys gelooft er nog in" Comfortabele deling RB RCL klopt Spijkenisse: 2-1 0-0 tegen Kozakken Boys Gelijkspel hoogst haalbare voor Noordwijk in Barendreeht Arie Schalk voert Lisse naar zege Een waar hoogtepunt. Ter Leede eindigt in middenmoot MAANDAG 9 MEI 1983 Sport LEIDEN - Nu Noordwijk en Quick Boys de kampioens- koek aan het verdelen zijn, rest Rijnsburgse Boys niets anders dan het op beschei den wijze handhaven van de derde pfaats. In Werkendam snoepten de Rijnsburgers za terdag een puntje af van Ko zakken Boys (0-0). Nu Baren- drecht tegen Noordwijk re miseerde, behield RB een re delijk comfortabele voor sprong van twee punten op zijn naaste rivaal. Trainer Arie Lagendijk diende met een danig gehavende se lectie richting Biesbosch af te reizen. Rob Gillissen stond vanwege een schorsing op non-actief, Paul van der Blom en Jan Hogewoning za ten geblesseerd aan de kant. Bovendien dienden de licht geblesseerde Martin Toet en Marcel van der Blom tegen wil en dank in het veld aan te treden (zij werden om die re den later gewisseld), terwijl Johan de Kroon vanwege werkzaamheden pas ver in de tweede helft acte de presence kon geven. De Rijnsburgse aanhang kon met de uitein delijke 0-0 dan ook dik tevre den zijn. Ondanks het feit dat er slechts bescheiden belangen op het spel stonden, ontbrak het beide teams niet aan inzet. Die werd echter hoofdzake lijk op het middenveld geëta leerd, met als gevolg dat het voor de goalies Henk van Voorbergen en Arie Ottevan- ger een tamme middag werd. De openingsfase ging, onder auspiciën van de naar het middenveld teruggezakte Philip de Haan, naar Kozak ken Boys. De RB-defensie zat echter, met Wim Driebergen als uitblinkende voorstopper, goed in elkaar en gaf geen kansen weg. De Rijnsburgers slaagden er al snel in het Kozakken-over- wicht in te dammen en gin gen vervolgens zelf tot schuchtere aanvalspogingen over. Ton Arroyo strandde in de 15de minuut in vrije posi tie op Ottevanger, terwijl Marcel van der Blom (die ver der door zijn bewaker De Vries bekwaam aan banden werd gelegd) de bal op aange ven van Henk Merbis naast kopte. Ook tijdens de tweede helft waren de kemphanen aan elkaar gewaagd. De kan sen lieten tot in de slotfase, toen de thuisclub er nog een offensief uit trachtte te per sen, op zich wachten. Eerst kreeg de door Arie van Dijk vrijgelaten Van Oord op aangeven van De Haan tot tweemaal toe een goede mo gelijkheid. De talentvolle vleugelspits kopte het leder in t beide gevallen over het doel. Vlak voor tijd was het vervolgens Ton Arroyo die, in de diepte gelanceerd door Arie van Dijk, een paar man omspeelde, maar vervolgens niemand ter plekke vond om zijn actie af te ronden. Direkt daarop mocht Van Oord het aan de andere zijde nog een keertje proberen, maar ook deze keer had hij met zijn kopbal geen geluk. LEIDERDORP - Hoewel er geen belangen meer op het spel stonden, of misschien juist daarom, maakten RCL en Spijkenisse van hun onderlinge wedstrijd een plezierige partij voetbal. Beide ploegen schiepen zich vele kansen, maar toon den zich op het moment supreme te weinig doel treffend. RCL won uiteindelijk met 2-1. Spijkenisse, dat voor het eerst sinds tijden niet met het voor de ploeg vertrouwde degradatie-voetbal werd geconfronteerd, startte overweldigend. Aangezien RCL lauw reageerde en zijn opponent te veel ruimte gaf, leken de gevolgen rampzalig. Het middenveld werd in die beginfase over speeld; een zware nederlaag leek in het verschiet te liggen. Vooral Ruud Boendermaker (hij was geblesseerd aan het duel begonnen) had aan zijn tegenstrever Reinier Ketting een zware kluif. Pe ter van der Heijden hield de schade evenwel be perkt, zodat er na een half uur durend overwicht slechts een 0-1 (door knullig balverlies van Van Gemerden op het middenveld) op het scorebord prijkte: Robert de Heer was na een lob van acht tien meter de gevierde man. Nadat Ab Braat voor de geblesseerde Boenderma ker in het veld was gekomen, was RCL weer wakker. Vanaf dat moment werd er agressiever gevoetbald. Dit leverde zelfs de gelijkmaker op van Eric van Doeselaar. Na een lange solo vond hij met behulp van enkele tegenstanders de 1-1. Ben Heemskerk kreeg nog voor rust de kans om RCL op voorsprong te zetten. Hij leek te beseffen dat een voorsprong op dat moment niet terecht was en bracht de mogelijkheid om zeep. Na rust trok RCL de goede lijn door. René Kam- menga schoof vaker door naar het middenveld, waardoor Spijkenisse onder druk kon worden gezet. De 2-1 leek slechts een kwestie van minu ten. RCL kwam inderdaad op voorsprong. Dick van der Bijl kon na een voorzet van Eric van Doe selaar de bal op Cees Ruis terug koppen, die zich geen moment bedacht: 2-1 De Leiderdorpers slaagden erin de voorsprong tot het einde vast te houden, hoewel Peter Siera nog éénmaal op de lijn redding moest brengen. BARENDRECHT - Doorgaans laat een '0-0 wedstrijd' zich smaken als een eetlepel levertraan, maar exceptioneel bracht Barendrecht-Noordwijk los van goals alles wat in de voetballerij leeft en groeit en toch altjjd weer zo boeit. Omhelsd door het belang van het duel ontspon zich on der de rook van Rotterdam een uiterst boeiende pot, op gediend door twee ploegen met de intentie voetbal te spelen. Het doel waarnaar wederzijds werd gestreefd, werd overigens niet bereikt. De 0-0 gaf Barendreeht (nog?) niet het recht de derde periodetitel te vieren, ter wijl Noordwijk zaterdag nog volop om het afdelingskam pioenschap in de slag zal moeten met Quick Boys. Een derby temidden van kampioenen wordt dat, om de le gendarische Joris van den Bergh na te spreken, met op zeker Noordwijks penningmeester als grote winnaar. Noordwijks Timo Gerlof (8) wacht zijn kans af, maar Barendrechtverdediger Baan heeft de situatie onder controle. Beheerst kopt hij de bal terug op zijn doelman Pierre Scheffers. (foto Holvast) Het gevecht om de in IA te verge ven hoofdprijs wordt^dus een strikt regionale aangelegenheid, betwist door clubs uit twee aan palende dorpen. Maar Baren dreeht leverde afgelopen zater dag eens te meer het bewijs dat het in principe weinig onderdoet •voor de titelpretendenten. In de laatste elf wedstrijden bleef het elftal van Jan Rab zelfs in de pas van Noordwijk en Quick Boys, waar het gaat om het aantal pun ten. "Maar in de eerste helft van het seizoen hebben we teveel wedstrijden vergokt", aldus Rab, "toen heb ik ook telkens met spelers moeten schuiven". Hoe dan ook manifesteerde Baren dreeht zich op eigen grond als de vooraf door Noordwijk als lastig ingeschatte tegenstander. Noordwijk zag zich aangepakt op de sterke punten; de flanken werden door de buitenmidden velders Joore en Van der Wal voorbeeldig afgeschermd. Met name in het eerste deel van de wedstrijd ging dat tweetal, om maar weer eens een modekreet uit de kast te halen, veelvuldig over hun zonetegenstanders Smits en John Marijt heen. Waar bij steevast de slungelachtige, door Excelsior begeerde Michel Beukers het aanspeelpunt heet te. Waar Noord wij k-trainer Piet Buter bij het opstellen van zijn, strate gie de luchtbrug richting de ui terst kopsterke Beukers dacht af te snijden door de gediscipli neerd dekkende Sjaak Sluys bij Barendrechts vormgever Bas Hokke neer te poten, kwam de aanvoer voor de spits van de zij kanten. Buter: "Die Beukers was voor mij een probleem. Simon van Beveren kon ik vanwege zjjn knieblessure niet inzetten, van daar dat Andries Wendt op hem stond". Meer vat Hoewel Wendt in de lucht vrijwel kansloos was tegen de beoogde opvolger van de bij Excelsior vertrekkende Ton Blanker, kwam Noordwijk de moeilijke beginperiode zonder ongeluk ken door en normaliseerden de verhoudingen zich halverwege de eerste helft. Jos Smits en John Marijt kregen meer vat op Eric Joore en de sterk spelende Gert van der Wal, zodat Beukers voorin prompt geïsoleerd raakte. Pas nadat Rab had besloten de volstrekt overbodige verdediger Piet Klepke in te wisselen voor de voormalige Excelsior-spits Cor Pot, moest Noordwijk alle krachten mobiliseren om achter in de nul te houden. Rab: "Inder daad hadden we door dat twee spitsen-systeem van Noordwijk steeds een verdediger te veel. In dertijd, in Noordwijk, had ik wel voor drie spitsen en voor twee mandekkers gekozen. Toen liep dat mis, verloren we met 2-0. Ik geef toe dat Klepke nu te lang overbodig liep te wezen, maar je staat als trainer elke week weer voor een dilemma". Het zij zo, in elk geval haalde Ba rendreeht in de slotfase met drie spitsen het initiatief weer naar zich toe; kwam zelfs door toe doen van middenvelder Ben Rü- ter dichtbij de winst, nu hij de paal geselde. "Maar toch ben ik van mening dat 0-0 de juiste uit slag was", sprak Piet Buter na derhand. "Het eerste deel was voor Barendreeht, het midden stuk voor Noordwijk, tegen het einde was Barendreeht weer En inderdaad, aan de hand van de hoeveelheid doelrijpe kansen mocht die conclusie worden ge trokken. Zelfs Jan Rab wilde de beschouwing van zijn collega niet bestrijden. "In het veld lag de verhouding 65 om 35, maar Noordwijk blijft altijd gevaarlijk, ook als je denkt dat je die ploeg hebt liggen. Daarom staat Noordwijk bovenaan". Tegenover twee paaltreffers van Joore en Rüter stond een kopbal van de grillige Timo Gerlof op het raamwerk van het spectacu lair door Pierre Scheffers verde digde Barendrecht-doel. Voor de pauze deden voorts Beukers, Rü ter en Joore namens de thuisclub een gooi naar de 1-0, aan Noord- wijk-zjjde hadden in die fase Geert Jan Bakker (2x), René van Hensbergen en John Marijt mo gelijkheden op een ereronde. Na de doelwisseling kreeg voor Ba rendreeht Hokke de 1-0 op de voeten na een flater van Ton Ma- rjjt, zoals aan de andere kant-Van Hensbergen in vrije koppositie eigenlijk niet had mogen missen. Gelijkwaardigheid alom derhal ve, daar in Barendreeht. Piet Bu ter: "Meer dan een gelijkspel zat er voor ons niet in. Maar zaterdag tegen Quick Boys gaan we het seizoen afmaken. Dan, ja dan worden we kampioen. Daar heb ik alle vertrouwen in". GERARD VAN PUTTEN daarna ging het in hoog tempo de goede kant op. Het meeste ge vaar bleef echter uit de tweede lijn komen. Een rake trap van Van Rooyen van vijfentwintig meter afstand stuitte op de vuis ten van Kopanicki, terwijl kort daarna De Neut zijn doelman as sisteerde bij een vrije trap van Aandewiel. Na een half uur stui terde een kopbal van Martin van der Plas (hij werd gehuldigd voor zijn 100ste wedstrijd in het eerste, evenals Freek Rienks) met goedvinden van Kopanicki die het kleine gaatje naast de paal had afgeschermd, nog tegen de staander. Geluk Maar de goal kwam niet. Quick Boys mocht zelfs nog van geluk spreken. Een 'aangeschoten' handsbal van Leo van Delft in ei gen strafschopgebied bleef onbe straft, omdat scheidsrechter Menzel (nog belaagd door een 'supporter' zeker niet zijn beste dag had. Huug Aandewiel be zorgde die onverwacht nog wel Quick Boys. Uit stand verzilver de hij een door Martin van der Plas uitgelokte vrije trap: 1-0. Hoop doet de Katwijkers weer een week leven. GERARD HAVERKAMP LISSE - FC Lisse heeft afgelopen zaterdag de laatste thuiswed strijd van dit seizoen winnend af gesloten. Met 1-0 werd het West- landse Lyra verslagen. Door deze zege heeft de ploeg van Harry Talsma nog steeds uitzicht op de felbegeerde derde plaats, met een kans op promotie. Nu zal er volgende week bij het aan kop staande De Zwerver gewonnen moeten worden en zal Be Fair minimaal één punt moeten laten liggen. De strijd speelde zich in de eerste helft vrijwel geheel op het mid denveld af. Mede daardoor wa ren er weinig spectaculaire mo menten te zien voor beide doe len. Lyra-keeper Van der Caay moest in de 25ste minuut, na een afstandschot van Frans van der Laan, voor het eerst handelend optreden. Even later had hy dat ook bij een voorzet van Bröring moeten doen, maar tastte volle dig mis. Rob Suttorp en Jan van Slooten maakten geen gebruik van deze misser. Zijn collega aan de overkant, Nico Groeneweg, kreeg het maar één keer be nauwd. Spits John Teunissen van Lyra ontving na een corner van Vermeer plotseling de bal voor zijn voeten, doch de voor malige spits van FC Den Haag schoot naast. Het tweede gedeelte bracht meer spektakel. FC Lisse bouwde een veldoverwicht op en er werd met meer lef gevoetbald. Zo schakel de libero Arie Schalk zich steeds vaker in op het middenveld en dook hij herhaaldelijk op in de punt van de aanval. Opvallend was wel dat vaak werd gepro beerd via het centrum voor het doel te komen, terwijl eerder was gebleken dat de Lyra-doelman erg veel moeite had met hoge ballen van de zijkant. Nadat ac ties van Arie Schalk Gob op de lat), Frans van der Laan en Peter Schalk (afstandsschoten) nog steeds niet tot het gewenste re sultaat hadden geleid, besloot trainer Talsma Hans Westgeest en Hans van Aanholt in het veld te brengen. Door deze wissel schoven de gebroeders Schalk op naar het middenveld. Een kwartier voor tijd was het uitein delijk uitblinker Arie Schalk die het verlossende doelpunt aante kende. HENRY POUW KATWIJK Over spektakel Of je leest het alleen in stripver halen, óf je beleef het op Nieuw Zuid. De thuishaven van Quick Boys lag er geha vend bij zaterdagmiddag. Een tien man sterke veldploeg lukte het na een korstondige hoosbui nog net het veld speelklaar te krijgen. De man met de krijtkar mocht twee maal hartstochtelijk applaus in ontvangst nemen, waar maak je dat nog mee. Maar er was meer. Na een half uur spelen raakte Kees van Rooyen in botsing met Jan van der Lek, kort bij de mid denstip. De twee verzorgers spurtten om het hardst naar de plaats des onheils, luid toe gejuicht' uiteraard. En waar iedereen op hoopte, dat ge beurde. In een laatste poging een botsing met zijn Katwijk- se collega Jan Roos te vermij den, ging Heerjansdam-ver- zorger Leo Heykoop op het bo terzachte veld spectaculair onderuit. Roos, net als Hey koop gewapend met watertas werd in de val meege sleurd. Van der Lek had geen enkele re den tot lachen. Hij vertrok per ambulance naar het Leid- se Academisch Ziekenhuis, waar medici gescheurde kniebanden constateerden. LEIDEN - Ter Leede diende za terdag Vlaardingen een 2-0 nederlaag toe. De ploeg uit Sassenheim speelde overi gens een matige partij tegen de Vlaardingers, die volgend jaar in de vierde klase acte ren. Beide ploegen toonden zich qua veldverhouding gro tendeels gelijkwaardig, hoe wel Ter Leede zich technisch beter toonde dan de Vlaar- dingse opponent. Dat kwam in de eerste helft nog niet in de stand tot uitdrukking. Na de pauze evenwel drukten de Sassenheimers door. Pieter van der Plas scoorde 1-0, waarna Paul Westerbeek, op nieuw na een goede actie van Pieter van der Plas, er 2-0 van maakte. Door dit resultaat is de Sassenheimse ploeg in de middenmoot van de derde klasse geeïndigd. KATWIJK - Eén voetbeweging, even eenvoudig als sierlijk, slin gerde Quick Boys binnen één se conde van hoop naar geloof. Vier minuten voor het einde van wat een verloren slijtage-slag leek, le pelde Huug Aandewiel uit de los se pols Heeijansdam naar een 1-0 nederlaag. En toen even la ter bleek dat de 'om politieke re den' doodgezwegen 0-0 rust stand bij Barendrecht-Noord wijk tot het einde gehandhaafd bleef, veerde Nieuw Zuid nog eens op. Nog maar drie punten en volgende week de grote finale Noordwijk—Quick Boys. "We ge loven er nog in", veegde Joop Molendijk de laatste restjes hoop weer bijelka'ar. Wie wordt de ware kampioen, dat blijft dus nog vijf dagen de vraag. Noordwijk had een pasklaar ant woord in huis, zo scheen het. Rijnsburgse Boys maakte eerst Quick Boys kansloos met twee nederlagen (Molendijk zaterdag: "De slechtste wedstrijden van het seizoen. Als we die punten eens hadden..") en RB ging ver volgens zelf onderuit. Noord wijk, dat niet eens in goede vorm stak maar wel steeds won, liep la chend weg. "Toen is al geschreven hoe zij kam pioen zouden worden en de rest zou volgen. Maar niemand, écht niemand kan dat zeggen. Ik ook niet", stampte Quick Boys-trai ner Joop Molendijk. "Als Noord wijk na vanmiddag het hoofd koel houdt en de competitie vol gende week beslist, dan zijn zij de ware kampioen. Als wij win nen en Rijnsburgse Boys een week later laf de titel aan Noord wijk zou laten, dan zitten de ware kampioenen dèèr", knikte hij naar de deur van het Katwijks kleedlokaal. Daarachter kwam Quick Boys langzaam maar zeker weer tot zichzelf, geheel voldaan. De krachten waren opgebrand toen de bevrijdende treffer van Aan dewiel in de lege hoek dreef. Heeijansdam, in meerdere op zichten een gevarieerd stel last posten, had het uiterste gevergd. De debutant in de eerste klasse, één van de beter voetballende ploegen in de afdeling en daar voor beloond met een huidige vijfde plaats op de ranglijst, dwong Quick Boys achterin voortdurend tot oplettendheid. Al demonstreerde de bezoeker zijn klasse zaterdagmiddag dan vornamelijk in defensief opzicht, met name voor rust werd de ruimte op de flanken goed ge bruikt voor een aanvallende te genprestatie. Al na zeven minu ten had de aan Johan Jonker ont snapte Rob Snijder de hoek voor het uitzoeken maar schoot ruim voor het doel van Theo Guyt langs. Martin van der Plas (l) en Freek Rienks (r), die ter gelegenheid van hun Top honderdste duel in Quick Boys I in de bloemetjes werden gezet, bewaren D hun concentratie voor de slijtage-slag met Heerjansdam. Quick Boys kwam heel moeizaam (foto Holvast) aan zlJn kansen- Voor rust zou- den alleen Huug Aandewiel en Teun van der Plas tot een gericht (afstand-)schot op doel komen, terwijl doelman Kopanicki één keer attent reageerde op een in zet van Kees van Rooyen. De Quick Boys-aanval werd in z'n vaardigheden beperkt door de drassige veldomstandigheden, maar dat Feyenoordganger Frank van der Kley niet éénmaal om de vierkante Rob van der Neut heenkwam moet ook ande re oorzaken hebben. Onder dwang van prestaties lijkt zijn weg naar de top bijzonder lang.. "Quick Boys is dicht naar de top gegroeid", beoordeelt Joop Mo lendijk na vijf maanden arbeid als hoofdtrainer zijn groep in z'n totaliteit. "We zijn klaar", acht hij. "Als het dit seizoen niet lukt, dan zeker volgend jaar. Of nooit... Er is goed materiaal en de ploeg is niet meer zo onrustig. Ze houden het koppie er beter bij". "Nee, mooi was het allemaal niet. Dat kan ook niet. Heeijansdam wilde één punt halen en je staat onder druk. Tegen Noordwijk wordt het ook een hele slechte wedstrijd, het gaat om de pun ten". Bekend is dat Quick Boys daar voor wil werken, ook na de her vatting tegen Heeijansdam. In de eerste minuut van de tweede helft ontsnapten de Katwijkers nog wel op het nippertje aan een achterstand, omdat geen ploeg genoot van Rob Zuijderveld diens trekballetje langs de uitge speelde Guyt kon tikken. Maar

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17