Utrecht NAC n helpt handj 'Berekende' overwinning Hinault Sparta blijft in de race Brighton naar tweede divisie Groningen: nu zélf voorbeeld Kandidaten blijven -C Drie goals Van der Borgt Twente op rand afgrond Vierdaagse van Duinkerken voor Leo van Vliet AS Roma kampioen BREDA (GPD) Ton Harmsen (Ajax), Henk Hut (Haarlem) en Renze de Vries (FC Groningen) blijven beschikbaar als kandi daat voor het bestuur betaald voetbal van de KNVB. Het trio had eerder laten weten geen interesse meer in een bestuursfunc tie bij de KNVB te hebben wanneer Cor van Rijn (Sparta) af zou haken als potentiële voorzitter van het sectiebestuur. Hoewel Van Rijn jongstleden vrijdag inderdaad zijn kandidatuur in moest trekken (geen tijd), besloten Harmsen, Hut en De Vries na aandringen van formateur Eugène Lemmens van de FBO het afgelopen weekeinde om toch geen conclusies daaraan te moe ten verbinden. Inmiddels heeft Lemmens twee andere afgevaar digden van de clubs in principe bereid gevonden zich kandidaat te stellen voor het sectiebestuur. Welke deze twee mensen zijn wil Lemmens echter (nog) niet prijsgeven. Sport PEC Zwolle-NEC 1-0 (0-0). 64. Van der Hengst 1-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers. 6500. Feyenoord-Haarlem 3-1 (1-0). 21. Been 1-0. 5i. Been 2-0. 65. Leysner 2-1, 75. Houtman 3-1. Scheidsrech ter: Draaisma. Toeschouwers: 11.000. Willem II-Excelsior 3-1 (2-1). 0.25 Snoei 0-1,2. Van Mierlo 1-1.34. Huy- bregts 2-1. 86. Huybregts 3-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 7.000. Helmond Sport-Ajax 1-4 (0-0). 51. Van Basten 0-1, 63. Mölby 0-2, 65, Kieft 0-3, 74. Corbijn 1-3, 85. Godee 1-4. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 9.000. Fortuna S.-Go Ahead Eagles 1-1 (0- 0). 80. Ten Cate 0-1, 90. Smeets 1-1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toe schouwers: 7.000. FC Groningen-FC Twente 6-1 (2-1). 12. McDonald 1-0, 18. Sanchez-Tor res 1-1, 31. Waalderbos 2-1, 46. Jans 3-1, 52. Erwin Koeman 4-1, 72. Ro nald Koeman (strafschop) 5-1, 87. Jans 6-1. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 15.000. AZ'67-Sparta 0-1 (0-1). 15. Van Gaal 0-1. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 4800. Roda JC-PSV 1-2 (0-0). 58. Thoresen 0-1, 63. Hofman 1-1, 76. Koolhof 1-2. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 7000. FC Utrecht-NAC 2-3 (1-1). 23. Carbo 1-0, 28. Van der Borgt 1-1, 50. Van der Borgt 1-2, 80. Adelaar 2-2, 82. Van der Borgt 2-3. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 3500. EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-SC Cambuur 4-0 (2- 0). 20. R. Schouwenaar 1-0, 41. Van der Horst 2-0, 67. R. Schouwenaar 3-0, 75. Van den Dungen 4-0. Scheidsrechter: Verhoef, Toeschou wers: 10.000. Eindhoven-De Graafschap 4-2 (1-0). 28. Van Rijsingen 1-0, 58. Bloemers 2-0, 79. Lemmens 3-0,80. Leeuwerik 3-1, 85. Van Rijsingen 4-1, 88. Leeu werik 4-2. Scheidsrechter: Gans, Toeschouwers: 1500. Vitesse-MW 2-1 (1-1). 18. Van de Akker 1-0. 28. Maas 1-1, 53. Kramer 2-1. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 1500. Telstar-DS'79 0-1 (0-1). 43. Evers 0-1. Scheidsrechter: De Schepper, Toe- 4200. MAANDAG 9 MEI 1983 Volendam-FC Den Haag 2-1 (1-1). 19. Rontberg (strafschop) 0-1, 33. W. Tol 1-1, 58. Pot (e.d.) 2-1. Scheids rechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 7000. Heerenveen-FC VW 4-1 (0-0). 52. Ressel 0-1. 57. Boskma 1-1, 68. Schulting 2-1, 72. Schuurman 3-1, 82. Nijgh 4-1. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers: 2500. SW-Wageningen 2-0 (1-0). 26. Kö- nemann 1-0, 71. Meerhof 2-0. Scheidsrechter: Hobe. Toeschou wers: 200. Heracles-Veendam 3-2 (2-1). 26. Da- vies 1-0, 39. Krusen 2-0, 41. Rudi Metz 2-1, 73. Davies 3-1, 82. Brouwer 3-2. Scheidsrechter: Smeenk. Toe schouwers: 1000. UTRECHT (ANP) NAC mag voorzichtig weer enige hoop koesteren. Zaterdag werd in het stadion Galgenwaard het eredivisieschap van de Bredanaars nog niet beëindigd. Dat dankten de Brabanders niet zo zeer aan eigen kracht, doch eerder aan het pover spelende, nauwelijks aandringende FC Utrecht. Zelfs een strafschop, door arbiter Van Swieten in de laatste minuut gegeven, was niet voldoende om de thuisclub alsnog naast NAC te brengen. Dat tumultueuze slot werd veroor zaakt doordat Carbo onderuit werd gehaald door de samenwer kende Bredase verdedigers. Wouters nam de strafschop, die volgde, uiterst nonchalant. Hij schoot recht boven de doelman meters over de lat. Trainer Han Berger wilde na afloop van geen opzet weten. "In de kleedkamer maakten mijn spelers na afloop knap heibel over de wijze waar op die strafschop werd genomen. Dan kan je toch moeilijk zeggen dat wij NAC opzettelijk niets in de weg hebben gelegd". Het was LONDEN (ANP) - Bekerfinalist Brighton is zaterdag naar de tweede divisie van de Engelse League gedegradeerd. De thuisnederlaag van 0-1 tegen Manchester City, dat ook in moeilijkheden verkeert, bezegelde het lot van de Zuidengelse club. Met Brighton moet ook Swansea het volgend seizoen in de tweede divisie proberen. De derde degradant is nog niet bekend. een verklaring, die bij lang niet iedereen zijn twijfels wegnam. Guus van der Borgt en Ruud Geels hebben in deze wedstrijd ander maal hun nut voor NAC bewe zen. De kalende spits niet door zelf te scoren. Zijn ijver en atten te spelwijze bracht de verrassing in de op zich matige Bredase aanvalslinie. Van der Borgt te kende voor de drie treffers van de Brabanders, die overigens amper te missen waren. De vleu gelspeler had zelfs nog een vier de mogelijkheid moeten verzil veren. FC Utrecht had alle kans de wed strijd voor rust te beslissen doch deed dat niet. De ploeg kwam niet verder dan de openingstref fer van Carbo. De Utrechtse de fensie maakte het de gasten niet al te moeilijk. Toen Advocaat mistastte zag Geels een moge- GRONINGEN (GPD) Jarenlang is vanuit Groningen met bewonderende en ook afgunstige blikken naar FC Twente gekeken. In hun bloeiperiode golden de Ensche- deërs als het grote voorbeeld voor semi-profclubs in de regio die het graag hoger op zochten. „Wat in Enschede mogelijk is moet ook"hier kunnen, was in Groningen een vaak gehoorde verzuchting. lijkheid. Hij stuurde Van der Borgt door het vrije centrum waarna de NAC-er moeiteloos scoorde. De verdediging van de thuisclub bleef volharden in het maken van fouten. Daardoor kreeg Van der Borgt opnieuw een niet te missen kans. NAC trok zich na die verkregen voorsprong geheel terug in de verdediging met Geels eenzaam in de spits. Met zijn snelle speelwijze bond hij te genstanders aan zich. De winst dreigde NAC toch nog te ontgaan toen Adelaar tien minu ten voor tijd uit een vrije trap scoorde. Geels was mede verant woordelijk voor de derde treffer, die maakte dat NAC nog hoop op het behoud van het eredivisie schap mag blijven koesteren. Hij stapte over de voorzet, die van rechts kwam, heen, waardoor de verdediging van de tegenstander opnieuw ontregeld was. In het centrum stond wederom Van der Borgt, die geen fout maakte.. De rollen zijn nu volledig omge draaid. Het snel op de voetbal ladder geklommen FC Gronin gen verzekerde zich zaterdag avond in het feestende Ooster park van Europees voetbal, ter wijl het met 61 afgedroogde FC Twente in feite geen kans meer heeft aan degradatie te ontsnap pen. „We hebben de zaken niet meer in eigen hand, treurde Spitz Kohn na de erg fors uitgevallen neder laag. En even mistroostig klonk het: „We zijn hier volledig weg gespeeld en vraag me niet waar om. Ik weet het niet. Met Kohn timmerde FC Twente in de jaren zeventig in Europa aan de weg en voor de teruggehaalde trainer is het daarom des te ellendiger nu ook de somberste periode in het bestaan van de oostelijke voetbalstichting te moeten mee maken. Voor het duel in het met 15.500 toe schouwers gevulde Oosterpark hadden de Twentenaren nog een vluchtroute ontdekt. Maar daar voor was wel een gelijkspel in Groningen nodig. Die illusie ging kort na de wisseling aan flarden toen de dominerende Met Liverpool al lang zeker van het kampioenschap waren aller ogen gericht op de strijd om het vege voetballijf. Manchester City, in 1970 nog winnaar van de Europe se beker voor bekerwinnaars, moest winnen bij Brighton om een kans op ontsnapping te be- n, zorgde voor het winnende doelpunt, waardoor Brighton de gradeerde en City komende za terdag tegen Luton Town mag proberen het dreigende noodlot door een nieuwe zege alsnog af te wenden. Swansea leek al alle hoop te heb ben verloren toen Bryan Robson zijn club Manchester United in de 19e minuut op Old Trafford de leiding gaf. Een kwartier voor tijd maakte de Ierse internatio nal Frank Stapleton er 2—0 van, alvorens Bob Latchford in de slotseconden kon tegenscoren. West-Duitsland De strijd om het Westduitse voet balkampioenschap werd vier speeldagen voor het einde van de competitie een noordelijk onder onsje. Bayern München haakte af in de achtervolging op titelver dediger Hamburger SV en Wer- der Bremen. Bayern werd versla gen door FC Köln met 2—0. Wer- der Bremen bleef op gelijke hoogte van Hamburger SV door een overwinning met 3-0 op ro de-lantaarndrager Karlsruher SC. HSV had vrijdagavond al in Berlijn met 2-1 over Hertha BSC gezegevierd. De noordelijke ploegen namen vier punten af stand van Bayern München. doelpunt werd diep in de tweede helft gemaakt door invaller Geurts. Tahamata was in de rust in de kleedkamer gebleven met een blessure. De wedstrijd van Anderlecht bij Beveren was van matige kwali teit. Anderlecht wilde per se niet verliezen, maar kreeg ook geen echte kans om de counter te plaatsen. Antwerp werd zeker van Europees voetbal door Club Brugge met 6—0 af te troeven. Van der Linden en Fazekas maakten twee doelpunten. Brug ge werd op de ranglijst gepas seerd door AA Gent, dat met 4—2 van Waterschei won. Tongeren degradeerde na de nederlaag te gen Luik. ALKMAAR (ANP) - Sparta-speler Louis van Gaal solliciteerde zater dag nadrukkelijk naar een toekom stige positie bij AZ'67. De midden velder zette zijn sollicitatie kracht bij door een opvallende rol als spel verdeler en als producent van het ene, beslissende, doelpunt in Alk maar (0-1). Die score van de binnen kort contractvrije Van Gaal deed Sparta het beste uitzicht verkrijgen op de laatste UEFA-bekerplaats, die na zaterdag in de eredivisie nog te verdelen valt. Gaat Sparta Europa in? Met de ploeg, die za terdagavond in de voorlaatste competitie wedstrijd AZ'67 succesvol bestreed, hoeft dat sportief niet eens een debêcle te worden. Het team van de naar Utrecht vertrekkende trainer Hughes kent kwaliteit en lijn. Het" eerste is bij AZ ook wel hier en daar te ont dekken, maar op het middenveld ontbreken de mannen die het spel naar hun hand kun nen zetten. Op die plaats heeft Sparta al vijf seizoenen Louis van Gaal lopen en juist hij wil zijn laatste jaren als voetballer in het voor hem naburige Alkmaar slijten. Sparta zal, met het oog op Europees bekervoetbal, het vertrek van Van Gaal ongetwijfeld niet stimuleren. De 31-jarige Noordhollander stond aan de ba sis van het ijzersterke eerste kwartier van Sparta, dat volgens de verhoudingen met een Rotterdamse treffer werd afgesloten. Na drie missers van de actieve Holverda prikte Van Gaal een strakke voorzet van Heale koeltjes achtër de uitgespeelde AZ-doelman Treytel: 0-1. Vijf minuten later had Holverda de zaak kunnen beslissen. Zijn hakje op een voorzet van Van Gaal was van grote klasse, maar strandde op het been van Treytel. AZ kon in de eerste helft weinig tegenover het geoliede spel van de Rotterdammers stellen. In het tweede part had waarnemend trainer Vonk (Eykenbroek ligt met een hernia in bed) zijn ploeg meer agressie ingeprent. Sparta kreeg het daardoor een stuk moeilij ker, maakte zich al snel te veel zorgen over het behouden van de minimale voorsprong en kroop, op Holverda na, met tien man op eigen helft, achter de bal. Het weinig gerich te spel van AZ leverde echter nauwelijks ge vaar op. Slechts Talan kon twee aardige kop ballen produceren. Aan de andere kant liet Wout Holverda, de topscorer van Sparta, drie dotten van kansen op rij liggen. In Euro pees verband straks fataal, in de nationale competitie nu nog niet. Groningers wegliepen naar 41. Geknakt liet Twente het er vanaf dat'moment volledig bij zitten en dank zij Van Gerven bleef het uiteindelijk bij een half dozijn te- gengoals. De doelman werd danig in de steek gelaten door zijn blunderende verdediging. Er waren geen Twentse spelers in de buurt bij doeltreffende kopballen van McDonald en Waalderbos in de eerste helft. Toen beet Twente nog wel fel van zich af en bleef het dank zij een ferme kogel van de onvermoeibare Sanchez Tor res in het spoor van de Gronin gers. Jans en Erwin Koeman tilden de voorsprong naar een onover brugbaar verschil, waarmee de wedstrijd acht minuten na de pauze op een dood punt beland de. Een strafschap van Ronald Koeman (Kila had de bal uit het doel geslagen) en McDonalds tweede treffer na een knullige fout van de zwakke vrije verdedi ger Ashcroft, dienden slechts ter vergroting van de feestvreugde in het Oosterpark. De Twentse spelers verdwenen stilletjes onder de tribune, ter wijl de Groningers uitbundig en tot diep in de nacht gingen feest vieren. De vertrekkende trainer Theo Verlangen, onder wiens zesjarige leiding de opmars van FC Groningen gestalte heeft ge kregen, kreeg een ereronde op stevige schouders van suppor ters en ook Ronald Koeman maakte een laatste ronde langs de uitgelaten fans. Verlangen gaat naar Cambuur en maakt plaats voor Han Berger, de enige die het volgend seizoen bij FC Groningen over enige Europa- Cupervaring beschikt. Het vertrek van Ronald Koeman naar Ajax wordt door FC Gronin- gens voorzitter Renze de Vries, de centrale figuur van het suc cesvolle beleid, als een persoon lijke nederlaag ervaren. „Om een positie in de top vast te kunnen houden mag je je beste spelers niet kwijtraken, maar tegen het geld van Ajax konden we niet op, stelde De Vries ondanks^de vreugde over het bereikte doel met grote spijt. MADRID (ANP) - Bernard Hinault heeft voor de tweede keer, na 1978, de Ronde van Spanje gewonnen. Het was zijn achtste zege in een drieweekse wedstijd: Ronde van Frankrijk 78, 79, 81, 82, Ronde van Italië 80 en 82, Ronde van Spanje 78 en 83. Van deze acht was de laatste het langst onzeker. België In de Belgische competitie zijn nog drie wedstrijden te spelen. Beide koplopers spelen nog een keer uit en twee keer thuis. Standard kreeg de beste papieren door de uitwedstrijd tegen Lierse met 1-0 te winnen. Het winnende GENUA (ANP) - AS Roma heeft voor het eerst sinds 41 jaar weer de Italiaanse voet- baltitel veroverd. Na het ge lijke spel (1-1) tegen Genua heeft de winnende Europa cupfinalist Juventus, met een competitieronde te spelen een achterstand van nog drie punten. In Spanje werd de Bretonse favo riet hard aangepakt door de Spanjaarden, die toch bepaald niet de top in het Europese wiel rennen vormen. Meer dan ooit kwamen bij Hinault zwakten naar voren. Na veel rekenwerk van zijn kant bij de onderlinge afslachterij door de Spanjaarden kon hij twee dagen voor het ein de van de 'Vuelta' met een van hem bekende krachtsexplosie al le critici doen .verstommen. Hinault had het in de 38ste Ronde van Spanje veel moeilijker dan hij vooral heeft gedacht. Hij was helemaal niet geconcentreerd tij dens de eerste week. Hij werd pas serieus toen hij in een klim- tijdrit, zijn specialiteit, werd ver slagen. Een dag eerder had hij al le geluk van de wereld, dat de etappe wegens sneeuwval meer dan honderd kilometer werd in gekort. De organisatoren en wed strijdleiders hadden een oor voor de klagende renners en zagen de mogelijkheid niet om wielerge- schiedenis te laten schrijven in de Ronde van Spanje, die voor het eerst sinds vele jaren weer sterk was bezet. De meeste 'gou den hoofdstukken' uit de wieler sport werden geschreven toen de weersomstandigheden erbarme lijk waren. Die dag en in die ma tige vorm zou Hinault zwaar ver loren hebben. Zijn verlies in de tijdrit een dag later was een zui vere graadmeter. Van de vier gestarte Nederlanders hebben twee de Vuelta uitgere den. Hennie Kuiper werd vijfde en dat was een plaats beter dan in 1976 toen hij tot de laatste dag in de gele trui reed. Waar hij kon bemoeide Kuiper zich met de wedstrijd, maar op de momenten dat in hoog tempo naar de berg toppen werd gekoerst moest Kuiper afhaken. Al enkele jaren heeft Kuiper wat van zijn klimca- paciteit ingeleverd. Henri Man- ders, de neo-prof, eindigde, werkend als knecht voor kuiper en sprinter Vanderaerden, in de achterhoede. Jan van Hou welin gen en Frits van Bindsbergen stapten voortijdig af. Duinkerken Als inderdaad paralellen be staan wordt Leo van Vliet vol gende maand Nederlands kam pioen wielrennen bij de profs. Het huidige seizoen van de West lander heeft veel overeenkom sten met dat van de Belg Frank Hoste vorig jaar. Als lid van de ploeg van Peter Post won Hoste in 1982 eerst de klassieker Gent- Wevelgem en daarna de Vier daagse van Duinkerken om ver volgens kampioen van België te worden. Op de eerste twee pun ten heeft Van Vliet Hoste al na gebootst. In de Vierdaagse van Duinkerken werkte het Raleigh-collectief weer als vanouds, hoewel er wat strubbelingen zijn ontstaan tus sen ploegleider Peter Post en de vertrekkende Jan Raas. Nadat Oosterbosch de openingstijdrit had gewonnen nam Van Vliet de eerste plaats over in een lange vlucht met de Brit Sherwen en de Belg Tackaert. Het verschil met de rest bedroeg acht minu ten en zowel de Brit als de Belg hebben de positie van Van Vliet in het weekeinde niet meer aan gevallen. Romandië Twee jaar geleden kreeg de wieler sport er een kampioen bij. Uit Ierland kwam Stephen Roche overwaaien. De zoon van een fa brieksarbeider uit Dublin was nog geen acht maanden beroeps- renner of hij had al vier etappe koersen gewonnen: de Ronde van Corsica, Parijs-Nice, de Ron de van Indre en Loire en de Ster der Beloften. Roche kon klim men en tijdrijden. Nog even en hij was een serieuze uitdager voor Bernard Hinault in de Tour de France. Stephen Roche had laten zien dat hij sterke benen had. Ze waren Bernard, Hinault: blij en opgelucht echter niet sterk genoeg om de weelde van een wielerkampioen te dragen. In de winterpauze leefde hij bepaald niet als een topsporter. Hij baadde in de luxe en vergat dat de basis voor een erelijst in de harde profwielren nerij in de winter wordt gelegd. De gevolgen waren niet te over zien. van talenten, behaalde Stephen Roche niet een overwinning. Al leen zijn tweede plaats in de Gol- drace had allure, maar hij kon een criterium niet eens winnen. In de Dauphine Libere kwam hij nauwelijks vooruit. "Ik heb pap in de benen", zei hij en hij gaf zichzelf een paar maanden om weer op krachten te komen. De laatste winter leefde Stephen Ro che weer voor zijn sport en vanaf de eerste wedstrijden fietste hij weer in de voorste gelederen al moest hij tot de Ronde van Ro mandië wachten voor zijn eerste overwinning. De Zwitserse etap pekoers was echter een kanjer. De Nederlanders hebben het in de ze klimwedstrijd, waarin de ploe gen slechts uit zes renners moch ten bestaan, redelijk gedaan. Ge rard Veldscholten won een etap pe en was twee dagen lang eerste in het klassement. Henk Lubber- ding zegevierde zaterdag in de vierde rit. Veldschoten eindigde ook als vijfde in het eindklasse ment. Voor het gros van het pelo ton was dit een voorbereiding op de Ronde van Italië, die volgen de week begint. Voor anderen, zoals Peter Winnen en Joop Zoe temelk, was dit de eerste kennis making met het hooggebergte in de aanloop naar de Ronde van Frankryk. Vredeskoers Olaf Ludwig heeft gisteren in War schau de proloog gewonnen van de 36ste vredeskoers. De Oost duitser was vorig jaar winnaar van de belangrijkste etappewed strijd voor amateur-wielrenners, die dit jaar van Warschau via Oost-Berlijn naar Praag loopt. Ludwig legde de 6.7 kilometer af in 9 minuten en 32,08 seconden. Zijn landgenoot Uwe Raab werd met een achterstand van 1.08 se conde tweede. Beste Nederlan der was Bert Wekema uit Peize op de vijftiende plaats. Hij raakte twintig seconden achter bij de beste tijdrijder uit Oost-Europa.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14