"Ik sta hier voor schut" "Het is nu zaak volgend seizoen terug te komen" DS: "Renovatie stadion urgent" Profvoetbal gewaarschuwd PEC/Zwolle dient NEC nekslag toe Supporter al gevlagd' AZ wil Martin Haar WK-tqfekennis voor Bettine Vriesekoop afgelopen China bekent kleur Ajax kent geen pardon met Helmond MAANDAG 9 MEI 1983 HILVERSUM (ANP) - Drs. Joep van der Reyden, staatssecretaris van WVC, heeft het betaalde voetbal tot het eind van de maand de tijd gegeven de zaken te regelen, die voorwaarde zijn tot voortzetting van de steun van de externe geldgevers bij het ge- zondmakingsproces. Voor 1 juni wil de staatssecretaris met name weten hoe het vereveningsfonds zal worden gefinancierd. Van der Reyden wil de tweede ka mer begin juni een brief sturen over het betaalde voetbal opdat er nog voor het zomerreces een wisseling van gedachten moge lijk is. Hij zei zaterdag dat het niet ondenkbaar is dat de twee miljoen gulden subsidie, die nog over dit seizoen moet worden overgemaakt, in gevaar.komt, in dien het betaalde voetbal niet in de pas loopt met de BBI-voor- stellen. Ook de shirtreclame, die voorwaar delijk is toegestaan en de tweede rij reclameborden rond de vel den staan ter discussie, wanneer de sectie hem niet tijdig infor meert. In dat geval namelijk zal Van der Reyden zijn voorstellen aan de Kamer voorleggen, die zouden de KNVB minder welge vallig kunnen zijn. ZWOLLE (GPD) Opmerkelijk gelaten onderging Pim van de Meent het grote diepte punt in zijn toch niet kinderachtige trainerscarrière. Indachtig de phoenix die eerst ten gronde gaat om vervolgens nog mooier dan voorheen uit de as te verrijzen treurde de Amsterdamse oefenmeester ogenschijnlijk nauwelijks om de degradatie van NEC. „Alles is betrekkelijk, we hadden recht op minimaal een punt, maar recht bestaat niet in het betaald voetbal. Het is nu zaak volgend seizoen terug te komen, mijmerde hij zater dagavond na de fatale nederlaag (1-0) tegen PEC Zwolle. NEC-speler Frans Jansen heeft zojuist de rode kaart gekregen vc (rechts) vindt dat niet leuk, wil het liefst Mulder te lijf maar wordt i trainer Pim van de Meent die hem in de dubbele Nelson neemt. i scheidsrechter Egbert Mulder. Jansen m dat snode plan afgehouden door zijn LEIDEN - Vijf minuten voor het einde werd het (zater dag) afdelingsduel Leiden- Valken '68 enige tijd stilge legd. Aanleiding was een in cident rond grensrechter Le- feber van Leiden, die met ge bruik van zijn vlaggestok een toeschouwer een aantal minuten het zwijgen opleg de. Lefeber werd na het constate ren van buitenspel door sup porters van Valken gehin derd om zijn taak langs de lijn naar behoren uit te oefe nen. De Valkenburgers pak ten de vlag van de Leidse 'grensjager' beet en hielden de stok stokstijf naar bene den. Toen Lefeber omkeek en constateerde dat er luid keels werd gelachen, kon hij zich niet meer inhouden en sloeg er hard op in. Lefeber nam evenwel niet een Val- kenburgse supporter te gra zen. maar een goedlachse Leidenaar, in zijn vrije tijd voetbalscheidsrechter op de Leidse velden. Waarna de wedstrijd door scheidsrechter Langvèr werd gestaakt. Nadat Lei den een andere grensrechter had gevonden werd het duel zonder rumoer uitgespeeld. Valken won met 2-3. HAARLEM (GPD) Er zal deze week een gesprek plaatsvinden tussen het bestuur van AZ67 en dat van Haarlem, waarin de eventuele over gang van Martin Haar naar de Alkmaarse club aan de orde zal komen. AZ67 hoopt Martin Haar aan te trekken als opvolger van libero Hugo Hovenkamp, die momenteel bij het Canadese Edmonton Eagles rond neust. Hoewel AZ-bestuurslid Dick Schouten zegt, dat er wel contacten met Haar zijn geweest, maar dat beide partijen nog niet tot overeenstem ming zijn gekomen, gelooft Haarlem-voorzitter Henk Hut, dat er tussen AZ en Haar al meer dan slechts informeel is gesproken. Hut: „Klaas Molenaar heeft me verteld, dat Haar in Alkmaar is geweest en dat men graag wil, dat hij er komt spelen. Dat betekent gewoon, dat AZ en Haar al rond zijn. Ik vind dat geen correcte handelwijze. Gebruikelijk is, dat eerst de club wordt geinformeerd en dat dan pas met de speler wordt gesproken. Martin Haar staat nog voor twee jaar onder contract bij Haarlem, maar heeft wel laten vastleggen, dat hij voor een gelimiteerd transferbedrag van circa een half miljoen gulden mag vertrekken. Aangezien Haarlem daarnaast een afkoopsom zal eisen van 150.000 gulden, zal AZ67 tussen de 600 en 700.000 gulden moeten betalen voor Haar. Van de Meent ziet daartoe zeker mogelijkheden omdat de huidige Nijmeegse selectie bijna volledig in tact blijft. Alleen het vertrek van Wijnberg en Wanders is zo goed als zeker. Bovendien heeft NEC onder Van de Meent leren aanvallen ondanks het afscheid van de eredivisie. Reden om een kort verblijf in de eerste divisie te verwachten. Ook het Europa Cup-avontuur dat NEC als pleis ter op de wonde mag beleven be roert Van de Meent nauwelijks. Wat een wereld: NEC degra deert, maar op hetzelfde moment weet de club zich door de winst van Ajax bij Helmond Sport offi cieel Europa Cup-deelnemer. Pa- radoxaler kan het niet. „In het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars spelen teveel sterke clubs om ook maar een ronde te overleven, klinkt het realistisch. Raket Er was voor NEC geen aanleiding om met gebogen hoofd het Zwol se stadion te verlaten. De Gelder sen gingen strijdend ten onder. Alleen een portie puur geluk hield PEC Zwolle voor tiendui zend kijkers op de been. Sterker nog: een wanhoopsschot van Pe ter van der Hengst halverwege de tweede helft leverde de volge lingen van de nukkige Cor Brom zelfs de volle buit op. Van zeker dertig meter haalde de bedrijvige middenvelder uit. Het leer knal de als een raket achter de ver- TOKIO (ANP) Bettine Vriesekoop is in Tokio een van de drie niet- Aziatische speelsters geweest die de laatste zestien hebben gehaald. Daar echter was het voor de E uropese kampioene afgelopen, zoals ook trou wens voor Olga Nemes uit Roemenië en haar Tsjechoslowaakse partner uit het dames dubbelspel, Marie Hrachova. Met de Pool Grubba eindigde voor haar het toernooi in het gemengd dubbelspel in de kwart-finales. Ook daar stond het niet. te evena ren, laat staan te overtreffen, ta- feltennisland China aan het eind van de successen van de speel ster uit Hazerswoude. De klap in het enkelspel kwam hard aan. Nadat Bettine Vriese koop de tweede game tegen Ni Xialiang met 3-21 had verloren, liet zij coach Theo Bakker weten: "ik sta hier voor schut. Was het maar afgelopen." De Leidenaar probeerde zijn speelster nog wel moed in te praten, repte over het verhogen van het risico, maar wist evenals Vriesekoop dat de strijd tegen de kleine speelster uit de school van Peking niet te winnen was. Evenals in de eerste gang naar de 21 (15-21) kon in de derde game pijnlijk verlies onder de tien voorkomen worden (12-21). Een plaats in de kwart-finales bleef echter ver buiten het gezichts veld. Voor Vriesekoop met de harde fei ten werd geconfronteerd, was zij nog vol goede moed. Zaterdag namelijk was de wijze waarop zij, als enige Westeuropese speel ster, de laatste zestien had be reikt, zowel sterk als hoopge vend. De Noordkoreaanse Li Yong Suk (3-0) en Mok uit Hong Kong (3-1) bleven het antwoord op de agressieve speelwijze van Vriesekoop schuldig. De angst voor een snelle uitschakeling, TOKIO (ANP) - Sneller dan verwacht heeft China in de interna tionale tafeltenniswereld kleur moeten bekennen. Met ingang van 1 januari 1984 zullen de in het tafeltennis gehanteerde verschillende rubbersoorten voorzien moeten zijn van te on derscheiden kleuren. Een voorstel tot een algeheel verbod van het gebruik van twee soorten rubber op een bat haalde het niet tijdens het zaterdag in Tokio gehouden congres van de internationale tafeltennisfederatie (ITTF). Het vanaf volgend jaar voorgeschreven gebruik van twee kleuren op een bat, is bedoeld om de tegenstander voortaan de kans tegevén zich in te stellen op het effect van de bal. Voor het besluit tot verplichte rubberkleuring bij intertionale kampioenschappen stemden 82 van de 91 aanwezige nationale bonden. Vooral China heeft de laatste jaren een grote voor sprong veroverd in de tafeltennissport door de geavanceerde kennis en toepassing van het effect veroorzakende rubber op het speeltuig, het bat. Door het gebruik van dezelfde kleuren voor verschillende soorten rubber werden tegenstanders van de Chinezen tot wanhoop gebracht. De Zweed Stellan Bengts- son omschreef het met "belachelijk gemaakt". Het besluit ten gunste van "de rest van de wereld" kwam onder andere tot stand door een handtekeningenactie van de West- duitse topspeler Peter Stellwag. Steil wag verzamelde in To kio de autogrammen van 190 topspelers (van 32 bonden) ter ondersteuning van het "rubber-voorstel", dat door de bonden van West-Duitsland en Tsjechoslowakije werd ingediend. In Tokio werd ook besloten tot een nieuwe regel voor het op slaan. De service moet voortaan zowel voor de scheidsrechter als de tegenstander zichbaar voor het lichaam plaats vinden. Verder mag er niet meer met de voet gestampt worden bij de opslag. Bij het opstellen van de internationale tafeltenniskalender voor de komende jaren werd bekend, dat Seoel, de olympische stad van 1988, zich teruggetrokken heeft voorde organisatie van de wereldtitelstrijd van 1987. Dat WK-toernooi werd nu aan New Delhi toegewezen. In 1985 wordt om de wereldkampioen schappen gestreden in Gothenburg, terwijl voor 1989 West- Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten zich kandidaat hebben gesteld. Alle leden van de ITTF stemden tenslotte ook in met de voorlopige toelating van Taiwan tot de wereldfede ratie. Dat gaat naar IOC-model onder de naam Taipeh. die had bestaan, was verdwenen en de hoop nog een aantal ron den te doorstaan, nam toe. Maar Ni Xialiang begroef alle illu sies van de Hazerswoudse. De Chinese speelster varieerde haar in hoog tempo uitgevoerde sla gen zo geraffineerd van effect en snelheid dat de Europese kam pioene feitelijk drie games lang gedeklasserd werd. Geen geschenk Natuurlijk staat het verlies van de Nederlandse speelster niet op zichzelf. De Chinezen zullen een partij, een enkele uitzondering daargelaten, van de eerste tot de laatste bal beheersen en de rest van de wereld op een niet te overbruggen achterstand zetten. Vroeger kon er onder de leuze "Sport is vriendschap" nog wel eens een geschenkje af. Sinds Peking echter tafeltennis als "business" ziet, staat het koste wat het kost onderstrepen van de superioriteit voorop. Voor wie dat niet gelooft een paar cijfers. Zowel bij de dames als bij de he ren zes vertegenwoordigers van het volkrijkste land van de we reld bij de laatste acht. Ook de halve finales van het ge mengd dubbelspel vormen een volledig Chinese aangelegenheid omdat Bettine Vriesekoop, met bouwereerde Harrie Schellekens tegen het nylon. Het was een van de spaarzake momenten dat de thuisclub dreigend in de buurt van de Nijmeegse goali ver scheen. NEC kreeg na de openingstreffer steeds meer greep op de strijd, maar ging ten onder aan eigen in- produktiviteit. De spanning ver goedde veel want qua voetbal viel er zaterdagavond bitter wei nig te beleven. Een zenuwachtig gedoetje met veel te veel overtre dingen. Voor rust alleen al gin gen beide partijen achttien keer in de fout. NEC bleef de beste kansen behouden ook al omdat international Van Kooten geheel aan banden werd gelegd door Piet Wijnberg. Vievermans, Jan sen en Grim (twee keer) hielden in de riante positie in de slotfase het hoofd niet koel. Voor Frans Jansen liep het duel dubbel triest af. Hij kreeg tien minuten voor het einde voor de tweede keer geel onder de neus en kon inrukken. Voor rust maakte de Nijmeegse spits kennis met de prent na een partijtje kibbelen met René IJzerman die eveneens een kaart kreeg. Malaise Arbiter Mulder maakte kort voor het einde een slot aan Jansens activiteiten nadat deze zich een wegwerpgebaar permitteerde je gens de leiding. Een in het veld gestormde Van de Meent kon amper voorkomen dat een woe dende Jansen de arbiter moles teerde. NECs degradatie onder streept de grote malaise waarin momenteel het Gelderse prof voetbal verkeert. Immers, al modderend bleven De Graaf schap, Vitesse en Wageningen dit seizoen figureren in de eerste divisie. Nu bezit de grootste pro vincie van ons land geen enkele vertegenwoordiger meer in de hoogste afdeling van het betaal de voetbal. De Gelderse primeur, die NEC op Europa Cup-niveau vervult, is daarom ook nauwe lijks meer dan een karikatuur. Bettine Vriesekoop: ontluisterd door Ni Xialiang. aan haar zijde Grubba, het enige niet-Chinese koppel bij de laat ste acht, geen troostprijs werd gegund. Slechts een regiefout is geslopen in het draaiboek van Li Fu Yung. Dragotin Surbek nam afscheid van het grote tafeltennis zoals hij dat verdiende. Met Kalencic zorgde de Joegoslaaf ervoor dat ten minste een wereldtitel niet naar Azië gaat. Toonde China zich dus achter de speeltafel wei nig vrijgevig, achter de bestuur stafel was men tijdens het con gres van de Internationale Tafel tennis Federatie de vriendelijk heid zelve. Althans zo leek het. Achterliggende gedachte van die toeschietelijke houding echter was de dreiging achter gesloten deuren van een aantal Westeuro pese landen om China als spel- vervuiler-nummer een te boycot- (ANP-Foto). ten. Dat nu is strijdig met Chine se belangen. Om zakelijke rede nen ging China, met in zijn kiel zog een aantal landen uit de der de wereld, overstag in de rubber- kwestie. Voor Bettine Vriesekoop is het be sluit gunstig. Niet echter voor El len Bakker, die verdedigt met nep-rubber en op dit toernooi sterk heeft gedebuteerd. VELSEN (GPD) Hoewel de vreugde bij DS'79 na het behalen van het kampioenschap van de eerste divisie afgelopen zaterdag in Velsen (10 winst op Telstar), nauwelijks te temperen viel, wer den de problemen van het succes na afloop in het Dordtse kamp niet uit het oog verloren. Er die nen volgens het bestuur name lijk nogal wat hindernissen te worden opgeruimd alvorens de club ojj verantwoorde wi ze de eredivisie kan binnenstappen. De belangrijkste en meest drin gende vraag is de renovatie van de Dordtse accommodatie die de ruim vier en een halfjaar geleden opgerichte voetbalstichting deelt met de amateurvereniging DFC. „Wat er nu staat, merkte be stuurslid Harry van Gorsel na af loop op, „is een bouwval. Daar mee kunnen we echt de eredivi sie niet in. Als het aan de leiding van DS'79 ligt, komt het de komende maan den tot een ingrijpende verbou wing, maar de vraag is of het rea liseren van dat project kosten 3,5 miljoen gulden financieel haalbaar is. Daarnaast dient er voor de verbouwing toestem ming te komen van DFC, dat ei genaar is van het veld, het club huis en de opstallen waarvan DS'79 gebruik maakt. Niet alleen dat probleem moet worden opgelost. Er moet ook nog gesproken worden met hoofdtrainer Hans Dorjee. Dorjee heeft van DS een nieuwe aanbieding gehad, maar de oe fenmeester zou veel liever zien dat hij het komend seizoen als technisch directeur bij de club aan de slag kan. „In zon functie kan je veel meer invloed uitoefe nen op het aan- en verkoopbe leid, aldus Doijee. Versterking van de selectie is vol gens de technisch leider abso luut nodig nu Anne Evers, de spelbepalende middenvelder van DS, aan het einde van het seizoen naar Fortuna Sittard ver trekt. „De opbrengst van zijn transfer willen we gebruiken om een paar spelers te kopen, aldus Van Gorsel. De voorkeur van Dorjee gaat bij die investerings politiek vooral uit naar het aan trekken van de produktieve spits van FC Den Haag, Bram Ront- berg. Verder wil de Dordtse trai ner zijn huidige spelersgroep zo veel mogelijk in tact houden. Al le spelers hebben dezelfde aan bieding gehad als aan het begin van dit seizoen. Om die reden hebben vooralsnog slechts twee spelers van de selectiegroep ge tekend. De Bakker en de van FC Den Bosch komende Van de Steene. HELMOND (ANP) - De semi- profs van Helmond Sport hebben zich gedurende een tweedaags verblijf in de Bra bantse Kempen gedegen voorbereid op het treffen met Ajax. Ze rekenden op een klein wonder in de wedsts- rijd tegen die ploeg, die al of ficieus landskampioen was en die zaterdag bovendien de geschorste Cruijff en de ge blesseerde Olsen moest mis- Ajax rolde de thuisclub profes sioneel op en zegevierde moeiteloos met 4—1, waar door het degradatiespook weer dichter in de richting van Helmond Sport kroop en Ajax nu ook officieel kam pioen van Nederland is. In de eerste helft bleef Hel mond Sport goed overeind. De ploeg van Jan Notermans had dat te danken aan de slordigheid van Ajax bij de afwerking van de aanvallen en aan de bijdrage van zijn doelman Otto Versfeld. Even voor rust claimde Hel mond Sport, dat nauwelijks gevaarlijk was geweest, te recht een strafschop wegens hands van Molenaar, maar ar biter Geurds wuifde alle protesten weg. Zes minuten na de hervatting kreeg Hel mond Sport de eerste klap te verwerken. Keje Molenaar bracht de bal voor het doel en Marco van Basten kopte in. Goed tien minuten later kwam er definitief een einde aan de droom van Helmond Sport. De sterk spelende Jan Mölby schoot toen raak: 2-0. Ajax wenste echter met die stand geen genoegen te ne men, want onmiddellijk daar na maakte Wim Kieft er 0-3 van. Een tegendoelpunt van invaller Corbijn, een kwartier voor tijd gescoord, bracht enige opleving bij Helmond Sport. De ploeg bleef echter duidelijk de mindere van Ajax, dat zijn vierde treffer aan de voor de gekwetste Lerby ingevallen Edwin Go- dee dankte.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13