Warmte uit licht met energie gordijnen Vergadering per satelliet Vloeiplanken vernieuwen Honderd en een mogelijkheden met "clickets" Varia Een revolutionaire ontwik keling op het gebied van verwarming is het foto- thermisch systeem waar bij licht wordt omgezet in warmte. Dit principe is ui teraard al langer bekend. Het is nu echter ook prak tisch toepasbaar gewor den voor particuliere toe passingen, door de ver schijning van de Copper- sun lamellengordijnen. Die zien er uit als de be kende verticale „raam- aankiedingen", en ze heb ben verder ook dezelfde functies: lichtregulering in de kamer, raamafslui- ting, zonwering. Maar ze leveren daarnaast een niet te versmaden bijdrage aan de woningverwarming. De lamellen bestaan uit een dunne, door elektrolyse ver kregen metaalfolie op basis van koper, nikkel en dergelij ke. Ze hebben een „fotoge- voelige" behandeling gekre gen, aan de ene kant voor ab sorbering, aan de andere kant voor uitstraling. Lichtenergie met korte golf lengte die de absorberende kant van de Coppersun-la- mellen treft, wordt omge vormd in warmte die naar de kamerzijde wordt uitge straald met een hogere golf lengte. Onderzoekingen in een van september tot mei lo pende periode hebben uitge wezen dat het rendement zeer aanzienlijk is en dat de kosten snel kunnen worden terugverdiend door bespaar de verwarmingskosten. Voor nadere inlichtingen over dit Lamellen die niet alleen de zon weren maar die door een speciale behandeling ook warmte geven. (foto GPD) opmerkelijke nieuwe pro- dukt kan men terecht bij Iso latie Centrale Mergelland in Wijlre (Limburg), tel. 04450- 1616. Fotowedstrijd voor amateurs De gezamenlijke fotovakhan- delaren hebben een leuke wedstrijd uitgeschreven. Ie dereen die een camera kan af drukken, kan er aan mee doen. De bedoeling is dat u bloemen fotografeert. Dat mag een mooie bos in een vaas zijn, wilde bloemen op et veld, een enkele bloem, een heel bollenveld. Kortom, als het maar bloemt. De ingezonden foto's worden namelijk niet zo zeer op tech nische kwaliteiten beoor deeld, maar op originaliteit. Als prijzen zijn een aantal vijf daagse reizen naar Londen, Barcelona, Rome, Berlijn, Madrid en Wenen uitgeloofd. Tijd genoeg om mee te doen, want de inzending sluit pas op 1 juli. Bij de fotohandel zijn deelnameformulieren verkrijgbaar waarin alle voor waarden zijn vermeld. Zo doe je dat 1. Gescheurde, gebroken of door houtrot aangetaste vloerplanken, of delen daarvan, kunt u vervangen als u de vloer „kaal" hebt om bijvoorbeeld nieuwe vloerbedekking te leggen. Zaag de aan getaste planken af op een gedeelte waar ze nog gezond zijn, vlak naast een vloerbalk. Boor daar eerst een gat en zaag van daaruit met een schrobzaag de te vervangen delen dwars door. Werk ze er dan stuk voor stuk uit. 2. Tijdens het uitbreken kunnen delen los komen die nog bruik baar zijn, bijvoorbeeld wanneer er tussen twee aangetaste gebie den nog gezonde planken zitten. Sorteer uit wat nog bruikbaar is; let erop of ook de messingen en groeven nog gaaf zijn. Maak die verbindingsprofielen schoon. Zaag van planken die gedeel telijk aangetast zijn een gaaf stuk af dat overeenkomt met een afstand tussen een aantal balken. 3. Nieuwe vloerplanken moeten van dezelfde breedte zijn als de bestaande. Meet deze dus op voordat u ze gaat kopen; er zijn namelijk twee afmetingen. De nieuwe planken, evenals de afge zaagde bruikbare delen van de oude, drijft u stevig in elkaar. De beste manier om dit te doen ziet u in deze tekening: spijker een stevige lat over twee balken en leg twee wiggen tussen die lat en de plank die u zojuist hebt aangebracht. Sla de wiggen tegen elkaar in. 4. De wigmethode kost wat meer tijd (op elke overspanning tussen twee balken moet u die handeling herhalen) en als u het wat eenvoudiger wil doen kan het ook op deze manier. Leg de plank tegen de vorige, zet er een beitel loodrecht tegen (op de balk) en gebruik de beitel als hefboom om de plank stevig aan te drijven. Terwijl de plank op deze manier nog onder dwang van de hef boomwerking staat, moet één spijker geslagen worden. 5. Gebruik spijkers van 6 cm lengte. Overal waar een vloerplank op een balk rust, komen twee spijkers, in het hart van de balk. Sla ze flauw-schuin onder een zodanige hoek dat de planken daardoor ook nog enigszins tegen elkaar aangedreven worden. Drevel de spijkerkoppen enkele millimeters onder het houtop pervlak door. Zorg ervoor dat u tijdens het timmeren geen klap geeft op de messing. Dit profiel zou daardoor breken. 6. Let op bij het aanbrengen van de laatste plank. Spijker voorlo pig de laatste drie planken nog niet vast. Een ervan brengt u los tegen een vastgespijkerde plank, een tweede aan de andere kant van de resterende opening tegen plint (of een andere vast vloer plank, en tenslotte een derde daar tussenin). De drie planken staan nu in een brugvorm. Ga er met uw volle gewicht op staan zodat ze alle drie klemvast op hun plaats gedwongen worden. Spijker ze tenslotte vast. Het aantrekken en afstoten van een magneet is een spel dat veel kinderen boeit. Een inventieve va der maakte daarom voor zijn kroost magnetische bolletjes in verschillende kleuren. De kinderen waren er uren zoet mee en ontdekten steeds weer nieuwe spelletjes."Zonde dat er met dit idee niet meer wordt gedaan", dacht pa, en hij ging er mee de boer op. Zo is het spel Clickets op de markt gekomen, in tal van uitvoeringen. Magnetische balletjes van verschillende groten waarmee je kunt met behulp van plastic strips hele bouw werken kunt maken. Maar ook voor b.v. de re kenles zijn het aardige hulpmiddelen. Een doos kost 29,-. (Te koop in speelgoedzaken) Proefproject in Geldrop lijkt wel science fiction Telefoneren via de beeldbuis. Voor het zakenleven is het vooral van belang, dat de mogelijkheid geopend is om per satelliet te vergaderen. Voorlopig alleen nog in Europa. Tegen een tarief van zo'n duizend gulden per uur, zal men een beeld- en geluidver binding kunnen opbouwen met Frankrijk, Groot-Brittanië, Duitsland en Italië. Die verbin ding is dan bedoeld voor zaken lieden, die inplaats van op reis te gaan naar een van die Europese landen, willen vergaderen vanuit de eigen vestiging om daarmee tijd en reiskosten te sparen. PTT heeft voor zulke vergaderingen een studio in Den Haag ingericht en een 'mobiele' studio achter de hand voor het geval men de 'vi deo-conferentie' rechtstreeks uit een handels- of industriecen trum wil laten komen. Hoewel de proef met satelliet-ver bindingen het zakenleven in de toekomst wel eens aanzienlijk kan beinvloeden, is het project dat de Eindhovense en Delftse TH, samen met PTT en Philips in Geldrop hebben opgezet, van nog veel groter belang. Het proefproject in Geldrop draait om de toekomst van de commu nicatie en informatie in de hele maatschappij. Met name omdat men denkt dat in de jaren negen tig iedere woning via een glasve zel met de buitenwereld verbon den zal zijn. De glasvezel heef (foto GPD) een overdrachtscapaciteit die duizendmaal groter is dan die van de telefoondraad en de kabel van de centrale antenne-inrich ting samen, die nu de woning met het buitengebeuren verbin den. Geen mens kan op dit moment voorspellen hoe die onvoorstel bare communicatiecapaciteit zal worden benut in de huiskamer. Het is zo ver vooruitkijken en de techniek die er aan te pas komt is zo geavanceerd, dat het proef project alleen in de laborato rium-situatie kon worden verwe zenlijkt. Dat gebeurde in het Phi lips''natuurkundig laboratorium te Geldrop onder de naam DI- VAC. DIVAC staat voor Digitale Verbinding tussen Abonnee en Centrale via glasvezel. Daarin zijn alle op dit moment bedachte toepassingen ook werkelijk op genomen. Het project heeft 10 miljoen gekost (2,5 miljoen aan apparatuur, de rest aan salaris sen van onderzoekers). In de rea lisatie van DIVAC uniek in Euro pa trouwens zit meer dan 50 manjaar werk. In Geldrop is DIVAC binnen de Philips-vestiging zo volledig mo gelijk opgezet. Er is een heuse centrale, die de abonnees (2) in de kamer ernaast van alle moge lijke signalen voorziet. Grote klossen glasvezel simuleren de Vergaderen per satelliet, de PTT neemt een proef van een jaar. (foto GPD) kilometerlange afstand tussen abonnee en centrale. Wat het eerst opvalt is de aanwezigheid van veel beeldschermen in de huiskamer van de toekomst. Na tuurlijk ligt voor de hand om aan te nemen dat midden in de jaren negentig nog meer tv-beelden voorhanden zijn. Daarom spreekt men in de laboratorium situatie in Geldrop van een nieuw soort huis-beeldterminal. Alleen daarop kan men al 16 om- roeptelevisieprogramma's ont vangen. Uiteraard ook tv-beel den van de omroepsatelliet. Ver der is de mogelijkheid van be- taal-tv gerealiseerd. Teletekst en Viditel zijn eenvoudig inge bouwde, bestaande media. Daarnaast is er nog een snelle viewdata mogelijkheid, dwz. ex tra tekstbeelden die zeer snel ge wisseld kunnen worden. Beeldtelefoon De mogelijkheden zijn eigenlijk te veel voor dat ene scherm, want met de nogal sterk uitgebreide tv kan verder de videotheek van de centrale (op beeldplaten aanwe zig) geraadpleegd worden. Beeldplaten geven een perfect stilstaand beeld, dus bestaat de mogelijkheid om naast films ook encyclopedieën en cursussen te raadplegen. Temeer daar een cursus kan zijn opgebouwd uit een serie dia's, die men via een extra toetsenbord telkens op nieuw kan oproepen door ofwel terug te bladeren, danwel hoofd- stuksgewijs vooruit te springen. Tenslotte kan men via de 'tv-ter- minal' eigen opnamen versturen en met hulp van een camera ook met een andere huiskamer een beeld-telefoonverbinding (video foon) opbouwen. door Hugo van der Heem De 'audio-terminal' of vervanger wordt aan de glasvezel gekop peld met de 'optical digital tu ner': een speciaal ontwikkelde radio. Er is keuze uit niet minder dan 31 stereo-kanalen. De sta tions hebben een eenvoudig nummer. Voor stations-indentifi- catie wordt automatisch ge zorgd. In een venster verschijnt tijdens de muziek van het station ook de aanduiding: Hilversum 4, klassiek of Duitsland 2, regionaal programma. Tevens kunnen bij zondere teksten meegezonden worden met de spraak en muziek van een station. Eventueel de vertaling van een opera of hoor spel in een vreemde taal, of een telefoon- en gironummer dat in de uitzending is genoemd. De telefoon in het huis van 1995 heeft zeker tachtig extra func ties. Een aantal zijn er in de digi tale telefoon verwezenlijkt. Daar toe heeft ook de (drukknop)tele- foon een klein uitleesvenster ge kregen. Tijdens het kiezen van het nummer verschijnt het in het venster. Tikt men het verkeerde nummer in, dan valt het te corri geren. Prettig is dat men ook kan zien welke abonnee opbelt, om dat ook zijn nummer in het ven ster verschijnt. Verkort kiezen, dwz. via een makkelijk te ont houden code als 'X20' het lange De centrale van het project in Geldrop. H (foto GPD) nummer van een familielid in een andere stad of staat kiezen, is ook mogelijk. Men kan ook her haald kiezen, net zolang totdat het andere toestel vrij is. Verder zijn er allerlei oproepcodes, over- zetcodes naar andere toestellen en worden alle functies ook ge meld in het toesteldisplay, dat te vens een soort gebruiksaanwij zing kan geven. Huiscomputer De huiscomputer, annex datafoon heeft ook zijn entree gedaan. Dit nieuwe apparaat maakt handen vrij telefoneren mogelijk. Het kan alle adresmateriaal van de familie bevatten, inclusief de te lefoonnummers, die de compu ter op verzoek automatisch draait. Elektronische post vormt geen enkel probleem, waarbij de adressering weer overeenkomt met een van de nummers uit het adressensysteem. Giro- en bank- overschrijvingen kunnen ook vanachter het toetsenbord wor den geregeld, evenals het opvra gen van het saldo. Niet voor elke huiskamer geschikt, maar interessant voor de zaken man of overheidsfunctionaris is de elektronische documentatie terminal. Met een speciale beeld buis en bijbehorend toetsenbord is standaard A-4 materiaal aan brieven of documenten, danwel bladzijden uit een boek thuis te raadplegen. Het kan materiaal zijn uit het bedrijfsarchief of uit een bibliotheek. De beeldkwali teit is dienovereenkomstig scherp. En daardoor ook ge schikt voor tekeningen en grafie ken. En dit zijn nog maar de be langrijkste mogelijkheden van DIVAC. Waardevolle proef Daarmee is tevens de waarde van het proefproject geschetst. Het is zo bewerkelijk dat het zich alleen op deze kleine schaal laat verwe zenlijken, zonder echte abon nees. Het is tevens een experi ment dat gedurende een reeks van jaren kan blijven bestaan voor demonstratie doeleinden. Het moet een prikkel vormen voor het denken over de Infor matie maatschappij van Morgen. Het is zeker niet alleen een be doeld voor technici, maar ook voor degenen die de richting be palen voor de toekomstige maat schappij, als politici en bestuur ders. Zij kunnen zich voorberei den op wat de techniek brengt, terwijl technici zich kunnen be zinnen op meerdere mogelijkhe den en onnutte zaken in het sys teem. Eind maart zijn twee projecten begonnen die van wezenlijk belang zijn voor de toekomst van de elektronische industrie, de ontwikkeling van wat wel de 'informatie maatschap pij' wordt genoemd en het zakenleven. Het gaat om twee proeven met nieuwe media. Een ervan houdt verband met communicatie over de satelliet, de andere met communi catie over de glasvezel. Voor deze technische hoogstandjes moest veel kennis worden gebundeld. In beide projecten is daarom de PTT betrokken, voorts Philips en de Tech nische Hogescholen van Delft en Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11