c Noorse jacht op verdachte onderzeeboot Begin praat met Shultz over Syrië VS geloven nog steeds in akkoord Genève Opnieuw Westduitser aan Oostduitse grens overleden Jeweet weer's niet watje proeft D Explosieven voor Nicaragua aan boord Panamees schip Prem toch premier Thailand? Andropov vraagt VS wapenvrije ruimte Casino Scheveningen DONDERDAG 28 APRIL 1983 Buitenland LONDEN (GPD) Bij een vei ling in Londen heeft een Vic toria-kruis, de hoogste mili taire onderscheiding wegens dapperheid die Groot-Brit- tannië kent, het recordbe drag van 110.000 pond (470.000 gulden) opgebracht. De munt werd gekocht door het RAF Battle of Britain Mu seum in Noord-Londen. In dit museum wordt de lucht slag om Engeland herdacht, zoals die tijdens de Tweede Wereldoorlog plaatsvond toen honderden Duitse vlieg tuigen doelen op het Britse eiland bestookten. De man die destijds posthuum het Victoria Kruis kreeg toege- Recordprijs voor militaire onderscheiding kend, luitenant James Ni cholson, was nauw bij deze „Battle of Britain betrokken. De 23-jarige Nicholson schoot tijdens zijn eerste missie een Duitse Messerschmidt neer, hoewel zijn eigen vliegtuig was geraakt, en hij zelf dode lijk gewond was. Nicholson, die na zijn heldendaad het le ven liet. was de enige bij de „Battle of Britain betrokken piloot die het Victoria-kruis kreeg. De medaille werd op de veiling gebracht door de zoon van Nicholson, die met het in de verkoop brengen van de on derscheiding wilde proteren tegen het lot van oorlogswe duwen als de vrouw van Ni cholson, die van een klein pensioentje moeten zien rond te komen. Het bedrag dat het Victoria- kruis opbracht, was boven al le verwachtingen. Het record voor een dergelijke medaille stond tot gisteren op 32.000 pond. Deze prijs werd vorig jaar gerealiseerd. SAN JOSE (UPI) - De Costaricaanse overheid heeft explosieven voor Nicaragua ontdekt aan boord van een Panamees schip dat ter hoogte van Costa Rica motorstoring opliep. De Costaricaanse minister voor de openbare veiligheid, Angel Solana, zei dat de sprinstoffen aan boord van het schip, de "Lewbi", werden ge vonden in een ruim dat was afgescheiden van de lading landbouwche- micaliën. Op 16 april ontdekte Brazilië aan boord van vier Libische vrachtvliegtui gen die met bestemming Nicaragua een tussenlanding hadden mogen maken, wapens en springstoffen. De vliegtuigen mochten van Brazilië het land verlaten, maar hun lading werd in beslag genomen. De gezag voerders willen echter dat deze wordt teruggeven alvorens zij vertrek ken. STAVANGER (UPI) De Noorse marine maakt jacht op een buitenlandse onderzeeboot die de baai van de Har- dangerfjord tussen Stavanger en Bergen aan de westkust van Noorwegen is binnengedrongen. Twee duikers, die aan het werk wa ren in het gebied, zagen de com mandotoren van een onderzeeër halverwege de Hardangerfjord. Speciale vliegtuigen en schepen van de marine zijn de fjord inge stuurd om de onderzeeër op te sporen, aldus vice-admiraal El- lingsen. "Als het (de onderzeeboot, red.) daar is dan is het niet al te moei lijk het daar te houden en wij hebben een goede kans de fjord af te sluiten", zo zei Ellington. In de bekendmaking wordt gespro ken van een "eventuele onder zeeër". Het is in elk geval geen duikboot van Noorwegen of van de NAVO. Voor zover bekend gaat het niet om een mini-duik boot maar om een van gewone afmetingen, aldus de bekendma king. Als mogelijke reden voor het bin nendringen van het buitenlandse vaartuig noemde Ellingsen het voorgenomen bezoek van de be langrijkste noordelijke vloot van de NAVO aan de marinebasis Haakonsvern. De Noorse minister van defensie, Anders Sjaastad, verklaarde dat de melding van de duikers een van de vele is. "Maar wij nemen elke melding over onderzeeërs serieus", zo zei de minister. Hij weigerde iets te zeggen over de herkomst van het gesignaleerde vaartuig. "Eerst moeten wij uit zoeken of zich inderdaad een on derzeeër in de baai bevindt", al dus Sjaastad. In amusement Michael Fagan, de werkloze Brit die in juli 1982 naam maakte door Buckingham Palace en het slaapvertrek van koningin Elizabeth bin nen te dringen, heeft zich in de wereld van het vermaak begeven. Fagan heeft een punk-plaat ge maakt van het Britse volks lied in samenwerking met een voormalige producer van Johnny Rotten, die zanger van de "Sex Pistol" was. Fagan debuteert deze week bo vendien op het toneel in de "Bat Cave", een van de be kendste punklokalen van Londen. Niet bloot De leden van een nudistenver- eniging in de Amerikaanse staat Pennsylvania mogen niet bloot naar een'opvoering van de musical "oh, Calcut ta" op Broadway in New York. "Ik sta alleen naaktheid toe op het toneel, bij de artiesten", deelde producer Norman Keam de ontgoochelde nu- disten mee. Pisa De Italiaanse regering heeft gisteren een bedrag van om gerekend 20 miljoen gulden uitgetrokken voor werk zaamheden aan de scheve to ren van Pisa. Van dat geld moeten de eerste maatrege len worden getroffen om het bouwwerk voor instorting te behoeden. Het neigen van de toren is in de laatste jaren in zorgwekkende mate toegeno men. Chocola In het Duitse plaatsje Emlich- heim, vlak over de grens ter hoogte van Hardenburg, is in een discotheek een 24-jarige jongen om het leven geko men bij een poging het we reldrecord chocoladérepen eten te verbeteren en daar mee in het Guiness Book of Records te komen. De jongeman zou in een mi nuut en 41 seconden dertien repen naar binnen werken, terwijl de hele act op video zou worden opgenomen. Af draaien van de band door de politie heeft uitgewezen dat de uit het naburige Tinholt afkomstige jongen al bij de vijfde reep in moeilijkheden kwam. Omdat hij het publiek in de discotheek niet teleur wilde stellen, ging hij toch door, hoewel hij de daarop volgende reep niet meer kon doorslikken. Hij overleed in de ambulance op weg naar het ziekenhuis. Bij de speurtocht heeft de marine een korvet, twee onderzeeërs en een verkenningsvliegtuig inge zet. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is na gisterochtend geen ver dacht vaartuig meer waargeno men. BANGKOK (UPI) Premier Prem Tinsulanonda heeft zijn besluit af te treden herzien en zal toch weer een nieuwe regeringscoali- tie in Thailand leiden. De kansen voor politieke stabiliteit in Thai land worden nu vergroot. Generaal Chantrakup Sirisuth, se cretaris van de premier, verklaar de tegenover verslaggevers dat Prem in een verrassende stap heeft besloten toch een nieuwe regeringscoalitie te leiden van wege het "overweldigende be roep" dat op hem is gedaan. Par tijpolitici hebben het besluit van de premier bevestigd. Prem zelf weigerde echter de herziening van zijn dinsdag genomen be sluit te bevestigen. "Het hangt ervan af', was zijn enige com mentaar. Vier partijen, alle van het midden of rechts, verklaarden na de ver kiezing van 18 april die geen van alle een meerderheid verschafte, dat Prem, een gepensioneerde generaal, een nieuwe regering zou moeten leiden. Maar Prem was ongelukkig met pogingen van partijen de keuze voor zijn kabinet te beperken, aldus Chan- trakupt. Prem, die niet tot een politieke partij behoort, wordt gezien als de enige politieke fi guur die de rivaliserende politie ke partijen in Thailand kan ver enigen en de steun van de poli tiek machtige strijdkrachten kan verwerven. Zijn terugkeer bete kent dat een stabiele coalitie met een solide meerderheid in het parlement waarschijnlijk wordt. De populaire 62-jarige Prem kan dienen als bemiddelaar tussen de burgerpolitici en het leger. Voor beiden is hij aanvaardbaar. PARIJS - Een oudere man houdt de wapenstok van een ME'er vast in een poging de aandacht van de politie af te leiden van een student die weer overeind probeert te komen. Parijs was gisteren het toneel van studentenrel len, die uitbraken uit protest tegen de herstructureringsplannen van de regering Mitterrand. Vooral de studen ten medicijnen, rechten en architectuur zijn van mening dat hun faculteiten hun onafhankelijkheid verliezen. Ook vinden zij dat er onnodige tentamens worden ingevoerd als de plannen doorgaan. (Foto api. lijk BONN Voor de tweede keer bin nen korte tijd is een Westduitser in een kantoor van de Oostduitse grenspolitie overleden. Volgens de DDR is de 68-jarige Heinz Moldenhauer uit Philippstal dinsdagavond na een ondervra ging door de Oostduitse douane bij de grensovergang Wartha aan een hartaanval overleden. De DDR heeft toegezegd alle ge vraagde gegevens naar de Bondsrepubliek te sturen. Inmiddels is een beambte van de Westduitse permanente verte genwoordiging in Oost-Berlijn naar Wartha-Herleshausen ver trokken om een onderzoek in te stellen. De Westduitse regerings woordvoerder Jurgen Sudhoff verklaarde in Bonn dat de bondsregering een „volledige opheldering van het tragisch in cident wil hebben. Het is niet duidelijk of daartoe ook een lijk schouwing door een Westduitse De minister deskundige behoort. Dat is wel gebeurd bij de 45-jarige Rudolf Burkert, die ongeveer twee weken geleden ook aan een hartinfarct in een Oostduits grenskantoor was gestorven. Het i Burkert vertoonde ech- aantal verwondingen. In middels is door de Westduitse di recteur van het rechterlijk-me- disch instituut in Hamburg vast gesteld dat er geen oorzakelijk verband bestaat tussen die ver wonding en de dodelijke hart aanval. Ook is er geen bewijs dat de verwondingen zijn opgelopen door mishandeling van de Oost duitse beambten. De verklaring van de DDR dat de verwondin gen zijn ontstaan doordat Bur kert na het dodelijk infarct van zijn stoel op een radiator was ge vallen, is juist gebleken. door Hans Amesz Duits-Duitse be trekkingen in Bonn. Heinrich Windelen, zei dat gebleken is dat vele mensen, in het bijzonder ou deren of niet helemaal gezonde, een verhoor door DDR-beamb- ten als een grote belasting onder- MOSKOU (Reuter/UPI) - De Rus sische partijleider Joeri Andro pov heeft de Verenigde Staten gisteren gevraagd in te stemmen met een wapenverbod voor de ruimte. Hij waarschuwde dat als het niet gauw tot stand kwam, het te laat zou zijn. In een brief aan een groep Ameri kaanse wetenschapsmensen zei Andropov dat zijn regering voor standster was van een verdrag dat het gebruik van wapens van welke soort ook in de ruimte doeltreffend uitsloot. Het heeft er volgens hem de schijn van dat de Amerikaanse regering in haar militaire planning voor de toekomst een steeds grotere rol toebedeelt aan het gebruik van de ruimte. Andropov zinspeelde hier klaarb lijkelijk op president Reagans •pleidooi in maart voor de ont wikkeling van een defensiesys teem op basis van laserkanonnen in de ruimte. De brief van Andropov, aange haald door het Russische pers bureau Tass, was een antwoord op een oproep van de Ameri kaanse geleerden aan zowel de Verenigde Staten als de Sowjet- Unie om de ruimte niet te milita- "Sowjet-Unie in staat satellieten te vernietigen" WASHINGTON (UPI) - De Sowjet-Unie heeft een voor sprong bij het ontwikkelen van een vernietiger voor sa tellieten, zo deelde het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren Volgens het ministerie is Mos kou in het bezit van de enige operationele satelliet-onder schepper (Asat) ter wereld en wordt dit wapen getest. "Dit, plus hun andere militaire activiteiten in de ruimte lo genstraft hun houding van vredeskampioenen in de ruimte", zo zei woordvoerder Alan Romberg. vinden. Onderzoek zou hebben uitgewezen dat de meeste reizi gers die de transitowegen door de DDR gebruiken, „onder angst lijden. Windelen eist dat de DDR de verhoudingen niet uit het oog mag verliezen bij het verhoren of ondervragen van Westduitsers die misschien niet helemaal vol gens de transitoregels hebben gehandeld. Het is overigens nog niet precies bekend waarom Heinz Moldauer ondervraagd moest worden. De CSU van Strauss heeft inmid dels de DDR de schuld gegeven van de dood van Moldauer. Na het overlijden van Burkert had Strauss zelfs over „moord ge sproken. De CSU eist via een ar tikel van secretaris-generaal Otto Wiesheu in de Bayern-Kurier een „ommekeer van de tot nu toe ge voerde Duitsland-politiek. Vol gens de partij van Strauss draagt de coalitiepartner FDP de schuld voor de huidige discussie over deze politiek. De liberalen wordt verweten dat zij altijd veel te „zacht, te „aangepast en „zonder iets terug te willen tegenover Oost-Berlijn hebben gestaan. Leden Zapu vrijgesproken HARARE (AFP/UPI) - Het hoog- gerechtshof van Zimbabwe heeft gisteren zes vooraanstaande le den van de Zapu, de partij van Joshua Nkomo, vrijgesproken van hoogverraad of het geheim aanleggen van wapenvoorraden. Een zevende werd schuldig be vonden aan het illegaal opslaan van wapens. Rechter Hillary Squires, een blan ke, oordeelde dat de bewijsvoe ring gebrekkig was en dat vele belangrijke door de staat opge voerde getuigen niet indrukwek kend waren. Het is niet uitgesloten dat de zes nog wegens andere beschuldi gingen terecht moeten staan. Ze werden gisteren nog niet vrijge laten en hun voorlopige hechte nis werd verlengd. JERUZALEM (AFP/UPI/DPA) - Leidende Israëlische politici en militairen hebben de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, George Shultz, gisteren uitgebreid geattendeerd op de grootscheepse bewapening van Syrië zowel in eigen land als in Libanon. "Dat is een reden voor grote zorg", zei Shultz na afloop van het gesprek in het bureau van premier Menachem Begin in Jeruzalem, waaraan verscheide ne hoge Israëlische militairen en de minister van defensie, Mosje Arens, deelnamen. Naar de Israëlische regerings woordvoerder Uri Porat na af loop van de eerste gespreksron de aan de pers meedeelde, leg den zij Shultz een gedetailleerd rapport voor over de strategische situatie in Libanon. Hij zei dat op de bijeenkomst voorts de aktivi- teit van Syrische troepen "met Russische steun" was bespro ken. Hij zei ook dat Begin in het overi gens "zeer vriendschappelijke" onderhoud met klem de Israëli sche eisen van omvangrijke vei ligheidsregelingen in het Libane se grensgebied had herhaald. De woordvoerder deelde verder mee dat Shultz aan premier Be gin een brief van president Rea gan heeft overhandigd. Over de inhoud ervan wilde hij niets zeg gen. Vanochtend hadden Begin en Shultz nog een gesprek onder vier ogen. Daarna vertrok de Amerikaanse bewindsman naar Beiroet. Libanese politie heeft gisteren een explosief apparaat gevonden en onschadelijk gemaakt in de zwaar bewaakte Amerikaanse universiteit in Beiroet. De politie reageerde na een ano niem telefoontje. Het apparaat was geplaatst in een toilet. "Het bestond uit een handgranaat van Chinese makelij waarvan de vei ligheidspal was verbonden met de deur van het toilet. Zo zou het zijn ontploft als iemand de deur opende", aldus de woordvoer der. De universiteit werd vorige week net als andere Amerikaanse in stellingen onder zware bewaking gesteld na de bomaanslag op de ambassade in de Libanese hoofdstad waarbij 62 mensen omkwamen. Er worden op het universiteitsterrein geen auto's toegelaten. Leden van het Liba nese leger, politie en veiligheids beambten van de ambassade fouilleren iedereen die het ter rein wil betreden. Kenneth Adelman, de nieuwe di recteur van het Amerikaanse Bureau voor Wapenbeheersing en Ontwapening, gelooft nog steeds dat met de Sowjet-Unie een akkoord kan worden ge sloten over de vermindering van kernwapens voor de mid dellange afstand, los van een overeenkomst omtrent de be perking van het aantal inter continentale wapens. Hij denkt ook, dat de Russen op den duur er van zullen willen afzien de Britse en Franse kernwapens daarbij mee te tel len. Adelman maakte deze opmer kingen deze week in een ge sprek met een aantal Europese journalisten, dat vooral was be doeld om de Amerikaanse NA- VO-bondgenoten er nog eens van te overtuigen hoezeer het president Ronald Reagan ernst is met vermindering van kern bewapening. De opvolger van prof. Eugene V. Rostow als voornaamste adviseur van Reagan en minister van bui tenlandse zaken Shultz op het gebied van wapenbeheersing, zei voorts dat de VS nu wach ten op een Russische reactie als vervolg op Reagans' voor stel genoegen te nemen met minder dan de zogenaamde nul-optie. Hij liet echter weinig ruimte voor hoop, dat een snel onderhandelingsresultaat in Genève kan worden bereikt. Adelmans uitlatingen maken het niet aannemelijk dat Reagan zijn jongste standpunt nog zal 'invullen' met Amerikaanse cijfers voordat op 17 mei de on derhandelingen in Genève worden hervat. Volgens Adel man zullen de NAVO-landen 'volgens schema' de opstelling van 572 Pershing 2- en kruisra ketten ten uitvoer brengen en hij veronderstelde, dat dit be langrijke invloed zal hebben op de Russische bereidheid met een eigen tegenvoorstel voor de dag te komen. Adel man: „De Russen hoeven niet op de opstelling van de wapens te wachten zolang zij er van overtuigd zijn dat de NAVO die volgens schema zal uitvoe- door Henk Kolb Adelman noemt dit een „klas siek voorbeeld van saamhorig heid binnen de NAVO", het re sultaat van „een zeer ordelijk, samenhangend en succesvol proces van wederzijdse consul taties". Hij acht het niet uitge sloten dat de Sowjet-Unie bin nen het raam van een overeen komst dan belangrijke aantal len SS 20 raketten zal willen ontmantelen. Adelman beklemtoonde dat de Verenigde Staten zich tot nu toe uiterst buigzaam hebben betoond bij de onderhandelin gen over vermindering van de kernbewapening. „Gegeven het beginsel van gelijkheid", zei hij, „kan ik mij een reeks van interim-oplossingen voor stellen tussen de nul-optie, die alle wapens voor de middenaf stand verbiedt en de 572 wa pens die de NAVO wil plaat- „De onderhandelingen", zei Adelman, „zijn nu in een sta dium waarin de VS maximale openheid nastreven. Je kunt je oplossingen voorstellen van el ke aard: een mengeling van Pershing 2- en kruisraketten en zelfs een oplossing zonder Pershing-raketten. Wy zullen alle voorstellen bekijken en er over onderhandelen". Adelman waarschuwde, dat de VS buitengewoon voorzichtig zullen moeten zijn met een openbare klacht tegen de Rus sen over veronderstelde schen ding van de SALT-afspraken, die wederzijds uit vrije wil worden nageleefd, hoewel het tweede verdrag, dat Carter af sloot, nimmer werd geratifi ceerd. „Wy moeten heel zorg vuldig tewerk gaan met de be wijsvoering, maar dan ook on ze opinie ventileren als die rond is, zoals ik dat in New York bij de VN heb gedaan ten aanzien van de biologische en chemische wapens". Adelman zei ook: „Wat de SALT- overeenkomsten betreft is de geschiedenis van wapenbe heersing teleurstellend ge weest. Er is veel inspanning aan besteed, zonder opmerke lijke resultaten voor de oplos sing van veiligheidsvraagstuk ken. De voorstellen en de daar uit voortvloeiende overeen stemming hebben de veilig heid niet gediend. Naar mijn smaak heeft president Carter (Reagans voorganger) zijn eis van vergaande vermindering van het kernwapenbestand te snel laten vallen". „Het gaat om de vraag", aldus Adelman, „of de voorstellen tot wapenvermindering alleen maar een politiek middel zijn met opbrengst op korte ter mijn, dan wel dat wij werkelijk proberen zo'n vermindering tot stand te brengen. Wanneer je zegt dat het alleen gaat om een overeenstemming, die ver volgens het niveau van bewa pening wettigt zonder dat van veel vermindering kan worden gesproken, dan is het vrij ge makkelijk en kan resultaat worden bereikt. Het is veel moeilijker om te proberen werkelijk iets aan bewapening te doen, waarvan de wereld be ter wordt". Adelman herhaalde dat Reagan naar zo'n oplossing streeft, met deze bemerking: „Het is min der waarschijnlijk dat het lukt, maar als het slaagt wordt de wereld er beter van". Op de vraag waar in de vermin dering van het aantal van 572 raketten voor de middenaf stand, die de NAVO wil opstel len, het moment aanbreekt dat ook moet worden overwogen die in minder dan de vijf nu be trokken Europese landen op te stellen, zei Adelman :'Er is geen magische formule. De nul-optie ruimt zo'n probleem uit de weg, maar het zou een prettig probleem zijn om over te praten". Kenneth Adelman ADVERTENTIE Sinds 1891 maken ze in Denemarken een drankje dat Kirsberry heet In 1983 kun je zondag en maandag a.s. gratis proeven waarom het ook zo lang lekker is. Met als nieuwtje de 'Kirsberry Kiss'. Als dat nog maar goed gaat met Roulette en Black Jack. Elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel 070-512621

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9