c fil 'Engelsman gaf mij meeste informatie' Wanneer sprake van colportage? 3 Stichting Rijn en Lek: minder zorg meer voorlichting Onkruit maakt draaiboek van Navo-oefening buit Katwijker (65) promoveerde op onbekende Nederlandse componist Politie pakt viertal voor zes inbraken Contactman voor bedrijven Leiden DONDERDAG 28 APRIL 1983 t KATWIJK - "Hellendaal is geen vernieuwer geweest wat be treft de ontwikkeling van het componeren in de achttiende eeuw, maar mijn proefschrift is toch heel belangrijk voor de Nederlandse muziekgeschie denis. Hellendaal was tenslotte een Nederlander". Dat zegt de 65-jarige Katwijker drs. Leen Haasnoot, die afgelo pen dinsdag in de Lutherse Kerk promoveerde tot doctor in de Letteren aan de Universi teit van Amsterdam. Dat deed hö op een proefschrift van 125 pagina's met daarbij een litera tuur-opgave van welgeteld 111 titels van afschriften die de promovendus stuk voor stuk heeft bestudeerd. Onderwerp van het proefschrift is de acht tiende eeuwse componist, vio list en organist Pieter Hellen daal (1721-1799). Promotor was prof. dr. F.R. Noske. Leendert Haasnoot werd op 25 november 1917 in Katwijk aan Zee geboren. Na de mulo leer de hij aan de Leidse Kweek school (tegenwoordig Pedago gische Academie) voor onder wijzer en was als zodanig aan enkele Katwijkse scholen ver bonden. Maar zijn belangstel ling ging het meest uit naar de muziek. Haasnoot had piano les, behaalde diploma's voor zang, schoolmuziek en koordi rigent en slaagde voor het theoretische deel van het staats-muziekexamen. Zyn leermeesters waren Johan J. Ponse uit Katwijk en Richard Boer uit Leiden. Haasnoot werd vervolgens docent mu ziek en zang aan de Haagse Christelijke Pedagogische Academie en volgde tegelijker tijd een studie muziekgeschie- den. Als violist, organist en muziekleraar werkte hij in Cambridge, waar hij in 1799 overleed. In verhouding tot zijn tijdgeno ten heeft Hellendaal niet veel gecomponeerd. Zijn oeuvre omvat 29 viool- en 8 cellosona tes, 3 begeleide klaviersonates, 6 concerti grossi en drie- en vierstemmige zettingen van psalmen en gezangen. De cel losonates en de concerti grossi hebben vooral de tijd overleefd en worden ook nu nog (terecht) graag gehoord. Stellingen De Katwijker dr. L. Haasnoot die eerder deze week promoveerde op een proefschrift over Pieter Hellen- daal. denis aan de Leidse Universi teit. Op grotid van diploma's en van zijn muzikale activitei ten kreeg hij in 1956, via een colloquiem doctum, het recht om academische examens af te leggen. Engeland De studie liep voorspoedig. In I960 deed Haasnoot kandi daats- en in 1964 doctoraal exa men muziekgeschiedenis. Hij wilde als het mogelijk was nog eens promoveren en dat is dus, zij het 19 jaar later, deze week gebeurd op zijn proefschrift over Pieter Hellendaal. Over deze 18e-eeuwse componist waren verschillende gegevens bekend en het leek Haasnoot aardig die te verzamelen, kri tisch te onderzoeken en zo mo gelijk nieuwe te ontdekken. Hellendaal verbleef drie jaar in Italië waar hij les kreeg van de wereldberoemde violist-vir tuoos en muziek-theoreticus Giuseppe Tartini. Terug in Ne derland maakte hij naam als bekwaam concert-violist. Hij verliet Nederland in 1751 voor goed om zich in Engeland te vestigen. Daar kwamen zijn ca paciteiten als violist pas goed naar boven en gaf hij talrijke concerten, onder meer in Lon- Voor zijn proefschrift heeft Haasnoot veel steun gekregen van onder meer wijlen Charles L. Cudworth, curator van de Pendlebury-bibliotheek van de muziekschool van de uni versiteit van Cambridge. "Het is merkwaardig dat het juist een buitenlander is die mij de meeste informatie heeft kun nen geven over Hellendaal", vindt Haasnoot. Cudworth ver leende hem inzage in alle gege vens, die hij in de loop der ja ren over Hellendaal had verza meld. Aan het proefschrift zijn tien stellingen toegevoegd. De eer ste twee betreffen werk en be tekenis van Hellendaal. Die zeggen dat Hellendaal géén bij drage heeft geleverd aan de compositorische ontwikkelin gen van de muziek in de acht tiende eeuw en dat Hellendaals historische betekenis voorna melijk bepaald wordt door het beeld dat hij in zijn vioolcom posities geeft van het virtuoze de achttiende LEIDEN - De Stichting Rijn en Lek wil er de komende tijd voor al voor zorgen dat buitenlanders goed terecht kunnen bij algeme ne instellingen. Daartoe zullen de contacten met die instellingen nauwer worden en zal de sti.ch- ting aandringen op spreekuren voor buitenlandse vrouwen bij bijvoorbeeld maatschappelijk werk en bureaus voor rechts hulp. Tegelijkertijd zal de stich ting de eigen spreekuren en het baliewerk afbouwen. De Stichting Rijn en Lek wil de be lemmeringen wegnemen die het welzijn van buitenlanders in de weg staan. Voorkomen moet worden dat de buitenlander in een isolement komt, een buiten beentje wordt. Want dan kan hij al gauw het slachtoffer van dicri- minatie worden, meldt de stich ting in een verslag over de jaren 1981 en 1982. De overheid heeft gezegd dat stichtingen als Rijn en Lek voortaan vooral een steunfunctie moeten hebben: voor de zorg moeten buitenlan ders naar algemene instellingen, de stichting kan zorgen voor voorlichting en ondersteuning van zelforganisaties van buiten landers. Daarom wil Rijn en Lek volgend jaar ook extra aandacht geven aan de voorlichting die erop ge richt is de relatie tussen buiten landers en Nederlanders te ver beteren. Te denken valt dan aan projecten als 'Mensen en men sen', dat vorig jaar in Leiden Noord werd gehouden. Ook het streven naar een betere relatie Behalve de zorginstellingen moe ten ook buurt- en cluhuizen en onderwijs voor volwassenen zich meer gaan richten op de buiten landers. De stichting kan daarbij helpen door het geven van sussen voor vrijwilligers en cur sussen voor lesgevers. Voor Ma rokkanen en Turken zouden er vaste groepsavonden moeten ko men die ze op den duur zelf kun nen organiseren. Buitenlandse I vrouwen hebben ondersteuning J nodig bij het zelf organiseren van vrouwen feesten De afgelopen jaren heeft de Stich- ting Rijn en Lek al bewust ge werkt aan de steunfunctie. Op het gebied van huisvesting con stateerde de stichting vooral een tekort aan woningen voor grote gezinnen. Voor veel buitenlan ders is de gewenste gezinsher eniging nog ver weg bij gebrek aan een huis. Samen met ouders doet Rijn en Lek pogingen om buitenlandse kinderen binnen schooltijd les te geven in eigen taal en cultuur. Vrouwen vormen binnen het on derwijs een aparte groep. Voor belangenbehartiging klopten de meeste buitenlanders bij Rijn en Lek aan voor advies over de sociale verzekeringswetten. De voorlichting aan buitenlanders bleek op vrijwel elk gebied be langrijk. Vooral scholen werden sterk betrokken bij volgens de stichting bij het vergroten van de kennis over buitenlanders en hun cultuur. LEIDEN - De Leidse politie heeft vier jeugdige Leidenaars aange houden in verband met een zestal inbraken en diefstal van een personenauto. Drie van de verdachten, twee broers van 18 en 16 jaar en een 16 jarig vriendje, werden in de nacht van dinsdag op woensdag in Den Haag aangehouden ter wijl zij in een gestolen auto aan het 'joyriden' waren. Het drietal werd overgebracht naar Leiden. Bij verhoor bleek dat zij samen met nog een 16-jarige Leidenaar drie keer hebben ingebroken in een supermarkt aan de. Boer- haavelaan, twee keer in het slachthuis en één keer in een kantine in Leiderdorp. LEIDEN - Op boten voor het res taurant Charousko op Oude Rijn vlakbij de Donkersteeg treden zaterdag twee bands op. De Leid se formaties Hotrocks en Tilt Team brengen onvervalste rock and roll ten gehore. Zij doen dat van vijf tot zes uur. KATWIJK - Bij de actie van de anti-militaristi sche actiegroep "On kruit" in twee bunkers in Katwijk en Noord- wijk is onder meer een draaiboek van een in 1981 gehouden Navo- oefening buitgemaakt. Voorts behoren tot het ontvreemde materiaal "opdrachten" ten be hoeve van de PTT en de volksgezondheid in oorlogstijd. Dat althans beweert een woord voerster van Onkruit. Bij elkaar zijn zo'n twintig huis vuilniszakken met papieren in beslag genomen, aldus On kruit. Bovendien zou ook het interieur van de bunkers "grondig zijn gefotogra feerd". Volgens een woordvoerder de fensie kan nog niets worden gezegd over de aard van de vermiste documenten. "Eerst moet een aftreksom worden gemaakt van wat er aanwezig was en wat er nu nog aanwe zig is. Aan deze inventarisatie wordt door de marechaussee hard gewerkt. Gezien de om vang van de in de bunkers aanwezige archieven kan dat werk nog wel enkele dagen in beslag nemen", aldus de zegsman van defensie. De woordvoerder voegt er ech ter aan toe dat de opgave van Onkruit, die verder spreekt over kubieke meters papier, "sterk overdreven" is. "Deze schatting laten we geheel voor rekening van de actie voerders", aldus het com mentaar van defensie. Zoals gisteren gemeld had de actie van Onkruit plaats in de nacht van dinsdag op woens dag. Volgens een woordvoer der van de Katwijkse politie werd daarbij in de bunker in de Zuidduinen "een enorme ravage aangericht". Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie - waar onder de bunker in Katwijk valt - verklaart dat nog niet is besloten tot een strengere be waking. Wellicht wordt daar wel toe overgegaan, zo wordt tevens gesteld. Enige tijd ge leden werd door Onkruit een soortgelijke inval gedaan in een bunker in Zeeland. Er werden toen negen arresta ties verricht. Het openbaar ministerie besloot toentertijd op grond van "beleidstechni- sche redenen" niet tot straf vervolging over te gaan. Na de actie van Onkruit in Kat wijk en Noordwijk zijn voor alsnog geen aanhoudingen verricht. De commando-bunker van de landmacht in Katwijk. De actiegroep "Onkruit" heeft bij een inbraak in deze bunker volgens mededelingen enkele belangrijke documenten "buitgemaakt". (Foto Dick Hogewoning) LEIDEN - Leiden krijgt weer een bedrijfscontactman, een ambtenaar die speciaal belast is met het onderhouden van contacten met het be drijfsleven. Deze gemeentelijke 'ombudsman' voor bedrijven bestond al eerder in de persoon van De Muinck Keijzer, maar na het vertrek van deze medewerker bleef de vacature onvervuld. Wethouder Fase (economische zaken) kondigde aan dat per 1 juni in deze leemte wordt voorzien. Dan treedt Saskia Groenewegen in dienst als bedrijfscontactvrouw. "Dat heeft niks met emancipatie te maken", al dus mevrouw Fase "Ze is gewoon goed". Man '79 Op het secretariaat van Man '79, de vereniging van gescheiden mannen, wordt voortaan van twee tot drie uur spreekuur ge houden. "Daar kunnen cliën ten terecht voor voorlichting en eventueel hulp bij echtschei ding". Beide partners kunnen zich op Rapenburg 48 melden om voorgelicht te worden. Maar ook een eenzijdig beroep op Man '79 is mogelijk. Stadskrant De Stadskran t zoekt vrijwilligers die mee willen werken aan dit blad. De Stadskrant wordt ge maakt door "een collectief dat een progressief opinieblad maakt, gericht op een zo breed mogelijke groep van de Leidse bevolking". Wie mee wil werken aan opmaak, abonnee- wervering, colportage en wat dies meerzij, kunnen bellen met Loes Bellaart en Franka Vermeulen (tel. 215279). Vrouwenbal In het Vrouwenhuis wordt zater dag een verbouwingsbal ge houden. Aanvang is tien uur en optreden doen de Hairy Legs. Zaterdagmiddag begint om twaalf uur een fietstocht van het Vrouwenhuis. Wandelen Van het restaurant van de ijs baan vertrekt zaterdag een wandeltocht. De start is tussen negen uur en half drie en de or ganisatie is in handen van de Wandelkring Leiden en Om streken van de KNBLO. De af standen variëren van vijf tot vijfentwintig kilometer en op geven kan, behalve bij de start, onder de tel. nummers 070- 948402 en 01725-23456. Lezing Morgenavond wordt in het Rijks herbarium aan de Schelpenka de 6 een lezing georganiseert door de afdeling Leiden van de Natuurhistorische vereniging. Spreken doet N.W. Elferich en hij heeft het over Vlinders en hun levensloop. Aanvang is acht uur. Disco 7i het clubgebouw van de voet balvereniging LDWS wordt morgenavond een disco geor ganiseerd. Aanvang is half ne gen en medewerken doen de Yankee Disco Express. Duivensport De Reisduif vloog met oude dui ven vanaf Duffel. De uitslag: 1, 5, 8 en 9. W. v.d. Hoogt; 2 en 7. P. Mooten; 3, 6 en 10. Fokker van Leyden4. W. Kop. Annie Argeloos, 19 jaar, ging sa men met haar vriendin een dagje uit. Ze koos voor de Huishoudbeurs. Daar aange komen keek ze uitgebreid naar het uitgestalde meubilair, de nieuwste keukenapparaten etc. Ook ontmoette ze een ver tegenwoordiger van een boe kenclub, die haar overhaalde tot een lidmaatschap met het bekende verkooppraatje: "Nu vier boeken voor een tientje en voor later alleen de verplich ting om eens per kwartaal een boek af te nemen". Thuisgekomen vertelde ze het verhaal aan haar moeder. Die wist wel het nodige van die boekenclubs te vertellen over de ongevraagde toezending van Kroonboeken, de proble men met het opzeggen van het lidmaatschap, etc. Annie ging twijfelen. Haar moeder belde ons op met de vraag: "Kan ze van deze overeenkomst af?" Mevrouw Argeloos dacht aan het annuleringsrecht zoals we dat in de Colportagewet tegenko men. De colportagewet 1973 probeert tegemoet te komen aan de be zwaren van de overrompelen de huis-aan-huis-verkoop door het stellen van voorwaarden aan de colporteurs en de col- portageovereenkomst. Voor colporteurs geldt een in schrijvingsverplichting, men moet zich registreren bij de Kamer van Koophandel. Bij gebleken wangedrag kan de in schrijving worden doorge haald en kan betrokkene tijde lijk uitgesloten worden van de uitoefening van zijn beroep. De colporteur moet zijn in- schrijvingsbewijs op verzoek Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2i Telefoon 071 254142. Coby Kroon Hij is niet verplicht dit bewijs ook aan zijn klanten te tonen, desgevraagd zal hij dit echter wel meestal doen omdat an ders al heel gauw een malafide indruk wordt gewekt. Een ding moet u als consument echter goed voor ogen houden: het bezit van een inschrijvings- bewijs is geen garantie voor de handelsbekwaamheid of be trouwbaarheid van de colpor teur! Bovengenoemde inschrijvings verplichting geldt overigens niet voor alle colporteurs. Col porteurs die drukwerk (boe ken en tijdschriften), grammo foonplaten, geluidsbanden etc. huis-aan-huis verkopen vallen buiten de inschrijvingsplicht vanwege de grondwettelijke vrijheid van drukpers (of me ningsuiting). De Colportagewet stelt verder ei sen aan de overeenkomst. Al leen de schriftelijk vastgeleg de colportage-overeenkomst die door koper en verkoper is ondertekend, is geldig. Verder moet de koper een afschrift van het contract worden over handigd. Onderaan het con tract moet de mededeling staan dat de overeenkomst binnen acht dagen door de ko per opgezegd kan worden. Dit kan door een simpel annule- ringsbriefje. Een aangetekend schrijven biedt echter meer ze kerheid. Deze acht-dagen-termijn begint overigens pas te lopen op de dag dat de colporteur de over eenkomst aan de Kamer van Koophandel heeft overlegd en deze het contract van een dag tekening heeft voorzien. In praktijk heb je dus soms meer dan 8 dagen bedenktijd. De eis van schriftelijke vastleg ging van de overeenkomst en de mogelijkheid van annule ring binnen 8 dagen geldt al leen voor overeenkomsten met een betalingsverplichting van meer dan f. 75,-. Wordt er aan de deur een pannenset van f. 74,99 gekocht, dan valt er niets te annuleren. Wat valt er onder? De colportagewet slaat op de overeenkomsten die worden gesloten door persoonlijk be zoek of door verkoop in een groep van ter plaatse aanwezi ge personen. Dit begrip "per soonlijk bezoek" moet heel let terlijk opgevat worden. Iedere andere verkoopmethode valt niet onder de Colportagewet, behalve het organiseren van bijeenkomsten met het doel van verkoop van bepaalde pro- dukten (de Tupperware-par- ties bv.). Telefonische verkoop valt buiten de Colportagewet, evenals het ongevraagd toezenden van goederen, verkoop op beurzen, op straat etc. Ook als het per soonlijk bezoek in overwegen de mate op initiatief van de ko per plaatsvindt, bv. u nodigt een vertegenwoordigster in huishoudelijke materialen of linnengoed bij u thuis uit om informatie te geven en wat pro- dukten te laten zien, valt de op zo'n avond gesloten overeen komst niet onder de bepalin gen van de Colportagewet. Wat betekent dit voor Annie? Nu zij zich op de Huishoudbeurs verplicht heeft tot het perio diek afnemen van boeken of platen, valt deze rechtshande ling buiten de bepalingen van de colportagewet; immers er is geen sprake van persoonlijk bezoek of van een door het be drijf georganiseerde verkoop avond. Het initiatief tot het be zoek van de beurs is volledig van Annie uitgegaan. Het kontrakt kan dus niet ont bonden worden met een be roep op de bedenktijd uit de Colportagewet. Zij zit in prin cipe aan de overeenkomst vast. In het Burgelijk Wetboek is be paald dat minderjarigen onbe kwaam zijn tot het verrichten van rechtshandelingen, d.w.z. handelingen met een bepaald rechtsgevolg. De uitzonderin gen op deze regel staan in de wet zelf genoemd. Een van de uitzonderingen is dat de min- deijarige bekwaam geacht wordt tot het beschikken over het geld dat zijn of haar ouders hem/haar ter beschikking heb ben gesteld ten behoeve van het levensonderhoud of de stu die. Je kunt daarbij ook den ken aan zakgeld. Deze uitzondering is in de wet gemaakt omdat anders in prin cipe elke overeenkomst die een mindeijarige aangaat, door de ouders vernietigd kan wor den. Als je even nagaat hoeveel boeken, platen, kleding, make up etc. door mindeijarigen worden gekocht, moet je er niet aan denken dat al die over eenkomsten door de ouders vernietigd zouden kunnen wórden. Dit zou de hele detail handel lam leggen. Het lid worden van een boeken club is eigenlijk niet veel an ders als het kopen van een boek. Het past in het normale bestedingspatroon van een mindeijarige, de financiële konsekwenties zijn niet zoda- nig dat het zakgeld ontoerei kend zou zijn. Het is dus onmogelijk om de overeenkomst met een beroep op Annie's minderjarigheid aan te tasten. Wat blijft er dan over? De conclusie van het boven staande is dat Annie Argeloos dus aan haar lidmaatschap van de boekenclub vast zit. In ieder geval voor een jaar en als ze niet oppast voor langer. De reglementen van die boeken club zijn namelijk meestal zo dat het lidmaatschap drie maanden voor het verstrijken van het kalenderjaar opgezegd moet worden. Doe je dit niet of te laat, dan wordt het lidmaat schap automatisch verlengd voor een volgend kalenderjaar. We hebben Annie aangeraden om het lidmaatschap nu al schriftelijk op te zeggen en de boekenclub te vragen om een schrifteliike bevestiging van die opzegging. Voor de toekomst geldt voor An nie en eigenlijk voor iedereen die met overrompelende ver koopmethodes te maken krijgt: denk goed na voordat je tekent, je komt niet zo makke lijk van je verplichtingen af!

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4