Steeds Gemeente via 'truc' greep op toekomst Werkmanswoningen Parkeergarage Sanders "geen echte oplossing'" Onderhoud? Sen met Jcelenib btadbèeetd Buiiitwinkel en café mogen in Mei enwij k Honderdjarige overleden Nog winkeliers gezocht voor financiering parkeergarage Havo-scholiere weer terecht PSP: winkels moeten dicht op 30 april ^Aandelen naar ambtenaren W inkeliers Haarlemmerstraat: O Opknappen Boommarkt- chool kost ioieen miljoen kamsteeg Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser LEIDEN - De winkeliers in de om geving van de Haarlemmerstraat en De Camp menen dat de bouw van de Sanders-parkeergarage geen oplossing zal bieden voor de zorgelijke parkeersituatie in dit deel van de binnenstad. Volgens de winkeliersvereniging is een flink aantal parkeerplaatsen de afgelopen jaren gesneuveld door de uitvoering van het be stemmingsplan voor de wijk De Camp. In een brief aan het colle ge van burgemeester en wethou ders uiten de ondernemers hun verontrusting over één en ander. Een verdere uitvoering van het bestemmingsplan zal volgens hen betekenen dat nog meer par keerruimte zal verdwijnen ter wijl de toegezegde bouw van par keergarages, bij gebrek aan fi nanciële middelen, uitblijft. Zij nodigen de gemeenteraad uit de verdere uitvoering van het be stemmingsplan voor De Camp op te schorten en gezamenlijk te bekijken wat er eventueel aan vervangende parkeerruimte ge realiseerd kan worden. Farce De te verwachten bouw van de Di- gros- en van de Sanders-parkeer garage is volgens de winkeliers een farce. "De eerst genoemde garage zal slechts plaats kunnen bieden aan 375 auto's terwijl het aantal gesneuvelde en nog te ver liezen parkeerplaatsen in de om geving (De Camp, rond molen De Valk en het Schuttersveld) de 1500 overschrijdt. De door het bedrijfsleven mede te financie ren Sandersgarage zal plaats bie den aan 500 aut^'- terwijl in de omgeving eenzc.^e aantal par keerplaatsen zal worden opgehe ven om exploitatie van de garage LEIDEN - De vestiging van een buurtwinkel en een café aan de Mussenplaats in de Merenwijk mag. De raadscommissies voor ruimtelijke ordening en econo mische zaken gingen gister avond akkoord met de plannen. Alleen het CDA was tegen. Omwonenden hadden bezwaar ge maakt tegen de nieuwbouw. Zij twijfelden aan de economische levensvatbaarheid van de winkel en vreesden voor overlast, be lemmering van het uitzicht en een gevaarlijke verkeerssituatie. De ligging aan de Zwartemeerlaan, tegenover de basisscholen, zou voor schoolgaande kinderen le- j vensgevaarlijk zijn. Veel raadsle den deelden die vrees en dron gen bij het college erop aan maatregelen te nemen. Met name zou er op de Zwartemeerlaan door automobilisten te hard wor den gereden. De vestiging van een café werd door de raadscommissie van be lang geacht voor het sociaal con tact in de wijk. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) noemde de Merenwijk "het grootste dorp van Nederland zonder een oafé" Raadslid De la Mar (PSP) pleitte er voor om ook - overeenkomstig het bestemmingsplan - aan de Watermolen een café te realise ren. Hij kreeg hierin bijval van Hoekema (D'66), die voorts op perde om bij het café aan de Mussenplaats een jeu de boules- baan aan te leggen. Het CDA werd door de PvdA voor de voeten geworpen, dat men hier gevoelig is voor bezwaren van omwonenden, terwijl de par tij wel voorstander is van verrui ming van de sluitingstijd van ca fés in de binnenstad. De buurtwinkel aan de Mussen plaats wordt ruim 400 vierkante meter groot. Het wordt uitgebaat door dezelfde middenstander, die nu de SRV-wagens in de wijk bemant. Wethouder Fase (econo mische zaken) wees erop dat-het bezorgen van boodschappen aan huis gewoon blijft bestaan. LEIDEN - Bijna drie maanden na zijn honderdste verjaardag is in het Elisabeth Gasthuishof Leide- naar Frans Arnoldus overleden. Arnoldus verbleef sinds 1980 in het hof, daarvoor woonde hij aan de Geregracht en het Kort Ra penburg. LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad is nog op zoek naar ondernemers die aandelen wil len kopen voor de te bouwen parkeergarage op het terrein van het voormalige Sanderscomplex. Ruim twee weken geleden werden op een vergadering de plannen voor de garage aan de Korevaar- straat uit de doeken gedaan. Een aantal Leidse ondernemers te kende toen ook in op de uit te geven aandelen. Het noodzakelij ke bedrag van 1 miljoen, dat door het bedrijfsleven moet worden opgebracht, is echter nog niet be reikt. "Een parkeergarage Sanders kan niet anders zijn dan een begin van een oplossing voor de par- keernood in Leiden", zo schrijft secretaris N.P. Jünger van de Stichting Leidse Binnenstad in zijn oproep. Hij laat de onderne mers in de binnenstad weten dat gezamenlijk investeren in de par keergarage "een geweldige recla me voor de hele binnenstacTBeftT kent". LEIDEN - De 16-jarige Marlies van Pieterson, die sinds 18 april spoorloos was, is weer terecht. De Havo-scholiere is gisteravond teruggekeerd in haar ouderlijke woning in Leiden. Zij bleek naar Zuid-Frankrijk te zijn gelift waar zij enige tijd bij kennissen heeft vertoefd. Volgens de moeder van het zestienjarige meisje is zij uit eigen beweging weer naar huis gekomen. LEIDEN PSP-raadslid De la Mar wijst de actie van de winkeliers aan de Nieuwe Rijn, om op Ko ninginnedag gewoon open te blijven, af. Volgens de PSP moe ten de winkeliers dat zelf weten, maar is het personeel de dupe. "Want u weet hoe dat in die kleine zaken gaat. Het personeel durft geen nee te zeggen en kan een vrije dag inleveren", aldus De la Mar gisteravond in de raadscom missie voor economische zaken. De winkels moeten zaterdag op grond van de winkelsluitingswet dicht. De winkeliers zijn er boos over dat de warenmarkt pal voor hun deur wel gewoon doorgaat en spreken van oneerlijke con currentie. De PSP-er zei op zich geen tegen stander van burgerlijke onge hoorzaamheid te zijn, maar wees deze actie af en vroeg hoe het col lege denkt op te treden. Wethou der Fase (VVD) zei dat het een kwestie van handhaving van de openbare orde is en daarom thuishoort bij de burgemeester. Haar partijgenoot De Vries pleitte, anders dan De la Mar, voor een terughoudende opstelling van de politie. Wethouder Waal (PvdA) -vroeg De la Mar: "Wat moet de politie dan doen? Hard optre den?". Stipnotering (1) Een nummer één-notering zit er niet in, maar de kans is wel groot dat Leiden met stip bin nenkomt op de 'reine steden parade'. Een plaatselijk keu ringsteam trok gistermiddag door de binnenstad en is zich bijkans wezenloos geschrok ken van de reinheid van Lei den. Met uizondering van 'keurmeester' Cees Hugens, want de VW-directeuir was maar wat blij dat zijn verkoop- produkt zo verassend goed voor de dag kwam. De Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en Bedrijfsdien- sten (OSB) heeft de laatste week van mei uitgeroepen tot 'Nationale Schoonmaakweek' omdat er van 25 tot 28 mei in de Amsterdamse RAI een we reldwijd schoonmaakcongres plus een internationale vak beurs wordt gehouden. Onder deel van de schoonmaakweek is de verkiezing van schoonste stad van het land; een wed strijd tussen steden met meer dan 50.000 inwoners. Menig stadsbestuur liet de OSB weten niet aan de verkiezing mee te willen doen omdat, zo als in het geval van Delft, "wij wel wat anders aan ons hoofd hebben". Ook de gezichten van de burgemeester en wethou ders van Leiden liepen aller minst rood aan van opwinding toen Cemsto filiaal-directeur Herman Ferwerda (lid van de OSB) kwam vragen of hij Lei den voor de verkiezing kon op geven. "Jullie gaan je gang maar", oordeelde het college terwijl de wethouders Borde- wijk, Peters en Schoute daar nog aan toevoegden dat zij de uitnodiging liever hadden doorgespeeld naar collega Hekking van Juinen. Met deze verwijzing naar de creatie van Kees van Kooten probeerde het drietal aan te geven dat zij aan de verkiezingsdeelname geen enkele waarde hechtten. Stipnotering (2) De vier plaatselijke juryleden, VW-directeur Cees Hugens, milieu-ambtenaar Gerard in 't Veld, Peter van Dam namens de GG en GD en ondergete kende, verzamelden zich giste ren bij de plaatselijke wed strijdsecretaris Herman Fer werda. Deze instrueerde de i. i, Leiden rendabel ie maken. Ook deze ga rage zal daarom geen oplossing bieden tot herstel van de par keergelegenheid", aldus conclu deren de winkeliers. Het gemeentebestuur mag, vol gens de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat/De Camp niet de ogen sluiten voor de realiteit dat een goede bereikbaarheid en voldoende parkeerruimte van le vensbelang is voor elk winkel centrum en elke binnenstad. "Bij verdere uitvoering van het be stemmingsplannen, waarbij on der meer het Schuttersveld, Ir. Driessenplein, Kaasmarkt en Ga- renmarkt zullen verdwijnen, vre zen wij het ergste voor een groot deel van de ondernemers dat in de eerste ronde nog (net) niet 'knock-out' gegaan is maar waar de handdoek al klaar hangt om bij de volgende ronde in de ring geworpen te worden", aldus be sluit de winkeliersvereniging haar brief aan het college van B en W. paalt welke drie Nederlandse burgemeesters eind mei in de RAI het ereschavot mogen be klimmen. Stipnotering (3) Nadat het station zo'n beetje bin nenstebuiten was gekeerd en als eerste 'meevaller' was afge stempeld, reed 'delegatie chauffeur' Willem Mark zijn springlevende 'slachtoffers' naar het stadhuis. Gevel, ra men, vloeren, loketten, asbak ken, prullenbakken, tafels, banken en stoelen van de openbare ruimten werden daar 'redelijk schoon' maar nog va ker 'schoon' bevonden. En zo kon het gebeuren dat de juryleden een kwartiertje later volledig onder de indruk van de reinheid van het stadhuis weer aan boord van 'ambulan ce 13' klauterden en het hu meur van Cees Hugens ziende rogen opklaarde. In het postkantoor aan de Bree straat raakte het vijftal op nieuw onder de indruk. Maar deze keer van het getier van een PTT-klant die door het lo ket brieste dat hij 12.600 gul den gulden wilde hebben. De keuringsploeg waandde zich in een onvervalste overvalsscène die dreigde te mislukken. Maar alras bleek dat de klant alleen maar even 12.600 gulden van z'n girorekening omgezet wil de zien in klinkende munt. En dat ging dus niet één, twee, drie. Het postkantoor werd uiteinde lijk toch gekeurd en 'redelijk goed' bevonden terwijl de Breestraat eveneens een ruime voldoende scoorde. Willem Mark dumpte zijn bagage ver volgens midden op de Haar lemmerstraat waar het winke lende publiek toch wel wat verbaasd opkeek toen er vijf gezonde kerels met hun pun- tenlijstjes uit de ambulance kwamen rollen. De Haarlem merstraat voldeed als enig ob ject aan de verwachting (rede lijk smerig dus) terwijl het Van der Werfpark, afgezien van een flinke laag hondepoep, er ook weer verrassend netjes bijlag. Lichtelijk ontdaan (behalve Cees Hugens) namen de juryleden uiteindelijk plaats achter de beraadslaagtafel, terwijl ze zich afvroegen hoe het toch mogelijk is dat iedereen de in druk heeft dat het een rommel is in Leiden terwijl de binnen stad behoorlijk schoon blijkt te zijn. Het antwoord was snel ge vonden: rommel en viezigheid zijn gescheiden fenomenen.,. Bij het scheiden van de markt merkte een handenwrijvende Cees Hugens nog op dat ze wat hem betreft in de RAI aan het timmeren van het erepodium konden beginnen. Nou draaft Ceesje Hugens zich zelf in zijn enthousiasme wel eens vaker voorbij maar deze keer hebben we hem toch maar niet al te hard uitgela chen. J.V. bONDERDAG 28 APRIL 1983 j iLEIDEN - Ruim een miljoen zal ovej de opknapbeurt van de Boom- marktschool naar schatting gaan Eieui kosten. In augustus moet het ge- itrurti bouw in orde zijn, zodat van het j Amerikaanse Webster-college er 3erus in kunnen trekken. "Voor tweederde gaat het om het verwei"ken van achterstallig on- derhoud", vertelt De Winter na- mens de verantwoordelijke ar- chitect Mulder. "Éénderde van het gebouw moet echt opge- knapt worden", r oora* ^et ^ak was slecht, zegt De 1 Winter. "Op een gegeven hebben ze er teer °P gedaan. Dat is na een tijd weer kapot gegaan. Wij een-: doen er nu zink op". Er komt geen nieuwe indeling in het ge- irin® bouw. De Winter: "Er worden ono" nieuwe toiletten aangebracht en ade_j wat wel interessant is: de oude iroor! gymzaal zal in de toekomst wor den gebruikt als bibliotheek". De Boommarktschool in de steigers: in augustus moet het gebouw in orde zijn. o| LEIDEN - Het gemeentebe- '<■- stuur heeft een deel van 18, zijn aandelen in de wo- cp ningbouwvereniging ■30 Werkmanswoningen ver- ;k- kocht aan ambtenaren van de afdeling volkshuis- )b, vesting, ng Door middel van deze zet stelt de gemeente zich in staat, in het be- 1 lang van de volkshuisvesting, meer invloed uit te oefenen op ur het reilen en zeilen van de wo- ningbouwvereniging waar de J laatste tijd zoveel om te doen is. Eerder deze maand wist het ge- I meentebestuur beslag te leggen op 189 aandelen die in bezit wa ren van het WD-raadslid Krans uit Kampen. Het raadslid ver kocht zijn aandelenpakket tegen de nominale waarde van 18.900 gulden (honderd gulden per stuk). Daarmee kreeg de ge meente weliswaar ruim een der de van de aandelen in handen maar niet een evenredig grote in- vloed in de aandeelhoudersver- gadering. r In de statuten van Werkmanswo- ningen is namelijk vastgelegd dat niemand meer dan tien stem men mag uitbrengen. Door de r aandelen nu aan ambtenaren te verkopen is het voor de gemeen te mogelijk maximaal 189 stem- - men te vergaren. De handelwijze - van de gemeente wordt vöoral ingegeven doordat de andere j grootaandeelhouder, de meestal Iin Engeland verblijvende Meijer. In tegenstelling tot Krans heeft hij tot dusver geweigerd zijn aan delenpakket aan de gemeente te verkopen. Onlangs dreigde de woningbouw vereniging in moeilijkheden te geraken doordat de grootaan deelhouders, Meijer en Krants, hun aandelen ten koste van de vereniging winstgevend tracht ten te maken. Mede onder druk van zijn Leidse partijgenoten heeft het Kamper WD-raadslid zijn aandelenpakket verkocht. Meijer weigert dat dus. 'Overname' Het bestuur van de woningbouw vereniging wist vorige maand de 'overname' van het bestuur door een paar leden met veel aandelen te voorkomen, het lidmaatschap van vier leden (aandeelhouders) werd daartoe opgezegd. Met het bestuur van de vereniging in handen zou die leden plannen hebben gehad tot de uitgifte van obligaties tegen een gunstige koers. Meijer heeft inmiddels een kort ge ding tegen het bestuur van Werk manswoningen aangespannen om zijn lidmaatschap terug te krijgen. De rechter doet daarover binnenkort uitspraak. Mede op verzoek van de rechter werd gis teren een algemene vergadering van Werkmanswoningen uitge schreven waarin het bestuursbe leid is uiteengezet. De rechtsper soonlijkheid van de vereniging, dat dit jaar verloopt, is door de leden (houders van aandelen) voor onbepaalde tijd verlengd. De woningbouwvereniging lijkt daardoor in rustiger vaarwater te zijn gekomen. De bedoeling is de statuten van de woningbouwvereniging op korte termijn dusdanig te wijzigen dat de invloed van aandeelhouders aanzienlijk wordt beperkt. De voorzitter van Werkmanswonin gen, prof. W. Eizenga, zegt opti mistisch te zijn over de toekomst van de vereniging en niet te twij felen aan het voortbestaan van Werkmanswoningen. LEIDEN Zeker zestig kinderen kwamen gisteren af op de rommelmarkt die in buurthuis Groenoord werd georganiseerd. Kinderen konden daar gebruikt speelgoed kopen of verkopen. Dat gebeurde aan zo'n 25 kraampjes. Opvallend was dat ook veel ouderen van dagen de markt bezochten. Kennelijk op zoek naar ca deautjes voor de kleinkinderen. 'Keurmeester' Hugens stelt zich onpartijdig op en haalt zijn wijsvinger over vertrektijdenbord in de hal van het station; er bleek verrassend weinig vuil aan te zitten. Peter van Dam rechts) keurt de bovenkant van het bord terwijl hij op Hekking-achtige wijze in de camera blikt. Gerard in 't Veld voorgrond) en Herman Ferwerda houden een oogje in het Zeil. (Foto Holvast). schoonmaakleken waarna de keuringstactiek werd bespro ken. Tijdens deze tactische bespre king werd nog overwogen om de ongetwijfeld partijdige Cees Hugens uit het team te zetten maar nadat de Leidse pr-ko- ning plechtig had beloofd door een kritische bril te zullen keu ren, mocht hij mee in de ambu lance. Ambulance? Jazeker, Peter van Dam was namelijk zo verstan dig geweest om een ambulance mét chauffeur mee te nemen zodat de heren juryleden door de hevige regenval niet al te zeer in het uitoefenen van hun gewichtige taak zouden wor den belemmerd. De te keuren objecten (in chro nologische volgorde): station, stadhuis, hoofdpostkantoor, Breestraat (winkelcentrum ook toegankelijk voor gemoto riseerd verkeer), Haarlemmer straat (winkelcentrum alleen voor voetgangers toegankelijk) en Van der Werfpark. Elk ob ject werd op tal van onderde len gekeurd waarna de juryle den op hun puntenlijsten een kruisje zetten in de kwalifca- tiehokjes 'schoon', 'redelijk schoon', 'matig schoon' of 'vuil'. Iedere keurmeester zette in totaal een kleine vijftig kruisjes en tot ieders verbazing werden verreweg de meeste kruisjes in het hokje 'redelijk schoon' gezet. Het Leidse juryrapport zal wor den opgestuurd naar een lan delijke jury die uiteindelijk be-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3