c Minima per jaar in loon omlaag W Surinaams kabinet verdeeld Pcb in moedermelk Hinaiilt geklopt Regeringsverklaring weer uitgesteld Plan van De Koning Steeds meer mensen via rww in bijstand Thomassen uit RSV gelicht Straaljagers gebotst tijdens schijngevecht China te sterk voor Nederland Agenten zijn voetballer te snel af Tom Okker op zwarte lijst -j EISEVIERS DE TIJD L/n Varia PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - In Paramaribo wordt nog steeds druk overleg ge pleegd over de regelingsverkla ring die op 1 mei zou worden af gelegd. Daarbij is binnen het ka binet onenigheid ontstaan tus sen een radicale en een gematig de stroming. Uitstel van de regeringsverklaring is daardoor waarschijnlijk ge worden. Dat is gisteravond ver nomen uit zeer welingelichte kringen in de Surinaamse hoofd stad. De regeringsverklaring was al eerder met twee weken uitge steld. In de discussie speelt ondermeer het recente hulpaanbod van Bra zilië. "De radicalen ervaren dit als een dictaat", aldus een hoge functionaris. Brazilië bood vori ge week hulp aan aan Suriname, nadat van legerleider Bouterse de verzekering was verkregen dat Suriname niet onder invloed van Cuba komt. De radicalen zouden ook ontstemd zijn omdat de Braziliaanse dele gatie ongevraagd naar Suriname kwam. Verder zou er verschil van mening bestaan over de houding die Su riname moet aannemen tegen over Nederland en de Verenigde Staten. De gematigden wensen een toenadering terwijl de radi cale stroming wat betreft de poli tieke koers geen concessies wil doen. In welingelichte kringen wordt ernstig rekening gehouden met een uitstel van de regerings verklaring met twee weken. Hierbij wordt gewezen op de re de die Bouterse op 1 mei zal af leggen tijdens een massabijeen komst en waarin hij mededelin gen zal doen over de koers. In Paramaribo wordt ook rekening gehouden met enkele kabinets wijzigingen, dit om het kabinet op een lijn te krijgen. UTRECHT (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) wil de automatische koppeling van het wettelijk minimumloon aan de gemiddelde Ionen in het bedrijfsleven opheffen. In ruil daarvoor wil hij het mini mumloon jaarlijks met een per centage verlagen dat gelijk is aan het percentage dat werknemers in het bedrijfsleven in een voor liggende periode waarschijnlijk zullen inleveren voor arbeidstijd verkorting. Werkgevers, werkne mers en overheid zullen voor dit percentage steeds een schatting moeten maken. Het kabinet heeft al laten weten het mini mumloon per 1 oktober met 2 procent te willen verlagen. De Koning gaf gisteren in Utrecht een toelichting op dit voornemen na afloop van de oprichting van de Stichting Zelfbestuur. Hij ver klaarde de wijziging noodzake- UTRECHT (ANP) "Een verbod op het toepassen van polychloorbifeny- len (pcb's) is beslist onvoldoende. Het is nodig dat daarnaast alle pcb's die nu nog in Nederland aanwezig zijn, met name in 659 grote industrië le transformatoren worden vernietigd. Als wij nu alleen maar stoppen met het gebruik van pcb's zitten we er over pakweg 100 jaar nog aan vast, omdat deze stof zeer langzaam afbreekt". Dat stelde Jan van Arkel van de milieu-actiegroep Strohalm gisteren in Utrecht tijdens een bij eenkomst over de vervuiling van moedermelk door gistige stoffen in het milieu. Strohalm is een actie begonnen tegen het gebruik van niet alleen pcb's, maar van allerlei verwante stoffen, de zogenoemde gechloreerde kool waterstoffen, die vooral voorkomen in insecticiden en bestrijdingsmid delen. Deze moeilijk afbreekbare gistige stoffen stapelen zich op in het lichaamsvet van vooral de mens. Bij het aanmaken van moedermelk wordt het lichaamsvet aangesproken, zodat de giftige stoffen in de melk voorkomen. DEN HAAG (ANP) - Aan het ein de van het vierde kwartaal 1982 ontvingen bijna 491.000 perso nen een periodieke bijstandsuit kering. Dit is een toename van 73.000 bijstandontvangers ten opzichte van het vierde kwartaal 1981. Deze stijging wordt voor het groot ste deel veroorzaakt door de stij ging van het aantal personen dat een rww-uitkering ontving (66.000). Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS, die het mi nisterie van economische zaken heeft gepubliceerd. Periodieke uitkeringen op grond van de algemene bijstandswet zelf werden aan het eind van het vierde kwartaal 1982 verstrekt aan 166.000 thuiswonende perso nen, 8000 meer dan in het vierde kwartaal 1981, aan 107.000 perso nen in bejaardenoorden (gelijk gebleven), aan ruim 13.000 perso nen voor verpleeg- en verzor- gingskosten in andere inrichtin gen (2000 minder dan het laatste kwartaal van 1981) en aan ruim 1300 personen in inrichtingen met bijstand uitsluitend voor persoonlijke behoeften (200 meer). Ruim 191.000 personen ontvingen een uitkering krachtens de rijks groepsregeling werkloze werk nemers (rww). Dat is 66.000 meer dan in het vierde kwartaal 1981, een stijging van ongeveer 53 pro cent. De gemeenten vermelden in het vierde kwartaal 1982 een toaal aan verleende bijstand van 2119 miljoen gulden. Dat is 424 mil joen meer dan in de overeen komstige periode in 1981. Aan personen in bejaardenoorden werd 577 miljoen (68 miljoen meer) uitgekerd en aan thuiswo nenden beneden de 65 jaar 613 miljoen (92 miljoen meer). De uitgaven voor periodieke bij stand aan werklozen krachtens de rww bedroegen 721 miljoen (239 miljoen meer) hetgeen een sterke stijging (bijna 50 procent) betekent ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal in 1981. lijk te vinden om een situatie te voorkomen „waarbij iedereen moet inleveren voor arbeidstijd verkorting behalve minimum loonverdieners. Dat zou het loon gebouw in elkaar drukken (nivel leren - red.) en dai lijk", aldus De Koning. Cao's De Koning voegde eraan toe dat in de nieuwe regeling de verhou ding tussen minimumloon en het gemiddeld loon in het bedrijfsle ven na inlevering door beide steeds gelijk moet blijven aan de huidige. Afspraken in cao's zullen volgens De Koning kunnen voorkomen dat minimumloonverdieners die een 40-urige werkweek houden toch in salaris achteruit gaan; zo wordt dus een verschil mogelijk voor het minimumloon voor bij voorbeeld 36 uur en voor 40 uur. Eerder overwoog De Koning het verschil mogelijk te maken door vervanging van het huidige mini mumweekloon of -maandloon door een minimumuurloon. Uit een adviesaanvraag die de minis ter op korte termijn naar de So ciale Economische Raad stuurt, blijkt dat hij om praktische rede nen er de voorkeur aan geeft de automatische koppeling tussen wettelijk minimumloon en het gemiddeld loon in het bedrijfsle ven af te schaffen. Hij vraagt de SER een keuze tussen de twee mogelijkheden te maken. RHEDEN (ANP) - Thomassen In ternational b.v. in Rheden, een onderdeel van het RSV concern, zal als zelfstandig bedrijf worden voortgezet. Het al enige weken durende over leg tussen een aantal beleggers, bewindvoerders en RSV is nage noeg afgerond. Bij het overleg is actieve onder steuning verleend door de Natio nale Investeringsbank, de han delsbanken en het ministerie van Economische Zaken. Het is noodzakelijk dat ongeveer 200 arbeidsplaatsen (bij het be drijf werken ruim 1000 mensen) zullen verdwijnen. Een dood kalfje ligt bij de resten van de stal, die werd getroffen door wrakstukken van een van de twee neergestortte F-16 toestellen. (Foto ANP) LEEUWARDEN - De twee straalja gers, die dinsdagavond zijn neer gestort in Hoogeveen, zijn tij dens een schijngevecht op elkaar gebotst. Tijdens een persconferentie gister avond op de Leeuwarder vlieg basis liet commandant Netto we ten dat de twee F-16-straaljagers voor een routine-oefening dins dagmiddag vanaf Leeuwarden waren opgestegen. De piloten hadden de opdracht een oefen programma in luchtverdediging af te werken. Dat houdt in dat er tussen de twee straaljagers schijngevechten plaatsvinden in de lucht, onder leiding van een radarstation. In de nabijheid van Hoogeveen was één van de vliegers kapitein J. B. Huisman de „vijand", die op 8 kilometer hoogte vloog. „Aanvaller" luitenant B. van Winkel vloog op 4,5 kilometer hoogte. Van Winkel had de op dracht Huisman te onderschep pen en steeg ook tot een hoogte van 8 kilometer. In de eindfase moet bij deze manoeuvre iets mis zijn gegaan. De commandant vermoedt dat het ene toestel het andere heeft geraakt. "Maar daarover bestaat geen enkele ze kerheid. De enige zekerheid die wij hebben is, dat beide toestel len in zeer korte tijd vanaf 8 kilo meter hoogte verloren", aldus kolonel Netto. De toestellen sloegen op 150 meter van elkaar tegen de grond te plet ter en vermorzelden twee land- bouwschuren. De wrakstukken lagen verspreid over een gebied van 1200 bij 600 meter. „God dank zijn geen boerderijen ge raakt en zijn er geen burgers ge wond of gedood. Door een won der is dat goed gegaan". Gisteren is een commissie samen gesteld, die een onderzoek zal in stellen naar de oorzaak van het ongeval. Uit radarbanden heeft men kunnen zien, dat beide toe stellen elkaar op 8 kilometer hoogte in elk geval zeer dicht zijn genaderd. Hun snelheid de toen tussen de 700 en 1000 ki lometer per uur. Het is een levensgroot wonder dat bij de crash niet meer slachtof fers zijn gevallen. De ene straaljager, een vleugel met het nummer J224 ligt in een sloot aan de Molenweg en is op zo'n honderd meter van een dubbele woning neergekomen. Hier werd ook de schuur van de fa milie Benjamins in lichterlaaie gezet. Het woonhuis bleef prak tisch ongeschonden. De straaljager is als het ware tus sen de schuren en het woonhuis doorgestuiterd. Achter het huis een vijf vierkante meter grote diepe krater. In het dak zitten grote gaten. De muren aan de achterkant zijn ontzet. Daardoor was het voor mevrouw Dieneke Mulderij en haar kinderen niet mogelijk via de deur het huis te verlaten. Na het ongeval rende zij omhoog naar de slaapkamer waar haar kinderen ondanks de klap nog sliepen. Met de hand sloeg zij de ramen kapot in de slaapkamers. Ze verlieten het huis uiteindelijk via een op de benedenverdieping liggende slaapkamer. Hier werd het raam met een strijkijzer ka potgeslagen. Mevrouw Mulderij was gisteren nog niet aanspreek baar. De bewoners in het rampgebied zijn verder al weer aardig beko men van de schrik. Ze spreken relativerend over het gebeuren en het geluk dat hun dinsdag avond toelachte. Koeien, kalve ren en paarden lopen rustig tus sen de brokstukken te grazen. Twee boeren die met een schep op het land aan het werk zijn kij ken alleen nog enigszins ver stoord op wanneer een horde journalisten en fotografen door het gebied trekt. Bij de door de brand getroffen fa milies wordt alweer gewerkt aan het toonbaar maken van de boer derijen. Veel mag er echter niet gebeuren omdat het onderzoek eerst moet zijn afgerond. PANTICOSA (AFP) - De Span jaard Marino Lejarreta heeft gis teren alleen de leiding genomen in de Ronde van Spanje. Hij won de achtste etappe, een tijdrit over 38 km tussen Sabianigo en Panti- cosa, en nam daarmee een voor sprong van 38 seconden op zijn landgenoot Julian Gorospe met wie hij tot dusverre de leiding deelde. Belangrijker echter was het feit, dat Bernard Hinault, de tijdrijder bij uitstek, niet verder kwam dan de negende plaats en twee minu ten en dertien seconden moest prijsgeven ten opzichte van Le jarreta. Het trajekt door de Spaanse Pyre neeën met een aankomst op meer dan 1600 meter hoogte, was door het slechte weer uiterst zwaar. Het laatste stuk bergop naar Panticosa lag onder dew sneeuw en werd pas in het begin van de middag voor het verkeer vrijgegegen, juist voor het ver trek van de eerste renner. De Spanjaarden waren het best te gen de omstandigheden opge wassen. Achter Lejarreta, die toch nog een gemiddelde haalde van 34.853 km/uur, plaatsten zich vier landgenoten. Hennie Kuiper was met zijn zesde plaats op twee minuten twaalf seconden van de winnaar de best geklasseerde buitenlander. Bernard Hinault deed er een seconde langer over. De Fransman viel terug naar de vijfde plaats in het algemeen klassement. Een eventuele co meback wordt bemoeilijkt door het feit dat verschillende van Hi- naults ploeggenoten last hebben van een aandoening van de luchtwegen. Het algemeen klassement na de achtste etappe: 1. Marino Lejarreta (Spa) 41.19.08; 2. Ju lian Gorospe (Spa) 41.19.41; 3. Anto nio Coll (Spa) 41.21.24; 4. Pedro Mu- noz (Spa) 41.21.25; 5. Bernard Hinault (Fra) 41.21.43; 6. Faustino Ruperez (Spa) 41.22.25; 7. Hennie Kuiper (Ned) 41.22.49. TOKIO (ANP) - Het Nederlandse damesteam, bestaande uit Betti- ne Vriesekoop en Miijam Klop penburg, heeft op de eerste dag van de wereldkampioenschap pen tafeltennis in Tokio in de eerste ronde van de teamwed strijden verloren. China bleek met 3-0 te sterk. DONDERDAG 28 APRIL 1983 CHESTER (ANP) - Enkele urer voor het beginsignaal van de in terland in het Europees kam pioenschap tussen Wales en Bul garije werd de Bulgaarse voet baller Ivan Petrov door de rech ter in Chester veroordeeld tot een boete van 17 pond sterling, zo'n 72 gulden. Petrov had een broek gestolen. Hij werd op heterdaad betrapt. Hij probeerde te vluchten, maar werd ingehaald door twee agen ten en in arrest genomen. Hij bleek ook enkele cosmetische ar tikelen te hebben gestolen. Voor de rechtbank meende hij nog steeds dat het gratis monsters waren. Het voor westerse begrip pen kleine vergrijp, gezien ook de geringe straf, kan voor Petrov in Bulgarije nog verregaande ge volgen hebben. Daar kan diefstal zelfs met levenslange celstraf be straft worden. DEN HAAG (ANP) - Tom Okker is de enige Nederlander, die voorkomt op de "zwarte lijst", die het bureau van de Verenigde Naties in New York heeft gepu bliceerd. Op de lijst staan de na men van sportlieden en organisa ties uit dertig landen, die in de periode van 1 juli tot 31 decem ber 1982 deelnamen aan wed strijden in Zuid-Afrika of uit kwamen in wedstrijden samen met Zuidafrikanen. De lijst telt Daaronder zijn 79 Tom Okker wordt genoemd omdat hij in oktober van het vorig jaar deelnam aan een veteranentoer- nooi in Sun-city, in het thuisland Bophuthatswana. Geschat wordt dat Zuid-Afrika in 1982 meer dan tien miljoen dollar heeft uitgege ven om sportlieden uit het bui tenland naar Zuid-Afrika te ha len. Het meeste geld werd uitge- T geven aan motorrijders, autocou reurs, golfspelers, tennissers en boksers. Zo ontving de winnaar van een golftoernooi in hetzelfde Sun-city, waar Okker heeft ge speeld, een bedrag van 500.000 dollar. Als voorbeelden van sportkontak- ten tussen Nederland en Zuid- Afrika worden in het rapport ge- noemd de deelname van Ray Moore aan de open Nederlandse tenniskampioenschappen in Hil versum, van Kevin Curren aan het WCT-toernooi in Amsterdam en van Jeff Hawkes, Howard Henning, David Frost en Tinie Brit aan het open Nederlands golfkampioenschap in Bosch en Duin. In het rapport wordt het restriktie- ve visumverleningsbeleid van de Nederlandse regering ten aan zien van Zuidafrikaanse sportlie den, dat per 1 januari 1983 is in gevoerd, toegejuicht. ADVERTENTIE Speciaal voor jullie binnenkort een NOEDERDAGKADO-WEDSTRIID Kijk in de krant van a.s. zaterdag; daarin staat wat je moet doenl Wim Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank, liet vorig jaar weten dat een land met voor al exportbelangen niet teveel na druk moet leggen op de binnen landse koopkracht. Nu noemt hij de koopkracht als een argument tegen arbeidstijdverkorting. Te genover de verslaggevers Van Empel, De Kam en Nypels ver klaart hij: "U hoort mij ook niet pleiten voor een loonsverlaging van vjjf of tien procent. Ik vind juist dat loonsverlaging geleide lijk moet plaatsvinden. En ik constateer ook vader is niet boos, vader is verdrietig dat we voor zo'n beleid aan een kabi netsperiode niet genoeg heb ben". Bart Tromp en Piet Reckman, bei den gewipt uit het partijbestuur van de PvdA, illustreren hoe het in hun partij vooral over perso nen gaat. "Het was toch te gek dat ene Meine Pit, voorzitter van het gewest Gelderland, Wim Kok trachtte te bellen om hem te vra gen zich kandidaat te stellen. En dat in het partijbestuur weer een ander clubje met een andere kan didaat kwam, Van der Louw". In de rubriek Weekboek rappor teert Ton van Dijk over de Stern verslaggever die zegt persoonlijk de dagboeken van Hitier te hebben opgespoord, Gerd Hei- demann. Diens chef: "Gerd is on ze topman. Hij is spitzen-Quali- tat". John Jansen van Galen kraakt de Nederlandse Playboy: school- krantenlol. Maar wat wil men ook met een hoofdredacteur die "koddig zijn eigen schlemielige kennismaking als puber met Playboy schetst en daarbij mee deelt: de jongenshanden misten de vaardigheid van het ge stroomlijnd aanleggen ener con doom". Voorts in HP een briefwisseling- van-stand tussen hoofdredacteur Brugsma en de Russische top adviseur Arbatov. In de filmbij- lage Hans Hoenjet over 'Sophie's Choise'. De regisseurs Dick Maas (De Lift) en George Schouten (Een zaak van Leven of dood) kwetteren over hun speelfilmde buut en over hun wereldje. Dick: "Acteurs, dat is een apart volk" (grinnikt). George (proestend): "Ja! Een speciaal slag". MAGAZINE De Russische leider Joeri Andro pov vertelt tegen Der Spiegel-re- dacteur Rudolf Augstein dat de Sowjet-Unie in Afghanistan haar eigen belangen dient. EM drukt dit exclusieve interview af. And ropov trekt in dit verband een parallel met Nicaragua en noemt Afghanistan de achtertuin van de Sowjet-Unie: "Het is ons niet om het even wat voor soort Af ghanistan zich daar zal bevinden. Dat zou, opdat men het beter be grijpt, zijn alsof 't de Verenigde Staten om het even zou zijn wel ke regering Nicaragua zou heb ben. Nicaragua bevindt zich op een reusachtige afstand van de Verenigde Staten. Wij hebben echter een gemeenschappelijke grens met Afghanistan. En wij verdedigen onze nationale belan gen als wij Afghanistan helpen". Het weekblad grijpt de publikatie van de (echte of onechte?) dag boeken van Hitier aan voor het omslagartikel. Vanzelfsprekend gaat dit over de controverse in professorenland, de speurtocht van de Stern-journalist en de ge volgen die de publikatie voor de wereld heeft. Terwijl de experts zich in de authenticiteit van de dagboeken verdiepen is het, al dus EM, aan de wereld om zich weer eens bezig te houden met Hitier zelf. "Nu herinnert de ver schijning van Hitiers dagboeken -echt of niet echt- ons allemaal weer aan de vreselijke werkelijk heid waarop onze eigen twijfels over onszelf en anderen geba seerd zijn". CDA-fractieleider Bert de Vries is van mening dat bijsteling van het regeerakkoord onvermijde lijk is: "Wisten we in 1982 wat we nu weten, dan hadden we vorig jaar misschien toch enige vorm van lastenverzwaring geaccep teerd of misschien gezegd dat het financieringstekort in een langzamer tempo zou worden te ruggedrongen. Daar zullen we straks opnieuw over moeten pra ten". WD-fractieleider Ed Nijpels be gint met zijn surprisepolitiek niet alleen coalitiepartner CDA, maar ook de eigen ministers da nig te irriteren. Zo erg zelfs dat volgens De Tijd minister Van Aardenne "de held van ongeveer iedere belangengroep in Neder land" een laatste waarschuwing gaf. Als hij zo doorgaat zal Van Aardenne Nijpels in het open baar afvallen. Vooral zijn hondsdolle omsprin gen met de Voorjaarsnota is hem in het verkeerde keelgat gescho ten. In de fractie zijn er al diverse ruzies geweest. Zo moesten en kele van Nijpels fractiegenoten via de radio vernemen dat de WD de "ereschuld jegens de be jaarden ging inlossen". Steeds vaker valt volgens De Tijd de vergelijking met Dries van Agt die veelvuldig vendelzwaai- de als het Binnenhof dacht dat er al bijna een crisis was. CDA-fractieleider De Vries consta teert dat de meeste toezeggin gen, eisen en dreigementen be staan uit lawaai, uit niets. "Dat moeten de kiezers op zekere dag toch merken", aldus De Vries. Zijn partijgenoot Bukman ka rakteriseert Nijpels kort en krachtig: "Hij is een specialist in hollewaaiers". Wat er met de 60 miljard gulden is gebeurd die de overheid de afge lopen jaren in het bedrijfsleven heeft gepompt blijft naar het oor deel van De Tijd duister. Het lijkt erop dat het dikwijls een dou ceurtje is voor ondernemers die toch al wilden investeren. Of geld stoppen in bedrijven die ten dode zijn opgeschreven. Een ander triest voorbeeld bij DAF: de overheid pompt er geld in, de familie Van Doorn pompt het eruit. Verder een relaas over het harde politieoptreden bij de Lucky Luyk, een portret van de "beer van de Meer" Piet Schrijvers en een interview met wereldkam pioen dammen Jannes van der Wal, die zegt er mee te stoppen als hij niets nieuws meer kan ver zinnen. "Twee keer op dezelfde heel kwalijk" VRU NEDERLAND In het Nederlandse hondenfok kerswereldje kan het er heet aan toe gaan, signaleert Vrij Neder land deze week. De voor het arti kel fokken in Nederland geraad pleegde mensen raakten in pa niek, wilden vooral anoniem blij ven, zegden hun afspraak plotse ling af, of repten over "vuil spel". Hondenfokken is big business; bij de centrale Raad van Beheer staan zo'n 60.000 fokkers geregi streerd, voor elk honderas be staat een aparte vereniging en er zijn talloze regionale hondenver- enigingen of clubs. In het bijzonder bestaat er belang stelling voor rashonden. Topper op dit moment is de bouvier, vroeger waren het de Basset honden (Hush-puppies) en Schotse herdershonden (Las sie's). Veel mensen nemen een hond om have en goed te laten bewaken of om zich te kunnen verdedigen. De grote vraag naar bepaalde rashonden, die in de mode zijn, komt de kwaliteit van het beest niet ten goede. Voor veel fokkers staat de goede prijs die voor de jonge hond kan wor den gevraagd centraal, niet de gezondheid. Uit onderzoek is ge bleken dat veel rashonden afwij kingen vertonen. De Raad van Beheer bestempelt dergelijke excessen als "randver schijnselen". Maar dat neemt niet weg dat veel malafide fok kers hun dieren uitbuiten. Teven die te veel moeten jongen, reuen die zich soms letterlijk "dood moeten naaien" om de beurs van de baas te spekken. En dat alles om het gretige publiek van dienst te zijn. Het fokken van rashonden zoals het tegenwoordig gebeurt is een gruwel, meent bioloog Midas Dekkers. Er is geen enkele spra ke van schoonheid, het is eerder het verzamelen van "een soort Vijf jaar lang observeerde schrijf ster Mischa de Vreede vanuit haar appartement midden in de Amsterdamse rosse buurt de be drijvigheid rond de sexpaleizen ("real live fucky fucky") in haar woonomgeving. Een fraaie sfeer tekening. Verder in VN: o.a. Willem Duisen berg, directeur van de Neder landsche Bank en de vreemde lingenhaat in de Bondsrepu bliek. Het kleurenkatern is ge wijd aan de jaarlijkse lintjesre gen: de waarde, en de criteria. Het congres van de PvdA heeft be sloten, dat arbeidstijdverkorting bij raamwet zou moeten worden geregeld. "Een gruwel", zegt Ka merlid Ed van Thijn. "Arbeids tijdverkorting is niet iets, dat je met een overheidsmaatregel door kunt drammen: het werkt alleen als het bij de mensen aan slaat". Van Thijn praat met HN over de dilemma van zijn partij. Hij heft hier en daar de waar-, schuwende vinger op. Hij meent, dat deze crisis niet alleen een economische is, maar zeker ook een culturele. De politiek moet dichter bij de mensen komen, vindt hij. "Zo alleen kan de saamhorigheid worden bevor derd, die noodzakelijk is voor het aanvaarden van -af en toe brood nodige- bezuinigingsoperaties". Van Thijn pleit voor decentralisa tie, inkrimping en privatisering bij de overheid: "Het waterhoofd in Den Haag is geëxplodeerd, daar moet een hoop vanaf'. Van Thijn: "het dilemma van de PvdA is, dat als we oppositie voeren, we vergeten hoe het in werkelijkheid zou moeten". Verder in HN: Een twee-gesprek tussen "twee werelden"; Bas de Gaay Fortman en Gerrit Wagner over de oude en de nieuwe voor uitgang, over het einde van het groeidenken. Heeft de Neder landse filmkeuring nog een toe komst? En kritiek op de film "Who dares wins" van Ian Sharp. HN meent hierin een poging te zien om de vredesbewegingen zwart te maken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14