c Staat eist geld van RSV terug h w Groen licht ADM Industriebond wijst cao-plannen af Verzekeraar Vreest' lagere premie auto's Zelfbestuur werknemers in opmars Kolengraver succes in VS Geen verbod op fosfaat in wasmiddel Bij Philips (korter werken) en Shell (prijscompensatie) HBG: teveel geld iii kas Beurs Amsterdam DONDERDAG 28 APRIL 1983 Van der Stee Mr. A.P.J.M. van der Stee, oud-mi nister van Landbouw en van Fi nanciën, wordt voorzitter van de raad van commissarissen van Vredestein NV in Velp. Hij volgt de heer F. van Veelen op. die we gens het bereiken van de wette lijke leeftijdsgrens op de eerstko mende jaarvergadering zal terug treden als voorzitter. De heer Van Veelen trad in 1976 toe tot de raad van commissarissen van Vredestein. Van der Stee heeft al commissaria ten bij Unigro, Wessanen, Neder landse Credietbank, AGB Neder land en Eternit. Balen in Oeganda Oeganda zit met ruim een miljoen balen (van zestig kg) koffie die het niet kan exporteren als ge volg van de exportbeperkingen die de Internationale Koffie Or ganisatie (IOC) heeft vastgesteld, zo heeft radio Oeganda gemeld. Het land is voor negentig pro cent van zijn exportinkomsten afhankelijk van koffie. Economi sche plannen van de regering zijn bijna altijd uitgegaan van een vergroting van de opbrengst van de koffie-export. Vorig jaar heeft Oeganda met de uitvoer van koffie 322 miljoen dollar verdiend. In 1980 leverde de koffie-export 284 miljoen dol lar op. Op het ogenblik wordt er een programma van veertig mil-, joen dollar uitgevoerd om de produktie van koffie ter verbete ren. Van dat bedrag is 25 miljoen dollar afkomstig van de Europe se Gemeenschappen. AVR De afvalverwerking Rijnmond (AVR), sinds 1982 een gemeente lijke dienst van Rotterdam, heeft in dat jaar een winst gemaakt van 7,2 miljoen gulden bij een omzet van 96 miljoen gulden (waarvan 34 miljoen uit energie opbrengsten). Het exploitatie- overschot wordt vrijwel geheel uitgekeerd aan de daarvoor con tractueel in aanmerking komen de leveranciers (voornamelijk gemeenten in Zuid-Holland en Utrecht) van huishoudelijk afval, zo heeft het bedrijf meegedeeld. In 1981 maakte de AVR een winst van 4,8 miljoen gulden. De AVR verwerkte in 1982 815.000 ton huishoudelijk, bedrijfs- en chemisch afval, in 1981 was dat 788.000 ton. De stijging is vooral veroorzaakt door een hogere aan voer van huishoudelijk afval uit de provincie Utrecht en de ge meente Amsterdam. Het verwer kingstarief bij de AVR zal, naar verwachting, ook in 1984 onver anderd blijven. Textiel I Het Nederlandse beleidsplan voor steun aan de textielindustrie vormt een belemmering voor de eerlijke concurrentie en zal de textielexport sterk bemoeilijken, zo luidt de reactie van de West- duitse organisatie van textiel on dernemingen op het plan van de regering om gedurende drie jaar 65 miljoen gulden beschikbaar te stellen teneinde de Nederlandse textielindustrie weer perspectie ven op groei te bieden. De Westduitse Gesamttextil be schouwt de steun eenvoudig als subsidie en kan zich niet voor stellen dat de Europese Commis sie zonder meer instemt met de plannen. Mocht Brussel toch groen licht geven voor de steun dan is het onvermijdelijk dat de Westduitse regering naar het Hof van Justitie van de Europese Ge meenschappen stapt. Harry Mulisch De president van de Nederland- sche Bank, dr. W.F. Duisenberg, heeft zijn jaarverslag eerst laten lezen door de schrijver Harry Mulisch alvorens het aan de openbaarheid prijs te geven. Dat blijkt uit een interview van Dui senberg in de HP. De president zegt daarin dat hij zijn verslag heeft laten lezen aan „een vol strekte leek op financieel-econo- misch terrein". Dat blijkt Mu lisch te zijn, die het verhaal beoordeelde op schrijfstijl en woordkeus. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn, 27 Waspeen Al per kist 8,90-14,40, BI 12,50-16,30, Cl 2,40-6,40, Aanvoer: 385 ton. Prei A per kg 0,37, Prei B per kg 0,22, Rabarber 84—85, Uien I per kg 0,16-0,35, Bloemkool 10 I 1,16. DEN HAAG (ANP) - Verzekeringstopman, mr. J.J. van Rijn, van Natio- nale-Nederlanden verwacht, dat de premies voor de autoverzekeringen per 1 juli omlaag zullen gaan. Dan loopt de periode, waarvoor de au toverzekeraars hebben afgesproken om zulks niet te doen, ten einde. Door de geweldige concurrentie zullen de premies dan wel omlaag gaan. hoewel de situatie in de autoverzekeringsbranche droefgeestig is, ïo zei de heer Van Rijn. De verzekeringsman pleitte voor een vrijwillig sectorbeleid van afspra ken tussen verzekeraars, waardoor de uitwassen bij de autoverzekerin gen werden ingeperkt. „Wel concurrentie, maar gezonde". De „vrees" van de heer Van Rijn, dat er een premieverlaging op komst is, steunt op drie overwegingen. Steeds meer verzekeraars geven een vlootkorting, hoewel er niet werkelijk sprake is van een vloot. Hierdoor ontstaat irritatie, bij andere verzekeraars, zodat deze individuele kortingen gaan geven. Tenslotte houdt men zich niet aan de geplubiceerde tarieven maar worden „fluisterpremies" gegeven. In breder verband waar schuwde de heer Van Rijn, dat de kans niet denkbeeldig is, dat er zich in de Nederlandse verzekeringswereld ongelukken gaan voordoen als gevolg van de te kleine reserves door de te lage premies. De teruggang in vooral het buitenlandse schadebedrijf heeft vorig jaar een druk gelegd op de winst van Nationale-Nederlanden. De winst be droeg f 422 min. Economie UTRECHT (ANP) - Werknemers- zelfbestuur raakt steeds meer in zwang. In ons land groeide het aantal ondernemingen waar de werknemers het voor het zeggen hebben van 50 tien jaar geleden tot 400 nu met circa 10.000 werk nemers. Een forse groei is nog te verwachten. Steeds meer jonge ren en vrouwen, al of niet in de ww, starten een bedrijf en kiezen voor zelfbestuur. Dat zegt directeur C. Willemsen van de Stichting Zelfbestuur (SZB), een zonder winstoogmerk werkende stichting, die vier maanden geleden begon met voorlichting en informatie over werknemerszelfbestuur. Het kantoor van de SZB in Utrecht werd gisteren officieel geopend door minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid). Exacte cijfers zijn er niet, maar Willemsen heeft de indruk dat ondernemingen met werkne merszelfbestuur het in het alge meen aardig doen. Als ze over de kop gaan is de economische ma laise meestal de boosdoener, niet de „bedrijfsdemocratie". Vaak gaat het met het zelfbestuur mis in kwijnende ondernemin gen die de werknemers bij wijze van noodsprong overnemen. „Dat is vaak een slechte start. De werknemers kiezen dan veelal niet uit idealisme maar min of meer noodgedwongen uit lijfsbe houd - werken of de ww in - voor zelfbestuur". Maar als een bedrijf levensvatbaar is, gedijt het met werknemers zelfbestuur goed of zelfs beter dan zonder. Schoolvoorbeeld daarvan is een bedrijf van Gene ral Motors in de VS dat na grote verliezen al gauw met winst draaide toen het door werkne mers was overgenomen. De mo tivatie van de werknemers, de betrokkenheid bij het bedrijf en de prestaties zijn vaak veel gro ter en dat werpt z'n vruchten af. De Stichting Zelfbestuur, die nu nog subsidie krijgt van het mi nisterie van sociale zaken maar over vier jaar zichzelf moet kun nen bedruipen, vindt dat de Ne derlandse overheid meer zou kunnen doen om werknemers- zelfbestuur te bevorderen. In Frankrijk kan je een produktie- coöperatie opzetten met sociale uitkeringen die in de vorm van bedrijfskapitaal worden ver strekt. Overigens ziet hij met gemengde gevoelens hoe in ons land steeds meer jongeren met een ww-uit- kering een bedrijfje op poten wil len zetten. Willemsen: „In de vier maanden dat we nu draaien is die ontwikkeling ons enorm op gevallen. De grenzen tussen be taald en onbetaald werk verva gen. Enerzijds is het volkomen begrijpelijk dat jongeren met ww toch wat willen doen. Anderzijds zijn er inderdaad risico's van concurrentievervalsing". ROTTERDAM (GPD) De staat wil het steungeld dat zij in de loop der jaren in Rijn- Schelde-Verolme heeft gestoken, terug. De raad van bestuur van RSV maakte daar gisteren gewag van tijdens een vergadering van aandeelhouders. De vordering is op tafel gelegd in een brief van het ministerie van economische zaken en in een gesprek dat inmiddels met het ministerie is gevoerd. Sinds 1977 is ruim anderhalf mil jard aan directe overheidssteun aan RSV verstrekt. In dat bedrag is niet de zogenoemde generieke steun begrepen, die elke nieuw bouw scheepswerf ontvangt om AMSTERDAM (ANP) - Topman D.J. Brand van Hoechst Holland is een fel tegenstander van de be leidsvoornemens van de over heid met betrekking tot fosfaten in wasmidddelen. Een verbod van het gebruik van fosfaten lost in werkelijkheid niets op, zo zei Brand gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Wel kan er een olievlekwerking naar omrin gende landen van uitgaan, die de werkgelegenheid bij een op zich zelf kerngezond bedrijf in de waagschaal stelt, zo meende hij. Hoechst Holland, dochter van het gelijknamige Duitse bedrijf, produceert in de vestiging in Vlissingen grote hoeveelheden fosfaat. De heer Brand zag als een betere oplossing de reiniging van het oppervlaktewater van fosfaat. "Een doorbraak staat op het gebied van defosfatisering voor de deur", aldus topman Brand. Een vergroting van het slibprobleem, een van de bezwa ren tegen de defosfatisering, zou zijn weggenomen door een nieu we vinding. De gewonnen fos- faat kan opnieuw worden ge bruikt, aldus de heer Brand. Hoechst Holland NV heeft over 1982 een winst behaald van 14,8 min. In 1981 werd nog een verlies geleden van 15 min. De gecon solideerde omzet van de onder neming was 1.517 min, hetgeen een daling van 2 pet betekent ten opzichte van 1981 1.549 min). De verbetering van het resultaat werd bereikt door lagere af schrijvingskosten, lagere rente lasten, strenge kostenbewaking en het op gang komen van de reorganisatie van de vestiging in Breda. Het aantal medewerkers liep hier vorig jaar terug van 425 tot 366. In de komende twee jaar moeten in deze vestiging nog honderd arbeidsplaatsen verval len, aldus Brand, voorzitter van de raad van bestuur. voordeliger prijsopgaven aan klanten te kunnen doen. In hoeverre de terugvordering hard gemaakt zal worden, zal nog moeten blijken. In elk geval wil de staat, wanneer er nog wat te verdelen valt, zo veel mogelijk graantjes zien mee te pikken. Dat zal zeker het geval zijn wanneer de surséance van betaling, waar in RSV zich thans bevindt, uit loopt op een faillissement. RSV bestrijdt de opvatting dat de staat het geld kan terugvorderen. Het concern noemt daarbij in het bijzonder de 604 miljoen die ge moeid zijn geweest met het af wikkelen van de ROS, de Rotter damse Offshore- en Scheeps bouwmaatschappij. Het ging daarbij om een staatsbe drijf, dat op aandrang van de po litiek tot stand was gekomen als voortzetting van werven voor bouw van grote zeeschepen en offshore-installaties (booreilan den en dergelijke). Het waren ac tiviteiten waar RSV zelf niet meer voor in was. Bij nader in zien wenste de overheid er uit eindelijk ook van af te zien. Met RSV werd overeengekomen dat de ROS-activiteiten binnen RSV-verband zouden worden beëindigd. Het kostte de staat 604 miljoen, onder meer door de moeilijkheden met het inmid dels onverkoopbaar gebleken baggereiland Kameel, dat eerder door Volker-Stevin was besteld. RSV meent dat het in ieder geval niet aangaat haar voor de misluk king van de ROS te laten bloe den. De kolengraafmachine, de molen steen om de nek van RSV, begint intussen wat op te leveren. In het hoofdkwartier van het bedrijf in Rotterdam heeft men weliswaar nog geen cent gezien, maar de berichten uit de Verenigde Sta ten beginnen gunstiger te wor den. Tijdens een aandeelhoudersverga dering van het concern in Rotter dam beweerde één van de aan deelhouders gisteren over infor matie te beschikken dat de ma chines in de Verenigde Staten thans elke maand tien miljoen dollar (ruim 27 miljoen gulden) opbrengen. Het geld zou tot dus ver echter bij de Amerikaanse partner in het project blijven hangen. De raad van bestuur rekende voor dat een bedrag van tien miljoen dollar niet mogelijk kon zijn. Wel zag men wat beweging ontstaan. In de Verenigde Staten zijn thans tien van de door RSV ont wikkelde en gebouwde kolen- gravers in bedrijf. Ze werken tot volle tevredenheid, zo werd mee gedeeld, in het bijzonder de ze ven die werken voor twee grote mijneigenaren. In februari pro duceerden de machines 65.000 ton kolen, in maart 110.000 ton. Afgezien van de tien functioneren de machines, staan er in de Ver enigde Staten nog 23 kolengra- vers. Zes staan er opgeslagen, 17 staan op kolenwingebieden van kleinere mijneigenaren. Deze 17 werken niet omdat de mijneige naren die ze zouden moeten ge bruiken, zich niet kunnen ver oorloven op voorraad kolen te produceren. Het vermogensbeslag voor RSV is daardoor hand over hand toege nomen. Er is in de kolengraver veel geld geinvesteerd, dat niet uit verkoop van machines of aan delen in de opbrengst van de ko- lenproduktie is teruggekomen. Tot dusver is rond 400 miljoen gulden in de kolengravers gesto ken. BRUSSEL (ANP) Werkloze jongeren hebben gisteren gedemonstreerd voor een vierdaagse werkweek. Gisteren en vandaag debatteren in de Belgische hoofdstad 434 Europarlementariërs over een internationale aanpak van de werkloosheid. In de EG (tien lidstaten) zijn ruim 12 mil joen mensen zonder werk. DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, heeft geen bezwaar tegen de serie steunoperaties die de re gering wil gevan aan de Amster damse reparatiewerf ADM. De voorlichtingsdienst van de EG in Den Haag heeft dat gisteren mee gedeeld. Commissaris Frans Andriessen, onder meer verant woordelijk voor concurrentie, heeft nog enkele dagen geleden laten weten snel met een voorstel aan de commissie te zullen ko men. Het reddingsplan voor ADM om vat een subsidie van 35 miljoen gulden, een staatsgarantie van 8.9 miljoen gulden die eind vorig jaar is verstrekt, een staatsgaran tie van 3,75 miljoen gulden. Voor de overneming door de gemeen te Amsterdam van twee dokken voor 15 miljoen gulden en subsi dies van de gemeente Amster dam en de provincie Noord-Hol land van respectievelijk 6 en 1,5 miljoen gulden. Voorwaarde van de Europese Commissie tot goedkeuring van de steunverlening was onder meer dat ADM, gezien de duur zame overcapaciteit in de Euro pese scheepsbouwindustrie, haar capaciteit zou verminderen, waardoor het personeelsbestand terug moest van 1600 naar 1100 mensen. De werf had daar al eer der toe besloten. EINDHOVEN (ANP) - De leden van de In dustriebond FNV bij Philips hebben het principe-akkoord over een nieuwe cao ver worpen. Landelijk onderhandelaar A. van der Veen heeft dat gisteren bekendgemaakt. In totaal gingen 225 leden akkoord met het onderhandelingsresultaat, 285 leden stem den tegen en 21 leden onthielden zich van stemming. Dat betekent dat de Industriebond FNV de cao niet kan ondertekenen, zoals aanvanke lijk de bedoeling was. De leden hadden vooral bezwaar tegen de plannen van Philips om de werktijdverkorting te gebruiken om de slagvaardigheid van de onderneming te vergroten. Philips vindt dat het personeel flexibeler moet kunnen worden ingezet. Shell De Industriebond blijft verder vasthouden aan het handhaven van het systeem van prijs compensatie in de cao voor de vierduizend personeelsleden van Shell Chemie in Moer dijk en Shell Raffinaderij in Pernis. De on derhandelaars van de bond hebben dat de Shell-directie gisteren laten weten tijdens een tweede gesprek over de nieuwe cao. Twee weken geleden bracht Shell tijdens de eerste onderhandelingsronde de eis in, dat de automatische prijscompensatie zou ver dwijnen uit de cao. In ruil daarvoor wil Shell de salarissen per 1 januari 1984 met een half procent verhogen en twee extra vrije dagen geven. RIJSWIJK (GPD) - Het bouw en baggerconcern Holland- sche Beton Groep HBG heeft zoveel geld in kas (f 285,5 mil joen), dat het concern eigen lijk niet weet wat er mee te doen. Tijdens een toelichting op het vandaag verschenen jaarverslag zei topman ir. J. M. Schetters dat HBG best in is voor overneming van ande re bedrijven, maar zo zei hij, „wat er bij ons aan de deur komt is van zo'n kwaliteit dat we na vijf minuten al weten dat het dat niet is". Vorig jaar breidde HBG zijn be lang in de Nederlandse Zee- boormaatschappij tot vijftig procent uit. Het belang van 25 procent dat Boskalis had werd voor 85 miljoen overge nomen. „Wat voor ons vooral interessant is zijn de langlo pende contracten die Zee- boor heeft", aldus Schetters. Zeeboor heeft zes booreenhe- den aan het werk: in de Noordzee, voor de kust van Nigeria, West-Afrika en het Midden-Oosten. De overige 50 procent van Zeeboor zijn in handen van de Amerikaan se maatschappij Sedco Inc. in Dallas. Ballast Nedam Het bouw- en baggerconcern Ballast Nedam verwacht dat de winst dit jaar verder zal stijgen. Hoewel de orderpor tefeuille op dit moment on voldoende is om de omzet op het niveau van 1982 (f2518 miljoen tegen f1573 miljoen in 1981) te handhaven, is er onvoldoende aanleiding om erop te vertrouwen dat de or derportefeuille tijdig aange vuld wordt. Daarop is ook de winstverwachting gebaseerd. Dat schrijft het bestuur in het vandaag verschenen jaarver slag. Ballast Nedam behaalde het afgelopen jaar een winst van f29 miljoen tegen f28,3 miljoen in het voorgaande jaar. De investeringen bedroegen in het afgelopen jaar f 140 mil joen. Ten behoeve van het Saudi Arabia-Bahrain Cause way project, een brug-dam- verbinding die Ballast Ne dam aanlegt tussen Saoedi- Arabië en Bahrein, werden in de afgelopen twee jaar be-, langrijke investeringen ge daan in drijvende hefwerk tuigen en boormaterieel. Daarbij bleek het mogelijk voor meer dan f 100 miljoen aan bestellingen te plaatsen bij Nederlandse werven. DAF DAF Trucks heeft 1982, on danks de aanhoudend neer gaande trend in de bedrijfs- wagenmarkt, afgesloten met een bescheiden nettowinst van 1,84 min tegen 1,22 min in 1981. De netto-omzet bleef met 1,63 miljard nagenoeg gelijk aan die over 1982 1,56 miljard), maar het bedrijfsresultaat liep terug van 62,6 min tot 52,5 min. Het aantal perso neelsleden daalde met 294 tot 8939, zo blijkt uit het jaarver- De totale markt voor bedrijfs wagens van negen ton totaal gewicht en zwaarder in Euro pa daalde vorig jaar verder met ca. 7 pet. DAF Trucks zette op haar Eu ropese afzetmarkten echter meer voertuigen af dan in 1981. Het gemiddelde markt aandeel van DAF in de tien Westeuropese landen waar de onderneming eigen vesti gingen heeft nam toe van 6 tot 6,8 pet. De begin 1982 op de markt gebrachte nieuwe typen en een verdere verster king van de verkooporgani satie droegen daar in hoge mate toe bij. In Nederland verbeterde DAF Trucks in een vrijwel gelijk gebleven markt haar marktaandeel van 36 tot 36,3 pet. Noteringen van donderdag 28 april 1983 (tot 13:21 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 15400 2 perioden 54 80 373.00 266 00 87.00 585.00X beleggingsinst. 3320 00 3350 00 100 70 101 70 25300 253 00 OBLIGATIES staatsleningen nl 124*4 81-91 128.60 1MOV2 82-92 il lO'/ti 82-89 il 10 821-89 105.50 123 00 parallelmarkt officieel toegelaten 3000 00B - 262500 2620 00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.s.) goud en zilver Goud (onbew.) 38.130 - 38.9: buitenlands geld Gnekse drachme (100) VERKLARING DER TEKENS NG offoéte no» gosdxxsi a acMergestette lemng Beursoverzicht TUMULT OP OBLIGATIEMARKT Op de Amsterdamse beurs zi|n vanochtend zowel de noteringen van obligaties als aandelen naar beneden gegaan. Bij de start wer den voor de obligaties adviesprij zen doorgegeven die ca f 0,20 la ger waren dan gistermiddag Oe prijzen die echter uit de bus kwamen en waarin zaken werden gedaan, lagen bijna 2 punten on der het niveau van gistermiddag Daarna werd er ingegrepen en werden alle noteringen doorge haald Een kwartier nadat de ofii- ciele beurs was begonnen golden adviespri|zen die ca 1 punt lager waren dan gistermiddag Het plan was. rond het middaguur opnieuw met de handel in obligaties te be ginnen In de aandelensector vielen veel koersen wat terug De tegenvallen de rente-ontwikkeling, winstnemin- gen en daling van de prijzen van obligaties, lokten aanbod uit. Akzo s geleden van 11.90 Hel verlie n Kon Olie werd beperkt tc

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11