5 D T Sectiebestuur KNVB treedt af Ploeg zal langer bestaan dan Raas Timman alleen aan de leiding Klassieker-koning mogelijk weg bij Post 99 Lejarreta onttroont Hinault VS geven de hoop niet op Breuk tussen betaald voetbal en overheid kwestie van dagen DINSDAG 26 APRIL 1983 HILVERSUM (ANP) - Jan Tim man zal zich bij het komende In- terpolistoernooi dan wel niet per Rolls-Royce mogen verplaatsen, omdat hij bij het Nederlands kampioenschap enkele tegen standers met remise heeft laten ontsnappen. De voornaamste kandidaat voor de eindzege blijft hij wel. Hij won gisteren in de achtste ronde van Van der Vüet en nam daarmee afstand van ti telhouder Hans Ree en meester Kick Langeweg, die in hun on derlinge confrontatie tot remise besloten. Timman heeft nu 6,5 pnt, Ree 6 pnt en Langeweg 5,5 pnt. Hpe moeilijk Timman te bestrijden is als hij werkelijk wil winnen ondervond Van der Vliet. Zijn te genstander stapelde wat kleine Voordeeltjes op elkaar, vrijer spel, de betere loper, daarna druk, waarna hij in het laatste speeluur met een aardige slotzet Als Timman de race wint, wordt het zijn zevende kampioenschap. Lang geen record overigens. Dat staat op naam van wijlen Max Euwe, die tussen 1921 en 1952 - de schaakbond was nog armer dan nu en niet elk jaar in staat een toernooi te organiseren - der tien maal de titel veroverde. Wie verwacht had dat Ree zijn kan sen op een vijfde kampioen schap ten koste van alles zou openhouden, kwam bedrogen uit. Reeds na zestien zetten kwa men hij en Langeweg remise overeen. Daardoor behield het duo samen met Timman wel de ongeslagen status. Het is te ho pen dat het een kortstondige op flikkering van vredelievendheid is geweest, want voor vandaag staan twee cruciale partijen op het programma: Langeweg—- Timman en Van der Wiel—Ree. Wat de overige partijen van giste ren betreft, was vooral Van Wij- gerden-Van Scheltinga een spektakelstuk. Zwart, die posi tioneel in het defensief was ge raakt, bedacht een leuke zwen- del-combinatie. Wit weigerde echter over de rand van de af grond te stappen en won. Van der Sterren kwam tamelijk goedkoop aan een winstpunt. Timmerman verkoos opnieuw 3...., f5 in het Spaans. Het leverde hem weer zwakke velden op, die in het door hem vrijwillig geam bieerde spel het karakter van een slepende ziekte hadden. Van der Sterren bleef daarmee op ander half punt van Timman. Met nog slechts drie ronden te spelen is echter van een bedreiging geen sprake meer. De uitslagen uit de achtste ronde zijn: Van der Sterren—Timmerman 1-0; Van Wijgerden-Van Scheltinga 1-0; Ligterink-Böhm afgebroken; Cuij- pers-Van der Wiel afgebroken; Ree—Langeweg 0,5-0,5; Timman— Van der Vliet 1-0. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de achtste ronde zijn: Ligterink- Böhm 0,5-0,5; Cuijpers-Van der Wiel 0,5-0,5. Hierdoor is de stand: 1. Timman 6,5; 2. Ree 6; 3. Langeweg 5,5; 4. Van der Sterren en Van der Wiel 5; 6. Van Wij- gerden 4; 7. Cuijpers 3,5; 8. Ligterink VLISSINGEN (GPD)- De kans is groot dat Jan Raas aan het eind van dit wielerseizoen de Raleigh-ploeg van Peter Post zal verlaten. De Zeeuw zou weg willen uit de formatie omdat er geen basis meer is voor een gezonde samenwerking tussen hem en zijn ploeg leider. Jan Raas gaat als winnaar van de Ronde van Vlaandeen 1983 over de meet. De kans is groot dat de Zeeuw volgend jaar in een ander shirt over de wegen flitst. (ANP-foto) De uitslag van de zesde etappe van de Ronde van Spanje is: 1. Marino Lejar- reta (Spa) 235 km in 7.38.26; 2. Julian Gorospe (Spa) z.t.; 3. Pedro Delgado (Spa) op 3 sec.; 4. Alberto Fernandez (Spa) z.t. Algemeen klassement na zes etappes: 1. Marino Lejarreta (Spa) 36.06.28; 2. Ju lian Gorospe (Spa) z.t.; 3. Bernard Hi- nault (Fra) op 22 sec.; 4. Alberto Fer nandez (Spa) op 25 sec. VIELLA (AFP) De Spanjaard Marino Lejarreta heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Spanje gewonnen en de Fransman Bernard Hinault ont troond als leider in het algemeen klassement. Lejarreta bereikte Viella met een kleine voorsprong op zijn land genoten Gorospe, Alberto Fer nandez en Delgado. Hinault liep in de eerste bergetappe 45 secon den achterstand op. Lejarreta werd vorig jaar winnaar van de Ronde van Spanje zonder een etappe te winnen en zonder ook maar een dag de gele trui te dra gen na diskwalificatie wegens doping van zijn landgenoot An gel Arroyo. NEW YORK (ANP) - De voet balbond van de Verenigde Staten heeft de hoop op de organisatie van het wereld kampioenschap in 1986 niet opgegeven. In een telegram werd de wereldvoetbalbond (FIFA) dringend verzocht als nog een inspectietocht naar Amerika te maken. Vorige week zag de FIFA af van een bezoek aan de Verenigde Sta ten en Canada. Raas (sinds 1975 met een onderbre king van een seizoen in dienst van de Engelse fietsenfabriek) ontkent dat er nu al sprake is van een breuk, maar geeft toe dat er belangstelling is getoond door anderen die weten dat zijn con tract eind dit jaar afloopt. Aangenomen wordt dat hij zijn be slissing pas bekend wil maken als er zekerheid is over zijn toe komst. De eerste gesprekken met een andere sponsor zouden echter al gestart zijn. Er wordt gefluisterd dat het gaat om de (opnieuw) op te richten Belgi sche ploeg IJsboerke met als ploegleider Walter Godefroot. De breuk tussen Raas en Post is het gevolg van een enorm con flict tijdens de Zesdaagse van Rotterdam, begin dit jaar. Op de laatste dag van het wielerspekta kel ging de klassieker-koning sa men met de Deen Gert Frank aan de leiding en de eindzege kon hem normaal gesproken niet meer ontgaan toen zijn voor naamste concurrent Rene Pijnen door een val van zijn koppelge- noot Gregor Braun leek te zijn uitgeschakeld. Wedstrijdleider Post echter koppelde Pijnen aan de Belg Patrick Sercu, die zijn ploegmaat Horst Schutz in de zelfde valpartij was kwijtgeraakt. Het duo werd op geringe achter stand van Raas-Frank gezet en haalde in het laatste koersuur de winst binnen. Raas was ziedend omdat hij zich door zijn eigen baas „geflikt" voelde. „De Zesdaagse", betoogt Post, „moet er buiten gehouden wor den. Ik ben daar in dienst van de gemeente Rotterdam en dat heeft niks met de ploeg te ma ken. In die Zesdaagse zijn be paalde spelregels en die moet je naleven. Daarom wil ik daar ver der geen commentaar op leve- In de toch al koele verhouding van het tweetal was dat echter voor Raas toch de druppel die de em mer deed overlopen. Raas en Post leven dan weliswaar niet op voet van oorlog met elkaar, er was wel constant sprake van een soort gewapende vrede. „We zijn nooit vrienden van elkaar ge weest. Dat is bekend. Onze rela tie was altijd strikt zakelijk", ver duidelijkt de renner. Een ver houding die een gevolg is van een eerder conflict, die er de oor zaak van was dat Raas eind 1976 na zijn eerste twee profjaren bij Raleigh opstapte. Hij kreeg van Post niet de status van kopman, die hij op grond van zijn capaci teiten in de eendags-wedstrijden eiste. In dienst van Frisol won hij vervolgens onder de Belg Flo- rent van Vaerenbergh zijn eerste ZEIST (GPD) - Een definitieve breuk tussen het betaalde voetbal en de rijksoverheid lijkt nog slechts een kwestie van dagen. Nadat jongstleden vrijdag al de voorzitter van het bestuur betaald voetbal van de KNVB, mr. Eric Vilé, zijn aftreden bekendmaakte, viel gisteravond tijdens de algemene vergadering ook het doek voor de overige vier clubaf gevaardigden in het sectiebestuur. Met een stemmenverhouding van 350 voor en 326 tegen schaarde de vergadering zich achter de motie van wantrouwen tegen het zittende bestuur. De bestuursleden Leo van der Kroft, Gilles Kruysveldt, Guus Couwenberg en De Stoop beslo ten een minuut later hun func ties als gevolg van de uitslag van de stemming ter beschikking te stellen. Daarmee 1 gekomen aan eer jaarsvergadering i de voetbal, die ru einde i roerige voor aan het betaal- :r keer werd ge- s voorlopig een de financiële schorst. Tevens einde gekomen bijdragen van de overheid, die met name de clubs staande de vergadering nog voor deze sanc tiemaatregel had gewaarschuwd en van de Stichting Nationale Sporttotalisator. De clubs zullen binnen veertien dagen vijf nieuwe kandidaten voor het sectiebestuur naar vo ren schuiven. Dit vijftal, dat mo gelijk als interimbestuur zal fun geren, zal worden aangevoerd door Cor van Rijn, de huidige voorzitter van Sparta, die in ok tober terugtreedt als voorzitter van de Rotterdamse club. Henk Hut (Haarlem) is aangezocht om penningmeester te worden, ter wijl de overige twee vacatures opgevuld zullen worden door Tom Harmsen, voorzitter van Ajax, en Piet van Lier (Helmond Sport). Met de achtergebleven bestuursleden Karei Jansen en Cees van den Berg (namens de werknemersorganisaties) zal nog deze week overleg worden ge voerd over hun aanblijven. Ook zal het FBO-bestuur zich bera den of het tweetal wel te accepte- Secretaris Eugene Lemmens van de belangenvereniging van de clubs, de FBO: „Het is zaak om nu snel te handelen. Na van avond is het zeker denkbaar dat de relatie met de overheid ver slechterd zal zijn, dus de vijf nieuwe mensen zullen zo spoe dig mogelijk met de externe geldgevers (ministerie van WVC, SNS) in contact moeten treden om deze band weer aan te trek ken. Want nogmaals, de clubs willen niet af van de bemoeienis sen van de overheid. De overheid wil alleen een te grote vinger in de pap (voorwaarden) voor het minieme bedrag dat men in het betaalde voetbal steekt". Zeer logisch overigens dat Lem mens het aanhalen van de relatie met de overheid als eerste priori teit noemt voor het nieuwe be stuur. Drs. Martin van Rooyen, de voorzitter van het Budget Be- wakings Instituut, die tegen de reglementen in toch het woord kreeg van Vilé tijdens de verga dering, waarschuwde de clubs gisteravond reeds voor de gevol gen van het wegzenden van het sectiebestuur. „Het is slechts de constatering van een feit wan neer ik zeg dat de externe geld gevers wellicht reeds vanaf mor genochtend de subsidiekraan dichtdraaien als gevolg van deze motie van wantrouwen. Hoewel er dit seizoen al zes "miljoen gul den is uitgekeerd aan de clubs, moet er nog een uitkering wor den gedaan van 2 miljoen. En die kan nog wel geblokkeerd wor den". Eugene Lemmens evenwel na af loop: „Die uitkering vindt pas in september of oktober van dit jaar plaats. Tijd zat dus nog om in contact te treden met de externe geldgevers". Het heeft er gisteravond lang naar uitgezien dat de tijdens een FBO- vergadering van 8 februari jl. aangenomen motie van wantrou wen het niet zou halen. Hoewel mr. Henk Bergamin (voorzitter NEC) de motie al tijdens punt 3 van de agenda (ingekomen stuk ken) in stemming bracht, duurde het nog een kleine vier uur voor dat de meningen definitief wer den gepeild. De slimme verga dertechniek van Eric Vilé bete kende evenwel slechts uitstel van executie. Vier maal moest de vergadering geschorst worden. De eerste maal reeds een kwartier na aan vang omdat de ingediende motie iets verschilde van de motie die op 8 februari was aangenomen. Op verzoek van trainersafgevaar digde Hans Kraay werd de verga dering voor een tweede maal ge schorst, omdat hij het „onfat soenlijk vond om overvallen te worden met een nieuwe motie". Deze schorsing duurde 17 minu ten, waarna een langdurig speek- spel begon tussen Vilé en Henk Bergamin. De sectievoorzitter wilde weten op welke punten zijn bestuur niet aan de wensen van de vergade ring tegemoet was gekomen, ter wijl Bergamin, later bijgestaan door de voorzitter van NAC, Frans Bayings, geen enkele dis cussie meer rond dit punt wilde. De discussie werd uiteindelijk be sloten door Bayings, die stelde dat het bestuur betaald voetbal niet alleen op de in de motie ge- ZEIST (GPD) ereniging van Con tractspelers (WCS) wil via de burgerrechter trachten de maandagavond aangenomen motie van wantrouwen tegen het bestuur betaald voetbal van de KNVB ongedaan te maken. Dit maakte de spelersafgevaar digde Hein Schreur (De Graaf schap) gisteravond bekend. De spelersvakbond is van mening dat het weg zenden van het hui dige sectiebestuur ernstige ge volgen kan inhouden voor de werkgelegenheid binnen het be taalde voetbal. noemde punten van het vergoe dingensysteem en verevenigns- fonds had voldaan. „Uw bestuur is op veel meer punten in de fout gegaan. Als voorbeeld noem ik het centraal bestellen van de toe gangskaarten. In uw contacten met BBI die hebben geleid tot het ter tafel liggende rapport „Naar Volwaardig Betaald Voet bal" (waarin alle voorwaarden zijn vastgelegd voor de voortzet ting van het gezondmakingspro- ces van het betaalde voetbal), bent u helemaal over de schreef gegaan. Uit dit rapport blijkt dat u gewoon uw eigen weg bent ge gaan en de wensen van de verga dering naast zich neer heeft ge legd. Dat is voor de clubs totaal onaanvaardbaar". De hierop volgende verklaring van Van Rooyen, die nog eens duide lijk maakte dat het rapport slechts ter discussie was in deze vergadering en dat nog niets is besloten rond de voorwaarden c Vilé een exemplaar van de motie van van de overheid, volgde een felle verklaring van de uiterst actieve Bergamin. De praeses van NEC betoogde, om de door de verkla ring van Van Rooyen in vertwij feling gebracht eerste divisie clubs weer aan zijn zijde te krij gen, dat het de rijke clubs niet is te doen om tot een profliga te ko men. „Het is per se niet de be doeling om te breken met de overheid, of om maar 22 sterke clubs over te houden. Er moeten alleen enkele wijzigingen in de voorstellen worden aangebracht. Wij hebben een eigen verdeel sleutel voor het verevenings fonds op tafel gelegd bij het BBI, maar dat is gewoon verworpen. En wees nu eens eerlijk, hante ren we in de toekomst inderdaad het in het rapport opgenomen percentage van 3,7 procent over alle inkomsten van de clubs voor het fonds, dan werken we toch allerlei foefjes in de hand. Of niet Hoewel Vilé c.s. na een vraag van de spelersafgevaardigde Schreur (De Graafschap) best wilde toe zeggen de onderhandelingen met de externe geldgevers over de voor de clubs onaanvaardbare aanpassingen van het vergoedin gensysteem en het verevenings fonds te willen heropenen, werd de motie van wantrouwen toch in stemming gebracht. Daaraan voorafgaand ging nog wel een schorsing van bijna drie kwar tier, waarin de clubs onderling overleg voerden over met name de waarschuwende woorden van Van Rooyen. Op advies van de spelersafgevaar digde van de eerste divisie, die overleg wilde plegen met de clubs, werd zelfs nog een vierde oponthoud noodzakelijk. Nadat ook dit onderhoud weer ruim 25 minuten in beslag had genomen kon er eindelijk gestemd wor den. Tegen de motie stemden zo wel de spelers- als trainersfrac ties evenals negen eerste divisie clubs, die blijkbaar wel de desa streuze gevolgen van de beslis sing willen onderkennen, te we ten: FC Den Haag, Wageningen, Telstar, SW, FC Den Bosch, He racles, Cambuur, Eindhoven en Heerenveen. Net niet voldoende voor een meerderheid. De verga dering betaald voetbal beschikt over 676 stemmen, waarvan er 476 door de clubs en 200 door spelers en trainers uitgebracht kunnen worden. De overwinning van de rijke op de arme clubs was natuurlijk wel een feit. De weg naar de volledige zelfstan digheid van de noodlijdende be drijfstak en wie weet welk een duistere toekomst schijnt defini tief te zijn ingeslagen. twee klassiekers: Milaan-San Re- mo en de Amstel Goldrace. In die laatste wedstrijd drukte hij Post nog eens gevoeüg met de neus op de feiten, door in de fina le in zijn eentje twee Raleigh-ren- ners (Kuiper en Knetemann) de baas te blijven. De Amstelveense ploegleider be greep dat hij zich in de Zeeuw had vergist en nam hem terug in zijn ploeg. Alleen was Raas nu in de positie om eisen te stellen, wat de eergevoelige Post maar matig beviel. Alleen beseften beiden dat zij elkaar nodig had den en het vakmanschap van Post en de klasse van Raas hiel den de weegschaal van bonje en begrip in evenwicht. In Rotter dam echter sloeg de balans naar de verkeerde kant door. Het spanningsveld dat er door die ge beurtenissen in het Sportpaleis Ahoy' was ontstaan, ontlaadde zich nogmaals tijdens het trai ningskamp aan de Middellandse Zee, half februari. Daar kregen Raas en Post het opnieuw met el kaar aan de stok en samen met zijn trainingsmaat Priem blies hij woedend de aftocht. Het kwam Post goed uit dat zijn kop man op dat moment ook ge plaagd werd door een abces in zijn mond, waardoor er een aan vaardbare verklaring voor het T£VJT£t) ocfa£/?M£7S£ .sf/rs, -V D/£ <£-/- Ci£A/U//< 7H£//S/yacWM Hoewel verschillende mensen uit de ploeg hebben bevestigd dat het er heet aan toe is gegaan, ont kent Raas, die momenteel met zijn gezin in België verblijft, nu dat er in het trainingskamp ruzie is geweest. „Post is daar maar een dag geweest", vertelt hij. Trouwens ook kort na zijn ver trek gaf hij al een demonstratie van de grote discipline binnen de ploeg door mee te delen dat hij „uit het trainingskamp vertrok omdat ik last van mijn mond had". Sindsdien heeft het er alle schijn van dat er een soort koude oorlog is ontstaan. Post liet we ten een sponsor voor vier jaar te hebben en via een vrolijke fla puit in het peloton kwam het val se bericht in de wereld dat Raas met Italië aan het onderhandelen was. Raas heeft nog steeds niet van zijn ploegleider gehoord om welke geldschieter het nu gaat en ook een afspraak om te praten over een contractverlenging is nog niet gemaakt. „Dat gaat een dezer dagen gebeuren", zegt Post. Inmiddels kwamen de geruchten in de wereld dat er vanuit België interesse is voor de Zeeuw. Raas: „Er zijn inderdaad ploegleider die me gevraagd hebben of ik vrij ben voor volgend jaar. Maar dat was twee jaar geleden, toen mijn contract afliep, ook al zo. De kans dat ik bij Raleigh weg zou gaan is er dus al vaker ge weest". Dat de Belgische ploeg IJsboerke, de sponsor die in 1979 teleurgesteld de profwielersport verliet, in de markt zou zijn spreekt Raas met klem tegen. Ook Walter Godefroot, die dan net als vier jaar geleden de for matie weer onder zijn hoede zou krijgen, zegt - na een pynlijke stilte van enkele seconden - dat er geen onderhandelingen zijn. Sponsor Staf Janssens het vorige week in kleine kring weten dat zijn besluit eigenlijk al vaststaat om opnieuw te beginnen en be vestigt: „Ik ben er inderdaad weer mee bezig. Ja, dan wil ik er ook Nederlandse renners bij hebben. Omdat onze afzet zich ook op de Nederlandse markt richt en vooral omdat de renners er vechtlustiger zijn". Op de vraag of er al gesprekken zijn met Raas, vertelt Janssens in eer ste reactie: „Als sponsor vond ik het nooit leuk om vroeg in het wielerseizoen al allerlei berich ten te moeten lezen over renners die weg wilden. Zoiets moet niet in de krant. Ik zou, denk ik, niet graag zo'n nieuws horen". Het vertrek van Raas zou vérstrek kende gevolgen hebben voor de ploeg van Post. „Raas is de cen trale man binnen de ploeg. Hij geeft leiding. Hij brengt iets over op de anderen, hij heeft persoon lijkheid en respect in het pelo ton", vertelde Post onlangs in een interview. Een leider die Post alleen nog lijkt te kunnen behouden als hij met een bijzon der vorstelijk aanbod komt en dat is eigenlijk tegen alle princi pes van de Amstelvener. Post overigens zegt niets van die ge ruchten af te weten. „Maar, waar rook is, is ook vuur. Alleen is het niet mijn stijl om zo te werken. Mijn standpunt is dat wie groot is in de sport, ook daarbuiten groot moet zijn". Gevraagd naar de gevolgen van een eventueel vertrek van zijn klassieker-kop- man stelt hij: „Raleigh zal langer bestaan dan Raas..."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13