Kanselier Kreisky treedt af Grote twijfel aan echtheid dagboek Hitler Midden-Oosten wacht op initiatief Shultz 'Beperk handel met Sowjet-Unie" -c Steel leider van Britse alliantie Wapenstilstand bij British Leyland" Na verlies absolute meerderheid Sowjet-Unie wijst VS- diplomaat uit VS waarschuwen Europa: BAANDAG 25 APRIL 1983 LONDEN (GPD) - David Steel, lei der van de Britse Liberale partij, wordt ook leider van de Alliantie die de Liberalen met de Sociaal Democratische Partij (SDP) heb ben gesloten. SDP-leider Roy Jenkins gaat echter namens de Alliantie als kandidaat-premier de verkiezingen in. fco luidt het compromis dat Jen kins en Steel de afgelopen dagen hebben bereikt, en dat woensdag ter goedkeuring zal worden voor gelegd aan een gezamenlijke commissie van de twee betrok ken partijen. Met het compromis is een eind gekomen aan maan denlange speculaties over het lei derschap van de Alliantie. De Liberale partij is uit de strijd om dit leiderschap duidelijk als winnaar te voorschijn gekomen. Steel zal bij komende algemene Buitenland Jenkins tweede man verkiezingen (die wellicht al in juni zullen worden gehouden) als leider worden geafficheerd, hij zal de belangrijkste persconfe renties geven, en de eindverant woordelijkheid voor de verkie zingscampagne dragen. Dat Roy Jenkins als kandidaat- premier is aangewezen, is niet meer dan een troostprijs, en heeft alleen betekenis in het ui terst onwaarschijnlijke geval dat de Alliantie SDP Liberalen als sterkste uit de algemene verkie zingen naar voren komt. Het compromis reflecteert de pu blieke opinie zoals die uit enque- tes de afgelopen maanden is ge bleken. Uit die peilingen blijkt dat Steel na mevrouw Thatcher de populairste politicus in Enge land is, en dat Jenkins het electo raat maar weinig aanspreekt. Diezelfde peilingen tonen aan, dat binnen het stemmenpercentage dat de Alliantie trekt (een mage re 20 procent), de Liberalen een aanzienlijk sterkere positie inne men dan de SDP. Ook daarom was het niet meer dan logisch dat de Liberale leider het gezicht van de Alliantie zou bepalen. IV LONDEN (GPD) - De staking bij de fabriek van de genationaliseerde Britse auto-industrie British Leyland in Cowley lijkt nu snel te worden beëindigd. Directie en vakbonden hebben het afgelopen weekeinde overeenstemming bereikt over een „wapenstilstand" voor een periode van een maand. In die maand zal onderhandeld worden over de drie minuten „omwas- tijd" aan het eind van elke ploegendienst, de inzet van het arbeidscon flict dat inmiddels vier weken heeft geduurd. Vrijwel zeker zal er aan een oplossing worden gewerkt waarbij de drie minuten moeten worden ingeleverd in ruil voor wat meer loon. Morgen zal aan de 5000 stakende werknemers van British Leyland in Cowley het voorstel worden voorgelegd om de staking op te schorten. De bonden hebben beloofd, dit voorstel zonder stemadvies van hun kant aan de stakers voor te leggen. Dat betekent, dat het vrijwel zeker zal worden geaccepteerd. Dat zou dan een forse nederlaag voor de bonden en de stakers met zich meebrengen. VENEN - De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft uit het verlies van de absolute meerderheid van zijn partij, de socialistische SPO, bij de parlementaire verkie zingen van gisteren de consequenties getrokken en is afgetreden. Daarmee heeft hij zijn dreigement dat hij het afgelopen jaar meermalen heeft herhaald, waargemaakt. Toch blijft Kreisky als voorzitter van de SPO, met 90 zetels nog al tijd de grootste partij in vergelij king met de christen-democra ten (OVP) met 81 en de twaalf van de liberalen (FPO), voorlopig een niet onaanzienlijke rol spe len in de politiek. Üs voorzitter van de grootste par tij krijgt hij zeker als eerste van de Oostenrijkse president Ru- dolf Kirchschlager opdracht te proberen een regering te vor men. Ofschoon in theorie alle door Anton Koene coalitiemogelijkheden open zijn, wordt in Oostenrijk na de kater van het zware socialistische ver lies en het aftreden van Kreisky, gespeculeerd dat het land in de. toekomst zal worden geregeerd door een socialistisch-liberale coalitie. reisky blijft bovendien vice-voor- zitter van de Socialistische Inter nationale met de portefeuille voor de politiek in het Midden oosten, zodat niet mag worden aangenomen dat hij zijn PLO-ac- zal staken en zijn alge- Ondergedoken :ilvere ;0°:cdjeider van ^Solidariteit 3angehouden Intussen zitten de Oostenrijkse so cialisten in de top van de partij met een vacuum. Hannes And- rosch nu 42 jaar, was jarenlang de onomstreden „kroonprins" van de scheidende bondskanse lier tot hij en Kreisky ernstige politieke meningsverschillen kregen en Androsch er de voor keur aan gaf uit de politiek te stappen. Hij kreeg daarna de machtige functie van president van de grootste Oostenrijkse bank, de Creditanstat Bank. Zijn terugkeer in de actieve politiek na een tussenregering van een andere kanselier, mag niet wor den uitgesloten. De statistici zijn nog bereid te ver klaren waarom de socialisten nu precies verloren hebben. Vast staat dat vele proteststemmen, die naar de twee „groene" partij en zijn gegaan (geen van de twee kreeg een zetel in het parlement) uit de socialistische hoek kwa men. Een ander argument droeg de vertrekkende bondskanselier zelf aan. Hij sprak van een „slijta- ge-effect" na dertien jaar aan de macht te zijn geweest. ARSCHAU (UPI/DPA) - De po litie in de Poolse stad Wroclaw heeft gisteren Jozef Pinior aan gehouden, een van de vijf leiders de ondergrondse organisatie het verboden vakverbond Solidariteit. eigens het Pools persbureau heeft de politie in het apparte ment waar Pinior zich verborgen hield ook documenten ontdekt een bewijs zouden vormen zijn tegen de staat gerichte activiteit. Bovendien werd, aldus het persbureau, een aanzienlijke hoeveelheid Pools en buiten lands geld aangetroffen. ruinstoel De Amerikaanse vrachtauto- chauffeur die in juli van het vorig jaar zittend in een tuin stoel met behulp van 42 met gas gevulde weerballonnen kilometers hoog de lucht bo ven Californië in zweefde, is er nu met een klap uitgeval len. De Amerikaanse dienst voor de burgerluchtvaart (FAA) be strafte de 33-jarige Larry Wal ters met een boete van 1500 dollar omdat hij geen brevet van luchtwaardigheid voor de stoel had, het luchtverkeer in gevaar had gebracht en geen radiografisch verkeer met het vliegveld van Long Beach had onderhouden. ÏValters had met zijn stoel een hoogte van bijna 5 kilometer bereikt en was toen een paar ballonnen leeg gaan schieten om aan de ijzige luchtstroom te ontkomen. lij was niet ongevaarlijk ge land op een elektriciteitslei ding, wat een stroomstoring in de buurt had veroorzaakt. STare trekjes ie man van Maijorie Harman rochelt in de gootsteen, knipt zijn nagels in de huiskamer, slaapt in zijn ondergoed en verschoont zichzelf te zelden. Dat zijn slechte gewoonten, volgens rechter Patricia Co- les in Londen, maar onvol doende grond voor mevrouw Harman om van haar rijke echtgenoot van 70 te worden gescheiden. )e rechter redeneerde dat de eiseres Harry Harman in de vier jaar dat zij voor hun hu welijk in 1974 samenleefden genomen had zoals hij was en dat het onrealistisch van haar was te verwachten dat hij zou veranderen. MOSKOU (Reuter) Een Ameri kaanse diplomaat in Leningrad is betrapt op spionage en vervol gens uitgewezen. Dat heeft het Russische partijblad Prawda gis teren gemeld. De uitwijzing lijkt een vergelding voor de uitwij zing door Washington van drie Russische functionarissen we gens spionage. Volgens de Prawda is de uitgewe zen Amerikaan de vice-consul in Leningrad, D. Shorer. Hij zou zijn betrapt toen hij documenten haalde uit een niet gebruikte brievenbus in een ziekenhuis in Leningrad. Als Russische mede plichtige noemt de Prawda een zekere Boris, die door de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA zou zijn gerekruteerd. De Praw da zegt dat Boris niet wordt ver volgd omdat hij heeft meege werkt bij het onderzoek. Het par tijblad zegt niet wanneer het in cident plaatshad en om welke documenten het ging. Italië Volgens Italiaanse persberichten van zaterdag staat Italië op het punt 100 Russische, Oosteurope- se en Derde-Wereldspionnen het land uit te zetten. Volgens de berichten heeft de Ita liaanse geheime dienst een lijst van "ongewenste personen" op gesteld, wier uitwijzing zij zal aanbevelen. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky (links) kondigde gisteravond zijn aftreden aan. Zijn socialistische partij verloor bij de verkiezingen de absolute meerderheid. (Foto ANP/UPI) TUNIS (Reuter/DPA) - Arabische Boodschap diplomaten in Tunis hebben gis teren een belangwekkende nieu we ontwikkeling voorspeld in de Amerikaanse stappen voor vrede in het Midden-Oosten. Zij ver wachtten dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, die vandaag in Caïro arriveerde, de inhoud van dit initiatief zal bekendmaken. Het zou de kloof moeten helpen overbruggen tussen de voorstel len van president Ronald Reagan voor Palestijns zelfbestuur en een Arabisch vredesplan dat pleit voor een onafhankelijke Pa lestijnse staat. Minister Shultz, die zijn eerste offi ciële bezoek aan het Midden- Oosten brengt, heeft gezegd dat de Arabische leiders het vredes plan van president Reagan wel licht opnieuw in beschouwing zullen nemen. In een vraagge sprek met de Washington Post zei hij dat het verlangen naar vre de in het Midden-Oosten niet dood is ondanks de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Beiroet en het mislukken van de pogingen tot uitbreiding van het vredesoverleg met Jordanië. Intussen heeft koning Hoessein van Jordanië gisteren twee mi nisters met een boodschap over de jongste ontwikkelingen in het Midden-Oosten naar Saoedi-Ara- bië en de Verenigde Arabische Emiraten gezonden. Verder sprak de Saoedische ko ning Fahd gisteren met de afge zant van de president van Alge rije, Lakhdar Ibrahimi, die eer der Jordanië en Syrië bezocht voor, naar men aanneemt, brsprekingen die vooral de vre desinspanningen in het Midden- Oosten betroffen. De diplomatieke activiteit volgt na pogingen van gematigde Arabi sche leiders en de Verenigde Sta ten het in het slop geraakte vre desproces nieuw leven in te bla zen. Koning Hoessein en de lei der van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, braken twee weken gele den besprekingen af over de mo gelijkheid dat de koning namens de PLO zou deelnemen aan vre desonderhandelingen met Israël. Shultz, die Egypte, Israël, Libanon en mogelijk ook nog andere Ara bische landen zal bezoeken, zal trachten de onderhandelingen over de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Liba non te bespoedigen en zal de na druk leggen op de Amerikaanse inspanningen om tot een alom vattende vredesregeling in het Midden-Oosten te komen. Steun De Israëlische regeringswoord voerder zei gisteren na het kabi netsberaad dat Israël belang stelt in een sterkere Amerikaanse steun aan Libanon opdat de re gering in Beiroet de moed heeft een inhoudsvolle en doelmatige overeenkomst met Israël te on dertekenen. Israël is bereid Ame rika bij zijn inspanningen de on derhandelingen met Libanon te bespoedigen, zo ver mogelijk te gemoet te komen. In Tunis komt het centraal comité van El-Fatach, de eveneens door Jasser Arafat geleide belangrijk ste Palestijnse verzetsorganisatie van de overkoepelende PLO, bij een. Arafat riep hiertoe op nadat hij zaterdag in Fes had gespro ken met koning Hassan van Ma rokko. Deze wordt beschouwd als een van de bemiddelaars die proberen de PLO en Jordanië bijeen te brengen om het eens te worden over een gezamenlijke benadering van een oplossing van het conflict met Israël. Zijn de dagboeken van Hitier de belangrijkste vondst op histo risch gebied sinds de Dode- Zee-rollen, of gaat het om de grootste (en duurste) geschied kundige vervalsing ooit? Deze vraag heeft het afgelopen weekeinde historici van naam in Engeland en West-Duitsland beziggehouden. De Britse Hitler-expert Lord Da- cre, alias professor Hugh Tre vor-Roper, die de dagboeken heeft bestudeerd, denkt dat ze echt zijn. Hij zal vandaag een van de deskundigen zijn op een persconferentie in Ham burg die wordt gegeven door het Westduitse weekblad Der Stern, dat in het bezit is van de omstreden dagboeken. Lord Dacre heeft alle reden om te hopen dat de dagboeken, 60 zwarte schriftjes uit de periode tussen 1932 en 1945, inderdaad de persoonlijke ontboezemin gen van Adolf Hitler bevatten. Niet alleen staat zijn reputatie als historicus op het spel, maar het is ook op zijn advies ge weest dat het zondagsblad The Sunday Times de rechten op de publikatie van de dagboe ken heeft aangekocht. door Henk Dam De Britse historicus, die in de raad van commissarissen van The Sunday, Times zit, heeft daarmee een zware financiële verantwoordelijkheid op zich genomen. The Sunday Times heeft, na onderhandelingen die werden gevoerd door de Au stralische eigenaar van de krant, Rupert Murdoch, him self, naar verluidt een miljoen pond (ruim 4 miljoen gulden) voor de rechten betaald. In een artikel in het dagblad The Times van zaterdag heeft Lord Dacre zijn argumenten die voor authenticiteit van de dag boeken pleiten, op een rijtje gezet. Hij stelt in dit artikel dat zijn aanvankelijke scepsis wegsmolt toen hij hoorde, hoe de dagboeken - die in Oost- Duitsland zouden zijn gevon den - in het bezit van Der Stern waren gekomen. Overtuigd Toen hij bovendien de bij de dag boeken gevoegde brieven, me mo's en - vooral - tekeningen en schilderijen van Hitier on der ogen had gehad, aldus het artikel in The Times „was ik overtuigd van de echtheid van de dagboeken. Alles hoort bij hetzelfde archief, en een heel archief laat zich niet zo makke lijk vervalsen". Lang staat Lord Dacre in zijn ar tikel stil bij een passage uit de in 1956 gepubliceerde memoi res van generaal Hans Bauer. Deze was in 1945 Hitler's privé- piloot, en moest op 21 april 1945 aan de Führer vertellen dat een vliegtuig dat was be stuurd door de piloot Gundl- finger zojuist was neergestort. Hitier, aldus de memoires, explo deerde. „In dat vliegtuig", zei hij, „zaten mijn persoonlijke archieven die ik had bedoeld als een getuigenis voor de toe komst. Het is een ramp". Deze Voorpagina van Stern, het Westduitse weekblad dat be weerd in het bezit te zijn van de dagboeken van Hitier. (foto AP) passage is door historici vrij wel onopgemerkt gebleven, al dus Lord Dacre, maar bewijst dat Hitier wel degelijk dagboe ken bijhield. Want daarop concentreert zich de scepsis van andere historici. Vele geschiedkundigen in En geland en West-Duitsland kun nen niet geloven dat Hitier dagboeken bijhield, omdat hij daar het karakter niet voor had, omdat hij niet van schrij ven hield, en omdat hy bij de aanslag op zijn leven in 1944 aan zijn arm en hand gewond raakte, en dus vanaf die tijd niet eens schrijven kon. Vervalsing Lord Dacre, zaterdag in het arti kel in The Times nog 100 pro cent overtuigd van de echtheid van de dagboeken, gaf giste ren, aan de vooravond van zijn vertrek naar Hamburg, toe dat de mogelijkheid van een groot scheepse vervalsing niet uitge sloten moet worden geacht. „Ik geloof nog steeds dat de dag boeken echt zijn, maar ik geef toe dat er problemen zijn, die door nadere bestudering moe ten worden opgelost", aldus Lord Dacre - die de dagboeken slechts enkele uren in een kluis in een Zwitserse bank heeft mogen zien - op het Lon- dense vliegveld Heathrow. Deze „nadere bestudering" wordt ook gevraagd door een andere eminente Britse histori cus en Hitler-kenner, Lord Bullock. De historicus - pikant genoeg vroeger commissaris bij de grote concurrent van The Sunday Times, The Obser ver - vindt dat de Westduitse regering een internationale on derzoekscommissie met daarin Franse, Britse, Amerikaanse, Duitse en joodse historici moet instellen. Twijfel is verder gezaaid door een Westduitse geschiedkun dige, professor Eberhard Jaec- kel, die heeft verklaard dat de dagboeken die nu zoveel op schudding verwekken, hem vorig jaar al eens werden aan geboden door een anonieme verzamelaar. Hij weigerde om dat hij niet geloofde dat de dagboeken door Hitier ge schreven waren. In het verleden zijn dagboeken die zouden zijn bijgehouden door vooraanstaande personen uit Hitler-Duitsland (onder wie propaganda-leider Goebbels en Hitler's vriendin Eva Braun) ook vervalsingen ge bleken. The Sunday Times kocht in 1967 „dagboeken" van Mussolini die later door twee oude dametjes bleken te zijn vervaardigd. Veel vervalsingen van de laatste jaren zijn, aldus deskundigen, vervaardigd door een groep ex perts in Oost-Duitsland, die daarmee harde valuta voor hun land verdienen en bovendien de geschiedenis van de Twee de Wereldoorlog in een voor het Oostblok gunstige zin zou den proberen bij te sturen. Het is in dit verband opmerkelijk dat de dagboeken van Hitier ook in Oost-Duitsland zijn ge vonden, aldus deze deskundi gen. The Sunday Times schrijft dat ze werden gevon den door de Westduitse journa list Gerd Heidemann nadat de ze had vastgesteld waar in 1945 het vliegtuig met daarin Hit ler's privé-archief was neerge stort. ANDREWS - Familie van de vorige week maandag bij een bomaanslag op de ambassade in Beiroet omgekomen Amerikanen woonden zaterdag een plechtige rouwdienst bij. President Reagan heeft tijdens deze ceremo nie zijn eer betoond aan de Amerikaanse slachtoffers. Zestien kisten met de stoffelijke overschotten waren vanuit Libanon overgevlogen om in de VS te worden begraven. Een zeventiende slachtoffer wordt op verzoek van de familie in Beiroet begraven. AP) WASHINGTON - De Europese Ge meenschap moet zijn handel in technologisch hoogwaardige goederen met het Oostblok be perken, als het wil vermijden dat de VS zich van hun Europese bondgenoten in toenemende ma te gaan verwijderen. Deze open hartige waarschuwing heeft de Amerikaanse onderminister van handel Laurence J. Brady vorige week geuit tegenover diploma ten van de EG-landen, tijdens in formeel overleg aan de voor avond van de economische top conferentie in Williamsburg. Na afloop van de bijeenkomst meenden sommigen Brady zelfs te hebben horen zeggen, dat de VS hun militaire bemoeienis in Europa opnieuw zouden willen overwegen, wanneer de Europe se partners er niet voor zorgen dat de Sowjet-Unie verstoken blijft van technologie, die hun militaire inspanningen ten goede kan komen. Anderen echter, on der wie de Nederlandse verte genwoordiger, en Brady zelf, ontkennen dat deze binding tus sen de NAVO en het handelsbe leid ter sprake is gebracht. door Henk Kolb De VS hebben voorstellen gedaan om de bepalingen in de Wet op Exportbeheer te verscherpen teneinde de uitvoer van Ameri kaanse technologie, via handel met West-Europa te beperken. De Amerikaanse president Rea gan wil bevoegdheden waarmee hij zulke handel desnoods aan banden kan leggen. Vorig jaar stelde Reagan sancties in tegen Europese bedrijven, die onderdelen leveren voor de aard- gaslijn tussen Siberië en de Bondsrepubliek. Het politieke klimaat tussen Amerika en zijn Europese bondgenoten heeft daaronder zeer geleden. De EG- landen vinden de nieuwe wets bepalingen veel te scherp en een potentiële aanleiding voor nieu we handelsconflicten tussen de VS en Europa. Brady heeft, aldus een der aanwe zigen, gezegd dat de VS de last van de Westelijke defensie niet kunnen dragen, als zij door de export van technologie via Euro pa, de Sowjet-Unie steeds ster ker zien worden. Hij heeft ook gewaarschuwd dat er een reëel gevaar bestaat voor groeiend Amerikaans isolationisme, dat door teleurstelling over geringe Europese medewerking in de hand kan worden gewerkt. Volgens Brady, die in het handels beleid tegenover het Oostblok de harde Ujn wil volgen, hangt het van de bondgenoten af in hoe verre de handel tussen Oost en West in Williamsburg ter sprake wordt gebracht Het Westen on derneemt binnen de OESO en de NAVO studies over beperking van de uitvoer van strategisch belangrijke goederen, waarover begin mei in Brussel en Parijs wordt beraadslaagd. „Wat de Amerikanen nu doen", zei een westelijk diplomaat, die de bij eenkomst met Brady bijwoonde, „is de onderlinge handel in tech nologie tussen westelijke landen aan banden leggen."

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9