Den Uyl: ernst maken met banen Realisme van PvdA oppositie-bestendig CDA verbaasd over opstelling van WD Van Leijenhorst: kleine school ontzien -C Vermageringsresult aten vaak snel teniet gedaan Kritiek op De Koning PvdA (nog) niet voor erkenning van PLO Ambassadeur VS: Moskou dwingen tot onderhandelen Echtgenoot bekent moord MBO kritiseert Deetman Liberalen willen schilderwerk in aftrekregeling MAANDAG 25 APRIL 1983 Binnenland ROTTERDAM (ANP) - Bij de beoordeling van vermageringsku ren zou meer aandacht moeten worden besteed aan de resulta ten op langere termijn. Op korte termijn kunnen op diverse ma nieren goede resultaten worden bereikt, maar na verloop van tijd worden die resultaten in de grote meerderheid van de geval len weer teniet gedaan. Met name behandeling met medicijnen en diëten scoren wat dat betreft zeer laag. Er moet meer aan dacht worden besteed aan een combinatie van vermageringsku ren, omdat die wel goede resultaten blijken te geven. Dit zei de Maastrichtse arts-fysioloog dr. W.A.G. Saris zaterdag in Rotterdam op een symposium over vetzucht (obesitas), dat werd georganiseerd door de faculteit der geneeskunde van de Eras- musuniversiteit en de stichting ter bevordering van geneesmid delen onderzoek (TGO). Het symposium trok vijfhonderd be langstellenden, voornamelijk diëtisten en huisartsen. |Volgens dr. Saris blijkt uit onderzoek dat bij vermageringskuren met medicijnen na twee jaar slechts zeer weinigen (5 tot 15 pro cent) op het na de kuur bereikte gewicht (often hoogste drie kilo daarboven) zitten. Bij het resultaat op langere termijn na een dieet is de score bijna even slecht (5 tot 20 procent). De resulta ten van vasten (20 tot 30 procent na twee jaar nog binnen de norm) en een combinatie van kuren (30 tot 40 procent) scoorden beter, maar de beste resultaten op langere termijn worden vol gens di^Saris bereikt met een gedragstherapie (30 tot 50 procent succesvol na twee jaar), waarbij leef- en eetgewoonte blijvend worden aangepast. DEN HAAG (GPD) De Ameri kaanse ambassadeur in Neder land, William J. Dyess, heeft za terdag de overtuiging van zijn re gering verdedigd dat de Sowjet- Unie bereid is te onderhandelen in Genève wanneer de NAVO maar voldoende en eensgezind druk uitoefent. In een van zijn spaarzame openbare optredens, op een onderwijsconferentie van de Atlantische Commissie, wees Dyess onder meer op het feit dat de Sowjet-Unie pas bereid was te onderhandelen over anti-raket raketten, toen het Amerikaanse parlement geld op tafel had ge legd voor de ontwikkeling van deze wapens in de VS, eind van de jaren zestig. Eerder waren ze met geen stok aan de onderhan delingstafel te krijgen, aldus Dyess. Wanneer de NAVO-bondgenoten de eerste middellange afstands wapens daadwerkelijk gaan in stalleren, eind van dit jaar, zal de Sowjet-Unie grotere bereidheid tonen tot een akkoord te komen, aldus Dyess. De Amerikaanse di plomaat heeft ook enkele jaren voor zijn regering in Moskou ge werkt. Op de vraag of de Ameri kaanse regering wel voldoende overleg pleegt met de Europese DEN HAAG (GPD) PvdA-leider Den Uyl vindt dat minister De Koning (sociale zaken) niet alleen moet praten over verkorting van de arbeidsduur, maar ook over opvulling van de vrijkomende tijd met nieuwe banen. In zijn slotrede op het PvdA-congres in Den Haag beschuldigde hij De Koning ervan slechts over „de halve waarheid te spieken als het gaat om herverdeling van werk. Dat De Koning vorige week een verkorting van de werkweek tot 32 uur in 1990 nodig noemde, be stempelde De Uyl als een door braak. Hij wees er op dat ander half jaar geleden (toen hij zelf op de stoel van De Koning zat) ar beidstijdverkorting nog „een he le harde vloek was in het CDA. Maar nu de minister korter werken nastreeft, moet hij tege lijkertijd werken aan herbezet ting van de vrijkomende tijd. Den Uyl noemde het „heel grieze lig dat De Koning „zich de ene dag uitspreekt voor een evenwij dige ontwikkeling van lonen en uitkeringen, terwijl hij de andere dag de Voorjaarsnota tekent, waarin meedogenloos het hart uit de koppeling wordt gesne den. De ambtenaren wordt ver zocht daartoe het excuus te leve ren door nog twee procent extra in te leveren voor arbeidstijdver korting. Ik aarzel niet een derge lijke handelwijze immoreel te i de PvdA-leider. WD Het pleidooi van WD-fractieleider Ed Nijpels, om de aow-ers te ont zien bij de korting van twee pro cent op alle uitkeringen per 1 ok tober, vond Den Uyl „goedkope onzin. Uitkeringsgerechtigden DEN HAAG (GPD) De PvdA is pas voor officiële erkenning van de PLO als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, als die bevrijdingsorganisatie het be staansrecht van Israel ondubbel zinnig erkent. Pleidooien om de PLO nu al officieel te erkennen, haalden zaterdag op het congres van de PvdA in Den Haag geen meerderheid. De socialisten bleven op het stand punt staan, dat Israël en de PLO elkaar wederzijds moeten erken nen om tot vrede in het Midden Oosten te kunnen komen. Ze wil len wel met de PLO praten, en doen dat ook, maar deze organi satie niet formeel beschouwen als de vertegenwoordiger van de Palestijnen zolang ze de vernieti ging van Israël als doelstelling heeft. De voorstanders van erkenning WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt waar bew. 15 8 waar bew. 16 7 half bew. 15 6 mist 15 5 waar bew. 16 9 licht bew. 13 9 waar bew. 15 9 half bew. 15 6 geheel bew. 15 9 bew. 16 8 mist 9 2 bew. 21 15 onbewolkt 16 zwaar bew. 16 onbewolkt 16 onbewolkt 19 onbewolkt 19 Kopenhagen geheel bew. 13 Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Munchen Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis licht bew. mist 12 9 regen 16 8 zwaar bew. 16 7 half bew. - 4 zwaar bew. 21 11 zwaar bew. 20 14 zwaar bew- 19 13 zwaar bew' 17 10 geheel bew. 16 6 geheel bew. 17 9 onbewolkt 20 6 half bew. 21 12 geheel bew. 11 7 onbewolkt 19 7 mist 14 4 zwaar bew. 17 8 onbewolkt 22 13 licht bew. 14 licht bew. 21 14 onbewolkt 6 wezen er op, dat de PLO zich heeft geschaard achter de verkla ring van de Arabische topconfe rentie in Fez, waarin alle staten in het Midden Oosten het recht wordt toegekend om in vrede te leven. Dat betekent een verhulde erkenning door de PLO van de staat Israël, betoogden zij. Daar om zou nu de weg vrij zijn voor erkenning om daarmee de gema tigde elementen in de Palestijnse organisatie te steunen. Tegen de zin van het partijbestuur sprak het congres in een motie zijn teleurstelling uit over het de fensiebeleid van de Franse, so cialistische regering. De verho ging van het Franse defensie budget levert geen bijdrage aan de ontspanning in de wereld, oordeelde de PvdA. Partijbe stuurder Maarten van Traa maakte vergeefs bezwaar tegen de motie, omdat het congres een zusterpartij naar zijn mening niet rechtstreeks behoorde te kapitte len. Hij gaf voorkeur aan stille di plomatie. Aansluitend bij de oproep van par tijvoorzitter Max van den Berg donderdag in zijn openingsrede, sprak het congres zich in een an dere motie uit voor een verlaging van het defensiebudget met 5 procent terwille van een ontwik kelingsplan voor de Derde We reld. Inkomens met 3/4 procent omlaag bij de overheid DEN HAAG (GPD) Alle van de overheid afhankelijke inkomens zullen per 1 oktober met drie kwart procent worden gekort, als er geen overeenstemming met de ambtenarenbonden wordt be reikt over verdergaande inko mensmatiging ten behoeve van arbeidstijdverkorting. Dit zei mi nister Ruding (financiën) zater dag voor de TROS-radio. Overigens moet vanwege de in greep in de uitkeringen, of dat nu twee of driekwart procent zal worden, ook het minimumloon met hetzelfde bedrag worden verminderd, aldus de bewinds man. De ingreep is een gevolg van de vorige week uitgebrachte Vooijaarsnota van het kabinet. Het kabinet kondigde hierin aan, dat de uitkeringen per 1 oktober met twee procent zullen worden gekort en dat tegelijk met de ambtenarenbonden overleg zal worden gepleegd over arbeids tijdverkorting. worden zo tegen elkaar uitge speeld, zei hij. „Als er van de aow niets meer af kan, dan zeker niet van de minimum-uitkering van de werkloze in de bijstand, die verplicht is werk te zoeken en zijn vak bij te houden. „Als dit de manier is waarop de WD een sociaal gezicht moet to nen, dan situeert ze zich nagel vast in de hoek van liberale hy pocrisie, een verdeel- en heers politiek. In dat verband stelde Den Uyl vast, „dat sinds de tot standkoming van het kabinet- Lubbers de vlagen van frisheid, die zich bij de WD lieten ver moeden, snel zijn overgewaaid. De door de WD aangekondigde eigen medianota zal er volgens Den Uyl op neerkomen, dat de WD „gewoon de commercie wil toelaten tot de omroep. Hij stelde vast dat dat in strijd is het het regeerakkoord, „dat amper lijkt de bestaan als men de fractie voorzitter van de WD zijn toe ren ziet draaien. Zuid-Afrika Van het CDA verwacht Den Uyl dat het vasthoudt aan desnoods eenzijdige boycot-maatregelen tegen Zuid-Afrika, ook nu een ambtelijke werkgroep die onge wenst noemt. „We zullen het CDA aan zijn program houden en niet laten ontsnappen, aldus Den Uyl. Hij sprak de christen democraten eveneens aan op het punt van de kruisraketten. „Uit spraken van de kant van het ka binet, dat als de onderhandelin gen mislukken, Nederland tot plaatsing zou moeten overgaan, zijn in strijd met wat het CDA eerder gezegd heeft. bondgenoten over onder meer de onderhandelingen in Genève, zei Dyess dat er niet alleen naar de Europese bondgenoten wordt geluisterd, maar is hij bang dat de Amerikaanse regering teveel kostbare tijd van de Europese leiders hiervoor opeist. Achterstand Volgens de VS-ambassadeur is de huidige Amerikaanse politiek niet militaristisch, maar maakt men zich in Washington zorgen over een achterblijven bij de Sowjet-Unie in de komende 5 tot 10 jaar. In de tijd van Eisenhower en Kennedy besteedden de VS bijna 9 procent van het nationaal inkomen aan defensie en toen vond men dat ook niet militaris tisch. Dat is sindsdien wel inge zakt tot 5 procent en nog lager. Ook premier Lubbers, die de con ferentie van de Atlantische Com missie opende, en de toekomsti ge Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Van der Stoel, benadrukten in hun redes het belang van het bondgenoot schap en de rol van de VS hierin. Volgens Lubbers is die rol van „onschatbare waarde. Terwijl elders in Den Haag onge veer 700 mensen demonstreer den tegen het Amerikaanse op treden in Centraal Amerika, pro beerde Lubbers het Amerikaan se beleid uit te leggen door te wijzen op „de punten die de communistische landen in de Amerikaanse voortuin proberen te scoren. Van der Stoel dacht dat er een rol voor de secretaris generaal van de Verenigde Na ties is weggelegd om te bemidde len in het conflict in Centraal Amerika Wel zag hij dat in een van zijn toekomstige colleges, de Veiligheidsraad, de meningen hierover nogal verdeeld liggen. DEN HAAG - Dit was een van de spandoeken die de ongeveer 700 demonstranten zaterdag in Den Haag meetorsten tijdens een betoging tegen de Amerikaanse bemoeienis in Nicaragua. Een ander protest, tegen het geweld en de schending van mensenrechten in Guatemala, voltrok zich in de Pauluskerk te Rotterdam, waar de in Nederland wonende Westduit ser Juan Pedro Mohr voor twee weken een hongerstaking begon. Mohr heeft van 1970 afin Guatemala gewerkt voor o.m. Terre des Hommes. In 1980 werd er een moordaanslag op hem gepleegd door anti-communisten. (Foto ANP) ALMERE (GPD) - De moord op de vrouw uit Soesterberg, wier lichaam 14 dagen geleden in een sloot in Flevoland werd aangetroffen, is opge lost. Haar echtgenoot is zaterdag aangehouden en heeft verklaard zijn vrouw tijdens een echtelijke ruzie op 28 februari te hebben doodgesla gen. Volgens het rechercheteam is er geen sprake geweest van een koelbloedi ge moord, maar van „een uit de hand gelopen echtelijke ruzie waarbij klappen vallen over en weer". De dodelijke klap is gegeven met een massief koperen kandelaar. Volgens de verklaring van de 28-jarige ver dachte bedreigde zijn vrouw hem met de kandelaar, en gaf zij hem ermee een klap. Daarop zou de man de kandelaar hebben afgepakt en zijn vrouw op het hoofd hebben geslagen. Bij de politie gaf de man zijn vrouw op als vermist. Na een ruzie zou ze het huis zijn uitgelopen. In werkelijkheid had de man haar lichaam in een jute zak gestopt en in een afwateringskanaal in Flevoland gegooid. Daar werd het lijk op 14 april door jachtopzieners ontdekt. Sinds die tijd zijn 33 politiemensen bezig geweest om het mysterie te ontrafelen. Na 6000 manuren kon de politie van Soesterberg de inwoner van Soes terberg zaterdag inrekenen. UTRECHT (ANP) - De Unie van mbo-verenigingen zegt de dictatoriale neigingen van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) beu te zijn. Zij doet alles wat mogelijk is om een raad voor het middelbaar beroepsonderwijs (mbo-raad) van de grond te krijgen naar het model van de hbo-raad. Dit heeft voorzitter Henk Bruikman van de unie zaterdag in Utrecht de jaarvergadering van zijn organisatie voorgehouden. Hij hekelde het feit dat het vormingswerk een grote plaats hÊeft in het kort middelbaar beroepsonderwijs (kmbo), waarvan de naam de lading bij lange na niet meer dekt. De invloed ervan dient te worden teruggedrongen, meende hij. Wat gisteren een sprookje leek, kan morgen politieke werkelijkheid zijn. Zulke ge dachten moeten door de jaren heen heel wat socialistische congressanten op de been heb ben gehouden. Anders hadden ze hun volgens buitenstaan ders dikwijls wereldvreemd vergader-fetisjisme nooit vol gehouden. Een linkse meerderheid in Ne derland, volledige ontwape ning, opzegging van het NA- VO-lidmaatschap, afschaffing van de monarchie: allemaal sprookjesachtige standpunten van vorige PvdA-congressen die desondanks nooit tot poli tieke werkelijkheid verheven zijn. Inmiddels getuigen de ge luiden uit de sociaal-democra tische partij van meer gevoel voor de werkelijkheid van het moment. door Chiel Evers Toch was het juist afgelopen za terdag dat Joop den Uyl de hierboven aangehaalde woor den uitsprak in zijn slotrede op het driedaagse PvdA-congres over arbeid. Hij sprak over drastische herverdeling van werk en inkomen, waardoor miljoenen mensen extra aan de slag kunnen en waardoor een rechtvaardiger samenleving naderbij komt. Gisteren een (vooral feministisch) sprookje in de gedachten van socialis ten, vandaag algemeen aan vaard als nodig om de werk loosheid te lijf te gaan, morgen wellicht werkelijkheid. Zo komen door de barre omstan digheden idealen dichterbij dan ooit, ondanks de realisti scher toonzetting van de partij. Want wereldvreemdheid kon het congres van donderdag, vrijdag en zaterdag niet wor den verweten. Het nieuwe rea lisme dat vorig jaar over de so cialisten vaardig werd, blijkt oppositie-bestendig. Daaraan twijfelde menigeen vorig jaar nog. De kortstondige regeerpe riode in het kabinet Van Agt II had de PvdA wel met beide be nen op de grond gebracht, maar zou dat lang duren? Futuristisch Inmiddels blijkt van wel. Het congres over arbeid verwierp futuristische, aan de huidige economische problemen voor bijgaande en daardoor onbe taalbare denkbeelden over een arbeidsloos basisinkomen voor iedereen. Zelfs bleek het bereid om het stokpaard van arbeidstijdverkorting per dag en niet per week, te laten va ren. De gevarieerde situatie op de arbeidsmarkt vergt soepel heid, erkende het congres. Daarbij oogt het doel van een 25-urige werkweek onwezenlij ker dan het is, want de PvdA aanvaardt een zeer geleidelijke weg erheen. Realisme, soeplesse, geleidelijk heid: dat maakte het congres er wel aanzienlijk saaier op dan we van de PvdA gewend wa ren. Geen dansende beer, geen mes van de lijsttrekker op ta fel, geen emotionele ruzies. Maar wel een vertoon van de gelijkheid dat langer duurt dan regeringsdeelname lang is. Dat is ook het kenmerk van de twee rapporten over de wel vaartsstaat die werkgroepen onder verantwoordelijkheid van het partijbestuur vorige week publiceerden. De verzorgingsstaat mag niet worden afgebroken voor her stel van de economie, maar zonder opbloei van het be drijfsleven is voortbestaan van de verzorgingsstaat onmoge lijk, stelt een van die groepen vast. Er worden wegen aange duid om de kosten van de alge mene voorzieningen te druk ken, die eerder in PvdA-krin- gen vrijwel taboe waren. Zoals privatisering (overhevelen van taken naar het particuliere be drijfsleven) en profijtbeginsel (eigen bijdragen). Uitkeringen Ook het andere rapport, over de sociale zekerheid, gaat pijnlij ke keuzes niet uit de weg. Een verlaging van de uitkeringen voor langdurig arbeidsonge schikten zal de partij er niet ge makkelijk populair op maken. Evenmin ais de plannen voor bezuinigingen op de ziektewet die Den Uyl destijds als minis ter grote problemen brachten, maar nu toch weer worden op gevoerd. Overigens zat het laatste verkie zingsprogramma (Eerlijk De len) ai op hetzelfde spoor. Par tijvoorzitter Max van den Berg onthulde bij de presentatie van de rapporten dat de werkgroe pen aan de tekst van Eerlijk Delen al een aanzienlijke bij drage hadden geleverd. Hij sprak trots van „onze denk tank, die een min of meer per manent karakter zal krijger Daar heeft de PvdA misschie meer aan dan aan de vaak o - berekenbare besluitvormi g van de onder spreektijd-t r- reur gebukt gaande congi es sen. Laat Max er maar zuinig op zijn. Den Uyl: morgen werkelijk heid. (Foto ANP) ZANDVOORT Deze levensgrote walvis op het strand van Zandvoort trok gisteren grote belangstelling. Het plastic dier was bedoeld om mensen op te wekken mee te doen aan de grote fietstocht van Greenpeace op 14 mei. Daarbij zullen fietsers zich laten betalen voor elke gefietste kilometer. Met de opbrengst worden de schepen van Greenpeace in de vaart gehou den. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft verbaasd gereageerd op uitlatingen van WD-woordvoer- der De Grave het afgelopen weekeinde over de aftrekbaar heid van schilderwerk. De chris ten-democraat Wolters zei van ochtend dat ook het CDA voor stander is van verruiming van de aftrekregeling groot onderhoud. Hij verwacht op korte termijn met De Grave rond de tafel te gaan zitten om gezamenlijk een wijzigingsvoorstel op te stellen. De Grave luitiseerde het afgelopen weekeinde het besluit van het kabinet om het wetsvoorstel niet verder aan te passen. Hij liet we ten dat zijn fractie tegen het voorstel zal stemmen indien het buiten-schilderwerk niet alsnog in de regeling wordt opgenomen. Financiering In het wetsontwerp wordt het schilderen buiten de aftrekbaar heid gehouden. Premier Lub bers liet vrijdagavond na afloop van de ministerraad weten dat het kabinet zelf de regeling niet verder wil aanpassen. Hij zei ech ter ook dat het kabinet niet op voorhand afwijzend zou reage ren op een wijzigingsvoorstel HEINKENSZAND (GPD) - Staats secretaris G. van Leijenhorst (on derwijs en wetenschappen) vindt dat er onder de kleine scholen geen sanering mag worden ge houden uit louter financieel oog punt. Daarom moet er door de di rect betrokkenen, de scholen en de lokale overheden, overleg worden gevoerd over het voort bestaan van de kleine scholen. De staatssecretaris zei dat zater dagmiddag tijdens de landelijke manifestatie „Van kleine school naar kleine basisschool" in Hein- kenszand, die ruim 500 bezoe kers trok. Van Leijenhorst kwam daarmee enigszins tegemoet aan het ver langen van de voorzitter van de belangengroepering „De Kleine en Kleiner wordende School" (KKS), C. Gersen. Deze pleitte in zijn jaarrede voor het opstellen van een zogenoemd scholenplan. Daarin zouden volgens hem on der meer moeten komen staan wat er aan leerlingtallen ver wacht wordt, wat het gemeente lijk beleid is ten opzichte van on der meer woningbouw en econo mie en andere aspecten die voor de school van belang zijn. Overigens toonde Gersen zich te leurgesteld over de rede van staatssecretaris Van Leijenhorst. „Hij heeft weinig toegezegd en uitspraken gedaan die met el kaar wringen". De positie van de kleine scholen wordt steeds meer bedreigd doordat hun aantal sterk is toe genomen. Van Leijenhorst merk te bijvoorbeeld op dat het mini- mum-aantal van 23 leerlingen voor het voortbestaan van een school uitgangspunt van zijn be leid is. Hij voegde daar echter aan toe dat men zich meer zou moeten richten op het voeren van overleg tussen de betrokke nen ter plaatse en het departe ment om op die manier de ophef fing van scholen nog eens nader te bekijken. CDA en WD. Wel verwacht hij dat de indieners van een wij zigingsvoorstel dan zelf ook zul len aangeven op welke wijze dit betaald moet worden. De Grave zei gisteren voor de AVRO-radio dat de liberalen met een wijzigingsvoorstel zullen ko men. Mocht een meerderheid van de Tweede Kamer deze voor stellen van de liberalen weg stemmen, dan zal de WD tegen het gehele wetsontwerp stem men. „Slechts een klein gedeelte van de huiseigenaren kan nu van de wet profiteren, ongeveer 10 procent, terwijl iedereen er voor moet be talen door de verhoging van het huurwaardeforfait. Aan een der gelijke beperkte regeling heeft de WD geen behoefte", aldus De Grave. Geen meningsverschil Volgens Wolters is er geen sprake van een meningsverschil tussen CDA en WD. Er is nog geen ge sprek geweest tussen beide woordvoerders, maar dat komt volgens hem alleen omdat nog niet duidelijk was hoe de wijzi ging in het wetsontwerp ver werkt zou worden. „Nu het kabi net besloten heeft dit aan de Ka mer over te laten, verwacht ik op korte termijn een uitnodiging", zei Wolters.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7