De deur klemt en het Hommeiveld zakt weg Interesse manifestatie tegen fascisme redelijk LEKKER VERS IS ALTIJD VOORDELIG BIJ EDAH. fpa Te weinig publiek voor Twee Belgen Diefstal in supermarkt 176 176 106 109 198 698 )8 MAANDAG 25 APRIL 1983 -) Rommelmarkt 1 succes wat omzet betreft 4 LEIDEN - De rommelmarkt van de sportverenigingen in de Groenoordhallen is vooral een succes geweest wat de omzet be treft. Er is flink verkocht, meent organisator Henny Kwik. De publieke belangstelling was iets tegen gevallen. Maar de con currentie was dan ook groot. Za terdagavond speelde vermoede lijk het Eurosongfestival zodanig parten, dat men besloot om een uur eerder dicht te gaan. En zondag was het lenteweer ge woon tè mooi. Maar vrijdag avond was het stampvol en zater dag overdag was het ook druk. Als Kwik een schatting maakt, denkt hij dat het aantal bezoe kers van vorig jaar niet gehaald werd. "Ik schat zo'n twaalfdui zend", aldus Kwik. Vorig jaar waren het er 13.000. De rommelmarkt werd toen nog gehouden in de Ton Menkenhal. Dit jaar werd de Groenoordhal gekozen, omdat de Menkenhal reeds lang te klein was geworden voor het groeiend aantal vereni gingen. Dit jaar waren er 104 sportverenigingen uit de Leidse regio met hun handel vertegen woordigd. CDA-ers bekijken Merenwijk De belangstelling De meeste amateur-kooplui von den het in de Menkenhal knus ser, maar daar stond tegenover dat ze nu meer ruimte hadden om hun waren uit te stallen. De organisatie heeft dan ook beslo ten om volgend jaar opnieuw de Groenoordhallen af te huren. De datum staat al vast: 6,7 en 8 april. Lezingen over boekverbranding LEIDEN - Ter herdenking van de boekverbranding vijftig jaar ge leden worden aanstaande don derdag drie lezingen daarover gehouden. Het Studium Genera le organiseert dit in samenwer king met de vakgroep Duitse taal- en letterkunde en het Goe- the-instituut in Rotterdam. Tien mei 1933 verbrandden nationaal- socialistische studenten in onder meer Berlijn boeken die zij als gevaarlijk en ongewenst bestem pelden. Prof. dr. H.M. Würzner, germanist aan de Leidse universiteit, be spreekt hoe de boekverbrandin gen binnen de literatuurpolitiek van 1933 vielen. Prof. dr. J.C. Hess, historicus aan de Vrije Universiteit gaat in op de politie ke achtergronden en dr. W. van Reijen, filosoof aan de Utrechtse universiteit, bespreekt het verzet en waakzaamheid tegen onder drukking in Duitsland én Neder land. Aanvang is half acht en plaats van handeling het Acade miegebouw aan het Rapenburg. Vijfendertig mille gestolen LEIDEN - Uit een flat van een han delaar, op de tweede etage aan de Churchilllaan, is in de nacht van zaterdag op zondag 35.000 gul den gestolen. Het geld lag vol gens de handelaar op een gehei me plek in de woning verborgen. De dader is vermoedelijk bin nengekomen via de achterzijde van het flatgebouw. Inbraken LEIDEN - Uit een woning aan de Hopvlinder in de Merenwijk is zaterdagavond een videorecor der, televisie, bankcheques, manchetknopen en nog enkele ander sieraden verdwenen. De dader was binnengekomen door het slot van de voordeur te force ren. Op identieke wijze is een dief zon dagavond een woning aan de Ko pervlinder binnengetreden. De bewoners misten toen ze om twaalf uur thuis kwamen even eens de kleurentelevisie en wat sieraden. LElf)EN - Zaterdagochtend ver zamelde zich een negental chris ten-democraten in een cafetaria in het winkelcentrum de Koper molen van de Merenwijk. En zo als de meeste middenstanders was ook deze horeca-onderne- mer het CDA goedgezind, want de koffie was 'van het huis'. Gewapend met een duidelijke kaart trokken de politici met de fiets erop uit om de groenste woonwijk van Leiden te bestu deren. Een fietstocht onder lei ding van raadslid en wijkbewo ner Hans Karstens, die in deze polderwijk opvallend goed de weg wist. Beter in elk geval dan zijn fractie leider Joop Walenkamp, die im mers eens tijdens een - welis waar nachtelijke - fietstocht door de Merenwijk geheel de kluts kwijt raakte. Dat was tij dens de koortsachtige college onderhandelingen, waarbij, heel symbolisch, Walenkamp zo'n moeite had de fractieleiders van D'66 en de WD, beiden Meren- wijkbewoners, te vinden. De bewegwijzering in de Meren wijk moet dringend worden ver beterd. concludeerde hij toen. En wellicht kreeg toen ook zijn voorliefde voor een café in de Merenwijk een stimulans. Dat café in de Merenwijk was één van de zaken die de fractie, dor stig van het fietsen, bestudeerde. Maar eerst werd er een bezoek ge bracht aan de Klavertuin, waar één van de bewoners had ge klaagd over het troosteloze uit zicht. Dat uitzicht was belem merd door toedoen van de ge meente, die op een steenworp af stand van de woningen een zan- •derige heuvel had geschapen, be doeld om de rondweg over het fietspad (Broekweg) te leiden. Zonder enige begroeiing was de heuvel geen lust voor het oog. Dus klopt de CDA-fractie bin nenkort bij B en W aan met het verzoek er enig struweel te plaat sen. De heuvelachtigheid van de Merenwijk was trouwens één van de meest opvallende gewaar- wordineen tiidens de fietstocht. Met name onderheide rioleringen onder het weggezakte wegdek vormen natuurlijke verkeers drempels. In het Hommeiveld was het helemaal hommeles. Sommige automobilisten moe ten zich daar uit hun garage naar beneden storten, want de wonin gen (onderheid) zijn op een ni veau blijven staan, waar het weg dek decimeters is ingezakt. Een deskundig wijkbewoner kon uitleggen wie er allemaal fouten hadden gemaakt, maar dat stem de niet erg hoopvol voor de toe komst. Misschien dat de bewo ners tevreden gesteld kunnen worden met de straatnaam Hob- belveld. door Leo Maat De fractie bekeek ook de vestigin gen van de vele bedrijven in de Merenwijk. Het gemoed van raadslid Willem Bleijie stroomde bijkans vol, toen hij het onderko men van de firma Spadon aan trof. Jarenlang heeft Bleijie er in de commissie economische za ken op gehamerd, dat de firma goede huisvesting zou worden geboden. En ziedaar, het wonder was geschied. LEIDEN - Twee keer is zondag in de leegstaande Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat een brandje geblust. Zondagmiddag om vijf uur moest de brandweer er zelfs voor uitrukken (zie foto). Later in de avond om precies te zijn om elf uur kon het vuur door omstanders worden gedoofd. Vorige week is er ook al een keer brand gesticht. De school staat op de nominatie om te worden ge sloopt. Als alles volgens plan ver loopt zal er op die plaats over an derhalf jaar een nieuwe inter confessionele basisschool staan. LWH Vanavond vindt de plenaire vergadering plaats van de. Leidse Werkgroep Homose- xualiteit. Iedereen die over de LWH wil meepraten, kan te recht op de Caeciliastraat 18. Aanvang acht uur. Hitier Onlangs zond de NOS de docu mentaire 'Geschiedenis van de SS' uit. Zowel heden als verleden komen in dit pro gramma aan de orde. De Leidse Studenten Ekklesia zendt dit opnieuw uit en wel vanavond om acht uur. Plaats: Rapenburg 100. Rommelmarkt In buurthuis Groenoord kun nen kinderen van vier tot twaalf jaar aanstaande woensdag een 'kraampje' hu ren. Afgedankt speelgoed en wat dies meer zij kunnen zij daar van de hand doen. Het buurthuis gaat om een uur open, aanvang van de markt is twee uur. De christen-democraten snoven vervolgens even de lucht van de vuilverbranding en de rioolwa terzuivering op en fietsten toen snel weg, en passant even bekij kend welk stuk grond ze nu ei genlijk met de gemeente War mond hadden geruild. Op naar de gifbelt. Zo noemde Karstens tenminste met blijkbaar veel genoegen de voormalige Oegstgeestse vuil- stort, die volgens recente onder zoekingen met helemaal zuiver bleek. In het parkje tierde de flo ra echter welig en het gif borrel de niet uit de bodem, noch waren er vaten aan de oppervlakte te zien. Slechts het speenkruid, de lijster bes en al dat andere moois gedij de. Desalniettemin weigerde de roomse roerganger Walenkamp naar goed katholiek gebruik de grond te kussen. Uit voorzorg. De tocht leidde verder naar de plaats voor de vestiging van een buurtwinkel en een café. Prak tisch in de achtertuin van raads lid Van Zijp, die dan ook de be zwaren van de omwonenden deelt en pleit voor woningbouw. Het bestemmingsplan maakt dat ook mogelijk. De CDA-fractie is over deze kwes tie duidelijk verdeeld en zal van avond - tijdens een openbare fractievergadering in het kerke lijk centrum De Regenboog - de knoop moeten doorhakken. De laatste stop in de rit was bij buurtcentrum Op Eigen Wieken.- De fractie werd er opmerkzaam gemaakt op problemen voor de huisvesting van het buurtwerk onder Surinamers. Maandenlang staat er al een eigen onderkomen op hen te wachten. Maar een paar duizend gulden voor meubi lair ontbreekt tot nu toe. Nie mand in de wijk begrijpt dat er voor het naastgelegen kunstop- ject wel een paar ton beschik baar was. En raadslid Van Zijp ontdekte nog iets toen hij het buurthuis wilde betreden: De deur klemt. Een jo chie, dat buiten een zakje chips zat te verorberen, zei laconiek: "Daar moet je een flinke trap te gen geven". Het CDA-raadslid fronste zijn wenkbrauwen en klopte bescheiden op de deur. Veel cuturele activiteiten LEIDEN De manifestatie Leiden tegen Fascisme heeft zaterdag een behoorlijke belangstelling gekregen. De culturele activitei ten van koren, muziekgroepen en volksdansers op het Stadhuis plein trokken de aandacht van het (winkelende) publiek. Zelfs het weer werkte mee. De ma nifestatie richtte zich niet alleen tegen het (opkomend) fascisme, maar met name ook tegen de toe nemende vreemdelingenhaat. De Leidse politie hield een oogje in het zeil, omdat er aanwijzin gen waren dat er van de zijde van (aanhangers van) de Centrum partij moeilijkheden te verwach ten zouden zijn. Die moeilijkheden bleven achter wege. Wel waren er in het begin van de avond de manifestatie werd toen voortgezet in het Leids Volkshuis mensen in de zaal, die herkend werden als le den van de Centrumpartij. De or ganisatoren verzochten hun de zaal te verlaten. Aan dat verzoek werd voldaan. De avond werd geopend door Lisa Leyten van het comité Leiden te gen fascisme. Zij relativeerde de sprekers, die 's middags de terse democratieën praktisch heilig hadden verklaard. Lisa Leyten wees in dat verband op de kwestie van de Berufsverbote in West-Duitsland. Ook 's avonds was het programma hoofdzakelijk van culturele aard. Tot na middernacht werd er in een redelijk bezocht Volkshuis gedanst op de muziek van de Su rinaamse groep Ritmico Special. t muziektent zaterdag op het Stadhuisplein. LEIDEN - Uit de kamer van de bedrijfsleider van de supermarkt Edah aan de Stationsweg is zaterdagmiddag 5500 gulden ontvreemd. De be drijfsleider die het geld aan het tellen was, werd even weggeroepen om een klant te woord te staan. Hij vroeg een ander personeelslid op het geld te letten. Echter na enkele seconden werd ook deze verkoopster ook weggeroepen om voor weer een andere klant een bestelling van groente en fruit klaar te maken. Toen zij de bestelling klaar had, was de klant verdwenen. En de bedrijfsleider trof het geld niet meer aan. ADVERTENTIE Boerenwit 8oog™ Tarvo volkoren <mg™ Halfvolle melk .i** Magere yoghurt Boerensoepgroenten <co^ 139 Grote bloemkool Gekruid gehakt moerm Satéburgers 4 stuks Bij Edah kopen geeft u het prettige gevoel dat u écht iets bespaard heeft. LEIDEN - Raymond van het Groenewoud bracht een paar jaar geleden de vulkaan 'Belgenpop' tot uitbarsting. En nog altijd spuwt dit cultuur verschijnsel golven lava uit die, gelukkig voor ons, in noordelijke rich ting de Vlaamse grens overstromen. De gestolde muzikale lava uit het Vlaamse is dermate vruchtbaar dat wij kaaskoppen er ons nut mee kunnen doen. Zelfs in Leiden. Want gelukkig hebben de muziekprogrammeurs van het Leids Vrijetijdscentrum goede contacten met onze zuiderburen zodat in het LVC regelmatig onvervalste 'lavapop' wordt opgediend: ultra moderne, felle, swingende, temperamentvolle en emotionele rockmu ziek. LEIDEN - Werklozen in een lange rij voor de sociale dienst. In scène gezet weliswaar, maar een beetje geschiedvervalsing kan geen kwaad als het om de produktie van een gedramatiseerde docu mentaire gaat. En daar ging het om. Gistermid dag werden op de Langebrug de laatste opnamen gemaakt voor een film over jeugdwerkloosheid. De film gaat binnenkort, tijdens de themaweek van de vier Leidse Werklozen op zondag centra voor jongerenwerk over dit onderwerp, in première. De meeste opnamen zijn de afgelo pen twee weken gemaakt. De ge meentelijke sociale dienst en het gewestelijk arbeidsbureau heb ben er hun medewerking aan verleend. De film is een produktie van de coöperatieve vereniging De Ziekenboeg, de groep jonge ren die aanvankelijk bekendheid kreeg onder de naam De Klos. De naam De Klos was afkomstig van Clos en Leembruggen, het ou de fabrieksgebouw aan de Lan- gegracht, dat door de groep werd gekraakt om er experimentele be drijfjes te beginnen. De troostelo ze aanblik van het leegstaande fabrieksgebouw zal in de film dan ook niet ontbreken. (foto Holvast) Na uitermate succesvolle optre dens van groepen als T.C. Matic en De Kreuners was het zater dagavond de beurt aan de Twee Belgen, één van de nieuwste Bel gische sensaties. Helaas moest het duo Rembert De Smet en Herman Celis genoegen nemen met een matig gevulde zaal. Op merkelijk omdat vorige Belgi sche 'acts' volle zalen trokken en ik kan me toch nauwelijks voor stellen dat Bernadette Kraak man en haar Songfestival-colle ga's enige aantrekkingskracht hebben uitgeoefend op het LVC- publiek. Toch was het schamele decor voor de Twee Belgen geen belemme ring om de mouwen op te stro pen en de weinige toehoorders te vermaken met prima muziek. Rembert De Smet liet zijn gitaar flink gieren en trapte soms hart verscheurende klanken uit zijn 'voetbediende' synthesizer. Her man Celis klapte in een strak rit me op zijn trommels terwijl de gevarieerde zang van De Smet voor de noodzakelijke krenten in deze swingende pap zorgden. Een smet op dit degelijke optreden was de onverstaanbaarheid van de Engelse muziekteksten en de Vlaamse grapjes van het Bel gentweetal tussen de bedrijven door. Pas aan het eind van deze Antwerpse act ('Lena', 'Fever' en een radicale variatie op het Bel gische volkslied) hadden de technici het micrfoongeluid re delijk onder controle. En dat is toch wel erg laat bij een muziek soort waarvan de zeggingskracht voor een belangrijk deel in de teksten schijnt te liggen. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3