Anderson troeft ploeg Post af Promotieklassers in veilige haven Nog steeds'nuT voor dames Leiden T aekvvondokas in de prijzen Zuiderkwartier verslaat kampioen Verbazing over gedrag onverslaanbarewielerploeg Hinault leider Vuelta Uitslag Afscheid van Bert Sitters met nederlaag MAANDAG 25 APRIL 1983 LEIDEN - Taekwondoka's van de sportschool Gerard van den Berg hebben in het afgelopen week einde uitstekende resultaten be haald tijdens het NK-taekwondo voor aspiranten en junioren. Ro derick en Michael Fieker eisten bij de aspiranten een finaleplaats voor zich op. Roderick (10) bleek uiteindelijk de sterkste in deze familievete. Edwin Quist zorgde voor een verrassing bij de junio ren, die waren onderverdeeld in een A en B-klasse. Erdwin kwam in de B-klasse via 2 overwinnin gen in de finale, waarin hij de vloer aanveegde met Nederlands kampioen André Gravenberg. In het gewicht boven de 75 kilo in de A-klasse bereikte Richard Ciere de finale. In deze eindstrijd moest de Leidenaar echter bui gen. Gé van den Berg was niette min tevreden over zijn pupillen. Zelf is de sportschoolhouder overigens geselecteerd voor het Nederlands team, dat eind mei de open Turkse kampioenschap pen afwerkt. LEIDEN - De beide Leidse promotieklassers zijn in veiliger vaarwater terecht gekomen. Opmerkelijk was vooral de prestatie van Zuiderkwartier, dat kampioen PSV in eigen huis met 7-8 klopte. Fides Pacta wees Achilles overtuigend terug (11-7) en is nu vrijwel zeker van lijfsbehoud. Het reeds uit de overgangsklasse gedegradeerde De Danaïden werd vernietigend verslagen (13-3) door Steeds Hooger. Pernix bleek de sterkste in de streekderby tegen TOP (5-7) en De Algeme ne won overtuigend met 5-9 van stadgenoot Crescendo. Wiel wellicht naar Den Bosch LEIDEN - Elmex Leiden is op de transfermarkt nog niet echt suc cesvol. De Leidse ploeg heeft op financieel terrein niet zo veel te bieden en de meeste spelers hou den dan ook een slag om de arm. Randy Wiel wil eerst nog praten met Den Bosch en ook Ronald Schilp is zelfs definitief afgeval len. Wel is Leiden rond gekomen met Jim van Dam (Punch) en Frank Wessels van Stars. Ook van Hagens is men zeker. Deze week zijn er gesprekken met Bert Kragtwijk, Ron Richel en Jimmy Moore van Donar. Vanavond speelt het Nederlands damesteam een interland tegen het sterke Brazilië. Voor Oranje speelt Ria Bröring van MSV een thuiswedstrijd, want de inter land wordt gespeeld in de Nort- gohal in Noordwijk. Aanvank 20.00 uur. i Geerten Breedeveld (Pernix) lijkt geklopt. De Sassenheimer scoorde "Ik had wel verwacht te verliezen, maar niet met deze cijfers. We werden gewoon weggeveegd". Aldus een teleurgestelde coach Kees van Vliet, die nog altijd hoopt dat De Danaïden niet puntloos uit de overgangsklasse verdwijnt en daarbij gokt op het duel tegen lotgenoot DTV. In Apeldoorn was van kansen op puntenwinst geen sprake. Steeds Hooger startte weliswaar voor zichtig, 1-1 na twintig minuten, maar had na rust (5-2) de over- LEIDEN Door een 50-71 ne derlaag tegen Dynamo'70 ble ven de dames van Leiden puntloos. Leiderdorp won met 75-85 van Juventus. Ook MSV kwam tegen AMVJ tot winst: 94-89. De jongens junioren A van Leiderdorp pakten door een 84-75 over winning op Argus de Neder landse beker. Door een 42—43 overwinning op Red Stars promoveerden de dames van LUSV naar de eerste divisie. Elmex Leiden-Dynamó70: 50-71. De dames van Leiden hadden bij wijze van grap (laatste thuiswedstrijd) in pyamós in gelopen, maar liepen de eer ste minuten dan ook te sla pen. Dynamo profiteerde en nam een 4—14 voorsprong. Leiden kwam vooral door scores van de uitblinkende II- lona Luurssen nog iets terug, maar Dynamo leidde halver wege toch met 25-38. Ook na de pauze stond een aantal speelsters bij Leiden zo te prutsen dat de opponent uit kon lopen naar een grote ze ge: 50-71. luventus-Leiderdorp 75-85. Leiderdorp heeft het seizoen met een overwinning afgeslo ten. Eindelijk toonde de for matie van coach Ben van Cleef weer eens karakter. Tot 40-40 duldde Leiderdorp de tegenstander naast zich, maar toen sloegen de gasten een gaatje: 45-52. De gehele tweede helft bleef Leider dorp aan de winnende hand en finishte via scores van Rein Paulides (22 punten) 75-85. MSV—AMVJ 94-89. Dit was de zevende zege op rij voor MSV Coach Krouwel heeft eindelijk een blessure- vrije ploeg en ziet daarin de oorzaak van de succesvolle eindsprint. Met rust leide MSV met 55—43, maar in de tweede helft liet MSV AMVJ terugkomen. De goed spelen de Rick Driessen bracht MSV de overwinning. Top scorer werd Evert van der Plas met 38 punten. Leiderdorp-Argus 84-75. De eerste wedstrijd had Leider dorp al gewonnen met 86-89. Ook nu weer had Leiderdorp moeite met de Haagse oppo nent. Voor de pauze kon Lei derdorp dan ook niet los ko men: 34-33. In de tweede helft liep Leiderdorp via sco res van uitblinker Marcel Sommerling, Ferenc Szitas en Ramses Braakman door naar een 84-75 zege en pakte daarmee de Nederlandse be ker. Red Stars-LUSV 42-43. Promotie naar de eerste divisie was de inzet van deze partij, want de nummers een en twee van de ranglijst zijn re serveteams en kunnen niet promoveren. Halverwege had het door Hans van Bal- kom getrainde LUSV een kleine voorsprong (18-21), maar na de pauze kwam Red Stars sterk terug: 38—29. Toen greep coach Titus Flap per in en schreef zijn team een press voor. Deze ingreep had succes en vlak voor het eindsignaal bracht de uitblin kende Iréne Wouters met de winnende score haar team de zege en de promotie. Topsco rer werd Lieke Smits met 18 punten. winning al snel op zak. De eind stand werd een alleszeggende 13- 3, waarbij Joyce van Leeuwen, Hennie Devilee en Frans Brand voor de treffers tekenden. Het bloemetje, dat Zuiderkwar tier het vorige week kampioen geworden PSV aanbood kon de Eindhovenaren niet vermurwen. "Het is gewoon de beste ploeg", moest Zuiderkwartier-coach Hen Zierikzee ook bekennen, na dat PSV via 3-3 (treffers van Rens Henzen (2) en Dick Derk- sen) was weggelopen naar een 6- 3 voorsprong halverwege. Nu speelden de Leidenaren, laat op het veld aanwezig, ook geen briljante eerste helft. Met name Carla Akse had het zwaaar te ver duren met Ariënne van Leeu wen. Naar mate de tweede helft vorderde kreeg ze echter enige greep op de Brabantse interna tional. En ook haar ploeggeno ten, sterk als collectief opere rend, kwamen beter in het spel. Zuiderkwartier zette de achtervol ging in en kwam door treffers van Joep van Dam, Rens Henze, Els van Lunteren en Theo van Leeuwen tien minuten voor tijd op gelijke hoogte. Tot tweemaal falend vanaf de strafworpstip voerde Dirk Jan de Kreek de spanning vervolgens huizenhoog op. Waar in Leiden een anticlimax volgde, zorgde Charles Stijger vijf minuten voor het einde voor de zege. Zijn enige treffer was goed voor een 7-8 voorsprong en als een kostbaarheid gekoesterd werd de bal daarna niet meer uit Leidse handen gegeven. MEERSSEN (GPD) Een mysterie in de Limburgse heuvels. Dat was de winst van Phil Anderson en vooral de daarmee verbonden nederlaag van de Raleigh-ploeg van Peter Post in de Amstel Gold Race. Want de be wondering voor de aanvalsdrift van de immer onstuimige Australiër was zaterdagmiddag toch aanzienlijk kleiner dan de verbazing over het ge drag van de eerder dit seizoen als onverslaanbaar gekwalificeerde wieier- formatie. Als verlamd trok die equipe tijdens de finale van Nederlands enige profklassieker richting Meerssen. Elk greintje wielerlogica leek zoek in de beslissende fase van de wedstrijd en naarmate het einde na derde verschrompelde de reputatie die het collectief dit seizoen met na me in de Vlaamse klassiekers had opgebouwd. Drie keer in de afgelopen twee we ken (Parijs-Roubaix, Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik) werd de absentie van Jan Raas nog aangevoerd als excuus voor het falen van s werelds sterkste wie- CASTELLAR DE NUCH (ANP) Bernard Hinault heeft gisteren in de vijfde etappe van de Ronde van Spanje de leiderstrui overge nomen van zijn ploeggenoot Dominique Gaigne. De vier voudige Tourwinnaar eindig de in de eerste bergrit van San Quirze del Valles naar Castellar de Nuch als tweede achter Alberto Fernandez, die drie seconden voor sprong had. Hennie Kuiper, die tweede stond in de alge mene rangschikking op een seconde, miste de Amarillo trui op een haar. In de laatste honderdvijftig meter moest Kuiper de Fransman laten gaan. Hij verspeelde zes se conden, net teveel om het be geerde tricot over de schou ders te trekken. Daarmee zette een traditie zich voort. Kuiper, jarenlang een van de betere ronde-renners, miste eerder in de Ronde van Frankrijk de gele trui. Nooit mocht hij zich hullen als lei der van de Tour en gisteren ging het in Spanje opnieuw mis. De eerste bergetappe bracht overigens weinig gro te verschillen teweeg. In de laatste kilometer versnel de Hinault. Hij kon Fernan dez niet meer van de ritzege afhouden, maar de eerste plaats in het algemeen klas sement was, ten koste van Kuiper, bereikt. lerploeg in een klassieker. Maar zaterdag lukte het zelfs niet met de specialist er bij. Hoewel de Zeeuw in»de omvangrijke kop groep door vijf ploegmaats was omringd, zag hij geen kans de jacht op een enkele vluchter te organiseren. „Ik was zelf niet honderd procent fit en hetzelfde was het geval met de anderen. Wijnands uitgezonderd, liet Raas weten. Dus getroostte men zich de inspanning van een slopende achtervolging niet. De kans dat een derde er profijt uit zou trek ken werd te groot geoordeeld. Dat er daardoor toch een ander (so list Anderson) met de hoogste eer ging strijken, werd wel geto lereerd. Tot ontstemming van Peter Post, die het gedrag van zijn ploeg scherp veroordeelde. „Als je zo goed vertegenwoor digd bent in een kopgroep, moet je maar een paar mensen opoffe ren om het gat naar Anderson dicht te rijden. Ook al denk je geen kansen te hebben in een eindsprint, dan nog moet je zon man niet laten gaan. Want zodra de wedstrijd weer gesloten is on tstaat er toch een nieuwe situa tie, aldus Post. Hij bekritiseerde, overigens zonder hem met naam te noemen, in het bijzonder kopman Jan Raas, die zich tijdens de wedstrijd tot aan de ploegleiderswagen had laten afzakken om uitvoerig te confe reren over de te volgen strategie. Zijn voorbereiding zou onvol doende zijn geweest. „Wie de Goldrace wil winnen, moet de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken- Luik uitrijden en door de week in België minstens nog een wed strijd fietsen. Ik zal de jongens nooit zoiets verplichten, want van sommigen mag je toch aan nemen dat ze oud en wijs genoeg zijn om het zelf te weten, aldus Post. Oorzaak Raas bestreed de stelling van zijn chef dequipe niet. Integendeel, ook hij zocht de oorzaak van zijn mindere vorm in een gebrek aan competitie. „Ik heb de laatste week keihard getraind en ik dacht het daarmee ook wel te kunnen redden. Maar dat is ken nelijk niet het geval". Voor het feit dat ook vier anderen (Leo van Vliet, Henk Lubber- ding, Johan van der Velde en Jacques Hanegraaf) in de beslis sende fase minder goed waren dan normaal, had Raas onder meer als verklaring dat zij in het begin nogal wat werk hadden moeten verzetten. „Het was een open koers, waarin een aantal toppers ontbrak, dus er werd veel aangevallen. Wij moesten dat iedere keer opnieuw recht zetten, zei hij. Toch had de ploeg één man van vo ren, die nog wel fit was en dus had kunnen worden uitgespeeld: Ad Wijnands, de favoriet om na Harry Steevens in 1968 als twee de Limburger de klassieker op zijn naam te schrijven. Hij liet echter tot tweemaal toe zien niet volwassen genoeg te zijn om die rol aan te kunnen. Maar zijn ge brek aan doortastendheid onder streepte wèl hoe belangrijk Raas voor de ploeg is. Zodra hij het initiatief aan anderen laat, lukt het duidelijk niet. Schifting De eerste, belangrijke schifting in de 18e Goldrace ontstond 40 kilo meter voor het einde aan de voet van de Keutenberg. Een valpartij voor in het peloton van Freddy Maertens, goed rijdend maar eveneens veelvuldig vallend, bracht een breuk teweeg. Er kwam een kopgroep van acht man tot stand met onder andere Raas, Wijnands, Anderson en Zoetemelk. Juist op het moment dat Raas, die toen de eerste verschijnselen van kramp zich manifesteerden on gerust Post opzocht en te horen kreeg dat men het beste op een achtervolgende groep met ver sterking kon wachten, zich liet afzakken, demarreerde Ander son. Zoetemelk sprong mee, de anderen niet. Het was de eerste fout van Wijnands. Hij had in elk geval wel moeten reageren. Misrekening Die misrekening leek vanzelf nog hersteld te worden. Op de Cau- berg (15 kilometer voor de eind streep) kwam de inmiddels uit gedijde kopgroep onder leiding _n Steven Rooks tot dicht bij de twee leiders. Wijnands en Adrie van der Poel volgden in het spoor van de winnaar van Luik- Bastenaken-Luik, die in de be klimming een sterke indruk maakte. Zoetemelk zag zijn jonge landge noten naderen en hield de benen stil. „Achteraf gezien heb ik daar enorme spijt van. Daardoor heb ik verloren, concludeerde hij. De 25-jarige Phil Anderson uit de Franse ploeg Peugeot had alle baat bij het ontbreken van een echte tegenactie. Want pas toen hij al vrijwel zeker van de winst was, verschenen Leo van Vliet en Henk Lubberding aan de groep. „Eindelijk heb ik me eens wat langer ingehouden dan ge woonlijk, liet de Australiër, be kend om zijn wat al te ondoor dachte aanvalsdrift weten na zijn eerste klassieke zege. „Dit is mijn mooiste overwinning, al zegt een gele trui in de Tour de France, die ik vorig jaar negen dagen aan heb gehad, me toch meer. Daarom richt ik me dit jaar weer op die Tour. Of ik daarvoor niet te vroeg in vorm ben? Wel nee, ik ben nog maar net serieus begonnen". 1. Phil Anderson (Aus) 242 km in 5 uur 50 min 26 sec.; 2. Jan Bogaert (Bel) op 31 sec.; 3. Jan Raas (Ned); 4. Jac Hanegraaf (Ned); 5. Etienne de Wilde (Bel); 6. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra); 7. Luc Co- lijn (Bel); 8. Patrick Cocquyt (Bel); 9. Ad Wijnands (Ned); 10. Steven Rooks (Ned); 11. Adrie van der Poel (Ned); 12. Joop Zoe temelk (Ned); 13. Eddie Planc- kaert (Bel); 14. Mare Sergeant (Bel); 15. Johan van der Velde (Ned). Super prestige 1. Jan Raas (Ned) 145 punten; 2. Giuseppe Saronni (Ita) 100; 3. Steven Rooks (Ned) 85; 4. Hen nie Kuiper (Ned) 75; 5. Phil An derson (Aus) en Sean Kelly (Ier) 70; 7. Bernard Hinault (Fra) en Rene Bittinger (Fra) 60. BLACKPOOL (ANP) - Van het voornemen om Bert Sitters bij zijn afscheid als coach van de zwembond op een overwinning te trakteren en in het water te gooien, is gisteren alleen het tweede door gegaan. Engeland won de traditionele landenwed- strijd in Blackpool met ruime cij fers: 194-166 na een voorsprong van 87-77 waarmee de eerste dag werd afgesloten. De cijfers weerspiegelen het ver schil in aanpak: in Engeland meer dan vijftig full-time trai ners, die overigens met z'n allen niet hebben verhinderd dat acht tien van de beste Britse zwem mers en zwemsters zijn uitgewe ken naar de Verenigde Staten en Nederland, waar het de schei dende bondscoach slechts gege ven was zijn functie op part-time basis uit te oefenen. Nogal logisch dat Nederland de wedstrijd in de breedte verloor. Maar eigenlijk volstrekt onlo gisch dat van de top Annemarie Verstappen, Conny van Bentum, Petra van Staveren, Frank Drost, Edward Maasdijk, en vooral Jo- landa de Rover zich zo sterk ma nifesteerden dat ze de wedstrijd hadden kunnen winnen als zij op nog meer nummers waren inge zet. Sitters wilde echter die over belasting vermijden. Een terecht besluit, gezien het weinige wat er voor Nederland op het spel stond. Terwijl het merendeel van de Ne derlanders donderdag en vrij dagmorgen nog bij de club had getraind, verschenen zij gescho ren en gemotiveerd aan de start. Desondanks bleef het ook aan die zijde bij een bleke herinne ring aan de tijden van weleer, toen in de kermisachtige bad plaats, bij een wedstrijd zeven wereldrecords werden gezwom men. Na de aanvaarding van de Europese maten is het Derby- bath omgebouwd van 55 yards naar vijtig meter. Maar het water is nog altijd zout en daarvan had men wellicht toch wat meer moe ten profiteren. De enige recordbreker was de vijf tienjarige Brabander Arthur de Rouw, die met 8.33,18 als tussen tijd op de 800 meter en 16.09,10 als eindtijd na 1500 meter twee adspirantenrecords scherper stelde. Hij werd daarbij voortref felijk gegangmaakt door Frank Drost. De inhaalrace van Fides Pacta, in gezet na het zaalseizoen, zal vrij wel zeker boven de rode streep eindigen. De wedstrijd tegen Achilles bleek een zware etappe, maar de zwaarste hindernissen lijken nu bedwongen. Vooral het eerste half uur kwam Fides in de problemen, voornamelijk door nonchalance aan Leidse zijde. Balverlies bij het transport door het middenvak en verdedigings- fouten waren er debet aan dat Fi des Pacta met 2-5 achterkwam. Niettemin bouwde de Bos-brigade al aan een duidelijk veldover- wicht, hetgeen nog voor rust in de score tot uiting kwam. Dick Onderwater, ouderwets op dreef, wees zijn ploeg de weg naar de korf. Zijn eerste twee treffers le verden een 5-5 ruststand op. Toen de aanvoerder weer voor de korf kwam, waren de partijen nog steeds op gelijke hoogte. Tien minuten en twee trefzekere acties later stond Fides Pacta met 9-7 voor. Nico Pikaar, voortdurend in de clinch met Frank Muller en al twee strafworpen versierend, werd het mikpunt Haagse irrita tie. Ook een derde volgde nog, maar ditmaal noteerde arbiter Van Buren Pikaar wegens te ruw spel. Sportieve revanche volgde nog in de laatste minuut, nadat Ronald van der Velden de straf- worp had geïncasseerd: 11-7. De overige treffers waren van Hen- ny Piket (2), Ronald van der Vel den (2) en Robin Sommeling. Ondanks de 7-5 overwinning op TOP is Pernix voor haar titelkan- sen nog altijd op de Sassenhei- mers aangewezen, die in de laat ste ronde koploper Snel ontmoe ten. Een ontknoping het seizoen waardig en dat kon, ondanks de barre omstandigheden, ook van deze streekderby worden ge zegd. Ruim een uur na de opening, waar in Peter Tiggelman en Anne van der Zaag TOP naar 2-0 schoten, hadden de Sassenheimers de wedstrijd stevig in handen. Per nix mocht dan wel veelvuldig voor de TOP-korf actief zijn, tref zeker was het duo Janko Breed- veld/Peter Kuipers allerminst. Al moest ook coach Ruud van der Horst toegeven, dat TOP bij een aantal acties wel erg goed weg kwam. Alleen Jenny van der La ken wist na een half uur de korf te doorboren. Maar ook TOP slaagde er aan de nadere niet in haar weinige kan sen te benutten. Pas in tweede instantie kon Egbert Dijkstra vanaf de stip de stand op 3-1 brengen. En toen was het al hal verwege de tweede helft. Pernix- coach Jasper Engel was er niet rouwig om, want het derde aan- valsvak trok de stand binnen drie minuten weer recht. Waarna al even snel de vierde goal van Kees Hortensius volgde. Na een fraaie combinatie met Zus Stella scoorde Anne van der Zaag de gelijkmaker. Een laatste wapenfeit, want drie fouten in de Sassenheimse verdediging wer den genadeloos afgestraft door Janko Breedveld (2) en Kees Brokaar. Gerco Langelaan's laat ste treffer had alleen statische waarde. Fiks bleef zonder enig probleem mede-achtervolger ADO de baas, dat zich maar nauwelijks staande kon houden. Het werd 9-2, met drie goals van Nico van Weizen en twee van Theo Vreeken. Ons Eiland kon Merwede niet van zich afschudden. Het bleef bij een 6-6 gelijkspel, tot grote tevre denheid van de Sliedrechters. Wim Nijenhuis kwam tot twee doelpunten. Crescendo bleek niet opgewassen tegen stadgenoot De Algemene. Het tactisch concept van coach Piet l'Ami, inspelend op de zwakte van het dameszestal van de tegenstander, leverde slechts twee treffers op van Joke Geijer. Belangrijker was dat de De Alge- mene-heren niet van scoren af konden worden gehouden. Ruud van Vliet (3) en Martin Filippo (2) hadden een groot aandeel in de 5-9 zege van hun ploeg. Alleen de beginfase was voor Crescendo, dat bij rust met 4-3 aan de leiding ging. Fluks, met invallers Anne- en Jan Passchier, behaalde een regel matige 7-3 zege op hekkesluiter De Jodan Boys. Tjaard Sijpkes scoorde tweemaal voor de Noord wijkers, die nu weer kans rijk zijn voor de tweede promo tieplaats. Velocitas heeft hier eveneens uit zicht op. De ploeg van coach Frans de Haas liep na rust (3-2) weg van Thor. waarbij Rien van Poelgeest (3), Leon Brouwers en Ybo Schutte (2) voor de produk- tie zorgden: 7-4. BRAM VAN GENT

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17