c RCL vraagt om nederlaag Noordwijk mikt op accuratesse RB heeft weer de smoor in Welkom punt Quick Boys Katwijk nog de minst slechte D FC Lisse mist opmeuw belangrijke slag: 2-1 Schamele winst op Kozakken Boys met goud omrand 'One-man-show' De Hoop in laatste minuut MAANDAG 25 APRIL 1983 Sport DELFT - Tegen wil en dank fungeerde RCL zaterdag als een soort filantropische in stelling. De ploeg deed legio kansen in het luchtledige ein digen, met als eind van het liedje dat opponent Vitesse Delft via een 1-0 winst de twee broodnodige punten in eigen huis hield. Vitesse heeft de laatste jaren lijdzaam moeten toezien, hoe het als grootste Delftse ver eniging door zondagtegen hanger DHC werd overvleu geld. De technici verdwenen, de harde werkers bleven over. Een tendens die de te ruggang in de prestatiecurve niet tegen kon houden. De ploeg bungelt dit seizoen sa men met PPSC onderaan de ranglijst van de eerste klasse. RCL, ondertussen zelf vrij wel gevrijwaard tegen degra datie, was niet van zinnen de punten aan Vitesse cadeau te doen. Daarmee zou RCL zichzelf verloochenen, gezien de gapende kloof in kwaliteit die er tussen beide teams be staat. Voor Vitesse was het in het treffen op de Brasserkade ditmaal extra behelpen. Im mers de aanvalstroef van de Delftenaren, Peter van der Meer, was vanwege een zweepslag in de ziekenboeg beland. Een enorm portie werklust was het enige dat de thuisclub restte. Gedurende het eerste half uur kon Vites se daarmee nog aardig orde op zaken stellen. Een voor zichtig RCL zocht, met een ver teruggetrokken Ben Heemskerk, tevergeefs naar een passend antwoord. De betere kansen waren zelfs voor de thuisclub. Vermeu len en Hom schrokken echter dusdanig van hun eigen vrij heid, dat zij de bal finaal naast het doel van Peter van der Heijden kopten. Gedurende het laatste kwartier kwam aan het licht dat de Delftse defensie minder goed in elkaar zat, dan op het eer ste gezicht leek. Paniekerig uitverdedigen bij Vitesse leidde al snel tot enkele scrimmages, die echter voor alsnog zonder resultaat ble ven. Wel kwam Pierre van Gemerden, na een fraaie combinatie tussen midvoor Cees Ruis en Enk van Doese laar, in een droompositie te staan. De gelegenheidsmid- De tweede helft gaf een veel gretiger RCL te zien. Ben Heemskerk dook meer in de spits van de aanval op, terwijl ook libero René Kammenga zich met de aanvallende plan nen ging bemoeien. Omdat de tegenstander bovendien heel wat energie had ver stookt, konden de discipelen van Theo de Waard aan een grootscheeps offensief begin nen. Kansen kwamen er voor verschillende RCL-ers bij de vleet. Het leder wenste ech ter, mede door toedoen van goalie Oortwijn, de doellijn niet te passeren. Na het een half uur durend kansenfestijn van de Racing Club, besloot Vitesse om het voorbeeld van RCL op klein schalige wijze te volgen. Plots werd het aan de andere zijde spitsuur. Buitendijk faalde echter, terwijl een kop bal van kilometervreter De Jong door Dick van der Bijl op de lijn werd gekeerd. Vijf minuten voor tijd was het tot wanhoop van RCL toch raak. De tot een aanvallende back omgeschoolde libero Van der Beij plaatste de bal in de diepte op Granaat, die als eni ge man in de wedstrijd wel bekwaam bleek om te scoren. Met een handig tikje gaf hij Van der Heijden het nakij ken. Buitenspel leek roet in het Delftse eten te gooien, maar de eigengereide arbiter Menzel wilde daar niets van te weten: 1-0. RCL zat daarna mentaal te diep in de put om nog iets terug te doen. Theo de Waard kon er kort over zijn: "Als je zoveel kansen laat liggen, dan vraag je om zo'n nederlaag. Helaas was het niet de eerste keer in dit seizoen dat dit gebeurde". RUUD DOBBELAAR 's GRAVEZANDE - Met een 2-1 nederlaag tegen 's Gravezande heeft FC Lisse een Slag, maar daarmee nog niet het gevecht om de belangrijke derde plaats in de tweede klasse B (zaterdag), verloren. In de eerste helft zag het er nog niet naar uit dat de Talsma-équipe in dit boeiende duel het onderspit zou delven. De Lissenaren namen het heft in handen en zetten de opponent flink onder druk. Tot al te veel doelrijpe kansen leidde dit overwicht echter niet. De beste mogelijkheden waren rond de 12de minuut voor Ben Barten. Eerst plaatste de middenvelder de bal net naast het doel, even later gaf hij het leder met het hoofd te weinig snelheid mee. In de 4TE MINUUT KON FC Lisse via de counter alsnog op voorsprong komen. Peter Schalk plaatste de bal in de diepte op Rob Suttorp, die zijn vaste bewaker op pure snelheid het nakijken gaf. Suttorp omspeelde vervolgens beheerst de keeper en tikte de bal in de touwen: 0-1. Die treffer schudde 's Gravezande wakker. Direkt na de hervatting trok de ploeg onder auspiciën van spelmaker Dijkhuisen en masse naar voren. Dat leverde al snel rendement op. In de 52ste minuut kopte Moerman de bal door naar Oosterveen, die de bal met een droge knal achter Nico Groeneweg in het net joeg: 1-1. In de 60ste minuut slaagde Moerman erin om eenmaal aan de aandacht van zijn verder attente bewaker Gert van Tol te ontsnappen. De gevaarlijke spits nam de voor gegeven bal ineens op de slof en de 2-1 was een feit. Gedurende het resterende half uur ging FC Lisse op zoek naar de gelijkmaker. Tever geefs, daar de solide Westlandse defensie geen kansen meer weggaf. NOORDWIJK - Tradities zijn er om in stand te houden, maar meer nog dan elders wordt in de bollenstreek gehecht aan een agenda vol gewortelde evenementen. Naar oud gebruik vlecht de bloemencorso eenmaal 's-jaaTs een kleurrijk lint in de straten van Noordwijk, zoals het daar intussen ook een wet van Meden en Perzen is dat de plaatselijke bloemenwinkelier wacht op de bijna jaarlijkse bestelling vanuit de Van Panhuysstraat. Te zelfder tijd als de optocht zaterdag met al zijn pracht en praal paradeerde, troffen de voetballers van Noordwijk alvast de voorbereidin gen op hun eigen bijna traditionele corso. Zonder moeite ging dat niet tegen Kozakken Boys, maar de. 1-0 winst telde aan en werd met goud omrand door de halve en hele uitglijders van de 'concurrentie'. Met alle respect voor Quick Boys, wèl bezig aan een uitstekend sei zoen, zal het Katwijkse gezel schap zich aan het eind van de rit naar alle waarschijnlijkheid hooguit mogen laven aan een koppeling op afstand met de koploper en een periodetitel. Tussen Quick Boys en Noord wijk gaapt nu een gat van 5 pun ten met nog 5 wedstrijden voor de boeg; als kampioenskandi daat behoeft Rijnsburgse Boys al niet meer serieus te worden ge- Tegen Kozakken Boys gaf Noord wijk weer een proeve van be kwaamheid af. In beginsel had de thuisclub de grootste moeite met de scherpe dekking van de Werkendammers. De opbouw stokte bij gebrek aan gerichte passes van achteruit, bijna steeds werd het overbevolkte centrum gezocht, te weinig wer den de flanken als arbeidsterrein gebruikt. Maar de kracht van Noordwijk, in dit seizoen al zo dikwijls ontplooid, bleef ook in die allesbehalve boeiende eerste helft niet verhuld. De huidige Noord wij kse generatie raakt zelden in paniek, ook in ge val een snel doelpunt uitblijft. Timo Gerlofkopt 1-0 binnen. Doelman Ottevanger,Ger Klopen Arjan de Vries (6) zijn kansloos. Jan Willem Bogersen scheidsrechter Kaatee zijn toeschouwers. Foto Holvast). Typerend mag heten dat het overgrote deel van de doelpun ten in de laatste helften van wed strijden is vergaard. In vergelij king met zeg maar het Noord wijk van drie, vier jaar geleden gaat deze lichting minder specta culair te werk. Waar er in het re cente verleden echter nog wel eens een winterslaapje op 'Duin wetering' werd gehouden, wordt daar nu accuraat gemikt op een constanter prestatieniveau. Meer dan toen vormt het Noordwijk van vandaag een balans in even wicht. De grilligheid is eruit; de gelijkheid, loopvermogen en op offeringsgezindheid zijn efficiënt gemixed met inzicht en indivi duele klasse. Hoe goed Kozakken Boys zich za terdag ook te weer stelde, niet voorkomen kon worden dat Noordwijk in de persoon van Ti mo Gerlof na rust als een sluip schutter de Werkendamse hoop op een gunstig resultaat wegpaf- te. Als zo vaak haalde het elftal van Piet Buter het optimale ren dement uit een stilstaande situa tie. Volgens het ingestudeerde patroon legde cornerspecialist John Marijt vijf minuten na de pauze vanaf links de bal met zijn rechtervoet op het hoofd van Gerlof, die doelman Arie Otte- vanger kansloos passeerde. Noordwijk had toen de geliefde uitgangspositie veroverd, nadat in de eerste helft de zich uit de naad werkende René van Hens- bergen al driemaal de openings goal van de voet had laten sprin gen. Met de 1-0 op zak lokte de kampioenspretendent Kozakken Boys uit de defensieve stellin gen, de Werkendammers scho ven inderdaad in voorwaartse richting op om vervolgens als zo vele lotgenoten in dit seizoen door een bliksemsnelle counter te worden overvallen. Na 68 mi nuten bijvoorbeeld doorkliefde Gerlof met een messcherpe diep tepass de machteloze, want trage achterste lijn van de 'Kozakken'. De vleesgeworden racewagen van het merk Van Hensbergen liet Ger Klop stilstaan en moest door Ottevanger met een despe rate redding worden gestopt. De Noordwijkse winst stond toen al vast, secretaris in ruste Willem Spaanderman mag binnenkort zijn kennis van het aantal door zijn club behaalde afdelingstitels weer spuien. Of zou Quick Boys toch nog van zins zijn een in Noordwijk gewortelde traditie te verbreken? GERARD VAN PUTTEN BARENDRECHT - Quick Boys en Barendrecht spoelden met een 3-3 deling het zovéelste puntje verder weg van de kampioenstroon, maar verrijkten zich toch ook met een welkom punt. De Barendrechters blij ven goed meedoen in de strijd om de derde en laatste periode, mede door het verlies van Rijnsburgse Boys. Met dèt gegeven raakte Quick Boys dichter bij een tweede plaats in de competitie. Onder tucht van controle-meester Noordwijk is dat het hoogst haalbare in deze voetbal- jaargang en derhalve altijd nog een klein beetje eervol. Een schrale troost, nogal. Maar wie de Noordwijkers elke week verder weg ziet lopen van de verzamelde concurrentie, moet er maar tevreden mee zijn. In elk geval komt Quick Boys, dat het met een periode-titel op zak allang best vind, de tweede plaats toe. Op bezoek bij Barendrecht, dat uitstekend gedijt in het zaterdagse eerste-klasse milieu en uitgroeit naar een zowel kwa accomodatie als kwa spelers materiaal een serieuze topper, onderstreepte Quick Boys dat. Niet door nadrukkelijk te domi neren, maar wel achterhaalden FYank van der Kley, Huug Aandewiel en Martin van der Plas driemaal een achterstand. Weinig andere clubs schopten het op het fraaie De Bongerd zover. De regen was zaterdagmiddag spelbreker. Bij aanvang vielen de eerste spetters, eerst nog langzaam maar vervolgens als in tropische sferen gewoonlijk is. De steeds feller glimmende bodem deed geregeld af breuk aan de technische vaardigheden van zowel Barendrechtse als Katwijkse balkunstenaars. Verdedigers waren veruit in het nadeel, dat door twee makkelijk scorende voorhoedes behendig werd uitgebuit. Quick Boys-doelman Theo Guyt reageerde na een krap kwartiertje offen sief spel van de thuisclub verkeerd op een hoge voorzet. 'Spielmacher' Bas Hokke lokte hem uit zijn tent en draaide een scherpe diagonaal boven het hoofd van Leo van Delft via de binnenkant paal naar 1-0. Frank van der Kley profiteerde acht minuten later van een 'zaaier' van libero Jack van der Berg, wat 1-1 betekende. De toekomstig Feyenoorder werd meermalen foutief bejegend door Ed ward Mietus. Trainer Rab nam zijn back in bescherming tegen een boeking door hem al binnen een half uur te wisselen. De stand was toen juist 2—1. Na een mistrap van Gert Ouwersloot, alleen omdat de bal zo sterk aan vaart won op het spekgladde veld, duikelde Ben Rüter over zijn uitgestrekte been. Ook scheidsrechter Venema produceerde toen zijn eerste misser, door na de stip te wijzen. Bas Hokke legde doeltref fend aan: 2—1. Venema's nummer twee volgde na nog geen dertig seconden spelen in de tweede helft. Van der Kley stortte zeer gemaakt neer bij een passeerbe weging om Gert van de Wal. Huug Aandewiel schoot de tweede penal ty, een goedmakertje of de uitslag van een optelsommetje?, onberispe lijk in: 2-2. Drie minuten later leidde Barendrecht opnieuw. Michel Beukers, die veel luchtduels met Freek Rienks uitvocht waarvan de afloop zo'n vierhon derd toeschouwers steeds in het ongewisse liet, stichtte ditmaal langs de grond enige verwarring. Zijn schot van de rand van het zestienme tergebied gleed ongrijpbaar voor Guyt kort langs hem heen naar 3-2. Tien minuten later alweer werd het veldoverwicht waar Quick Boys stee vast over beschikte omgezet in de derde gelijkmaker. Van der Kley en Martin van der Plas demonstreerden een puntgaaf staaltje van balcon trole. De wingspeler dropte het slecht handelbare speeltuig leep in het centrum, waar Van der Plas van zijn bewakers wegtrok en in één vloeiende lijn aannam en fraai afrondde: 3-3. Daarna kwamen de voorwaartsen nog zelden aan een goede kans toe. Peter van Veelen zou halverwege de tweede helft met een kopbal nog de bovenkant van de lat raken en Theo Guyt had in de slotfase nog even dringend assistentie nodig van zijn ploegmaten. Maar een verliezer ver diende het duel niet. GERARD HAVERKAMP Johan Verloop van Ter Leede (l) snijdt Katwijker Jan van der Plas de pas af. Katwijk won wel. (Foto Holvast). KATWIJK - In een bij vlagen zielige vertoning won Katwijk afgelopen zaterdag met 2-1 van Ter Leede. Voor zowel Katwijk als Ter Leede stond er weinig meer op het spel, zodat niets de beide teams in de weg stond een leuk potje voetbal op de mat te leggen. Wat de elftallen de luttele toeschouwers voorschotelden was echter diep triest. Met name in de eerste helft was het treurig. De meeste spelers hadden al problemen met de balcontróle op het inderdaad hobbelige veld en de goede passes waren dan ook op de vingers van één hand te tellen. Het enige dat in de eerste helft eeen beetje leven in de brouwerij bracht was het voordurende gescheld op elkaar en de scheidsrechter. Zonder goed te voetballen kregen beide teams door defensiefouten toch kansen. Voor Katwijk miste Gidi van der Bent een mogelijkheid en voor de Sassenheimers misten de wel goed spelende Pieter van der Plas en Johan Verloop in kansrijke positie. In de tweede helft werd het beter. De ploegen toonden meer inzet en met name Katwijk ging beter draaien. De Sassenheimers kwamen onder druk te staan en na zón vijftien minuten leek dat zijn vruchten af te werpen. Gidi van der Bent werd binnen de lijnen door Robert Entho ven onderuit gehaald, maar Wim Guyt knalde de penalty via de vuisten van keeper Jan Blankenspoor op de lat. Ook de rebound werd op het houtwerk gedeponeerd. Enkele minuten later was het wel raak. Een door Blankenspoor slecht verwerkte bal werd door Martin van der Plas in het doel getikt: 1-0. Even later werd het zelfs 2-0 toen Robert Ent hoven een inzet van Jaap Schaap in zijn eigen doel knalde. Katwijk had zijn kruit verschoten en Karei van Breda mocht vijf minuten voor tyd voor Ter Leede de spreekwoordelijke eer redden: 2—1. WILL MOERER RIJNSBURG - Uitzinnig van vreugde rende Ton de Hoop naar de middenstip. Een vuist ging de lucht in en als een levend vrij heidsbeeld vierde de coach van Nieuw Lekkerland een persoon lijk feestje op Middelmors. Kees Koudstaal had zijn trainer in de ze opperste staat van verrukking gebracht door in de laatste mi nuut 1-2 te scoren, waarmee de laatste theoretische kans op het kampioenschap voor Rijnsburg se Boys definitief is verkeken. Voor RB scheen het allemaal niet meer te hoeven. Zonder inzet sjokten de geelzwarten over het veld alsof het een vriendschap pelijke partij betrof. De titelpre- tenties waren vorige week al in de kast gestopt, maar er stond wel degelijk wat op het spel. De derde periodetitel is nog niet uit gedeeld en men mocht revanche verwachten voor de nederlaag van RB in Nieuw Lekkerland. Op papier dus best een interes sant duel. Hoe anders pakte dat uit. Het ruime veldoverwicht dat RB in de eerste helft opbouwde leverde hoegenaamd niets op. Jack Ma- nuputty voorzag Marcel van der Blom, Ton Arroyo en Rob Gillis sen van vele bruikbare ballen maar de drie spitsen raakten er nauwelijks geïnspireerd door. Zo traag verliepen hun acties dat er van enige verrassing geen sprake kon zijn. Ook de vele scrimma ges voor het vijandige doel ver liepen zonder gevaar en pas in de twintigste minuut moest doel man De Vos zijn handen uit de mouwen steken om het eerste schot, van Marcel van der Blom, onschadelijk te maken. Nieuw Lekkerland dekte RB kort, maar profiteerde van de enorme ruimte die zij in de Rijnsburgse defensie aantrof. De ploeg sloeg gemakshalve het middenveld over en bracht Kuyt en zijn ma ten nogal eens in de problemen Kees Koudstaal kon net niet bij een te zachte terugspeelbal van Johan de Kroon, terwijl Erik Koudstaal een dito bal van Arie van Dijk wèl onderschepte maar de enorme kans niet wist te be nutten. De slaapverwekkende vertoning leek een logische ruststand te be reiken toen de onzeker fluitende Brussaard een strafschop meen de te zien in een valpartij van Marcel van der Blom. Tot groot vermaak van de aanwezigen trad Ton de Hoop in discussie met de leiding en het duurde vijf minu ten voordat het vonnis kon wor den voltrokken. Marcel van der Blom toonde zich een koele af maker: 1-0. Arie van Dijk schoot vlak daarna een vrije trap in een keer in de touwen, maar aangezien het een 'indirecte' betrof ging dat feest niet door. De kijkwaarde steeg toen Kees Koudstaal tien minu ten na rust fraai naar binnen draaide en vanaf twintig meter Henk van Voorbergen kansloos liet: 1-1. Het duel werd grimmiger. De be zoekers schroomden niet RB hard aan te pakken waardoor de gastheren geen moment meer in hun spel konden komen. Marcel van der Blom werd lamgelegd door 'klever' Cees Smit terwijl Ton Arroyo en vooral Rob Gillis sen zich steeds meer aan het spel onttrokken. Ook de overige Rijnsburgers wensten zich niet meer overmatig in te spannen en Nieuw Lekkerland kon het ini tiatief simpel naar zih toe trek ken. Een vrije trap van Van der Ham ging rakelings naast terwijl een verre inworp Erik Koudstaal oog in oog met -Van Voorbergen bracht. De gehele RB-defensie keek toe hoe de spits de bal over het doel lepelde. Het wanhoopsoffensief dat RB toch nog ontketende werd de ploeg fataal. Jack Manuputty werd door twee man afgestopt en de bal belandde bij Kees Koud staal. Slim tikte hij de bal langs Driebergen en de uit zijn doel ge stormde Van Voorbergen. De 'one-man-show' van Ton de Hoop nam daarop aanvang. RB kon er niet om lachen.. PETER VAN LEEUWEN.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15