Bouwplan voor Vreewijk gekraakt actief in I vrije tijd I Plan voor opknapbeurt huizen aan Geregracht Gemeenteraad kan helpen bij financiële nood huiseigenaren Bezwaren van zowel bewoners als diverse raadsleden Woonboot- bewoners laken bouw reinigings dienst PAGINA 4 Een tekening van verzorgings huis Vreewijk aan de Vreewijk straat met links de voorgenomen nieuwbouw. (Tekening bureau Schutte - Van Hcclsber- Karstens (CDA): "Een allerbe roerdst ontwerp". (Foto Wim Dijkman) LEIDEN - Er is een plan in de maak om de haveloze huizen aan de Geregracht in Leiden een grondige opknapbeurt te geven. Het rijtje huizen in de Haver- en Gortbuurt is volgens de gemeen te hoognodig toe aan een face lift. Burgemeester en wethou ders hebben het architectenbu reau Hofman en Buring op dracht gegeven een verbete ringsplan te maken voor de zes- LEIDEN - Er bestaan grote bezwaren tegen nieuw bouw- en verbouwplan nen voor het verzor gingstehuis Vreewijk aan de Vreewijkstraat in Lei den. Raadsleden van alle politieke partijen zijn unaniem van mening dat de geplande nieuwbouw te lelijk is. De architect moet van de raadsleden zijn werk nog maar eens overdoen. Buurtbewoners en het wijkcomité Vreewijk hebben een waslijst van bezwaren tegen de uitbrei dingsplannen van het bejaarden huis. Zowel de nieuwbouw als de verbouw van het oorspronkelij ke Huize Vreewijk zit de be- tien woninkjes. Niet alle huisjes zijn thans in het bezit van de ge meente Leiden. De afdeling grondzaken zal daarom probe ren, indien de eigenaren van een vijftal particuliere woningen niet zelf tot verbetering willen over gaan, de resterende pandjes te kopen zodat die in de opknap beurt van de gemeente kunnen worden meegenomen. De bedoeling is dat de huisjes na zwaarden hoog. Ook de bouw van een fietsenstalling en een containerruimte in de tuin van het bejaardenhuis is bij omwo nenden in het verkeerde keelgat geschoten. Het uitbreidingsplan voor Huize Vreewijk is een ontwerp van het Leidse architectenbureau Schut- te-van Heelsbergen-Janssen. Op grond van de bezwaren die in een eerder stadium zijn geuit heeft het architectenbureau al enkele wijzigingen in de plannen aangebracht die voornamelijk betrekking hebben op de nieuw te bouwen vleugel aan de Vree- wijkstraat. De bezwaarden me nen echter dat de veranderingen in het plan geen enkele verbete ring behelsen. De nieuwbouw wordt, volgens het wijkcomité en omwonenden, te massaal en zou qua architectuur niet passen in de wijk. "De ge verbetering in beheer komen bij de Leidse Woningstichting (LWS) en voor een redelijke huur worden verhuurd. Vermoedelijk zal in de loop van het volgend jaar met de opknapbeurt een be gin worden gemaakt. Verwacht wordt dat omstreeks die tijd ook de eerste paal de grond ingaat voor de bouw van een vijftigtal nieuwe woningwetwoningen op het terrein van het postkantoor aan de Gerestraat. Dit noodpost- kantoor wordt met de grond ge lijk gemaakt zodra het station spostkantoor aan de Schiphol- laan, dat thans in aanbouw is, ge reed is gekomen. Mevrouw en meneer Petersen hebben in 1977 een huis ge kocht voor 140.000. De hypo theek op het huis ligt nog iets hoger. Het is een hypotheek met levensverzekering. Dat be tekent, dat ze dertig jaar lang alleen maar rente betalen. Na die dertig jaar keert de verze keringsmaatschappij een be drag uit, waarmee de schuld ineens wordt afgelost. Hetzelf- de gebeurt, als meneer Peter sen eerder zou komen te over lijden. Na de geboorte van hun eerste kind, een jaar geleden, is me vrouw Petersen gestopt met werken. Zo gaat dat nog steeds met veel jonge echtparen, maar het lijkt wel of dat nooit goed is doorgedrongen tot ban ken en verzekeraars. Voortaan moesten alle uitgaven uit het inkomen van meneer Petersen worden gedaan. Dat betekende zo'n 700 schoon per maand minder. Meneer Petersen verdient 2300 netto per maand. Dat is zonder kinderbijslag en vakantietoe slag. Maar het belastingvoor deel van de rente-aftrek is er wèl bij inbegrepen. De (hypotheek)rente bedraag 920 per maand; de premie voor de levensverzekering 280; sa men dus 1200 per maand. Daarbij komen dan nog het ei- genaarsdeel van de onroerend- goedbelasting en de premie opstalverzekering, amen goed voor 40,- per maand. Het gezin Petersen houdt dus per maand 1060 over om van te leven. Daarvan is niet te le ven. Het is minder dan een ge zin met bijstand na aftrek van de zg. normhuur overhoudt (de normhuur is het bedrag dat voor huur in de bijstandsuitke ring begrepen is). Meneer en mevrouw Petersen zitten absoluut klem. Auto, te lefoon en krant zijn achtereen volgens de deur uit gegaan. Ze eten al zo zuinig mogelijk. De ze maand moet de levenverze keringspremie voor dit kwar taal worden betaald. Er is geen geld, het kan niet. Mevrouw en meneer Petersen zijn helaas niet de enigen, die hun eigen huis niet meer kun nen betalen. Wat kunnen men sen in die situatie doen? We noemen hieronder puntsge wijs verschillende mogelijkhe den. plande voorgevel heeft veel weg van de achterkant van een mo dern flatgebouw en harmonieert geenszins met de omringende bebouwing. Het moet toch mo gelijk zijn een voorgevel te ont werpen die wel de karakteristie ke kenmerken van de bebou wing in de buurt met zich draagt", aldus één van de be zwaarden. Het plan voor Vreewijk kwam gis teravond aan de orde in een com missievergadering van de ge meente. Eén van de omwonen den, het oud-raadslid Beijen (thans lid van de gemeentelijke monumentencommissie), lichtte toe dat twee waardevolle woon huizen voor de nieuwbouw zou den moeten worden gesloopt. De monumentencommissie heeft het college van B en W geadvi seerd beide panden op de ge meentelijke monumentenlijst te plaatsen. Het is Beijen een doorn in het oog dat behalve de sloop van panden ook het fraaie hoofd gebouw wordt aangetast door een ingrijpende verbouwing. Volgens Beijen zouden de eisen ten aanzien van de uitbreiding moeten worden terugge schroefd. Een andere bezwaarde meende dat het bejaardentehuis in de toekomst helemaal uit de wijk weg moet. Dat laatste is nu precies wat het ge meentebestuur niet wil. "Hand having van het bejaardentehuis op deze plek maakt nieuwbouw echter onontkoombaar", aldus wethouder Waal. Hij legde uit dat de voorgestane uitbreiding minimaal is gezien de normen van het ministerie. Mevrouw Fal- laux (PvdA) noemde de bezwa ren "overdreven" en wees op het grote tekort aan bejaardenhuis- vesting. Raadsleden van alle politieke par tijen hekelden het ontwerp voor de nieuwbouw. PvdA-fractie- voorzitter mevrouw Van der Mo len noemde het plan "Foeilelijk". Karstens (CDA) sprak over "een allerberoerdst ontwerp" en het WD-raadslid De Vries zei "niet te kunnen begrijpen dat men vandaag de dag nog met zo'n voorstel voor de dag durft te ko men". Wethouder Waal, die liet blijken in grote lijnen vast te willen hou den aan het plan, zegde toe op korte termijn contact op te zullen némen met het architectenbu reau om te praten over een aan passing van de nieuwbouw zodat het niet langer als storend wordt ervaren. "Gezien de grote ver scheidenheid aan panden op de wereld moeten meerdere oplos singen voor deze plek mogelijk zijn", aldus de wethouder. DONDERDAG 14 APRIL 1983 LEIDEN - Bewoners van enkele woonschepen aan het Utrechtse Jaagpad hebben ernstige bezwa ren tegen de bouw van een nieuw onderkomen voor de Dienst Reiniging, Havens en Wa renmarkten nabij de Tasman straat. Volgens de bezwaarden is bij het maken van de plannen geen re kening gehouden met de woon schepen aan het Utrechtse Jaag pad. De opslag van stenen, zout en zand, waarvoor het bestaande groen gekapt moet worden, zal volgens hen tot gevolg hebben dat bij harde wind hinder wordt ondervonden van het opstuiven van zand en zout. Het uitbagge ren van de Nieuwe Rijn, ter plaatse van de nieuwbouw, met daaraan gekoppeld een ligplaats voor de vuilnisboten in een nieuw te graven haventje is bij de woonbootbewoners evenmin in goede aarde gevallen. Zij me nen dat hun uitzicht wordt be dorven en dat de toetreding van licht en lucht door de nieuw- t bouw wordt verminderd. De be zwaarden vrezen bovendien voor een waardevermindering van de woonschepen als gevolg van de gewijzigde omgeving. Onvolledig De gemeente wordt door de bewo ners van de woonschepen verwe ten onvolledige voorlichting te hebben gegeven over de nieuw- bouwplannen. Voor een informa tie-avond zijn wel de bewoners van de Zeeheldenbuurt uitgeno digd, maar niet de bewoners van het Utrechtse Jaagpad terwijl die veel dichter op de nieuwbouw wonen. Het vervoer over water zou de woonbootbewoners meer overlast bezorgen dan de bewo ners van de Zeeheldenbuurt. Volgens de gemeente wordt de op slagplaats voor zand en zout zo danig gebouwd dat het opstui ven nagenoeg onmogelijk is. "Bovendien zal de opslagplaats één tot drie meter worden ver plaatst zodat de strook grond tussen de opslagplaats en het wa ter van de Nieuwe Rijn breder wordt en geschikt om beplanting aan te brengen. De opslagplaats zal daardoor grotendeels aan het oog worden onttrokken". Er zal, volgens de gemeente, naar worden gestreefd om door vuil nisboten verzameld afval onmid dellijk af te voeren zodat voor stankoverlast niet gevreesd hoeft te worden. "Overlast of uitzicht op afval in 'het weekeinde zal voorkomen worden. Van een waardevermindering van de woonschepen ten gevolge van de nieuwbouw zal geen sprake zijn omdat De Waard nu eenmaal is aangewezen als industrieter rein", aldus meent de gemeente. Tegelijk met nieuwbouw bij postkantoor Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 Telefoon 071 - 254142. 1. Bank/verzekeraar Soms kan met de (hypotheek bank of verzekeringsmaat schappij een gunstiger rege ling worden getroffen. Daarbij valt dan bijv. te denken aan be taling van een lagere rente of een lager aflosbedrag: aan uit stel van aflosing; aan overgang naar een gunstiger hypotheek- vorm; aan verlenging van de looptijd van de hypotheek. Me neer en mevrouw Petersen zouden er bijv. baat bij kunnen hebben hun hypotheek met le vensverzekering om te zetten in een "gewone" hypotheek met een lager bedrag aan aflos sing dan zij nu als verzeke ringspremie betalen. 2. Koop-huurruil Het kan in bepaalde gevallen zin hebben een poging te doen tot zg. koop-huurruil: zelf of via een makelaar proberen iemand te vinden, die je huis wil kopen en een huurwoning achterlaat. Deze mogelijkheid kan vooral succes hebben, als het huis overwaarde heeft. De eigenaar kan het zich dan permitteren de prijs te laten zakken tot bijv. de bewoonde waarde als tegen prestatie voor het feit, dat de koper een huurwoning ter be schikking stelt. De gemeente geeft bij zo'n ruil altijd woon vergunningen, op voorwaarde dat de woningen over-en-weer niet te groot zijn in relatie tot de gezinsgrootte. Belangrijk is natuurlijk wel dat de eigenaar van de huurwoning met de nieuwe huurder in zee wil gaan. 3. Woonkostentoeslag De mogelijkheid bestaat dat de eigenaar in aanmerking komt voor woonkostentoeslag op grond van de Algemene Bij standswet. Dat kan ook, als de eigenaar loon ontvangt of een andere sociale uitkering. Het kan nl. heel goed zijn dat hij door hoge woonlasten minder ontvangt dan de zg. bijstands- Alleen voor de volgende woon lasten kan in principe bijstand worden verleend: de hypo theekrente (dus niet de aflos sing of premie levensverzeke ring); het eigenaarsdeel van de onroerend-goedbelasting; de premie opstalverzekering; de erfpachtscanon; de kosten van onderhoud, in beginsel gesteld op 50,- per maand. Als deze woonlasten minder be dragen dan de maximale huur- grens voor de huursubsidie, 700, wordt bezien hoeveel huursubsidie de eigenaar ge kregen zou hebben, als hij in een huurwoning met evenveel huur zou wonen. Dat bedrag wordt hem dan als woonkos tentoeslag verstrekt. Wat moeilijker is het als de woonlasten meer bedragen dan 700 per maand. Maar. als u door onvoorziene omstandig heden (bijv. inkomensdaling, werkloosheid) in de proble men bent gekomen, en de woonlasten niet meer bedra gen dan ong. 1000 per maand, zal zonodig ook woonkosten toeslag worden verstrekt. Van de voor bijstand in aanmer king komende woonlasten (zie boven) moet u dan wel eerst 275 zelf betalen. En verder moet u zelf bijpassen het be drag waarmee uw loon of uit kering de bijstanduitkering overtreft. Meneer en mevrouw Petersen blijken niet voor woonkosten toeslag in aanmerking teko- men. De woonkosten, waar voor in principe bijstand zou kunnen worden verleend, be dragen immers 1010 920 hypotheekrente; 40 onroe- rendgoed-belasting en premie opstalverzekering; 50 onder houd). Daarvan moeten zij 275 zelf betalen, zodat resteert 1010 min 275=) 735. Trek ken we dit bedrag af van het loon van meneer Petersen, dan blijft dus 1565 per maand over. En dat bedrag is hoger dan de bijstandsnorm van 1447 voor een gezin. Rekenen we ook de premie levensverze kering tot de woonlasten, dan ontvangen meneer en me vrouw Petersen 162 minder dan de bijstandsnorm. Maar deze premie wordt nu eenmaal niet gerekend tot de woonlas ten, waarvoor bijstand kan worden verstrekt. (Als het huis overwaarde heeft, dus meer waard is dan de hy potheek, dan kan het zijn, dat de woonkostentoeslag alleen verleend kan worden in de vorm van een hypothecaire le ning. Dat is het geval als de overwaarde meer is dan het zg. vrij te laten vermogen. Huurwoning? Hebben eigenaren/bewoners de mogelijkheid om naar een huurwoning te verhuizen als ze de woonlasten niet meer kun nen opbrengen? Het antwoord is: nee (behalve dan de enkelen die erin slagen te ruilen). Zelfs de op dit moment nog bestaan de mogelijkheid tot verhuizing naar een particuliere huurwo ning met een huur van meer dan 350, staat op de nomina tie te verdwijnen. Eigénaren/be.woners kunnen al leen voor een huurwoning in aanmerking komen, als sprake is van een medische indicatie of als ze duidelijk te klein wo nen (en als ±e niet in staat zijn een wel geschikte te kopen). Financiële problemen tellen niet. Zo werd het gezin Petersen niet als woningzoekend geregi streerd. Ze mogen terugkomen bij huisvesting, als het huis on der druk van de financiële pro blemen verkocht is. Pas dan bestaat recht op een huurwo ning. Meestal betekent dat dan plaatsing onderaan de wacht lijst van woningzoekenden en afwachten tot je aan de beurt bent voor een huis van een wo ningbouwvereniging. Ons instituut bepleit al sinds 1978 een recht op registratie van eigenaren/bewoners met financiële problemen. Vorig jaar aarzelde de gemeente raad nog, maar sprak toch uit, dat er in 1983 een oplossing voor dit probleem moest ko men. De nieuwe woonruimte verordening ligt nu in ont werp klaar... zonder een rege ling voor deze groep woning zoekenden. Maar alle hoop is nog niet verloren. Het is de ge meenteraad, die de verorde ning moet vaststellen. De raad mogen we houden aan zijn uitspraak van vorig jaar. O.i. zou een recht op registratie van eigenaren/bewoners met financiële problemen moeten bestaan, als de betrokkenen woonkostentoeslag ontvangen op grond van de Algemene Bij standswet of in principe zou den kunnen ontvangen. Daar bij zou dan, anders dan in de Bijstandswet geldt, ook reke ning gehouden moeten wor den met de aflossing of premie levensverzekering, alsmede met achterstallig onderhoud, dat het woongenot ernstig schaadt en dat beduidend meer kost dan 50 per maand. Als voorwaarde zou kunnen worden gesteld, dat de finan ciële problemen niet kunnen worden opgelost door aankoop van een goedkopere woning en dat koop-huurruil geen kans op succes biedt of vergeefs is geprobeerd Folk Folkclub Horus organiseert vrij dagavond een optreden van het Duo Onbemind in Aniba's Muziekkamer (hoek Heren straat/Witte Singel). Het duo bestaat uit Leo de Kruik en Jan van der Eist, die beiden tevens lid zijn van de Roterdamse groep Sistrum. Zij spelen Ierse, Bretonse en Nederlandse mu ziek, begheleid door accordeon, gitaar, tin whistle, viool en bombarde. Aanvang half ne gen. PvdA De Leidse afdeling van de PvdA houdt vrijdag de maandelijkse ledenvergadering in het Anto- nius Clubhuis. Aanvang acht uur.Aan de orde komen onder meer de regeling van de woon ruimteverdeling en de nieuw- of verbouwplannen van het Leidse Volkshuis. Ruilbeurs (1) De Stichting Comité Tuinstad- staalwijk houdt zaterdag weer een ruilbeurs in "de Linde", Herenstraat 64. Postzegels, sui kerzakjes, munten, ansicht kaarten e.d. kunnen worden aangeboden. Inlichtingen: C. Vinkestijn, Acaciastraat 14. tel. 123692. De zaal gaat zater dagochtend om tien uur open. Ruilbeurs (2) De afdeling Den Haag Omstre ken van de vereniging De Ver zamelaar organiseert zaterdag een extra ruilbeurs in het An- thonius Clubhuis aan de Lange Mare. Oude prentbriefkaarten, munten, postzegels, sigaren bandjes en voorwerpen die met het Huis van Oranje te maken hebben, zijn er te vinden. De beurs duurt van tien tot vier uur. Voor inlichtingen: tel. 070- 550326. Lampie De Leidse straatzanger Lampie geeft vanavond een uitvoering van zijn nieuwe programma "Solo op de Solex". Ditmaal in café 'De Oude Vest', Oude Vest 81. Het programma bestaat uit eigen Nederlands gezongen lie deren. Het begint om tien uur. Drs. P. De kleinkunstenaar Drs. P. treedt zaterdagavond op in buurthuis Groenoord. Hij zingt liedjes en vertelt anedoctes uit zijn loopbaan. Het buurthuis ligt aan de Pasteur straat, dat wegens straatwerkzaamheden elders op het ogenblik het ge makkelijkst via de Maresingel te bereiken is. Aanvang negen Prestatieloop De Leidsche Politie Sport Vereni ging organiseert zaterdag de zeventiende Oranjeloop, een prestatieloop in de Leidse Hout. Deelnemers kunnen zich van tien uur af laten inschrij ven aan de kassa. Ze kunnen kiezen uit de afstanden 2Vz, 5 en 10 kilometer. De start is om elf uur op de atletiekbaan van de Leidse Hout. De baten zijn bestemd voor een goed doel. In- lichtingen: tel. 071-764340. Rommelmarkt Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan houdt de Hooglandse- kerkschool zaterdag van elf tot drie uur een rommelmarkt met verschillende attracties als bal gooien, grabbelton, schimmen tekenen en sjoelen. Bij mooi weer wordt de markt op het schoolplein gehouden en an ders in de gymzaal. De ingang is aan de Koppenhinksteeg. Kaatsen Het kaatsseizoen gaat weer be ginnen en dat zal ook in Leiden merkbaar zijn. Deze Friese sport wordt wekelijks op don derdagavond beoefend in de Leidse Hout, waar de Leidse kaatsvereniging "Wés-Wis" traint (aanvang half zeven). Belangstellenden zijn welkom om een balletje mee te slaan (vanavond voor het eerst dit seizoen). Naast de training worden dit seizoen dertien wedstrijden georganiseerd door de Federatie van Buiten Afdelingen (FBA) binnen de Nederlandse Kaatsbond. Lei den is bij deze FBA aangeslo ten. Voor meer inlichtingen: se cretaris S. Hoitinga, Lavendel- tuin 8, 2724 PE Zoetermeer, tel. 079-412484.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4