c Gematigde PLO- voorman gedood Seveso-gif nog zoek: wie krijgt de zwarte piet? Intelligent sparen. Met unieke voorwaarden. Reis Challenger geslaagd Idi Ami n wil terug om Oeganda te bevrijden Fatach eist verantwoordelijkheid op Sartawi zocht dialoog YS bewapenen Thailand: felle kritiek Vietnam Bank Mees Hope nv MAANDAG 11 APRIL 1983 Buitenland MANAMA (AP) De afgezette Oe- gandese dictator Idi Amin heeft gisteren gezegd, dat hij zijn te rugkeer naar Oeganda voorbe reidt om zijn land van het regime van president Milton Obote te "bevrijden". "Ik ben erg trots en erg blij te kun nen mededelen, dat mijn volk ge vraagd heeft naar Oeganda terug te keren om leiding te geven aan de bevrijdingsstrijd tegen de ti rannie van Obote," zei Amin in een telefoongesprek met Asso ciated Press. Amin belde zelf op uit Jidda in Soedië-Arabie, waarhij met een van zijn twee vrouwen en het merendeel van zijn 23 kinderen in ballingschap leeft. Amin heeft al vaker vanuit zijn bal- lings-oord aangekondigd, zijn land te zullen bevrijden. Zijn aanhang onder de Oegandese be volking zou echter zeer gering zijn. LONDEN - Meer dan 500 nabe staanden van de 255 Britse mili tairen die vorig jaar tijdens de oorlog om de Falklandeilanden om het leven kwamen, zijn het afgelopen weekeinde op de ei landen aangekomen om er de graven van hun familieleden te bezoeken. Door Henk Dam Het is de eerste keer dat de nabe staanden de gelegenheid hebben gekregen de graven van de mili tairen te zien. Zij zullen niet al leen de erebegraafplaatsen op de Falklandeilanden bezoeken, Nabestaanden bezoeken de Falklands maar ook de plaatsen waar vorig jaar het hevigst strijd werd ge voerd. Het gaat onder meer om Bluff Co ve, Ajax Baai, Goose Green en Darwin. Tijdens het bezoek van de familieleden zal een 2,5 meter hoge gedenksteen worden ont huld met daarop de namen van alle Britse slachtoffers van de oorlog. Ook zal de groep de gele genheid worden geboden kennis te maken met de bevolking van de archipel. De Britten zijn zaterdag via Uru guay aangekomen in San Carlos, de baai van waaruit de Britse mi litairen destyds begonnen met de herovering van de Falklandei landen. Daar is onder andere ko- lonol „H" Jones begraven, die als een van de grootste helden van de oorlog beschouwd wordt. Zaterdag kregen de familieleden van de militairen die bij San Car los begraven liggen, de gelegen heid in alle rust en stilte de laat ste eer te bewijzen. Gisteren werd bij de begraafplaats een emotionele kerkdienst gehou den. JERUZALEM/LISSABON (GPD) - Het slot van het zestiende congres van de Socialisti sche Internationale (SI) in Lissabon is gisteren overschaduwd door de moord op Issam Sartawi, naaste medewerker van PLO-leider Yasser Arafat. Volgens een PLO-verklaring zou de Israëlische geheime dienst verantwoordelijk zijn voor de moord, maar vanuit Damascus claimde de „Revolutionaire Raad van de Fatach-beweging" de verantwoordelijkheid. De Portugese televisie meldde gisteravond dat een verdachte van de moord is aangehouden, maar de politie wilde dit bericht bevestigen noch ontkennen. Issam Sartawi De Fatach-beweging is een van de PLO afgesplitste en door Aboe Nidal geleide pro-Syrische groe pering die zich verzet zich tegen elke vorm van dialoog met Israël. Sartawi stond bekend als voor stander van toenadering tot pro gressieve Israëli's en wenste via onderhandelingen tot een vre desregeling in het Midden-Oos ten te komen. Zijn gematigde op stelling kwam hem op verlies van zijn zetel in de Palestijnse Nationale Raad te staan, toen dit „parlement in ballingschap" in februari in Algiers vergaderde. Sartawi werd gistermorgen in de hal van het hotel opgewacht door een man, die rustig op hem afliep en vervolgens met een pistool enkele schoten op hem afvuurde. De dader wist in de verwarring te ontkomen. Sartawi was op slag dood; enkele omstanders raak ten gewond. Issam Sartawi vertrouwde onlangs zijn Israëlische gesprekspartner Aryeh Eliav toe dat er al 23 pogingen tot aanslagen op zijn leven waren gepleegd. Het was samen met Eliav dat Sartawi in 1978 van de Oosten rijkse kanselier Kreisky een prijs uitgereikt kreeg voor zijn inspannin gen om vrede in het Midden-Oosten te stichten. De afgelopen maanden voerden beiden, Sartawi namens de PLO en Eliav namens Israël, on derhandelingen over het uitwisselen van de krijgsgevangenen. Eliav sprak gisteren de hoop uit dat ondanks het verdwijnen van het toneel van Sartawi deze onderhandelingen toch voortgezet zullen wor den. Eliav beschreef Sartawi als een trots Palestijn en dapper man, die wist dat de dood voor de deur stond en desondanks door bleef vechten voor de vrede. Issam Sartawi had niet altijd tot de gematigde Palestijnen behoord. Twee jaar na zijn toetreden tot de Fatah-beweging in 1967 richtte hij zijn eigen Actiecomité voor de Bevrijding van Palestina op. Aan het hoofd van deze beweging leidde hij in 1970 een aanslag op een Israëlisch vliegtuig in Munchen. In de daaropvolgende jaren onderging Sartawi een wezenlijke verandering in zijn opvattingen. In 1976 behoorde hij tot de eerste groep Palestijnen die onder auspiciën van de Franse Pierre Mendes-France de dialoog met het Israëlische vredeskamp aanging. Als gematigd Palestijn was Sartawi de laatste tijd vaak ook de verbin dingsman die toenadering zocht tot de politieke partijen en regeringen in West-Europa. Tijdens de laatste bijeenkomst van de Palestijnse Na tionale Raad in februari dreigde Sartawi met ontslag omdat hij niet in de gelegenheid werd gësteld de vergadering toe te spreken vanwege zijn aandringen op een voortzetten van de dialoog met de Israëliërs. Het was gisterochtend juist de Israëlische Mati Peled, medeoprichter van de Israëlische Raad voor Palestijns-Israëlische vrede, die als eerste de vrouw van Issam Sartawi op de hoogte stelde van de moord op haar echtgenoot. De delegaties van de SI waren zeer onder de indruk van het gebeur de. PvdA-leider Den Uyl noemde Sartawi's dood een slag voor de genen die via onderhandelingen vrede in het Midden-Oosten wil len bereiken. Soortgelijke ver klaringen kwamen van andere delegaties, onder meer van de Westduitse voorzitter van de So cialistische Internationale, Willy Brandt. De Israëlische onderminister van buitenlandse zaken, Yehuda ben Meir, bestempelde gisteren de moord op Issam Sartawi als nóg een bewijs dat de PLO niets an ders is dan een bende terroristen, die zelfs elkaar uitmoorden. In het kleine Israëlische vre deskamp heerste echter een ver slagen stemming. Zeven jaar ge leden waren zij de dialoog met de gematigde Palestijnen begon nen. Sartawi is niet de eerste in de reeks van die gematigden die de afgelopen jaren werden ver moord. De PLO-vertegenwoordi- gers in Londen, Parijs en Brussel hadden eerder een zelfde lot on dergaan. Verantwoordelijk voor al deze exe cuties was en is ook deze keer, volgens eigen zeggen, de Aboe- Nidalgroep. Een radicale groepe ring die in 1974 uit de PLO trad en vervolgens met steun van Irak en later Syrië de Palestijnse strijd op gewelddadige wijze voert, ook binnen eigen gelede ren. Aboe Nidal, ofte wel Sabry el Banna, een voormalig luite nant van de Fatah, wordt ook verantwoordelijk gesteld voor de aanslagen op de PLO-vertegen- woordiger in Koeweit en op de Egyptische Yousef Sibai, een van de vertrouwelingen van pre sident Sadat van Egypte. Al in 1978 verkondigde Aboe Nidal in een interview met een Spaan se krant dat PLO-leider Arafat dood moest, omdat hij de gewa pende strijd voor de bevrijding van Palestina zou tegenhouden en dus een verrader was van de Palestijnse zaak. Zijn plannen om Issam Sartawi te vermoorden heeft hij eveneens nooit onder stoelen of banken gestoken. De Thaise premier Tinsulanonda (tweede van links) inspecteerde giste ren een partij Vietnamese wapens die door soldaten van zijn land in beslag zijn genomen, tijdens een van de recente confrontaties aan de grens met Cambodja. (Foto api BANGKOK (AFP/UPI) - De Ver enigde Staten zijn het afgelopen weekeinde begonnen Thailand via een luchtbrug te voorzien van geavanceerde wapens. Dit ge beurde op verzoek van Thailand en is gestuit op felle kritiek van Vietnam. Zaterdag kwamen er in Bangkok luchtdoelraketten aan en van daag worden er twee Amerikaan se transportvliegtuigen verwacht Brandt herkozen ALBUFAIRA (AFP) - De West duitse oud-bondskanselier Willy Brandt is gisteren herkozen als voorzitter van de Socialistische Internationale (SI). Dat gebeurde op het congres van de organisa tie dat sinds donderdag in Albu- feira, in Zuid-Portugal, werd ge houden. Oorvijg Een onderwijzer die een leer ling slaat, mag de daaruit voortvloeiende gerechtelijke kosten als aftrekpost voor de belastingen opvoeren. Dit heeft een rechtbank in West- Berlijn bepaald. De leerkracht had een weer spannige scholier tot twee keer toe een oorvijg toege diend waarop hij wegens het toebrengen van lichamelijk letsel veroordeeld werd tot betaling van een boete en van de proceskosten. Corsica In Ajaccio op Corsica zijn dit weekeinde in twintig minu ten negen bommen tot ont ploffing gekomen. De explosies veroorzaakten schade aan apartementen en auto's van personen die af komstig zijn van het Franse vasteland. Er waren geen per soonlijke slachtoffers. Miss World Britse beleggers krijgen een unieke kans om iets moois met hun geld te doen. Vanaf donderdag kunnen zij aande len kopen in Miss World, De grote man hierachter is Eric Morley, voorzitter van de Miss World Group, een on derneming die zich bezig houdt met de organisatie van de jaarlijkse uitverkiezing van de mooiste vrouw ter we reld. Om een idee te krijgen: alleen al aan de verkiezing van Miss World verdiende Morleys be drijfje in 1980 200.000 gulden, in 1982 600.000 gulden, ter wijl de winst voor dit jaar op 1,2 miljoen is begroot, te dan ken aan een aantal lucratieve kontrakten. CAPE CANAVERAL (UPI/AFP/ DPA) - Het Amerikaanse ruim teveer Challenger is zaterdag avond teruggekeerd op aarde. Het landde op de betonnen lan dingsbaan van de luchtmachtba sis Edwars in de Majave-woestijn in Californie. Daarmee kwam een einde aan een succesvolle eerste vlucht van dit tweede Amerikaanse ruimteveer. Deze had vijf dagen geduurd. De landing, voor het eerst op een betonnen baan, verliep feilloos. De ook verder vrijwel perfecte vlucht werd uitgevoerd door vier astronauten, de vliegers Karol Bobko en Paul Weitz, en de we tenschappelijke onderzoekers Story Musgrave en Donald Pe terson. Het ruimteveer zelf stelde de be manning voor geen enkel pro bleem, zodat zij zich alleen met de experimenten konden bezig houden. Hoogtepunt vormde de ruimtewandeling van ruim vier uur in de geopende laadruimte van het veer door Musgrave en Peterson, de eerste ruimtewan deling door Amerikanen na bijna tien jaar. Hun geheel nieuw ontworpen wit te ruimtepakken bleken perfect te werken. Alle opdrachten tot reparatie van een 'defect' bij wij ze van proef konden zij pro bleemloos uitvoeren met ge bruikmaking van hun speciale gereedschap. Nog vrijdag oefen den de astronauten opnieuw de rendezvous-manoeuvre om vol gend jaar een defecte satelliet te kunnen repareren. Enige smet op de vlucht was een probleem met de communicatie satelliet Tdrs-a, die de Challen ger uit zijn laadruimte lanceerde. Deze zwaarste en modernste ver met 155 mm-Howitzers en muni tie. Ook leveren de Verenigde Staten sneller dan aanvankelijk de bedoeling was militair mate rieel aan Thailand dat al was aan gekocht. Vietnam leverde kritiek op de luchtbrug en sprak tegen dat Vietnamese troepen de afgelo pen week op Thailands gebied zijn doorgedrongen. Het officiële Vietnamese communistische dagblad noemde de beschuldi ging dat Vietnam Cambodjaanse burgers heeft aangevallen en de Thailandse veiligheid bedreigt een lastercampagne van Was hington. Onder het voorwendsel wordt de grootste hoeveelheid wapens sinds jaren naar Thai land gestuurd, aldus het blad. Het schreef dat de Verenigde Staten de huidige situatie uitbui ten om voorbereidingen te tref fen voor Amerikaanse militaire aanwezigheid in Thailand. Bij infiltraties van Vietnamese sol daten vanuit Cambodja in Thai land zijn de afgelopen tien dagen 250 Vietnamese soldaten gedood en "talrijke" anderen gewond, zo heeft het Thaise leger zaterdag bekendgemaakt. Volgens een voorlopige balans zijn bij ge vechten meer dan 500 burgers gedood of gewond. De Westduitse regering heeft dit weekeinde de Franse regering officieel verzocht een nieuw onderzoek in te stellen naar de 41 vaten met zwaar chemisch afval, afkomstig uit het Ita liaanse Seveso. In een brief van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken aan de Franse minister van milieuza ken Bouchardeau wordt eraan herinnerd dat de vaten voor het laatst zijn waargenomen in Saint Quentin in Noord-Frank rijk en wel op 20 september 1982. Aan het doorschuiven van de zwarte piet in deze mysterieu ze milieu-affaire is daarmee geen einde gekomen. Volgens de Westduitse autoriteiten hebben documenten die de mammoetonderneming Man- nesmann via zijn Italiaanse dochteronderneming liet over komen, geen enkele aanwij zing voor een definitieve ver blijfplaats van de met zwaar dioxine-gif gevulde vaten op geleverd. door Hans Geleijnse en Hein ten Kortenaar Volgens het Westduitse ministe rie blijkt uit deze, vrijdag uit Rome gearriveerde, documen ten dat Mannesman Italia van de Zwitserse chemie-gigant Hoffmann-Laroche opdracht had gekregen het giftig afval tijdelijk naar een land buiten Italië te transporteren. Daartoe werd de Franse firma Spelidec ingeschakeld, via bemiddeling van een Zwitsers bedrijf, dat in opdracht van Mannesman Ita lia een draaiboek voor de op ruiming van het afval had op gesteld. Bij de Mannesmann-documen- ten behoorde een schriftelijke verklaring van Spelidec, waar uit moet blijken dat het afval op volkomen legale wijze en met inachtneming van1 milieu bepalingen was opgeslagen. Waar, blijft onduidelijk, ook al beroept Spelidec zich op een brief van een Westduitse afval verwerkingsbedrijf. Want, zeg gen de Westduitsers, die brief dateert van 30 november '81 en kan niet dienen als het bewijs dat het afval ruim een jaar later op legale wijze is opgeruimd. Bovendien moest ook volgens deze brief eerst toestemming worden verkregen van de auto riteiten, en die is nooit gege- Op deze wijze kaatsen de West duitse autoriteiten de bal weer terug naar de Fransen. En naar de oorspronkelijke opdracht gever Hoffmann-Laroche, want volgens Bonn moet men bij deze onderneming op de hoogte zijn van de plaats waar het gif zich bevindt. Up 10 oktober werd van Italiaan se zijde gemeld dat Seveso de finitief dioxynevrij was. De laatste resten van het zware vergif, dat ruim zes jaar eerder over het Noorditaliaanse dorp was verspreid, waren in de loop van de nacht weggehaald. Het ging om 2200 kilogram ver giftigd materiaal uit de chemi sche fabriek Icmesa, dat in 41 verzegelde vaten was geborgen en per vrachtwagen onder poli tiebegeleiding werd vervoerd naar Ventimiglia, waar het de Italiaans-Franse grens passeer de, op weg naar zijn definitieve geheime bestemming. Het was net resultaat van de overeenkomst tussen de Ita liaanse autoriteiten en de Zwit serse maatschappij Givaudan, eigenaresse van de Icmesa-fa- briek, en behalve dat het ver voer 's nachts plaats vond, was er niets geheimzinnigs aan. Het bericht werd door de hele Europese pers overgenomen en op een persconferentie offi cieel bevestigd door de Ita liaanse regeringscommissaris voor Seveso, Luigi Noé. Het doet daarom vreemd aan, dat er een half jaar overheen ging voordat er in Frankrijk alarm werd geslagen door de milieu beweging „Greenpeace" en dat de Franse autoriteiten daarop in opperste verbazing reageer den. Pas na een maandenlange stilte bfijkt nu ineens, dat het gevaarlijke transport, eenmaal over de Italiaanse grens, door niemand meer is gecontroleerd en dat geen enkele officiële in stantie er ook maar het vaagste idee van heeft waar de dioxyne gebleven is. Het privé-onder- zoek van „Greenpeace" wijst uit, dat het gevaarlijke spul eerst naar Marseille is vervoerd en vandaar naar Saint Quentin in Noord-Frankrijk, maar daar houdt het spoor op. Uit Zwitserland laat Givaudan weten, dat het de opdracht voor het transport heeft gege ven aan het Italiaanse filiaal van de Duitse transportfirma Mannesmann. Mannesmann meldt uit Milaan, dat het de zaak heeft uitbesteed aan het Franse bedrijf Spelidec, dat op zijn beurt schijnt te ontkennen op de hoogte te zijn van de eindbestemming. In Brussel en Bonn worden nu ook de Europese Commissie en de Duitse regering onge rust, en overal worden be schuldigende vingers uitgesto ken naar de vorige in de rij, zo dat de beschuldigingen uitein delijk allemaal terecht komen bij de Italiaanse autoriteiten, die het giftransport het eerste over hun grens geschoven heb ben. ADVERTENTIE De Meesrente-rekening combineert een hoge rente met ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. bindingskunstmaan die tot dus verre in de ruimte is gebracht kwam daardoor niet helemaal in zijn goede baan, maar dit zou nog kunnen worden hersteld. De Challenger is lichter gemaakt dan het eerste Amerikaanse ruimteveer Columbia dat al een aantal vluchten maakte en thans wordt gereviseerd voor een nieu- De Challenger landde zaterdag avond even voor negen uur vrij wel precies op tijd om 20.54 Ned. tijd, zodat de vlucht vijf dagen en 24 minuten duurde. In totaal moeten er vier Ameri kaanse ruimteveren komen. Het derde, de 'Discovery', is in aan bouw en moet begin 1984 gereed komen, het vierde, de 'Atlantis', een jaar daarna. HOGE VRIJE OPNAME. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure december maand zelfs tot f 6.000.- MEERGELD NODIG Dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2uo opna mekosten over het bedrag boven de vrije opname 6% RENTE. Het percentage wordt maandelijks vooraf vast gesteld. In april 1983 bedraagt het 6%. ONROERENDGOED Zonder opzegtermijn of opnamekosten kunt U bij aanschaf van onroerend goed vrij over het gehele tegoed beschikken. Bestrijding Iraanse olievlek De Meesrente - rekening. TFuroiMmDAi n„i1 Ji. ^/r\L-v 11/7." V TEHERAN (DPA) - De Iraanse leider Ayatollah Chomeini heeft gisteren verklaard dat zijn land bereid is de olievervuiling in de Perzische Golf te bestrijden, mits president Saddam Hoessein van Irak garandeert dat het gebied bij Nowruz waar de olie na een Iraaks bombardement uit voor de kust gelegen bronnen stroomt, niet zal worden aangevallen Chomeini stelde dat "buitenlandse propaganda" ervoor had gezorgd dat Iran verantwoordelijk wordt gesteld voor de grootscheepse olievervui- ling, terwijl Irak de schuldige is. Wijdurven elke vergelijkingaan. 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13: (070)924031; Ruychrocklaan 171(070)2440 80.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9