CDA en WD zijn het oneens Hulp Indonesië gehandhaafd Zuidafrikaans koor haakt af Dordtenaren boos om gif-onderzoek Scheveningen: bloot mag C Verdachte wijk niet schoon Strijd om uitkeringen Frisse lucht bepleit voor marechaussee ;o de Groot herdacht Alle werknemers van RDM krijgen ontslag Eind 1982 is aanzienlijk meer gebouwd Leids Bedrijfsleven pak je hans! Q MAANDAG 11 APRIL 1983 DEN HAAG (ANP) - Burgemeester Schols van Den Haag is niet van plan de komende zomer op te treden tegen naakte zonaan- bidders en aanbidsters op de Scheveningse stranden. De burge meester schrijft dit in een ontwerpbrief aan de Centrale Kerke- raad van de Hervormde Gemeente in Scheveningen. De kerkeraad had gevraagd om maatregelen tegen het ontkleed recreëren, "zodat het voor hen die op godsdienstige of principië le gronden de christelijke of voor de mens eerbare zeden willen handhaven, mogelijk is 's zomers ongehinderd en zonder erger nis op het strand te vertoeven". Hoewel naakt recreëren alleen is toegestaan op naaktstranden, lijkt het de burgemeester niet opportuun om de politie op de naaktlopers en -loopsters af te sturen. Er komen bij het gemeen tebestuur nauwelijks klachten binnen, zo schrijft hij in zijn ant woord aan de kerkeraad. "Velen ervaren het ontkleed recreëren klaarblijkelijk niet meer als aanstootgevend". Schols wil nog wel bezien, of in de folder die ter gelegenheid van de invoering van de nieuwe algemene politie verordening zal worden verspreid, een aanbeveling kan worden opgenomen om zich "in het belang van andersdenkenden" alleen op de daar voor aangewezen stranden helemaal bloot te geven. Binnenland Uit vrees voor rellen in Z-Limburg WITTEM (ANP) - Een koor van blanke leerlingen van een school uit het Zuidafrikaanse Pretoria heeft gisteren een bezoek aan Zuid-Limburg voortijdig beëin digd uit beduchtheid voor "rel len" van de kant van tegenstan ders van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Het koor heeft afge zien van de opluistering van een eucharistieviering zaterdag avond in de parochiekerk van het Wittemse kerkdorp Meche- len in Zuid-Limburg om zoals pastoor H. de Wit de kerkgangers meedeelde "amok in de kerk te voorkomen". De Wit en diverse parochianen wa ren niet te spreken over de actie van tegenstanders van de apart heidspolitiek omdat het hier een kinderkoor (de meeste van de 70 leden waren dertien tot zestien jaar) betrof. "Die hebben met po litiek niets te maken". Het koor is inmiddels doorgereisd naar België. De tegenstanders, onder wie leden van de PSP- en PPR-afdelingen in Zuid-Limburg, hadden ge dreigd met demonstraties als het aangekondigde optreden toch zou doorgaan. Enkele demon stranten waren wel met spandoe ken bij de kerk verschenen en deelden pamfletten uit waarin het optreden van het blanke koor werd beschouwd als "een erken ning van het bandiete regime in Zuid-Afrika en een aanfluiting van de oproep van zwart Zuid- Afrika aan de wereld om solidair te zijn met de gediscrimineerde zwarte bevolking". Sietse Bosgra van het comité Boy cot Zuid-Afrika heeft de demon stranten in Zuid-Limburg laten weten dat hij van de minister van buitenlandse zaken opheldering verlangt over het verblijf van het omstreden koor in Nederland. Volgens hem hadden deze zan gers geen visum mogen ontvan gen aangezien dit niet strookt met de poütiek van Nederland ten opzichte van Zuid-Afrika. DORDRECHT (ANP) - Bewoners van een door de overheid als "schoon" aangemerkt gebied in de Dordtse woonwijk Merwede- polder zijn uiterst verontwaar digd, nadat ze zaterdag na korte tijd graven twee verdachte vaten en een blauwe substantie op groeven vlak onder het maai veld. Die recente vondst heeft de DEN HAAG (GPD/ANP) - CDA en WD staan lijnrecht tegenover elkaar in hun uitleg van het kabinetsplan om de sociale uitkeringen op 1 oktober met twee procent te verlagen. De VVD zegt dat die korting in elk geval moet doorgaan, het CDA stelt dat afhankelijk van overeenstemming met de ambtenarenbonden over het inleveren van loon voor korter werken. De fractieleiders De Vries en Ed Nijpels bestreden elkaar het afgelopen weekeinde via de radio. Volgens De Vries (CDA) „ver koopt" zijn WD-collega de kabi netsplannen verkeerd. „De kor ting op de uitkeringen is duide lijk een voorwaardelijke maatre gel, die niet doorgaat als er bij de ambtenaren niets gebeurt. In dat geval moeten we van de uitkerin gen afblijven", aldus De Vries." Hij beroept zich daarbij op de uitspraak van premier Lubbers, dat de ingreep in de uitkeringen zal worden „heroverwogen" als een akkoord over arbeidstijdver korting Voor ambtenaren uit blijft. Lubbers zei vrijdagavond, nadat het kabinet overeenstemming had bereikt over een pakket van bijna twee miljard gulden aan bezuinigingen, dat het totaal-be drag in elk geval overeind blijft. Als de korting op de uitkeringen per 1 oktober uitblijft, moet de daarmee gemoeide f225 miljoen door een andere inkomensmaat- DEN HAAG (GPD) - WD-kamer- lid Evenhuis wil dat staatssecre taris Hoekzema (defensie) vóór de zomer een onderzoek laat ver richten naar de omstandigheden waaronder personeel van de ma rechaussee aan de grens moet werken. Veel marechaussees tobben met hun gezondheid, doordat ze bij het controleren van paspoorten'in een wolk van uitlaatgassen staan. Evenhuis, die voorzitter is van de vaste commissie voor defensie in de Tweede Kamer, deelt de ver ontwaardiging van de Mare- chaussevereniging over het uit blijven van een onderzoek. De klachten betreffen misselijk heid, hoofdpijn, irritatie en ver minderde interesse. De belan- regel worden gevonden. De Vries zei voor de radio dat daar voor dan maar in de begroting voor 1984 een oplossing moet worden gezocht. "Geen koppeling" WD-fractielieleider Nijpels zegt dat er „geen sprake is van een koppeling tussen de ambtena rensalarissen en de uitkeringen". Ongeacht de uitkomst van het overleg over arbeidstijdverkor ting voor overheidspersoneel, zal de korting op de sociale uitkerin gen moeten doorgaan, meent hij. Volgens Nijpels is dat de af spraak, en dient het CDA zich daaraan te houden. „Het zou een slechte zaak zijn als het CDA in oktober een andere kant op blijkt te willen". De Vries acht een koppeling tus sen de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen echter van wezenlijk belang. „Tot voor kort waren beiden gekoppeld aan de loonontwikkeling in het bedrijfs leven. Nu dat niet langer betaal- baar is, moet je ambtenaren en uitkeringsgerechtigden als over heid wel zo dicht mogelijk bij el kaar houden", vindt de CDA- fractieleider. „We zullen het nog wel uitvechten met de WD", kondigt De Vries monter aan. Maar ook met de vakbonden van overheidsperso neel krijgt hij het aan de stok. Voorzitter Van der Schreur van de algemene centrale AbvaKabo beschuldigde het kabinet dit weekeinde van „chantage", om dat het de ambtenaren verant woordelijk stelt voor zowel een oplossing van de jeugdwerkloos heid (een uur arbeidstijdverkor ting per week zou werk schep pen voor 20.000 tot 25.000 jonge ren) als voor de positie van de uitkeringstrekkers PvdA: opheldering Waarnemend PvdA-frac,tieleider Meijer wil van premier Lubbers onverwijld de tekst van de rege ringsbesluiten over de Voor jaarsnota met betrekking tot de aangekondigde extra korting op de sociale uitkeringen. Meijer vindt dit noodzakelijk nu de coa- liteipartijen CDA en WD na drukkelijk een fundamenteel verschillende uitleg geven aan de inhoud van het kabinetsbe sluit terzake, aldus een woord voerder gisteren. De PvdA-fractie zal aan de hand van de concrete plannen bepalen of het kabinet op korte termijn moet worden gevraagd om een nadere toelichting in de Tweede Kamer. Meijer, die de in Portugal verblijvende fractieleider Den Uyl vervangt, heeft inmiddels aangekondigd vandaag in schrif telijke vragen te zullen aandrin gen op publicatie van de kabi netsbesluiten. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Tunis Na afloop van de plechtigheid ter herdenking van de 400ste geboortedag van Hugo de Groot legde prinses Juliana zaterdag in de Nieuwe Kerk te Delft een krans bij het grafmonument van de beroemde Nederlander. onbew. geheel bew. motregen regenbui licht bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. zwar bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. DELFT (ANP) - In aanwezigheid van prinses Juliana heeft zater dag in de Nieuwe Kerk in Delft een nationale plechtigheid plaatsgehad ter herdenking van de 400ste geboortedag op 10 april (in Delft) van Hugo de Groot. Prof. dr. S. Dresden, oud-presi dent van de Koninklijke Neder landse Academie van Weten schappen, hield een rede over "Hugo Grotius, beeld van een verbannen intellectueel". De bij drage van Hugo de Groot aan het internationaal recht werd uiteen gezet in een toespraak door de president van het internationale hof van justitie, mr. T.O. Elias. De plechtigheid werd besloten met een kranslegging op het grafmonument in de Nieuwe Kerk door prinses Juliana. AMSTERDAM - In de Hol landse Plantage aan de Plan tage Middenlaan in Amster dam is gisteravond de jaarlijke herdenking gehouden van de joodse slachtoffers van het nazi regime. Ruim 400 mensen, voor een groot deel afkomstig uit de joodse gemeenschap, stonden met name stil bij de herdenking van de. opstand m het ghetto van Warschauw, die gisteren precies 40 jaar geleden uitbrak. Voorzitter Henoch Wasberg van de Nederlandse Zionistenbond hekelde tijdens de herdenking de hemieuwe agressie tegen jo den door middel van de door bedrijven uitgegeven niet-jood- verklaringen. (Foto ANP). bewoners van deze wijk, waar in twee buurten gif in de bodem werd aangetroffen, gesterkt in de overtuiging dat het vorig jaar in de wijk uitgevoerde bodemon derzoek onvolledig is geweest. Dat is meegedeeld door de voor zitter van de vereniging Actieco mité Vervuiling Merwedepolder J. Vermeer. In de op een vroegere vuilnisbelt gebouwde Merwedepolder moe ten 106 woningen worden afge broken, omdat het te riskant zou zijn de grond daaronder af te gra ven. In eer) belendend gebied wordt de verontreinigde grond ten dele afgegraven. De bewo ners van de daar staande 162 wo ningen zullen die tijdelijk moe ten verlaten. De 35.000 kubieke meter grond die hier moet worden verwijderd gaat naar het gebied waarin de af te breken woningen staan. Het recentelijk door de provincie Zuid-Holland bekend gemaakte saneringsplan, waarin die maat regelen staan, voorziet verder in afdekking van de gifgrond met een meter dikke laag klei. Tot 30 april bestaat er gelegenheid bezwaar aan te tekenen tegen het plan. Daar zal masaal gebruik van worden gemaakt, aldus Ver meer. De bewoners houden vol gens hem vast aan hun eis, dat, nu gebleken is dat van een werkelijke sanering geen sprake kan zijn, de eigenaren en de huurders van alle woningen in staat moeten worden gesteld el ders woonruimte te betrekken. Na de vondst van zaterdag heeft het college van burgermeester en wethouders van Dordrecht di rect nader overleg met de bewo nersvereniging en met het pro vinciaal bestuur toegezegd. Zaterdagavond om acht uur zijn de graafwerkzaamheden gestaakt, omdat, aldus voorzitter Vermeer, het gelijk van de bewoners is aangetoond en de overheid daar niet omheen kan. China waarschuwt Nederland weer PEKING (AFP/Reuter) - China heeft Nederland er het afgelopen weekeinde opnieuw voor ge waarschuwd dat de opening van een luchtlijn tussen Amsterdam en Taiwan kan leiden tot een ver dere verslechtering van de be trekkingen. Het nieuwsagentschap Nieuw-Chi- na en Radio-Peking haalden een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken aan die de waarschuwing uitte in ant woord op een Nederlands memo randum. In dit memorandum, dat een reactie is van Den Haag op een Chinese protestnota, stelt de Nederlandse regering zich op het standpunt dat zij niet de be- voegheid heeft contacten te ver bieden tussen de particuliere luchtvaartmaatschappijen uit Nederland (Martin Air) en Tai wan die de luchtlijn gaan onder houden. De Chinese woordvoer der bestreed deze opvatting ech ter. ROTTERDAM (ANP) - Alle 3100 werknemers van de vorige week failliet verklaarde Rotterdamse Droogdok Maatschappij (onder deel van RSV) hebben zaterdag ochtend een ontslagbrief in de bus gekregen. Een deel van hen, ongeveer 1730 man, trof een tweede brief aan, waarin hun wordt aangeboden volgende week in dienst te treden van de nieuw opgerichte defensie b.v. van RDM. De overige 1365 perso neelsleden zijn ontslagen. Zij werkten voornamelijk in de op geheven offshore-afdeling en in de reparatiesector van de RDM. Vandaag en morgen worden de ontslagen RDM'ers ontvangen in de kantine op de werf in Beij- plaat. Het gewestelijk arbeidsbu reau is met 23 man vertegen woordigd om de ontslagen men sen met raad en daad bij te staan. Ook het GAK en de vakorganisa ties zullen op de bijeenkomsten vertegenwoordigd zijn om de ontslagen werknemers van ad vies te dienen. Voor een deel van de ontslagen pe- roneelsleden bestaat nog een kans dat zij binnenkort weer aan de slag kunnen in de nieuw op te richten reparatie-bv. Tijdens het weekeinde is nog onderhandeld met het Zweedse bedrijf Scan marine en de scheepswerf Boele over hun deelneming in de repa- ratiewerf. De gemeenteraad van Rotterdam ging afgelopen donderdag in principe akkoord met een steun verlening van 10 miljoen gulden aan RDM-reparatie, waar voor 480 van de 700 man personeel werk zou zijn. Een van de be langrijkste voorwaarden voor het slagen van dit plan is, dat de bedrijfsvereniging voor de metaalindustrie er van afziet de uitkeringen van de ontslagen RDM'ers terug te vorderen van de nieuwe reparatie-b.v. Burgemeester en wethouders van Middelburg willen de met slui ting bedreigde RSV-dochter Ij zergieterij Middelburg een maand langer garantie verlenen om de uitbetaling van de lonen over april mogelijk te maken. Op 21 februari besloot de raad van Middelburg om aan de werkne mers van de ijzergieterij een sala risgarantie te verlenen over de maanden februari en maart. In die tijd zou worden geprobeerd een oplossing te vinden voor de met sluiting bedreigde gieterij. Minister van Aardenne (economi sche zaken) besloot in februari om de ijzergieterij, een van de modernste gieterijen in Neder land, geen boedelkrediet te ver lenen. Middelburg heeft de giete rij door het verlenen van de sala risgarantie de mogelijkheid wil len bieden een oplossing te vin den. Maar dat is nog niet gelukt. Wel heeft de directie van de ijzer gieterij kans gezien om het be drag van de lonen over februari terug te betalen. Door opschui ving van het garantiekrediet tot en met april hoopt men nu als nog de ijzergieterij te kunnen redden. AMSTERDAM (ANP) - De pro- duktie in de bouwnijverheid is in het vierde kwartaal van 1982 fors gestegen. Dit hield behalve met gunstige weersomstandigheden verband met een forse toene ming van de in aanbouw geno men werken, vooral bij de wo ningbouw, maar ook bij de utili teitsbouw, zo valt te lezen in het kwartaalverslag van de Neder- landsche Bank. Wat de woningbouw betreft ken merkte het vierde kwartaal zich door een verhoogde uitgifte van subsidiebeschikkingen. Het to taal aan uitgegeven beschikkin gen voor gesubsidieerde wonin gen kwam daarmee voor 1982 ui4 op 112.100, wat bijna overeen kwam met het woningbouwpro gramma voor 1982, dat in maar4, van dat jaar was vastgesteld ,oj 115.000 woningen. In de vrije woningbouwsector lie) het aantal afgegeven bouwvei gunningen voor het eerst sind de sterke daling in het vierc kwartaal van 1981 weer wat op De werkloosheid bleef in de bouv sector het hoogst. Deze bedroe in februari van dit jaar 27,7 pc4 In de metaalnijverheid was di cijfer 17 pet. In zijn welkomstwoord herinnerde de burgemeester van Delft, mr. R.M. Gallas, aan de afgelopen dinsdag op zo tragische wijze om het leven gekomen zes stadgeno ten en sprak namens alle aanwe zigen zijn medeleving met de na bestaanden uit. Hierna werd een korte stilte in acht genomen. Uit het literaire werk van Grotius droeg de acteur Henk van Ulsen voor uit onder meer Christus Pa- tiens. Stedelijke ensembles en een jeugdkoor brachten werken ten gehore uit de 16de en 17de eeuw. Onder de ongeveer 1200 aanwezigen bevonden zich on der anderen de ambassadeurs van Zweden en Polen en minis ter mr. F. Korthals Altes (justi tie). DEN HAAG/JAKARTA (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) vindt de economi sche problemen van Indo nesië zo groot dat de inter nationale hulp van de z.g. IGGI-landen minstens op hetzelfde niveau moet lig gen als vorig jaar. De Intergouvernementale Groep voor Indonesië, waarin twaalf in dustrielanden onder voorzitter schap van Nederland hun hulp bundelen, bracht vorig jaar 2,1 miljard gulden op tafel. Overi gens wil minister Schoo, om aan voldoende geld te komen, dat be halve de "pure hulp" ook gepro beerd wordt commerciële ban ken als financier in te schakelen. Dit heeft de woordvoerder van de minister vanuit Jakarte ver klaard. Minister Schoo brengt, vooral als IGGI-voorzitter, een tiendaags bezoek aan Indonesië. Tijdens dit bezoek is onder meer vastgesteld dat de 26ste jaarlijk se IGGI-conferentie op 12—14 ju ni in Den Haag zal worden ge houden. Mevrouw Schoo heeft tijdens een bijeenkomst met vertegenwoor digers van de IGGI-landen ge sproken over een behoorlijke fi nanciële inspanning. Met name de Verenigde Staten, Japan en West-Duitsland hebben zich daar bereid getoond hun hulp op het zelfde niveau als vorig jaar te handhaven. De andere landen toonden zicht terughoudender, aldus de woordvoerder. De minister heeft de Indonesische autoriteiten toegezegd, vooraf gaand aan de IGGI-conferentie, stappen bij de donorlanden te ondernemen om te bereiken dat zij hun financiële inspanning handhaven. Nederland zelf heeft overigens nog niet vastgesteld hoe groot precies zijn hulpbijdra- ge in IGGI-verband zal zijn. Communicatie Schoo wil op de IGGI-conferentie ook de grote problemen die In donesië op het gebied van de binnenlandse communicatie heeft aan de orde stellen. Die problemen zijn zo gigantisch, al dus haar woordvoerder, dat het land daar op geen enkele wijze zelf een oplossing voor kan vin den. Het gaat hierbij onder meer om zeeverbindingen, de elektrifi catie van de spoorwegen en tele- communicatie-verbindingen als telegraaf en telefoon. Op de komende conferentie zullen daar nog geen concrete beslissin gen over worden genomen, maar er moet een begin worden ge maakt met het zoeken naar op lossingen, aldus de woordvoer der. De minister zou vandaag naar Su lawesi (Celebes) gaan, waar hon gersnood heerst. Zij zal daar een miljoen gulden beschikbaar stel len, waarmee een half jaar lang aan 60.000 mensen mais en rijst zal worden verstrekt. Gisteren bezocht zij Banda Atjeh op Su matra, waar begin vorige week door een aardbeving onder meer een gedeelte van de universiteit werd verwoest. Het Nederlandse Economisch In stituut van de Rotterdamse Eras mus Universiteit heeft met deze universiteit een uitwisselings programma. De minister heeft 40.000 gulden beschikbaar ge steld voor herstel van het talenla boratorium. Tot en met donderdag zal me vrouw Schoo nog met een aantal ministers besprekingen voeren. Ook brengt zij nog een bezoek aan president Soeharto. Minister Schoo: grote problemen n Indonesië. (Foto gpd>', ADVERTENTIE Dinsdag 12 april om 20.00 uur In Holiday Inn zal de Initiatiefnemer/ Bouwer Du Prie zijn concrete plannen ontvouwen tot realisering van de Sanders garage. Deze plannen moeten nu slagen want de ter- mijn verloopt eind april 1983. De gemeente heeft een aanzet gedaan met de grond, nu zal het Leidse Bedrijfsleven kunnen bewijzen hoe zwaar de parkeemood is, en wat zij daarvoor over heeft. Tot ziens, op dinsdagavond!! leids city centrum

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7