Nieuwe stichting: van Leiden een orgelstad maken Gun Club: opzettelijk lelijk Vrouw gaat bij sociale dienst in hongerstaking Het is eigenlijk pure topsport "WAT IS ER AAM DE MNP?" Tweeduizend bezoekers bij Leidse Mobielmarkt Dijkdoorbraak van geluid in LVC Ik heb geen andere keus Einde aan versnippering Kampioenschap zwemmend redden in Leiden W. A. Bergers overleden Rechtstreekse t.v.-uitzending van de Evangelische Omroep morgenavond (dinsdag 12 april) van 7 tot 9 uur in de Florahal te Rijnsburg. Hartelijk welkom toegang vrij! S.V.P. uiterlijk aanwezig om 18.30 uur. E.O.—B? Doe mee! Bel 035-832.832. LEIDEN - De eerste Leidse Mobielmarkt in de Groenoordhallen heeft zaterdag zo'n tweeduizend bezoekers getrokken. Volgens de organisa toren Joop Hagemann en Cor Jansen voldoende "om met een gerust hart meerdere van deze markten te gaan organiseren". Meer nog dan over de publieke opkomst toonden de initiatiefnemers zich tevreden over het verloop van deze 'autovlooienmarkt'. "Iedereen was enthousiast. Zowel de bezoekers als de handelaren. Handelaren heb ben goede zaken gedaan terwijl zij de sfeer 'lekker relaxed' noemden. Vandaar dat wij van plan zijn om gebruik te maken van de optie die wij voorlopig voor elke eerste zaterdag van de maand op de Groenoordhal len hebben". LEIDEN - In geen enkele uithoek van het Leidse Vrij etijdscentrum was het zaterdagavond aangenaam vertoeven. Een dijkdoorbraak van geluid teisterde een ieders gehoororganen. Noodgedwongen ver bleef ik abnormaal veel temidden van de sanitaire voorzieningen, niet om een plasje te plegen (Ik had meer behoefte aan oordoppen dan aan vloeibare versnaperingen) maar om de opkomende hoofdpijn geen kans te geven. Tevergeefs. Ook hier werd mijn buis van Eustachius volgepropt met het geluid van een orkest drilboren. Verantwoordelijk voor al dit leed was de formatie The Gun Club, afkomstig uit Los Angeles, en zowel qua presentatie als muzikaal gezien veel overeenkom sten vertonend met The Velvet Underground, de le gendarische groep van onder meer Lou Reed en John Cale. Evenals The Velvet Underground, die door velen wordt beschouwd als de voedingsbodem voor de punkbeweging, grijpt het pistolenclubje van Jeffrey Lee Pierce (zang) terug naar de rock in zijn meest simpele vormen. Muzikale versieringen zijn uit den boze, alles draait om het zo heftig mogelijk ten geho re brengen van een compositie die welbeschouwd slechts uit een geraamte bestaat. Een dergelijke muzieksoort kan wel degelijk boeien getuige alleen al de enthousiaste reacties van een deel van het publiek gedurende de schaarse mo menten van stilte. The Gun Club, zo werd duidelijk, maakt opzettelijk lelijke muziek met een amuse mentswaarde van nul komma nul. De filosofie hier achter is dat de door het viertal behandelde onder werpen zoals dood en verderf, wrede rituelen en on beantwoorde liefde nu eenmaal weinig te maken hebben met vlinders, de eerste kus en een blauwe hemel. Tekst en muziek behoren volgens de filoso fie van The Gun Club in elkaar op te gaan. Een der gelijke aanpak is veel geloofwaardiger dan een pak kend liedje met een vrolijk refreintje over al het leed des werelds. Als voorbeeld van dit laatste mag het hoog op de hitlijsten scorende Nena gelden. Hoogst waarschijnlijk heeft een groot deel van het platen kopend publiek de essentie van '99 Luftballons' eerst begrepen nadat op de televisie de videoclip, met een overdaad aan paddestoelwolken en hier en daar een ballon, was vertoond. Dat neemt niet weg dat ik het LVC zaterdagavond voortijdig heb verlaten. Een verzaking van de jour nalistieke plicht? Kan wel zijn maar mijn oren moe ten nog langer mee. Ik ben best bereid me te verdie pen in de boodschap van the Gun Club maar ik stel anderzijds de eis dat ik daartoe in staat word gesteld en niet word weggestuurd met een barstende hoofd pijn en een nog lang na mijn aanwezigheid aanhou dende doofheid. WIM KOEVOET MAANDAG 11 APRIL 1983 Leiden LEIDEN - "In Leiden heb je op verschillende hoeken een volledig orkest. Alleen besef fen veel Leidenaars dat niet". De voorzitter van de Stichting Orgelstad Leiden, R. Verhoeff, knikt instemmend als de secretaris, H. van Woerden, dit zegt. "Haarlem is Neerlands bekendste orgelstad, maar Leiden kan wel degelijk aanspraak maken op de tweede plaats", concludeert Verhoeff. Het was zijn initiatief om een stich ting op te richten. Verhoeff, die een niet onbekend dirigent is, heeft naar eigen zeggen nogal wat affiniteit met de Hartebrug- kerk. "Ik heb de restauratie van het orgel bijvoorbeeld nauwlet tend gevolgd". Hoe dan ook, hij ging op een goede dag met de be spelers van de Leidse orgels rond de tafel zitten. "Ik vroeg me af of er in de toe komst niet meer samengewerkt zou kunnen worden. Alles ge beurde zo versnipperd op orgel- gebied, vond ik. Het was natuur lijk maar de vraag of het zou luk ken, want organisten zijn min of meer eikaars concurrenten en maken dan ook weieens ruzie. Maar zie: het lukte. Ze waren en thousiast". Comité Er werd een bestuur gevormd en er kwam een artistieke commissie waarin de organisten zitting heb ben. Bovendien werd een aantal bekende Nederlanders aange schreven. Wilden zij lid worden van het comité van aanbeveling? Ja, zeiden o.a. burgemeester Goekoop, de minister van wel zijn, volksgezondheid en cultuur Brinkman, landdrost Lammers en schrijver Maarten Biesheuvel. Gaat de stichting de zaken groots aanpakken? Verhoeff verklaart resoluut: "In het begin lopen we nog niet zo hard van stapel, maar dat komt nog wel. Over een jaar zullen we zien of we in ons stre ven - van Leiden een orgelstad maken - zijn geslaagd. Laten we het hopen". Op de vraag waarom Leiden tot nu toe nooit bekendheid heeft geno ten als orgelstad, antwoordt CDA-raadslid Walenkamp, be stuurslid van de stichting: "Op die vraag is een simpel antwoord te geven. In een grijs verleden zijn er gewoon te weinig initiatie ven ontplooid". Notarieel is inmiddels vastgelegd welke doelstellingen de stichting heeft. We noemen er een paar. - Het ten behoeve van restauratie en uitbreiding en dergelijke van Leidse orgels bemiddelen bij in stanties op gemeentelijk, provin ciaal en of departementaal ni- veau. Het organiseren van evenemen ten. - Het uitschrijven van competitie- prijsvragen. Het bevorderen van het bespelen der Leidse orgels door jonge (gast)organisten. Wat betreft die jonge organisten: zij zullen van 11 mei tot 12 okto ber wekelijks op woensdag pau zeconcerten in de Hooglandse kerk verzorgen. De concerten be ginnen 's middags om half één. En in de Harteburgkerk zullen jonge mensen van 21 mei tot sep tember ook het orgel bespelen. In dit geval gaat het niet om pau ze-, maar wandelconcerten. Wie loopt te winkelen kan even naar binnen wandelen om te luiste ren. Manifestatie Het belangrijkste evenement van dit jaar vindt echter op zeven mei plaats. Dan zal in Leiden een ma nifestatie worden gehouden waaraan tevens wordt meege werkt door de Kring van Draai orgelvrienden en de organisato ren van de Landelijke Fietsdag. Op vier kerkorgels worden op die dag concerten gegeven. "En", zegt Verhoeff, "zeven mei is ook de dag dat de dubbelelpee Organist Jan Schmitz bespeelt het gerestaureerde orgel van de Harte- brugkerk, terwijl bestuursleden van de Stichting Orgelstad Leiden om hem samendrommen. (Foto Holvast) verschijnt. Die elpee is door Leidse organisten gemaakt. In samenwerking met de bekende organist Feike Asma". De stichting hoopt binnenkort te kunnen beginnen met een actie om donateurs te werven. "Geld kunnen we goed gebruiken", zegt Van Woerden. "Hoewel ik daar aan moet toevoegen dat er tot nu toe al verschillende instan ties zijn geweest die hebben toe gezegd ons finaniceel te willen steunen. Wat dat betreft zijn we hoopvol begonnen". gaat het meer om het wedstrijd element. Het is puur gericht op zo hard mogelijk zwemmen", legt voorzitter B.R.E. van Koets veld van Ankeren van de Leidse Reddingsbrigade uit. Bondsbe- stuurder De Bruyn voegt daar onmiddellijk aan toe dat we niet te licht over deze tak van de zwemsport mogen denken: "Het is inderdaad een kwestie van zo hard mogelijk zwemmen maar daarbij mogen niet de elementen van het reddend zwemmen wor den vergeten. Voor de zwem mers een zware klus want door de manier waarop zij moeten zwemmen dienen ze extra water weerstand te overwinnen. Het is eigenlijk pure topsport". Noodgedwongen worden de natio nale kampioenschappen van de KNBRD in het vooijaar in een binnenbad georganiseerd. De Bruyn: "Want zodra het zonnetje gaat schijnen dan zijn de ver schillende brigades in dienst. En dan wordt eigenlijk de echte sport bedreven, namelijk het redden van mensenlevens". Roermond Na een valse start problemen met de tribune-opbouw zijn de Ne- De Roermondse winnaars van de in zwembad De Zijl gehouden na tionale kampioenschappen zwem mend redden poseren op de duik- plank. Links onder Roermond-trai ner Theo Evers, tevens coach van het nationale selecteteam van de KNDRB dat vorig jaar het Euro pees kampioenschap in de wacht sleepte en deze titel volgend jaar in eigen land mag verdedigen. (Foto Holvast) derlandse kampioenschappen zwemmend redden gisteren vlot verlopen. In ruim vijf uur tijd werden door zo'n dertig dames- en herenploegen zes onderdelen afgewerkt, te weten: hindernis- zwemmen, vervoersestafette met duikpop, popduiken, wisselsla gestafette, duikestafette en het spectaculaire onderdeel lijnesta- fette met tuigjes. Net als vorig jaar kwam de ploeg van Roermond als totaalwinnaar uit de bus. De dames van Roer mond werden eerste en de heren tweede achter de ploeg van Eind hoven. Deze ploeg werd ook in het totaalklassement tweede. Om het zuidelijke succes com pleet te maken werd de ploeg van het Limburgse Heythuysen derde in het totaalklassement. LEIDEN - Paulien Hart, moeder van twee kinderen van 10 en 12 jaar, is vanmorgen in de hal van de Gemeentelijke Sociale Dienst, begonnen met een hon gerstaking. Zij heeft dit besluit genomen - niet omdat ze het zo leuk vindt om hier in haar eentje met haar ellende te koop te zitten - maar om de sociale dienst te la ten zien dat ze niet meer met zich laat sollen. Mevrouw Hart, vorig jaar geschei den, kan niet meer rondkomen van haar uitkering. Volgens haar heeft de sociale dienst zonder voorafgaande waarschuwingen steeds minder uitgekeerd. In de maand maart zou ze zelfs 80 gul den onder het minimum inko men hebben gekregen. Telkens als ze vroeg waarom dit was, kreeg ze naar haar zeggen een vaag antwoord. Gezeten op een stoel met een sand- wichbord om haar nek, waarmee ze het publiek hoopt duidelijk te maken waarom ze honger lijdt, vertelt ze de laatste drie weken te hebben geleefd van voedselpak ketten, die vrienden het gezin kwamen brengen. "De sociale dienst heeft geen enkel beleid. Als je voor een uitkering in aanmerking wil komen, ben je overgeleverd aan ambtelijke wil lekeur". Ze somt een paar zaken op: "In de maand december kwam mijn uitkering te laat. Een aanvankelijke afwijzing van de eenmalige uitkering door een computer-fout (deze uitkering ontving ik pas in februari na vele telefoontjes), gevoegd bij het slechte betalingsgedrag van mijn ex-echtgenoot voor de kinderen, hebben mij op de rand van de af grond gebracht. Niemand heeft daar begrip voor, ze denken dat je een soort reservepotje hebt, waaruit je kunt putten als de uit kering wat langer wegblijft". Volgens mevrouw Hart heeft ze recht op een bijstandsuitkering. Nu is ze voor een voor haar on verklaarbare reden in de RWW- regeling gestopt. "Door deze on duidelijke beschikking ben ik fors in inkomsten achteruit ge gaan. Natuurlijk bewandel ik ook de officiële weg om tegen de ze beschikking bezwaar te ma ken. In overleg met de burger- raadsvrouw J. Mons heb ik een bezwaarschrift bij B en W inge- LEIDEN - Driehonderd zwem mende redders in het bassin en een evengroot aantal begeleiders en supporters ernaast deden gis teren de temperatuur in het over dekte zwembad De Zijl tot tropi sche waarden oplopen. Deson danks hielden de bestuurders R.J. Rohlfs en K.M. de Bruyn hun bondsblazers om de schou ders en de 'bondgstrop' om de nek. Beide notabelen wilden na melijk graag herkend worden als bestuurders van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen. Want lid zijn van het bestuur van die bond is iets om trots op te zijn, vinden zij. En terecht, want jaarlijks red den leden van deze bond een paar honderd drenkelingen van een verdrinkingsdood terwijl in sportief opzicht het selectieteam van de KNBRD op internationa le ontmoetingen de dienst uit maakt. Sinds 1929 organiseert de KNBRD jaarlijks nationale kampioen schappen op de onderdelen eer ste hulp aan drenkelingen en zwemmend redden. In verband met het 65-jarig bestaan van de Leidse Reddingsbrigade werden beide kampioenschappen in de Leidse Zijl afgwerkt. Eerste hulp aan drenkelingen in januari en zwemmend redden dus gisteren. Het verschil tussen beide onder delen? "Bij zwemmend redden Paulien Hart, vanochtend gefoto grafeerd bij de s ciale dienst, met een bord dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. (Foto Holvast) diend. Omdat de raadsvrouw van de sociale dienst te horen kreeg dat mijn dossier zoek was, kon den wij geen gronden voor het bezwaarschrift aandragen. Ik heb van haar ook schriftelijke bevestigd gekregen dat de socia le dienst fout is geweest. Maar dit alles heeft mij voorlopig nog geen geld opgeleverd". "Ik wil wel vertellen, met de moed der wanhoop ben ik hieraan be gonnen, maar ik heb geen andere keus. Ik blijf zitten zolang mijn kinderen op school zijn, dat wil zeggen tot half vier 's middags. Ik k' m elke schooldag terug tot LEIDEN - Een juwelier uit de Ros molen betrapte zaterdagmiddag, rond twee uur een 21-jarige Lei- denaar op heterdaad bij het ste len van een tableau met kettink- tjes ter waarde van driehonderd gulden. Terwijl de politie in aan tocht was, slaagde de 'gauwdief er in de benen te nemen. Hij vluchtte dwars door de Slaagh- sloot naar de volkstuintjes waar hij uiteindelijk door politieagen ten werd achterhaald. mijn doel is bereikt". Adjunct-directeur Kleijne ver klaarde vanmorgen de zaak te zullen onderzoeken. "Wij nemen alle klachten van onze cliënten serieus. Als zij van mening is dat ze onheus is behandeld, wat ik me overigen niet kan voorstel len, dan moet dat worden nage gaan". LEIDEN - Het erelid W.A. Bergers (87) van het Sint Petruskoor in Leiden is zaterdagavond plotse ling overleden. In 1928 werd Ber gers lid van het zangkoor. Twee jaar later benoemde men hem tot secretaris van "St. Petrus". Als zanger was hij vooral kenner en liefhebber van de Gregoriaan se kerkmuziek. Toen hij in 1956 werd gekozen als vice-president van koor, wist hij de onderlinge band tussen de leden te verstevi gen door op zijn eigen en be scheiden wijze leiding te geven aan het zangkoor. Na zijn pensio nering moest hü om gezond heidsreden bedanken als lid. Dat was het moment dat Berger voor zijn verdiensten werd uitgeroe pen tot erelid.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3