Juistheid onderzoek meubelconcentratie in twijfel getrokken [Le/cfee agenda Ontwikkelingssamenwerking iiiWarmoiid nu goed op gang Origineel programma Bellitoni Meisje snijdt zich aan deur Leidse station Frontale botsing op Papelaan Gezellige drukte bij tuinders en boeren Leiderdorp en Zoeterwoude moeten toch meebetalen aan kosten Leids kamp LEIDERDORP/LEIDEN - De Leidse meubelhandelaren twijfelen sterk aan de uitkom sten van het distributie-planologisch onderzoek (DPO) naar de gevolgen van de vesti ging van een meubelconcentratie van 22.000 vierkante meter in de Leiderdorpse Elisa- bethhof. Volgens meubelhandelaar Wisse, die samen met twee Leidse collega's een eigen onderzoek uitvoerde, gaan er honderdvijftig arbeidsplaatsen verloren door de komst van de meubelconcentratie. Volgens het DPO van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) komen er juist twintig arbeidsplaatsen in de regio bij. Volgens Wisse waren de uitkom sten van het CIMK te verwach ten. "Het lijkt mij niet logisch dat een dergelijk bureau in eerste in stantie een gunstig advies geeft en later een negatief. Dat zou er bij mij niet ingaan", aldus Wisse die daarmee verwijst naar een eerder onderzoek dat het CIMK in opdracht van initiatiefnemer Stoutenbeek uitvoerde. Wisse: "Elk onderzoek kan je zo mani puleren. Het ligt er maar aan wat je wilt bereiken". Wisse hecht veel meer waarde aan het eigen onderzoek. Zijn eerste rea'ctie op de resultaten is dan ook "dat kan allemaal wel, maar dat onderzoek is gebaseerd op dertig meubelzaken terwijl wij bij honderddertig ondernemers een onderzoek hebben gehou den. Daar zit nou juist het ver schil". Volgens Wisse houdt initiatiefne mer Stoutenbeek iedereen voor de gek door te stellen dat er hon derd of meer arbeidsplaatsen worden geschapen bij de meu belconcentratie in Leiderdorp. "Wij hebben berekend dat er één personeelslid werkt per duizend vierkante meter verkoopopper vlakte. In de bestaande kleinere zaken ligt dat veel hoger, zo'n ze veneneenhalf personeelslid per duizend vierkante meter. Als er dus 22.000 vierkante meter ver koopoppervlakte komt, worden er 22 arbeidsplaatsen geschapen. Maar er staan dan wel honderd vijftig arbeidsplaatsen op de tocht". Stoutenbeek heeft echter bij her haling een hoger aantal ge noemd. "Ja, en dat is het punt dat geen enkele ondernemer ge looft. Stel datje het aantal perso neelsleden gaat verdubbelen, wat moetje die mensen dan laten doen? Moet je ze dan allemaal kinderjuffrouw of parkeerwach ter maken?" Het onderzoek van Wisse c.s. heeft uitgewezen dat dertig procent van de meubelzaken op de kriti sche grens zitten. Omzetverlies lijdt bij die bedrijven tot ontsla gen of faillisement. Het CIMK heeft berekend dat de Leidse meubelzaken tien miljoen gul den aan omzet zullen verliezen aan de Leiderdorpse concentra tie. Daar staat tegenover dat de bestaande zaken hun omzet zul len zien stijgen door het faillise ment van andere zaken. "Dat noem ik nou echt natte vinger werk. Het blijft altijd bij een be nadering. Je moet maar afwach ten hoe het in werkelijkheid is", stelt Wisse Minder moeite heeft de meubel- handel met de plannen in Zoeter- woude. Casba en Leski willen daar ruimte scheppen voor klei nere bedrijven die uit de stad weg willen. Wisse: "De meeste winkeliers hebben daar minder moeite mee. In Leiderdorp is het namelijk 22.000 vierkante meter of niets en in Zoeterwoude is er een tussenoplossing". De actie van de drie Leidse meu belhandelaren, die zeker gevolgd zal worden door een bezwaar schrift, wordt niet gesteund door hun belangenorganisatie, het Leids City Centrum. Voorzitter Verberg van die club wilde des gevraagd geen commentaar ge ven. Eerder heeft hij echter al la ten weten geen problemen te hebben met de Leiderdorpse plannen. "Over het Leids City Centrum hebben wij zo onze ei gen gedachten", zegt Wisse. Het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond steunt ze wel. "Het KNOV staat volledig achter onze acties. Ze coördineren ze zelfs". KATWIJK Op zijn voettocht naar het Haagse Binnenhof passeerde de Amsterdamse kunstenaar Fabiola gisteren ook Katwijk en Wassenaar. De Amsterdammer vertrok 7 april van de "Mozes en Aaronkerk" in Amsterdam naar de residentie om daar minister J. de Koning van so cial e zaken handtekeningen en zijn kruis te overhandigen. Fabiola protesteert met zijn voettocht tegen de strafkortingen en de sollici tatieplicht. Op zijn mars naar Den Haag voert de Amsterdammer een. kruis mee waarop staat dat hij "de last van de sociale dienst" met zich meedraagt. Zelf heeft hij al drie jaar te maken met strafkorting, terwijl hij steeds solliciteert naar werk dat er niet is. Dit schrijft hij in een oproep aan allen die met dezelfde problemen hebben te maken. Donderdag hoopt Fabiola op het Binnenhof te arriveren. (Foto Dick Hogewonlng) LEIDEN - Een 20-jarig meisje uit Oegstgeest moest zondagmiddag met snijwonden, in het gezicht en aan het been, naar het AZL worden gebracht nadat zij tegen een glazen deur van het station was opgelopen. Het meisje wist dat de glazen deu ren elektronisch werden ge opend, maar vergiste zich in de snelheid waarmee dat gebeurde. Doordat de deuren zich veel langzamer openden dan ver wacht, liep zij met een smak te gen één van de glazen deuren waardoor het glas sneuvelde. Het meisje liep snijwonden op in haar gezicht en aan het linker been. Zy moest voor behande ling naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. VOORSCHOTEN - Net even over de spoorwegovergang op de Voorschotense Papelaan-West zijn gistermiddag rond half vijf twee auto's frontaal op elkaar ge botst. Een twintigjarige Voor schotenaar, die kwam uit de rich ting Wassenaar, week te veel uit en belandde op de verkeerde weghelft. Een daar rijdende au tomobilist kon een botsing niet meer voorkomen. Twee andere auto's konden niet meer op tijd remmen en veroorzaakten zo een kleine kettingbotsing. De schade aan de auto's was groot. Er was echter maar één gewon de, die in de auto zat van de Voorschotenaar. De schade was waarschijnlijk veel groter ge weest als de spoorwegovergang niet net gesloten was geweest, waardoor de auto die uit Voor schoten kwam, nog langzaam reed. WARMOND - De Warmond- se werkgroep ontwikke lingssamenwerking heeft na een periode met nogal wat tegenslagen nu dan toch de wind in de zeilen gekregen. Onlangs kon Jan Wassenaar, de secre taris van de werkgroep, aan de belangrijkste do nateur, het Warmondse ge meentebestuur, met trots mededelen dat hij en zijn vier medewerkers vijftig gulden méér dan de ver eiste 2.500 gulden bijeen hadden weten te vergaren. In totaal kan de werk groep nu een dikke 5.000 gulden overmaken naar het in Boven-Volta gelegen Dedougou. Van de War mondse giften wordt hier de bouw van een kleine landbouwschool betaald. Het Warmondse project dat deel uitmaakt van de bekende Noord* wijk se acties ten behoeve van Boven-Volta, beslaat de bouw van een modelboerderij met een kippenhok, een varkensstal en een tuin. Voorts zal er gebruik worden gemaakt van de spier kracht van twee werkossen. Het is de bedoeling van de produktie van het modelboerderijtje een kostendekkende te maken. Om alles van de grond te krijgen is 15.000 gulden nodig. De War mondse werkgroep heeft drie jaar de tijd om dit bedrag te bij een te garen en werkt met 5.000 gulden aan inkomsten over één jaar precies volgens schema. Gunstig De vooruitzichten voor dit, tweede, jaar zijn gunstig want de ge meente draagt in 1983 niet de ge bruikelijke 2.500 maar 3.000 gul den bij. Aan deze verhoging kleeft echter een klein probleem. De gemeente mag van het pro vinciebestuur haar potje name lijk niet eerder legen dan nadat vanuit de Warmondse bevolking minstens hetzelfde bedrag is bin nengekomen. De werkgroep moet in 1983 dus zelf minimaal 3.000 gulden in de wacht zien te slepen. Jan Wassenaar: "Dat is niet zozeer een probleem als wel een uitdaging". door Wim Koevoet Zoals vermeld is het de werkgroep in het begin niet geheel voor de wind gegaan. Medio '82 rolde er een lawine WD-kritiek over de voorganger van Jan Wassenaar, Bram Schavemaker, en de overi ge leden van de werkgroep. De liberalen meenden dat Schave maker en de zijnen door niet in te gaan op het aanbod van WD-se- cretaris A. Pop om deel te nemen aan een door de Nederlandse Middenstandsbank opgezet zie kenhuisproject in Kenya zich schuldig maakten aan partijpoli tiek. Tot echte schade leidde dit alles gelukkig niet, al gingen de ze nare gebeurenissen ten koste van het optimisme van de werk groep en kregen enkele collec tanten vervelende opmerkingen naar het hoofd geslingerd. In middels is dit conflict uit de we reld geholpen, getuige ook het feit dat toenmalig VVD-raadslid Van Cleef lid is geworden van de werkgroep. "We hebben nooit ruzie en Van Cleefs inbreng is onmisbaar", aldus Schavemaker, die nog wel achter de schermen actief is voor de werkgroep. Zwemmen De oud-secretaris, die zijn werk zaamheden voor de werkgroep door tijdgebrek heeft moeten stoppen en zijn post aan Wasse naar heeft overgedaan wil er lie ver niet meer over praten en er nog'minder van in de krant zien, bang als hij is "dat inmiddels ge heelde wonden weer zullen wor den opengehaald". Uit het verhaal van Jan Wassenaar blijkt dat hij en zijn medewer kers Van Cleef, Jan Hoekstra, Jan van Leeuwen, Jeanet Hey- menberg en Jan Timmermann heel wat moeten doen en organi seren alvorens er sprake kan zijn van inkomsten. Zo werd vorig jaar een huis-aan-huis-collecte gehouden, een informatie-bulle tin gedrukt en waren de werk groepleden tijdens de Kaagweek en diverse braderieën met hun Boven Volta-kraam van de partij. Tevens werd eind vorig jaar een begin gemaakt met een dona teursactie, "die in 1983 zal wor den uitgebreid", aldus Wasse naar. Ook een ludieke actie van de Warmonders S. Versluys en PW-raadslid G. Slingerland bracht geld in het laatje. Wasse naar: "Versluys en Slingerland zijn voor ons helemaal de Zwan- burgerpolder en Koudenhoorn rondgezwommen. De mensen langs de kant mochten tegen een kleine vergoeding raden hoe lang ze erover zouden doen". Dit jaar, zo luiden de berichten, heeft Slingerland weer een dergelijke stunt in petto maar daarover zal nog worden gesproken. Pikant detail is nog dat de werkgroep ondanks haar vele activiteiten in '82 slechts vijftien gulden kosten heeft gemaakt. Geen broertje Voor '83 staat onder meer een trim- loop op het programma, alsmede diverse activiteiten gedurende de Kaagweek en de St. Nicolaas- markt. Tevens zal er weer wor den gecollecteerd. Ook zullen de lagere scholen van het dorp aan de Leede intensief bij het project worden betrokken al gaat het in dit geval niet zozeer om de op brengst maar om het waarmaken van een andere functie die de werkgroep zichzelf heeft toebe dacht, namelijk een meningsvor mende en voorlichtende taak. Wassenaar: "Alle suggesties zijn welkom, evenals denkers en doe ners". Tot slot een vraag over de bevin dingen van de vier Noordwijkers die vorige week Boven-Volta hebben bezocht. Het viertal kwam thuis met de boodschap dat het Warmondse project in Dedougou meer geld behoeft en rekening moet worden gehou den met een eventuele gedeelte lijke overname door Noordwijk van het Warmondse project. Jan Wassenaar hierover: "Warmond is Warmond en geen broertje van Noordwijk. Ik voel niet zo veel voor een gedeeltelijke overname. Als er meer geld op tafel moet komen dan zullen wij daar ge woon voor moeten zorgen. Ons project moet een duidelijk aan wijsbaar Warmonds project blij ven. Overigens moeten de be sprekingen hierover nog worden gevoerd. Natuurlijk blijven we dankbaar gebruik maken van Noordwijk. De Noordwijkse groep levert ons goedkope publi citeit, voorraden Derde Wereld- artikelen en is tevens in staat om op een goedkope manier, dus zonder dure postwissels, het geld over te maken". RIJNSBURG - Gezellig druk was het zaterdag in heel wat kassen en boerderijen in de re gio. Het publiek kreeg die dag de gelegenheid bij een aantal kwekers en een aantal boeren een kijkje achter de schermen te nemen. Vooral de veeboeren met kalveren en lammeren wa red in trek. Bij de kwekers in Rijnsburg wa ren het voornamelijk ouderen die over de drempel van de kas sen heenstapten. Dat was ook wel begrijpelijkwant terwijl bij de veeboeren het voorjaar in de vorm van de pasgeboren lammetjes en kalveren zich ma nifesteerde, viel er voor het jon ge volkje in de kassen over het algemeen niet veel te zien. "Het groen in de ene kas is het zelfde groen als in de andere kas", zei een kleine bezoeker op het Flora-terrein in Rijnsburg. Het was overigens jammer dat men met name bij de proeftuin in Rijnsburg geen toelichting gaf over het werk dat daar wordt verricht. De bezoekers moesten er zelf een slag naar slaan. Bij de veeboeren was dat beter geregeld. Veel folders, kleur platen en ballonnetjes voor de kinderen en bij veel melkvee houders, zoals in Stompwijk, een bekertje melk voor de be zoekers. Minister Braks van landbouw en visserij is vol lof over het initia tief van de agrariërs. Hij zei naar aanleiding van de open dag dat de Nederlandse sa menleving kennis kan nemen s van "vele boeiende facetten van het agrarisch bedrijf'. "Het regelmatig contact tussen stad en platteland moet, ertoe bijdragen, dat er meer begrip en inzicht bij de niet-agrariërs groeit voor een sector, die voor onze nationale economie van grote betekenis is", aldus de be windsman. THIJS JANSEN LEIDEN - Een 18-jarige militair uit Voorschoten is zaterdagnacht tegen drie uur in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van het vernielen van een tiental rui ten van de scholengemaanschap De Vlietschans aan de Apollo- laan. Bij de Leidse politie kwam om twintig minuten over twee een melding binnen dat vier jongens op bromfietsen ruiten van de Vlietschans ingooiden. Het spoor van de vernielzuchtige bromfietsers leidde naar Voor schoten waar een verdachte werd aangehouden. LEIDEN - Op het Kameriingh Onnesplein heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag rond half twee een 17-jarige Am sterdammer en een 20-jarige plaatsgenoot van hem aangehou den in verband met het vernielen van een telefooncel en een po ging tot diefstal'van de inhoud van de geldautomaat. VOORSCHOTEN - Twee acht tienjarige Voorschotenaren zijn in de nacht van zaterdag op zon dag betrapt bij het stelen van benzine uit een auto op de Ger- brandylaan. De jongens, die op de vlucht gingen toen er een wandelaar langskwam, konden even later door de rijkspolitie worden opgepakt. OEGSTGEEST - Het Leidsch symphonie-orkest "Bellitoni" presenteert over het algemeen zeer leuke programma's. Zo ook gistermiddag in het Groene Kerkje. Een van de leden van Bellitoni heeft bewerkingen ge vonden van delen uit de opera Cosi van tutte van W.A. Mozart, geschreven door W. Stumpff voor dubbel blaasquintet, trom pet en contrabas. De verschillende delen werden door de dirigent Peter Greve zeer aardig toegelicht. Het Sestetto "alla bella Despinetta" viel het meest op door de goede afwer king en de fraaie klankkleur. De fluiten werden in alle delen enigszins overstemd. De eerste hoboïste verdient zeker een pluim voor haar opvallend mooie spel. Ook na de pauze werden minder bekende werken uitge voerd. Zo trad de violiste Shelly Greenberg op in de Poème voor viool en orkest van E. Chausson. Halverwege raakte Greenberg goed op gang en wist zij met een warme klank de juiste sfeer van deze compositie te treffen. Op vallend was de goede samenwer king tussen orkest en solist, in deze toch rekbare tempi is het een opgave voor de dirigent om exacte gelijkheid van inzetten tot stand te brengen, doch Peter Greve had dit goed in de hand. Het laatste werk op het program ma waren de Dansen voor ka merorkest van P. Jardanyi. Deze 'vrolijke', niet teveel pretende rende muziek ligt het orkest denk ik toch nog het best. Het enthousiasme van de leden klonk duidelijk door in hun spel, ondanks slordigheden, vooral bij de strijkers, was het resultaat van deze middag zeer aardig. CAECILE HOUTMAN Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film De Ambassadeurs van Naceur Kta- ri, 20 en 22.15 uur. LOM-school de Twee Sleutels - Ryns- burgersingel, 'open huis', van 13.30- 16.30 uur voor onderwijskrachten; van 19.30-21.30 uur voor ouders en verzor gers. Rapenburg 100 - werkgroep TV-issuej van de Leidse Studenten Ekklesia zendt uit per video 'Burgelyke ongehoor zaamheid', 20 uur, na afloop discussie. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging i NEE, di 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien- den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Zoeterwoude - gemeentehuis, vergade ring van de raadscommissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baijuw- huis, vergadering van de raadscommis sie financiën Voorschoten, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, vergade ring van de Raad, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie openbare werken, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de'apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 8 april tot 15 april door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lntweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE De Raad van State heeft gewei gerd het bezwaarschrift van de gemeenten Leiderdorp en Zoe terwoude over de verbetering van de gas- en elektriciteitsvoor zieningen op het Leidse woon wagenkamp in behandeling te nemen. Daarom moeten de twee gemeenten nu toch meebetalen. De gemeenten Leiderdorp en Zoe terwoude willen niet meebetalen aan de 850.000 gulden die nodig zijn voor de verbeteringen, om dat zij al een woonwagenkampje hebben. De gemeenten, die dat kampje nog niet hebben aange legd, zijn verantwoordelijk voor de nu te maken kosten en moe ten die dan ook maar betalen, al dus Leiderdorp en Zoeterwoude. Om te voorkomen dat toch meebe- taald moest worden werd door de twee gemeenten een bezwaar schrift ingediend op grond van de wet gemeenschappelijke re geling. De Raad van State heeft nu echter bepaald dat dat be zwaarschrift niet ontvankelijk is en dus ook niet in behandeling zal worden genomen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben inmiddels laten weten het gedeeltelijk eens te zijn met de kritiek van Leider dorp en Zoeterwoude. GS vin den dat de andere gemeenten meer haast moeten maken met de aanleg van de diverse kampjes. Binnenkort willen GS met het bestuur van het regiona le woonwagenschap gaan praten over deze zaak. Dan zal ook wor den gesproken over de proble men van Leiderdorp en Zoeter woude om zo een andere rege ling te treffen. Of dat voor Leiderdorp nog zin heeft mag worden betwijfeld, omdat die gemeente onlangs een procedure is begonnen om uit het regionale woonwagenschap te treden. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een sleuteltje opgeven: Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 071-143545. Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N Quakemaat Wnd.-hoofdredacteur: R D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Arfg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) W F J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2