Gave partij Fides Pacta Rob Clerc kampioen Barker blijft weg Voorschoten terug naar Leidse Bond Leiderdorp mist in de verlenging Protest Trotters Den Bosch toch kampioen Winst ook voor Algemene en Crescendo Kortsjnoi: nog half punt nodig 'Foutje' van Boelsma MAANDAG 11 APRIL 1983 Sport HAARLEM (ANP) - Op de val reep heeft internationaal grootmeester Rob Clerc zijn nationale damtitel toch be houden. In de slotronde van het 65ste landskampioen schap behaalde hij na bijna zes uur spelen een zege op Bauke Bies, waardoor hij op gelijke hoogte kwam met zijn clubgenoot Jos Stokkel, die al enkele uren eerder mede- titelgegadigde Auke Schol- ma had geklopt. Op regle mentaire gronden kreeg Clerc de titel weer toegewe zen. Bauke Bies maakte er een va banque-partij van, waarbij hij Clerc's lange vleugel onder controle trachtte te krijgen. Maar de titelverdediger zag kans op het juiste moment de aanval tot staan te brengen. Toen Bies daarna remiseva riant verzuimde, kwam hij eerst een schijf achter nadat beiden naar dam waren door gebroken. Het eindspel voer de Clerc bekwaam naar winst. Auke Scholma nam tegen Jos Stokkel in een onregelmatige flankspelpartij veel risico's. Nadat Scholma in het mid denspel een goede positione le voortzetting had overzien, sloeg Stokkel toe. Hij kreeg zienderogen terreinwinst en won zowel technisch als tac tisch op fraaie wijze. Daar door verzekerde hij zich sa men met Clerc van een plaats in het Europees kampioen schap, dat in augustus in Rijssel wordt gehouden. Ook gaat Stokkel, die zaterdag te vens nationaal grootmeester werd, samen met Scholma en de winnaar van de herkamp Palmer-Bastiaannet naar het Westeuropese zönetoernooi, dat vermoedelijk in januari in Italië wordt gehouden. De eindstand is: 1. Clerc 16 punten; 2. Stokkel 16; 3. Scholma 14; 4. Bastiaannet en Palmer 13; 6. Brouwers en Bies 10; 8. Smeenk 9; 9. Luteyn, Ver min en Van der Wal 8; 12. Bron- string 7. De damfederatie van de Sow- jet-Unie heeft deze week na moeizame onderhandelingen met wereld-dambondpresi- dent Wim Jurg en KNDB- voorzitter Joop Meure inge stemd met het door Neder land voorgestelde compro mis ten aanzien van de gang van zaken rond de wereldti tel. De damleiders uit de Sowjet- Unie erkennen de wereldtitel niet, die Jannes van der Wal, in december in het WK-toer- nooi te Sao Paulo behaalde. Aan dat toernooi konden de deelnemers uit de Sowjet- Unie niet deelnemen, omdat zij geen visa ontvingen voor Brazilië. De deze week door Jurg en Meure in Moskou gevoerde onderhandelingen hadden ten doel uit de impasse te ko men, die was ontstaan nadat het FMJD-bestuur in februa ri met een compromisvoor stel was gekomen. De FMJD stelde voor een achtkamp te organiseren, met drie spelers uit de Sowjet-Unie, drie Ne derlanders en de winnaars van het Amerikaanse en Afri kaanse zönetoernooi. De win naar van deze achtkamp zou dan Harm Wiersma mogen uitdagen in een tweekamp met als inzet de wereldtitel. De KNDB kon dat compromis niet aanvaarden, omdat de Nederlandse bond vasthield aan het congresbesluit, dat inhield dat er in Brazilië wel degelijk om de wereldtitel was gespeeld. De KNDB wil de de rechten van Jannes van der Wal niet zonder meer op geven en kwam met het voor stel de winnaar van de acht kamp het recht te geven, de winnaar van de tweekamp Wiersma-Van der Wal uit te dagen. Dat accepteerden de Russen. Overigens zei V.d. Wal weinig trek te hebben in een tweekamp. DEN BOSCH (GPD) Wat is er aan de hand met Tom Barker? Dat was zaterdagavond de kwellende vraag in het Sportcentrum De Maaspoort in Den Bosch, waar zijn ploeg, Nashua-Den Bosch, de derde wedstrijd moest spelen in de finalereeks om het Neder lands basketbalkampioenschap tegen Hatrans-Haaksbergen. "Een wedstrijd die Den Bosch voor de vierde keer in vijf jaar de titel kon opleveren, omdat de eerste twee wedstrijden waren gewonnen en een nieuwe zege de duels vier en vijf overbodig zou den maken. Tom Barker was thuis. Ziek, zo was de eerste conclusie van een arts, die met bestuursleden van Den Bosch de Amerikaan be zocht. Naar de oorzaak van de buikloop en duizeligheid kon slechts worden gegist. Net als in het begin van het seizoen, toen hetzelfde gebeurde tijdens het toernooi om de Jones-Cup. Een overdosis valium luidde toen de officiële verklaring, maar veel geloof werd er aan die woorden niet gehecht. „Een overdosis verdovende mid delen, beweerden boze tongen LEIDEN - De kansen keren snel in de promotieklasse C. Fides Pacta zette haar opmars voort, won met 10-2 van Tjoba en distantieerde zich zo van de fatale plaatsen. Terwijl Zuiderkwartier, ongelukkig met 5-6 van Blauw Wit '51 verliezend nu weer onder de rode streep terecht is gekomen. De lijdensweg van De Danaiden nadert haar einde. Dalto zorgde voor de tiende nederlaag op rij en een volgende verliespartij is nu fataal voor de puntloze debu tant. De Leidse formatie heeft zich bij deze gang van zaken neergelegd en bevrijd van de druk stijgt zo waar het spelpeil. Er dreigde zelfs enige paniek in de Drie- bergse gelederen, toen halverwe ge het duel Dalto De Danaïden nog niet van zich afhad geschud. BAD KïsSINGEN (ANP) - Viktor Kortsjnoi, de ex-Rus, die tegen woordig de Zwitserse nationali teit heeft, is nog slechts een half punt verwijderd van de halve fi nales van het kandidatentoer nooi om het wereldkampioen schap schaken. In Bad Kissingen besloten Kortsjnoi en tegenstan der L^jos Portisch uit Hongarije in de zevende ronde tot remise, waardoor de stand 5-2 in het voordeel van Kortsnoi is gewor den. De Westduitse grootmeester Ro bert Hübner heeft zaterdag in Velden de negende partij in de schaaktweekamp in de kwartfi nales van het kandidatentoer nooi om het wereldkampioen schap tegen Vassili Smislov uit de Sowjet-Unie gewonnen. Hüb ner zegevierde na 36 zetten en bracht daarmee de spanning in de tweekamp terug. De stand is 4,5 - 4,5. Wanneer de tiende en laatste partij, die voor vandaag is vastgesteld, in remise eindigt wordt de twee kamp met vier ontmoetingen verlengd. Beide schakers heb ben tot nu toe een partij gewon nen: Smislov de vierde en Hüb ner de negende. De strijd om de nationale jeugdti- tel schaken is nog niet beslist. Zowel bij de jongens als bij de meisjes eindigden zaterdag, na de slotronde, twee deelnemers gelijk. Bij de jongens moeten Klaas Landsman en Friso Nij- boer een beslissingstweekamp spelen, bij de meisjes Pernette Cameron en Heieen de Greef. Je roen Piket eindigde als tweede. LEIDEN- De 'rampenbrigade' van generaal Joop Piket is er zater dag in de voorlaatste ronde van de landelijke schaakcompetitie niet in geslaagd de bres van 3-1, die de profs van L&T/Eindhoven in vier vooruitgespeelde partijen haddengeslagen, te dichtén. Po gingen daartoe liepen uit op een complete ramp, want als een kaartenhuis stortte de veste van het hoofdklasseteam van het Leidse Philidor in Eindhoven in elkaar: 7-3. De Leidse puinrui mers misten weliswaar één van hun betrouwbaarste steunpila ren (Peter Gelpke speelt een toernooi in het Franse Metz), maar dat nam niet weg, dat het 'heilige vuur' ontbrak. Slechts Lex Jongsma hanteerde de vlammenwerper op de juiste ma nier. Hij brandde de stelling van Welling totaal plat, hetgeen zijn vierde zege op rij betekende. Overigens is Marcel Piket de top scorer van het Leidse tiental met 6V2 punt uit 8 partijen. Toch kan het Piketten-leger nog steeds de amateurtitel aan de ho rizon zien schitteren, want ook Utrecht werd ontworteld. De bijl was in handen van Philidor/ Hennie Devilee, met twee gave doorbraken weer als vanouds aanwezig, was hiervoor in be langrijke mate verantwoordelijk, terwijl ook Pieter Koorneef en Cees Christiaanse meedeelden in de 4-4 score. Het collectief toch erg sterk spe lende Dalto zorgde na de hervat ting voor 4-6. Het juiste ant woord, dat Devilee in een gunsti ge uitgangspositie voor de korf zou brengen bleef uit. En in die periode klaarde Dalto, tweemaal scorend, de klus. Het verschil liep daarna nog op tot 10-4. Fides Pacta leverde een gave partij korfbal af. Hekkesluiter Tjoba had voor rust werkelijk niets in te brengen. Na zes minuten zorg- de Robin Sommeling voor 1-0 en pas na de uitworp bereikte de bal voor de eerste maal de Zeeuwse aanval. Het baltransport door het middenvak leverde vaak al on overkomelijke problemen op. De 6-0 voorsprong, die Fides Pacta in de eerste helft opbouwde door treffers van Robin Sommeling (2), Wim Piket, Dick Onderwater, Bea Schrama en Nico Pikaar, was zeker niet geflatteerd. Tjoba kwam na de hervatting nog even sterk terug, behulpzaam geassis teerd door ongeconcentreerde Leidse verdedigers. Na de derde goal van Robin Som meling boette het Zeeuwse of fensief echter weer snel aan kracht in. Geen moment kwam de Leidse zege nog in gevaar en Jacqueline Velthuyzen (2) en Janneke Verlind bouwden de het verschil uit tot 10-2. Het duel tegen Blauw Wit'51 duur de Zuiderkwartier een kwartier te lang. Was de stand bij het in gaan van de laatste vijftien minu ten nog 4-5, de uitkomst was een teleurstellende 6-5 nederlaag. Een verschil van vier plaatsen op de ranglijst. Na een gelijkopgaande strijd, ge heel in lijn met de minimale krachtsverschillen in deze klas se, een zinderende eindfase. Met een gemiste strafworp bij 5-5 en een geannuleerde treffer van Carla Akse in de slotminuut. Voor de goedgekeurde Leidse treffers tekenden Dick Derksen, Joep van dam, Dirk jan de Kreek, Theo van Leeuwen en Rens Henze. De koplopers in de eerste klasse B wisselen elkaar wekelijks af. Nu was het Pernix, dat na een 8-8 ge lijkspel bij Swift (M) voorlopig weer naar het tweede plan werd verdrongen. Wisselvalligheid was ook troef in het Zeeuwse, waar de ploeg van Jasper Engel halverwege met 5-2 achter stond, met alleen Kees Hortensius en Carla Kuipers als doelpuntenmakers. Om daarna al even verrassend door goals van Janneke Mulder (2), Jenny van der Laken, Geerten Breed- veld, Kees Brokaar en Carla van Evert de achterstand om te bui gen in een 6-8 voorsprong. Het slot was weer voor de Zeeuwen. Ook Albatros duikelde omlaag, neergehaald door TOP. Vanaf de strafworpstip mocht Stella van der Zaag, twee minuten voor het einde, het vonnis voltrekken. Koelbloedig zorgde ze voor de 4- 4 puntendeling. De wedstrijd zelf kenmerkte zich niet door fraai spel, maar op het zware veld waren combinaties moeilijk op te zetten. De verdedi gingen bepaalden zo grotendeels het spelbeeld. Voor de resteren de treffers, waarmee de ploeg van Ruud van der Horst telkens op gelijke hoogte kwam, zorgden Hans Oudshoorn, Gerco Lange- laan en Anne van der Zaag. toen. En zo was het ook zaterdag. Een logische conclusie met de wetenschap dat drugs gemeen goed zijn onder Amerikaanse basketballers, die dat hebben overgenomen van hun grote voorbeelden in de Verenigde Staten. Bij de profs in de NBA gebruikt zon 80 procent van de spelers vóór een wedstrijd verdo vende en-of stimulerende midde len. Het bestuur van Den Bosch nam de enig juiste maatregel: Tom Barker werd op staande voet ont slagen. Een formele zaak overi gens, omdat Barker het komen de seizoen sowieso niet zou te rugkeren. Het ontbreken van Barker limi teerde coach Ton Boot in zijn mogelijkheden. Hij beschikte over slechts vijf spelers omdat Mitch Plaat niet kon spelen, na dat hij in de eerste wedstrijd te gen Haaksbergen een hersen schudding had opgelopen. Plaat zat wel op de bank, maar meer ook niet. Naast hem twee junio ren, die slechts in noodgevallen ingezet konden worden. Zonder Esveld, Dekker, Cramer en Lawrence te kort te willen doen, moet worden vastgesteld, dat de zege te danken was aan het ge weldige spel van Kuipers. Drieëntwintig punten en 19 re bounds verschenen er achter zijn naam. En dat zijn cijfers waar menig Amerikaan jaloers naar zal kijken. Vooral dank zij Kui pers, maar toch ook via de koele David Lawrence en nuttige sco res van Cramer en Dekker, kwam Haaksbergen nooit echt in de wedstrijd. Bij de rust was het 40—32 en dat verschil bleef vrij wel steeds., Op één periode na. Kort na de rust worstelde Den Bosch met een inzinking. Haaks bergen kwam terug tot 5048, maar een time-out van Ton Boot stelde orde op zaken: 5748. Vlak voor tijd kwam Mitch Plaat dan toch binnen de lijnen. De man, die zon belangrijke rol had gespeeld in het moeilijke, maar succesvolle seizen van Den Bosch nam de plaats in van Dek ker. Hij mocht de laatste secon den spelen van het seizoen, waar in Den Bosch tegenslag op te genslag had gekend, maar op mentaliteit en inzet het succes binnenhaalde. En dat na een sei zoen zonder koningsschutter Kees Akerboom, met flinke bles sures van Plaat en Cramer en met Tom Barker, die zijn ploeg op cruciale momenten in de steek liet. TOKIO - Geen van de acht Nederlandse deelnemers aan het WK- shorttrack in Tokio is er ingeslaagd een medaille te pakken. Menno Boelsma en Jolanda Grimbergen kwamen nog het verst met vijfde plaatsen op respectievelijk de 1000 en 1500 meter. De wereldkampioenen kwamen uit Canada. Bij de heren Louis Gre- nier, bij de dames Sylvie Daigle Boelsma verprutste zijn kans om zich voor de finale van de 3000 meter te kwalificeren. Hij lag, op de 1000 meter, in vierde positie die één punt zou opleveren, precies genoeg voor kwalificatie. Zes meter voor de eindstreep ging hij staan omdat hij dacht dat hij er was. Verbaasd zag hij toen hoe de Japanner Ishihara langs- flitste waardoor Boelsma als vijfde eindigde. Op de 1000 meter bij de dames werd het kwartet Grimbergen, Keulen, Marcusse en Velzenboer in de halve finales uitgescha keld, evenals Tjerk Terpstra bij de heren. Charles Veldhoven en Jacco Mos kwamen niet door de eerste ronde. ook bij de ploeg van coach Frank Berendes kwam na rust (9-4) de klad er in. Jeugdspeler René Arnoldus (2) en de met drie goals bijzonder pro- duktieve Barrie van Duyn, profi teerden gretig van de nonchalan ce in de Oegstgeester defensie en bij 9-7 was de wedstrijd weer open. De score stagneerde echter in de tweede opstelling. Nico van Wei zen was er voor Fiks het eerste bij. Na ruim een kwartier bleek de tiende Oegstgeester treffer be slissend. De eindstand werd 12-8. Crescendo had de belangrijke 6-3 overwinning op Terheijden voor al te danken aan de werklust, ge paard gaand met veel onder scheppingen. Aanvallend ging het aanmerkelijk minder en pas na rust kon Crescendo weglo pen. De Algemene, hoewel geteisterd door blessures, wist Quick toch ruim (7-11) achter zich te houden. Direkt na rust (5-6) groeide de voorsprong uit naar 5-10, waarin Ton Beij, die zijn rentree maakte, een grote hand in had. Fluks verzuimde bij hekkesluiter Weidevogels het veldoverwicht in doelpunten om te zetten. Acht minuten voor tijd blies een ge blesseerd geraakte scheidsrech ter voor de laatste maal, de 4-6 score tot eindstand promover end. Velocitas herstelde zich ten koste van Vriendenschaar (B). Met drie treffers had Ybo Schutte een groot aandeel in de 8-4 zege van de Leiderdorpse twaalf. BRAM VAN GENT LEIDEN In de promotiedivisie leden de dames van MSV een nipte nederlaag tegen BV Groningen: 59-62. De dames van Leiden bleven puntloos; JRC Boxtel won met 45—58. Leiderdorp verloor na verlenging met 79—78 van Jumpers. Blitz presteerde knap door Nusa Indah nieï 86-75 te verslaan. Ook MSV bleef tegen OSG net overeind: 74-75. Luba ging tegen Dunckers in de slotfa se onderuit: 65-80. nald Messemaker zes vrije wor pen en bezegelde daarmee het lot van zijn ploeg. Rein Paulides speelde wel een goede wedstrijd en scoorde 28 punten. Blitz—Nusa Indah 86—75. De num mers twee en drie van de eerste klasse rayon gaven elkaar in de eerste helft geen duimbreed toe: 36-35. Na de pauze-sloeg Blitz via een zóne-verdediging en en kele fast—breaks toe en kwam achttien punten voor. De zege kwam daarna niet meer in ge vaar. Ton Kallenberg kwam tot 22 punten. OSG—MSV 74—75. Na een goede eerste helft (28-37) liep MSV na de rust door naar een grotere voorsprong. Door slordig spel en doelloos gedraaf kwam de zege nog in gevaar, maar OSG kwam net iets tekort. Luba-Dunckers 65-80. Een vreemde nederlaag voor Luba. Vier minuten voor het einde was er nog alle kans op de overwin ning. De Leidenaars stonden met 65-63 voor. Beslissingen van de scheidsrechters zorgden voor de ommekeer en Luba kwam niet meer aan scoren toe. Dunckers wel en pakte simpel de zege. MSV-BV Groningen 59-62. Zon der de geschorste Tineke Vos en met twee speelsters in de ploeg die al een training met Neder landse selecties in de benen had den speelde MSV tegen het ster ke BV Groningen een goede wedstrijd. De twee pipegen wa ren aan elkaar gewaagd (33-32 met rust), maar in de slotfase bleek MSV te vermoeid om door te kunnnen drukken: 59-62. Re- nate Sluis we^d met 17 punten topscorer. Elmex Leiden-JRC Boxtel 45-58. De Leidse meisjes hadden zoals wel vaker een prima start: 11-8 voor. Daarna kreeg de ploeg een black—out van zón zeven minu ten en stond Boxtel op 11-22. Voor de pauze krabbelde Leiden iets terug: 22-29. Na de basket- verwisseling ging het weer hele maal fout. Boxtel liep door naar 25—45 en de wedstrijd was ge speeld. Lisette Roest speelde bij de thuisploeg een prima partij. Jumpers-Leiderdorp 79-78. Zon der de afwezige Boris Monkhorst leed Leiderdorp tegen Jumpers een onnodige nederlaag. Via een 32-37 ruststand kwamen de bei de teams op een 71-71 eind stand. In de verlenging miste Ro- RIDDERKERK - Bij de Spaar bank Trotters is grote onzeker heid ontstaan over de mogelijke degradatie. Het beslissingsduel tegen Hertogballers werd met 69-74 verloren, maar door on duidelijkheid in de reglementen heeft de Leidse basketbalploeg toch nog kans op prolongatie van het eerstedivisieschap. In de andere eerste divisie, waar ook beslissingswedstrijden no dig waren in verband met de de gradatie, zijn andere regels toe gepast dan in de afdeling van de Trotters. Als dezelfde regeling ook in het geval Trotters-Her- togballers zou zijn toegepast, dan was de ploeg uit Den Bosch plfde geworden en gedegradeerd: De Topsportliga heeft bij mónde van voorzitter Jan Loorbach toe- gegeven dat er fouten gemaakt zijn en zal de komende week ver gaderen over de ontstane Situa tie. Krijgt Trotters gelijk dan ein digt het op de tiende plaats en moet het wellicht nog twee be slissingswedstrijden spelen te gen de nummer tien van de ande re eerste divisie. De wedstrijd tegen de Hertogbal lers ging in elk geval verloren. De Trotters hadden een goede start (8-2), maar verspeelde die winst weer vrij snel. Wierts was moeilijk af te stoppen en de Bra banders kwamen gelijk: 18-18. Vlak voor de pauze sloegen de Leidenaars alsnog een gaatje: 41-36. In de tweede helft ging het fout. De Trotters gingen slechter schieten en leden ook te veel (13) balverlies. Hertogbal lers kwam met 55-60 aan de lei ding. Toch vochten de Trotters zich nog terug: 69-64 voor met nog drie minuten te spelen. In de slotfase speelden de zenuwen de Leidenaars echter parten. Er werd niet meer gescoord, geen enkele rebound gepakt en Her togballers pakte alsnog de winst Wat deze achteraf waard zal zijn moet deze week door de Top sportliga beslist worden. Leeuwarden, dat de grond in üe degradatiezone te heet onder de voeten werd. Intussen stootte het hoofdstedelijke VAS/ASC het Haagse DD over de rand van de afgrond in het ravijn van de eerste klasse. Zoals te verwach ten was, veroverden de profs van V/Rotterdam zaterdag de landsti tel door BSG uit Bussum onder de voet te lopen: 8-2. In verband met de strijd om de per soonlijke titel van de Leidse Schaakbond was er geen ruimte om het gevecht tussen Eindho ven en Philidor/Leiden in zijn ge heel te vervroegen. Zo kon het gebeuren, dat zes Philidorianen zaterdag die kloof van 3-1 (ont staan door verliespartijen van Je roen Piket en RAG de Graaff en magere remises van Marcel Piket en Piet Bakker), in Eindhoven moesten overbruggen. Maar Nico Kuijf beheerste de theo rie van het Siciliaans minder goed dan Voormans. Dat kostte een toren en de partij: 4-1. De puinhoop werd alsmaar groter, want aan het eerste bord kon Hans Kuijf niet verhinderen, dat zijn beide pionoffers door Peter Scheeren hardhandig werden weerlegd, terwijl ook Ad van den Berg zijn tanden stuk beet. Hij verloor de contröle over het veld e5 en, hoewel hij in tijdnood nog een kwaliteit veroverde, had hij tenslotte toch een tekort aan pionnen: 6-1. Pas nu mocht Philidor iets terug doen. Weliswaar maakte Henk van Maaren een foutje, maar via een dameoffer tegen toren en paard kon hij nog afwikkelen naar een lopereindspel met raadsheren van ongelijke kleur: 6V2-V/2. Het echte vechtschaak liet Lex Jongsma zien: een tore neindspel alleen op grond van een betere pionnenstructuur tot winst voeren: 6V&-2V&. Joop Piket had de nederlaag nog wat dragelijker kunnen maken. Met de vlag op vallen miste hij een directe winstweg, maar hij behield zijn pluspion. In de twee de fase van de strijd ontbrak het hem echter aan de nodige inspi ratie, want hij nam het tweede re miseaanbod van opponent Van der Spek aan in een....gewonnen stand, zoals Van Maaren fijntjes aantoonde: 7-3. Met vlag en mat heeft Amstelveen in de strijd tegen LSG/Leiden de titel in klasse IA veroverd. Char les Kuijpers hoopte nog op een zenuwachtige opponent (im mers, Amstelveen stond twee matchpunten voor en LSG heeft meer ervaring), maar die vlieger ging niet op, want via 0-4 en V/z- 4Vi slaagde Amstelveen voor het toelatingsexamen voor de hoofd klasse: lVi-5V6. Prompt kwam LSG voor de kersverse kam pioen met bloemen aandragen. Het daardoor ontstane rumoer was voor de strengkijkende wed strijdleider reden om te roepen: "Heren, stilte. De wedstrijd is nog niet afgelopen." Waarop Os- sewaarde, die net zijn partij had verloren, doodleuk reageerde met: "Maar de competitie wel." Achteraf was Kuijpers blij, dat LSG het niet gehaald had, want "promotie betekende voor ons het in de voetballerij zo bekende 'Volendam-effect' (erin, eruit, enz.)". Toch heeft LSG het on danks de vooruitgespeelde ver- liespartij van Dirk Sikkel in het achterhoofd geprobeerd. Maar Ossewaarde vergat het centrum, Kuipers miste het goede mo ment voor zijn tegenaanval en Hagendijk wilde zo snel mat zet ten, dat hij zelf met zijn rug op de mat belandde. Van Putten zorgde voor een ople ving door een onduidelijke offer variant van Los haarfijn te weer leggen, hetgeen zijn puntento taal op 7 uit 8 bracht. Geertsma zag geen kans zijn overwicht tot gelding te brengen: 1V4-4V&. Een enkel pionnetje, dat Tolenaar aan Teeuwen moest prijsgeven, was voldoende om Amstelveen definitief in de hoofdklasse te brengen: 114-5V6. De eindstand werd tenslotte 3-7, omdat Joop Bakker na een foutje kans zag zich in 4U zetten naar een verdiende remise te vechten, Leon Konings ook remise haal de, hoewel hij het toreneindspei had moeten winnen, en Wim Heemskerk hetzelfde resultaat 'verdiende' na totaal gewonnen te hebben gestaan. Hoewel de appels nog niet aan de boom zitten, plukt Voorschoten in klasse II C nu al de wrange vruchten van een slecht seizoen: degradatie naar de Leidse Schaakbond. De puntenmakers van weleer, Aart Huizer, Erik Bongers, Wise en ook Bert Hou- weling, lieten nu menig steekje vallen, hetgeen de rest niet meer kon ophalen. Zo verging het Voorschoten ook in de strijd te gen Dordrecht. Het genoemde kwartet zorgde voor een schriel halfje. Roel Piket, Brouwer en Wouters wonnen weliswaar, maar Lindeboom kwam niet ver der dan remise, terwijl Schoon- derbeek zich pardoes mat het zetten: 6-4 verlies. Omdat Phili dor II zich niet aan de afspraak hield (winnen van Nieuwegein), was het lot van Voorschoten be zegeld. KEES VAN STEENWIJK

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17