c Lugdunum kan alles of niets 5 D T v Roodenburg: voorzichtig weer omhoog kijken Lósse op karakter naar kostbare zege UVS vijzelt vertrouwen op bij Gouda Bijna veilig na zege op DCG: 3-1 SJC spoelt verlies weg UDO 'strijkt' punt op bij HBS 1-1 Blauw Zwart pechvol MAANDAG 11 APRIL 1983 Sport LEIDEN - Heel voorzichtig kijkt Roo denburg, na de éclatante 4-2 overwin ning die de ploeg gisteren op Nieu- wenhoorn behaalde, weer omhoog. En met reden, want de achterstand op de drie koplopers is door een gave serie van negen punten uit vijf wedstrijden inmiddels gereduceerd tot vier pun tjes. Met nog zeven duels te spelen - ondermeer nog tegen Wilhelmus en Hermes - is er nog van alles mogelijk. En dat is toch wel verbazingwekkend te noemen, want tot vorige week eigen lijk leek het enige na te streven doel voor het keurkorps van Laurens Mou ter het behoud van het eersteklasser- schap te zijn. Maar het rijtje aanspre kende resultaten, beginnend met een knappe 1-3 overwinning op koploper Papendrecht, heeft Roodenburg plotsklaps in een hele andere positie gebracht. Achterom blikken is er al niet meer bij. En dat hoeft ook niet, want met het gre tig bijeengaren van de punten is te vens het zelfvertrouwen, waar het een tijdlang totaal aan ontbrak, terugge keerd bij de jonge, maar o zo talentvol le Noord-équipe. Er wordt momenteel weer dermate enthousiast en geïnspi reerd gespeeld dat het een verademing is om naar te kijken. Het geheim "Ach", meende spits Richard Klein, "iedereen werkt keihard voor elkaar. We spelen lekker vrijuit, denken ge woon nergens bij na. Zo van, de beuk erin en dan zien we wel verder." Dat klinkt wat opportunistisch, maar in dit geval bedriegt de schijn. Nu een maal veilig komt de wat luchthartige opvatting zoals door Klein geventi leerd het spel namelijk zeer ten goede. Vrij vertaald komt het erop neer dat er uitsluitend nog in aanvallende termen wordt gedacht. En dat dat nog immer de beste verdediging is bewijst Roo denburg momenteel met zijn fris ogende spelletje. Wat bijvoorbeeld bleek na een tien mi nuten toen de eerste de beste Nieu- wenhoom-aanval over spits De Vis goed was voor een treffer. Inplaats dat die tegenvaller een demoraliserende uitwerking had putte Roodenburg juist moed uit de 0-1 achterstand. Met de kleine Richard Gottmer als stofzui ger, met Hennie Koet als spelbepaler en met vooral een keihard werkend spitstrio Ciere, Jansen en Klein toog Roodenburg onmiddellijk nadrukke lijk naar voren, daarbij goed in de rug gedekt door uitblinker Aat de Groot. Om pas toen het 3-1 geworden was gas terug te r De gelijkmaker lag al binnen acht minu ten achter Nieuwenhoorn-doelman Heydra. Drie vloeiende aanvallen wa ren daaraan vooraf gegaan, maar Koet, Ciere en Klein vonden net de juiste voortzetting niet. Ronald Jansen even wel zette het vizier op scherp toen hij door Koet de vrije ruimte in was ge stuurd. Heydra viel kansloos uit: 1-1. Roodenburg kreeg daarna steeds meer greep op het gebeuren door afwisse lend kort en gegroepeerd, dan weer lang via vooral de snelle Jansen te spe len. Slechts één keer voor rust moest Sjaak Nievaart handelend optreden toen opnieuw De Vis gevaarlijk werd bij een Nieuwenhoorn-uitval. De lat kwam de bebaarde sluitpost ditmaal te hulp. Na rust dook Roodenburg er nog greti ger in dan in de eerste rondgang het geval was geweest en in tijdsbestek van twee minuten leek de ploeg de wedstrijd te beslissen. Eerst kogelde Peter Ciere schitterend raak uit een strakke corner van Klein en vervol gens strafte opnieuw Ronald Jansen een fout van voorstopper Oostdijk koelbloedig af: 3-1. Nieuwenhoorn, toch hoger op de ranglijst dan Roo denburg, stond erbij en keek er naar. De bezoekers kreg.en evenwel toch on verwacht een kans om terug in de wedstrijd te komen. De zwak leidende arbiter Van den Berg hielp Nieuwen hoorn namelijk een handje. Na een grove overtreding jegens Klein gaf hij desondanks de vrije trap aan Nieu wenhoorn waarbij hij de verzorger verbood de geblesseerde spits hulp te verlenen. Nieuwenhoorn profiteerde dankbaar van de verwarring bij Roo denburg en voor iemand het in de ga ten had ramde Van Bommel ineens de aansluittreffer in de touwen. Het sein voor Mouter om Han Tisseur, de na twee seizoenen weer herstelde routinier, in het veld te brengen. Een goede greep, want Tisseur had slechts twee minuten nodig om iedereen op nieuw op zijn plaats te zetten waarna Roodenburg ook meteen de controle hervond. Pal voor het laatste fluitsig naal zette Jansen met een derde doel punt de kroon op het werk. Waardoor Roodenburg weer voorzichtig omhoog mag kijken. AD VAN KAAM GOUDA- Waar UVS zich al in de eerste competitie wed strijd van dit seizoen via een 7-1 overwinning op Gouda als een eventuele titelkandi daat aankondigde, daar ge bruikten de blauwwitten de zelfde ploeg gisteren om het toch wel geslonken vertrou wen iets op te vijzelen. In en tegen Gouda bewerkstellig den zij een 1-5 overwinning. Toch was er op deze gemakke lijk tot stand gekomen over winning nogal wat aan te merken. Vooral na rust ge loofde UVS, dat zonder de geschorste Van Seggelen en de nog geblesseerde Leen- dert de Goey opereerde, het wel en kon het in degradatie nood verkerende Gouda zo waar met enkele plaag stootjes de aandacht voor zich op eisen. De wedstrijd was toen echter al lang beslist. Voor rust name lijk, was de ploeg van schei dende trainer Désar (Melbi Raboen van het op kóp staan de ADO is zijn opvolger) op permachtig. Het antwoord op de laffe Goudse speelwijze (twee spitsen, drie verdedi gende middenvelders) liet nog wel even op zich wach ten maar toen het sein einde lijk daar was, stoomde de ploeg binnen twintig minu ten naar een 3-0 voorsprong. Allereerst was het de door het twee-spitsen systeem naar het middenveld doorgescho ven Wil Henskens, die uit een vrije trap van Bert Jansen met het hoofd de openings treffer kon produceren, waar na de voor rust sterk spelen de Mario Faber wat gelukkig (de muur veranderde het schot van richting) uit een vrije trap de 2-0 aantekenen de. Even later werd het zelfs 3-0 door Ron Bekooy die een doorkopbal van Henskens, na weer een vrije trap van Bert Jansen, simpel af kon maken. De wedstrijd verloor hiermee zijn aantrekkelijkheid omdat UVS het wel geloofde en Gouda duidelijk maakte dat het voor een val naar de der de klasse meer dan rijp is. Cock van Weerlee en de veel te passieve Hans van Leeu wen kregen nog voor rust kansjes om de stand een nog een beter aanzien te geven, maar doelman Van De Heu vel vormde op dat moment een te groot obstakel. Ook in het tweede bedrijf kon UVS niet meer de spirit vin den om zich in de tegenstan der vast te bijten. Gelaten lie ten de spelers, een enkele uit zondering nagelaten, de wed strijd aan zich voorbij gaan waardoor, nadat Fred Sieval met een van zijn verschrikke lijke uithalen uit een vrije trap de stand naar 4-0 had ge tild, Gouda een beetje meer kijk op de wedstrijd kon krij gen. De twee spitsen Peter Saueressig en Kees Geukers werden nu meer dan voor heen door middenvelders ge steund, waardoor enkele klei ne kansjes werden gecreëerd. Aanvoerder Puk Pols kon dan ook, door een corner in te koppen, de spreekwoordelij ke eer redden. Dat de Leide- naars hierna via een straf schop van Mario Faber (Van Leeuwen was gevloerd) nog tot 5-1 konden uitlopen was niet meer van belang. Al voor rust had UVS het karwei ge klaard en laten zien dat het samen met ADO tot de top behoort. Gouda daarentegen moet zich alvast gaan opma ken voor degradatie. Zoals de ploeg gisteren acteerde is ze daar rijp voor. BOB VAN BOHEMEN LEIDEN - Waar Lugdunum vorige week tegen Zandvoortmeeuwen nog "niets" presteerde, kon de ploeg gistermiddag in de tweede helft van het belangrijke duel tegen DCG plotseling weer "alles". De wel zéér onge structureerd lopende grafiek die de resultaten weergeeft is kenmerkend voor het Lugdunum van Wim Eilander. Tegen het door John Eelman ge trainde DCG manifesteerde de wisselvalligheid van Lugdunum zich in één wedstrijd, terwijl dat in het verleden van duel tot duel gebeurde. Voor de rust stuntelde de Kikkerpolderploeg zoals zij dit seizoen zo vaak gestunteld heeft, maar na de pauze vlamden de kikkers als in hun beste da gen. Het stuk in twee delen lever de Lugdunum een 3-1 overwin ning én een nagenoeg veilige middenmootpositie op. Die plaats in de vreemde Amster damse afdeling is daarmee, vijf haltes voor het einde, eerder ge vonden dan aanvankelijk werd verwacht. Op zoek naar de pun ten door het Noordhollandse land raakte Lugdunum het zicht in het begin van het jaar volledig kwijt, maar na enige tijd acclima tiseerde de ploeg. Waar in het be gin wekelijks pas op de plaats moest worden gemaakt, schoot Lugdunum de laatste weken, een slippertje daargelaten, regelma tig twee punten op. Zoals ook gistermiddag tegen DCG, dat Lugdunum in eigen huis nog kansloos met 2-0 had verslagen, maar nu nergens aan spraak op mocht maken. Omdat de ploeg van de ex- en toekom stige trainer van Noordwijk zich veel te angstig opstelde en bij Lugdunum het eerste halfuur niets lukte ontrolde er in de eer ste helft een schouwspel, dat ner gens naar leek. Het spitsentrio Van Es-Sjardijn- Van der Weijden kwam bij balbe zit niet in beweging, waardoor Lugdunum steeds in een vroeg stadium balverlies leed. Na voor zetten verdween de bal op het parkeerterrein; na dieptepasses veelal in de sloot. Omdat DCG er niets tegenoverstelde was het "Slaap Idndje slaap", dat giste ren in de Rotterdamse Kuip te horen was, ook in de Kikkerplol- der op zijn plaats geweest. Type rend voor het spel van Lugdu num, dat wel een overwicht op bouwde, was de "ingestudeerde" vrije schop waarmee Kooimans, Sjardijn en Van der Weijden zich in de 32ste minuut belastten. Vanaf de rand van het; zestien meter gebied had Van der Weij den in schietpositie moeten ko men. Dat moet hij nog komen. Pas in de veertigste minuut door brak Rogier Kroone met een nét naast gekopte bal de stilte, die Daan Kooimans één minuut later voorgoed tot verleden tijd bom bardeerde. Na een voorzet van NOORDWIJK - Met een overwinning op VELO had SJC zich het geza menlijk etentje gister avond beslist beter laten smaken, maar de eetlust was door het minieme 0—1 verlies nog niet bedorven. De verrichtingen gistermiddag wa ren ondanks de nederlaag hoop gevend. En voor de naderende beslissende thuisduels tegen me de-degradatie-kandidaten RKDEO en DHL zijn de spieren nu ongetwijfeld weer wat aange sterkt. SJC had echter meer baat gehad bij een winstpuntje, de mogelijk heden waren daar gistermiddag ook naar. Voor de rust hielden de tweede klassers elkaar uitste kend in balans. Kort na de thee profiteerde Willem van Dijk van gerommel in de Noordwykse de fensie, hij had de 0-1 voor het intikken. SJC raakte direct sterk in het na deel. Als verdedigende party konden de voor een topnotering uitgeschakelde Wateringers makkelijker uit de voeten op de door regenval spekglad gewor den mat. De Noord wijkers zoch ten waar mogelijk de aanval en Maarten Plug kreeg twee goede kansen op de gelijkmaker. Één maal kwam hij oog in oog met de VELO-doelman precisie tekort, terwijl een voorzet van Jos Al ders hem op enkele centimeters voorbij slipte. VELO was enkele malen zeer ge vaarlijk in de counter, maar sluit post Ed Zuidhoek van SJC werk te een prima partij af. LEIDEN - In de derde klasse van de zondagcompetitie sleepte UDO in de allerlaatste minuut van het duel tegen HBS een ge lijkspel weg: 1-1. WSB voegde een punt aan zijn totaal toe tegen Celeritas (0-0), terwijl LFC met 3- 0 onderuit ging tegen Tonegido. HBS - UDO 1-1 De Oegstgeestenaren dankten na afloop doelpuntenmaker Cor Strijk èn scheidsrechter Merlijn, die liefst vier minuten langer liet spelen. Juist op het moment dat de arbiter de laatste fluitstoot wilde produceren kwam de bal na een solo van Wilbert Witte- man voor de voeten van Cor Strijk, die uit een onmogelijke hoek raakschoot: 1-1. Daarmee zegevierde overigens de gerechtigheid want de Oegst geestenaren hadden na de 1-0 van Wouter Noske (foutje Ro nald Veldhoven) contant druk op het doel van de Hagenaars uit geoefend. Wilbert Witteman (2x), Ronald Veldhoven en Cor Strijk faalden echter in de afwerking. UDO legde zich al neer bij een nederlaag, maar Cor Strijk redde zijn ploeg. Celeritas - WSB 0-0 Omdat ook Vredenburch en HBS gelijkspeelden, schoot WSB niet echt veel op met de deling tegen Celeritas. Er had overigens meer ingezeten voor de Noord- wijkerhouters, die het laatste half uur tégen tien man speelden (Hagenaar Mulder werd uit het veld gestuurd). De ploeg was sterker, maar Nico Immerzeel, Berend van der Linden, John Jansen en invaller John van Elk hadden pech bij de afwerking. Tonegido - LFC 3-0 LFC speelde beter dan de laatste weken, maar werd wel met een dikke nederlaag naar huis ge stuurd. De goals die Tonegido maakte vielen op ongelukkige momenten voor de kanaries. Tom Bekkering scoorde vlak vóór (balverlies van Sjaak te Hennepe) en vlak na de pauze, terwijl het laatste doelpunt van Frits de Bruin in de laatste mi nuut viel. Met George Moesman op de laatste man-positie was het veldspel van de Leidenaars goed verzorgd. Éénmaal aangekomen bij het vij andelijke strafschopgebied raak te de ploeg (zonder de geschorste Ger Nagtegeller) echter het zicht kwijt. Driekus van der Linden, Jan Kromwijk en Wim van As kregen nog goede kansen, die evenwel om zeep werden gehol pen. i de stilte. Op aangeven van Robert de Roo knalt de middenvelder 1-0 (Foto Holvast) Robert de Roo knalde de ditmaal matig voetballende Kooimans uit een scrimmage de geheel on verwachte 1-0 binnen. De wél sterke Wim Ligtvoet (later ver vangen door Albert Siera) kreeg vlak voor rust de kans op 2-0, maar zijn inzet werd gekeerd door ex-Roodenburg-doelman Frits van Berge Henegouwen. Die vlak na rust opnieuw naar het moest toen Frans Sjardijn raak schoot uit een strafschop, nadat hijzelf door Paul Aarsman onder uit was gehaald. Vanaf dat mo ment kon Lugdunum weer "al les". Via goed voetbal werden ondermeer Van Es en Sjardijn in stelling gebracht. Beide spelers verzuimden hun ploeg in die pe riode naar een ruimere marge te schieten. De vrije schop waar mee Peter Fonck de Lugdunum- muur én keeper Wim Eradus in de zeventigste minuut verraste, leek een spannende slotfase in te luiden. Zo ver kwam het niet. Laatste man Kees van der Burg bleek be nauwde situaties plotseling met een hakballetje te kunnen oplos sen, pauze-invaller Ben de Roo (voor Jaap Schilthuizen) retour neerde een hard ingeschoten bal eveneens met de hak en Albert Siera toonde zich aan de linker kant opeens een kwelgeest voor de DCG-verdediging. Rinus van Es liet de tegenstander nog het meest voelen dat Lugdunum in de tweede helft "alles" kon, door Frits van Berge Henegouwen na een lange spurt rpet een schitte rende lob te passeren: 3-1. FRED SEGAAR LEIDEN - Blauw Zwart ging gistermiddag enigszins ongelukkig onder uit tegen kampioenskandidaat Verburch. De Wassenaarder drongen na de pauze bij een 2-1 stand hevig aan. De treffer hing in de lucht en viel inderdaad, maar wel in het andere doel: 3-1. Door deze nederlaag ziet de toekomst er somber uit voor het gehandicapte Blauw Zwart. De thuisclub begon overtuigend, maar doelman Karei Verhart toonde zich alert op schoten van Ton Jongmans en René van Staveren. De Wassenaarse keeper was echter kansloos op een door Blauw Zwart- speler Ger Smit van richting veranderd schot: 1-0. Uit een corner van Frank Voorham knalde Kees van Leeuwen na een half uur de gelij ka mer binnen. Vlak voor rust maakte Hans van Staveren er met een schuiver 2-1 van. In het tweede part zette Blauw Zwart alles-op-alles. De thuisclub moest ver terug, maar bleef tegelijkertijd wel goed counteren. Niettemin leek de situatie onhoudbaar voor de Poeldijkers. Frank Karremans, Ben Conradi en Hans Grundeken misten echter geluk. Dat miste in het bijzonder Ruud Timmer, die de bal na zijn schot via de binnenkant van de Paal weer terug in het veld zag komen. Frank Karremans ^ak voor het einde viel het doelpunt aan de ander kant. Via een Wasse- - geen geluk - naars been kwam de bal, na een schot van Wim Jansen, in het Blauw (Foto Holvast) Zwart-doel terecht. Olympia afgetroefd: 3-2 LISSE - FC Lisse heeft via een benauwde 3-2 zege op het Goudse Olympia twee belang rijke punten in de strijd tegen de degradatie behaald. In de tweede klasse is het verschil tussen nummer zes en de hekkesluiter namelijk niet meer dan vier punten. Zowel Olympia als Lisse bevinden zich in deze grote staartgroep, zodat deze zege als uiterst waardevol gezien kan worden. via de lat en de rug van doelman Aad van Ruiten in de touwen: 1-1. FC Lisse was door deze vroege tegentreffer duidelijk aangeslagen en opponent Olym pia rook de kans. De getruct spe lende Harry van der Laan hielp zijn team uit een scrimmage aan de verrassende 1—2 voorsprong. De ploeg uit de Bollenstreek leek volkomen van slag en Olympia dacht de wedstrijd rustig uit te kunnen spelen. De ploeg van trainer Landzaat gunde FC Lisse het initiatief en langzaam maar zeker begon de thuisploeg in een ommekeer te geloven. Mart Mei- land was met twee knappe kop ballen, waarvan éen tegen de paal, dicht bij de gelijkmaker en ook Ruud Dobbe was een paar maal gevaarlijk. Aan de andere kant was Eric van Zijst na een misverstand in de achterhoede van FC Lisse dicht bij een treffer, maar de paal stond de 1-3 in de weg. Kluts kwijt Het laatste kwartier zouden de gee- 1-blauwen toch nog de volle winst pakken. De 2-2 kwam van de voet van de sterk spelende Mart Meiland, die een door Fred Bon keurig teruggelegde bal snoeihard achter Van Elliswijk knalde. Nu was de beurt aan Olympia om de kluts kwijt te ra ken en FC Lisse kreeg alle kans om gretig aan te vallen. Trainer Faas bracht met Chris van Damme en Dorus van der Voort (Wim van Beek en Ron Hoogen- veen werden gewisseld) twee verse krachten binnen de lijnen en de Lissenaren maakten zich op voor het slotoffensief.' De goed spelende Ron Mesman en Ruud Dobbe zetten met lange halen de spitsen aan het werk. Uit één zo'n lange pass kopte Har ry van der Zwet de bal prima door op de insprintende Wim Bouckaert die doelman Koos van Elliswijk met een knappe schuiver voor de derde maal het nakijken gaf: 3-2. FC Lisse had laten zien dat het ook mogelijk is een wedstrijd op karakter te win nen en liet zich dan ook in de laatste minuten de kostbare buit niet meer ontnemen. WILL MOERER Aangeslagen De theepauze had op de Goudena ren een zeldzaam goede uitwer king. Pal na de aftrap knalde Herpian Denhaag een vrije trap Mede door deze stand van zaken speelden beide ploegen in de openingsfase een behoudend en rommelig partijtje voetbal. Op het spekgladde veld schoot de bal menigmaal onder de voet door en zowel FC Lisse als Olym pia had zeer veel moeite om deze handicap te overwinnen. De thuisploeg deed dit als eerste. Wim van Beek kreeg een goede pass in de diepte en Van Beek lepelde de bal keurig over de uit lopende keeper Koos van Ellis wijk in het doel: 1-0. In de daarop volgende minuten kreeg FC Lisse nog wat kleine kansjes, maar het laatste kwar tier van de eerste helft was dui delijk voor Olympia. De gasten zetten FC Lisse vast op eigen helft, kregen enkele grote moge lijkheden, maar slaagden er niet in de gelijkmaker te produceren. De doorgebroken Wim van Beek lepelt de bal keurig over de uitgelopen Koos van Elliswijk in het doel: 1-0. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13