sot „Dit is een heel goede waarschuwing C 3 'Slechtste wedstrijd van seizoen' WJH illiri HSV handhaaft zich aan de top Uitgeblust Ajax dankt winst aan machteloos AZ'67 Feyenoord tobt weer als vanouds Gloria blijft PSY vermorzelt FC Groningen: 6-0 'Koemannen' erg gewild Sport MAANDAG 11 APRIL 1983 HAMBURG HSV bleef koploper in de Bundesliga dank zij de overwinning met 4-2 bij Ein- tracht Braunschweig. Werder Bremen en Bayern München ble ven in de pas ten koste van Nürn- berg en Borussia Mönchen-Glad- bach. Stuttgart leed dubbel ver- België lies. Doelman Roleder werd te gen Bochum uit het veld ge stuurd nadat hij buiten het straf schopgebied een tegenstander onderuit had gehaald. Met het gelijke spel van 2-2 werd Stutt gart rijk beloond. 3-1 te winnen. Manchester Uni ted verloor terrein. De ploeg van Arnold Mühren kwam op eigen veld tegen Southampton niet verder dan 1 -1 en heeft vier pun ten minder dan Watford. HSV had zes jaar niet in Brunswijk gewonnen, maar zaterdag was Eintracht geen partij voor de Hamburgers, die het duel naar hun hand zetten. Op de ope ningstreffer van Rolff had Braunschweig door Worm nog een snel antwoord, maar door Ja- kobs en Hrubesch (twee keer) nam HSV een onoverbrugbare voorsprong, die kort voor tijd door Hasse Borg nog iets werd verkleind. Bayern miste tegen Borussia Mön- chen-Gladbach Breitner, Pfaff, Dürnberger en Augenthaler. De Beiers overwonnen die handicap gemakkelijk met voetbal dat meer ijver dan talent, meer werk lust dan kwaliteit bezat. Del- 'haye, Rummenigge en Kraus be slisten het duel (3-0) voor Bruns in de slotminuut een tegendoel punt maakte. Borussia stond toen al met tien man omdat Mill uit het veld was gestuurd. Degradatiekandidaat Arminia Bie lefeld wilde zaterdag voor de punten vechten, titelgegadigde FC Köln niet. Pas na rust kreeg Arminia de beloning voor zijn grote inzet door doelpunten van Lienen en Reiss. Engeland Het landskampioenschap zal Li verpool niet meer ontgaan. Met nog zeven wedstrijden te spelen heeft de ploeg van manager Bob Paisley nog vijf punten nodig. De kloof met de nummer twee, Watford, is inmiddels zestien punten groot. Zaterdag zegevier de Liverpool moeiteloos over Swansea, dat in serieus degrada tiegevaar verkeert. Op Anfield Road werd het 3—0 voor de thuis club via treffers van Rush, Fair- clough en Lee. Watford, voor het eerst in zijn be staan in de hoogste klasse, con solideerde de tweede plaats door bij West Bromwich Albion met Anderlecht en Waterschei, beiden nog vertegenwoordigd in het Eu ropacup-voetbal, waren aan el kaar gewaagd. Anderlecht maak te evenwel de doelpunten en be haalde zodoende de winstpun ten. De uitslag van 4-0 was ech ter overtrokken. Anderlecht had aan twee oplevingen voldoende om de eindscore vast te leggen. In de eerste helft scoorden Erwin Vandenbergh en Kenneth Bryl- le. Laatstgenoemde nam ook de derde treffer voor zijn rekening en international Ludo Coeck bracht de eindstand op 4-0. Simon Tahamata was opnieuw een belangrijke steunpilaar voor Standard in het met 6—1 gewon nen duel tegen Cercle Brugge. De Nederlander scoorde twee keer. Daerden, Vandersmissen, Meeuws en Wendt verzorgden de rest van de produktie. Maes red de de eer voor Cercle Brugge, dat volgend jaar getraind zal worden door Kortrijk-trainer Henk Hou- waart. Antwerp beschikte over de veerkracht om na de neder laag tegen Standard vorige week (0-2) de goede lijn weer op te zet ten. In de derby tegen Beerschot was ex-Feyenoorder Petur Pe- tursson de grote uitblinker. Hij maakte voor Antwerp de enige en winnende treffer. Voor Club Brugge was het een uit stekende dag. Zelf won de ploeg van trainer Georg Kessler met 2-1 van Kortrijk, terwijl de con currenten voor een plaats in het Europese voetbal, Waterschei en AA Gent, verloren. Jan Ceule- mans maakte bij de stand 1-1 het tweede doelpunt voor Club Brugge. EREDIVISIE •'AZ '67-Ajax 2-3 (1-2), 20. Schoena ker 0-1, 37. Rijkaard 0-2, 45. Van der Meer 1-2 54. Schoenaker 1-3, 81. Ta- lan 2-3. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 11.000. Gele kaart voor Rijkaard (Ajax). NEC-Sparta 5-2 (3-2), 25. Van den Berg 0-1, 27. Van den Berg 0-2, 38. Blind 1-2 (eigen doel), 41. Mulderij 2-2, 45. Janssen 3-2, 65. Grim 4-2, 74. Grim 5-2 (strafschop). Scheids- Van Tiggelen (Sparta). PSV-FC Groningen 6-0 (2-0), 6. Poortvliet 1-0, 31. Wildschut 2-0, 49. Stevens 3-0, 52. Thoresen 4-0, 65. Koolhof 5-0, 68. Wildschut 6-0. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 16.000. Gele kaart voor Lands bergen (PSV). FC Twente-Excelsior 0-2 (0-0), 58. Ridderhof 0-1, 76. Blanker 0-2. Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 5500. Gele kaart voor Bir- kedal (Twente) en Snoei (Excelsior). Willem II-Go Ahead Eagles 2-0 (1-0), 42. Nelemans 1-0, 52. Guthrie 2-0. Scheidsrechter: Geurds. Toe- chouwers: 6000. Feyenoord-Helmond Sport 2-1 (1-0), 38. Valke 1-0, 72. Cramer 1-1, 83. Houtman 2—1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 16.102. Roda JC-Haarlem 2-0 (1-0), 8. Erik- sen 1-0, 85. Raeven 2-0. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwers: 6700. FC Utrecht-Fortuna S. 4-0 (2-0), 6. Adelaar 1—0, 45. Wouters (strafschop) 2-0, 86. Wouters (strafschop) 3-0, 89. Carbo 4-0. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 8000. Gele kaarten: Tervoort (Utrecht) en Koevermans (Fortuna S.). EERSTE DIVISIE Vitesse-Cambuur 1-2 (1-1), 20. Gerdsen 0-1, 28. Groote 1-1, 65. Wie- bing 1-2. Scheidsrechter: Severein. Toeschouwers: 1600. Gele kaart: Hen driks (Vitesse) en Erkelens (Cam- buur). Veendam-MW 1-1 (1-1), 21. Rudi Metz 1-0, 37. Delahaye 1-1. Scheids rechter: De Schepper. Toeschouwers: 1000. FC VW-DS '79 1-5 (1-2), 7. Evers 0-1, 15. Gorter 0-2, 36. Verbeek 1-2, 57. Braham 1-3, 76. Matena 1-4, 89. Matena 1-5. Scheidsrechter: Boss. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Bours (VW) en Van der Linden (DS). SW-Eindhoven 1-1 (0-0), 50. Maas 0-1, 86. Meerhof 1-1. Scheidsrech ter: Verhoef. Toeschouwers: 800. Telstar-De Graafschap 1-3 (1-0), 4. Van Niekerk 1-0. 51. Bijl 1-1, 52. rik 1-2. 76. Cooke (straf schop) 1-3. Scheidsrechter: Blanken- stein. Toeschouwers: 800. Gele kaar ten voor: Kuut (Telstar), Gerrits (De Graafschap). Volendam-Wageningen 4-1 (1-0), 45. Tuyp 1-0, 49. Schokker 2-0, 72. Norry 2-1, 87. Mooyer 3-1, 90. Kra mer 4-1. Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 3000. Gele kaart: Kramer (Volendam). FC Den Haag-Heracles 4-0 (0-0), 76. Bouwens 1-0, 80. Pen (strafschop) 2—0, 83. Pen 3—0, 88. Rontberg 4—0. Scheidsrechter: Van der Bosch. Toe schouwers: 2000. 55. Van der Linden 0—1, 67. Van der Horst 0-2. Scheidsrechter Van der Ent. Toeschouwers: 2400. Heeren veen won het strafschoppen schieten met 4-3. AMSTERDAM (GPD) Hoewel Ajax afgelopen zaterdag tegen AZ67 op nieuw een zwakke presta tie (trainer Aad de Mos: „Dit was de slechtste wed strijd van het seizoen) kon camoufleren met een overwinning (3—2), is dui delijk geworden dat de Amsterdamse formatie het belangrijkste stadium van deze voetbaljaargang zal moeten afwerken in de sfeer van een dreigende vormcrisis. De druk die op de jeugdige ploeg is komen te liggen nu op twee fron ten de beslissingen naderen (woensdag de halve bekerfinale tegen PSV en over drie weken het competitietreffen tegen me detitelkandidaat Feyenoord) heeft het sprankelende voetbal, waarmee Ajax zoveel waardering oogstte, nagenoeg te niet gedaan. De landskampioen maakte tegen het door schorsingen (Arntz en Reijnders) en blessures (Tol) ern stig verzwakte AZ dan ook een vermoeide en uitgebluste in druk. Afgelopen zaterdag waren er in het Olympisch stadion slechts 11.000 betalende bezoekers, terwijl AZ 25.000 toeschouwers nodig had om quitte te spelen. „Grof ge schat denk ik dat de schade tus sen de 50.000 en 75.000 gulden zal bedragen, zo stelde Ligthart la ter. „De vraag is op welke instan tie we een dergelijke schadepost kunnen verhalen. Onze juridisch adviseur Berry Bertels is bezig om te bekijken wat de mogelijk heden zijn, maar ik verwacht er eerlijk gezegd niet veel van. Ontzag Hoe ver AZ inmiddels is afgegle den werd tegen Ajax nog eens onderstreept. Met één spits (Rick Talan), vijf middenvelders en vier verdedigers gaven de Alk- maarders zó nadrukkelijk blijk van hun ontzag voor de „thuis ploeg, dat het duel bij voorbaat ALKMAAR - Om het deelnemers veld voor het internationale toernooi dat AZ'67 op 5 en 7 au gustus van dit jaar afwerkt te completeren worden de komen de week onderhandelingen ge voerd met het Westduitse Wer der Bremen, dat in de Bundesli ga op de tweede plaats staat. De organisatie benaderde Werder Bremen nadat duidelijk was ge worden dat de komst van Real Madrid, de club van ex-AZ'er John Metgod, financieel niet haalbaar was. Organisator Ver- kaart: "Ze vroegen 125.000 dol lar. Dat vonden wij een te hoog bedrag". beslist was. Hoewel die overdre ven erkenning Ajax uitstekend van pas kwam bij zijn pogingen om de tegen Roda JC al gesigna leerde terugval een halt toe te roepen, waren de Amsterdam mers in het vrijwel lege en sfeer loze verpauperde stadion niet vooruit te branden. Dat de ploeg desondanks in de eerste helft naar een 20-voorsprong kon uitlopen dankte Ajax enkel en al leen aan het zwakke Alkmaarse Dick Sochenaker scoort voor Ajax het eerste doelpunt. AZ-doelman Eddy Trey tel en Jos Jonker (rechts) staan machteloos. (Foto ANP) verweer en twee sterke momen ten van de verder buiten beeld blijvende Johan Cruijff, die de basis legde voor de treffers van Dick Schoenaker (28e minuut) en Frank Rijkaard (37e minuut). Kennelijk vormde die marge het sein om naar een nóg lagere ver snelling terug te schakelen en de concentratie volledig te laten verslappen, waardoor AZ vooral in het tweede bedrijf meer greep op het spel kon krij gen. Vooral de Amsterdamse afweer stelde zich met uitzondering van sluitpost Piet Schrijvers zich zó passief en kwetsbaar op, dat een tegenstander met meer kwaliteit dan AZ ongetwijfeld méér rende ment had gehaald uit die non chalante opstelling. AZ profi teerde slechts twee maal vlak vóór rust via Richard van der Meer en negen minuten voor tijd via Rick Talan maar die goals waren niet voldoende om de sco re die Dick Schoenaker direct na de pauze naar 1—3 had opge voerd ongedaan te maken. ROTTERDAM - Het was dat Peter Houtman zijn hoofd er tenminste nog bij hieldfanders had Feyenoord het mooi kunnen vergeten. In de slotfase van de zéér armoedige partij tegen Helmond Sport onttrok de nationale topscorer zich als één van de weinige Rotter damse voetballers aan de golf van paniek die door de Kuip spoelde na de onverwachte gelijkmaker van de zoveel minder geachte tegenstander. De nog altijd gekwetste spits, op het laatste moment opgeroepen als stand-in voor de aan zijn enkel geblesseerde Ruud Gullit, behoedde zijn ploeg in elk geval voor een val in de afgrond door zich zeven minuten voor sluitingstijd op de goede plek te posteren. Met de kopbal waarmee hij de bevrijdende 2-1 liet afroepen, onderstreepte hij eens te meer zijn waarde, waar in het verleden nogal eens aan werd getwijfeld in Rotterdam en omstreken. Meevoetballen kan Houtman niet, in de combinatie en op de kleine ruimte is hij erg beperkt, maar hij staat er vaak wel als het er echt op aankomt. En gisteren kwam het er echt op aan. Op weg naar de eerste mei en de confron tatie met Ajax kan Feyenoord zich geen enkel puntverlies ver oorloven en het had er verdacht veel van weg dat het Helmond Sport zou lukken de botsing van LISSABON (SID) - Otto Glo ria blijft, ondanks zijn aftre den vlak voor de vriend schappelijke interlandwed strijd tegen West-Duitsland op 23 februari, voorlopig toch coach van het Portugese voetbalelftal. Deze beslissing is vrijdagavond door de Por tugese voetbalbond in een buitengewone vergadering genomen. Gloria had, na de afmelding door een groot aantal spelers van Benfica en Sporting - de belangrijkste leveranciers van het nationale team voor het duel met West- Duitsland zijn functie neer gelegd. Hij zat die avond nog wel op de bank als coach. Na de verrassende uitslag (1-0 voor Portugal) pleitte ieder een, spelers, bond en pers, voor zijn aanblijven. de Grote Twee nu al van een brok spanning te ontdoen. Feyenoord immers kende weer eens één van die dagen waarop het collectief, dat in uitwedstrij den geregeld zo'n harmonieus geheel vormt, verbrokkelt tot een verzameling van elf indivi dualisten die alleen bij elkaar lij ken te horen omdat ze toevallig dezelfde kledij dragen. Iedereen speelt dan zijn eigen wedstrijd en er is (bij afwezigheid van Van Hanegem) niemand die in staat is de groep te binden. Kortom, Feyenoord doet op die dagen maar wat, in de hoop dat het goed uitpakt. Dat is meestal het geval "en dat is dit seizoen kenmerkend voor ons, die mazzel", erkende Peter Houtman. "Even kenmerkend is dat we af en toe zwaar terugval len. Kenmerkend en onverklaar baar. Helmond Sport mag toch eigenlijk geen probleem zijn, maar het klapt op die dagen ge woon als een huis in elkaar". Waar dat aan ligt? Weekendcoach Ab Fafié schreef het toe aan de instelling. De onbewuste onder schatting van een mindere tegen stander. "Je waarschuwt de hele week voor zo'n duel, maar dan staan ze je alleen maar raar aan te kijken. Zo van: vent, stel je niet zo aan. Dat doen we toch even?". Verstoppertje Dat hebben 16.000 kijkers dan ge merkt. Zelfs de venijnige samen zang "slaap kindje slaap" kon de Kuipploeg niet wakker schud den. Er heerste een totaal gebrek aan agressiviteit, wat het beste werd bewezen door Jeliazkov, die doorlopend verstoppertje hep te spelen, zodat vooral de eerste helft stomvervelend was. Op die ene briljante actie van het duo Vermeulen-Valke na (1-0, 38ste minuut), was er niets te be leven. Via Van de Hooft en Lub- se kreeg Helmond zelfs de beste kansen, voor het overige toonde die ploeg teveel misplaatst ont zag, wat zich uitte in talloze te rugspeelballen. Er werd pas diep in de tweede helft vooruit gedacht: het leidde bij de eerste doelgerichte poging van na de pauze direct tot de gelijk maker van de voor Edelbloedt ingevallen Erwin Cramer. De goal veroorzaakte paniek. Valke: "We wisten dat het voorbij zou zijn als we een punt zouden laten liggen en dat was te merken ook. Geen bal kwam meer aan". Naast de goed voetballende midden velder, die ondanks de komst van Libregts graag in Rotterdam wil blijven, was er maar één die er het hoofd echt bijhield: Peter Houtman. Eigenlijk zou hij helemaal niet spe len, want hoofdcoach Kraay vond het beter dat hij nog een wedstrijd rust zou nemen met zijn knieblessure. De enkel kwetsuur van Gullit, dwong Houtman op het laatste moment het veld in. Niet de beste voorbe reiding. "Maar hij is zo'n kouwe kikker, datje hem la de minuut in kan zetten", aldus Fafié. "We mogen hartstikke blij zijn dat we door hem nog op 2-1 kwamen. Ik denk dat dit een heel goede waarschuwing is". PAUL DE TOMBE BjHi [|-. ,j MRiangg- "Goal", piept Michel Valke, ook wel 'Mies Muis' geheten. Tot verdriet van Helmond Sport-goalie Otto Versfeld heeft hij Feyenoord aan een 1 -0 voorsprong geholpen. (Foto ANP) EINDHOVEN - Zonder de door waterpokken gevelde Koeman- broers stelde FC Groningen za terdagavond in Eindhoven wei nig meer voor dan een schiet schijf voor PSV. Jan Poortvliet, Piet Wildschut (2x), Huub Ste vens, Hallvar Thoresen en Jurrie Koolhof wezen de Groningers op de mankementen in het elftal: 6- 0. Bij de Eindhovenaren is de tweeling Van de Kerkhof defini tief uit de gratie. René is een sterk afgeslankt contract aange boden en mag zich voortaan hooguit bankzitter noemen. Wil ly van de Kerkhof heeft nog uit zichten op een basisplaats, maar dat zal hij volgens trainer Li bregts "minder onrustig moeten gaan voetballen". Ook Jung Moo Huh verdwijnt bij PSV, hij wil terugkeren naar Zuid-Korea. Sparta leverde in Nijmegen een wanprestatie. Na een half uur stonden de Rotterdammers op een 0-2 voorsprong dankzij Ron van den Berg. Daarna verloren de mannen van Barry Hughes de UEFA Cup-belangen uit het oog, waarna degradatiekandidaat NEC moeiteloos naar een 5-2 overwinning kon opstomen. Eerst Danny Blind zijn eigen doelman Formannoy, daarna de den Dick Mulderij, Anton Jans sen en Henk Grim (2x) de rest: 5-2. Excelsior drukte FC Twente nog wat dieper het moeras in door in het Diekman-stadion met 0-2 te winnen. Eddy Ridderhof en Ton Blanker zorgden er voor dat de Rotterdamse club in de race voor Europees voetbal bleef. Roda JC heeft het ritme van het begin van het seizoen weer te pakken. Haarlem werd op Kaal heide geconfronteerd met de scherpe Limburgse counters, die tweemaal succes (John Eriksen en Roger Raeven) opleverden. FC Utrecht had geen kind aan For tuna Sittard, ook al een kansheb ber voor Europees voetbal. Met 4-0 werden de Limburgers ver slagen. Frans Adelaar, Jan Wou ters (2x uit een strafschop) en Willy Carbo waren de Utrechtse doelpuntenmakers. GRONINGEN - Ajax is bereid diep in de buidel te tasten voor Ro nald Koeman, de 20-jarige mid denvelder van FC Groningen. De Amsterdamse club is er op ge brand het in 1985 aflopende con tract af te kopen. PSV is ook voor hem in de markt, terwijl de Philips-club Erwin Koeman wil terughalen naar Eindhoven. Za terdag sprak de vader van het tweetal, Martin, met PSV-mana- ger Kees Ploegsma. Intussen vreest FC Groningen de slag om Ronald Koeman te verliezen, ter wijl Erwin Koeman nu kan kie zen tussen het door de FC voor gelegde aanbieding en het zater dag aan vader Martin voorgeleg de PSV-contract. "Het zal voor ons geen eenvoudige zaak zyn Ronald Koeman vast te houden", concludeerde FC Gro- ningen-voorzitter Renze de Vries na een onderhoud met Ajax- voorzitter Ton Harmsen. De Am sterdamse club wil ver gaan om Koeman aan de haak te slaan. "Er is", aldus De Vries, "sprake van een dusdanige positieverbe tering dat wij juridisch waar schijnlijk weinig kans zullen ma ken als het op een rechtszaak aankomt". In principe wil FC Groningen Ro nald Koeman niet kwijt, vandaar dat voorzitter De Vries tijdens het bewuste onderhoud met Harmsen met geen woord wilde reppen over een vergoedings som. "Ik heb Harmsen voorge houden dat we hem niet kwijt willen. Dat heb ik ook tegen ver tegenwoordigers van Anderlecht en Lokeren gezegd. Harmsen heeft een spelersruil voorgesteld, zonder overigens de naam van een Ajacied te noem* FC Groningen is gènt0jn de nog lopende verbintenis met Ronald Koeman "open te breken" met het doel de voetballer voor de club te behouden. De financiële mogelijkheden van de FC zijn gekoppeld aan de uitbreidings plannen van het Oosterparksta- dion. Een nieuwe overdekte tri bune voor 5000 toeschouwers moet voldoende geld opleveren om de door PSV verlangde trans fersom van 750.000 gulden voor Erwin Koeman te kunnen bekos tigen. Maar PSV wil Erwin Koeman hoe dan ook naar Eindhoven terug halen. Manager Ploegsma onder hield zich zaterdag met Martin Koeman en Renze de Vries. Vooralsnog voelt PSV er weinig voor om voor Ronald Koeman net zo diep in de buidel te tasten als Ajax. Erwin Koeman kan evenwel rekenen op een forse sa larisverhoging. Martin Koeman: "Voor Groningen staat er met het oog op Europees voetbal te veel op het spel, vandaar dat we voorlopig niet meer praten over transferzaken".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12