Kuiper uit Hel in zevende hemel Dames Scylla: wegens succes geprolongeerd Probeer het nou zelf maar eens „Dit is de mooiste overwinning uit mijn carrière" Raboen trainer bij UVS Post: nieuwe sponsor IJshockeyteam uitgeschakeld Bezig aan een indrukwekkende so lo, moest hij toen bij materiaal- pech zó lang wachten dat zijn kansen vermoord leken te wor den in het lugubere decor van „De Hel van het Noorden." Uit geweken voor een toeschouwer die in een poging een foto van hem te maken te ver naar voren boog bonkte Kuiper van de kas seien af en reed zijn achterwiel stuk in een van die vele gapingen op dat beestachtige parcours vlakbij Roubaix. Over zijn precieze voorsprong op vier achtervolgende concurren ten (Duclos Lassalle, De Meyer,» Moser en Madiot) was op dat mo ment weinig bekend. Alleen dat Hennie Kuiper een duivelse strijd had moeten leveren om het tot 30 seconden te laten komen. En toen dat. Langs de kant in de blubber, schreeuwend om hulp. Later probeerde Fred de Bruyne uit te leggen dat het zijn schuld niet was geweest dat het rond de 25 seconden had geduurd voor Hennie Kuiper weer fietste. Veel te lang. „Ik wilde er een ander wiel insteken, maar het ging niet. Alles zat dubbel geklapt door de kracht waarmee hij in die kuil reed". Mecanicien Ronnie de Bisschop verklaarde echter dat de hoofd oorzaak anders lag: "De Bruyne De uitslag van de 81e Parijs-Roubaix 1. Hennie Kuiper (Ned.) 279 km in 6 uur 47 min. 51 sec. (gemiddelde snelheid 42,311 km per uur), 2. Gilbert Duclo- s-Lasalle (Fra) op 1.15, 3. Francesco Moser (Ita) z.t., 4. Ronan de Meyer (Bel) z.t., 5. Mare Madiot (Fra) z.t., 6. Adrie van der Poel (Ned) op 5.59, 7. Benny van Brabant (Bel) z.t., 8. Frank Hoste (Bel) op 7.40, 9. Eddy Planckaert (Bel) z.t., 10. Alain Bon- due (Fra) op 8.40. wilde per se zelf dat nieuwe wiel erin stoppen, maar hij was er veel te zenuwachtig voor en daardoor mislukte hetJammer dat hij me net voor was, want zou ik het hebben moeten doen dan had dat de helft van de tijd ge scheeld. Maar allez... Het is goed afgelopen". De tweede opvallende misgreep: de reservefiets van Kuiper stond zo onhandig op de auto geplaatst dat het langer dan normaal duur de voor die was gepakt. Bij het grote televisiescherm in het sta dion van Roubaix sloeg kijker Jan Raas (uitgevallen door ziek te) met de vlakke hand op zijn knieën en riep vol verbazing: „Hoe is dat nou toch mogelijk" Ook dat wist Ronnie de Bisschop precies: „We hadden de fietsen van Van der Poel en Vanderaer- den dichter bij de hand dan die van Kuiper omdat die andere twee de laatste tijd wat beter rij den...". Alsof Hennie Kuiper niet in de meeste van de elf keer dat hij de ze zware koninginneklassieker reed steeds sterk voorin had ge koerst. Zelf zei Kuiper dat op windende incident minder bloedstollend ervaren te hebben dan de meesten die met dat span nende moment in de finale wer den geconfronteerd. „Ik kon ge lukkig een lang stuk weg afkij ken en ik zag niks. Dat stelde me voor een belangrijk deel gerust". Het was Kuipers tweede tegenslag geweest. De eerste keer had hij een schuiver gemaakt. Ook toen was hij niet klein te krijgen ge weest. De wilskracht had duide lijke sporen op zijn bemodderde gezicht getrokken toen hij een schitterende achtervolging reed. Dansend op de kasseien en boor devol macht die hij de afgelopen week opbouwde tijdens een Spartaanse training. Zes, zeven uur had hij op de fiets gezeten, woensdag en donder dag. Hij had afgezien, maar het resultaat was ernaar. Over zijn kracht waren zijn verslagen te genstanders in Roubaix una niem vol lof. Ze hadden hem moeten laten gaan op de meest eenvoudige manier die dit vak kent: zomaar uit het wiel. Duclos Lassalle: „Kuiper reed in drukwekkend. We wisten niet wat we zagen toen hfi na die val terug bij ons kwam. We waren er van overtuigd dat we hem niet meer zouden terugzien...". Fran cesco Moser: „Ik ben op pure kracht verslagen". En Ronald de Meyer: „Niemand kon Kuiper echt bedreigen. Hij had ons alle maal gesloopt". In dat werk hoefde deze keer niet afgerekend te worden met de Ra- leigh-renners. Voor het eerst in de glorietijd van deze ploeg. Haalde niemand de eindstreep in een klassieker. Zelfs Peter Post viel uit: autopech. Kopman Jan Raas hield het na 154 kilometer voor gezien toen hij drie keer had gebraakt. „Hoe het kwam weet ik niet. Bij de start mankeerde ik niets maar in de koers werd ik elke kilometer beroerder". De andere troef die uitgespeeld zou worden, Ludo Peeters, redde ROUBAIX (GPD) Dat wielervedette Bernard Hinault de eind streep van de klassieker Parijs-Roubaix niet haalde, was geen ver rassingmaar wél de manier waarop hij uit de wedstrijd ver dween. Hij deed dat door zijn fiets woedend naar een toeschouwer te gooien. Het incident vond plaats bij de eerste ravitaillering in Valencien nes waar de toeschouwers zijn beslissing om af te stappen met boe-geroep begeleidden. Hinault reageerde furieus. Hij tilde zijn fiets op, smeet die voor de voeten van een boeroepende kijker en schreeuwde wild: Alsjeblieft. Probeer het nou zelf maar eens..." Zonder zich verder om zijn dure rijwiel van ruim 3000 gulden te bekommeren (dat deed een geschrokken uit de ploegleiderswagen springende mecanicien voor hem) stapte Hinault weg. Dat zijn opgave geen opzien baarde lag aan het feit dat hij pas acht uur voor het vertrek terugkeerde van zifn missie als starl- schotlosser voor de Ronde van Amerika. Hoe kwalijk hij het Felix Lévitan en Jacques Goddet nam dat ze als organisatoren van Pa rijs-Roubaix gebruik maakten van hel recht om hem te verbieden in de Verenigde Staten te koersenbleek uit zijn reactie in Valen ciennes. ,,Vive lAmerique, riep hij demonstratief toen hij in zijn remmen kneep. MAANDAG 11 APRIL 1983 LEIDEN - Melbi Raboen wordt de nieuwe trainer van UVS. De 36- jarige Hagenaar volgt Gerard Désar op. Aanvankelijk zou het verblijf van de Leidse oefen- meester worden verlengd, maar vorige maand veranderde Désar plotseling van gedachten. Het feit dat "de spelersgroep was in gedut" was voor Désar aanlei ding om de mondelinge overeen komst ongedaan te maken. Zijn vervanger is momenteel oe- fenmeester bij ADO. "Het feit dat wij nog in kampioensstrijd met die club zijn gewikkeld", verklaarde voorzitter Van Leeu wen, "staat volledig los van de aanstelling van Raboen. Door het samenwerkingsverband met FC Den Haag was voor hem geen goede functie meer beschikbaar. Daarom wilde Raboen weg en heeft hij bij ons gesolliciteerd" Van het aantal sollicitanten bleek Raboen over de beste eigen schappen te beschikken. Leiden is voor Raboen overigens geen onbekend terrein want eerder was de PTT-beamte werkzaam bij LFC en LDWS, waarna hij naar ADO verhuisde. Met die club promoveerde hij van de vierde- naar de tweede klasse. Met de aanstelling van Raboen wijkt UVS af van een vast pa troon. "Na lange tijd wordt nu dus iemand van buitenaf trainer. We zijn benieuwd hoe dat gaat uitpakken", aldus Van Leeuwen. Will Henskens, speler van het eer ste elftal van UVS, wordt trainer bij Valken '68. De Leidenaar volgt bij de afdelingsclub Wim van Harskamp op die zijn geluk bij DOSR gaat beproeven. Jan Zoetemelk, momenteel werk zaam bij Randstad Sport, ver huist naar het Haagse Archipel. "Ik zag al aan zijn gezichtsuit drukking", wist zijn broer, "dat het niets met Anne was. Ik ken 'm natuurlijk van haver tot gort". Het gelijk van Jan Vlieg werd in de partijen tegen Henk en Jaap van Spanje geleverd. Geen set wist de 26-jarige tafeltennis op zijn erelijst bij te schrijven. Dat kon Patrick Swier wel. Zijn ze ge op Jaap van Spanje, de zwak ste van de drie broers, hield de spanning nog even in de strijd (het werd 1-2), maar daarna lieten de Apeldoornse 'Spanjaarden' er geen twijfel over bestaan wie momenteel de sterkste ploeg van Nederland is: De Veluwe. Hongerig Bij de dames is dat Scylla. Het drietal Marian van der Vliet, Ste- phine van Gennip en Sandra de Kruiff, dat zo nu en dan werd bij gestaan door Marian Kantebeen, sloeg in het tweede deel van de competitie haar slag. Weer op volle oorlogssterkte werd verbe ten de jacht geopend op de lente- titel. Dat vorige week behaalde succes smaakte naar meer. De Leidse dames waren tamelijk 'hongerig', zo werd het 750 kop pige publiek al snel duideliik. Wel moest Sandra de Kruiff de eer ste partij tegen Miriam Kloppen burg inleveren, maar dat was geen schande. De roodharige speelster van Torenstad heeft zich door heel hard te trainen op gewerkt tot de absolute top van Nederland, terwijl de kleuter leidster een tijd lang op non-ac tief heeft gestaan. Net als De Kruiff werd selectie-collega Ste- phine van Gennip binnen een mum van tijd opgepeuzeld. "Het is verheugend om te constate ren dat Miriam het goed doet", oordeelde Theo Bakker over zijn oranjeklant, "ze werkt keihard en ziet daarvan de resultaten". Waar Kloppenburg Torenstad aan vankelijk op sleeptouw nam, daar liet Marian van der Vliet de balans weer in het voordeel van Scylla uitslaan. De pas 27 gewor den Leidse bleek goed te gedijen in het spanningsveld en noteerde twee belangrijke winstpunten. Met de zeges van De Kruiff en Van Gennip ging Scylla uitein delijk met 6-3 (het dubbel ging verloren) door de vlag en kreeg daarmee de roem die de dame strio zo graag wilde. Volgend jaar, zo waarschuwde Theo Bakker alvast, kan tafelten nissend Nederland wederom op een gemotiveerd Scylla rekenen. Dezelfde, succesvol gebleken formule zal op beidt,- niveau's worden gehanteerd, alleen zal er vooral bij de heren harder wor den getraind. "Alleen op die ma nier bereik je het succes", keek Theo Bakker alweer vooruit. ROB ONDERWATER Bijrol voor heren in clubfinale ROUBAIX - Omdat het er allemaal niet meer toe deed toen Hennie Kuiper het feest vierde van de overwinning die hij "de mooiste" noemde uit zijn carrière, bleef een verbijsterende blunder van zijn volgers in de ploeglei derswagen verder onbesproken. Niemand ook, die het na afloop Fred de Bruyne - als ploegleider de eerst verantwoordelijke - wilde aandoen om er kritisch op terug te komen, zó bleek zag de man. Het nam allemaal het onthutsende van wat er gebeurd was niet weg: op 6 kilometer van het einde had Hennie Kuiper de eerste plaats in Parijs-Roubaix kunnen ver spelen door een schromelijke vergissing van het personeel. ZOETERMEER - Voordat de tafeltennisfmale voor dames en herenteams in het onlangs verrezen sportcentrum in Zoetermeer zijn beslag kreeg, had Scylla het seizoen '82- '83 al als succesvol gekwalificeerd. Twee ijzers had de Leidse club in het afgelopen weekeinde immers in het vuur en alleen dat feit al was reden om de vlag aan de Catarijnestraat uit te hangen. Daar kwamen na gisteren talloze slingers naast te hangen, nadat het damestrio ten koste van Torenstad Nederlands kampioen was gewor den. De feestelijke attributen bestemd voor de heren ble ven daarentegen in de kast. Zij kregen het tegen De Velu we 'Spaans' benauwd en werden met 6-1 weggevaagd. Zijn blik verraadt het: Hennie Kuiper is op weg naar de winst. (Foto ANP) het ook niet. Die sneuvelde in het bos van Wallers, het meest gevreesde stuk dat na 10 jaar weer was opgenomen in de rou te. Oorzaak: lekke band. „Meteen zakte al m'n moraal weg". Peter Post maakte zich er nauwelijks druk om en deed in Roubaix wat iedereen deed: Hennie Kuiper prijzen voor de manier waarop hij deze klassieker had beheerst, waarmee hij na de Ronde van Vlaanderen (Raas) en Gent-We- velgem (Van Vliet) voor de derde Nederlandse zege op rij had ge zorgd. ROUBAIX (GPD) Peter Post hoopt in de komende twee we ken alle contracten te verlengen van zijn 16 renners. Het voortbe staan van de ploeg in zijn huidige samenstelling, zal overigens zo goed als zeker niet gebeuren on der de naam Raleigh, die dit sei zoen voor het tiende jaar gevoerd wordt. Peter Post zegt een nieuwe spon sor gevonden te hebben maar wil om publicitaire redenen pas in augustus nadere mededelingen doen. De nieuwe geldschieter wordt vermoedelijk hoofdspon sor met de huidige firma als sub- sponsor. Volgens berichten gaat het om een Amerikaanse multi national (met Europese belan gen) die de ploeg voor een perio de van vier seizoenen zal sponso- GARMISCH PARTENKRI- CHEN - Het Nederlands ijs- hockeyteam heeft zich niet geplaatst voor de Olympi sche Winterspelen van Sera- jewo. Gisteren verloor Oranje in Garmisch het tweede kwa lificatieduel tegen Noorwe gen met 10-2 nadat een dag eerder de eerste ontmoeting in 4-4 was geëindigd. Het grote verschil met zaterdag was dat Nederland, de kers verse wereldkampioen in de C-groep, bijzonder slecht met de kansen omsprong. Vooral voor Leo Koopmans, die ove rigens kampte met een griep aanval, werd de tweede partij een ware marteling. Hij liet minstens zes doelrijpe moge lijkheden onbenut. Door het falen voor het doel van Martinsen en de sneUe 2- 0 voorsprong van de slim spe lende Noren werden de man nen van coach Stewart steeds nerveuzer, raakten geirri- teerd en verdwenen achter el kaar naar de strafbank. De Noren profiteerden dankbaar en pas na 5-0 scoorde Oranje via Berteling tegen. Daarna werd het eerst 10-1 eer De Bruijn nogmaals aan een tref fer toekwam. Cliff Stewart, de bondscoach, was natuurlijk teleurgesteld, maar zag toch ook lichtpun ten. "Nederland heeft een sterke jeugd. We hebben nu twee jaar om een goed team op te bouwen. Dit falen moe ten we zo snel mogelijk ver geten. We moeten verder denken". Of Stewart er over twee jaar nog bij zal zijn is nog niet be kend. In de loop van de week neemt het bestuur van de bond daarover een beslis sing. Het kampioensteam van Scylla: vlnr. Marian Kantebeen, coach Ria Bakker, Sandra de Kruiff, Marian ne van der Vliet en Stephine van Gennip. (Foto Holvast) Treuren deed Theo Bakker daarom nauwelijks. "Want het was al een wonder dat wij met deze ploeg zover zijn gekomen", bekeek de trainer de prestaties van zijn viertal. "Aanvankelijk gingen we uit van handhaven. Als je dan uiteindelijk in de clubfinale te rechtkomt, moet je natuurlijk te vreden zijn. Natuurlijk hebben wij nog van alles geprobeerd, maar Scylla kwam er vandaag gewoon niet aan te pas. Daar moeten we gewoon eerlijk in zijn. Voor de pauze had Sjoerd Meijer zijn twee partijen moeten winnen. Hij heeft kansen gehad, maar uiteindelijk werd het niets". Om de aanvalskracht van de broers Van Spanje zo goed mogelijk te pareren, hadden de Leidenaars het aantal trainingsminuten aan merkelijk opgevoerd. Op het rooster had Theo Bakker veel ruimte gereserveerd voor tak- tisch onderricht. "Want", luidde de stelregel van de interim-da- mescoach, "als je kwalitatief minder in huis hebt, moet je je heil zoeken in taktische kunst grepen". In het vijandelijke kamp had zich echter in de laat ste weken dezelfde situatie voor gedaan. Veluwe-coach Jan Vlieg had vooral de verrichtingen van Sjoerd Meijer onder de loep ge nomen. De materiaal-speler bij uitstek kwam juist tegen het Apeldoornse familiebedrijf tot aardige resultaten, wat reden was voor Vlieg om de Leidse gymnasium-scholier op een voet stuk te plaatsen. Het gevolg daarvan was dat Meijer in Zoetermeer nauwelijks zich zelf kon zijn. Geen moment kreeg hij de mogelijkheid om het volste rendement tc plukken uit het 'rubber'. Vrijwel alle slagen hadden Ron en Henk van Spanje onder controle. "Ik heb vandaag geen enkele kans gehad", con cludeerde Meijer na afloop. Waarmee meteen de angel uit de ploeg uit de Sleutelstad was ge trokken. Want meteen werd al duidelijk dat van Anne Vlieg weinig was te verwachten, hoe wel de Groninger zijn huid zo duur mogelijk wilde verkopen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11