c Bonn zoekt df Seveso "Anti-sandinisten betaald door CIA" Moskou verscherpt actie tegen Amerikaanse raket "Geen interesse Vietnam in politieke oplossing" IMMM Arafat: 'PLO houdt zich aan Arabisch plan' Via brochure voor Europa Westduits concern zegt medewerking toe Koeweit wil ook Britse Gulf Amerikaanse onderminister: overnemen Overgelopen adviseur: SERVICE-BEDRIJF ZATERDAG 9 APRIL 1983 Buitenland MOSKOU/BOEDAPEST (Reuter/ UPI) - De Sowjet-Unie is giste ren begonnen met een grote pu bliciteitscampagne tegen de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse kernwapens in Europa, zo menen westelijke diplomaten in Moskou. Als onderdeel daar van zal een brochure verschij nen, die voornamelijk in West- Europa zal worden verspreid. Gisteren werd de brochure met als titel "Hoe de dreiging in Europa te voorkomen" gepresenteerd op een persconferentie in Moskou. Er zijn al 130.000 exemplaren van gedrukt en er zullen er zoveel van worden gemaakt als er vraag is, zo werd gezegd. De brochure verschijnt behalve in het Russische, Engels, Spaans, Duits en Italiaans ook in het Ne derlands. De hoofdgedachte in de brochure is, dat de Sowjet-Unie het recht heeft zoveel kernwapens te heb ben als nodig is om de totale kracht van al haar mogelijke vij anden te evenaren. „De Sowjet- Unie verkeert in een speciale strategische situatie", zo wordt gezegd. „Zij heeft een algemeen krachtsevenwicht nodig met de Verenigde Staten" en daarbij een „regionaal evenwicht in verschil lende richtingen". Deze opstelling schijnt beschuldi gingen te ondersteunen van westelijke critici dat een dergelij ke politiek leidt tot een Russisch overwicht over de NAVO, maar deze zienswijze zou, zo zegt de 95 pagina's tellende brochure, "vol komen onjuist" zijn. „De veel ingewikkelder geostrate- gische ligging van de Sowjet- Unie in de wereld maakt dat zij op het Europese toneel vergele ken met de Verenigde Staten een minder gunstige positie inneemt. Moskou is uit defensief oogpunt genoodzaakt zichzelf in diverse richtingen te verdedigen", zo wordt gezegd. Het laatste zou een verwijzing kun nen zijn naar wat als onder ande re een mogelijk Chinees gevaar wordt gezien. De publikatie van de brochure viel samen met het verschijnen van een hoofdartikel in het partijblad Prawda dat Amerikaanse schat tingen van de militaire sterkte van de Sowjet-Unie vals zijn. „Heersende kringen" in de VS zouden de wapenwedloop tot on gekende hoogte opvoeren om het ontwapeningsproces te on dermijnen teneinde „militaire superioriteit te krijgen en Ameri kaanse overheersing over ander landen te vestigen", zo werd ge zegd. Uit de intensivering van ziin cam pagne tegen de plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten zou kunnen worden afgeleid dat Moskou ervan overtuigd is dat plaatsing eind van dit jaar vol gens plan zal beginnen, zo me nen westelijke diplomaten in Moskou. Dit ondanks verzet on der het publiek in de NAVO-lan- den. Moskou zou van oordeel zijn dat het niets heeft te verlie zen bij het versterken van zijn publiciteitscampagne tegen het NAVO-plan tot plaatsing als de onderhandelingen in Genève geen oplossing bieden. Het Amerikaanse voorstel voor een „tussenoplossing"' in Genève met voorlopige vermindering van aantallen kernkoppen aan beide zijden tot gelijk niveau als stap naar volledige uitbanning van kernwapens voor de middel lange afstand was vorige week door Moskou verworpen bij monde van minister van buiten landse zaken Andrei Gromiko. Na de afwijzing via Gromiko be gon Moskou te dreigen met de mogelijkheid van vergelding. BONN - De president-directeur van het Westduitse Man- nesmann-concern heeft de bondsregering alle medewer king toegezegd bij het zoeken naar 41 vaten met het le vensgevaarlijke Seveso-gif dioxine. De Italiaanse doch ter van Mannesmann, die volgens de Zwitserse chemi sche firma Hoffmann-Laroche, de producent van dioxi ne, verantwoordelijk is voor het afgraven van de vergif tigde grond in Seveso, zal haar boeken moeten openen. Regeringswoordvoerder Stolze zei gisteren op een persconferentie in Bonn dat werkelijk alle moeite wordt gedaan om er achter te ko men waar de verdwenen vaten zijn gebleven. Stolze noemde de toezegging van Mannesmann- chef Overbeck „zeer behulp zaam". De tot nu toe afgelegde verklaringen van Hoffmann-La roche karakteriseerde hij daaren tegen als „in elk opzicht buiten gewoon onbevredigend". Verder door Hans Amesz verzekerde Stolze dat er tot op dit moment geen concrete aan wijzingen of gegronde vermoe dens bestaan dat het Seveso-gif ergens in de Bondsrepubliek zou zijn. De 41 vaten zijn op 20 september 1982 volgens de regels door de douane in een oord ten noorden van Parijs geregistreerd. Een paar dagen daarna waren zij ech ter spoorloos verdwenen. Hoff mann-Laroche wil niet zeggen waar het gif zich bevindt. Het concern beroept zich daarbij op afspraken met andere bedrijven. Regeringswoordvoerder Stolze zei dat de gifaffaire geen nationaal Duits probleem, maar een Euro pese aangelegenheid is. De staatssecretaris van binnenland- ze zaken Hartkopf leverde giste ren kritiek op de Italiaanse rege ring. Al in november 1982 zou Bonn in Rome om inlichtingen hebben gevraagd. Het antwoord was „meer dan nietszeggend". Inmiddels hebben ook alle in de Bondsdag zittende partijen geëist dat de regering een eind moet maken aan de „misleidin gen en dwalingen" in de gifzaak. Bonn zou de Europese Gemeen schap moeten inschakelen ten einde dit „ongehoorde schan daal" op te helderen. Het wordt „te gek om los te lopen" ge noemd dat Hoffmann-Laroche zich in een zaak, waarbij het let terlijk gaat om leven en dood, kan beroepen op een door een contract vastgelegde zwijgplicht. Als dit voorbeeld school maakt, zouden in de toekomst in moord en doodslagprocessen immers ook getuigen kunnen optreden die niets willen zeggen omdat zij een verdrag met de dader heb ben gesloten. Oost-Duitsland heeft ontkend dat het Seveso-gif in een opslag plaats van afval in Schönberg zou zijn opgeslagen. Dit was be weerd door de directeur van een Franse firma die zich bezighoudt met het verwijderen van gevaar lijke afvalstoffen. Het openbaar ministerie in de Noordduitse stad Lubeck ziet geen aanleiding om een onderzoek in te stellen naar de betrokkenheid van de onder verdenking gekomen fir ma Baustoff-Kontor in de Slees- wijk-Holsteinse plaats Bad Schwartau. Diefstal Drie gewapende mannen heb ben gisteren voor meer dan tweehonderdduizend gulden aan buitenlands geld gesto len uit een Braziliaanse bank in Parijs. Volgens de politie braken de mannen in een bijkantoor in, vulden hun zakken met dol lars en Zwitserse francs en ontkwamen op motorfietsen. Herbouwd De Libanese regering heeft de VN toestemming gegeven al le vluchtelingenkampen te herbouwen. "In de staat waarin ze verkeerden vóór de Israëlische invasie van vorig jaar". Acht kampen zullen worden herbouwd. Banen De regering van de Braziliaan se staat Sao Paulo stelt geld beschikbaar voor het schep pen van 30.000 banen. Dit doet zij om een einde te ma ken aan de spanningen die zijn ontstaan door de giganti sche werkloosheid in het ge bied. De onrust onder de werkloze bevolking van Sao Paulo ontaardde begin deze week in plunderingen en rel len. Het is nu twee dagen rus tig in de staat. PARIJS Twee leden van de milieu-organisatie Greenpeace deponeren vaten met zogenaamd dioxine, het gif dat in Seveso voor een milieuramp zorgde, voor de deur van de vestiging van Hoffmann-Laroche in Parijs. Dit als protest tegen de onzorgvuldige wijze waarop het concern met het afval is omgesprongen. (Foto ap>. ROTTERDAM (ANP) - De Koe weitse oliemaatschappij KPC zal binnenkort onderhandelingen beginnen met Gulf over de mo gelijke overname van een Gulf- raffinaderij in Milford Heaven (Wales) en distributie-activitei ten van Gulf in Groot-Brittannië. Dit heeft de marketing-directeur van Kuwait Petroleum Company (KPC), sheik Ali Jaber al-Saban, gisteren in Rotterdam meege deeld. Koeweit heeft al eerder de Bene- lux-activiteiten van Gulf (onder andere de raffinaderij in Euro poort) overgenomen en heeft een pricipe-akkoord bereikt voor de overname van de Gulf-activitei- ten in Denemarken en Zweden. Ali al-Sabah zei gisteren dat met de overname van de Benelux-ac- tiviteiten een bedrag van 200 tot 250 miljoen dollar is gemoeid. Volgens Al-Sabah bestaat er al ge ruime tijd interesse van Koeweit om ook belangen in Groot-Brit tannië te verwerven. Gulf wil zich geheel van de Westeuropese markt terugtrekken en zich uit sluitend op de Verenigde Staten concentreren. Een complicatie bij de mogelijke overname van de in Wales gele gen raffinaderij is het belang van tweederde deel dat Texaco in de raffinaderij heeft. Bovendien is de raffinaderij onlangs aange past met een geheel nieuwe kata- lytische kraakinstallatie. Ali al-Sabah herhaalde gisteren, tij dens een ontvangst ter gelegen heid van de aankomst van de eer ste Koeweitse tanker met ruwe olie bij de nieuwe raffinaderij in de Europoort, dat Koeweit geen verstorende invloed op de inter nationale markt van olieproduk- ten wil veroorzaken. De naam van de raffinaderij in de Euro poort zal uiterlijk in september veranderd zijn, de handelsnaam Gulf blijft nog maximaal vijfjaar bestaan. BANGKOK (UPI) - Volgens de Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken Paul Wolfowitz toont het Vietnamese offensief aan de Thailands-Cam- bodjaanse grens aan dat Vietnam niet is geïnteresseerd in een poli tieke oplossing van de Cambod jaanse kwestie. „Het optreden van Vietnam", zei Wolfowitz gisteren op een pers conferentie, „onderstreept de noodzaak van een politieke op lossing om een einde te maken aan het menselijk lijden van het Cambodjaanse volk en de drei ging voor de veiligheid van Thai land". Wolfowitz zei dat de grensgevech ten bewezen dat in de houding van Vietnam geen fundamentele wijziging was opgetreden. „Vietnam ziet een militaire oplos sing als de enige oplossing voor Cambodja", verklaarde hij. Het is volgens hem van het groot ste belang dat de wereld achter de associatie van Zuidoost-Azia tische naties staat waar zij pro beert een regeling in Cambodja te bewerkstelligen. De Verenigde Staten hebben giste ren met spoed wapens naar Thai land gestuurd om het Thailandse leger te helpen bij het terugslaan van de Vietnamese militairen die Cambodjaanse guerrilleros tot op Thailands grondgebied ach ternazitten. In Bangkok verklaarden Ameri kaanse militaire kringen dat het eerste vrachtvliegtuig van het ty pe C-130 met wapens waarom Thailand heeft gevraagd, van daag in Bangkok landt. Onder de wapens zijn luchtafweer- granaten van het type „Redeye" die de regering in Bangkok al eerder had besteld maar waarvan de levering in verband met de Vietnamese agressie is versneld. Gisteren leverden Thailandse troe pen een kort gevecht tegen Viet- namezen aan de Thailandse kant van de grens bij het Cambod jaanse dorp Phnom Phra. Een Vietnamese infanteriedivisie bestaande uit drie regimenten is op het ogenblik vanuit Siem Reap in het noordwesten van Cambodja op weg naar de grens met Thailand. Volgens westerse deskundigen wijst dit op een krachtig offensief tegen het anti- Vietnamese verzet in dit grens gebied. Het gaat om de negende divisie die 6.000 man telt en is uitgerust met Russische tanks. Voor zover bekend heeft Vietnam onderdelen van vier divisies naar het grensgebied tussen Thailand en Cambodja gestuurd. MEXICO-STAD „Sommige hoge officieren van het Hon- durese leger en belangrijke anti-sandinisten krijgen maandelijks een bedrag van tussen de 1000 en 3000 dollar uitbetaald door de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Dit zegt de zes maanden geleden overgelopen Argen tijnse adviseur van de anti sandinisten Hector Frances. „Zelf ontving ik elke maand 2000 dollar, zo beweert hij. Hector Frances werd in 1981 door de Argentijnse inlichtin gendienst gerecruteerd in Buenos Aires en na een spe ciale spoedcursus naar de Costaricaanse hoofdstad San José gestuurd. Zijn missie was het verenigen van alle in het buitenland verblijvende tegenstanders van het sandi- nistische bewind in Nicara gua. Volgens Frances zou ook Eden Pastora, de in op stand gekomen voormalige sandinistische leider, een for se som geld zijn geboden om toe te treden tot het FDN, het Democratische Nicaraguaan se Front. Na zijn weigering zou zijn overwogen hem te vermoorden. Het FDN, volgens Frances een organisatie die is uitgedacht en wordt betaald door de CIA, heeft in de afgelopen vijf weken al 150 sandinisti sche militairen vermoord. Dit is bevestigd door het ministe rie van defensie in Managua. De beweringen van Frances, die vorig jaar september reeds het huidige anti-sandi- nistische offensief voorspel de, zijn in feite bewaarheid door de gebeurtenissen van de afgelopen weken. Zijn onthulling dat de CIA het brein is achter de gehele ope ratie is onder meer gestaafd door tientallen openbaringen in de Amerikaanse pers. En bijvoorbeeld ook door de door de sandinistische auto riteiten gepresenteerde Gua temalteekse huurling Jose Najera. door Rob Sprenkels Deze beweerde dat hij sinds 1969 deel uitmaakte van de Guatemalteekse inlichtin gendienst en dat hij in 1980 opdracht had gekregen zich onder order te stellen van de CIA in Honduras. Anderhal ve maand geleden werd hij in Nicaragua gearresteerd als leider van een geinfiltreerde groep anti-sandinisten die was uitgestuurd om aansla gen te plegen tegen strategi sche installaties. Op een pers conferentie zei hij maande lijks duizend dollar van de CIA te krijgen. Volgens het relaas van Najera zouden verscheidene Argen tijnse militairen nog altijd een belangrijke rol spelen in de antisandinistische bewe ging, bekend als Contras. Hij noemde er vier bij naam, Despeche, Baez, Chacama en kolonel Osvaldo Villegadas, die ook door Frances was ge noemd. „Deze officieren zijn in feite huurlingen, aldus de opgepakte Guatemalteek, „want ze zijn direct afhanke lijk van de CIA en trainen persoonlijk het zogenoemde kader van de somozisten. Dit kader bestaat uit ex-korpo raals en sergeanten van de vroegere lijfwacht van de ver dreven en inmiddels overle den dictator Somoza. Hen wil men opleiden tot officier en het bevel geven over troepen bij de invasie tegen Nicara gua. In de praktijk blijken somozis ten, verenigd in het FDN, een goed bewapend en praktisch leger te hebben gevormd. De sandinistische troepen, voor het merendeel onder bevel van guerrilla-commandan ten, hebben de grootste moei te de opmars van de rond 800 Contras te stuiten. Volgens Christopher Dickey, een verslaggever van de Was hington Post die vorige week een paar dagen aan de frontli nie van de anti-sandinisten in Nicaragua verbleef, zou dat onder meer komen omdat het gaat om een combinatie tus sen een conventioneel leger en een guerrilla-beweging. „In heel Midden-Amerika heb ik nog nooit zon goed uit geruste guerrilla-groep ge zien, aldus zfjn getuigenis. Dickey meldde dat de anti-san- dinistische troepen met voor namelijk Amerikaans mate riaal zijn bewapend. Ze zeg gen zelf vanuit Honduras be voorraad te worden door heli copters die wapens, munitie, medicijnen en voedsels drop pen nabij hun posities. Tus sen alle eenheden van tachtig man bestaat twee maal per dag radiocontact. Volgens Dickey splitsen deze eenhe den zich overdag in groepjes van twintig man die ook weer onderling contact onderhou den. Volgens de waarnemin gen van Dickey zouden de anti-sandinisten, volgens hem aan het front allemaal ex-leden van de somozisti- sche garde, weinig proble men hebben met het handha ven van hun posities. Het FDN zegt een westerse vorm van democratie in Nica ragua te zullen herstellen. Een belofte die ook Jioog in het vaandel stond van wijlen Somoza. Op het politieke front zijn er de nodige tegen standers van Somoza naar voren geschoven, vooral za kenmensen die het onder de sandinisten niet vol hebben kunnen houden en enkele politici van de conservatieve partij, ten tijde van Somoza de belangrijkste oppositie partij in het parlement. Maar onderwijl zijn deze guerrille ros de zelfde mensen die het Nicaraguaanse volk jaren lang hebben onderdrukt. Volgens niet-bevestigde be richten zou dit bevrijdingsle ger worden aangevuld met een groep Noorse huurlin gen, die betaald zouden wor den door een goedboerende Noorse zakenman. Vliegtuigen van de Nicara guaanse luchtmacht hebben inmiddels op 18 mijl uit de kust in de Stille Oceaan een Amerikaans marineschip waargenomen. Volgens mili taire bronnen in Managua be treft het een spionageschip. Een woordvoerder van het ministerie van defensie sprak van „een schending van de souvereiniteit van Nicaragua en een provocatie. KOEWEIT (Reuter) - De Palestijn se leider Jasser Arafat heeft gis teren gezegd dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO ge houden is aan het Arabische vre desplan voor het Midden-Oos ten, maar dat hij verdere bespre kingen met koning Hoessein van Jordanië zou voeren. Op de top die in september in het Marokkaanse Fes is gehouden steunden de Arabische leiders een plan dat vroeg om een onaf hankelijke Palestijnse staat in het door Israël bezette gebied van de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. Het was de eerste duidelijke open bare verklaring van Arafat na drie dagen van besprekingen met andere belangrijke PLO-lei- ders in Koeweit. De verklaring duidde er op dat de PLO niet be reid is het vredesinitiatief van president Ronald Reagan in overweging te nemen. Dat initia tief van 1 september pleitte voor Palestijnse autonomie in een re latie met Jordanië. Eerder hadden Palestijnse kringen gezegd dat Arafat een boodschap aan koning Hoessein had ge stuurd waarin de koning niet werd gemachtigd de Palestijnen te vertegenwoordigen in door de Verenigde Staten voorgestelde vredesbesprekingen met Israël. u Maar Arafat zei dat zijn bespre- ADVERTENTIE Landelijke keten elektro-speciaalzaken, met grote omzet in audio/hifi/tv/video/grote en kleine elektrische huishoudelijke apparaten, zoekt kontakt met een dat op kontraktbasis after sales-service en reparaties kan verrichten in Leiden e.o. Brieven onder nr. 46800 bur. van dit blad. kingen met de koning omwille van de Palestijnse zaak zouden worden voortgezet. In een zinspeling op verschillen tussen Jordanië en de PLO zei Arafats politieke adviseur, Hani al-Hassan, tegen verslaggevers dat er met de Jordaniërs zaken van overeenstemming zijn maar dat er ook terreinen van verschil zijn die opgelost moeten worden. De Amerikaanse regering heeft ko ning Hoessein van Jordanië gis teren openlijk toegezegd haar best te doen om Israël de bouw te laten beëindigen van joodse vestigingen op de bezette weste lijke Jordaanoever, als hij deel neemt aan onderhandelingen over vrede in het Midden-Oos ten. Washington deed dit via woord voerder John Hughes van het ministerie van buitenlandse za ken. "Als Jordanië in het openbaar ver klaard bereid te zijn aan zulke onderhandelingen deel te ne men, zullen wij vastbesloten zijn om ons best te doen om er voor te zorgen, dat de resultaten van dergelijke onderhandelingen niet al bij voorbaat in gevaar worden gebracht door de activi teit van een partij, die de kans op het bereiken van vrede langs de weg van onderhandelen ver kleint", zo zei Hughes. Het Israëlische vestigingsbeleid ten aanzien van de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, die oorspronkelijk Jordaans ge bied is, "vormt een ernstige hin derpaal op de weg naar verbre ding van de onderhandelingen", aldus Hughes. BEIROET Libanese militairen trainen onder het toeziend oog van een Amerikaanse adviseur. De oefeningen onder auspiciën van de VS begon nen gisteren. (Foto api.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9