r)i Executieteam hoort 12 jaar eisen Acties voor het behoud van Demka Bende autokrakers gepakt Vraagtekens rond aanslag in Delft -C WD weg uit overleg benoeming burgemeester Twee slachtoffers van schietpartij begraven Voor miljoenen buitgemaakt Spreiding PTT kan goedkoper CNV oneens metCDA- ziektekostenplannen Conflict Sijthoffpers over hoofdartikel ZATERDAG 9 APRIL 1983 Binnenland DEN HAAG (ANP) - "De familie kwam in Waalwijk bijeen voor beraad. Er waren berichten uit Den Haag dat Rudi weer had toe geslagen. Het tribunaal kwam tot een eenstemmige veroordeling. Het vonnis, de doodstraf, werd door Singh uitgesproken. Het enige dat toen nog ontbrak was een geweer". Met deze woorden schilderde de Haagse advocaat mr. J.W. Den- gerink gisteren voor de Haagse rechtbank de gang van zaken op 2 februari van dit jaar, een dag voor de executie van Rudi B. Ru di werd voor de deur van zijn wo ning in de Haagse Galileistraat doodgeschoten. De officier van justitie in Den Haag, mr. J.J.A. de Waardt, eiste gevangenisstraf fen van twaalf jaar tegen de zes daders. Rudi had de wraak van familie en schoonfamilie over zich uitge roepen door op nieuwjaarsdag zijn zwager, de 37-jarige Harry S., voor de ogen van vrouw en kin deren af te tuigen, omdat hij een autoruit zou hebben vernield. Eerder al waren andere leden van de familie door Rudi be dreigd en mishandeld. Toen de 34-jarige Singh S. in Waal wijk de lucht kreeg van de be handeling die zijn broer had on dergaan, was voor hem de maat vol. Rudi had volgens hem een flinke afstraffing nodig. Volgens sommige aanwezigen bij het fa- milieberaad was bij hem toen al de gedachte opgekomen Rudi van kant te maken. Singh zelf zegt zich hiervan niet bewust te zijn. "Als ik al zoiets gezegd zou hebben, moet het met een dron ken kop zijn geweest". Dezelfde avond trokken vier leden van de familie naar Den Haag: Singh zelf, de 21-jarige Johan G., de 31-jarige Kalian B. en zijn jon gere broer Fili (24). Hun eerste gang in Den Haag gold het huis van de 36-jarige Henk, een oudere broer van Kalian en Fili. Henk, die ook meer dan eens ruzie had gehad met Rudi, had de beschikking over een ge weer. Om een uur of drie 's nachts, het zestal had de tijd zoekgebracht met kaartspel en een fles cognac, ging men naar de Galileistraat. Kalian maakte de voordeur open en ging samen met Singh naar boven. Fili en Johan gingen ach ter hen aan, terwijl Harry en Henk achterbleven in het hal letje. Toen Kalian met de sleutel morrelde aan het slot van Rudi's appartement, riep Rudi aan de andere kant van de deur om de politie. Op dat moment haalde Singh de trekker over. Met acht of negen schoten doorzeefde hij de deur. Een van de schoten trof Rudi in de halsslagader. Hij was vrijwel op slag dood. Mr. de Waardt sprak vrijdag van een "doelbewuste executie, een moordexpeditie door Den Haag". Hij achtte in alle zes ge vallen het medeplegen van moord bewezen. Een straf van twaalf jaar is volgens de officier in overeensteming met de ernst van het gepleegde feit. UTRECHT (GPD) - Het personeel van het met sluiting be dreigde Utrechtse staalbedrijf Demka bereidt acties voor om het bedrijf open te houden zonder steun van de In dustriebonden CNV en FNV. Dat heeft een personeels vergadering gisteren besloten. De vakbonden voeren overleg met de raad van bestuur van het moe derbedrijf Hoogovens, maar vol-' gens het personeel is dat overleg louter formeel en valt er niets van te verwachten. De vakbon den willen dat overleg, echter voortzetten en steunen op dit moment geen acties. Demka-werknemer en vakbonds- kaderlid André Laarakker zei AMSTERDAM De fractievoor zitter van de WD in Amster dam, drs. R. Groothoff, heeft zich gisteren teruggetrokken uit de vertrouwenscommissie van de gemeenteraad, die zich bezig houdt met de benoeming van de nieuwe burgemeester. Naar de mening van Groothoff is de ver trouwelijkheid niet gewaar borgd. "Nadat al eerder in Het Parool za ken uit de besprekingen waren verschenen, is iets dergelijks nu weer het geval in de "Telegraaf', aldus Groothoff. Hij herinnert er aan, dat hij reeds bij de instelling van de commissie had gezegd dat die voor hem zou ophouden te bestaan als de vertrouwelijk heid geschonden zou worden. "Ik trek mij derhalve onmiddellijk terug uit deze commissie en zal dit aan de commissaris van de koningin laten weten. Een advies over de nieuwe burgemeester wordt derhalve niet mede na mens de WD aan de commissa ris uitgebracht", aldus Groot hoff. 'Amsterdam huilt' gaat nog door AMSTERDAM (ANP) - De actie "Amsterdam huilt" van de Am sterdamse rechercheurs, waarbij de kwaliteit van het werk voor de kwantiteit wordt gesteld, gaat voorlopig nog door. Dit is gisteren besloten op een ver gadering van de rechercheurs met de plaatselijke en landelijke politiebonden. De rechercheurs vinden dat het antwoord van de korpsleiding op de door de re cherche gestelde vragen te wei nig houvast biedt. Zij verwach ten op korte termijn nader over leg tussen korpsleiding en bon den om meer inzicht te krijgen in de voorgestelde maatregelen. De korpsleiding van de Amster damse politie heeft laten weten teleurgesteld te zijn over het voornemen van de rechercheurs om met de actie door te gaan. De leiding zegt de actie ongewenst te blijven vinden. De chefs van de recherche afdelin gen van de Amsterdamse politie hebben gisteren van de korpslei ding de opdracht gekregen er op toe te zien dat de werkzaamhe den weer naar behoren worden uitgevoerd. ADVERTENTIE over het conflict dat het perso neel „nogal boos" is op de bon den: „Wij hebben de indruk dat de vakbonden de onderhandelin gen gebruiken om geen acties te hoeven voeren. Jaren geleden, toen binnen de EG afspraken werden gemaakt over de inkrim ping van de Europese staalindus trie, heeft de vakbeweging zich daar globaal akkoord mee ver klaard. Wij denken dat de vak bondsbestuurders zich daarom niet al te zeer in de Demka-kwes- tie willen weren". De personeelsvergadering was be legd door de ondernemingsraad om de actiebereidheid van het personeel te peilen. Een meer derheid van 40 tegen 30 stemmen steunde de OR. Nog niet duide lijk is of het ook om stakingsac ties zal gaan. In geval van stakin gen krijgen de mensen, bij ge brek aan vakbondssteun, geen geld. De eerste acties staan voor volgende week op het program- De industriebonden CNV en FNV waren niet voor commentaar be reikbaar. In de Burgwalkerk werd de be grafenisplechtigheid gehouden voor vermoorde moeder en dochter Seekes. De vlaggen hingen halfstok in Delft. (Foto onder). (Foto's GPD). DELFT (ANP) - Onder grote be langstelling heeft gisteren de be grafenisplechtigheid plaatsge vonden van de dinsdagavond bij een schietpartij in het Delftse ca fe Koetsiertje omgekomen me vrouw A.P.C. Sneekers en haar 12-jarige dochtertje. De plechtig heid is zonder incidenten verlo pen. Een derde slachtoffer, W. Janssen is gisteren gecremeerd, aldus de politie. Onder de aanwezigen waren enke le politiefunctionarissen en ver tegenwoordiger van de Horeca- bond Nederland, afdeling Delft. De Delftse Horeca-ondernemers hingen gisteren en vandaag, wanneer nog drie slachtoffers in Delft worden begraven, de vlag halfstok. Het gemeentebestuur van Delft heeft besloten dat vandaag tij dens de nationale herdenking van de 400ste geboortedag van Hugo de Groot in aanwezigheid van prinses Juliana, de vlaggen van het stadhuis en de Nieuwe Kerk niet zullen worden uitge hangen. SCHOONHOVEN (ANP) - Een coördinatieteam van rijks- en ge meentepolitiekorpsen heeft vier mannen aangehouden die van tenminste vier autokraken wor den verdacht, waarbij voor ette lijke miljoenen guldens is buit gemaakt. In de auto van het vier tal vond de politie bovendien een riodgun, een geweer dat geladen is met hagelpatronen gevuld met grote loden ballen. De verdachten schoten bij hun aanhouding met een ander wa pen op de politie. Niemand werd geraakt. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren mee- GRONINGEN (ANP) - "Premier Lubbers heeft volkomen gelijk wanneer hij de verhuizing van de PTT-directie naar Groningen voor een bedrag van 1,6 miljard gulden te duur vindt, dat kan in derdaad veel goedkoper. Het is zeker dat met de helft van dat be drag al onze wensen geregeld kunnen worden en de spreiding geheel naar wens kan verlopen". Dat verklaarde gisteren burge meester H.G. Buiter van Gronin gen. Hij zei dat tijdens zijn weke lijkse gesprek met de pers. Hij reageerde daarmee op een uitla ting van premier Lubbers don derdag in Utrecht dat de kosten post voor de spreiding van de rijksdiensten onverantwoord hoog is. Volgens de Groninger burgemeester is de raming van 1,6 miljard gulden afkomstig van de PTT en is dat bedrag veel te hoog geschat. gedeeld. Een deel van de buit is teruggevonden, zo zei hij. De bende had het voorzien op au to's van handelaren en vertegen woordigers in sieraden. Die kost baarheden moeten van de verze kering 's nachts worden bewaard in de auto* die gewoon op straat moet blijven staan. De politie heeft aanwijzingen dat de verdachten in Hapert, Berkel- Enschot, Uden en Wijk en Aal burg dergelijke auto's hebben opengebroken of opengescho ten. Niet uitgesloten wordt dat de verdachten ook betrokken zijn bij meer van dergelijke kra ken die de laatste tijd steeds veelvuldiger voorkomen. De aangehouden autokrakers zijn drie Eindhovenaren van 31,34 en 34 jaar oud en een inwoner van Lith (24). De politie was de man nen reeds op het spoor, toen zij er achter kwam, dat deze week de volgende kraak vermoedelijk Optreden koor Zuid-Afrika wekt weerzin HEERLEN (GPD) - De stichting 'VN-jaar voor sancties tegen Zuid-Afrika' heeft bij de regering geprotesteerd tegen het optre den van een blank Zuidafrikaans koor in Limburg. De stichting heeft de minister van buiten landse zaken gevraagd hoe de groep ons land binnen is geko men nu per 1 januari een visum plicht geldt voor Zuidafrikanen. Het is niet de eerste keer dat tegen het optreden van een blank koor uit Zuid-Afrika wordt geprotes teerd. In Katwijk, tijdens het Tu lip Time-festival, kwam het ook al tot ongeregeldheden toen ko ren uit dit land in de badplaats optraden. gepleegd zou worden in de auto van de directeur van een siera- denhandel in Schoonhoven. In de nacht van woensdag op don derdag postte de politie bij die auto. Om half drie reed de bende in een gestolen wagen de straat in. De bewaakte auto werd inder daad opengebroken zoals de po litie al verwachtte en de siera- denkoffers werden er uit ge haald. Op dat moment greep de politie in. De verdachten wisten desondanks hun auto te bereiken. Ze pro beerden ermee weg te rijden en ramden daarbij vier politie-au- to's. Toen verder vluchten niet meer mogelijk bleek stapten de mannen uit. Twee van hen wer den ter plaatse aangehouden. De twee andere ontkwamen via de polders. Een van die mannen los te nog twee schoten op de achter volgende politiemannen. Dit laatste tweetal werd gisteren in Lith aangehouden. UTRECHT (ANP) - Een groot deel van de voorstellen van de com missie volksgezondheid van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer voor een nieuw stelsel van ziektekostenverzekeringen is bij het CNV slecht gevallen. In een reactie op de plannen van het CDA heeft het CNV zich gis teren uitgesproken tegen de in voering van de eigen bijdrage en het eigen risico om daardoor het beroep dat op de gezondheids zorg wordt gedaan te verminde ren. Het CNV wijst ook het on derscheid af dat het CDA maakt tussen overzienbare risico's ("een gebroken been") en on voorzienbare risico's ("langdurig verblijf in een ziekenhuis we gens een lelijke ziekte" zoals de voorstellers zeggen). Het CNV vindt dit onderscheid volkomen willekeurig. Het CNV is ook tegen het door de fractiecommissie voorgestelde restitutiesysteem. Daarbij be taalt de verzekerde eerst zelf de rekening om vervolgens de kos ten gedeeltelijk vergoed te krij gen. Zo'n systeem, aldus het CNV, treft zonder meer de minst draagkrachtigen. De Christelijke vakcentrale houdt vast aan een systeem waarin de verzekerde niet hoeft voor te schieten en waarin ook geen ei gen bijdrage en eigen riscio voor komen. Wel is het CNV het met het CDA eens dat de solidariteit moet wor den gehandhaafd via het heffen van een premie naar draag kracht. Maar gezien de voorstel len voor een eigen bijdrage en een eigen risico vreest het, dat er per saldo sprake zal zijn van een lastenverzwaring voor de men sen met lage inkomens. Het CNV stelt ook, dat het CDA mogelijk heden om het beroep dat op de gezondheidszorg wordt gedaan te beperken alleen zoekt aan de kant van de consument: "Het CDA doet geen voorstellen om besparingen op de kosten te be reiken". De verdachte van de wekkende aanslag in Delft, waarbij zes doden vielen, is ge pakt en wacht nu de rechts gang. Maar daarmee kan de zaak niet als afgesloten worden beschouwd. Er zijn namelijk nogal wat vraagtekens te plaat sen bij de manier waarop het justitiële opsporingsbeleid is gevoerd en ook bij het effect dat de aanslag heeft gehad op in ons land verblijvende bui tenlanders. Zowel in Delft als daarbuiten blijkt de Turkse afkomst van de vermoedelijke dader aanlei ding te zijn geweest voor be dreigingen aan het adres van Turken en andere buitenlan ders. Blijkbaar moest een hele bevolkingsgroep worden ge brandmerkt omdat de ver dachte toevallig een tot Neder lander genaturaliseerde Turk was. Hoewel racisme in dit o zo tolerante land geen onbekend verschijnsel is, blijft het op merkelijk hoe gemakkelijk Turken, Marokkanen, Surina- mers e.d. nog steeds op één hoop worden geveegd onder het mom dat ze eigenlijk niet in de Nederlandse samenle ving thuishoren. Opmerkelijk is ook dat de Haag- sche Courant deze tendens - zij het onbedoeld - nog eens voed de via een commentaar in de krant van woensdag. Daarin stond o.m. deze zinsnede: "Er zullen zeker allerlei verklarin gen zijn te vinden, die stuk voor stuk de specifieke achter gronden van dit drama kunnen belichten: de vermoedelijke dader is mogelijk afkomstig uit een cultuur, waarin een men senleven minder telt dan hier, bij de directe aanleiding kan er sprake zijn geweest van mis verstanden, mede voortko mend uit de achtergronden van direct-betrokkenen - een reeks van overwegingen die zonder veel moeite kan wor den aangevuld". door Wim Wirtz verdachte vrijwel zeker het de lict op zijn geweten heeft. Een andere belangrijke voorwaar de is dat het OM ervan over tuigd moet zjjn dat het alge meen belang een dergelijke identificatie-vooraf vereist (bijv. omdat het een gevaarlij ke misdadiger betreft). Over de eerste voorwaarde be stond, blijkens de ooggetuige- verklaringen,. vrijwel geen twijfel. Maar of het algemeen belang - de tweede voorwaarde - het eerder genoemde opspo ringsbericht kon rechtvaardi gen, is de vraag. De mededelin gen die de politie daarover uit gaf, waren op z'n minst tegen strijdig. Woensdagochtend, de dag na de aanslag, verklaarde de Delftse politiecommissaris Bakker namens twee Haagse officieren van justitie dat de politie "niet het idee" had "dat deze man verder nog gevaar lijk is voor de Nederlandse sa menleving". Later op de dag heette de verdachte echter wel degelijk "vuurgevaarlijk" te zijn. Dezelfde avond verscheen het opsporingsbericht op de buis. tfe .1 'f ,23» T \l Minister Korthals Altes (Foto GPD) Het Regionaal Centrum Buiten landers in Den Haag en enkele overige organisaties van bui tenlanders reageerden veront waardigd op het commentaar, waarvan de teneur racistisch werd genoemd. Maar volgens de commentator was zijn stuk je verkeerd uitgelegd. Hij had - onder het mom van "wrijvin gen tussen verschillende cultu ren" - alleen de bedoeling ge had "te verhinderen dat bij een breed publiek een helaas voor komend automatisme zou op treden van: dat heb je met die buitenlanders". De ongelukki ge formulering had het kwaad echter al laten gebeuren. De commentator schoot door zijn begrip voor "die buitenlan ders" heen en plaatste hen no- tabene zelf langs de zijlijn van de Nederlandse samenleving. Het is begrijpelijk dat daarop woedend werd gereageerd. Opsporingsbericht Na de aanslag viel nog een ander aspect in het oog, dat betrek king heeft op de justitiële be handeling van de zaak. Woens dagavond verscheen op de te levisie een opsporingsbericht waarin de verdachte met naam en toenaam werd genoemd. Minister Korthals Altes (justi tie) had voor deze hoogst onge bruikelijke gang van zaken toestemming verleend, zich beroepend op het Wetboek van Strafrecht, dat in dit soort uit zonderingssituaties voorziet. Daarin staat namelijk met zo veel woorden dat het publieke lijk vrijgeven van de naam van de verdachte nog vóór de rechtsgang is begonnen, onder bepaalde voorwaarden moge lijk is. Een van die voorwaar den is dat het Openbaar Minis terie over harde aan wijzigin gen moet beschikken dat de Risico's Hoewel de opsporing inmiddels tot een goed einde is gebracht, is het niet zonder belang bij dit aspect van het justitiële beleid stil te staan. Tenslotte is het prijsgeven van de naam van een verdachte voorafgaande aan de rechtsgang, niet zonder risico. Het kan ontaarden in een algehele heksenjacht, met als verwerpelijke randversie ring het "eigen rechter spelen'. Bovendien kan het de privacy van de familie van de verdach te ernstig schaden. Bij de overwegingen die hebben geleid tot het opsporingsbe richt zijn deze risico's onge twijfeld meegewogen. Niette min lijkt het gewenst dat de minister via het parlement als nog duidelijkheid verschaft over het opsporingsbeleid en uitlegt waarom voor deze on gebruikelijke maatregel is ge kozen. Het algemeen belang is immers een vaag begrip dat ge makkelijk als dekmantel kan worden gebruikt om de gren zen van de rechtsstaat te ver leggen. En tenslotte is demo cratische controle het best denkbare instrument om te voorkomen dat uitzonderingen als deze tot regel worden ver heven. De krant Tot slot nog dit. Het zou onge loofwaardig zijn de rol van de media in deze zaak buiten be schouwing te laten. In tal van kranten, ook in de onze, is de naam van de verdachte voluit genoemd. Kranten worden geacht een eigen verantwoor delijkheid te hebben; op grond daarvan had de naam achter wege kunnen blijven. In dit ge val leek dat echter nogal hypo criet. Het vermelden van de naam was misschien weinig zinvol. Maar daar tegenover staat dat Justi tie de verdachte al eerder via de televisie had geïdentifi ceerd. De eerste verantwoorde lijkheid daarvoor berust bij de minister van justitie. De eigen verantwoordelijkheid van de krant valt daarbij - uitsluitend in dit geval - in het niet. Justi tie heeft de eerdergenoemde ri sico's getrotseerd door de naam van de verdachte op rui me schaal te verspreiden. Dat is een opmerkelijke gang van zaken, waarvan de krant mel ding heeft gemaakt. Het wegla ten van de naam van de ver dachte zou weliswaar de eigen verantwoordelijkheid van de krant hebben benadrukt, maar overigens geen praktische be tekenis (meer) hebben gehad. om het recht v3n de zwaksten VASTENAKTIE GIRO 5850 ZEIST RIJSWIJK (ANP) - De gekozen le den van de redactieraad van Sijt- hoffpers zijn 'uiterst ongelukkig met de ongenuanceerde bewoor dingen' van hun hoofdredacteur G. de Kok in het commentaar van 6 april over het drama in Delft. Zij nemen afstand van de ze bewoordingen, waar die als ra cistisch kunnen worden opgevat. De redactieraadleden vinden het teleurstellend dat de hoofdredac teur ervan uitgaat dat zijn com mentaar verkeerd is begrepen in plaats van dat hij toegeeft dat hij zich verkeerd heeft uitgedrukt. Het gaat de gekozen leden te ver dat in het hoofdartikel dat 6 april de dag na de schietpartij in Delft - in de Sijthoff-bladen Haagsche Courant, Rotterdams Nieuwsblad en Goudse Courant verscheen, 'allerlei verklaringen worden gezocht en tenminste'de indruk wordt gewekt dat de mis daad in verband staat met wrij vingen tussen culturen'. De Kok doet dat op een moment dat nog geen enkele concrete informatie beschikbaar is. Zij vinden het dan ook teleurstellend dat de hoofdredactuer in het tweede commentaar zijn opmerkingen niet geheel heeft weggenomen. Er zijn allerlei achtergronden te bedenken voor een misdrijf zoals in Delft. Maar een "cultuur" is een te ingewikkeld iets, vinden de leden, om te volstaan met een generaliserende en daarmee op pervlakkige stelling, dat "in een bepaald cultuur een mensenle ven minder telt". Hoofdredacteur De Kok liet gister avond weten er geen behoefte aan te hebben via derden met de redactieraad in discussie te tre den.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7