Hengelaarsbond: rust keert terug "We zeggen wel eens: dit moet minder grijs of slap" "Je kunt geen jaar meer volpraten over bijen" Mark (weer) erevoorzitter Flats bij Klokpoort voltooid Leidse Amateur Fotografen Vereniging zestig jaar Meer dan tweehonderd foto's in Waaggebouw Biologie: minder in de buitenlucht, meer diepgang VAKTAAL ZATERDAG 9 APRIL 1983 LEIDEN - De rust binnen de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken lijkt te zijn weergekeerd. Op een rumoerige jaarvergadering heeft het zeven leden tellende bestuur een belangrijke beleidsbeslissing, die buiten de ledenadviesraad en de ledenvergade ring om was genomen, voor een belangrijk deel teruggedraaid. Bovendien werd het erevoorzitterschap van de voormalige voorzitter J. Mark bevestigd. Binnen de ongeveer vierduizend leden tellende hengelaarsbond heerst al jaren tumult. Op de le denvergadering van 1981 liepen de gemoederen zo hoog op dat voormalig voorzitter Mark uit protest tegen het bestuursbeleid zijn benoeming tot erevoorzitter niet aanvaardde en zijn adviseur schap van de bond met onmid dellijke ingang neerlegde. Na dat incident heeft Mark her haaldelijk in het openbaar blijk gegeven van zijn ongenoegen over bepaalde bestuursmaatre gelen. Zijn kruistocht tegen het bestuur van de hengelaarsbond spitste zich vooral toe op de per soon van voorzitter G. de Haas. Peurvergunning Het buiten medeweten van de le denadviesraad en de ledenverga dering genomen bestuursbesluit om het zogenaamde peurwater in wijken te verdelen, was voor Mark zelfs aanleiding om gister avond een van meer dan hon derd handtekeningen voorziene motie van wantrouwen tegen het bestuur in te dienen. Voorheen betaalden peurders (vis ser die met een peurlood naar pa ling vissen) voor een vergunning vijf gulden. De wateren waarin zij mochten peuren zijn dit jaar door het bondsbestuur in zoge naamde wijken verdeeld. Pe wijk moesten de peurders op eens vijf gulden gaan betalen Volgens Mark een peurgeldver hoging van vierhonderd procent en voor veel vissers een onbe taalbare prijsverhoging. Solo-actie Voorzitter De Haas verdedigde de solo-actie van het bestuur door op te merken dat door de herver deling van het peurwater nu veel meer belangstellenden in aan merking kunnen komen voor een vergunning: zo'n tweedui zend tegen voorheen ruim drie honderd. "En wanneer we de vergunningen nu bijvoorbeeld een gulden per stuk hadden ge maakt dan had iedereen vijf ver gunningen genomen en was het effect van deze maatregel, meer vissers de kans bieden voor een peurvergunning in aanmerking te komen, nihil geweest", aldus De Haas. Hij bekende evenwel na een lang durige en rumoerige discussie dat het bestuur fout had gehan deld door bij het nemen van deze maatregel de ledenadviesraad en de ledenvergadering te passeren. Uiteindelijk vond de vergade ring zich in een compromisvoor stel dat van achter de bestuursta fel werd gelanceerd en dat neer kwam op een verlaging van de kosten van een aantal vergunnin gen. Voor ex-voorzitter Mark was dat aanleiding om op te merken dat hij verheugd was over deze hou ding van voorzitter De Haas en dat wanneer deze zich zo blij vend zou opstellen hij voortaan niet langer tegenover maar ach ter het bestuur zou staan. Het ap plaus dat volgde was veelzeg gend. Een lid van de ledenadviesraad merkte vervolgens op dat, nu de lucht kennelijk voor een belang rijk deel was opgeklaard, de ver gadering er verstandig aan deed om de twee jaar oude benoeming van Mark tot erevoorzitter te be vestigen. Hetgeen gebeurde. De ze keer bleek de erevoorzitter be reid zijn benoeming te aanvaar den. LEIDEN - Vroeger stonden er dicht op elkaar gepakte huisjes in smalle straatjes, een fabriekje en het hof De Blauwe Klok. Een buurtje omringd door grachtjes met een gezellig straatleven. Maar, de tijden veranderen. Op de hoek van de Langëgracht en het verlengde van de Pelikaanstraat (inmiddels Klokpoort gedoopt), de plek waar vroeger de Leidsche Machinefabriek stond, staat nu een complex van 57 nieuwe flat woningen. Moderne flats, voor zien ban alle hedendaagse ge makken, voornamelijk bestemd voor gezinnen. Onder de nieuw- bouw is een parkeerkelder waar bewoners een eigen parkeer- plaatsje kunnen huren. Op het binnenterreintje komt een groen plekje en speelgelegenheid voor de kinderen. Een aantal van de nieuwe wonin- LEIDEN - Het was in de jaren twintig een elitair clubje. Wie geen dikke naam had werd gega randeerd te licht bevonden door de ballotage-commissie. Daarin is wel verandering gekomen. Hoewel het natuurlijk een dure hobby blijft, fotograferen. Aan de vooravond van hun tentoon stelling een gesprek D. van den Berg, voorzitter van de Leidse Amateur Fotografen Vereniging, een club die zestig jaar bestaat. Een tijdje geleden heeft D. van den Berg het archief van de vereni ging eens doorgevlooid. De spul len - rekeningen en andere docu menten - lagen al jaren op de zol der van een lid. Op 24 november '22 moet de LAFV zijn opgericht. Een student, Ebbinge genaamd, nodigde de bekende fotograaf Adriaan Boer uit voor een lezing. De belangstellenden konden het waarschijnlijk goed met elkaar vinden, want nog dezelfde avond was Leiden een nieuwe vereni ging rijker: de LAFV. Een gezamenlijke donkere kamer schijnt de doorslag te hebben ge geven. En wat ook tot oprichting heeft bijgedragen is het feit dat de tijdschriften nogal duur wa ren. De amateurs schaften die liever gezamenlijk aan. Toch merkwaardig, want uit het histo rische materiaal blijkt dat de le- door Wim Brands den niet onbemiddeld waren. "Tsja", zegt D. van den Berg, "er waren waarschijnlijk studenten lid. En die hebben toch niet zo veel geld". Lid kon je niet zomaar worden. Eerst diende bekeken te worden of het aspirant-lid wel genoeg aanzien had. Zo kon het voorko men dat er danig gewtijfeld werd toen wagenmaker De Groot zich aanmeldde. Een wagenmaker, dat was toch een man die met zijn handen werkte! Hij mocht toetreden, want de bollebozen kwamen er achter dat hij toch ook een zelfstandige was. In die jaren moeten er vooral veel foto's van landschappen zijn ge maakt. Van den Berg: "Ze wil den de schilderkunst imiteren, als je het mij vraagt. Ze leerden verder veel regels wat betreft compositie enzo". Voor de oorlog schijnt er zekere te rugloop van leden te zijn ge weest. Het werd toen helemaal een kleine vereniging, want er waren sowieso al niet zoveel amateur-fotografen bij de LAFV aangesloten. Opheffing werd overwogen. "Dit is het laatste clubblad", stond er een keer in gen is verhuurd aan vroegere be woners van het buurtje rond de Langëgracht. Tijdens de bouw is zoveel mogelijk rekening gehou den met de wensen van bewoners. Zij mochten meepraten over de uitvoering van de keuken, het schilder- en tegelwerk. De nieuw bouw is vorige maand opgele verd en in beheer gekomen van de Leidse Woningstichting (LWS). De huren variëren van 338 gulden, voor een tweekamer woning, tot 597 gulden per maand voor een vijfkamerwo ning. (Foto Holvast) LEIDEN - Burgemeester Goekoop had het eigenlijk moeten doen, maar die het het afweten, zodat maandagavond iemand anders de foto-ten toonstelling van de LAFV in de Waag zal moeten openen. Meer dan tweehonderd foto's in zwart/wit en kleur en een 80-tal dia's van leden zullen er worden tentoongesteld. "We hebben een selectie ge maakt", zegt secretaris, mevrouw C.L.E. Ruys-v.d. Mandele. Op de tentoonstelling zullen tevens foto's van deelnemers aan de foto wedstrijd Wonen in Leiden te zien zijn. De winnaars van die wedstrijd worden vanzelfsprekend ook bekend gemaakt. De tentoonstelling duurt van 11 tot en met 23 april. De openingstijden zijn: doordeweeks en zondag van 12.30 tot 17.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. het clubblad. Maar het kwam er niet van: er bleef een kleine, on getwijfeld harde, kern over. Van den Berg: "En na de oorlog was er opeens een opleving hè. Dat zag je toen overigens overal. De mensen werden hd van ver enigingen. Daar profiteerde ook de LAFV van. Nu schommelen we al jaren rond de veertig leden. Aardig getal hoor". Competitie Ballotage, daar doen ze niet meer aan tegenwoordig. "By ons ko men verschillende mensen. Alles loopt door elkaar. We hebben een slager, een hoogleraar, een tuinder, ik zeg al: van alles. Def tig? Nee hoor. Maar ik herinner me nog goed dat er zo'n twintig jaar geleden - toen ik lid werd - nog wel een deftige sfeer heerste op bijeenkomsten. Tegenwoor dig, en ik kan dat niet genoeg be nadrukken, is het allemaal veel informeler geworden". Het is bekend dat veel hobbyisten wat betreft hun hobby nogal fa natiek zijn. Zie de postzegelver zamelaars, zie de duivenmelkers. Hoe zit dat met de fotografen? Van den Berg: "Ja, er komen wel mensen die fanatiek zijn op onze tweemaandelijkse bijeenkom sten in het Bruggehoofd aan de Steenschuur. Maar er zyn altijd mensen die niet zo fanatiek zijn. Prima. Van competitie is bij ons echt geen sprake. Het is niet meer zoals vroeger. Toen durf den mensen soms niet te komen, omdat ze bang waren dat hun werk de grond werd ingeboord". Kritiek wordt er wel geleverd, maar op verantwoorde wijze, zegt Van den Berg. "Dan zeggen we: dit moet minder grijs, of: het had minder slap gekund. Daar le ren mensen van. Ze stimuleren, daar is het ons om te doen". Maar als je nu met een jaren vijftig toestelletje aan komt zetten, wat dan? "Daar wordt niks van ge zegd. Als-ie het maar doet. Dan vinden wij alles best. De meeste mensen hebben natuurlijk wel goede apparatuur. Want ja, hoe je het ook wendt of keert: prijzig blijft het, fotograferen". Leidse punkmeisjes bij een kapperswedstrijd. Een i )oor de tentoonstelling. Foto G. Kikkert) LEIDEN Met kennis van de na tuur heeft het hedendaagse bio- logie-onderwijs nog weinig te maken. De tijd dat vlinders wer den gevangen, naar zangvogels kon worden geluisterd en dat hondsdraf tijdens een Fietstocht werd herkend, is voorbij. Nu zit ten de leerlingen binnenskamers gebogen over de biologie-boeken en maar zelden schiet er in de les wat tijd over om de natuur in te gaan. "Het hobbyisme is verdwenen. Vroeger kon je bij wijze van spre ken een heel jaar volpraten over bijen. Nu hebben we landelijke richtlijnen. Het vak is daardoor heel anders geworden. Ja, moei lijker", zegt biologieleraar Van Woerden, verbonden aan de scholengemeenschap "De Vliet- schans". Een strak eindexamenprogramma dwingt de leraren slechts op en kele onderdelen van de biologie een sterk accent te leggen. Dit hangt ook samen met het feit dat de biologie een verzameling is van onderling sterk uiteenlopen de deelgebieden. Van Woerden: "Het is inderdaad onmogelijk om alles uitvoerig te behande len". Op de Vlietschans is biologie een 'geliefd' vak. Bijna de helft van het leerlingenbestand heeft het in het vakkenpakket opgeno-, men. Niet alleen omdat ze het no dig hebben voor een vervolgop- Wat heeft er zich no de invoering van de mammoetwet in 1968 op de scholengemeenschappen voor movo/hovo en vwo afgespeeld? De vakkenpaketten zijn ingevoerd, de leerstof is veranderd en de schoolboeken zijn mooier gewor-' den. In deze serie 'vaktaal' komen docenten van Leidse middelbare scholen aan het woord, die kri tisch zullen vertellen over leerlin gen, schoolboeken en de ontwik kelingen binnen hun eigen vak. leiding, maar volgens Van Woer den ook uit belangstelling. Was biologie tot de jaren zestig nog een echt leervak, tegenwoordig richten de biologieleraren hun inspanningen meer op het in zicht in bepaalde bio-systemen, die een onderlinge samenhang tonen, zoals bij de plantenfysio logie: de fotosynthese en kool stofassimilatie. Van Woerden: "Jaren geleden wer den bij voorbeeld zenuwen of hormonen als losstaande feno menen behandeld, nu wordt dat in verband gebracht met alle as pecten van het menselijk li chaam. Natuurlijk veel beter, maar ook ingewikkelder. Er wordt nu meer diepgang be reikt". Twee examens Hij herinnert zich nog van zijn ei gen schooltijd dat de lessen goeddeels werden gevuld met het determineren van bloemen en plantjes en het bestuderen van gewervelde en ongewervel de dieren. Ook het menselijk li chaam werd meestal als een soort kijkkast behandeld. Zijn collega, mevrouw Andre de la Porte-Janss, vult het verhaal aan: "Omdat we nu dieper op be paalde onderdelen in moeten gaan, blijft er weinig tijd over voor deelgebieden als milieu kunde of gedragsleer van dieren. Ook de veldbiologie is een ver waarloosd gebied". Volgens haar richt de huidige bio logie zich teveel op wat bepaalde studies op de universiteit verei sen. Zij is daarom een groot voor stander van twee examens; een op min of meer wetenschappe lijk niveau en het ander met een meer alomvattende aanpak, zo dat ook vragen op het gebied van natuur-, milieu -, en gezond heidseducatie aan de orde kun nen komen. Andre de la Porte denkt dat daar door ook een ander probleem kan worden opgelost. Op de Vlietschans kan iedereen - zoals de wet ook voorschrijft - biologie kiezen, ongeacht het vakkenpak ket. Dit betekent dat leerlingen zonder schei-, natuur- of wiskun de de biologieles moeten kunnen volgen. In praktijk pakt dat wei eens anders uit. Een veelgehoor de klacht bij het examen van de laatste jaren is, dat leerlingen die in deze vakken geen onderwijs hebben gehad, in het nadeel zou den zyn. Op de Vlietschans wordt dat probleem ondervan gen door deze mensen wat extra lessen aan te bieden. Aan je lip In de onderbouw - eerste en twee de klas - wordt biologie veelal klassikaal onderwezen. Van Woerden: "Dit betekent niet dat de docent alleen aan het woord is en een soort college houdt. Inte gendeel, leerlingen komen met verhalen die aansluiten by het onderwerp en ik spring daarop in. Ze zyn erg nieuwsgierig en komen met de meest uiteenlo pende verhalen. Als je zelf gaat vertellen, hangen ze gewoon aan je lippen". door Saskia Stoelinga De vijf biologiedocenten van de Vlietschans maken ook veel ge bruik van demonstratiemodellen en video. Natuurfilms op de tele visie worden overgenomen en getoond in de klas. "By elk on derwerp hebben we wel wat", zegt Andre de La Porte trots. "We hebben een prachtige video theek opgebouwd. En je merkt, als ze zelf zien hoe het er in de natuur aan toegaat, dat ze ook een beetje respect krijgen voor de planten- en dierenwereld. Vooraf geven we vaak een op dracht, die na het zien van de film kan worden uitgewerkt". Ook het practicum neemt een be langrijke plaats in in de biologie les. Van Woerden is zeer tevre den over de uitrusting. Een prac ticumlokaal, een amanuensis en 28 microscopen. "Vroeger had den we er drie voor twee scho len". Ook sluiten de leerboeken hierop aan. Zeer tevreden zijn Andre de la Porte en Van Woer den ook over het boek 'Biosfeer' voor de bovenbouw van het ha vo. Een losbladig systeem dat eenmaal kan worden gebruikt. Om de kosten te drukken is het in vergelijking met andere leer boeken, niet zo fraai geïllu streerd. Van Woerden maalt daar echter niet om, omdat het inspi rerend is geschreven. "Echt een boek voor havo-leerlingen en niet een vwo-boek waar een paar hoofdstukken aan ontbreken", zegt hij met enige nadruk. Pissebedden Andre de la Porte vindt het aan trekkelijk, dat het practicum in dit boek door de theorielessen heen loopt. Elke les is er wel wat te doen. "Pissebedden kunnen gevangen worden door op een vochtige plaats in de tuin, waar het afval is blijven liggen, een half met vochtig hooi gevulde bloempot neer te zetten". Zo be gint een practicumles. De eerste van de twaalf opdrachten luidt als volgt: "Leg in een petrie- schaal vochtig, maar niet te nat filtreerpapier, bedek de schaal voor de helft met zwart papier dat geen licht doorlaat. Zet een pissebed in het donkere gedeel te. Neem gedurende vijf minuten waar of het dier zich verplaatst en waarheen". Van Woerden en Andre de la Porte zijn het er over eens: waarnemin gen doen aan levende objecten (zonder deze schade te berokke nen) leidt tot verwondering, be wondering, en dus tot respect. Omdat de tyd om 'leuke dingen' tijdens de lesuren te onderne men veelal ontbreekt, proberen de biologie-docenten met het aanbieden van activiteiten bui ten de schooltijden wat extra's te doen. Zo trekt men enkele malen per jaar in alle vroegte de duinen in om flora en fauna te bekijken. Ook de Leidse Hortus en het ana tomisch museum krijgen de leer lingen van de Vlietschans op be zoek. En niet te vergeten de schooltuin aan de waterkant. De biologiedocenten proberen er te- samen met de leerlingen iets moois van te maken. Tot slot merken Andre de la Porte en Van Woerden op, dat ze moe ten woekeren met de tijd, maar desondanks proberen ze op alles wat er in de maatschappij aan de gang is in de biologielessen aan de orde te laten komen. En dat doen ze op eigen initiatief. In de leerplannen of eindexameneisen wordt daarover (nog) niets dwin gend voorgeschreven. Leiden i tweehonderd foto's die met ingang van maandag in de Waag worden geëxposeerd. <Foto Jan D«Pondt>

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3