"Ze willen ons niet hebben" KNZB moet op zoek naar nieuwe coach Clerc Veegt' Scholma LSG gokt op titel Nieuw 'honk' voor Pernix Bert Sitters terug naar Spanje Viktor Kortsjnoi op rozen Verzekeraars niet happig op kleine beroepswielrenners LUGDUNUM DCG "V7 V Castaing snel in ronde VS R00DENBURG R00DENBURG - NIEUWENHOORN pMT ZATERDAG 9 APRIL 1983 LEIDEN- De voorhoede van het expeditieleger van Philidor/Lei- den is in vier vooruitgespeelde partijen naarstig op jacht gegaan naar de zo fel begeerde derde plaats in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie. Het kwartet verkenners moest in Eindhoven echter erkennen, dat het de moeilijkheden danig heeft onderschat. Zelfs het overbeken de 'hakken over de sloot' bleek niet haalbaar, zodat het viertal te leurgesteld de hangmatten in het basiskamp kon opzoeken. Het is nu afwachten, of 'schakoloog' Joop Piket vandaag alsnog met zijn hoofdmacht er in zal slagen de kloof van 3-1 in Eindhoven te overbruggen. LEIDEN - Binnenkort zal de bouw van de nieuwe clubac- comodatie van Pernix kun nen beginnen. De ledenver gadering van de korfbalver gadering nam gisteravond de beslissing tot bouwen, ondanks een forse over schrijding van de begroting. Het tekort binnen de stich- tingskosten, ontstaan door een fors tegenvallende aan nemingsprocedure, zal deels opgevangen kunnen worden binnen de verenigingsbegro ting. Het grootste deel van de vijftig mille overschrij ding zal echter uit de op brengst moeten komen van een grootse bouwloterij, welke volgende week zater dag zal starten. Met de bouw, die ongeveer vier maanden in beslag zal nemen, kan nu over enige weken begonnen worden. Met ingang van het nieuwe seizoen zal Pernix dan haar nieuwe velden naast de Groenoordhallen gaan be spelen. Het huidige terrein in de Leidse Hout krijgt een parkeerbestemming. Piet Bakker boekte als eerste een klein succesje: een snelle remise tegen Van Mil. Als dank voor zijn pionoffer had Caïssa zo'n fraai winstpad aan RAG de Graaff ge wezen, dat hij Bosscher in de ra ce om het mat had moeten ver slaan, maar RAG raakte het spoor in een oerwoud van varian ten bijster en kon opgeven. Ook Jeroen Piket zag na een matige opening door de bomen het bos niet meer en zakte dan ook ge ruisloos in het verradelijke moe ras van Frans Cuijpers. Zijn broer Marcel kwam in de mis- tvelden van Rudi Douven te recht. Pionverlies in de opening was nog niet zo erg, maar her haaldelijk het winnende paardof- fer op f5 niet zien, was toch echt het toppunt van schaakblind heid. Het excuus was tijdnood, maar Marcel bleef toch mooi met een hangstand zitten, waarin hij met twee pionnen minder vol gens de Eindhovense elite verlo ren stond. De zon brak echter door, toen bij analyse een gefor ceerde remiseweg werd ontdekt: 3-1. Door te struikelen over Het Witte Paard/Zaanstad in de outsiders- positie gebracht, heeft LSG/Lei- den vandaag in de beslissende slag tegen de nog ongeslagen koploper Amstelveen een prima kans om alsnog de titel in klasse I A te winnen. In de enige voor- uitgespeelde partij gokte Dirk Sikkel echter op het verkeerde paard. Vlak voor de tijdcontróle kon hij kiezen uit een winnende en een redelijke zet. Hij zette in op de laatste, won daarmee de kleine kwaliteit, maar....het kost te hem even later zelf de kwali teit en de partij. Kwaliteit heeft Amstelveen inderdaad genoeg, want het is op papier sterker. Toch wil LSG vanmiddag in de zaal van de v/d Willigenhof aan de Leidse Apollolaan het tegen deel aantonen. Philidor II/Leiden heeft zich voor genomen met minstens 7-3 te winnen van Nieuwegein om Voorschoten te redden, maar de Voorschotenaren moeten dan wel zelf titelkandidaat Dordrecht verslaan... KEES VAN STEENWIJK UTRECHT (GPD) - De zwembond moet op zoek naar een nieuwe bondscoach, nadat Bert Sitters zijn vertrek heeft aangekondigd. Sitters keert op korte termijn terug naar het land waar hij al eens eerder werkzaam was: Spanje. De man die meer dan tien jaar het gezicht bepaald heeft van het Nederlandse zwemmen, zal in dienst treden van het Spaanse ministerie van sportzaken, waar hij technisch directeur van de zwembond wordt. Bert Sitters heeft zijn ontslag ingediend bij de KNZB. Hij treedt in dienst van de Spaanse zwembond. (Anp-FOTO) BAD KISSINGEN (DPA/AP) Viktor Kortsjnoi heeft in de schaaktwee kamp uit de kwartfinales van de kandidatenstrijd, zijn voorsprong van drie punten behouden op Lajos Portisch. Gisteren eindigde in Bad Kissingen de zesde partij in tweede zitting in remise na 56 zetten. Portisch had lichte voordelen in de afgebroken stelling, koos echter niet de sterkst mogelijke voortzetting. Bij een stand van 4V2-IV2 heeft Kortsjnoi nog slechts een punt nodig uit de vier partijen die nog op het programma staan om in de halve finales te komen. De derde partij tussen de Filippino Torre en de Hongaar Ribli in de kwartfinales van het kandidatentoernooi is gisteren in remise geëin digd. Beide spelers hebben nu 1,5 punt. Het vertrek van Bert Sitters komt niet als een echte verrassing. Al na het toernooi om de wereldti tels in Guayaquil werd Sitters van vele kanten benaderd. De successen in Equador - met goud voor Annemarie Verstappen op de 200 m. vrije slag, zilver voor diezelfde Verstappen op de kor tere vrije-slagafstand, brons voor Annelies Maas op hetzelfde num mer waarop Verstappen goud behaalde, en de bronzen medail le voor de vrije slag-estafette ploeg - maakten het wereldkam pioenschap voor Nederland het succesvolste uit de historie van de 100-jarige zwembond. Dat succes werd voor een belang rijk deel toegeschreven aan Sit ters, die in 1971 zijn intrede deed bij de zwembond als trainings coördinator. Ook in de interna tionale trainerswereld had Sit ters naam gemaakt, niet in de laatste plaats omdat hij er in een tijdsbestek van vier jaar in ge slaagd was het Nederlandse zwemmen nieuw leven in te bla zen. De wereldkampioenschappen in West-Berlijn in 1978 waren voor Nederland ronduit teleurstel lend. Reden ook waarom Mark Schubert, chef-trainer van de Amerikaanse zwemploeg, in Guayaquil opmerkte: „Het Ne derlandse succes is aan twee za ken te danken. De ploeg is erg veel bij elkaar geweest in de aan loop naar dit toernooi, tijdens trainingsweekeinden. Dat schept een band; tussen trainers en zwemploeg, maar ook tussen de zwemmers en zwemsters onder ling. Bovendien heeft Nederland hier geprofiteerd van de vroege aanwezigheid in Guayaquil". Aanbiedingen Met de waardering in de internatio nale zwemwereld voor datgene wat Sitters had gepresteerd in Nederland, steeg ook zijn ster. Al snel werd de Diemense leraar li chamelijke opvoeding gecon fronteerd met aanbiedingen. Hij heeft er nooit twijfels over laten bestaan dat er weieens een dag de druk die met name het Spaan se ministerie van sportzaken op hem bleef uitoefenen. Zwembond-secretaris Koen An- thoni: „Ruim een maand geleden stelde Bert Sitters ons op de hoogte van een aanbieding die de Spaanse zwembond hem had gedaan. Hij vertelde ons toen dat het dit keer om een uiterst se rieuze zaak ging en dat de moge lijkheid bestond dat wij op zoek moesten naar een nieuwe bonds coach. Daarom verrast het be richt mij ook niet zo". Dat het juist Spanje is dat Sitters als technisch directeur heeft in gelijfd, heeft alles te maken met de beslissing van het congres van de Europese zwembond (LEN), vorig jaar, die werd over genomen door de wereldzwem- bond (FINA), om Spanje en met name Madrid naar voren te schuiven als organisator van het toernooi om de wereldtitels in 1986. Bij zijn beslissing om in te gaan op de aanbieding uit Spanje, heeft ook meegespeeld dat Sitters is getrouwd met een Spaanse w w vrouw. komen dat hij'oVeen'va'n die Over de datum waarop Sitters' aanbiedingen in zou gaan, stelde aan de andere kant ook prijs op continuering van zijn contract met de KNZB. „Ik blijf in ieder geval tot na de Olympische Spelen van volgend jaar in Los Angeles", stelde Sit ters half december. Nog geen half jaar later is hij gezwicht voor VLISSINGEN (GPD) - Gerrie Knetemann langdurig uitgeschakeld door een ernstige valpartij in de semi-klassieker Dwars door België, Ad van Peer zwaargewond na een op het eerste gezicht onschuldige tuimeling in de Driedaagse van de Panne en Ad Tak, die een knieoperatie moest ondergaan na een val in de klassieker Ronde van Vlaanderen. En verder raakte Tweede Paasdag de Belgische wielerformatie van ploegleider Ber- ten de Kimpe in Spanje betrokken bij een auto-ongeluk na de proloog van de Ronde van het Baskenland. Daarbij raakten ex-Belgisch kam pioen Gery, Victor en Verlinden zeer ernstig gewond. Meer dan ooit tevo ren wordt de beroepswielersport door rampspoed achtervolgd en het is dan ook geen wonder dat de onrust door het peloton golft. In heel wat wielerhuishoudens zijn de afgelopen weken de sigaren kistjes met vergeelde verzeke ringspolissen op tafel gekomen. En de onthullingen die dat ople verde, bezorgden menigeen een slapeloze nacht. De Zeeuwse se mi-professional Sylvester Aarts bijvoorbeeld kwam tot de ont dekking dat hij al jarenlang niet verzekerd is voor de "ziektekos ten die ontstaan door het wiel- HAARLEM (ANP) - In de voorlaatste ronde van het 65ste toernooi om het natio nale damkampioenschap heeft titelverdediger Rob Clerc op hardhandige maar duidelijke wijze orde op za ken gesteld. De 27-jarige in ternationale grootmeester had voor het topduel met lijstaanvoerder Auke Schol- ma niet eens de volle vier uur speeltijd nodig om de Fries tot capitulatie te dwingen. Hij veegde de lijst aanvoerder gewoon van het bord. Daardoor kwam hij op gelijke hoogte met Scholma, die vandaag tegen de derde titelgegadigde Jos Stokkel moet aantreden. Ook Stokkel kwam gisteren tegen Evert Bronstring tot winst en voegde zich bij de twee koplopers. Het leiderstrio gaat vandaag onderling uitmaken welke twee spelers naar het Euro pese kampioenschap in Rijs- sen gaan. De uitslagen: Luteyn-Bastiaannet 1-1, Brosn- tring-Stokkel 0-2, Scholma— Clerc 0-2, Bies-Palmer 1-1, Van der Wal-Smeenk 0-2, Vermin Brouwers 0-2. De stand: 1. Clerc, Stokkel en Scholma 14 punten, 4. Bastiaannet en Palmer 12, 6. Bies 10, 7. Brou wers, Luteyn en Vermin 8, 10. Smeenk en Van der Wal 7,12. Bron string 6. Moeizaam Pogingen om op korte termijn een extra verzekering af te sluiten verliepen moeizaam, want in die kringen is men kennelijk niet zo happig op profrenners. Dat heeft ook Jacques van Meer uit Wouw ervaren. Hij informeerde vorig jaar bij de „Onderlinge Ziektekostenverzekerings Maat schappij Zuid en Noord". „Ik kreeg", vertelt Van Meer, „be zoek van een man die me keurig alles uitlegde. Maar toen we de papieren gingen invullen en ik mijn beroep, wielrenner, opgaf, sloeg hij de boeken dicht en ver dween. Want ze willen ons niet verzekeren". Een regel die wordt bevestigd door de heer E. West- veer van Zuid en Noord. „Be roepssportmensen zijn regle mentair uitgesloten. Waarom? Omdat wij een „Onderlinge" zijn en behalve dat we groter willen worden, streven we ernaar de premie zo laag mogelijk te hou den. En bij beroepssporters zijn vaak heel hoge ziektekosten." Ongunstige ervaringsfeiten heb ben trouwens ook de collectieve verzekering, die aan de profren- nerslicentie is gekoppeld, danig afgeslankt. Tot 1 januari van dit jaar hadden alle renners een on gevallenverzekering, waarin be halve een uitkering bij overlijden (50.000 gulden) en invaliditeit (maximaal 100.000 gulden) ook een daguitkering van 30 gulden (wachttijd 21 dagen) was opgeno men. Dat laatste is nu vervallen, omdat de renners tijdens de vergade ring van de WBW (hun vak bond) het voorstel van de verze keraars op het aantal wachtda- gen tot 40 uit te breiden resoluut van tafel veegden. „Maar dat was onvermijdelijk", stelt Eddy Beu gels, de Limburgse ex-profren ner die een assurantiekantoor heeft en de collectieve KNWU- verzekering regelt. „Want in de afgelopen zes jaar dat die rege ling van kracht was, hebben de assuradeuren er een vermogen op toe moeten leggen". Geen daguitkering meer, wel een- verhoging van die voor invalidi teit met 50.000 gulden. Een achteruitgang vindt Beugels dat overigens niet. Profrenners, legt hij uit, hebben een zogenaamd A- en B-contract. In het A-con tract is er sprake van een norma le werknemers-werkgeversver- houding en vallen coureurs bij WOERDEN - De ronde van Ne derland zal dit jaar toch door gaan. De oorspronkelijk voor zes dagen vastgestelde etappe koers wordt wegens de korte voorbereidingsperiode in drie dagen afgewerkt. Op donderdag 25 augustus wordt gestart in Veendam. De laatste etappe zal vermoedelijk eindigen in Lim burg. Het officiële routeschema wordt eind april bekendge maakt. ongeval of ziekte onder de gewo ne sociale verzekering. En vol gens het publiciteits- of B-con tract zijn ze zelfstandig onderne mer. „De verzekering van de bond is bedoeld als een basisver goeding en niets meer. Voor de risico's die ze met een B-contract lopen kan elke renner zich indi vidueel bijverzekeren", aldus Beugels. „Maar daar is bijna geen animo voor". ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 14.00 UUR TOT ZIENS DeTegelhandel r De val van Gerrie Knetemann is voor menig beroepswielrenner aanleiding geweest om eens na t is gesteld met de verzekering. Vooral de kleinere wielrenners bleken "niet voldoende gedekt". Dat is wel enigszins te verklaren. Uit eigen ervaring weet Beugels dat renners tijdens hun loopbaan nauwelijks de moeite nemen om voor die voorzieningen te zorgen, vooral ook omdat de beoefening van de sport al enorm tijdrovend is. „Het interesseerde mij des tijds ook geen bal. Je gaat erva- nuit dat het jou toch nooit ge beurt. Ik dacht alleen aan de fiets en de koers..." En degenen die er wel iets aan willen doen, komen maar al te vaak van een koude kermis thuis, want net als met de ziektekostenverzekering zijn ook in het geval van speciale onge vallenverzekeringen de assuran tiemaatschappijen niet bepaald „gastvrij" voor profrenners. "Risico" Toch kwam Jan Raas, bestuurslid van de Vereniging van Beroeps wielrenners, tijdens de vergade ring van die club in januari met de mededeling dat hij moeiteloos een maatschappij had gevonden die wel op aanvaardbare voor waarden (zeven wachtdagen bij ongeval, 14 bij ziekte) en voor een betaalbare premie een dag vergoeding van 150 gulden uit keerde. „Jan Raas zullen ze wel nemen, maar een kleine renner willen ze daar toch ook niet heb ben...", liet Beugels zich toen in kleine kring ontvallen. „De assu radeur kijkt altijd naar het indi viduele risico", licht hij nu toe, „en de ervaring heeft uitgewezen dat met name bij kleinere ren ners de claimbehoefte groot is". Logisch, want wie een startgeld van 75 of 125 gulden per crite rium krijgt vindt een uitkering van 150 gulden per dag best aan trekkelijk. „Maar", weet Beu gels, „toprenners die 2000 gulden startgeld krijgen, willen natuur lijk het liefst zo snel mogelijk op de fiets. En die toppers verdie nen ook in de winter, in Zesdaag sen en zo, goed geld. Kleine cou reurs daarentegen niet. Als die de voorlaatste dag van het sei zoen op hun donder vallen, gaan ze dat rekken. Om zoveel moge lijk geld te vangen van de verze keringen. Zij hebben de statistie ken slecht gemaakt". overstap definitief wordt, wordt dit weekeinde nog overleg ge pleegd op het congres van de Eu ropese zwembond in Genève. Daar ook zal zwembond-voorzit- ter Klaas van der Pol met de Spaanse zwembond trachten een zo gunstig mogelijke regeling te creëren, waardoor Sitters pas na de Europese kampioenschap pen, eind augustus in Rome, naar Spanje vertrekt. „Eigenlijk is het bijzonder spijtig dat het zo moet lopen", stelt Koen Anthoni. „Maar zo gaat dat nu eenmaal in de sport: als een trainer successen oogst met een aantal vedetten, loopje het risico dat je de trainer kwijt raakt". Bert Sitters was gisteravond niet bereikbaar. De coach van de zwembond keert pas in de loop van maandag terug uit Spanje, waar hij vandaag op het ministe rie van sportzaken de eerste be sprekingen voert over de be leidsvoornemens van de Spaan se regering met het oog op de we reldkampioenschappen zwem men in 1986 in Madrid. VOETBAL- Werder Bremen heeft gisteren op eigen terrein FC Nürnberg met 3-2 na een rust stand van 3-0 verslagen. Bremen nam de leiderspositie over van Hamburger SV, dat nu een punt minder heeft. De Hamburgers hebben echter nog een wedstrijd tegoed. FC Kaiserslautern kwam tot 0-0 te gen Bayer Leverkusen. WILLIAMSBURG - De Fransman Francis Castaing heeft de eerste etappe van de Ronde van Ameri ka op zijn naam geschreven. Hij legde de 185 kilometer (van Vir ginia Beach naar Williamsburg) af in een tijd van 3 uur, 37 minu ten en 16 seconden. In de massa spurt versloeg hij zijn landge noot Barteau en de Westduitser Hofeditz. Beste Nederlander was Ad Wij- nands, die vierde werd. Wijnands drukte zijn wiel net iets eerder over de meet dan zijn ploegmaat Leo van Vliet. ADVERTENTIE LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG A.S. 14.30 UUR DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR U.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13