Zwaardere straffen geëist Relatie Parijs- Moskou ijskoud c D- Thailand dreigt opnieuw met luchtmacht Lid Pinkstergemeente mag Moskou verlaten VS draaien Nicaragua duimschroeven aan Spaans coupproces Tuinmeubelen Wandeling in ruimte Sociale onrust in Brazilië houdt aan Weer proces tegen leden Solidariteit Na uitwijzing Russen Verzetsleidster vermoord DONDERDAG 7 APRIL 1983 Buitenland BANGKOK (Reuter/UPI) - De commandanten te velde van Thailand aan de grens met Cam bodja hebben gisteren verklaard bereid te zijn om opnieuw de luchtmacht in te zetten tegen Vietnamese infiltranten. Maandag gebruikte deze napalm bij Phnom Pra om Vietnamese troepen uit stellingen te verdrij ven op een heuvel op grondge bied van Thailand. De hoogste commandant te velde, generaal- mïyoor Prachura Phidunphanu- wat, die het bevel voert over de tweede divisie van Thailand, be vestigde dit. Het oorspronkelijke bericht over hét gebruik van na palm was dinsdag eerst nog te gengesproken door een leger- woordvoerder. Vietnam ontkent dat zijn troepen de grens zijn overgestoken. Napalm is-in Indochina na het ein de van de oorlog in Vietnam, acht jaar geleden, niet meer ge bruikt, zo werd vernomen uit mi litaire bronnen in Bangkok. Volgens Prachum konden zijn grondtroepen bij Phnon Pra, on danks het feit dat de luchtmacht bij de aanval van maandag zeker honderd van de naar schatting 150 Vietnamezen doodde, niet oprukken op de hellingen van de heuvel. Hij zei dit terwijl eerst was gemeld dat de troepen van Thailand de Vietnamezen had den teruggedreven over de grens. Bangkok, dat een diplomatieke campagne is begonnen om inter nationale veroordeling te be werkstelligen van de tot dusver re felste actie van Vietnam tegen Cambodjaanse guerrillastrijders sinds de troepen van Hanoi in december 1978 Cambodja bin nenvielen, bestempelde een Vietnamese ontkenning dat zijn troepen de grens met Thailand zijn overgestoken woensdag als leugens. Er bevinden zich nog steeds 180.000 Vietnamese soldaten in Cambodja, die ook in het grens gebied met Thailand geregeld de strijd moeten aanbinden met Guerrillastrijders die vechten om het door Vietnam gesteunde bewind van Heng Samrin in Phnom Penh ten val te brengen. Volgens de lezing van Vietnam helpen 'Vietnamese vrijwilligers' het geregelde Cambodjaanse le ger in zijn strijd tegen de opstan delingen van de Rode Khmer. De door Pekin gesteunde Rode Khmer, is de grootste van de drie guerrillagroepen van de grote Cambodjaanse coalitie tegen Vietnamese overheersing. Deze coalitie staat onder leiding van Prins Norodom Sihanouk. MADRID - Onder uiterst strenge veiligheidsmaatregelen is gisteren in Madrid het proces in cassatie begonnen tegen de verdachten van de mislukte staatsgreep van 23 februari 1981. De procureur-generaal, Jose Antonio Bu- ron Barba, kritiseerde in een urenlang referaat de uit spraak van vorig jaar mei van de hoge raad voor militaire justitie. Vooral aan de rol van generaal Armada in de coup tilde Buron Barba veel zwaarder en eiste een straf van dertig jaar. De militaire hoge raad had Armada tot zes jaar veroordeeld. Ook de aanvaarding van 'Bevel is bevel' als reden tot strafvermin dering - door de militaire hoge raad toegepast op de lagere offi cieren - werd zwaar onder vuur genomen door Buron Barba, een voormalige onderwijzer die pas op latere leeftijd tot het openbaar ministerie is toegetreden. In politieke kringen circuleerde het bericht dat de advocaten eventueel zullen proberen, als dit vonnis opnieuw tot veroordelin gen leidt, in beroep te gaan bij het grondwettelijk tribunaal, waardoor de zaak opnieuw enke le jaren gerekt zal kunnen wor den. door Gerrit-Jan Hoek Incidenten bleven tot dusverre uit, al zullen naar verwachting diver se advocaten (van wie sommigen ideologisch heel dicht bij hun cliënten staan) proberen om voor het slot van het proces (naar ver wachting midden volgende week) voor nog wat publiciteit voor hun cliënten te zorgen. De verdachten waren op de eerste dag niet aanwezig in de zaal. Waarschijnlijk was dit er de oor zaak van dat de publieke belang stelling sterk onder de verwach ting bleef. Een deel van de 200 plaatsen op de publieke tribune bleef zelfs onbezet. De interim-voorzitter van de hoge raad voor militaire justitie, gene raal Gomez de Salazar, probeer de eventuele pogingen om on vrede binnen het leger te kwe ken indien het civiele hoogge rechtshof zwaardere straffen op legt, meteen in de kiem te smo ren. Gomez de Salazar verklaar de openlijk tegenover een Spaanse krant dat hij welke uit spraken ook zal aanvaarden, om dat de huidige procesgang in de grondwet verankerd ligt. Gevaarlijk Voor het eerst is in organismen van zeehonden uit de Poolzee het gevaarlijke insecticide chloordaan gevonden. Cloor- daan, een gechloreerde kool waterstof, wordt onder meer in Japan en de VS gebruikt voor verdelging van insecten in de bodem. Het insecticide, dat in de VS in grote hoeveel heden wordt geproduceerd, is gevaarlijk voor de mens. Ontslagen Bijna alle Palestijnen die de af gelopen dagen met vergifti gingsverschijnselen in zie kenhuizen waren opgeno men, zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen. De af gelopen dagen werden 850 Palestijnen, voornamelijk meisjes en vrouwen, opgeno men. Gisteren lagen nog maar vier van hen in het zie kenhuis. Flexibel De Franse regering heeft giste ren plannen aangekondigd om dienstplichtigen toe te staan langer in het leger te blijven. Nu moeten dienst plichtigen twaalf maanden in dienst. De regering zal bin nenkort in het parlement een voorstel indienen om flexibe le diensttijden in te stellen. Echte dienstrotten kunnen dan voor 4 tot 24 maanden bijtekenen, waardoor voor degenen die het leger een minder plezierige aangele genheid vinden, diensttijd verkorting kan zijn wegge legd. Ook zal de leeftijd waarop ie mand kan worden opgeroe pen worden verlaagd van 19 naar 18 jaar. Het voorstel van de regering valt in het kader van de werkloosheidsbestrij ding. De betere merken als Rover Gar den Allibert-Kettler Kurz en Nistac <C====\Motormaaiers Toro-Flymo-Brill en Honda Eigen werkplaats en slijp- Jn richting Vrijdagsavonds koopavond. Jan v.d. Meer B.V. Noordeinde 45-53 Tel. 01713-9008 Roelofarendsveen NIEUW DELHI De Indiase ambtenaren voelen zich uitgekleed en dat demonstreerden zij vrijwel letterlijk. Zij eisen een vergoeding voor een passend zomerkostuum, maar de regering in Nieuw Delhi wil daar niet van weten. CAPE CANAVERAL (UPI) - Dr. Story Musgrave en Donald Pe terson, twee van de vier astro nauten aan boord van het Ameri kaanse ruimteveer Challenger, zullen een wandeling in de ruim te maken. Zij verlaten hiervoor het ruimteveer niet, maar blijven in de open "laadbak" van de Challenger, die na het 'Tossen" van de communiqatiekunstmaan TDRS-A leeg is. Daar zullen zij uiteraard ruimtepakken dragen. Na de problemen die zich bij de testvlucht van november vorig jaar met de ruimtepakken voor deden, waardoor deze ook niet konden worden gebruikt, zijn ze door de fabrikant sterk verbe terd. De pakken zijn wit en gemaakt van diverse lagen nylon, teflon, da- cron, neopreen en polyurethaan. Zij bevatten voorzieningen voor zuurstof, koeling, ventilatie en communicatie met de astronau ten in de cabine. In hun ruimte- costuum hebben Musgrave en Peterson ook een kleine hoeveel heid voedsel en drinkwater en zelfs als zij gedurende hun onge veer drieëneenhalf uur durende ruimtewandeling de behoefte krijgen de blaas te ledigen is er een tankje dat de urine opvangt. Tenslotte zitten er zoemers in de helmen, die waarschuwen als er iets mis dreigt te gaan. De ruim tepakken hebben weliswaar per stuk 2 miljoen dollar (meer dan vijf miljoen gulden) gekost, in clusief onderzoek en produktie, maar zij kunnen dan ook meer dan eens gebruikt worden. ADVERTENTIE Lydia Wasjtsjenko. MOSKOU (UPI/DPA) - Lydia Wasjtsjenko, een van de zeven le den van de Russische Pinkster gemeente die in 1978 hun toe vlucht zochten in de Amerikaan se ambassade, is gisteren uit de Sowjet-Unie vertrokken. Na een jarenlange strijd kreeg zij toe stemming te emigreren, aldus fa milieleden van de 32-jarige vrouw. Aan boord van een toestel van een Oostenrijkse luchtvaartmaat schappij is zij naar Wenen ver trokken. In juni 1978 vluchtten Lydia, haar ouders, twee van haar zusters en Maria Tsjmykalov en haar zoon Timoefey de Amerikaanse am bassade in Moskou in, waar zij hulp hoopten te krijgen voor hun emigratieplannen. Begin verle- SAO PAULO (DPA) - In de door sociale onrust getroffen grootste Braziliaanse stad Sao Paulo heb ben zich gisteravond na een kor te pauze als gevolg van regen op nieuw incidenten voorgedaan. Een massale politiemacht van 10.000 man verhinderde echter voorlopig grote botsingen en plunderingen. De rellen ontstonden maandag na dat betogers in de wijk Santo Amaro de straat opgingen na een oproep van een "comité ter be strijding van de werkloosheid". De demonstraties mondden maandag en dinsdag uit in plun deringen. In het centrum van Sao Paulo verzamelden zich gis teravond opnieuw demonstran ten, maar ze werden door veilig heidstroepen met traangas en wapenstok uiteengedreven. De regering van de deelstaat Sao Paulo had gisteren per decreet elke demonstratie verboden. In het centrum van de Braziliaanse economische metropool open den winkeliers gisteren hier en daar weer hun zaken. Volgens een eerste balans werden dins dag bij de rellen en plunderingen ruim 300 winkels beschadigd. De gouverneur van de staat Sao Paulo, Andre Franco Montoro, heeft inmiddels een noodplan aangekondigd voor 20.000 nieu we banen. Hij weet de rellen aan een "plan van kleine groepjes die erop uit zijn de beweging naar democratie te verstoren". Monto ro is een van tien gouverneurs uit oppositiepartijen die onlangs werden gekozen in de eerste de mocratische verkiezingen sinds militairen in 1964 aan de macht kwamen. den jaar begon Lydia in de am bassade een hongerstaking. Zij werd overgebracht naar een zie kenhuis, waar zij haar actie na 34 dagen opgaf. Kort daarop keerde zij terug naar huis, nadat de Rus sische autoriteiten hadden ge zegd dat zij een aanvraag vor een uitreisvisum alleen zouden be kijken, wanneer zij terug zou gaan naar haar woonplaats. Daar begon Lydia de lange emigra tieprocedure. Eind maart kreeg zij te horen dat zij een visum mocht aanvragen voor West- Duitsland of Israël, aldus haar fa milieleden. En afgelopen dins dag kreeg zij toestemming het land te verlaten. De andere zes leden van de Pink stergemeente verblijven nog steeds in de Amerikaanse am bassade. Amerikaanse functio narissen verklaarden dat het ver trek van Lydia een teken zou kunnen zijn dat ook deze zes toe stemming zullen krijgen te emi greren. WARSCHAU (UPI) - Voor een Poolse militaire rechtbank is gis teren een proces begonnen tegen negen leden van het verboden vakverbond Solidariteit. Ze wor den ervan beschuldigd de staat van beleg te hebben geschonden door te proberen een opstand uit te lokken onder fabrieksarbei ders. De precieze inhoud van de aan klacht tegen de negen is niet be kend. Volgens aanhangers van Solidariteit is het proces de laat ste in een serie tegenslagen die het ondergrondse leiderschap van de verboden vakbond de af gelopen tijd te verwerken heeft gekregen. De uitwijzing door Frankrijk van 47 vermeende Russische spionnen heeft de Frans-Russi sche betrekkingen op hun laagste niveau gebracht sinds twee jaar geleden links in Frankrijk aan de macht kwam. De grootste schoonmaak onder spionnen in de Franse geschie denis werd dinsdag uitgevoerd door de socialistisch-commu- nistische regering van presi dent Francois Mitterand. De zuivering bektekende een verdere achteruitgang van be trekkingen die reeds erngstig waren verslechterd door Mit- terrands standpunten ten aan zien van de Europese raketten- crisis, Polen en Afghanistan. De uitwijzing leidde tevens tot bedekte dreigementen van Russische zijde. De Russische ambassade rfoem- de de uitwijzing een onge rechtvaardigde politieke daad van de Franse regering en zei dat Frankrijk de negatieve ge volgen zou moeten dragen. Sinds Mitterrands verkiezings overwinning in mei 1981 een einde maakte aan 23 jaar con servatief bestuur in Frankrijk, heeft er weinig liefde bestaan tussen de socialistische presi dent en Moskou. Mitterands kabinet telt vier com munisten en Frankrijk is daar mee de enige Westeuropese na tie die communistische minis ters heeft. Ondanks zijn banden met de Franse commnistische partij, die pro-Moskou is, voerde Mit terand een veel harder beleid ten aanzien van Moskou dan zijn naar rechts neigende voor gangers. Raketten De grootste wrijving tussen Mit terrand en Moskou bestaat over de Europese rakettencri- sis. Mitterrand is een van de krachtigste pleitbezorgers van president Ronald Reagans be sluit om Pershing 2 en kruisra ketten in West-Europa te sta tioneren als de Sowjet-Unie weigert om haar nieuwe SS-20 raketten terug te trekken uit oost-Europa. roy in plaats daarvan "het neu- tralistische beleid afwezen en op alle mogelijke manieren ge tuigden van hun verbonden heid met het Atlantische bond genootschap". Onbehagen door Carolyn Lesh Mitterrand heeft tevens herhaal delijk Russische suggesties van de hand gewezen dat Frankrijks onafhankelijke kernmacht dient te worden ge rekend tot het NAVO-blok. Enkele Franse politieke waarne mers suggereerden gisteren dat de 47 vermeende Russiche spionnen wellicht Frankrijk zijn uitgewezen, opdat Mitter rand twee maanden voor een economische topconferentie van de zeven grote niet-com- munistische naties in Wil liamsburg, Virginia, zou kun nen getuigen van zijn "Atlan- tisme". Het buitenlandse beleid van de Franse president leidde vijf maanden na de installatie tot klachten van Moskou. De eer ste gedetailleerde Russiche analyse van Mitterrands be leid, verschenen in de Prawda van oktober 1981, gaf uitdruk king aan grote bezorgdheid over Mitterrands standpunt ten aanzien van het nucleaire vraagstuk. De Prawda merkte op dat on danks eerdere beloften om te werken aan de ontmanteling van de militaire blokken, Mit terrand en premier Pierre Mau- In het artikel werd tevens kritiek op Mitterand geuit omdat deze had nagelaten Amerikaanse plannen voor de produktie van neutronenbommen te veroor delen. De gevoelens van onbehagen bleken evenweel reeds voor Mitterrands verkiezing, toen Moskou de voorkeur gaf aan zijn conservatieve rivaal de voormalige president Giscard d'Estaing. Giscard volgde gedurende zijn presidentschap een beleid dat was gericht op handhaving van de dialoog met de Sowjet-unie. Hij baseerde zich daarbij op het uitgangspunt dat de com municatie met Moskou diende te worden voortgezet, teneinde de internationale spanningen te verminderen. Dat beleid leidde verscheidene malen tot bittere kritiek van Frankrijks bondgenoten, in het bijzonder nadat Giscard in mei 1980 een verrassende top ontmoeting had met wijlen Leonid Brezjnev in Warschau. De ontmoeting had plaats na dat vijf maanden eerder Russi che troepen Afghanistan wa ren binnengevallen. Giscard kreeg zowel vanuit het binnen- als het buitenland scherpe kritiek op zijn hou ding. Velen vreesden dat zijn optreden schadelijk zou zijn voor Amerikaanse inspannin gen om een gemeenschappe lijk westers front tegenover Moskou te vormen in verband met de interventie in Afghanis tan. Toen Mitterrand een jaar later aan de macht kwam, legde hij er de nadruk op dat de aanwe zigheid van Russiche troepen in Afghanistan een obstakel vormde voor normale betrek kingen met Moskou. Hij was tevens een vroeg en actief te genstander van het optreden van de miltairen tegenover de Poolse lente. In tegenstelling tot zijn voorgan gers hield Mitterrand geen top ontmoetingen met zijn Russi che ambtgenoot sinds hij aan de macht kwam en reisde hij evenmin naar de Sowjet-Unie. Hij zond in februari zijn minister van buitenlandse zaken, Clau de Cheysson. De reis leidde evenwel niet tot een dooi in de Russisch-Franse betrekkin gen. Cheysson verklaarde na zijn terugkeer dat de Russi sche leider Joeri Andropov koud en robot-achtig was en dat er moeilijk met hem viel te onderhandelen. MANAGUA (UPI) - Gewapende mannen hebben gisteren in Nicaragua een Salvadoriaanse guerrillaleidster, Ana Guadeloupe Martinex, ver moord. Dit hebben Nicaraguaanse functionarissen meegedeeld. Het is de eerste moord op een vooraanstaande Salvadoriaanse guerrillaleider in Nicaragua. Mevrouw Martinez werd doodgeschoten in een huis op 14 km. zuidelijk van Managua. Volgens Nicaraguaanse regeringskringen is een rechts "doodseskader" verantwoordelijk voor de moord. WASHINGTON - De Amerikaanse regering wil formeel noch beves tigen, noch ontkennen, dat zij bijstand verleent aan de Nicara guaanse rebellen, die vanuit Honduras de strijd tegen de San- dinistische regering van het land hebben aangebonden. Maar de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Jeane Kirkpatrick, heeft dinsdagavond gezegd, dat er ver schil bestaat tussen steun aan een beweging die beoogt de Ni caraguaanse regering omver te werpen en het helpen van een beweging, die poogt deze rege ring te dwingen tot het nakomen van onder meer de belofte van vrije verkiezingen. Intussen hebben enkele leden van de senaatscommissie, die toe zicht houdt op de inlichtingen diensten, onder wie de democra tische Senator Moynihan, de Amerikaanse regering ervan be schuldigd, de Amerikaanse wet te overtreden, waarbij steun wordt verboden aan paramilitai re strijdkrachten die de Nicara guaanse regering omver willen werpen. Volgens Kirkpatrick overtreedt haar regering de wet niet, doch journalisten, die door de rebellen waren genood hun acties te ko men verslaan, hebben in de afge lopen dagen een grote hoeveel heid aanwijzingen bijeenge bracht, die op het tegendeel wij zen. Zij hebben van de opstande lingenleiders gehoord dat zij van de VS niet alleen financiële bij stand krijgen, maar ook vliegtui gen, mortieren, helikopters, gra naatwerpers, terugstootloze wa pens, en modern verbindingsma- terieel. In een tiental kampen op Hondu- rees grondgebied zouden Ameri kaanse militaire adviseurs de re bellen in het gebruik van dit ma terieel hebben geoefend, binnen het raam van een Amerikaans plan, om met steun van de CIA de noordelijke provincies van Nicaragua in handen te krijgen. Hector Chamorro, een van de lei ders van de Nicaraguaanse De mocratische Strijdmacht én zo doende van de invasie, zegt, net als Kirkpatrick, dat zijn acties niet bedoeld zijn om de regering omver te werpen, doch om die te brengen tot het scheppen van de voorwaarden voor een werkelij ke democratie. De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Miguel D'Es- coto, een priester, verklaart dat de 5000 anti-sandinisten niet in door Henk Kolb hun opzet zullen slagen. Wel blijft hij de vraag opwerpen of het machtigste land ter wereld bezig is zich met de binnenland se situatie in zijn land in strijd met internationale beginselen, te bemoeien. Hoewel ambassadeur Kirkpatrick betoogt, dat een oorlog tussen Honduras en Nicaragua het laat ste is wat de VS willen en dat geen fondsen worden uitgegeven aan het stimuleren van een inva sie waarvoor het Congres toe stemming moet geven, leiden de ontwikkelingen rechtstreeks naar een nieuwe scherpe con frontatie tussen Reagan en het Congres met het Middenameri kaans beleid als inzet. Van allerlei zijden in de VS worden Reagan dwingende vragen ge steld, die er op neer komen dat een democratische, door wetten gebonden macht er betere maat staven op na behoort te houden dan de (linkse) regimes die zy be schuldigt. Bovendien: waar de VS zich wel het recht aanmeten Europa zijn hulp aan Nicaragua's huidige regime te verwijten, welk recht is er dan gemoeid by het op de been brengen en hou den van een invasielegertje waar in talryke aanhangers van de ver jaagde potentaat Somoza de bo ventoon voeren? Somoza stond aan het hoofd van een buitengewoon verwerpelijk en moorddadig regime, dat de VS langdurig hebben gesteund, vanwege een verondersteld vei ligheidsbelang, hetzelfde belang dat Reagan nu verdedigt onder dekking van veronderstelde 'mo rele waarden' binnen het raain van een confrontatie met het Oostblok aan Latijnse kusten. De geloofwaardigheid van Rea gans regering (niet alleen onder bondgenoten, maar met name onder de niet-gebonden landen, om wier gunst hij zich aanvanke lijk zo heeft bekommerd, dat hy die zelfs met selectief gebruik van ontwikkelingshulp wilde af dwingen) dreigt te worden ver nietigd. Commentator Tom Wicker van de New York Times schreef dezer dagen: „Hoe kan Washington zelfs maar voorgeven dat een zo bezoedeld 'oproer' zoiets als steun onder de bevolking van Ni caragua kan ontwikkelen? Hoe kan het volk van de Verenigde Staten zonder protest een gang ster-operatie aanvaarden, die de mocratie eerder te schande zet dan verdedigt?" En hy stelde vast dat noch de regering, noch de CLA blijkbaar iets hebben ge leerd van zulke rampen als die in Zuidoost-Aziè en de (Cubaanse) Varkensbaai.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9