c Textiel ondanks hulp toch verloren gegaan I> Gekibbel in schaatswereld duurt voort Religieus reveil bij Sowjet-jeugd Minister Van Aardenne somber: Zes man aangehouden na verkrachting meisje (14) Van Veen (VNO) tevreden Gevreesde bijenziekte niet meer te stuiten Bejaarde (82) doodt vrouw Gerechtshof sportzaken DONDERDAG 7 APRIL 1983 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het resultaat van de omvangrijke overheidssteun aan de textielindustrie is teleurstellend. De inkrimping van de bedrijfstak kon niet tot staan worden gebracht. Dit schrijft Van Aardenne (economische zaken) in zijn ant woord op vragen van kamerleden over het beleidsplan voor de textiel- en kledingin dustrie, dat het ministerie vorig jaar september heeft bekendgemaakt. Varia DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft de afgelopen dagen zes Hagenaars in de leeftijd van 15 tot 24 jaar aangehouden in verband met herhaalde verkrachting van een 14-jarig meisje uit Den Haag op 27 en 28 maart. Het meisje was op de 27ste maart op bezoek bij haar 17-jarige vriend. Verschillende andere jongens waren in het huis aanwe- zig. Na wat gepraat ging zij vrijwillig met haar vriend naar bed. Tegen haar zin moest zij daarna de ontuchtige benadering van anderen dulden, aldus de politie. De volgende dag werd het meisje opnieuw door zes man aange rand. Na haar aangifte dezelfde dag heeft de politie in de loop van deze week de zes aanhoudingen verricht. Vier van de arres tanten hebben inmiddels bekend. De slechte economische ontwikke lingen in de periode 1975 tot 1981 zijn volgens Van Aardenne geen afdoende verklaring voor de te leurstellende resultaten in de textielindustrie. Hij zegt de in druk te hebben dat velen, ook binnen de industrie, te lang heb ben gedacht dat de overheid bij uitstek degene is, die het lot van een industriële sector in handen heeft. De minister ontkent overigens dat de overheidssteun aan de textiel tot niets zou hebben geleid. Er zijn diverse ondernemingen aan te wijzen die wel dankzij steun van de overheid weer met ver trouwen de toekomst tegemoet kunnen zien. Maar het aantal is minder dan waarop was gehoopt, aldus Van Aardenne. Van Aardenne schrijft niets te voe len voor verdere individuele overlevingssteun aan textielbe drijven. Wie steun wil hebben, dient een beleidsplan op te stel len, waarvoor subsidie kan wor den aangevraagd. Zogenaamde beleidsplan voor de textiel voorziet in subsidies voor onderzoeken die bedrijven kun nen laten verrichten naar de or ganisatie van hun onderneming, de techniek, kwaliteitszorg, mar keting en doelmatigheid. Verder worden subsidies in het vooruit zicht gesteld voor onder meer in vesteringen in machines en ap paratuur om de produktiemetho- den te verbeteren. De subsidies zijn bedoeld als steun in de rug voor bedrijven die zelf plannen ontwikkelen. De onder nemingen zullen met een 'be drijfsplan' bij economische za ken moeten aankomen om voor de hulp in aanmerking te komen. DOKKUM (ANP) De cao-ak koorden die momenteel op tafel liggen spelen op evenwichtige wijze in op de aanbevelingen die werkgevers en werknemers in november vorig jaar gezamenlijk deden over herverdeling van ar beid, aldus voorzitter Van Veen van de werkgeversorganisatie VNO vandaag in Dokkum, waar hij voor de regionale Vereniging van Handel en Industrie sprak. Van Veen meende dat op grotere schaal een andere toepassing van in oude cao's vastliggende loon- afspraken is gevonden dan in dertijd werd verwacht. Voor de verdere herverdeling van arbeid is de invoering van een minimumuurloon van belang, al dus de werkgeversvoorzitter. GROENLO (GPD) - De opmars van de gevaarlijke en gevreesde bijenziekte varoatose schijnt niet meer te stuiten. De aanwezigheid van de varoa-parasiet werd giste ren bij Swilbroek aan de Neder lands-Duitse grens op nog geen 10 km van Groenlo waargeno men. Eerder werd de ziekte, waar geen kruid tegen gewassen is, in Vre- den bij Winterswijk geconsta teerd en ongeveer twee weken DEN HAAG (ANP) - Een 82-jarige inwoner van Den Haag heeft gis teren zijn 80-jarige echtgenote om het leven gebracht. De vrouw is gewurgd en met een hamertje op het hoofd geslagen. Politie en ook een huisarts werden door buren van het bejaarde echtpaar gewaarschuwd. Zij wa ren opgeschrikt door lawaai in de op de eerste etage gelegen wo ning. Nadat politiemensen de woning waren binnengedrongen troffen zij de man in een stoel aan. Hij had een hamertje in zijn hand. Het ontzielde lichaam van zijn echtgenote lag op het bed in de slaapkamer. De man, heeft verklaard dat hij ook zichzelf van het leven wilde bero ven. Volgens de politie zou er sprake zijn van een ongeneeslij ke ziekte van de vrouw. DEN HAAG - Vooruitlopend op het internationaal jaar van de daklozen in 1987 heeft staatsse cretaris Brokx (volkshuisves ting) Sri Lanka een bedrag van 1,8 miljoen gulden geschonken voor verbetering van de krot tenwijken op het eiland. Nederland heeft vorig jaar toege zegd een project op Sri Lanka mede te zullen financieren. Het voorziet in de opleiding van krotbewoners, die bouwmate rialen voor hun nieuwe behui zingen zelf leren vervaardigen. geleden, op 10 km van de grens, bij Aken. Alle imkers aan de Oostnederland se grens hebben nu van de bon den en het Rijksconsulentschap voor de Bijenteelt in Hilvaren- beek dringende instructies ont- vahgen. Al jaren bestaat er een verbod om bijen uit Duitsland te importeren. Men beraadt zich nu over verder te nemen maatrege- len om de ziekte zoveel mogelijk een halt toe te roepen. De varoa tose, die zich theoretisch in een tempo van 30 km per jaar ver spreidt, werd in 1982 op 100 km van de Nederlandse grens gecon stateerd. ADELAIDE - Prinses Diana moet moeite doen een haar toegeworpen bos bloemen te pakken tijdens een rondrit in Port Pirie, Zuid-Australië. Prins Charles kijkt wat bezorgd toe. (Foto ap>. STER BANDENSERVICE Leiden, Zoeterwoudseweg 7 (bij Bouwmarld Bouwvaria) 071 -769302 Vestigingen in: Alphen a/d Rijn. Amersfoort, Amsterdam (2x), Apeldoorn. Arnhem, Assen. Bergen op Zoom. Drachten. Ede. Emmen, Enschede. Gorinchem. Groningen.'s Gravenhag ster bandenservice In ALPHEN A/D RIJN: Pr. Margrietlaan 12 (bij Rijnhaven oost), 01720-45041 Onder de Sowjet-jeugd is spra ke van een religieus reveil dat méér is dan een voorbijgaande opwelling. Tot die conclusie ko men het Zwitserse instituut 'Geloof in de tweede wereld' en het evangelische 'Instituut voor levensbeschouwelijke vragen' in Stuttgart in een gezamenlij ke brochure. De nieuwe reli gieuze beweging vloeit, volgens de brochure, voort uit 'de geestelijke ondervoeding door het marxisme-leninisme met zijn atheïsme'. De afgelopen tien jaar is de be langstelling voor de gods dienst duidelijk gegroeid, zo constateren beide instituten. Het geloof in een 'stralende communistische toekomst' is aan het doven. Begrippen als schuld en boete, waarheid en barmhartigheid komen weer naar voren als onontbeerlijk voor geestelijk leven. De bro chure spreekt van een 'nieuw zelfbewustzijn onder de Sow- jet-burgers, dat stoelt op een christelijke mensopvatting'. In Moskou en Leningrad kwa men religieuze jeugdsemina- ries van de grond. Het Moskou- se echter wordt voortdurend gehinderd in zijn activiteiten. Het oecumenisch gerichte se minarie in Leningrad heeft zich ontwikkeld tot een instel ling voor godsdienstfilosofie, waar gelovigen uit orthodoxe, rooms-katholieke en joodse kringen en niet-erkende bap tisten elkaar ontmoeten. Uit het seminarie van Leningrad is ook een religieuze vrouwenbe weging ontstaan, die regelma tig bijeenkomsten houdt in een groot aantal plaatsen. Albanië verklaarde zich veer tien jaar geleden tot de 'eerste atheïstische staat ter wereld'. De Griekse kerkelijke krant 'Ekklesia' meldde deze week, dat vooral in het zuiden van Al banië de orthodoxe kerk nog altijd voortleeft. Er zijn welis waar 2200 kerken, kapellen en kloosters gesloten, maar in huis- en basisgemeenten wordt het geloof bewaard. In alle stil te worden 'heiligenfeesten' ge houden. De meeste families zijn in het bezit van ïkonen, maar ze moeten die wel verber gen. Op de grote kerkelijke feestdagen is het aantal ziek meldingen onder de werkenden zeer groot. Vrede In het Vredescentrum in Ant werpen zijn delegcifties van de internationale rooms-katholie ke vredesbeweging 'Pax Chris- ti' en van de Russisch-orthodo- xe Kerk een wederzijdse raad pleging ('consultatie') begon nen over het thema 'De vredes- theologie en haar praktische invloed op de verstoorde ver houdingen in de wereld van vandaag'. Pax Christi onderhoudt sinds 1970 contacten met de Rus- sisch-orthodoxe Kerk. Het ge sprek is de vijfde consultatie. Pax Christi heeft voor dit ge sprek in Antwerpen een nota van professor Edward Schille- beeckx ingebracht, getiteld 'Vredesspiritualiteit en wapen wedloop'. De Russische delegatie maakt van deze gelegenheid gebruik om een bezoek te brengen aan kardinaal Willebrands en de erevoorzitter van Pax Christi, kardinaal Alfrink. Naar Israël. Het lid van de Russische pinkstergemeente in Moskou Lydia Vasjtsjenko mag eindelijk emigreren naar Israël. Ze heeft daar jarenlang voor gestreden. Lydia was een van de zeven le den van deze gemeente die in juni 1978 hun toevlucht zoch ten in de Amerikaanse ambas sade in Moskou om steun te krijgen voor hun emigratie- plannen. Na een lange honger staking verliet zij een jaar gele den de ambassade toen de Russische autoriteiten haar hadden beloofd, dat haar aan vraag voor een uitreisvisum in overweging zou worden geno- In haar woonplaats (in Siberië) begon zij toen een lange emi gratieprocedure. Ze is nu op weg naar Moskou om de laat ste formaliteiten te vervullen. Lydia is pas helemaal gerust als zij de Sowjet-Unie heeft verlaten. Druivesap Omdat alcohol het eerste ver slavingsmiddel in de Bondsre publiek Duitsland is - naar schatting zyn daar anderhalf miljoen mensen min of meer verslingerd aan alcohol wil dommee Heinz Gasche van de diakonie in Hessen het avond maal voortaan met druivesap en niet meer met wijn vieren. Kindergebedjes. Een lutherse predikant in Zweden heeft 60 kindergebedjes uit de hele we reld verzameld en uitgegeven onder de titel 'Het gebedenboek van Viktoria'. Er zijn al 80.000 exemplaren van verkocht. Vanwaar die naam 'Viktoria'? Wel, toen koningin Sylvia na de geboorte van haar eerste dochter, princes Viktoria, merkte dat er in haar land geen gebedenboeken bestaan voor kinderen, had zij een do minee gevraagd, er een samen te stellen. Een Spaanse krant wist te mel den, dat de Zweedse koninklij ke familie erg religieus is aan gelegd. (De koningin bracht on langs een officieel bezoek aan Spanje). Morgen- en axxmdge- beden worden aan dit hof in ere gehouden en aan tafel wordt niet alleen gebeden maar ook gezongen. Leeg Er bestaat grote belangstelling voor de leegstaande Sint Cle- menskerk in het kerkdorp Gerwen van de gemeente Nue- nen. De gegadigden komen uit heel Nederland. De een wil er een galerie in vestigen, de an der een antiekhandel. Ook heeft zich een horeca-onderne- mer gemeld en zelfs een bor deelhouder. Midden volgende maand beslist het gemeentebe stuur wat er met de kerk gaat gebeuren. Hervormde Kerk: beroepen te Velsen G. J. Rjjks Santpoort; bedankt voor Steenwijk J. L. Ravesloot Heemse. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Ulrum (Gr.) N. J. Dekker Olst. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Leerdam Chr. van der Poel Yerseke. De Reformatorische Politieke Federatie (de RPF van Mein- dert Leerling) wil de bekende professor dr. W. H. Velema van de christelijke gerefor meerde theologische hoge school in Apeldoorn kandidaat stellen voor de Eerste Kamer. De verkiezingen voor dit colle ge zijn, zo mogelijk, op 20 juni. Velema zou een eventuele kan didatuur niet afwijzen, zo meldde het Reformatorisch Dagblad gisteren. De gerestaureerde lutherse kerk in Woerden zal op don derdag 14 april officieel wor den heropend. Ook het kerkor gel en de voormalige pastorie zijn opknapt. Kosten: ruim f. 2 miljoen. In de pastorie is nu het bureau van de lutherse sy node ondergebracht, dat vroe ger in Amstelveen was. Op de dag van de opening is er 'open huis' van kwart over 3 tot 8 uur. Strenge straffen in Joegoslavisch voetbalschandaal MARIBOR (ANP) - Drie Joe goslavische voetbalofficials en zeven scheidsrechters zijn gisteren door de rechter in Maribor veroordeeld tot straffen van drie maanden tot een jaar voor omkoping en verduistering. De rechtbank in de noord westelijke Joegoslavische stad bevond twee officials van een tweede-divisieclub schuldig aan het beheren van een fonds waaruit geld voor de omkopingszaken kwam. Zeven arbiters en een scheidsrechter-rappor- teur werden veroordeeld omdat zij geld van de twee clubbestuurders hadden ontvangen. De bestuurders zouden daarmee het resul taat van wedstrijden heb ben willen beïnvloeden. De rechter sprak vijf andere scheidsrechters vrij van de ze beschuldiging. LEEUWARDEN (GPD) - Schaatsseizoenen worden formeel beëindigd als het laatste ijs van de Europese topbanen is weggedooid. In Nederland houdt het oude schaatsseizoen even wel op als het nieuwe al lang begonnen is. De KNSB heeft wat dat be treft een naam op te hou den. Terwijl over enkele weken de eerste trainin gen alweer beginnen voor het komende olympische seizoen, staat nog aller minst vast welke trainers de topschaatsers het ko mend jaar gaan begelei den. Ter lering en vermaak hebben de vier bondstrainers - Henk Boer, Gauke Nijholt, Eddy Verheijen en Henk Louwmans - de afgelo pen weken in een viertal verga deringen geëvalueerd en gecon cludeerd. De meest opzienbarende conclusie kwam zaterdag via de NCRV-ra- dio naar buiten. Henk Boer, be halve bondstrainer ook de trai ningscoördinator van zijn drie collega's en zichzelf, zou het da gelijks bestuur van de KNSB, dat komend weekeinde een be slissing neemt, adviseren dame strainer Henk Louwmans geen nieuw contract aan te bieden. Vooralsnog blijft het onduidelijk waar dit bericht vandaan komt, omdat de trainers elkaar een zwijgplicht hebben opgelegd. Henk Boer ontkent ten stelligste dat het bericht via hem publieke lijk is geworden. Boer: Journalis ten die geen feitenkennis heb ben, gokken maar wat en maken zo het nieuws, en het liefst nega tief r De man waar alles om draait, Henk Louwmans, moest het volgens eigen zeggen van zijn buurvrouw horen. Zeker is in elk geval wel dat de vier trainers, samen de be leidsgroep training vormend, vo rige week in Emmeloord een ge sprek hadden met Ina Steen- bruggen, Ineke Kooiman en Alie Boorsma. Dit drietal heeft al in een eerder stadium te kennen ge geven niet meer met Henk Louwmans verder te willen. In het gesprek van vrijdag kwam andermaal naar voren dat het drietal geen vertrouwen meer heeft in Louwmans. Officieus heet het om relatieproblemen te gaan. Ineke Kooiman: „We hebben drie uur gepraat en onze bedenkin gen, die we al eerder in een ge sprek met de hele kernploeg en Louwmans hadden geuit, nog eens naar voren gebracht. De eindconclusie was dat het niet verder kan gaan op de manier zo als het afgelopen seizoen ging. We hebben geen enkel vertrou wen meer in Louwmans en van iemand die je niet vertrouwt, ac cepteer je geen fout meer. Maar hoe het verder moet weten wij ook niet ons is niet naar een al ternatief gevraagd". Henk Louwmans acht zich nog al lerminst verslagen. De Hilversu- mer kan verwijzen naar de vijf le den van zijn ploeg die voor zijn aanblijven stemden. Louwmans: „Ik daag de andere trainers uit om het net zo democratisch te doen als wij het gedaan hebben. Als een grote meerderheid mij weg wilde hebben, zou ik wel gek zijn om nog langer te blijven. De stemverhouding was 5 om 3, in mijn voordeel, daar kan nie mand omheen. Ik heb de indruk dat binnen de herenkernploeg minstens zoveel problemen zijn als by mij, maar in de beleids groep hoor ik daar niets van". De leden van de allroundploeg hebben enkele weken geleden samen met Henk Boer de nabe trachting van hun seizoen ge maakt. In dat gesprek zijn harde noten gekraakt; trainer Henk Boer kreeg nogal wat kritiek en beloofde hier en daar beter schap. In tegenstelling tot de da meskernploeg hebben de heren echter besloten de vuile was niet buiten te hangen, hoewel de roep om Tjaart Kloosterboer terug te halen als conditietrainer wel ge hoord werd. Het is vooral de hoogst eigenaardi ge constructie, die de KNSB heeft bedacht, die Henk Boer's positie moeilijk en soms ook on geloofwaardig maakt. Omdat Boer niet alleen een collega van Henk Boer - negatief advies Louwmans, Verheijen en Nijholt is, maar ook hun trainingscoordi- nator en dus baas is, moet hij het dagelijks bestuur van de KNSB adviseren over al of geen con tract-verlenging. Boer is echter ook zijn eigen trainingscoördina tor en die kan moeilijker trainer Henk Boer voor ontslag voordra gen. Een constructie die om pro blemen vraagt en die overigens volgend seizoen ook niet meer kan voorkomen De KNSB plaatst binnenkort advertenties om sollicitanten op te roepen voor het ambt van trainingscoor- dinator. LAUSANNE (ANP) De sportwe reld zal binnenkort ook zijn "in ternationale gerechtshof' ken nen. Het Internationaal Olym pisch Comité (OIC) maakte giste ren in Lausanne de oprichting van een gerechtshof bekend, dat zaken gaat behandelen op het ge bied van de sport. De statuten zijn onlangs in New Delhi, tij dens het congres van het IOC, aangenomen. Dit internationale tribunaal zal vol gens het IOC binnen een jaar werkzaam zijn. Het wordt sa mengesteld uit "juristen, van wie de interesse in de sport en de be kwaamheid in hun vak zijn er kend". Het IOC voegde in het uitgegeven communique aan de ze uitspraak toe, dat het ge rechtshof "bevoegd is uitspra ken te doen in privaatrechtelijke geschillen op sportgebied, be treffende dogmatische en finan ciële zaken". De procedures, zo als die in de statuten zijn om schreven, dienen ervoor de za ken snel en met zo weinig moge lijk kosten af te handelen. Het hof wordt gevestigd in Lausan ne, waar ook het IOC zetelt, maar zittingen ervan kunnen in elk deel van de wereld worden ge houden. De voorzitter van het IOC, Juan Antonio Samaranch, is de grondlegger van dit ge rechtshof.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17