„We zijn met iets unieks bezig Belgen gekraakt in Schotse storm 53M LEIDSE Protest Feyenoord tegen verplaatsing Juventus scoort twee keer Aberdeen en Real kansrijk voor EC-II finale Demonstratie jeugdteam Leo van Vliet onderstreept met zege suprematie van ploeg Post Anderlecht is er bijna Uitslag Gent-Wevelgem Jk. SLAAPKAMER CENTRUM ^PROVESTE MODE >4 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 APRIL 1P83 TURIJN (ANP) - Onder leiding van Bettega en Platini heeft Ju ventus op weg naar de finale van de hoogst gewaardeerde Europe se voetbalbeker een voorsprong van twee doelpunten genomen op Widzew Lodz. De Poolse kampioensploeg, die verrassend onder andere ten koste van Li verpool tot de halve eindstrijd was doorgedrongen, heeft over twee weken in Lodz een achter stand van 0-2 goed te maken. In de achtste minuut nam de pe perdure Italiaanse ploeg via Tar- delli de leiding. De Polen raak ten door die vroege tegenslag de kluts niet kwijt, maar moesten definitief buigen toen de gerouti neerde Bettega in de 59ste mi nuut de voorsprong verdubbel de. Platini en Bettega waren bij Juventus de beste spelers, bij Widzew Lodz vielen Smolarek en Romke in positieve zin op. Boniek, de Poolse international en middenvelder van Widzew die vorig jaar zomer door Juventus werd ingelijfd, maakte slechts bij vlagen zijn hoge salaris waar. Hij was grotendeels verantwoorde lijk voor de tweede treffer. Aan het doelpunt van Bettega ging een magnifieke solo van de rossi ge Boniek vooraf. Bij andere po gingen vond de Pool zijn landge noot en mede-international Mly- narczyk op zijn weg. De Poolse doelman voorkwam een grotere nederlaag. Smolarek had bij aan vallende activiteiten weinig ge luk. De Belgische scheidsrechter Ponnet deelde gele kaarten uit aan Platini van Juventus en aan Sirlut en Grebosz van Widzew. Hamburg Real Sociedad heeft in het laatste kwartier voorkomen dat de twee de ontmoeting met Hamburger ABERDEEN (ANP) - De Schotse eredivisieclub Aberdeen kan zich gaan opmaken voor de finale te Gothenburg op 11 mei in het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars. De Schotten, die in de kwart-eindstrijd Bayern München uitschakelden, hadden geen partij aan het Belgische Thor Waterschei. Het werd maar liefst 5-1 in een eenzijdig duel. Platini wordt op de huid gezeten door de Poolse verdedigers. De Italianen zouden met 2-0 winnen. SV tot een pure formaliteit wordt gedevalueerd. Vijftien minuten voor het eindsignaal schoot Ga- jate de Spaanse kampioensploeg naast de Hamburgers, die aan zienlijk sterker waren, maar dat overwicht niet in een forse pro- duktie konden uitdrukken. Na r spelen had Rolff de eni- De Westduitsers beheersten de ontmoeting vanaf de eerste mi nuut. Verder dan een doelpunt van de jonge international Wolf gang Rolff uit een voorzet van Jimmy Hartwig kwamen zij ech ter niet. Het was de enige keer dat de uitblinkende doelman Ar- conada moest buigen. HSV kreeg, maar verspeelde te vens, veel kansen. Halverwege de eerste helft had Rolff al een uitstekende mogelijkheid via een treffer rust in de Westduitse gelederen te brengen. Hij wist echter geen raad met de bal uit een pass van Hartwig. In aanvallend opzicht had de door het fanatieke publiek gesteunde thuisploeg daar nauwelijks een antwoord op. Gehandicapt door de afwezigheid van Sastregui en Cortabarria (beiden geblesseerd) speelden de Spanjaarden in het (Foto ANP) Atocha-stadion een systeemloos spelletje, dat slechts zelden ge vaar in de HSV-achterhoede stichtte. Dat gebeurde wel in de 75ste minuut, toen Gajate doel man Stein kansloos liet. WENEN (ANP) - Het Neder lands voetbalelftal van spe lers tot 20 jaar heeft gisteren in Wenen de Oostenrijkse collega's van de mat van het Praterstadion geveegd. Voor 25.000 toeschouwers werd de eerste oefenwedstrijd voor het toernooi om het wereld kampioenschap, dat in juni in Mexico wordt gehouden, met 4-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 1-0. De doelpunten kwamen op naam van Vanenburg, Roord, Van Basten en De Wit. Bondscoach Kees Rijvers was zeer ingenomen met de pres tatie van het Mexico-elftal: "Dit is een zeer goede opste ker". Rijvers had vooral lo vende woorden voor het spel van Ajacied Silooy en Mike Snoei van Excelsior, de aan valler die in Wenen in de ach terhoede acteerde. Nederland dicteerde de wed strijd vanaf de openingsfase. Vanenburg, die op het mid denveld een dominerende rol vertolkte, zorgde tien minu ten voor rust voor het eerste doelpunt. Ondanks een voortdurend veldoverwicht duurde het tot het laatste kwartier voordat Nederland de voorsprong kon uitbrei den. Aberdeen vloog in de beginfase als een wervelstorm over de Belgi sche ploeg heen. Het Schotse team had wat goed te maken te genover het publiek, na het ver lies in de competitie jongstleden zaterdag op eigen veld tegen St. Mirren (0-1) en het daaraan ge koppelde verlies van de kopposi tie in de Schotse league. De spe lers wisten dat het publiek iets beters verwachtte, en beant woordden daaraan. In de eerste minuut joeg Eric Black de bal al langs doelman Klaus Pudelko. De Belgische doelman was drie minuten later opnieuw kansloos op een schot van Neil Simpson. Even ging Aberdeen wat rustiger over het veld, Waterschei was echter zo terneergeslagen dat er geen kracht of overtuiging in het spel lag. De 25.000 toeschouwers hoopten op meer en kregen dat ook. Na de hervatting bouwde Aberdeen vlot verder aan zijn voorsprong: 3-0 door Mark McGhee (68e mi nuut), en 4-0 door Peter Weir, vier minuten later. De IJslandse international Larus Gudmunds- son sleepte voor Waterschei nog een treffer binnen, maar McGhee maakte het kwintet Schotse doelpunten zeven minuten voor tijd vol. Real Madrid Door twee doelpunten van cen trumspits Santillana kan Real Madrid de tweede wedstrijd in de halve finales van het Europe se toernooi voor bekerwinnaars gerust tegemoet zien. Twee keer maakte de Spanjaard gelijk, het geen de "Koninklijke" uit Ma drid een uitstekende uitgangspo sitie opleverde om in de return een plaats voor de finale op 11 mei op te eisen. De 40.000 toeschouwers in het Pra terstadion konden al vroeg jui chen. In de vierde minuut bracht Polster de Oostenrijkers aan de leiding. De vreugde duurde kort. Twee minuten later deponeerde Santillana de eerste gelijkmaker in het Weense doel. Magyar zorg de in de twintigste minuut voor sensatie, toen hij Austria op nieuw aan een voorsprong hielp. Maar Real, dat zonder de gebles seerde middenvelder Stieleke speelde, kon vlak na rust het evenwicht via - alweer - San tillana herstellen. De Real-spits was dan wel twee keer de producent van de gelijk makende treffer, beide keren was het ook Del Bosque die aan de basis stond. Zijn dieptepasses WEVELGEM (GPD) - Het gemak waarmee de Raleighs het wielerpeloton aan het terroriseren zijn, begint zelfs de renners uit de ploeg van Peter Post te verbazen. Plus de ploegleider zelf, die toch wel wat gewend is. „Ik denk", zei Post met voor zijn doen opmerkelijk enthousiasme toen de vierde klassieker van dit seizoen erop zat, „dat we met iets unieks bezig zijn. Ik sta ervan te kijken hoe groot onze greep op de koers is". Op een schoolbankje in de sporthal van Wevelgem waar de besmeurde lijven onder de douche mochten, gebruikte Jan Raas het woord „onbegrijpe lijk". En van de zo vernederde concurrenten sprak de Belgische kam pioen Frank Hoste op bittere toon: ,,'t Is om zot van te worden". Hoe het komt? Niemand weet het. Ook de maker van de successen- ploeg Peter Post niet. „Wat er nu koerst is een produkt van jaren- en-jaren bouwen. Dat laat zich niet zo maar uitleggen en het is ook niet zo maar te kopiëren, al zijn er die dat denken. Wie gepro beerd heeft om mijn systeem te imiteren, is teleurgesteld uitge komen. Je kunt het nameljk niet in een seizoen opzetten. Het gaat om een langzaam rijpingsproces. Ik kan daarom niet iets speciaals vinden waarvan ik zeg: dat is het. Daar komt het door. Net als ie dereen ben ik verrast door wat er momenteel gepresteerd wordt". Hoe groot de macht van de ploeg is, werd indrukwekkend aange toond in de finale van de klassie ker Gent-Wevelgem toen het strijdplan niet liep zoals de be doeling was, maar er evengoed een winnaar werd afgeleverd: Leo van Vliet. Huilend („In onze familie zijn we allemaal nogal emotioneel") ging hij na een solo van bijna 20 kilometer over de eindstreep. In de sporthal stapte hij met de blijheid van een kind op Sinterklaasdag naar zijn kop man Jan Raas. „Ik heb het aan jou te danken". Eigenlijk had Jan Raas zijn Belgi sche ploegmaat Ludo Peeters willen laten winnen. Wie er indi vidueel zo bovenuit steekt als Jan Raas kan zoiets bepalen en wie in dat sterke collectief zit, weet zich vrij zeker. Raas: „Ze zijn me allemaal even lief, maar vandaag had ik een voorkeur voor Ludo Peeters. Hij deed vo rig jaar enorm veel werk voor mij toen ik Parijs-Roubaix won en ROTTERDAM (GPD) - De spelers van Feyenoord hebben hun belangenbehartiger in het sectiebestuur betaald voetbal, Ka- rel Jansen sr., telegrafisch verzocht vanavond tijdens de we kelijkse bestuursvergadering van de KNVB protest aan te te kenen tegen de beslissing om de wedstrijd AZ'67-Ajax zater dagavond in het Olympisch Stadion te laten spelen. Alle contractspelers van Feyenoord zijn namelijk evenals han trainer Hans Kraay, die zijn bezwaren telefonisch kenbaar heeft gemaakt bij de vertegenwoordiger van deoefenmeesters in het sectiebestuur, Kees van den Berg, van mening dat Ajax door dit besluit wordt bevoordeeld in de strijd om het kam pioenschap van Nederland. Ook het bestuur van Feyenoord, dat eerder dit seizoen overigens een uitwedstrijd tegen Excelsior op eigen veld mocht afwer ken, zal geen stappen ondernemen tegen de verplaatsing van AZ'67-Ajax naar het Olympisch Stadion. Voorzitter Gerard Kerkum zegt het weliswaar te betreuren dat de burgemeester van Alkmaar deze wedstrijd op zaterdagavond voor Alkmaar heeft verboden, maar hij gaat er van uit dat de KNVB de be langen van alle partijen naar behoren behartigt. Oefenmeester Hans Kraay van Feyenoord heeft ook wat deze kwestie betreft echter een duidelijk andere mening dan zijn bestuur. Volgens hem had de KNVB een heleboel moeilijkhe den kunnen voorkomen door de wedstrijd gewoon naar zon dag te verplaatsen in plaats van een "beloning in de vorm van een thuiswedstrijd uit te delen doordat baldadige voetbalsup porters het spelen op zaterdagavond onmogelijk maken". de Tour de France-etappe naar Roubaix, plus afgelopen zondag in de Ronde van Vlaanderen. Daar wilde ik hem nu voor belo- Kopgroep Met Wevelgem in zicht moest dat gebeuren vanuit een kopgroep van twintig renners waarin de ploeg van Post andermaal sterk domineerde: Raas, Wijnands, Lubberding, Van Vliet en Pee ters. Om te bereiken wat Jan Raas wilde, moest er gebeuren wat ze in rennerskringen 'ope nen' noemen. Jan Raas koos er Leo van Vliet voor uit en daar was een stevige discussie mee gemoeid, zoals in de sporthal bij de reconstructie bleek. Raas: „Van Vliet was moe van het zwa re werk dat hij voor me gedaan had. De hele dag uit de wind zet ten, da's niet niks". Van Vliet: „Demarreren, riep-ie, maar ik kon amper. Ik zei: het gaat niet, ik ben niet fris". Jan Raas: „Ik heb hem toen maar naar voren gekafferd". Over wat er daarna gebeurde, was de verbijstering groot: de kop groep reageerde niet en legde zich meteen neer bij de door de renners van Peter Post gecreëer de situatie. Eddy Merckx, koers- directeur in deze klassieker, sprak er na afloop schande van. Peter Post, leider van de succes- senploeg drukte zich wat defti ger uit en had het over „grote verbazing". Jan Raas noemde het „niks van snappen" en Ludo Peeters die gehoopt had dat hij via het taktisch concept als eer ste was binnengekomen, noem de het „onvoorstelbaar". Laf De verslagenen die een laffe hou ding verweten kon worden, gre pen bij het uitleggen van hun houding naar een van de eerste punten uit de wielerbijbel: „Men rijde niet als een dolle Dries het gat dicht voor een ander". Der halve blokkeerde de achter Leo van Vliet opererende groep met bekende namen als die van Hos te, Duclos Lassalle, Mutter, Ga- vazzi, Eddy Planckaert en Adrie van der Poel. Alleen de voor Frank Hoste knech tende Jan Bogaert wilde werken. Kilometers lang sleurde de don kere Belg aan het tempo, maar is ontsnapt: "lk heb die zege aan Jan Raas (Foto ANP) waren een voortdurend gevaar voor de technisch mindere Weense ploeg, die door de zware grasmat in het voordeel leek. Het eerste doelpunt van de Oostenrij kers valt wellicht toe te schrijven aan de onwennigheid van de Spanjaarden om op de door zwa re regenval moeilijk bespeelbare grasmat te manoeuvreren. PRAAG (ANP) - Anderlecht heeft Bohemians Praag de illusie de fi nalewedstrijden van het UEFA- toernooi te bereiken vrijwel ge heel ontnomen. De Brusselaars wonnen, door een treffer van in ternational Erwin Vandenbergh in de 31ste minuut, met 1-0. Dankzy de stugge Anderlecht- verdediging keerden de Belgen met deze winst en bijna de finale plaats in de zak terug naar Brus sel. De zege was, zonder aan het en thousiaste spel van Bohemians iets af te doen, verdiend. Ander lecht speelde open en vrij van de druk die uitspelende ploegen meestal kenmerkt. Direct na het begin bleek de ambitieuze instel ling van de Brusselse ploeg min stens met een gelijk spel - en dan geen 0-0 - terug te keren. In de vierde minuut al joeg Vercau- teren de bal tegen de lat boven en achter doelman Hruska. Het beangstigde Bohemians niet echt. De Tsjechoslowaakse ploeg domineerde vervolgens de eerste helft, maar de acties waren niet scherp genoeg. Die van Ander lecht meestal wel, zoals in de 31s- te minuut bleek. De Deen Brylle sloeg, door een pass van Vercau- teren te verlengen, het gat in de verdediging van Hruska. De doelman van Bohemians was kansloos op de inzet van Van denbergh. Pal daarop dacht ie dereen dat Anderlecht er was, toen een geweldig afstandsschot van Coeck eveneens in het doel leek te verdwijnen. De bal ging echter naast. Na de hervatting speelde zich een open duel af, waarbij beide teams talloze kansen creëerden. Bohemians toonde zich daarin, opgezweept door de toeschou wers, behendiger. Aan de afwer king kwam de thuisploeg echter niet toe. In de 59ste minuut ver prutste Koukal een uitmuntende kans met alleen doelverdediger Jacky Munaron voor zich. De sluitpost van Anderlecht wierp zich met veel bravour voor de voeten van de spits en grabbelde de bal naar zich toe. Benfïca Benfica liet zich in eigen stadion lelijk in de kaart kijken. De Por tugese ploeg kwam tegen Craio va niet verder dan een 0-0 gelijk spel. Voor 28.000 kijkers had Benfica voortdurend het beste van het spel, maar de benodigde doelpunten bleven achterwege. Ook in de tweede helft, waarin Universitatea onder grote druk kwam te staan. De voor de Portu gezen hatelijke 0-0 bleef even wel op het scorebord prijken. Over 14 dagen staat Benfica een enorm zwaar karwei te wachten. Immers, de Roemeense tegen stander heeft op eigen veld een uitstekende reputatie. In de kwartfinale van het UEFA-toer- nooi werd onlangs het sterke FC Kaiserslautern met 1—0 de pas afgesneden. geen renner die overnam. „Ik snap niet", zei Ludo Peeters la ter, „dat Frank Hoste zelf niet eens op kop is gaan rijden. Ik denk dat er dan tocli een kansje voor hem was geweest om Leo van Vliet terug te pakken". Hos te: „Ik zou er mijn eigen vonnis mee getekend hebben. In mijn wiel iedereen mee naar de meet... Daar paste ik voor". En zo dach ten ze er allemaal over. Finale „Bovendien", zei Frank Hoste, „werd ik gedemoraliseerd door Jan Raas die steeds pal achter me reed en constant tegen zijn ploegmaats riep: Jongens, is Van Vliet wordt teruggepakt kletsen we om beurten opnieuw weg. Ik heb zelf lang genoeg in die ploeg gereden om te weten wat dat betekent.. Ik ben in de finale alle grote jongens afge weest om te vragen de achtervol ging te organiseren, maar nie mand wilde. Als we ons werk ge daan hebben, zeiden ze, rijdt er toch weer een man van Post weg". En zo kon Leo van Vliet naar de mooiste overwinning uit zijn car rière snellen. Hij dankte die ove rigens niet alleen aan al die gun stige aspecten, maar ook aan zijn grote doorzettingsvermogen toen hy op pad was gestuurd door zijn kopman. Als ik na ga hoe kapot hij zat toen hij vertrok, moet hij onderweg duizend do den zijn gestorven", zei Jan Raas. Leo van Vliet: „Zo is het. Ik heb me helemaal leeg gere den, maar het was meer dan de moeite waard". ADVERTENTIE Stadhuisplein Leiden Programma donderdag 21 april 20 sec.; 3. Frank Hoste (Bel); 4. Adri der Poel (Ned); 5. Etienne de Wilde (Bel); 6. Gregor Braun (Wdl); 7, Pierino Gavazzi (Ita); 8. Stefan Mutter (Zwi); 9. Ludo Peeters (Bel); 10. Valerio Piva (Ita); 11. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra); 12. Greg Lemond (Vst); 13. Eddy Plane kaert (Bel); 14. Henk Lubberding (Ned) 15. Marc Madiot (Fra); 16. Jos Schipper (Ned); 17. Jos van der Poel (Bel) allen z.t. als Raas; 18. Ad Wijnands (Ned) op 24 sec.; 19. Jozef Lieckens (Bel) op 3.43; 20. Erik Vanderaerden (Bel) z.t.; 21. Jo- han van der Velde op 3.43; 25. Adri van Houwelingen z.t.; 26. Rene Koppert z.t.; 29. Steven Rooks z.t.; 37. Cees Priem op 7.10; 38. Aad van den Hoek z.t.; 39. Hans Langerijs z.t 18.30 uur 19.00 uur 19.35 uur 20.10uur Voorwedstrijd F junioren UVS-DOCOS Zevensprong-Comelis Joppensz RCL-LDWS 71 LEIDEN ^^EEFT Geeft één broek voor twee billen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13