Wijnoverschot in Rome besproken iLevitina naar I halve finale ,in WK schaken Woensdag 6 april 1983 1 J" St Peter Eagles en Ljubljana zijn oppermachtig Fosfaattransport ingetrokken Engelse prijs voor Fiks Groningen wil groter stadion.. Go-toernooi Schaatssucces Lard Koeken In toernooi Leiderdorp Nederland biedt hulp aan in Perzische Golf VELDEN partij v( (ANP) - De zevende voor de tweekamp in de r kwartfinales van het wereldkam- M pioenschap schaken tussen de 4 Westduitser Robert Hübner en de Sowjetrus Vassili Smislov is gisteren in Velden afgebroken. j De met wit spelende Hübner gaf I I zijn 42e zet onder couvert af. In p de afgebroken stand heeft de Westduitser licht positioneel voordeel. De partij wordt van daag hervat. Smislov heeft de lei ding met 3,5—2.5. In Bad Kissingen is de vijfde partij voor de tweekamp tussen Viktor Kortsjnoi (Zwi) en Lajos Por- tisch (Hon) afgebroken. Er wer den veertig zetten gedaan. Na een Engelse opening ontspon zich een levendige strijd. Met aan beide kanten een toren, loper, paard en drie pionen heeft de met zwart spelende Portisch, die een vrije a-pion bezit, de iets be tere kansen. Kortsjnoi heeft de leiding met 3,5—0,5. De eerste partij uit de tweekamp tussen de Filippijn Torre en de Hongaar Ribli in Alicante (Spa) eindigde in remise. Het punt werd na dertien zetten gedeeld. Bij de dames heeft Irinia Levitina uit de Sowjet-Unie zich gekwali ficeerd voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi Nona Gaprindasjvili, eveneens uit de Sowjet-Unie, met 6-4. Ga prindasjvili gaf gisteren de een dag eerder afgebroken tiende en laatste partij zonder verder spe len gewonnen. In Velden eindigde de achtste par tij voor de tweekamp tussen Na- na Joseliani uit de Sowjet-Unie en de Chinese Lioe Shi Lan na 26 zetten in remise. Deze uitslag kwam tot stand na zetherhaling. Joseliani heeft nu de leiding met 5-3 en heeft uit de resterende twee partijen nog slechts een half punt nodig voor plaatsing in de halve finales van het kandida tentoernooi. Jeugd In het Haskoning-schaaktoernooi om de Nederlandse jeugd- en meisjeskampioenschappen tot 13 en tot 16 jaar in Nijmegen be gint de gedoodverfde favoriet Je roen Piket uit Leiderdorp lang- - zaam op gang te komen. In de tweede ronde kwam hij nog niet verder dan een puntende- ling tegen de oostelijk kampioen Edward SJtruyve uit Westervoort, maar daarna pakte hij de volle buit tegen Eric Tjong Tjin Tai uit Hardenberg, die met de rug te gen de muur keurig werd uitge teld. Als Piket zijn hangpartij uit de eerste ronde tegen Peter van de Plas uit Katwijk in winst weet om te zetten, zal hij zich naast koploper Jan Jette Blange uit Hilversum kunnen nestelen. Peter van de Plas kwam gisteren twee maal tot een puntendeling, aangezien hij zowel met Eric Bol- leman uit Axel als met koploper Blange de vrede sloot. Bij de jeugd tot 13 jaar draait Anne Reedijk uit Leiden voorlopig mee in de subtop. Na een remise tegen Edwin Tol uit Brielle en een zege op de Amsterdammer Jorsi van Vuure staat hij op een gedeelde vijfde plaats. LEIDEN -- Tijdens de Paasdagen nam Fiks in Londen deel aan het internationale korfbaltoernooi van Nomads. Ook sportief gezien werd de trip een succes, want de Oegstgeestenaren wonnen de wisselprijs. In Londen was Fiks te gast bij Vul- trix, de Engelse landskampioen, die het afgelopen jaar ook in Oegstgeest acte de presence gaf. De gastploeg was op het toer nooi, dat onder uitstekende weersomstandigheden gespeeld werd op nog modderig rugby- veld, ook de voornaamste con current. Nadat Fiks het organise rende Nomads met 2-6, beker houder De Zwaluwen uit Hilver- Varia sum met 3-1 en Croydon met 8-0 verslagen had, werd in de laatste wedstrijdronde Croydon met 6-5 verslagen. Hetgeen goed was voor de eerste prijs, de wisselbe ker en een invitatie voor het vol gend jaar. Pernix zal de vacature, die ont staan is door het vertrek van jeugdtrainer Nico van Leeuwen naar Zuiderkwartier niet meer opvullen. Het bestuur van de Leidse korfbal vereniging voert redenen van fi nanciële aard, het duurder uit vallen van het nieuw te bouwen clubhuis, aan voor dit besluit. Wel zal Jasper Engel, trainer/ coach van de selectie, ook vol gend seizoen aanblijven bij de Leidse eersteklasser. Derdeklasser Velocitas kwam tot overeenstemming met coach Frans de Haas over een contract verlenging van een jaar. De Haas is al twee seizoenen aan de Lei- derdorpse club verbonden. Ook het Alphense Tempo verzekerde zich voor een tweede jaar van de diensten van coach Henk Roe- doe. LEIDEN - De Pacellischool is gisteren winnaar geworden bij het schoolvoetbal voor la gere scholen. In de eindstrijd bleven de in het blauw gesto ken voetballertjes de Telders- kadeschool met 2-0 voor. Een verrassende ontwikkeling, want juist de Telderskade was, gezien de aanwezigheid van een aantal fors gebouw de spelers, huizenhoog favo riet. De betere techniek gaf evenwel de doorslag. De strijd om de derde en vierde plaats tussen de Groen van Prinstererschool en de Weerklank eindigde onbeslist (2-2), waardoor strafschop pen de beslissing moesten brengen. De Weerklank wist de zenuwen het best in be dwang te houden. Op de foto boven poseert het winnende team. <foto Jan Holvast) GRONINGEN (ANP) - FC Groningen wil het Ooster- parkstadion uitbreiden met een overdekte zittribune met een capaciteit van 5000 plaat sen. Het bestuur van de noor-, delijke eredivisievereniging heeft een voorstel daartoe in gediend bij het gemeentebe stuur. De club is bereid de kosten van de uitbreiding zelf te dragen. Het Ooster- parkstadion, dat thans zo'n 17.000 toeschouwers kan be vatten, is eigendom van de gemeente. Voorzitter Renze de Vries acht uitbreiding van het stadion noodzakelijk om de toegeno men belangstelling voor het Groningse voetbal op te van gen. Indien de gemeente toe stemming verleent voor de uitbreiding, claimt FC Gro ningen alle extra inkomsten, die het resultaat zijn van de capaciteitsverhoging. Uit de extra recettes denkt de Gro ninger club zijn duurdere spelers te kunnen betalen. Indien FC Groningen het ko mende seizoen Europees voetbal speelt, is er een aardi ge kans dat de plannen van het bestuur verwezenlijkt kunnen worden. Het ge meentebestuur houdt het bouwproject van De Vries zo lang nog in beraad. Voor aanvang van het duel van zaterdag tussen PSV en FC Groningen heeft De Vries een gesprek met PSV-mana- ger Ploegsma over de even tuele koop van een van de duurdere spelers, Erwin Koe man. Momenteel speelt Koe man op huurbasis bij de Gro ningers. PSV is bereid de oudste van de talentvolle ge broeders Koeman voor 705.000 gulden aan FC Gro ningen te verkopen. Voor Koeman zou ook belangstel ling in het buitenland be staan. Emmen De vereniging' Emmen is de derde kandidaat voor een plaats in het betaalde voet bal. Evenals RBC en Limbur- gia heeft de hoofdklasser bij de KNVB een officiële aan vraag gedaan in de rijen van de professionals te worden opgenomen. De ploeg uit Drente bezet in de hoofdklasse b met een ach terstand van vijf punten op koploper Achilles '29 de der de plaats. De kans dat Emmen in de eer ste divisie wordt toegelaten is gering. Vereiste is dat de ploeg een periodetitel, dan wel het kampioenschap heeft behaald. Jeugdteam Vijf spelers van Ajax zijn opge steld in het Nederlands jeugdteam, dat vandaag in Wenen de eerste oefenwed strijd speelt voor het toernooi om het wereldkampioen schap, dat over twee maan den in Mexico wordt gehou den. De Ajacieden zijn Men zo, Silooy, Vanenburg, Van 't Schip en Van Basten. Tegen stander in het Praterstadion is het jeugdelftal van Oosten rijk. De ontmoeting gaat vooraf aan de wedstrijd Au stria Wien-Real Madrid, voor de halve finales van het Europa Cup II-toernooi. Het Nederlands elftal van spelers tot 20 jaar ziet er als volgt uit: Menzo (Ajax), Silooy (Ajax), Koot (PSV), Duut (Feyenoord) en Snoei (Excel sior). Teuben (Club Brugge), Vanen burg (Ajax) en Roord (FC Twente). Van 't Schip (Ajax), Van Basten (Ajax) en De Wit (FC Utrecht). Wis selspelers: Bakker, Panhuis en Go- dee (allen Ajax), Van Duren (PSV) en Laurs (Eindhoven). Wielerzege Jourdan CAMEMBERT - De Fransman Christian Jourdan heeft gisteren de 44e editie van de wegwed strijd Parijs-Camembert gewon nen. Jourdan, die ook vorig jaar deze 237 kilometer lange koers op zijn naam schreef, ontsnapte enige kilometers voor het einde uit een kopgroep, die na 140 kilo meter was ontstaan. Van de kopgroep maakten de Ne derlander Jac. van Meer en de Fransman Raymond Martin deel uit. Van Meer werd met een ach terstand van een minuut en ze ven seconden tweede. Martin eindigde als derde. Joop Zoete melk werd achttiende. LEIDEN - De Leidse go-club kan met tevredenheid terugblikken op het vijfde Paastoernooi. Het merendeel van de prijzen bleef in eigen gelederen. In de hoofd groep (16 deelnemers) eindigde LGC-er Koos Groeneveld met vier winstpartijen op de eerste plaats. Zijn clubgenoten Andrew Daly en de sterk spelende Ernst Kloos volgden hem op de tweede en derde plaats. In de tweede groep (8 denkspor- ters) zegevierde Albert van der Kloet. De Leidenaar bleef Reiner Ewen uit Keulen voor. LEIDEN - Lard Koeken uit Zoe- terwoude heeft bij internationale jeugdwedstrijden schaatsen in Brugge de finale bij de junioren- C gewonnen. In de finalestrijd waren zijn IHCL-clubgenoten Aad Grimbergen en Aijan Over- devest eveneens succesvol. Zij werden respectievelijk 4e en 5e. Succes was er ook voor Monique Velzeboer. Zij eindigde tweede bij de juniore-C meisjes achter de Delftse Esmeralda Ossendrij ver. In de B-groep was er een dubbele Nederlandse zege. Bij de meisjes zegevierde de Delftse Manuela Ossendrijver en bij de jongens de Fries Erwin Scheep stra. Verdere ereplaatsen op de baan in het Brugse Boudewijnpark wa ren er voor de IHCL-meisjes Lia van Schie en Petra Grimbergen, die op de 3e en 4e plaats beslag legden in e B-groep. Peter Grim bergen werd vijfde bij de jon gens-A. In de D-groep werd Mar- ca van Strraalen 5e en bij de jon gens Richard Suyten (3) en Gert Hoogeveen (4). LEIDERDORP - Het internatio nale jeugdtoernooi van basket balvereniging Leiderdorp is de eerste speeldag voortreffelijk verlopen. Voor de in grote getale opgekomen toeschouwers werd er gebasketbald op een behoor lijk hoog peil met als plezierige bijkomstigheid dat enkele teams elkaar zo weinig ontliepen dat sommige wedstrijden pas in de allerlaatste seconde beslist wer den. Twee ploegen lieten het echter bij lange na niet zo ver komen; de teams van Ljubljana en St Peter Eagles staken namelijk ver uit boven het niveau van de andere vier formaties en wonnen hun poule met groot gemak. De spits van het toernooi werd afgebeten door het organiserende Leider dorp en het Engelse Crystal Pala ce. Leiderdorp, met de uitblin kende Willem Creighton en Mar cel Sommerling voorop, had ge durende de eerste helft een licht overwicht op de Engelsen en leidde dan ook halverwege met 42-33. In de tweede helft slonk de voorsprong van de thuis ploeg, maar met nog tien secon den te spelen en drie punten voorsprong leek de buit binnen. Crystal Palace vocht echter terug en in de laatste seconde scoorde Carlton Bennett met een afstand schot de winnende treffer: 63-64. Daarna kwamen het Alphense BVO en Ljubljana binnen de lij nen. De Joegoslaven waren fy siek een stuk sterker dan BVO en dat gevoegd bij de tien uur training per week maakte het voor BVO een hopeloze opgave. Via de ruststand 22-47 werd het een alleszeggende 65-88 zege voor Ljubljana. De wedstrijd er na ging tussen Crystal Palace en de Amerikaanse St Peters Eagles. In het begin konden de Engelsen de Eagles nog wel bij benen, maar toen de Amerikaan se coach zijn team een press liet spelen was het gat daar. Bij de basketverwisseling was het ver schil al opgelopen tot 26-42. Ook na de pauze waren de Ameri kaanse high school jongens ver uit de meerdere; met name de kleine John Briano liet leuke dingen zien. John Walsh en Scott Fitzgibbons zorgden voor de meeste punten. Daarna was de beurt aan BVO en het Antwerpse SoVabee. Beide ploegen moesten winnen om de kruisfinales te halen. Het werd een zeer spannend en gelijkop- gaand duel waarin de teams om beurten aan de leiding kwamen. Halverwege stond BVO met 31-29 voor, maar met nog enkele seconden te spelen was de stand 66-63 voor de Belgen. Absolute uitblinker bij BVO Cor Ooster beek zorgde met vier punten uit een break en een interceptie voor de verrassende zege van BVO: 76-66. Bij Sovabee was Werner van Ginneken met 22 punten de grote man. De volgende ontmoeting ging tus sen Leiderdorp en St Peters Eagles. Ook nu weer lieten de Amerikanen de opponent even meespelen om daarna via een perfect uitgevoerde press de strijd te beslissen: de ruststand werd 51-32. Ook in de tweede helft lieten de Amerikanen zien hoe basketbal gespeeld moet worden. Een felle verdediging, fysiek spel onder de borden en snel uitgevoerde breaks waren de ingrediënten waarmee Lei derdorp, waar Joop Brakenhoff nog tegenstribbelde, in de pan gehakt werd: 108-70. De laatste wedstrijd van de eerste dag werd een oefenpartij voor de Joegoslaven, die veel wisselend het te traag opererende Sovabee opzij zette. Ljubljana zegevierde simpel met 87—63. Stand poule A: 1 St Peters Eagles 2 Crystal Palace 3 Leiderdorp. Poule B: 1 Ljubljana 2 BVO 3 So vabee. WILL MOERER Scholentoernooi De Bonaventura Scholengemeen schap zendt aan het eind van de ze week weer een jongens en een meisjesteam naar het zesentwin tigste internationale scholentoer nooi basketbal in Den Helder, georganiseerd door Scholenge meenschap Nieuwendiep. De speeldagen zijn vrijdag 8 en za terdag 9 april. Bij de jongens heeft het Bona een sterk team op de been gebracht, al komt niet el ke speler van de school zelf. Bo ris Monkhorst en Robert Jan Rijsbergen van Leiderdorp en Peter van de Wetering, Steven Bouman en Peter Beyersbergen van de Trotters zijn de verster kingen. De Trotters zelf spelen aanstaande zaterdagmiddag om vier uur een degradatieduel in Ridderkerk tegen Hertogballers, dus als het'Boné de finales haalt zal wel kantje boord worden wat de tijd betreft. Bij de meisjes zijn toevoegingen van buitenaf niet nodig gebleken en vertrouwt men op de eigen formatie. Grote troef van het Bona is jeugdinter- national Renate Sluis van MSV. Op het toernooi verschijnen ploe gen uit België (Boom, Arlon en Gent), Denemarken met Alberts- lund en Kildegard, Noorwegen, Engeland, Duitsland en maar lietfst vier teams uit Tsjecho-S-. lowakije: Praag, Kosice, Bratisla- wa en Brno. Uit Nederland ko men naast Bonaventura de SG Nieuwendiep en Schagen met een afvaardiging. ROME (Reuter) - Meer dan twin tig wijnproducerende landen zijn gisteren in Rome vierdaagse besprekingen begonnen om iets te doen aan de overproduktie en de daaruit* voortvloeiende prijs dalingen. Het betreft de eerste bijeenkomst in jaren van de le den van de groep voor wijn en wijnprodukten van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Nieuwe partij voor de burger EDE (ANP) - In Ede is zaterdag een nieuwe politieke partij opge richt. De partij luistert voorlopig naar de naam Burger Partij voor Recht en Veiligheid (BPRV)- Tot voorzitter werd gekozen J. van Capel, voormalig lid van het CDA. De Burger partij voor Recht en Veiligheid vormt een samens melting van een aantal kleinere politieke groepringen, zoals Bin ding Rechts, Conservatieve Volkspartij, Realisten '81, God met Ons, leefbaar Nederland en Nederlands Herstel. De BPRV streeft onder andere naar het terugdringen van de overheidsbemoeienis, meer ruimte voor particulier initiatief en persoonlijke verantwoorde lijkheid, en een betere bescher ming van de burger. De wereldwijnproduktie bedroeg in het seizoen 1982-'83 365 mil joen hectoliter, weinig minder dan de recordproduktie van 370 miljoen hectoliter in 1979-'80. De FAO houdt er rekening mee dat er als gevolg van de verminde-» ring van de consumptie aan het eind van dit jaar een reusachtige onverkochte "wijnpias" zal ont staan. De grote produktie in het afgelo pen seizoen kwam voornamelijk voor rekening van West-Europa. Maar ook recordoogsten in de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Argentinië leverden een belangrijke bijdrage. De Europese Gemeenschap pro beert het probleem aan te pak ken met bepalingen die ertoe moeten leiden dat wijnen van mindere kwaliteit van de markt verdwijnen. Verder wordt er bin nen de EG naar gestreefd het aantal wijngaarden van mindere kwaliteit te verkleinen ten gun ste van dat voor goede wijnen. De consumptie van wijn in de we reld is de afgelopen tien jaar min der snel toegenomen dan de pro duktie en ook minder snel dan de wereldbevolking. De wereld- consumptie bedroeg in de perio de 1979-1981 gemiddeld 293 mil joen hectoliter per jaar. De FAO verwacht dat de consumptie in 1985 niet meer dan 325 miljoen hectoliter zal bedragen. FARMINGTON In de Amerikaanse staat Utah hebben windstoten met soms een snelheid van 150 km/u een ware ravage aangericht. Een groep hoogspanningsmasten moest voor het stormende geweld wijken, waar door duizenden huizen in Salt Lake City zonder stroom kwamen te zitten. (Foto AP). ROTTERDAM (ANP) - Het ver voer buiten de schippersbeurs om van 6.000 ton Marokkaans fo- staat van Rotterdam naar het Belgische Ruysbroek is door de expediteur geannuleerd om her nieuwde onrust onder schippers in de Rotterdamse haven te voor komen. De partij fosfaat, die morgen met een zeeschip in Rotterdam aan komt, zal bij Swarttouw worden opgeslagen, om later aan ande ren dan Ruysbroek te worden verkocht. Het annuleren van vervoer naar Ruysbroek is mede een gevolg van een gewelddadige actie maandagnacht bij het kantoor van de Rijnvaartrederij De Beijer in Arnhem. Daar werden door anonieme schippers de ruiten in gegooid met flessen gevuld met teer. Het bedrijf verhuurt duw bakken aan de rederij Interrijn, die enkele weken geleden het eerste omstreden fosfaattrans port onder protest van beurs- schippers buiten de beurs om te gen afbraakprijzen naar België vezorgde. Interrijn zou ook dit transport doen. Gans transport heeft het Marok kaanse fosfaat slechts voor Rot terdam kunnen contracteren op voorwaarde dat naar Ruysbroek voor dezelfde prijs zou worden vervoerd die geldt op het drie maal zo korte traject vanaf Ant werpen naar deze plaats. Gans ziet onder deze voorwaarde geen kans de lading via de beurs te bevrachten vanwege de daar geldende minimumtarieven. Het ziet er nu naar uit dat het fosfaat voor Ruysbroek vanuit Antwer pen zal worden aangevoerd. Volgens de schippersvereniging Noord-Zuid proberen verladers, rederijen en expediteurs het sys teem van evenredige vrachtver deling bewust om zeep te helpen door steeds meer buiten de beurs om te bevrachten tegen afbraak tarieven. ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse diplomatieke vertegen woordigers in de staten rond de Perzische Golf zullen de regerin gen daar meedelen dat enkele Nederlandse bedrijven en de Ne derlandse overheid bereid zijn assistentie te verlenen by de be strijding en opruiming van de enorme olievervuiling in de Per zische Golf. Bij een positieve reaktie kan er vrijdag uit Neder land een delegatie naar de Golf staten vertrekken voor nadere uitwerking van een aktieplan. Hiertoe is gisteren besloten op een vergadering in Rotterdam onder leiding van het Nederlandse Centrum voor Handelsbevorde ring (NCH). Aanwezig waren deskundigen van Rijkswater- staat en het geïnteresseerde be drijfsleven: de bergingsbedrij ven Smit Internationale en Wijs muller, de aannemingsbedrijven Volker Stevin, Boskalis West- minster en Nederlandsche Beton Maatschappij en het communi catiebedrijf Ina. De enorme olievlek (ter grootte van België) is afkomstig uit de Iraanse bronnen in de Perzische Golf bij Nowruz. Deze twee bronnen werden eind februari door Irak kapot geschoten. Er zouden nog steeds dagelijks en kele honderdduizenden liters olie uitstromen. Het zeeleven in de Golf heeft al zwaar van de ramp te lijden. Ook zoetwater- voorzieningen aan land lopen ge vaar. Door steeds wisselende windrichtingen heeft de vlek wonderwel nog steeds geen land bereikt. Het probleem is dat er voor de be- strijdings- en opruimingswerk zaamheden een contract moet worden afgesloten. Tot gisteren was nog geen gezamenlijk stand punt van de betrokken Arabi sche landen: Iran, Irak, Koeweit, Bahrein, Quatar en Saoedi-Ara- bië. Volgens deskundigen van Smit In ternationale heeft het geen zin om zo maar aan het werk te gaan. Eerst moeten de bronnen wor den afgesloten. De specialist op dit gebied, de Amerikaan Red Adair, wil hier echter niet aan be ginnen zo lang Irak en Iran zijn veiligheid niet door middel van een staakt-het-vuren kunnen waarborgen. Van Kemenade: haast met middenschool DEN HAAG (GPD) - In een van daag verschenen boek publiceert het PvdA-kamerlid prof. dr. J. A. van Kemenade een model-wets ontwerp voor de middenschool en daarop aansluitend vervolg onderwijs. De vroegere minister van onderwijs doet dit, omdat hij het niet eens is met de overeen komst tussen regeringspartijen WD en CDA om in de zittings periode van het kabinet-Lubbers geen parlementaire beslissing te nemen over de invoering van de middenschool. Van Kemenade vindt dat het parle ment binnenkort wèl een beslis sing moet nemen over de invoe ring van de middenschool, om dat uitstel de onzekerheid van met name de scholen bevordert. Hij wijst erop, dat de discussie over het voortgezet onderwijs al twintig jaar duurt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15