r er imnimimi- loon overwogen PvdA-top krijgt er van langs Taxichauffeur in Amsterdam vermoord Voorstel minister Ruding: Minister Rietkerk: Gemeenten mogen geen atoomwapens weigeren Schwietert in nieuwe baan fors achteruit Faber (IKV) niet bereid tot excuses Coaster op pier kapot geslagen Partijgenoten hekelen milde oppositie AANDAG 21 MAART 1983 Binnenland 1MSTERDAM (GPD/ANP) - De Amsterdamse politie heeft nog geen idee wie zaterdagavond de fatale schoten heeft afge vuurd op de 37-jarige taxichauf feur Frederik Halsema. Ook het motief van de moord is nog on bekend, omdat de chauffeur niet beroofd. De man werd zater dag rond middernacht dood aan getroffen naast zijn brandende auto. [et ontzielde lichaam van de taxi chauffeur werd kort vóór mid dernacht op de Amsterdamse Zoutkeetsgracht gevonden. Zijn wagen was in brand geraakt als gevolg van een botsing met drie geparkeerde auto's. De taxi was tot stilstand gekomen tegen de pui van een woning. Een buurt bewoner heeft de man, die op dat moment vermoedelijk al was overleden, uit de taxi gehaald en op straat gelegd. Uit de reconstructie van de Am sterdamse politie valt op te ma ken dat de chauffeur op de Zout keetsgracht is beschoten door ie mand die bij hem achterin de au to zat. Buurtbewoners hadden schoten gehoord en een oogge tuige heeft iemand op de Zout keetsgracht zien wegrennen. Sectie heeft uitgewezen dat een van de kogels via de schouder in longen en hart is doorgedrongen. Dat is de vermoedelijke dood soorzaak geweest. Nadat de chauffeur de macht over het stuur had verloren, is de taxi tegen een geparkeerde auto ge botst en heeft in zijn vaart ver volgens nog drie andere gepar keerde wagens geraakt, Uitein delijk kwam de taxi tegen de ge vel van een huis tot stilstand en vloog in brand. De brandweer slaagde erin het vuur snel te blussen. Uit gegevens uit de wagen heeft de politie geconcludeerd, dat de chauffeur die dag ongeveer vijf tien ritten had gemaakt. Om tien over elf zaterdagavond maakte de chauffeur zijn voorlaatste rit van het Sonesta-hotel naar de Generaal Vetterstraat en terug. Daarna is de taxichauffeur nog gereden naar de Paardenstraat. De politie is op zoek naar de mensen, die deze ritten hebben gemaakt. Onmiddellijk na het bekend wor den van de moord verzamelden ongeveer 600 Amsterdamse taxi chauffeurs zich op het Museum plein voor een protestbijeen komst die een uur duurde. Het is de vierde keer in twee jaar tijd dat een taxichauffeur in Amster dam om het leven is gebracht. Nog twee moorden In de nacht van zaterdag op zondag is de 86-jarige H. van den Berg uit Baarn in zijn woonplaats ver moedelijk door messteken om het leven gebracht. Een buur meisje vond de man zondagmor gen in zijn woning. Dit heeft de politie van Baarn gisteren be kend gemaakt. DEN HAAG (GPD) - Verlaging van het wettelijk minimumloon met 1 procent en verla ging met ruim 3 procent van de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen zijn enkele van de bezuinigingsmogelijkheden die minister van financiën dr. H. O. Ruding aan het kabinet heeft voorgelegd. De politie sluit niet uit dat de man een inbreker heeft betrapt die hem vervolgens van het leven beroofde. In de woning zelf zijn echter geen braaksporen aange troffen. Wel werd door een jon getje uit de buurt in de omgeving van de woning aan de Zand- voortseweg een videorecorder van de man gevonden. In Winschoten is zaterdagavond de 21-jarige Willempje Kaman met messteken om het leven ge bracht. Het slachtoffer was aan het oppassen bij haar broer toen een man het huis binnendrong en haar vier messteken toe bracht. De dader is spoorloos. Dit heeft de politie in Winscho ten gisteren meegedeeld. De vrouw overleed kort na aan komst in het ziekenhuis. Met een verlaging van het mini mumloon (en de daaraan gekop pelde sociale uitkeringen) zou de verhoging op 1 januari van dit jaar met 1 procent weer onge daan worden gemaakt. Die ver hoging werd gegeven om de koopkracht van de laagste inko mens enigszins op peil te hou den. Nu de prijzen echter veel minder stijgen dan werd ver wacht, zou een verlaging volgens Ruding op zijn plaats zijn. Zijn collega Rietkerk (binnenland se zaken) verzette zich zaterdag al tegen een verdere eenzijdige verlaging van de ambtenarensa larissen. Rietkerk vindt dat de ambtenaren al genoeg aan de be zuinigingen hebben bijgedragen. Mochten nieuwe ombuigingen nodig zijn, dan voor iederéén, al dus Rietkerk. Minister Ruding zei zaterdag voor de VARA-radio dat het hierbij nog niet gaat om een concreet voorstel van zijn kant, maar om een opsomming van mogelijkhe den om te bezuinigen. Hij vindt dat dit jaar nog minstens drie miljard extra moet worden be zuinigd op de collectieve uitga ven. Volgens Ruding valt niet te vermij den dat sommige mensen door dit soort maatregelen pijn zullen lijden, maar hij vindt wel dat het bezuinigingspakket evenwichtig moet zijn samengesteld. De sa menleving moet de bezuinigin gen ook aankunnen, zei hij. DEN HAAG (GPD/ANP) - Ge meentebesturen kunnen de eventuele plaatsing van nieuwe kernwapens op hun grondgebied niet tegenhouden. Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) meent dat de regering een derge lijke plaatsing kan voorschrij ven. De gemeenten moeten dat dan dulden. Voor de TROS-radio zei Rietkerk zaterdag dat in dat soort situaties zaken als landbelang en veilig heid de doorslag moeten geven. De regering zal zeker niet toe staan dat gemeentebesturen wei geren aan zo'n plaatsing mee te werken. In Nederland hebben zich al bijna 100 gemeenten tot kernwapen- vrije gemeente uitgeroepen. Dat betekent volgens Rietkerk feite lijk dus niet veel. Burgemeesters en wethouders die de indruk wekken dat zij bereid zijn tot een vorm van bestuurlijke ongehoor zaamheid op dit punt staan op gespannen voet met hun taakuit oefening als gemeentebestuur ders, aldus Rietkerk. WEÉRRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen twaar bew 10 half bew. 11 mist 10 half bew. 10 half bew. 10 licht bew. 9 half bew. 10 half bew. 11 swaar bew. 9 swaar bew. 10 regenbui 10 onbew. 19 half bew. regen 11 zwaar bew. 19 zwaar bew. 10 regen 13 onbew. 15 onbew. 4 mist 14 zwaar bew. 17 regen 6 Lissabon Locarno Londen Luxemburg geheel bew. Madrid licht bew. onbew. licht bew. 19 Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. 21 14 mist 19 8 geheel bew. 17 10 zwaar bew. 12 2 half bew. 16 8 sneeuw 3 0 onbew 12 5 mist 17 8 onbew. 20 7 zwaar bew. 6 -2 licht bew. 14 2 zwaar bew. 14 4 half bew. 22 14 zwar bew. 22 17 licht bew. 20 -13 regen 19 0 onbew. 21 7 De minister vindt dat het overi gens mogelijk moet zijn dat ge meentebestuurders gewetensbe zwaren tegen de toelating van kernwapens op hun grondgebied hebberv Zo'n opvatting valt te respecteren, zei hij. Maar die be stuurders moeten dan de conse quentie daaruit trekken en aftre den. Zeven burgemeesters heb ben inmiddels al laten weten dat ook te zullen doen. Bijna 40.000 inwoners van Ensche de willen dat ook hun gemeente „kern wapen vrij" wordt. De En- schedese vredesbewegingen hebben het gemeentebestuur za terdag zoveel handtekeningen van sympathisanten aangebo den. Op 2 mei zal de Enschede gemeenteraad zich uitspreken over een voorstel om de gemeen te „kernwapenvrij" te verklaren- De FNV gaat haar bijna een mil joen leden oproepen om mee te doen aan de grote demonstratie tegen kernwapens, die in okto ber van dit jaar in ons land wordt gehouden. Aan stakingen of werkonderbrekingen tegen de plaatsing van nieuwe kernwa pens in Nederland denkt de vak centrale nog niet. De betrokken heid van de FNV bij de vredesbe weging zal groter zijn dan voor heen, maar ze zal voorlopig be perkt blijven tot meer aandacht in eigen huis voor ontwapenings- en verdesacties. Dit staat in een notitie van het FN V-bestuur over vrede en ont wapening. Het stuk, dat als richt lijn moet dienen voor de opstel ling van de vakcentrale tegen over de vredesbeweging, is ge schreven door een interne werk groep van de FNV als vervolg op de nota "Vrede en Ontwape ning", die in mei van 1982 werd gepresenteerd. Vandaag zou de FNV-federatieraad, waarin de bij de FNV aangesloten bonden zit ten, haar goedkeuring aan de ontwerpnotitie moeten hechten. Veertienduizend Turkse boeken GRONINGEN (ANP) - In de pro- vinciale bibliotheekcentrale in Groningen zijn zaterdag 14.000 boeken uit Turkije binnengeko men. De boeken zijn bestemd voor in Nederland wonende Tur ken. Achtduizend exemplaren blijven in de provincie Gronin gen, de rest gaat naar bibliothe ken elders in het land. De boeken zijn op initiatief van de Groningse bibliotheekcentrale in Turkije aangeschaft. Gedepu teerde G. Beukema deelde on middellijk na aankomst de eerste exemplaren uit aan enkele leden van de Turkse gemeenschap. Ruding verzette zich tegen de sug gestie om in plaats van extra te bezuinigen de sociale premies iets te verhogen. Hij noemde dat geen verstandige politiek, omdat de collectieve lastendruk (belas tingen en premies samen) al zo hoog is. Beter is het volgens hem om de uitgaven terug te dringen. Ruding ziet meer in een verschui ving van de premielasten van werkgevers naar werknemers. Een uitzondering maakte hij voor een verhoging van de benzi- ne-accijns. Omdat de olieprijs daalt zou de consument van een verhoging van die accijns min der merken, meende de minister. Tekort Ruding zei het niet eens te zijn met mensen die vinden dat de rege ring het kalmer aan moet doen bij het terugdringen van het te kort. Zoals het er nu naar uitziet zal het Financieringstekort zelfs stijgen, laat staan dat we toeko men aan een terugdringing, be toogde hij. De minister sprak geruchten tegen dat zijn positie in het kabinet erg moeilijk zou zijn. Vanuit CDA en ook WD is de laatste tijd scher pe kritiek op het compromisloze optreden van Ruding geuit. De bewindsman zelf noemde dat in een periode waarin de Voorjaars nota moet worden opgesteld een logisch gebeuren. „Dan is de mi nister van Financiën nu eenmaal altijd in discussie". Hij zei best bereid te zijn tot het sluiten van compromissen, „maar dan moe ten die wel verantwoord zijn". SCHIPHOL (GPD) - Charl Schwie tert, die een paar dagen na zijn benoeming een staatssecreta riaat op Defensie alweer moest opgeven, heeft weer werk. Schwietert, die vóór zijn politie ke avontuur, parlementair redac teur van het NOS-journaal was, wordt hoofdredacteur van het blad Wereldmarkt, een uitgave van de exportvoorlichtings dienst van het ministerie van economische zaken. De benoe ming is nog niet officieel afge kondigd, maar dat staat op korte termijn te gebeuren. Schwietert krijgt voor zijn nieuwe functie een directeurstitel. In sa laris zal hij er, vergeleken met wat hij als staatssecretaris had,' fors op achteruitgaan. Schwietert raakte na de kabinets formatie in diskrediet doordat hij zich ten onrechte van een aca demische titel bediende, had voorgegeven een ofFiciersrang te hebben gehad in het leger (hoe wel daar in werkelijkheid geen sprake van is geweest, alsook EDE (GPD, - Een groot aantal ge- DEN HAAG (GPD) - IKV-secreta- ris Mient Jan Faber is niet van plan minister De Ruiter (defen sie) excuses aan te bieden, zoals premier Lubbers van hem ver langt. De premier wil die excuses omdat Faber ten onrechte zou hebben beweerd, dat al vast zou staan dat eventuele kruisraket ten op de luchtmachtbasis De Peel zullen worden geplaatst. Faber citeerde daarbij uit een Amerikaans document. „Het ver slag van de Amerikaanse hoorzit tingen over de fondsen voor de voorbereiding van de raketten is een serieus document. De tekst liegt er niet om", aldus Faber. Excuses vindt Faber niet terecht. Hij vindt dat de regering eerst maar eens met bewijzen moet komen dat het niet waar is. „Nu wordt net gedaan alsof wij bezig zijn onrust te zaaien en een mi nister in discrediet te brengen. Daar is geen aanleiding toe. De Ruiter is een oprecht man, maar ook hij kan zich vergissen", zei Faber zaterdag. Volgens oud-defensieminister mr. Bram Stemerink (PvdA) is de slapende luchtmachtbasis De Peel zeker één van de zeer waar schijnlijke locaties voor de plaat sing kruisraketten in ons land. Stemerdink is er overigens van overtuigd dat defensieminister De Ruiter op dit punt nog geen enkel besluit heeft genomen. Volgens Stemerdink liegt minister De Ruiter niet als hij zegt dat er nog niets officieel is besloten. „Maar als je niet zelf zegt: stop, dan gaan die voorbereidingen natuurlijk wel door". Stemer dink, nu PvdA-Tweede-Kamer- lid, zei dat eigenlijk alle militaire vliegvelden in Noord-Brabant (Gilze Rijen, Woensdrecht en Volkel) in principe voor plaat sing van kruisraketten in aan merking zouden kunnen komen. Het hoofdbestuur van D'66 is vol gens een zaterdag uitgegeven verklaring ongerust over de be richten dat de kruisraketten mo gelijk op De Peel komen te staan. Het noemt de vertaling van het Amerikaanse begrip „bare base" door „kaal stuk land" een „knap pe spitsvondigheid, die niet se rieus genomen kan worden". Volgens het IKV betekent „bare base" een niet in actief gebruik zijnde basis, zoals De Peel is. Volgens het D'66-bestuur is de indruk gewekt dat de Ameri kaanse regering buiten de Ne derlandse regering om bezig is de plaatsing van kruisraketten in ons land voor te bereiden. Tegen de eventuele plaatsing van de kruisraketten in De Peel heb ben zaterdag enkele honderden mensen bij de poort van de luchtmachtbasis geprotesteerd. De demonstranten versierden de hekken rond de basis met bloe men en maakten een wandeling langs het terrein. Het ligt in de bedoeling elke zaterdag een de monstratieve tocht langs de ba sis te maken. Bij de poort van het vliegveld De Peel, volgens het IKV een "slapende basis", demonstreerden zaterdagochtend enkele honderden mensen van vredesgroepen uit de omgeving tegen een eventuele plaatsing van kruisraketten. Een meisje (foto onder) bevestigt bloemen aan het hek van de basis. (Foto's anpk HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Westduitse kustvaarder Al- mut (421 ton) is zaterdagochtend rond half zes op de zuiderpier by Hoek van Holland lekgeslagen. Het schip, dat op de rede van Hoek van Holland voor anker lag, was volgens de politie op drift geraakt. De reddingsboot Koningin Juliana heeft de vyf bemanningsleden en een hond van boord gehaald. De kustvaarder had geen lading aan boord. De machinekamer en de ruimen stonden onder water. De rots blokken van de pier staken door de bodem. Daardoor bleef het schip drijven, aldus het Rotter damse bergingsbedrijf Smit In ternationale, dat het wrak heeft onderzocht. Bergingsinspecteurs van het be drijf, de kapitein van de Almut, deskundigen van Rijkswater staat en verzekeringsmensen hebben zaterdagmiddag een in spectie uitgevoerd. Op basis daarvan zal een bergingsplan worden gemaakt. De Almut zou oorspronkelijk naar een Rotterdamse werf worden gesleept omdat het vermoedelijk de schroef had verloren. Toen het op de rede lag is echter het anker gaan krabben, waardoor het schip uiteindelijk op de rots blokken van de bij de Maasvlak te gelegen Zuiderpier terecht is gekomen. De inspectieploeg besloot pas van daag een beslissing te nemen over de berging van de coaster. Commissariaat bij DSM voor Van Agt en Spit HEERLEN (ANP, - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft oud-premier A.A.M. van Agt en voormalig vice-FNV- voorzitter W.J.L. Spit per 1 mei 1983 benoemd tot lid van de raad van commissarissen van DSM in Heerlen. Zij volgen J. Palmen en E. van Veelen op die met leeftijd sontslag gaan. DSM heeft dit za terdag meegedeeld. Van Aardenne heeft de periodiek aftredende leden M. Epema- Brugman (PvdA-kamerlid), E. Lelyveld en W.P Teeuwisse her benoemd voor een volgende zit tingsperiode van vier jaar. Kans op order Egypte voor Fokker (F-27) CAIRO (ANP) - Staatssecretaris Bolkestein (economische zaken) is optimistisch over de kans dat de Egyptische luchtvaartmaat schappij Egypt Air drie Fokker F-27-vliegtuigen voor binnen landse lijnen zal bestellen. Hij verklaarde dat na afloop van een driedaags bezoek aan de Egypti sche hoofdstad Cairo. De be windsman heeft daar met diver se ministers gesproken over mo gelijkheden voor Nederlandse bedrijven om naar Egypte te ex porteren. Met de drie F-27-toestellen is een bedrag gemoeid van rond de zes tig miljoen gulden. Fokker is bij deze order in een felle concur rentieslag gewikkeld met Bri- tisch Aerospace. Volgens Bolke stein is het belangrijk om deze order binnen te halen, omdat Fokker dan "een voet tussen de deur heeft". Het is bekend dat de Egyptische luchtmacht belang stelling heeft voor hetzelfde toe stel. Deze zou er voor kustver- kenning ongeveer zes nodig heb ben. door de onduidelijkheid die er was bestaan omtrent zijn ver wantschap met de WD. Het ver oorzaakte zoveel commotie dat Schwietert het beter achtte zich terug te trekken. meente- en provinciebestuur ders uit de PvdA heeft kritiek op de wijze waarop de PvdA-Twee de-Kamerfractie zich in het par lement opstelt. Men vindt dat de socialistische kamerleden zich veel te weinig tegen het kabinet- Lubbers verzetten. Dat bleek zaterdag op een PvdA- manifestatie in Ede, waar de par tijtop de gekozen vertegenwoor digers in gemeenten en provin cies wilde informeren over de ac ties tegen het kabinetsbeleid. De aanwezigen vonden dat de Twee de-Kamerfractie nooit voor de onderwijsbegroting had mogen stemmen. Toen het Pvd A-Tweede-Kamerlid en oud-onderwijsminister dr. Jos van Kemenade betoogde dat de PvdA dan eigenlijk zolang dit ka binet zit tegen alle begrotingen zou moeten stemmen, werd dat door een daverend applaus uit de zaal bevestigd. Van Kemenade verzette zich ech ter tegen die opvatting. „Dan wordt de PvdA de partij van het alleen-maar-nee". De PvdA moet alternatieven aandragen, zoals ook is gebeurd, aldus Van Keme nade. Hij slaagde er echter nau welijks in de aanwezige kaderle den te overtuigen. Den Uyl Oppositieleider Den Uyl bekriti seerde het kabinetsbeleid fel. Hij richtte zijn kritiek vooral op de voorstellen van minister Ruding om de minimumlonen te verla gen. „Als het kabinet die weg op gaat en mensen naar de strafklas- se verstoot, dan wordt een kriti sche grens overschreden", zei Den Uyl. Volgens de PvdA-voorman zal de PvdA dan „alle middelen van de democratische rechtsstaat weten te vinden en te gebruiken om het lot en de belangen van de slacht offers van de crisis te verdedi gen". Het kabinet bezuinigt in het wilde weg, aldus Den Uyl. De bijeenkomst in Ede paste in de nieuwe oppositiestrategie, waar bij de PvdA eerst wil inventarise ren welke gevolgen het kabinets beleid voor de burgers heeft om vervolgens tot actie over te gaan. De gemeente- en provinciebe stuurders lijken daarbij ver te willen gaan. Ongehoorzaamheid Ter gelegenheid van de manifesta tie in Ede verscheen een notitie van de sectie Gemeente, Gewest en Provincie van het weten schappelijk bureau van de PvdA, waarin wordt opgeroepen de mo gelijkheden van „bestuurlijke ongehoorzaamheid" te onderzoe ken. Daarbij wordt gedoeld op het niet- meewerken door gemeente- en provinciebestuurders van PvdA- huize aan door de rijksoverheid opgelegde maatregelen. Volgens de PvdA'ers zitten veel socialisti sche bestuurders in een moeilij ke positie omdat zij worden ge dwongen beleid uit te voeren dat zij niet steunen. De sectie vindt bestuurlijke onge hoorzaamheid een serieuzere mogelijkheid dan dat PvdA-wet- houders en -gedeputeerden hun functie ter beschikking stellen. Bestuurlijke ongehoorzaamheid kan door het negeren van rijks voorschriften of het niet dekken van bepaalde uitgaven. Van Thijn Volgens Ed van Thijn, oud-minis ter en kamerlid, tast het kabi netsbeleid in elk opzicht de ei gen verantwoordelijkheid van de gemeentebesturen aan, en krij gen de gemeenten van alle minis ters afzonderlijk rekeningen ge presenteerd, aldus van Thijn. „Elke samenhang ontbreekt, elk overzicht, elk inzicht in wat de effecten zouden kunnen zijn". Hij beschuldigde het kabinet er van, de voorgenomen decentrali satie van rijkstaken alleen te ge bruiken voor het afwentelen van bezuinigingen op de gemeenten. „Men verdeelt de huid nog voor dat de jagers een geweer hebben kunnen uitzoeken", zei de PvdA'er. „Men maakt op die ma nier van gemeentebestuurders regeringscommissarissen". Het gevolg is, dat ook de gemeente besturen in het wilde weg moe ten gaan bezuinigen, omdat de gemeentelijke tarieven en belas tingen nauwelijks naar draag kracht zijn toe te passen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7