Medisch team van Endegeest ziet op tegen verhuizing Typen om titel Lezers schrijven Padvinders verbouwen zolder Bewonerscommissie boos om bezwaren buurtverenigingen Mathilde Santing overwint barrières Punkconcert ontaardt in vechtpartij MAANDAG 21 MAART 1983 Niet adequate en haastig ingerichte ruimte9 LEIDEN De leden van het medisch team van Endegeest maken zich ernstig zorgen over hun toekomstig functioneren. De directie van het psychiatrisch ziekenhuis heeft besloten het team te laten verhuizen naar het gebouw De Nachtegaal. Het A-gebouw als huidig onderkomen van het medisch team, moet worden afgebroken. De leden van het medisch team vrezen dat hun onderzoek en de zorg voor patiënten hiervan te liiden zullen hebben. Dit schreven 28 leden van het me disch team vorige maand al in een brief aan de directie, het be stuur en de dienstcommissie van Endegeest. Volgens het medisch team heeft de directie tot de ver huizing besloten zonder de geëi ste en toegezegde deskundige in breng van buitenaf. 'Er is geen enkele garantie dat de huidige hoge kwaliteit van het werk wordt verbeterd of zelfs maar wordt gehandhaafd. Wij achten de kans op vermindering van dienstverlening en verlaging van de kwaliteit aanzienlijk'. Het argument van de directie om het medisch team te verhuizen, namelijk centralisering van dien sten, gaat volgens het medisch team niet op. Volgens het team betekent de verhuizing juist de centralisering van functies die op de directe patiëntenzorg zijn gericht. De toegankelijkheid voor patiënten zal daardoor te lij den hebben. Ook de hoge ener giekosten in het A-gebouw kan geen reden zijn voor de verhui zing 'omdat sloop van het ge bouw en aanpassing van de Nachtegaal ook geld kosten'. De directie voert ook als argumen ten aan dat het A-gebouw de nieuwbouw op het terrein afsluit en het uitzicht op Kasteel Ende geest belemmert. Het medisch team: 'Dat is niet juist omdat bij de nieuwbouwplannen altijd al is uitgegaan van handhaving van het A-gebouw en uitzicht op het kasteel ook bij sloop van het ge bouw niet wordt verkregen. Ook is het niet waar dat het gebouw niet brandveilig zou zijn. Vol gens de brandweer hoeven er al leen wat plafonds vervangen te worden'. trekkelijk geringe kosten ge schikt te maken voor nog jaren lang gebruik, werd door de direc tie niet ingegaan. 'De directie heeft dus de volle verantwoorde lijkheid wanneer een deel van het medisch team straks is ge huisvest in een gebouw als De Nachtegaal: niet bestemd als la boratorium, niet adequaat inge deeld'. Omdat het medisch team geen in spraak heeft gehad, maakt het zich ook zorgen over de in spraakmogelijkheden in andere sectoren van het ziekenhuis. 'Wij vragen ons af of de directie het A-gebouw niet kan laten staan en het geld voor het huisge plan ge bruiken voor bijvoorbeeld een mortuarium, kapsalon, winkel tje, kindercrèche of personeels- kantine. Dat zijn voorzieningen die patiënten en personeel ten goede komen. Het is zonde geld te investeren in een niet adequa te en haastig ingerichte ruimte. Het verlies van het A-gebouw be tekent een verarming voor Ende geest'. Sinds de brief van de leden van het medisch team heeft er inmiddels een besloten bestuursvergade ring plaatsgevonden. Bestuurs lid Dallinga belast met het op stellen van een rapport over de situatie. Dit rapport wordt deze week verwacht en tijdens de vol gende bestuursvergadering van 6 april behandeld. Directeur Loose zei vanochtend dat de di rectie in elk geval weinig voelt voor de voorstellen van het me disch team. "Qua exploitatie is het een te duur plan en architec tonisch is het A-gebouw een wanconstructie. Dan is De Nachtegaal veel efficiënter". Een beeld van de wedstrijd machineschrijven bij de nationale kampioenschappen. Het kwam daarbij op zowel snelheid als accuratesse aan. (Foto: Holvast» LEIDEN Net als vorig jaar werden zaterdag in de MEAO aan het Lammenschanspark de nationale wedstrijden ma chineschrijven en stenografie gehouden. De Groep Neder land van Intersteno organi seert dit gebeuren in het kader van het internationale congres van dit instituut waar zo'n der tig landen bij aangesloten zijn. Tijdens dat congres, dit jaar in Luzern, worden ook kam pioenschappen gehouden en de Nederlandse kandidaten daarvoor rolden zaterdag uit de bus. Net als in '82 toonde mevrouw M. R. Kröll-Kroon uit Duivendrecht zich het meest bekwaam op de typema chine. De Nederlands kam pioene is docente aan de Leid- se MEAO en speelde dus een thuiswedstrijd. Gepensioneerd journalist Jan Boom uit Apeldoorn toonde zich de onbetwiste meester in stenografie. Hij kwam tot een score van 230 lettergrepen. En dat was voor de negen minuten die hij tot zijn beschikking had beslist geen gekke score, al thans in de ogen van wedstrijd secretaris, mevrouw C.L. Tjong A Tjoe. Naast deze kampioenschappen voor praktijkkandidaten tra den ook scholieren en cursis ten met elkaar in het strijd perk. Zij deden dat in teams van twee personen. De K.M.O. uit Beverwijk bleek andermaal het sterkst by de wedstrijd ma chineschrijven voor scholie ren. Nog eenmaal en de Bever- wijkers hebben definitief be slag gelegd op de wisselbeker. Instituut Van Amerongen bleek over de beste tikkers in de categorie cursisten te be schikken. De Christelijke MEAO uit Amersfoort had de beste steno graferende scholieren en bij de cursisten moest de kampioen van vorig jaar, het illustere Schoevers het ditmaal afleg gen tegen instituut Boot uit West-Knollendam. LEIDEN - Heinz Günther Esser was er helemaal voor uit Krefeld gekomen. Op uitnodiging van scoutinggroep St. Jozef opende hij zaterdag in de Alexander- straat het geheel verbouwde on derkomen van deze padvinders- groep. Esser deed dat in de hoe danigheid van voorzitter van de zusterorganisatie van St. Jozef in het Westduitse Krefeld. De Leidse scoutinggroep is ruim anderhalf jaar geleden begonnen met het opknappen van haar zol derruimte achter de St. Jozef kerk. Dat opknappen was hard nodig, want de ruimte verschafte maar weinig comfort. Het heeft even moeten duren, om dat een gedeelte van de zolder aanvankelijk in gebruik was bij een klompenmaker. Na zijn ver trek heeft St. Jozef de zolder in tweeën kunnen splitsen zodat 's - zaterdags tegelijkertijd twee ac tiviteiten kunnen plaatsvinden. Bovendien is bovenin een vloertje aangelegd waar de oudste groep jongens, de verkenners, haar pa- trouillehonk heeft. "Daar kunnen ze mooi bij elkaar zitten en plan netjes uitdenken", aldus voorzit ter Anthon van der Meijden. St. Jozef bestaat nog niet zo lang; eind '79 keerde een clubje de Lo- dewijksgroep de rug toe en met zes padvinders werd de scou- tingggroep St. Jozef begonnen. De groep dijde snel uit en telt nu al 84 leden, bij de meisjes onder verdeeld in kabouters en gidsen en bij de jongens in welpen en verkenners. Van der Meijden kan die snelle aanwas wel verklaren: "Nadat de padvinderij in de jaren zestig een inzinking doormaakte, is de belangstelling nu weer duidelijk groeiende. Dat komt vooral door dat de jongeren steeds meer inte resse hebben voor het milieu en alles wat daarmee te maken heeft". Heinz Günther Esser (rechts) krijgt va den een kleine herinnering uitgereikt. i collega-voorzitter Van der Meij- Bedreigde vrouw brengt ex-vriend messteek toe LEIDEN - Een 28-jarige Leide- naar trapte zaterdagochtend in de Corantijnstraat bij de woning van zijn ex-vriendin de voordeur in, nadat zij geweigerd had om hem binnen te laten. De man wachtte binnen een warm ont haal: een groot keukenmes. De ex-vriendin (29), die later tegen over de politie verklaarde zich bedreigd te hebben gevoeld, ver wondde de man in zijn arm. Door de steekwond over een lengte van vijf centimeter en van vier centimeter diepte verloor de man veel bloed. Hij werd behan deld in het Elisabeth Ziekenhuis. Later op de dag deed de man bij de politie aangifte van poging tot doodslag dan wel mishandeling. De Leidenaar wordt huisvrede breuk ten laste gelegd. LEIDEN - Een concert van de En gelse punkgroep Angelic Up starts in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat is zater dag rond middernacht in een massale vechtpartij geëindigd. Groepen punkers uit verschillen de steden gingen elkaar met ket tingen te lijf, waarna de politie te hulp werd geroepen. Met name een gezelschap uit Den Haag zou zich hebben misdra gen. De punkers werden door een tiental agenten het LVC uit gewerkt en op de trein naar hun woonplaats gezet. Eén muziekliefhebber zou in het bezit van een mes zijn geweest, maar de politie heeft dat niet kunnen ontdekken. Een 20-jari- ge Hagenaar werd hiet bloed aan het gezicht en de handen in de Breestraat aangetroffen. Hg moest naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. Een plaatsgenoot zag kans uit een surveillance-auto van de politie een pet en een zaklantaarn te ste len. De jongeman (20) werd aan gehouden. Hij bleek een wapen stok bij zich te hebben. Willem de Zwijgerschool succesvol bij zaalhandbal LEIDEN - De Willem de Zwijger- school is zaterdag in de Vijf Mei hal het meest succesvol geweest bij de eerste aflevering van het handbaltoernooi voor lagere scholen. Zaterdag 16 april is het tweede deel van deze door hand balvereniging Olga/Satumus en de Leidse sportcommissie georga niseerde wedstrijden. De Willem de Zwijgerschool kwam in twee categorieën als sterkste uit de bus: bij gemengde tea-ms in de leeftijd van acht en negen jaar en bij de meisjesteams van negen en tien jaar. Bij dejongstenwerd de Kardinaal Alfrinkschool tweede en de Pacellischool derde. Die school werd tweede bij de ne gen- en tienjarige meisjes en de Lucas van Leydenschool derde. De jongens van de Pacellischool in die leeftijdscategorie legden beslag op de eerste plaats. Hier werd de Kardinaal Alfrink school tweede. Bij de meisjes van elf en twaalf jaar kwam het niet tot een beslis sing. De Leerhoeve en de Zuiderparkschool vonden elkaar in een gelijkspel. De Harteburg- school bleek ten slotte te beschik ken over de beste handballers van elf en twaalf jaar. De E.L.S. moest hier genoegen nemen met een tweede plaats. Zeven- tot achthonderd kinderen kwamen zaterdag in actie. Een grotere op komst dan vorig jaar. Met de vol gende wedstrijddag inbegrepen doen 81 teams aan dit traditione le handbaltoernooi mee. Twee verdedigers van de Hartebrugschool trachten in de finale bij de jongens t dat een aanvaller van E.L.S. scoort. De Hartebrug won. elf en twaalf te voorkomen "Kraakcafé" ontruimd LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het 'kraakcafé' aan de Lammermarkt gesloten. Het cafébedrijf werd clan destien uitgeoefend. Tegen een 24-jarige Leidenaar is proces-verbaal opgemaakt, maar er is niets in beslag genomen. Aanvankelijk werd de politie de toegang tot het pand geweigerd met de mededeling dat het een woning betrof. Op last van een hulp-officier van justitie betrad de politie later toch de 'woning' en trof er een complete café-inrichting en elf klanten aan. Het café staat al geruime tijd bekend als het Leidse kraakcafé, een ont moetingsplaats van de kraakbeweging. Mogelijk wordt het café gelega liseerd. LEIDEN - Bij een inbraak in een woning in de Sophiastraat zijn zaterdagavond een videorecor der, porseleinen voorwerpen, een paar gouden ringen en onge veer tweeduizend gulden gesto len. Zondagochtend werd uit een wo ning aan de Rijn- en Schiekade een kistje met zo'n vierduizend gulden ontvreemd. Het kistje werd weggenomen uit een kast in de slaapkamer, waar de be woonster op dat moment lag te slapen. Horeca Alle gemeenteraadsvazallen van burgemeester Goedkoop op kroegentocht (Leidsch Dagblad van 14 maart j.l., rubriek Steeds) om onder leiding van Joop Wa lenkamp en Wim Visscher te gaan bezien of een te nemen ge nomen beslissing de juiste be slissing is inzake de horeca-slui- tingstijden. De dames en heren gemeenteraadsleden mogen wat mij betreft op kroegentocht, maar kwamen ze niet ietwat laat? Met "laat" bedoel ik niet "voor de bel der laatste ronde", maar een soort "morning-after" pil na dat het kalf verdronken is. Wie besluit nou iets te besluiten zonder te weten waarover beslo ten wordt? Ik ken maar een ge- meente in Leiden waar dat ge beurt: Leiden. En de Leidenaren maar liiden! Een tocht langs vijftien geprivile gieerde horecavestigingen (het zijn er overigens maar veertien, want een der horeca-onderne- mers heeft bedankt voor de eer) "vol contrasten", om Wim Vis scher te citeren. Welke contras ten dan wel? Reisleiders zijn slim: daar waar ze het meeste ei gen voordeel kunnen behalen, zullen ze het niet laten. Worden we dan door reisdleiders be stuurd in Leiden? Uit de litanie van al mijn vragen licht ik er twee: 1) op grond waar van wordt geprivilegieerd? 2) Wordt overlast niet juist veroor zaakt wanneer een aantal café's wordt verheven boven de wette lijke norm inzake sluitingstijden en mensen van stekkie A gecon fronteerd worden met mensen van stekkie B in stekkie C waar door bonje kan ontstaan? Wie bij mij thuis welkom is, is misschien bij u thuis niet welkom, en an dersom. Gooi die mensen al dan niet met een borrel in de keel een cafe in: overlast gegarandeerd. Ieder nuchter denkend mens kan dat vooraf berekenen, edoch neen de leden der gemeenteraad. Zij offeren aan Bacchus nadat het kalf onvoldragen ondoor dacht ter wereld is gebracht. En zo gaat Leiden stelselmatig naar de bliksem toe. Ik protesteer daartegen nog maar weer eens openlijk. Wanneer inspraak hoog in het gemeentevaandel staat en je alleen volwaardig mens geacht wordt wanneer je je mond houdt, staat de dictatuur voor de deur. Ons volkslied zingt "de tirannie verdrijven die mij mijn hert doorwondt". Omdat ik me niet in mijn hart laat doorwonden, pro testeer ik tegen de dictatuur der reisleider die het volk misleiden. Waarvan akte. J.A.F. Doove Papengracht 34 Leiden Tegen bouwplan Doelentêrrein LEIDEN - Toekomstige bewoners van het Doelenterrein storen zich zeer aan de opstelling van de buurtvereniging De Doelen en de vereniging Pieters- en Acade- miewijk. De twee laatste hebben bezwaar gemaakt tegen het hui dige bouwplan voor het Doelen- terrein. In een brief maakt de bewoners commissie Doelenterrein, verte genwoordiging van die toekom stige bewoners, zich daar zeer boos over. Alle bezwaren zijn volgens de zes commissieleden "allemaal kleinigheden, maar formeel-juridisch genoeg om met succes de geplande woning bouw jarenlang te kunnen dwarsbomen". Vorige week sprak de raadscom missie voor ruimtelijke ordening over dit bouwplan. De meerder heid van de commissie vond toen met wethouder Waal dat een voorbereidingsbesluit voor dat gebied moest worden geno men. Dat betekent dat een bouw vergunning kan worden afgege ven en die kan dan niet meer worden vertraagd door diverse beroepsmogelijkheden, zoals bij de Raad van State. Buurtvereniging De Doelen en de vereniging Pieters- en Acade- miewijk zijn het daar niet mee eens. De eerste noemt dat zelfs "een daad van onbehoorlijk be stuur". Zü vindt het onjuist dat het bestaande bestemmingsplan nu moet wijken voor dat zoge naamde voorbereidingsbesluit. Want dat bestemmingsplan is nog maar een jaar oud, stelt de vereniging vast. En door dat nu in te trekken, beschamen B. en W. het vertrouwen van de bur gers, zo laat de Doelenvereniging in een brief weten. De kritiek van beide verenigingen op het huidige bouwplan komt er op neer dat het te massaal is. "Het wordt een bastion", aldus een woordvoerder vorige week in de vergadering van raadscom missie. Er wordt volgens de twee volledig afgeweken van de oor spronkelijke maquette. Dat vindt de bewonerscommissie Doelenterrein op haar beurt weer onzin. Die maquette was al leen maar bedoeld om inzicht te geven in de plannen van de uni versiteit. De twee protesterende verenigin gen gaan er daarbij bovendien aan voorbij dat er vijfendertig mensen zijn die een woning is toegezegd. "En zij rekenen er op dat die dit jaar gebouwd wor den", zo besluit de c Muziek die tegenstellingen verbindt LEIDEN - Mathilde Santing had zaterdagavond bij haar optreden in De Waag maar liefst drie barrières te overwinnen. Allereerst was daar de apparatuur die veel te laat arriveerde. Het ongeduldige publiek kon buiten in de motregen wachten, terwijl het in strumentarium in de lege zaal alsnog op orde moest gesteld. Voor een deel verspilde moeite, want het geluid liet haar, zeker in het begin, toch nog behoorlijk in de steek. Fluittonen en gekraak verstoorden haar meest breekbare songs; een artiest met een beetje kapsones was allang weggelopen. Mathilde Santing bleef, sterker: ze bleef volledig over eind. Ondanks ook de niet helemaal juiste ambian ce, en dat was barrière nummer drie. Ze trad name lijk op als klapstuk en afronding van het Roze Len te-festival, dat deze week door de Leidse Werkgroep Homosexualiteit was georganiseerd. Veel aanwezi gen bleken na de irritaties van het wachten vooral behoefte te hebben aan feestmuziek en daar nu is de muziek van Mathilde Santing eigenlijk het tegen deel van. Wat voor muziek is het dan wel? Die vraag laat zich niet zo gemakkelijk beantwoorden omdat het aller lei tegenstellingen in zich verbindt Santing verpakt 'evergreens' uit de jaren vijftig en zestig in de tech niek van een synthesizer, gloedvolle en romantische teksten zingt ze ingetogen, haast afstandelijk en op het ordinaire ritme uit een rimtebox (zoals dansor- kestjes die gebruiken) probeert ze heel smaakvol te improviseren. Een wonderlijk en bizar contrast dat haar optreden tot iets heel aparts maakt. In interviews verklaarde Mathilde Santing dat de door haar gekozen composities zo sterk moeten zijn dat ze de kaalheid van de minimale elektronica moeten kunnen verdragen. Ze grijpt daarvoor terug naar nummers van Otis Red ding en Billy Holiday. Volgens haar zijn de num mers die tegenwoordig worden geschreven van minder kaliber. Behalve dan die van Elvis Costello. Van hem vertolkte ze een trouwens ook een oudje, 'Hand in Hand'. In de versie van Mathilde Santing ondergaan al die composities een gedaanteverwisseling. Ontdaan als ze zijn van allerlei doordachte arrangementen en in plaats van een doorleefde bluesvertolking de hoge, emotieloze stem van Santing. Een stem overigens van een perfecte zuiverheid. Ook zaterdag, of mis schien wel zelfs zaterdag. Zonder ooit eerder een optreden van haar te hebben gezien, denk ik wel dat de komst van Michiel Bran- des en Rolf Hermsen een verrijking hebben bete kend. Dank zij de bijdragen van de twee voormalige Tapes-muzikanten bleef het concert tot het einde boeien. De accordeon van Brandes en de tweede stem van Hermsen gaven extra dimensies, juist op momenten waar verveling op de loer lag. Het pubüek gaf zich uiteindelijk dan ook geheel ge wonnen voor Santing en begeleiding, het meest overtuigende bewijs voor haar kwaliteiten. On danks aanvankelijke irritaties en andere verwach tingen moest ze voor twee toegiften terugkomen. En als het licht niet zo snel aanging, hadden er dat wel meer kunnen zijn. Toch zou ik Mathilde Santing graag nog eens in wat gepastere sferen zien. Haar hele optreden - gehuld in smoking - ademt iets decadents uit. Een engage ment op een luxe cruise, misschien is dat wat BART JUNGMANN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3