SETJES "Koudenhoornproject strop van ruim 8V2 miljoen gulden" tL eidse agenda Molen-van-Mansvelt maalt weer wint damtoemooi Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: J.W. van Eek en J.M. de Leuw; S.H. Braxhoven en J.J.C. Boeff; S.M.Hu en H.Y. Hu; E.W. Kloos en M.C.A. Welling; H. Stouten en E. Schlagwein; J.J. Timorason en E.J. Geboren: - Inge Victorine dv. F.M. Ja cobs en W.E.J. Fricke; Cathy Hester Ma ria dv. G.L. Goeman en J.M.J. Elstgeest; Dominique dv. J.H.G.M. van den Eynde en O. Thorn Leeson; Houda dv. M. Moudni en C. Mounadi-Idrissi; Eveline dv. T. Bloemzaad en M.A. Haasnoot; Re- nee dv. P. v.d. Locht en M. Ivens; Inge borg dv. G.L. Aardoom en P.G. van Loe- nen; Stephanie dv. A. van Dijk en M. Balkenende; Dennis zv. J.P. Overdijk en A.G.M. Opdam; Andre zv. L.J. Ernst en M.L. van der Krans; Mark zv. G.T.A. van Kampen en A.M.W. van Elk; Peter Nicolaas zv. N. Kolk en A H. Grooten- dorst; Johannes zv. C. van Duijn en J. Hoek; Theodoras Mathias Cornelis zv. W.M.A.M. van Dijk en H.M.A. Roest; Khalid zv. M. Malkaoui en A. Sakaki; Jeroen Emiel zv. W.J. Wassen en P.C.J. van Schaveren; Jevon Willem Alexan der zv. H.J.W. Dubbeldam en S. van den Broek; Kim Johanna dv. A.F.J. Bodar en A.J.M. Romyn; Eefje Maryn dv. P.A. van Seventer en A.A.M. Braggink; Rei- nier Johan zv. J.R.C. Jansen en E. Leen- ders; Cornelia dv. B. Lindhout en J.J. Smienk; Petronella Alida dv. H. Heems kerk en M. van der Plas; Nathan zv. H. Portegijs en J. Niesthoven; Michiel zv. G.H.A. Brouwer en A. van Dyk. Overleden: - G. Kuiters, geb. 25-2-1890 vrl. geh. gew. met A.C. Beurse; M.I. Farrell, geb. 5-1-1925 vrl. echtg. van T.A. van Ommen; M. van Winsen, geb. 6-5-1889 man; W. Wendt, geb. 5-11-1911 vrl. echtg. van I. Ver hoeven; C. Rozendaal, geb. 16-1-1897 man; D. Tysterman, geb. 13-2-1927 man; N.A.J. van Bohemen, geb. 23-4-1914 man; Q.N. van Os. geb. 16-5-1919 man; J.W. Vink, geb. 9-10-1924 man; G. van Egmond, geb. 8-1-1983 man; C. van der Zeeuw, geb. 22-6-1916 vrl. geh. gew. met T.G. Bar- then; A.G.A. Rijsbergen, geb. 23-7-1911 man; J. Horree, geb. 29-9-1904 man; P.C.M. Kelder, geb. 6-4-1982 man; J. l'Ecluse, geb. 28-12-1917 vrl. geh. gew. met A. de Wa ter; E. Dool, geb. 25-1-1915 vrl. geh. gew. met C. Brouwer; A.H. Rozendaal, geb. 28-5-1902 vrl.; F.T. Hofman, geb. 5-3-1927 vrl. echtg. van J. Both; S.M. van der Steen, geb. 15-3-1913 vrl. echtg. van J.J. de Jong; I. Boekkooi, geb. 30-9-1902 man. WARMOND - Geboren: Alex zv. N.M.M. de Vetten en H.L.M. van der Hulst, Justa zv. J.W. Keesmaat en A.G.E. van Hees, Sammie z.v. F.J.M. Bon en F.D. Hiersteiner, Jos zv. M.J. van Tongeren en L. Renvers, Bastiaan zv. J.C. van der Voet en H.M.P. v.d. Peet, Woutrina dv. G. Zandbergen en T.M.W. Huiberts. Ondertrouwd: J.J. Brands met A. Hei koop. Gehuwd: M.W. Hoek met J.M. Creigh- ton. Over! Beugelsdijk (1906) mond, Th.A. Duijnhoven (1913) e.v. A.M. Schakenbos, W.A. de Ridder (1892) w.v. W. van der Horst. Kunstig brood Zij die kunstzinnige voorstellin gen uit brooddeeg willen leren maken, al of niet symbolisch en traditioneel, kunnen deze vaar digheid opdoen op een cursus die gedurende vijf dinsdagoch tenden in de Ambachtsschuur in Zoeterwoude wordt gegeven. De lessen beginnen dinsdag 22 maart om 9.30 uur en worden gegeven door Marga Vinger hoed. Expositie In samenwerking met de Kunst kring Leiderdorp wordt er van af 25 maart in Muzcnhof batik doeken tentoongesteld van Nen Berbee. De kunstenares werkt niet volgens de originele werk wijze maar met kwast en grove "tjantings". Tijdens de exposi tie,die tot 20 april duurt, is er in de bibliotheek een informatieve tentoonstelling over batikken. Infomarkt De Welfare afdeling van het Rode Kruis houdt op 25 en 26 maart een infomarkt in Ons Huis aan het Kosterpad in Zoeterwoude. Het doel van de infomarkt is het geven van voorlichting over de verschillende activiteiten van verenigingen als Interkruis, Hartstichting, Diabetes enzo voorts. De infomarkt wordt vrijdag 25 maart om half elf ge opend door burgemeester Hou- dijk. Vogels herkennen De Zoeterwoudse stichting "De Ambachtsschuur" begint op 12 april de cursus vogeiherken- ning. De cursus werd georgani seerd in samenwerking met de natuur- en vogelwacht "Rotta". Vier theorie-avonden en drie ex cursies, waaronder een nachtelijk uitstapje naar Meij- endel, staan op het programma. Belangstellenden voor de cur sus kunnen bellen met Lolita Schaepman, 01715-1987 of Agnes van Gent, 01715-1587. LEIDERDORP - De lagere school het Zijlkwartier heeft het Leider- dorpse schooldamtoernooi gewon nen. Het is de derde achtereenvol gende keer dat de school het toer nooi wint en daarom hoeft de wis selbeker niet meer worden terugge geven. In het Dorpshuis eindigde in de A- poule de Springschans en de Kas- tanjelaanschool respectievelijk op de tweede en derde plaats. De twee B-poules voor de jongere kinderen werden uiteindelijk ge wonnen door het tweede team van de Kastanjelaanschool. Ook hier was het Zijlkwartier goed op dreef. Het derde team behaalde een twee de plaats. In totaal deden acht scholen met twintig ploegen mee aan het damtoemooi. Op de foto reikt wethouder Beze- mer de prijzen uit aan de win naars. (foto Holvast) OPGERICHT 1 MAART 1060 LEIDSCH -£L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Een sleuteltje opgeven: Uitgeversmaatschappij 071-143545 Leidsch Dagblad B V. Post uitsluitend sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Hoofdkantoor •Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 61.25 Per post 83,60 Jaarabonnement 233,50 322.90 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Wnd.-hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw, W F J. Wirtz en A. A. van Brussel Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangegoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. MAANDAG 21 MAART 1983 MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Lage Morsweg 14a - Spiritisch Genoot- ce 20 uurden' Psychometrische Séan- Kykhuis- Vrouwenkerkkoorstraat 17, film L Age d' or plus Un Chien Anda- lou van Bunuel, 20 en 22.15 uur. De Zaailing - Hooigracht 41, dialezing over het gebruik van wilde kruiden. Maranathakerk - Dykstraat, informatie avond over de herinrichting van de Con- radstraat en van de gedeeltes van de Storm Buysinngstraat, Leemansstraat en Calandstraat tussen de Conrand- straat en de Dijkstraat, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Leiderdorp - groepsbureau van de rijks politie, Hoogmadeseweg, vergadering van de raadscommissie bestuurszaken, 19.30 uur. Wassenaar - gemeentehuis, vergadering van de gemeenteraad, 19.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 maart tot 25 maart door: Apotheek Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lütweg 4. Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, 896193, spreekuur r 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Verkeerslicht installatie op Den Deyl nieuw WASSENAAR - De verkeerslicht-, installatie van kruispunt Den Deyl in Wassenaar wordt ver nieuwd. Indien de gemeenteraad vanavond met het desbetreffen de voorstel van het college van B en W instemt dan zal zeker de verkeersafwikkeling op dat punt verbeteren, zo stelt het dagelijks bestuur van de gemeente. De verbetering zal worden bereikt door een betere melding van de verkeersdeelnemers die zich bij het kruispunt aandienen. Tesa- men met een geavanceerd bestu ringsautomaat zorgt die voor een optimale bepaling van de groen tijden bij- een wisselend ver keersaanbod, zo zegt het voor stel. Tevens wordt het dan moge lijk dat de installatie bepaalde verkeersrichtingen overslaat in dien zich daar geen verkeer aan biedt. De Oversteek voor fietsers aan de zuidkant van het kruispunt komt te vervallen. Nog wordt bekeken of een toekomstige besparing in onderhoudskosten kan worden bereikt door het oude bedie ningshuisje op het kruispunt te slopen. Met het vernieuwen van de instal latie is een bedrag gemoeid van ruim 424.000 gulden. Rijk en pro vincie nemen hiervan het leeu- wedeel voor hun rekening zodat voor de gemeente een bedrag groot ruim 122.000 gulden blijft te financieren. De provincie zal mogelijk onge veer gelijktijdig met de vernieu wing van de verkeerslichten een busbaan aanleggen op de Pape- weg. Stad en rand "Gezond" meel voor particuliere verkoop WASSENAAR - Nadat ruim twin tig jaar de molenstenen van de Wassenaarse molen hadden stil gestaan, hebben ze zaterdag voor het eerst sinds molenaar Mans- velt er jarenlang zijn brood mee heeft verdiend, hun werk weer gedaan. Amateurmolenaar Jan van der Veek heeft namelijk het inwen dige van de molen zodanig geres taureerd dat er weer echt mee ge malen kan worden en dat ge beurde dan ook. De bijzondere maalstenen, van echt Belgisch natuursteen, maal- Molenaar Jan van der Veek bij het eerste maalsel dat na ruim twintig jaar tussen de molenste nen vandaan komt. Een jonge helper kijkt toe. (foto Holvast) den weer graan alsof ze nooit hadden stilgestaan en zullen dat vaker gaan doen. Want Jan van der Veek (28), een Lissese bouw kundige en amateurmolenaar, al tweeëneenhalf jaar op molen "Windlust" bezig, wil namelijk regelmatig graan gaan malen. Hij hoopt hiervoor van de gemeen te Wassenaar, de eigenaresse van de molen, toestemming te krij gen. Onderhandelingen hierover zijn al gaande en zelfs al zover gevorderd dat Van der Veek in DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het progressieve statenlid J. Steegh heeft het provinciebestuur ge vraagd of het inderdaad juist is dat er al bijna drie maanden zonder vergunning zand wordt gezogen uit de 'put van Menten'. het vooruitzicht stelt dat moge lijk op de nationale molendag, dit jaar op 7 mei, een van de wet houders de eerste, dan officiële zak graan op de molenstenen zal storten. Van der Veek hoopt dan een vaste klantenkring op te bouwen die het niet-fabrieksmatig gemaalde graan van hem zal afnemen. Hij roemt dan ook de kwaliteit van zijn meel omdat het naar zijn zeg gen gezonder is dan het uit de fa briek afkomstige. Hij vraagt gedeputeerde staten hoe zij een eind denken te ma ken aan deze illegale activitei ten. Omdat de ontgronding praktisch is voltooid noemt Steegh het zinloos om bij de Kroon in beroep te gaan. Vragen over put van Menten Warmondse liberalen komen met onthutsende berekeningen WARMOND - In 1988, het jaar waarin de inkomsten uit de ontgrondingsver gunning voor de zandwin ning in Warmond afloopt, zal het gemeentebestuur van Warmond voor het uit zijn zandput te betalen re- creatie-eiland Kouden- hoorn geen batig saldo van 689.000 kunnen note ren maar te maken krijgen met een strop die kan op lopen tot maar liefst een dikke achteneenhalf mil joen gulden. (Ter vergelij king: de Warmondse be groting behelst dertien miljoen en het hele Kou- denhoorn-project elf mil joen gulden). Dat is de verontrustende uitkomst van een door de WD-fractie ge maakte berekening die nog deze week aan de collega-raadsfractie van Progressief Warmond en die van het CDA zal worden gepre senteerd. De liberalen hopen dat hun cijfers donderdag al, tijdens de raadsvergadering, aandacht zullen krijgen "en niet bij voor baat zullen worden opgevat als een poging om Koudenhoorn te saboteren", aldus voormalig WD-raadslid J. Corijn (thans lid van de raadscommissie finan ciën) en WD-fractieleider me vrouw C. Saris, die daarmee rea geren op de beschuldigingen van PW-fractieleider Slingerland in deze krant van donderdag. Volgens Corijn en Saris wordt het enorme verschil met de cijfers van de WD veroorzaakt door twee irreële uitgangspunten van de gemeente. Deze gaat er vanuit dat het voor het eiland beschik bare geld gedurende de periode dat het niet wordt uitgegeven aan de projecten op Kouden hoorn, kan worden weggezet te gen een rente van acht procent. Het zogenaamde rentepercenta ge van de overtollige financie ringsmiddelen. "Verder", aldus Corijn, "is in het financierings schema een veel te laag bedrag voor het onderhoud van Kou denhoorn opgenomen. De ge meente denkt hiervoor aan' 142.000 gulden per jaar genoeg te hebben. Daar gaat al 20.000 gul den af voor de directeur gemeen tewerken want een deel van zijn salaris wordt betaald uit de zand winning. Dan houd je nog 120.000 gulden over voor én al het benodigde materiaal voor het onderhoud (machines, afraste ringen, groenvoorzieningen enz.) én voor het salaris van de mede werker van de buitendienst ge meentewerken, die dat onder houd moet plegen. Dat is veel te krap bemeten". "Daar komt dan nog eens bij", al dus Corijn, "dat één beheerder voor een recreatie-eiland dat dag en nacht, ook in de weekeinden, is geopend het vele onderhoud aan de groenvoorzieningen, de paden, het surfersstrand, de brug en de sanitaire voorzieningen, nooit in zijn eentje kan behap pen. Daar zijn minstens twee krachten voor nodig". Desastreus Een daling van het rentepercenta ge heeft echter nog veel desa streuzere gevolgen voor de Kou- denhoornspaarpot, meent Co rijn. De gemeente gaat ervan uit dat ze jaarlijks acht procent kan opstrijken, een percentage dat is gebaseerd op de ervaringscijfers van de laatste jaren. Corijn: "Met acht is de gemeente veel te hoog in de renteboom gaan zitten. Die acht procent is het gemiddelde van de laatste jaren, waarin het zo slecht is gegaan met de econo mische situatie van ons land. Verder terugkijkend in de ge schiedenis van de rente zie je dat het gemiddelde veel lager is. Bij mijn berekeningen ben ik dan ook uitgegaan van een percenta ge van vijf, dat is veel reëler". Op het verweer van de gemeente, dat mocht de rente inderdaad gaan dalen, ze hier nog altijd op kan inspelen in de toekomstige financieringsschema's (die voor taan jaarlijks zullen worden bij gesteld) antwoordt Saris: "Dat jaarlijkse bustellen kan niet als je tussentijdse stroppen maakt". Corjjn: "Je kunt het vergelijken met het bouwen van een huis. Als je pas achteraf ziet datje fun damenten veel te groot zijn dan blijf je zitten met een veel te klein dak. Het gemeentebestuur stelt zich niet flexibel genoeg op". Corijn vervolgt: "Met alle respect voor wethouder Van Schagen (CDA), de Heidemij en de ambte naren moet me toch van het hart dat ze zich tegenover Kouden hoorn teveel als boekhouder en te weinig als econoom opstellen. Want zelfs al zouden de cijfers van de gemeente straks de juiste blijken te zijn dan vraag ik me toch af hoe je met maar 688.000 gulden, het bedrag dat na 1988 resteert, Koudenhoorn de ko mende dertig jaar kunt blijven fi nancieren. De enige financie ringsbron, de zandput, kan im mers niet eeuwig worden aange boord. Ik ben bang dat we Kou denhoorn over dertig jaar moe ten sluiten. Er moet zo snel mo gelijk een ander scenario op tafel komen". Corijn en Saris voorzien nu al dat hun berekeningen zullen worden uitgelegd als de zoveelste poging om Koudenhoorn op losse schroeven te zetten. "Daarom", aldus Corijn willen we uitdruk kelijk vermeld hebben dat wij niet tegen Koudenhoorn zijn, in tegendeel. Het is echt ons econo mische geweten dat we niet kun nen verenigen met de gemeente- Corijn: "we zijn niet tegen Koudenhoorn maar we kunnen ons economi sche geweten niet verenigen met de gemeentelijke financieringsplannen" (foto Holvast lijke financiering-^ geen politiek spel. "Ik vind het dan ook jammer, kinderachtig en goedkoop dat aan onze opstel ling zo'n uitleg wordt gegeven. Vooral als die uitleg afkomstig is van een eveneens economisch onderlegde Slingerland (PW)", aldus Saris. WIM KOEVOET ZOETERWOUDE - Na jaren slechts luchtige stukken (blijspe len, kluchten) te hebben ge speeld, bracht de toneelvereni ging van de Zoeterwoudse Ka tholieke Plattelandsjongeren za terdagavond een 'serieus' toneel stuk. Onder de titel "Vluchtweg afgesloten" werd een spannend spel ten tonele gevoerd. Het stuk (geschreven door Dré Camper) speelt in Oost-Berlijn waar een familie met plannen loopt om naar het Westen te vluchten. Naarmate het stuk vordert worden er steeds meer gegevens over de voorgenomen vlucht bekend. De spanning in het verhaal wordt daarmee recht evenredig gedo seerd. Chantage, liefde, verra ders, afluisterpraktijken, code woorden (Apendix, Angina Pec toris), nazi's, pistolen en intriges zijn de ingrediënten voor het boeiende spel. Het publiek in het redelijk gevulde Muziekcentrum aan de Schenkelweg was dan ook muisstil. Het getuigt van durf van de toneel club van de KPJ om niet op ze- Moedig gekozen en boeiend gespeeld amateurtoneel KPJ ker te spelen door weer met een boerenklucht a la John Lanting te komen. Toch werd er zaterdag ook veel gelachen. Met name de rol van Arie de Jong, als de voor malige kolonel in het Grootduit- se leger Helmuth Hagen (overi gens geen familie van de ver maarde Zoeterwoudse voetballer Cees Hagen) zorgde voor hilari teit. De krasse grijsaard presteer de het om een huisvriend (Ro nald de Hoop als Dr. Fritz Stein beck) met een oorlogsverleden te ontmaskeren tijdens een heuse 'vechtscène'. Lering trekkend uit de stapel inge zonden brieven die naar aanlei ding van een recensie van een collega binnenkwam omdat hij een muzikale amateurprestatie aan professionele maatstaven toetste, zal ik niet op details in gaan. Het spel van de negen ac teurs vond ik in ieder geval bo ven verwachting. Met name Mies van der Krogt (als de arts Margot Hagen) speelde haar rol erg over tuigend. Ook de luitenant van de staatspolitie (Wil van Leeuwen) werd geloofwaardig uitgebeeld. De verstaanbaarheid van de ac teurs was goed, ook helemaal achterin het sfeervolle Muziek centrum. Volgende week zaterdag wordt' "Vluchtweg afgesloten" ander maal opgevoerd. De uitvoeren den hopen dan via mond-op- mond reclame een volle bak te trekken. Ik werk aan deze recla me graag mee door de Zoeter- woudenaren die zaterdag voor Love Boat en Dallas kozen onge lijk te geven. Deze 'live-show' boeide mij in ieder geval meer dan de oliesjeiks uit Texas en de in korte broek gestoken kaptein van de liefdesboot ooit gedaan hebben. DIRK-JAN ROELEVEN l

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2