NSW: 2-0 De leukste manier van inleveren komt eraan. RB langs Discipline coach werpt vruchten af Geluk lacht Lisse toe "De periodetitel is binnen, we zien verder wel" Spencer stelt kandidatuur Grand Prix Maar vorm nog niet terug Quick Boys blijft nuchter IJshockeyteam winnaar groep C HOU DEZE WEEK DE BRIEVENBUS IN DE GATEN MAANDAG 21 MAART 1983 RIJNSBURG Het programmablaadje voor de wedstrijd Rijnsburgse Boys-NSVV (2-0) vermeldde, dat de vorm bij de thuisclub aan het terugkomen is. Afgaande op het gebeuren van afgelopen zaterdag, is hier totaal niets van te merken en mogen de mannen van trainer Arie Lagen dijk van geluk spreken, dat zij met een goedwillende, maar uiterst machteloze ploeg als de Numansdorpers ge confronteerd werden, zodat de beide punten in ieder ge val op sportpark "De Middelmors" achterbleven. Arie van Dijk schiet Rijnsburgse Boys De pupillen van oefenmeester Jaap Viergever, die over een zeer smalle selectie beschikt, konden het gemis van hun zonder con currentie gevaarlijkste aanvaller als excuus aanvoeren. Hans Ree dijk, hij scoorde thuis driemaal tegen de Rijnsburgers, was ge blesseerd. Deze ongetwijfeld fik se handicap werd echter ruim schoots gecompenseerd door het feit, dat ook de geelzwarten twee steunpilaren moesten missen. Paul van der Blom was gebles seerd en aanvoerder Jac Manu- putty was met vakantie. De eerste wedstrijd tussen de twee kemphanen was nogal uit de hand gelopen, maar gedurende de eerste helft was er van "oud zeer" totaal niets te merken. De openingsfase werd gebruikt om elkaar voorzichtig af te tasten en de thuisclub had kennelijk al snel het lek in de afweer van de bezoekers gevonden. Na acht mi nuten spelen verzond Jan Hoge- woning een hoge bal naar het centrum van de aanval, waar Rob Gillissen het kopduel won van voorstopper Jaap van Hol ten. Linkervleugelverdediger Cees Boender werd op pure snel heid geklopt door Ton Arroyo, die ter hoogte van de achterlijn aangekomen naar binnen keek, niemand van zijn ploegenoten voor het doel zag en vervolgens op schitterende wijze de bal hoog achter doelman Leon Bak ker prikte (1^-0). Onbegrijpelijk Aanvoerder Nico Kuyt en zijn mannen hadden meer in hun mars dan de tegenstrever, maar onbegrijpelijkerwijs was daar weinig van terug te vinden op het speelveld. De beide vleugel spitsen, Ton Arroyo en Marcel van der Blom, trokken steeds weer naar het centrum, waardoor aan de zijkanten een zee van ruimte kwam te liggen, waar niet of nauwelijks van werd geprofi teerd door andere spelers. RBB opereerde zaterdag puur met ,drie linies achter elkaar, zonder dat de linies over elkaar heengin gen. De gasten hadden twee goe de voetballers in hun midden, de middenvelders Peter Knoop en Nico Hoogwerf, en de rest moest het alleen hebben van keihard werken, hetgeen men onder aan voering van middenvelder Roel van Eekelen dan ook volop deed. èn de tweede helft had NSW de mouwen maar eens flink opge stroopt en werd het duel een Stuk pittiger, hetgeen resulteer de in enkele interessante, bikkel harde confrontaties. Na negen minuten werd Van Eekelen, die overigens voorop de barricade stond, in het boekje van arbiter Suntenmaartensdijk genoteerd wegens aanmerkingen. De gas ten kozen echter nu volledig de aanval en werden langzamer hand de betere ploeg. Voorstop per Van Holten speelde op het middenveld en achter een tegen een. Een lofwaardig initiatief, maar met een man als Cees Boender bij de mandekkers, zeer sterk in de persoonlijke duels, maar zo traag als een slak op een pas geteerd wegdek, is het vra gen om moeilijkheden. De gast heren waren afgelopen zaterdag echter niet bij machte om hier af doende van te profiteren en faal den verderop in de strijd, toen de Numansdorpers ook conditione le problemen vertoonden, regel matig bij 2/3 tegen 5 situaties. Opbouw De opbouw bleef veel te gehaast en niemand kon ook maar enige lijn of rust in de ploeg brengen. Met name het Rijnsburgse midden veld bleef erg statisch en creëer de geen ruimte. Dat laatste was er na twintig minuten spelen wel voor Rob Gillissen, die vanaf de middenlijn ongehinderd op Bek- ker af mocht gaan, maar net bui ten het strafschopgebied door Boender werd aangetikt, het geen deze laatste een officiële waarschuwing opleverde en de gastheren een vrije trap met ge volgen. Marcel van der Blom le pelde de bal goed over het muur tje, alwaar Arie van Dijk klaar stond om de wedstrijd te beslis sen. In eerste instantie faalde Van Dijk, maar in de herkansing was hij succesvol (2-0). De pun ten waren binnen, maar daar is dan ook alles mee gezegd. JAN VAN DUYN Jan van Slooten wordt op de huid gezeten. (Foto Holvast) LISSE - Door een weliswaar geflatteerde 3-0 zege op het laaggeklasseerde Geinoord blijft de FC Lisse knap meedraaien in de kop van de tweede klasse. De FC Lisse speelde zeker geen sterke wedstrijd, maar de luttele kansen die het kreeg werden dan ook benut en dat was net het verschil met de tegenstander uit Nieuwegein, die met de mogelijkheden wat al te slordig omsprong. Dat het technisch sterk spelende Geinoord zo moeilijk tot scoren kwam lag niet geheel aan de ploeg zelf. De grote sta in de weg voor Geinoord stond bij de FC Lisse onder de lat: Nico Groene weg. De kleine Lissenaar keepte een 'wereldwed strijd' en wilde zelfs niet van wijken weten toen- hem (per ongeluk) twee tanden uit zijn mond ge schopt werden. Vanaf het beginsignaal moest Groeneweg op zijn hoede zijn, want Geinoord speelde een sterke.eerste helft en was gevaarlij ker dan het rommelig opererende Lisse. Allen in de slotminuten maakte de Lissenaren de koppo sitie waar en werd de opponent onder druk gezet. Vlak voor de pauze kwam de thuisploeg zelfs op voorsprong. Een inzet van Bröring werd door Henk Hagedoorn uit de kruising geslagen en Rob Suttorp maakte van elf meter geen fout: 1-0. Na de rust speelde Lisse een stuk aanvallender. De vleugels werden beter benut en er kwamen kans jes door het onzekere ingrijpen bij hoge ballen van doelman Soesbergen van Geinoord. Een tweede treffer bleef echter uit Na het offensief van FC Lisse ging Geinoord op jacht naar de ge lijkmaker. Peter van Rooyen en Gert Jan Com- mu bleken moeilijk af te stoppen en het was aan' de onpasseerbare Groeneweg te danken dat Lis se de nül vasthield. Een kwartier voor het einde viel de beslissende' goal toch aan de ander kant. Keeper Soesbergen sprong weer onder een voorzet door en Jan van Slooteh kon terugleggen op de vrijstaande Ruud Brörong: 2-0. De falende Soesbergen werd ver vangen door Bleyenberg, maar ook deze doel man sprong onder de eerste de beste hoge bal door en het was weer de attente Ruud Bröring die met een kopbal voor de enigszins geflatterde 3-0 eindstand zorgde. WILL MOERER KLAASWAAL - Met de air van een kampioen omkranste Quick Boys zaterdag de titel van de der de periode met een knaller van een overwinning. Maar méér nog dan de 1-5 tegen SSS viel het spel van de Katwijkers op. Wel héél snel bekomen van de vorige week door Rijnsburgse Boys uit gedeelde optater voetbalde Quick Boys zich in Klaaswaal na drukkelijk in de kijker. Zo be klemd, overgecontreerd de te genwoordig door Joop Molen dijk begeleide ploeg zich in die regionale twist bij uitstek ge droeg, zo ontspannen en be kwaam werd de keuze van Sy- men Beuk 'weggebeukt'. Quick Boys schroefde de amuse mentswaarde tot ongenoegen van SSS hoog op. De door sport gestaalde spieren van de Klaas- walers moesten zaterdag overu ren maken op aandrang van de zoveel beter onderlegde tegen standers. Dikwijls zagen de loca le voetballers zich zelfs genood zaakt op de noodrem te trappen, al te driest gebeurde dat soms. Met name Bas van der Heiden (smerige overtreding op Teun van der Plas), spits Ad Huisman en doelman Gert Bons zouden niet in het boekje van arbiter Ar- nouts hebben misstaan. De laat ste had al vier ballen achter de oren gehad, maar vond het diep in de tweede helft toch nodig de doorgebroken Huug Aandewiel op 'Schumacheriaanse' wijze te vellen. Aandewiel mocht zich ge lukkig prijzen dat hij geen letsel overhield aan die aanslag. De thuisclub wist overigens met die als regel 'gespierde' aanpak het ritme van Quick Boys niet te doorbreken. Integendeel, bijna alles klopte aan Katwijkse zijde. Vrijwel steeds werd een hoog tempo onderhouden, de bal cir culeerde bij tijd en wijle perfect door de linies, terwijl nagenoeg elke aanval dreiging impliceer de. Enige inbreng van 'winkelop passer'Joop Molendijk kan daar- BOEDAPEST (ANP) - Nederland heeft zich tijdens het ijshockeytoernooi om de we reldtitel, groep c, in Boedapest, op duidelijke wijze de beste getoond. De ploeg vormde een gaaf geheel en speelde verreweg het kundigst ijshockey. Na een tamelijk stroeve start tegen Bulgarije werd de weg naar de top steeds resoluter ingeslagen. Hoogtepunt was ongetwijfeld de triomf op China, de gevaarlijkste concurrent in het acht deelne mers tellende gezelschap. De Chinezen, die het niveau van 1981 niet haalden, hadden weinig of geen verweer tegen het gede gen spel van Oranje. Ondanks de overmacht van Nederland groei de dit duel uit tot het beste van het toernooi. Het thuisland Hon garije maakte een flitsende start, maar zakte na de onverwachte en zware nederlaag tegen Neder land weg, maar wist dank zij een 3-4 zege op China eveneens pro motie naar de B-groep te be werkstelligen. Het is de verdienste van coach Cliff Stewart dat het team tot een hechte eenheid is gesmeed. Op papier leek de formatie zwakker dan vorig jaar in Klagenfurt, in Boedapest straalden de spelers echter meer wilskracht en vooral vertrouwen uit. De Canadees eis te van zijn groep een ijzeren dis cipline, hetgeen zijn vruchten heeft afgeworpen. Stewart dien de zich niet alleen aan als de man met de harde hand, waarmee hij zich niet al te populair maakte, maar bovenal als een bekwaam psycholoog. Zijn betrokkenheid bij het wel en wee van het team typeerde hem als de bezeten vak man, die naarmate het toernooi vorderde steeds meer greep op en begrip bij de spelers kreeg. Voor Boedapest coachte Stewart slechts middelmatige clubteams, zonder veel succes overigens. Op zijn eerste toernooi om een we reldtitel haalde hij met zijn ploeg meteen de ereplaats. Niet in het minst dank zij zijn bezieling kwam Nederland zo ver. De enige smetten op zijn beleid zouden de aanvankelijke aarze lingen van Stewart tegen het op stellen van de Nijmeegse defen- ce-lijn Homburg-Wensink kun nen zijn en zijn voorkeur voor de Amsterdamse doelman Ed Nien-, huis boven Jan Bruijsten. Vooral de opvallende tegenzin Hom burg op te stellen was merkwaar dig. De Nijmegenaar kwam pas definitief in de basis na de ge weldsexplosie in de wedstrijd te gen Noord-Korea. William Klooster liep toen een match pe nalty op en dat kostte hem zijn vaste positie in het team. Hom burg moest toen noodgedwon gen in het duel met Frankrijk aantreden en vanaf dat moment was Stewart ervan overtuigd dat hij deze speler verkeerd had beoordeeld. De lijn Wensink- Homburg werd in ere hersteld. Dat beïnvloedde het spel van Wensink zeer positief waardoor hij uit kon groeien tot een van de beste verdedigers van het toer nooi. Later moest Stewart ook toegeven dat goalie Bruijsten zich ontpopte tot een groot leider in de verdediging. Met de Heerenveense lijn Toren- Koopmans-Collard had Oranje voorts een blok van grote klasse. Tony Collard werd de ster en topscorer van het toernooi. Leo Koopmans gaf een inspirerend voorbeeld aan alle spelers. Koopmans en zijn ploeggenoot Jack de Heer deelden zaterdag in Boedapest overigens mee aan biedingen op zak te hebben van Graz en Vienna, twee Oostenrijk se clubs. De directie van Heeren veen zei zaterdag nog van niets te weten. Koopmans is uitgekeken op de Nederlandse competitie, omdat "Heerenveen toch steeds kampioen wordt". De Heer ver trekt alleen naar het buitenland als een collega meegaat. Hij speelde eerder in Zwitserland bij Arosa. Wensink (3) probeert onrust te brengen bij, met alle respect voor de nog kurende Berry Janse, niet wor den ontzegd. Tegen SSS viel vry eenvoudig waar te nemen dat Molendijk iets van zijn branie, zijn flair op de hem tydelyk toe gewezen spelers heeft weten over te dragen. Molendijk: "Dit elftal heeft kwaliteiten, het enige wat een trainer heeft te doen is ze daarvan bewust te maken". Met Huug Aandewiel, Gert Ouwer- sloot, Johan Jonker, Kees van Rooyen en Mart van der Plas als uitblinkers binnen het zaterdag geen zwakke plekken tellende Katwijkse voetbalbestel, be stond al in een vroeg stadium ze kerheid over het verloop van het duel. Vooral Mart van der Plas exploiteerde zyn voorheen te vaak verborgen gebleven kwali teiten. In het (recente) verleden was hy doorgaans niet meer dan een uiterst gewiekste balletjesaf- wachter, wachtend op die ene kans, terwijl het spel grotendeels aan hem voorbij ging. Als linker spits liet hy in Klaaswaal zijn an dere gezicht zien. Voorbeeldig stelde Van der Plas zich in dienst van het elftal, bewegend met een grote actieradius, storend als het moest, altijd aanspeelbaar. "Ik heb met hem gesproken, het ge zocht in de persoonlijke begelei ding", verklaarde Joop Molen dijk de metamorfose van zijn pu pil. "Op een gegeven moment is hij gaan geloven in datgene wat ik hem steeds heb voorgehou den. Gelooft Mart in zichzelf, dan is-ie een wereldvoetballer". Die laatste uitspraak komt uiter aard geheel voor rekening van Molendyk. Wél dient nogmaals te worden aangestipt dat Mart van der Plas tegen SSS naar zijn niet geringe mogelijkheden te werk ging. Voor de verandering niet als afmaker, dat werk liet hy aan de nuttige Arnold Boers en Kees van Rooyen over, maar als aangever. In drie doelpunten had Van der Plas de hand. Niet echter in de eerste twee, in de 42ste en 44ste minuut aange bracht door Arnold Boers. De 0-1 ontstond uit een vrije schop van Johan Jonker die de roodharige spits koppend afrondde, de 0-2 na een door Kees van Rooyen doorgekopte vrye schop van Leo van Delft. Maar na de pauze legde Mart van der Plas wel de basis voor de 0-3 van Kees van Rooyen, de 0-4 van Arnold Boers en het vijfde Kat wijkse doelpunt, wederom ver zorgd door Kees van Rooyen. Even daarvoor (in de 87ste mi nuut) had invaller Jan Snel met een afstandspoeier de eer voor SSS gered. Belangrijk was dat toen niet meer, zoals naderhand ook niet meer werd gezeurd over de na 13 mi nuten door Aandewiel gemiste penalty en die 'fraaie' misser van Anne Ouwersloot, alleen voor een gapend doel toch nog de kruising rakend. "Want we heb ben die periodetitel toch maar mooi binnen", glunderde Joop Molendyk. "Verder kijk ik niet, ga niet over een kampioenschap praten. Liever bekyk ik het van wedstryd tot wedstrijd, want an ders gaat het zogenaamde 'moe ten' een rol spelen en 'moeten' is niks in de sport". GERARD VAN PUTTEN KYALAMI (ANP) De Amerikaanse motorcoureur Fred die Spencer toonde zich vorig seizoen, in zijn eerste jaar, al de aankomende ster van de wegracewereld. Zaterdag bewees de 21-jarige kopman van Honda uit Louisiana, dat hij, met slechts een jaar ervaring, toch al de grootste kandidaat voor het wereldkampioenschap in de halve- literklasse is. Spencer stelde zijn kandidatuur voor die belangrijkste titel in de motorsportwereld door met op vallend gemak de eerste motorrace uit de geschiedenis om de grote prijs van Zuid-Afrika te winnen. Spencer, vorig jaar derde in de we reldtitelstrijd, leidde in 29 van de 30 ronden. Slechts bij de eerste doorkomst moest hij zijn Japan se stalgenoot Katayama voor zich dulden. Katayama zou het gevecht niet lang volhouden. In de slotfase moest hij zijn inspan ningen zelfs met een schuiver be kopen. De spectaculair rijdende Spencer sloeg in het begin van de race doelbewust een kloof. "Dat was mijn doel. Daarna heb ik slechts verdedigend gereden", meldde de Amerikaan na afloop. Drievoudig wereldkampioen Kenny Roberts mocht pas in de slotfase dichterbij komen. De Amerikaanse Yamaha-kopman eindigde tenslotte op 7,2 secon den van de winnaar als tweede. In de 500 cc-race waren de verrich tingen van twee Britten opval lend. Ron Haslam reed zijn vier de Grand Prix uit zijn loopbaan in deze categorie en stuurde zijn fabrieks-Honda naar de derde plaats. Barry Sheene toonde zich behoorlijk hersteld van zijn zwa re ongeval bij de training voor de Grote Prijs van Engeland in 1982. Sheene brak zijn ledema ten toen op een recordaantal plaatsen en leek verloren voor de motorsport. De 32-jarige Brit vocht zich echter terug en ein digde zaterdag in Kyalami als tiende. De tevreden Sheene acht te met die verrichting zijn terug keer bij de wereldtop gereali seerd. Wereldkampioen Franco Uncini stelde zaterdag teleur door als zesde te eindigen. Het duel in de 250cc-race bevatte aanzienlijk meer spanning. De Fransman Jean-Francois Balde moest met zijn Belgische merk- genoot de Radigues en zijn land genoot Herve Guilleux een ge weldig gevecht leveren. Pas op het laatste rechte eind kwam' Balde eindelijk los, terwijl de Ra digues ondanks schoppen en "el lebogen" van Guilleux het suc ces van de Chevallier-stal com pleet maakte. De enige Nederlandse deelnemer in Kyalami, Boet van Duimen, haalde het eind van de 500cc-ra- ce niet. Van Duimen viel in der tiende positie met machinepech uit. Daarmee werd het beeld van de training voor de Zuidafri- kaanse Grand Prix bevestigd. Van Duimen had toen ook te kampen met veel technische pro blemen (vastlopers), waardoor hy met zyn produktie-Suzuki slechts een 25ste startpositie be werkstelligde. Van Duimen leverde vanuit Zuid- Afrika wel kritiek op de initiatie ven van de KNMV om Jack Mid delburg in het zadel van de eind vorig jaar aangekochte Honda- racers te zetten. "Een rotstreek van de KNMV", was de kwalifi catie van de Ammerzoder over de aanstelling van Middelburg als voornaamste rijder van de Stichting Nederlands Racing Team (SNRT). ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15