Hoe ver reikt de invloed van de Centrumpartij? C m ZATERDAG 19 MAART 1983 Extra Het is een half jaar geleden dat veel Nederlanders geschokt en geëmotioneerd op het Haagse Binnenhof de racist Hans Janmaat zijn intrede zagen doen als kamerlid. Veel wordt hij niet geciteerd maar soms haalt hij de publiciteit, zoals met zijn tirade tegen naturalisatie van buitenlanders. Als hij als enige tegen stemt, zoals die keer dat hij zich tegen speciale voorzieningen voor gehandicapten verklaarde, dan haalt men de schouders op in de gedachte dat die ene stem toch niets uithaalt. Toch. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden dan krijgt Janmaat volgens de laatste opiniepeiling versterking van een tweede CP-kamerlid. Janmaat zelf staat overigens niet meer in het centrum van de belangstelling. De laatste maanden trekt zijn fractiemedewerker drs. Alfred Vierling alle aandacht naar zich toe door zich veelvuldig te bewegen in milieubewegingen en Amsterdamse minderheidsgroepen. Hoe ver strekt de invloed van de Centrumpartij nu? Welke activiteiten ontplooit ze en waar haalt de partij haar aanhang? Een reportage van Roelie Meijer, Hans Geleijnse en José Smits. Het CP-Kamerlid Janmaat (links) met enkele van zijn aanhangers bij hotel Krasnapolsky, nadat daar pogingen waren ondernomen om een vergadering van de m „We hebben in Amsterdam nog niet zoveel van de grond gekregen", zegt drs. Alfred Vierling spijtig. Volgens de fractiemede werker van Janmaat heeft de Partij van de Arbeid opgeroepen om vergade ringen van de Centrum partij te verstoren. „Zo wordt het ons door vrese lijke acties van allerlei ac tivisten onmogelijk ge maakt bij elkaar te ko men. Onze activisten staan nog op het nacht pitje tot nu toe. Het voor deel is dat we nauwkeurig kunnen voorbereiden wat we gaan doen als we ver kozen zijn in het gemeen tebestuur van Amster dam". Een zetel in de gemeenteraad is voor de Centrumpartij min der denkbeeldig dan de meeste Amsterdammers wil len geloven. In Den Haag was het al bijna gebeurd en ook in Rotterdam, Utrecht en Arn hem is de aanhang groot ge bleken. De aanhang van alle racistische partijen in Neder land is tussen 1977 en 1981 in de grote steden met 40 pro cent gegroeid. Verhinderd Vergaderingen en bijeenkom sten van de CP zijn tot nu toe met succes verhinderd. Vaak was dat op het nippertje, om dat zalen niet gehuurd wor den onder de naam Centrum partij maar onder verhullen de namen van andere organi saties, soms verwant aan de CP, soms niet. In Utrecht grepen eind decem ber de fractievoorzitters in de gemeenteraad in toen de CP een zaal gehuurd had in het Jaarbeurscomplek onder de naam „Stichting Weten schappelijk Bureau prof. dr. G. van der Leeuw". Die stich ting (over de achtergrond daarvan later meer) bleek het wetenschappelijk bureau van de CP. Na de ingreep van de Utrechtse gemeenteraad spoedde het gezelschap zich per bus naar Amsterdam waar CP-lid Bronk een zaal in Krasna polsky had gehuurd. Die zaal kreeg hij omdat hij zich pre senteerde als bestuurslid van de Ecologische Beweging. Die Ecologische Beweging is een van de groepen (net als de Groene Partij) die Vierling probeerde te gebruiken voor CP-doeleinden. Het Amsterdamse Anti-Fascis- me Comité probeerde te ver hinderen dat die bijeenkomst kon doorgaan. Vierling stelt met iets van trots in zijn stem dat dat niet lukte. „Ik heb daar uitgenodigd de heer Bruyn van het Wetenschap pelijk Bureau prof. Van der Leeuw en de heer Giesen, op richter van de Groene Partij. Het hele programma is ge woon afgewerkt. Alleen heb ik tussentijds de vergadering formeel ontbonden en dat te gen de politie gezegd. Ik le ver mijn mensen niet uit aan die wilden die buiten staan te wachten! Op het Centraal Station heeft de groep voor het vertrek nog een tijd staan zingen". Straatterreur De CP hoopt binnen afzienbare tijd onder eigen naam bijeen te kunnen komen. Vierlin- g:„Ik denk dat we binnen kort wel gelegenheid krijgen om te vergaderen. Ik weet dat de politie ook bereid is ons in de toekomst te beschermen. Dat maak ik op uit wat burge meester Polak zei over onze officiële status". Burgemeester Polak zei in ant woord op vragen van ge meenteraadsleden dat hij niet de middelen heeft om op te treden. Vierling wuift die opmerking weg en zegt: „Het door Roelie Meijer, Hans Geleijnse en José Smits is gelukkig zo dat hij het recht op vergadering en op vereniging wil handhaven. Kijk, in onze folders zijn we recht-toe recht-aan. Het Ka merwerk is anders omdat je daar oplossingen moet aan dragen, die uitvoerbaar zijn. We mikken op de Nederlan der. En dat is iedereen die het Nederlands staatsburger schap heeft". In Rotterdam zijn de ervarin gen met het „recht-toe recht aan" werk van de Centrum partij anders. Daar is volgens het lokale antifascisme-comi- té en wijk- en buurtorganisa ties sprake van regelrechte straatterreur, begonnen in de verkiezingstijd en sindsdien voortgezet. De buurtwinkel in Spangen (een wijk waar 8,6% procent van de kiezers de CP aan streepte) kreeg 'bezoek' van CP-aanhangers. Affiches werden van de muren ge scheurd en gedreigd werd met knokploegen uit Den Haag. Bij plakacties tegen de CP grepen enkele taxichauf feurs met geweld in. Bedreigingen Een kleine minderheid van de Rotterdamse chauffeurs reed met CP-plakkaten op hun au to. Woningen van buitenlan ders worden regelmatig be klad. Bedreigingen vinden plaats. Een 70-jarige activist (communist, oud-verzetsstrij der) werd op de Kruiskade in elkaar geslagen. Als daders bij deze incidenten worden activisten van Vi- kingjeugd, Volksunie en CP herkend. Veel Viking- en Volksunieaanhangers blijken ook aangesloten bij de jonge renafdeling van de CP: de Jonge Centrum Democraten. De Rotterdamse anti-fascis ten zeggen niet te kunnen be wijzen dat het om een door de CP georganiseerde straat terreur gaat. „Het nette ge zicht van de partij in Den Haag zal zich altijd beroepen op individuele leden die niet in onze democratische partij thuishoren". Den Haag, de stad waar zoveel voormannen van Volksunie en Centrumpartij vandaan komen, blijkt heilig bij Rot terdam vergeleken. Pamflet ten van de Volksunie worden voortdurend gesignaleerd, ook in de nieuwbouwsteden rondom Den Haag. De politie houdt de drukkers van deze pamfletten (een van hen bleek ooit in het bezit te zijn van gestolen politieunifor- men) in de gaten. Maar Hans van Raamsdonk, voorlichter bij het Regionaal Centrum Buitenlanders en lid van het Haagse Anti-Fas- cime Comité, merkt tot zijn geruststelling dat de CP-kie- zers van destijds zich niet massaal hebben aangemeld als actieve leden. Ook intimi daties tegen zijn persoon of het Regionaal Centrum Bui tenlanders (Van Raamsdonk is in de verkiezingstijd met geweld bedreigd) doen zich niet voor. Brochure Overal waar de Centrumpartij of andere extreem-rechtse groepen zich manifesteren, organiseren ook anti-fascis ten zich. Comité's zijn opge richt die proberen gegevens Drs. Alfred Vierling, rijzende ster binnen de Centrumpartij: overal elders zijn hoofd gestoten. te verzamelen over de nieuwe tendens om eventueel met te- gencampagnes te kunnen reageren. De Anne Frank stichting in Amsterdam fun geert als centraal coördinatie- en informatiepunt. Joke Kniesmeijer van de Anne Frankstichting houdt zich er intensief mee bezig. Ze heeft onlangs een brochure ge schreven onder de titel „De crisis en de nieuwe zonde bok". Kniesmeijer: „Het is niet toe vallig dat het grootste deel van de aanhang van de Cen trumpartij vooral te vinden is in de 19e-eeuwse wijken in de grote steden van het westen, waar men het zwaarst door de huidige crisis wordt ge troffen. In die wijken zijn in de loop der jaren veel buiten landse arbeiders met hun ge zinnen gaan wonen. De Cen trumpartij kiest hen als zon debok en speelt in op de angst en onzekerheid van mensen die het economisch zwaar te verduren hebben". De Anne Frank Stichting geeft de volgende omschrijving van fascistische ideeën: De ongelijkwaardigheid van de ene mens en de ander, het vooropstellen van het belang van het eigen volk of het va derland, overdreven nationa lisme en het verwerpen of be strijden van tegenstellingen in het volk. Fascisten hebben een sterke behoefte aan zon debokken. Ze vervolgen hun tegenstanders en dat kunnen er vele zijn. Fascisten geven simpele oplossingen voor in gewikkelde problemen op basis van het „gezonde volks gevoel" en niet met verstan delijke argumenten. Ze ver heerlijken geweld, willen in druk maken met uiterlijk ver toon, parades of uniformen en spelen in op onzekerheid en angst voor de toekomst. "Fatsoen" „Verheerlijken, geweld en ui terlijk vertoon past wel bij de Nederlandse Volkunie, maar niet bij de Centrumpartij", concludeert Joke Kniesmeij er. „De welbespraakte docto randussen van de Centrum partij beroepen zich zeer op hun „fatsoen". „Maar het idee van de zonde bok speelt bij de Centrum partij een heel belangrijke rol. De partij wil een politiek van crisisbestrijding die ge baseerd is op het afwentelen van schuld op etnische min derheden. Dat is racistische politiek. De manier waarop in geschriften van de Cen trumpartij over mensen met andere culturen en godsdien sten geschreven wordt, is al tijd minderwaardig en on juist. Zonder twijfel wordt op deze manier ingespeeld op bestaande racistische voor oordelen. De Centrumpartij is een extreem-rechtse racis tische partij". Wat is de voorgeschiedenis van de CP? De Nederlandse Volksunie, die onder aanvoering van de Ha genaar Joop Glimmerveen, vanaf 1971 een radicale ver wijdering uit Nederland voorstond van alles wat niet blank was, heeft allerlei racis tische splinterpartijtjes over leefd. In maart 1978 is de Volksunie tot verboden ver eniging verklaard, maar er waren nog geen wettelijke (Foto GPD). mogelijkheden om de Volks unie ook te ontbinden. Een aantal aanhangers van de Unie heeft in 1979 de Natio nale Centrumpartij opgericht en onder hen bevond zich dr. Henri Brookman, weten schappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Na een voorlich tingsavond in februari 1980 in De Roode Leeuw in Am sterdam trokken jonge toehoorders via een café naar de Mozes en Aaronkerk aan het Waterlooplein. Daar werd met fietsketüngen en ijzeren staven ingeslagen op Marok kaanse arbeiders die in de kerk een hongerstaking hiel den in verband met een drei gende uitzetting uit Neder land. Janmaat De politie arresteerde drie aan vallers en twee dagen later vier leden van de Nationale Centrumpartij, onder wie Brookman. Hij zou het stuk ijzer in zijn handen alleen hebben gebruikt om een van de aanvallers tegen te hou den, maar hij begreep dat „de zaak behoorlijk in diskrediet was geraakt". Op 10 maart 1980 hief hij de Nationale Centrumpartij op, een dag la ter richtte hij op basis van hetzelfde tien-punten-pro- gramma de Centrumpartij op. Drs. Hans Janmaat, voormalig fabrieksdirecteur en na zijn studie politicologie leraar maatschappijleer, sloot zich bij de Centrumpartij aan. Hij had eerder zijn neus gestoten bü de KVP, D'66, de PvdA en opnieuw de KVP en naar ei gen zeggen DS'70, maar kon bij de Centrumpartij onmid dellijk eerste secretaris wor den. Zijn invloed was zo groot dat de grap er voor Brookman spoedig af was. Begin verliet Brookman de Centrumpartij: „Omdat mijn rol is uitgespeeld". De Centrumpartij ontkent steeds dat zij iets met fascis me of racisme te maken heeft, maar in een kort ge ding dat de partij tegen de CPN had aangespannen, heeft de Amsterdamse recht bankpresident gesteld dat het niet onrechtmatig is de Centrumpartij racistisch of fascistisch te noemen. Brook man heeft zich nooit ge distantieerd van izijn eerder geuite sympathieën voor fas cistisch geörienteerde groe peringen, zoals de Zweedse nazi-partij. En de Centrum partij heeft zich nooit van Brookman gedistantieerd, al dus de uitspraak. Gefrustreerd De Centrumpartij heeft door het Kamerlidmaatschap een gevestigde, niet te negeren positie gekregen. Binnen dat kader kan Alfred Vierling, de fractiemedewerker, uitste kend uit de voeten. Na twee jaar werkloos te zijn geweest kon hij bij Janmaat de betaal de baan van fractiemedewer ker krijgen. Elke fractie krijgt door het Rijk geld uit gekeerd (hoeveel hangt af van de grootte van de fractie) om zulke medewerkers te kunnen betalen. Vierling toont zich in gesprek ken een gefrustreerd man die zich naar de extreem-rechtse hoek gejaagd voelt omdat hij overal elders zijn hoofd stoot te. Hij was jaren geleden ac tief in de Stichting Reinwa- ter, de actiegroep die pro beert zoutlozingen op de Rijn te verhinderen, maar is daar met ruzie vertrokken. Hij kon na zijn studie internationaal recht geen werk krijgen, op tijdelijke banen als ambte naar na. Hij zegt dat hij ge weigerd werd als diplomaat- in-spe omdat hij homoseksu eel is. Verder verhaalt hij vaak dat hij als werkloze er varen heeft hoe 'kansarme Nederlanders' achtergesteld worden ten opzichte van bui tenlanders. Zoals gezegd was hij actief in de stichting Reinwater, ruim voordat de Centrumpartij in opkomst was. Later werd hij bestuurslid van de Ecologi sche Beweging en hij nam Bronk, bestuurslid van de CP, mee in het bestuur van de milieubeweging. Vierling en Bronk hebben de Ecologische Beweging op verschillende manieren ge bruikt voor de Centrumpar tij. Bronk deed dat door on der de naam van Ecologische Beweging de zaal in hotel Krasnapolsky te huren, ter wijl het in feite om een bij eenkomst van de CP ging. Geroyeerd Vierling gebruikte het tijd schrift van de Ecologische Beweging voor zijn hetze te gen het rituele slachten van vee volgens islamitische ge bruiken. Hij vroeg lezers van het blad bij hem te reageren en stuurde vervolgens aan ie der die dat deed een brief waarin hij erop wijst dat al leen de Centrum Partij stel ling durft te nemen tegen de rituele slachting. De Ecologische Beweging is door die acties van Vierling en Bronk in diskrediet ge bracht. Het bestuur heeft zich niet onmiddelijk ge distantieerd van de ideeën van het CP-tweetal. Pas we ken na de eerste incidenten werden beide heren ge royeerd, niet zozeer om hun ideeen over de rituele slacht of de overbevolking in Ne derland, maar om het mis bruiken van de naam van de vereniging. Bekend is ook dat Vierling ge probeerd heeft een Groene Partij op te richten om onder die naam milieubeschermers aan te trekken en zo verdere verspreiding van CP-ideeën te bewerkstelligen. Het is hem niet gelukt, omdat Bas de Gaay-Fortman, (Eerste- Kamerlid voor de PPR) die naam een paar weken voor Vierling had laten registreren bü de Kiesraad. Hoe komt het dat racistische groeperingen invloed krijgen in onschuldig geachte milieu bewegingen? Joke Knies meijer van de Anne Frank stichting zegt dat bij beide groepen sterk de gedachte leeft dat veel milieuproble men te maken hebben met overbevolking. „Dat is niet ondenkbaar. Maar de oplos sing die uit de rechtse hoek komt, is alleen gericht op het verwijderen van buitenlan ders en etnische minderhe den. In de Duitse Grüne Par tei zijn aanvankelijk ook veel neo-nazi's actief geweest voor zij eruit gewerkt wer den". Van der Leeuw Het gebruik van deze milieu groepen als dekmantel is een poging van de Centrumpartij om ingeburgerd te raken en invloed te winnen. De hierbo ven al genoemde Stichting Prof. dr. G. van der Leeuw is daar ook een voorbeeld van. Het is een 'wetenschappelijk' bureau en wekt daardoor ver trouwen. De man naar wie de stichting is vernoemd, was na de oorlog minister in het kabinet Schermerhorn en hij toonde zich toen voorstander van verplichte .arbeidsdienst van jongeren. Hij kwam uit de Christelijk Historische hoek en was ook enige tijd lid van de PvdA. Dit bureau blijkt op 25 oktober 1982 bij de Haagse Kamer van Koophandel te zijn inge schreven met als adres de woning van het Tweede Ka merlid Janmaat. In het stich tingsbestuur zitten bekende namen: onder anderen de he ren W. J. Bruyn uit Amster dam, de Nijmeegse leraar ge schiedenis drs. N. T. Konst, ambtenaar drs. M. Th. Giesen uit Leiderdorp en de leraar H. W. de Wijer uit Utrecht. De heer W. Bruyn van dit bu reau stond bij de laatste Ka merverkiezingen als derde op de lijst van de Centrumpartij. In de jaren '70 was hij betrok ken bij de Nederlandse Volksunie en in 1965 had hij het boekje geschreven onder de titel „Het recht op apart heid; inleiding tot de Neder landse problematiek". Probleem Joke Kniesmeijer heeft het boekje gelezen: „Apartheid betekent hier bescherming van het eigene. Hij spreekt van vreemd cultuurgoed, ras- senkruising, gezonde levens verbanden en mengbloeden, die in biologisch opzicht een probleem zijn. Het is stuiten de onzin. Quasi-wetenschap pelijk racisme. Dat diezelfde man in 1982 zijn boekje na mens de „Stichting Immigra tievraagstukken Nederland" opnieuw aanprijst bij de le den van de Nederlandse So ciologen en Antropologen Vereniging, geeft zwaar te denken".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23