Op kierenjacht bij Arie Kroon De grenzen van reclame Er valt nog heel wat te besparen ZATERDAG 19 MAART 1983 PAGINA 19 Een vrijstaande plattelands woning met een volume van 750 kubieke meter. Tien ruime vertrekken, naar behoefte verlicht en verwarmd ten behoeve van een flink gezin. En toch een maandelijkse gas- en lichtrekening van slechts 195 gulden, waar van bij de jaarlijkse ein dafrekening zelfs nog iets overblijft. Het lijkt alsof er ten huize van Arie Kroon aan de Vierambachtsweg in Woubrugge geen spet ter energie wordt ver spild. Arie Kroon (44), tot voor kort instrumentmaker van profes sie, is thans zelfstandig ener gie-adviseur, officieel erkend door de Stichting Voorlich ting Energiebesparing Ne derland (SVEN). Of het nu gaat om scholen of kerkge bouwen, doprshuizen of complete fabrieksgebouwen, Kroon weet - zonder noe menswaardig verlies van comfort - voor zijn klanten altijd wel de nodige pieken te besparen op de maandelijkse energienota. Roeping Een wat late roeping, die zijn leven niettemin al jarenlang beheerst. Reeds in 1963 - lang voordat het woord ener giecrisis werd uitgevonden - experimenteerde hij als eer ste Nederlander met vloer verwarming. In diezelfde pe riode ging hij over op dubbe le beglazing, die hier te lande toen nog vrijwel nergens te koop was. Kroon behoorde ook tot degenen die zo'n tien jaar geleden als eersten ont dekten dat een cv-pomp pro bleemloos periodiek kan worden uitgeschakeld, zon der gevaar voor vastlopen. Dat scheelt op jaarbasis al gauw zo'n 130 gulden. En zo was de energie-adviseur ook de Nationale Kierenjacht al jaren vóór. Het aantal me ters tochtstrip in zijn woning is goed voor een forse zon dagmiddagwandeling. En laat niemand beweren dat je op die manier de zuurstoftoe voer afsnijdt. Volgens Kroon is een huis nooit helemaal dicht te krijgen, dus is er re den te meer om zoveel moge lijk tochtwering aan te bren- gen. Wie zo zuinig met energie om springt, bouwt het liefst zijn eigen huis. Dat deed Kroon dus ook. In 1970 zette hij met behulp van drie metselaars en een timmerman op de vrije zaterdagen een dubbel geisoleerd casco neer, dat hij daarna nog een jaar lang af werkte. Zuiver economisch viel die woning niet veel goedkoper uit dan elke ande re in die tijd, al waren zijn ei gen uren natuurlijk gratis. Maar de 80.000 gulden die hij toen investeerde, gingen voor een niet onbelangrijk deel op aan zelf uitgekozen kwali teitsmateriaal dat nog tot in lengten van jaren meegaat. Rendement En in tussentijd ontpopte zich in de figuur van Kroon weer de Willy Wortel. Een door kennissen afgedankte cv-ke- tel bouwde hij met behulp van oude materialen om tot de eerste hoogrendementske tel in Nederland (een ketel die alle verstookte gas omzet in warmte). Het toeval wilde dat de Gasunie in die periode ook bezig was zo'n HR-ketel te ontwikkelen. Gelijktijdig kwamen ze tot hetzelfde re sultaat, zo bleek achteraf. Was Kroon toen niet zo met zijn woning in de weer ge weest, dan had hij de Gasu nie veel werk uit handen kunnen nemen. Het credo van Kroon is tweele dig: allereerst een voortdu rend besef dat het energie verbruik omlaag moet, en vervolgens de uitdaging dat zulks ook werkelijk mogelijk is. En dat leidt in huize Kroon tot een bont palet van bespa rende maatregelen, die stuk hij nimmer te hoge toeren. Resultaat: dertig procent minder brandstofgebruik dan de gemiddelde automo bilist. En...maar dat wist u na tuurlijk al: Kroon rijdt sinds jaar en dag diesel, dus da's extra voordelig. Maar voor auto's waren we niet gekomen. Terug naar de koelkast, die veelal automa tisch ontdooit dankzij een gloeispiraaltje in het koelele ment. Er zijn thans auto maatjes in de handel die het energieverbruik van een der gelijke handeling drastisch beperken. Vrieskisten zijn weer een verhaal apart. Kroon heeft zijn exemplaar extra geisoleerd door de iso latiemantel te verdubbelen. Een aangebrachte urenteller leert hem dat het verbruik van elektriciteit zodoende een derde minder is dan te doen gebruikelijk. Boven dien zorgt hij ervoor dat zijn vrieskist 's zomers (als de om gevingstemperatuur het hoogst is) leeg is en dus uit kan. Teleurgesteld Kroon won vijf jaar geleden dus ook een energieprijs- vraag, uitgeschreven door de gemeente Leiden. Door het retourwater bij stoomverwar- ming eerst te verwarmen al vorens het terugstroomt naar de ketel, ontwikkelde hij een rendementsverhoging van tien procent. De zeer geringe toepassing van deze vondst (alleen op het laboratorium waar hij werkt) stemt hem echter weer een beetje droe vig. "Er heerst zo'n mentali teit van: we hoeven het zelf niet te betalen, dus laat maar. Ik heb de overheid geadvi seerd om op een aantal scho len dienovereenkomstige be zuinigingen aan te brengen, maar het plan is in een diepe kast beland. En dan maar roepen dat we moeten bezui nigen". Eenzelfde teleurstelling rest Kroon na zijn vinding in de operatiekamer van toraxchi- rurgie in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Door wat aan de schakeling te ver anderen van een warmte/ koelapparaat (dat patiënten tijdens operaties verwarmt of afkoelt) ontwikkelde hij een rendementsverbetering van maar liefst 80 procent, ofte wel een besparing van 1000 gulden per jaar. Bovendien werd de geluidsoverlast in de operatiekamer daarmee dras tisch verminderd. Ook op heelkunde en neurolo gie zal Kroons ingreep bin nenkort worden toegepast, maar het verwondert hem zeer dat niet alle ziekenhui zen in heel Nederland zo ver standig zijn om liever nog vandaag dan morgen op deze wijze te gaan besparen. Want dét is voor hem evident: alle hulpmiddelen ter besparing van energie zijn op den duur stuk voor stuk rendabel. "Al les watje in energiebesparing investeert, heeft een terug- verdientijd. Is die eenmaal achter de rug, dan blijft de besparing. Je krijgt je rente verlies dus als het ware extra terug". Dubbel glas Zo werd Kroon ook wat korze lig toen de Consumenten bond enkele maanden gele den beweerde dat dubbele beglazing in woningen of ge bouwen doorgaans nauwe lijks lonend zou zijn. Kroon: "Dat is natuurlijk oude koek. In sommige gevallen is het inderdaad niet lonend. Op een school die veertig uur per week wordt verwarmd, duurt het inderdaad vijfentwintig jaar voordat zoiets is terug verdiend. In het geval van een gemiddeld woonhuis duurt dat terugverdienen zo'n tien tot twaalf jaar. Dat lijkt financieèl ook niet zo aantrekkelijk, maar mtussen heb je er wel het comfort van. Vooral als je je zitje dichtbij het raam hebt. Maar dat is nu het rare: als men een auto koopt, telt dat comfort wel mee in de prijs. Maar in je ei gen huis kennelijk niet". Terwijl in rokerige wijkgebouwtjes en morsige cafézaaltjes nog verwoede pogingen worden gedaan de Brede Maatschappelijke Discussie hier te lande zinvol af te ronden, is Arie Kroon uit Woubrugge het gepraat al lang beu. Jarenlang maakte hij deel uit van allerhande energiecommissies, maar schoot er naar eigen zeggen geen steek mee op. Toen ging hij zelf maar aan de slag. Werd landelijk nieuws vanwege een revolutionaire vondst inzake het gebruik van TL-buizen, hielp terloops zijn werkgever nog aan een forse bezuiniging en werd tenslotte maar energie-adviseur. Mocht zijn eigen woning als model dienen, dan valt er voor menigeen nog heel wat te besparen. door Willem Schrama voor stuk weer bijdragen tot die vorstelijke maandelijkse energienota van 195 gulden. Zo is daar het U-vormige TL- buisje (met automatische starter) in de schemerlamp, maar evenzogoed het net werk van koperen verwar mingspij pen onder de vloer. Niet zozeer besparend, maar wel milieuvriendelijk is het toevoegen van twee emmers kalkvrij hemelwater in de wasmachine, alvorens deze wordt aangezet. Het gaat Kroons echtgenote niet zo zeer om die besparing van an derhalve cent per emmer wa ter, maar wel gebruikt ze be duidend minder wasmiddel (lees: fosfaten die normaliter de kalk moeten binden). Ook ligt er in de tuin al een lei- dinkje klaar waarmee Kroon in de nabije toekomst zo nu en dan wat water uit de Hei manswetering wil tappen teneinde er zijn toiletpot mee door te spoelen. Nog een kwestie van toestemming, een pompje doet de rest. Overigens: ook van de water- nota krijgt Kroon geld terug. Neon Het woordje neonverlichting viel zojuist, en we zouden Kroon tekort doen als we daar niet even bij stil zouden staan. Enkele jaren geleden haalde hij immers de landelij ke pers nadat hij voor eens en voorgoed had afgerekend met de mythe dat TL-verlich- ting goedkoper is zolang die maar niet telkens aan en uit wordt geknipt. Sedert de in troductie van neonbuizen - na de Tweede Wereldoorlog gold het verhaal dat het "doven" van een TL-buis pas besparend werkte na 45 tot 60 minuten. Kroon kon dat ver haal niet geloven. Hij belde met Philips in Eindhoven en werd van een hakkelende woordvoerder ook al niet veel wijzer. Om een lang verhaal kort te maken: na een reeks zuiver theoretische berekeningen bracht hij genoemde "bespa- ringstijd" al gauw'terug tot vijf minuten. Doch Kroon ging verder. Hij publiceerde zijn bevindingen in het tijd schrift Beta en kreeg van het fysiologisch laboratorium van de Leidse universiteit (waar hij werkzaam was) de faciliteiten om zijn bevindin gen technisch verder uit te bouwen. Hij maakte een klok die op wisselende tijden zo veel mogelijk TL-buizen aan en uit knipte. Enig meet- en rekenwerk maakte zijn con clusie zo klaar als een klon tje: na een halve minuut kan een neonbuis al uit, indien er geen gebruik van wordt ge maakt. Het hele misverstand voert volgens Kroon terug naar direct na de oorlog, toen TL-buizen meer aan slijtage onderhevig waren en toen elektriciteit nog goedkoop Of zijn inspanningen op lande lijk niveau echt zin hebben gehad, betwijfelt hij echter. Want nog altijd valt alom te constateren dat in tal van kantoren, fabrieken, zieken huizen en bij andere groot verbruikers nauwelijks van zijn vondst gebruik wordt ge maakt. Slechts éénmaal kon hij trots glimlachen: tijdens een excursie naar de DAF-fa- brieken ontdekte hij tot zijn grote vreugde dat tijdens lunchtijd het gehele TT-net werd uitgedaan. Vrieskist Over verspilling gesproken. Kroon noemt moeiteloos nog tal van voorbeelden. Radiato ren die in tal van woningen nog voor glaspuien worden geplaatst (dus zonder borst wering). Een cv-radiator geeft niet alleen warme lucht af, maar ook warmtestraling die bijna even gemakkelijk door glas als door lucht wordt afgegeven. Rende- mentsverlies: 15 procent. De waakvlam van het gaskom foor? Een oud verhaal, maar vanwege gebleken onbegrip nog maar even de waarheid. Wie die waakvlam het hele jaar laat branden gebruikt evenveel gas als nodig is om een jaar lang te koken. Om nog maar te zwijgen over de hongerige cv-waakvlam die in tal van woningen twaalf maanden per jaar door brandt. Het mag ook niet verbazen dat Kroons autorijstijl is aange past aan zijn zuinige energie verbruik. Onder het motto "remmen is verloren ener gie" houdt hij zijn banden al tijd perfect op spanning, zijn de lagers ideaal afgesteld, rijdt hij uit bij het naderen van een stoplicht en maakt Lnergte-adviseur Arie Kroon bezig met zijn zoveelste besparing: "Ze hoeven het zelf niet te betalen Foto Nanno Bloupot Wie de middelen heeft een adver tentie te betalen, kan reclame maken. Op die manier kan de ad verteerder lezers, kijkers en luis teraars meedelen wat hij wil. Maar er zijn grenzen, want niet elke reclame mag. In het boek „Reclame mag maar er zijn grenzen" (uitgeverij W. E. J. Tjeenk Wilink Zwolle) geeft M. van Delft- Baas een overzicht van reclame die wel en die niet werd geaccepteerd door de Reclame Code Commissie en de Reclameraad, de twee instanties bij wie mensen klachten tegen adver tenties kunnen indienen. De Recla me Code Commissie (en in hoger be roep het College van Beroep) buigt zich over gedrukte reclame, de Re clameraad over de STER. De belangrijkste normen die bij de beoordeling van reclame worden ge hanteerd hebben betrekking op on waarheid, misleiding, goede smaak en fatsoen. Omdat vooral de laatste twee niet voor iedereen hetzelfde zijn, is het soms verrassend te lezen welke reclame wel en welke niet mag. Wél mocht een radioreclamebood schap waarin een auto op grond van zijn goede geluidsisolatie en dergelij ke wordt aangeprezen door een man die vertelt dat zijn vrouw bij hoge snelheid vroeg of de motor wel aan stond. De Reclameraad erkende dat die vrouw min of meer belachelijk wordt gemaakt, maar vond de voor stelling zo overdreven en lachwek kend, dat geen sprake is van „een maatschappelijk onaanvaardbare si tuatie". Wel in strijd met de goede smaak acht te de Reclame Code Commissie een advertentie waarin een kopieerma chine wordt aangeprezen onder de aanhef „een publieke vrouw" en met de tekst: „Iedereen zit aan haar, de een wil haar lichter, de ander weer donkerder. Het hele kantoor ge bruikt haar. Sommigen zelfs meerde re malen per dag. Men verdiept zich niet in haar problemen, in haar nuk ken. Ze moet gewoon altijd maar klaarstaan. Voor iedereen". Ook niet erg smaakvol vond de Recla meraad de volgende tandpasta-ad vertentie: „Jouw adem zou zelfs een beer uit zijn winterslaap halen". Merkwaardig genoeg mag een frisdran- kenbedrijf wel reclame maken met een filmpje waarin een aantal negers om een kookpot danst waarin een blanke man zit die zogenaamd ge kookt wordt. De Reclameraad be schouwde dit als zo overduidelijk persiflerend, absurd en burlesk van aard, dat de fatsoensnorm hier niet zou worden overschreden. Klachten tegen verwijzingen in recla me naar de bijbel worden meestal ge grond verklaard. Ook met volkslie deren dient men voorzichtig te zijn. Verkoopbevordering van tapijten met een Franse naam onder de klan ken van de Marseillaise vond in de ogen van de Reclameraad geen gena de. Reclame die op kinderen mikt wordt wat strenger beoordeeld dan andere. Een schrijfmachinefolder met de tekst: „Denk jij ook niet dat je voor een keurig getypt uittreksel of opstel een hoger cijfer krijgt? Probeer maar eens!" speelt naar de mening van de Reclame Code Commissie teveel in op de goedgelovigheid van kinderen. Ook moet reclame de privacy van men sen ontzien. De advertentietekst „Zijn er nog investeringen denkbaar waar Kok en Van Veen als een man achter kunnen staan?" met de por tretten van beide heren erbij (zonder hun toestemming) mocht daarom niet. Adverteerders schermen graag met de (vermeende) gezondheid van hun produkt. Bijvoorbeeld van brood: „Bruin van de Molen wordt door uw echte bakker gebakken van het vol koren tarwemeel dat gemalen is tus sen langzaam draaiende molenste nen. Alle voedzame en gezonde bestanddelen van de korrel blijven zodoende in het volkorenmeel, waar van dit brood gebakken is". Misleiding en onwaarheid mogen nooit, maar overdrijving is wel toege staan. Een sherry die zegt „al 200 jaar de lekkerste" te zijn, mag dat blijven volhouden, temeer daar de zinsnede duidelijk iemands mening weer geeft. Maar „dat X de beste ligbox- stallen bouwt, dat weet u" lijkt te veel op een objectief feit, en zolang dit niet is aangetoond moet het ge bruik van deze overtreffende trap ('beste') achterwege blijven. De reclameleuze „Moderne mensen kopen bij X" suggereert niet dat al leen wie bij X koopt modern is, en is dus niet ontoelaatbaar. Een reclame film voor het laten afdrukken van kleurenfoto's waarin gesproken wordt van een „gratis ontwikkel-en- velop" is daarentegen misleidend, omdat de indruk wordt gewekt dat het ontwikkelen gratis zou zijn, zo luidde het oordeel van de Reclame raad. En natuurlijk mag een nylonkleedje niet aanbevolen worden met de woorden „Echt wollen berber in bei ge en donkerbruin Jokerprijs voor deze keer f 50,-". Ook de meu belcentrale die „eenmalig deze drie delige massief eiken kast" aanbood, terwijl het helemaal geen massief ei ken was, ging in de fout. De Kwan tum Behang-Hallen mochten van de Reclame Code Commissie een stapel kleden uit India niet aanbieden als „prachtige perzen", en dat is alle maal begrijpelijk. Iets minder voor de hand ligt het ver bod voor adverteerders om in ether reclame te verwijzen naar onderzoe ken van consumentenorganisaties. Zulk onderzoek mag wel gebruikt worden als de adverteerder het zelf heeft laten verrichten. Ook dienen adverteerders zich fatsoen lijk te gedragen tegenover concur renten. Ze mogen eikaars adverten ties niet nabootsen, en ook mag een concurrent niet denigrerend of bele digend worden afgeschilderd. Een advertentie voor een „nieuwe waar devaste verzekering" onder de aan hef „Uw oude uitvaartpolis kan in de prullenbak!" vond het College van Beroep dan ook onaanvaardbaar. Dat de beoordelende instanties en rechterts) het niet altijd met elkaar eens hoeven te zijn, blijkt duidelijk uit de uitgebreid in het boek be schreven zaak tegen de advertentie van de Boycot Outspan Aksie (BOA), waarop een sinaasappelpers staat af gebeeld met daarop het hoofd van een neger dat door een blanke hand wordt uitgeperst. Op de manchet bo ven de hand staat het woord „apart heid", onderaan de advertentie staat „Pers geen Zuid-Afrikaan uit". De klager achtte deze advertentie weerzinwekkend en volledig in strijd met de ethische normen. De Recla me Code Commissie en het College van Beroep gaven de klager gelijk. Daarop stapte de BOA naar de bur gerlijke rechter, die het ook al met de klager eens was, maar toen de BOA bij het Hof in Amsterdam in hoger beroep ging, kreeg de BOA gelijk. Soms aarzelt een instantie als de Recla meraad ook: een tekenfilm waarin een krop sla met een angstige kinder stem zegt: „Doe met me wat u wilt, ik zal niet huilen, niet gillen van de pijn, als u mijn ...snik... als u mijn blaadjes uitrukt, maar als u me toch afmaakt, maak me dan af met X-slasaus...". Een grensgeval, vond de Reclame raad. Vooral vanwege dat „niet gillen van piJn (GPD)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19