•c Voorzitter buurthuis: "Ik vrees het ergste" jeidse agenda Rampenbestrijding als amateurtoneel Vis terug in Voorschotense vijvers Stad en rand DINSDAG 15 MAART 1983 Leiderdorpse hulpverleners oefenen LEIDERDORP - "Henk, hoe is het met Henk", roept de zwaar gewonde bestuurder van de tankwagen. Hij heeft een shock. De politieman legt hem op de grond maar hij wil niet. "U gaat hier liggen. Voor Henk wordt gezorgd", zegt hij terwijl hij zijn politie- pet onder het hoofd van de chauffeur legt. Twee minuten over acht kwam de melding binnen op het Leiderdorpse groepsbureau van de rijkspolitie: in de Van der Marckstraat is een onge luk gebeurd, er zijn gewon den. Het politiebusje bemand met vier wachtmeester rukt uit. Aangekomen bij de Van der Marckstraat zien ze een auto in de brand staan. Knal len klinken, een tankauto lekt een onbekende vloeistof, gewonden liggen her en der verspreid. Kortom, de ingre diënten van een kléine ramp. Gisteravond was er een oefe ning van de rijkspolitie, de brandweer, de EHBO en het ambulancebedrijf De Jong in door Henny van Egmond Leiderdorp. Tien slachtoffers van de Lotusgroep een twee tal sloopauto's en een vracht wagen met aanhanger vorm den het decor. Een tankwagen moest uitwij ken voor een fietser. Het ge volg: een auto botst op de tankwagen, die gaat lekken, een tweede auto slaat bij het uitwijken over de kop en er zijn tien gewonden, waarvan enkelen ernstig. Een ver keersongeval dat iedere dag kan gebeuren. Eind februari besloten de hulp verlenende instanties een dergelijke "kleine" ramp in scene te zetten. Op die ma nier kon de paraatheid van brandweer, EHBO en ambu lance worden getest. Boven dien was het een uitstekende gelegenheid om acht jonge wachtmeesters van de rijks politie die pas hun opleiding Een auto in lichterlaaie, een "gewonde" op de grond, hulpverle ners snellen toe: de oefening in rampenbestrijding in volle actie. Spuitgasten blussen in volle overgave de henzelf in brand gestoken auto. i daarvoor door (foto Holvast hadden afgerond, te testen in een dergelijke situatie. De wachtmeesters waren van- tevoren op de hoogte gesteld en worden dan ook nerveus als het tjjdstip van het onge val nadert. Bij aankomst ren nen ze allemaal naar de lek kende tankwagen, de gewon den worden op het eerste mo ment vergeten. Wat de tank wagen lekt is op dan nog niet bekend. Het is water, maar gespeeld wordt dat het to lueen is: een uiterst giftige, brandbare en explosieve vloeistof. Als het werkelijk heid was geweest waren er veel doden gevallen. Of zoals EHBO'er Kruidenier het zegt: "Die stof waar iedereen doorheen liep was tolueen. Als het echt was geweest had er geen EHBO'er of rijkspoli tieman bij mogen komen". Na een eerste inspectie door de vier wachtmeesters wordt as sistentie gevraagd. De EHBO en de ambulance zijn snel ter plaatse. De brandweer laat echter even op zich wachten. Er is namelijk intussen een echte schoorsteenbrand uit gebroken in de Brunelkamp. De auto die in brand stond is bijna uitgebrand als de wa gen arriveert, maar dat is voor de brandweer niet het belangrijkste. Het tolueen le vert een veel groter gevaar op. Rioolputjes worden afge damd, zodat het tolueen zich niet verder kan verspreiden, en het lek wordt gedicht. Na een uur is het karwei ge klaard. De'gewonden zjjn af gevoerd na eerste hulp van de EHBO'ers. De brand is ge blust, de rotzooi is opge ruimd. De oefening is geslaagd, zo blijkt uit de nabespreking. De wachtmeesters "hebben veel geleerd". En ook het op treden van de EHBO'ers was goed. Dokter Verbeek, die de EHBO'ers opleidt en bege leidt: "Vergeken met de vori ge oefening zijn er goede vor deringen gemaakt. Ik heb het meegemaakt dat bij een oefe ning op het RCL-terrein drie of vier EHBO'ers zich druk maakten om een verstuikte enkel, terwijl er achteloos een paar mensen met een shock uit een auto hingen. Een kwartier lang. De EH BO'ers waren nu veel beter verspreid over de gewon den". Niemand wil 's middags Voorschotense jeugd opvangen VOORSCHOTEN - "Als er niet snel een vrijwilliger komt die de jongeren van twaalf tot zestien jaar kan opvangen, kan ik niet in staan voor de gevolgen". Dit zegt de voorzitter van het Voorschotense buurt huis Boschgeest/Bloe- menwjjk, E. Brussee. Hij zoekt twee vrijwilligers die vier middagen in de week het buurt huis kunnen openstellen voor een groep van circa twintig jon geren die in leeftijd varieren van 12 tot 16 jaar. Nadat eind vorig jaar bij de aanpalende Bosch- geestkleuterschool ernstige ver nielingen waren aangericht, heeft de gemeente afgesproken met de oudercommissie van de school en het bestuur van het buurthuis dat zou worden ge zorgd voor opvang van deze groep jongeren. "Dat is hard nodig", zegt de voor zitter. "De jongens kunnen ner gens staan, ze worden overal op gepakt. Als ze ergens op een kluitje staan, bellen buurtbewo- 5 op en komt de politie langs. Ze zijn niet vrij meer, en dat is heel erg". Hij geeft toe dat de jongens vorig jaar ruiten hebben ingegooid van de school en de juffrouw van de school hebben gepest. Volgens hem zijn de jongens echter na de kerstvakantie gestopt met het aanrichten van vernielingen. "Anderen hebben het toen over genomen", meent hij. "Publici teit trekt altijd relschoppers "Ik heb de jongens zover gekregen dat ze zijn gestopt met de vernie lingen", zegt de voorzitter. "In ja nuari heb ik tegen ze gezegd dat het stom is om zoveel te vernie len. Het kost de burgers heel veel geld. Ik heb toen wel de belofte moeten doen dat het buurthuis enkele middagen per week open blijft". Na een korte pauze zegt hij: "De ellende met de jongens is ont staan doordat de gemeente in september de jongens heeft warm gemaakt voor een eigen ruimte. Wethouder Marselis zou bekijken of ze een ruimte voor zichzelf zouden kunnen krijgen in een leegstaande gymzaal van de Boschgeestkleuterschoolof tje". v te plaatsen gebouw- Maa Marselis ontkent dit nu: "Het is juist dat we samen hebben be keken of er een ruimte is, maar ik heb toen tevens gezegd dat de gemeente weinig geld heeft". Brussee: "De gemeente heeft toen een tijd lang niets van zich laten horen. Er is toen irritatie ont staan bij de jongens. Ze hebben toen ruiten ingegooid om de ge meente te pesten en hun eisen kracht bij te zetten". De jongens willen, volgens Brus see, een ruimte waar ze "lekker kunnen praten, kunnen tafelten nissen, biljarten of flipperen met disco-muziek erbij. Op de midda gen hoeft geen alcohol geschon ken te worden, meent hij. Fris drank en thee zijn voldoende". Rot vervelen Vorige week heeft buurthuis de Lindehoeve gezegd dat ze op woensdag- en donderdagmiddag wil opengaan voor de middelba re schooljeugd die daar pingpon gen en niet-alcoholische dranken kunnen nuttigen. Dit omdat, vol gens een woordvoerder van het jongerencentrum de schooljeugd "een beetje rondhing rond het centrum en zich eigenlijk rot ver veelde". "De jongens van het buurthuis hebben al gezegd dat ze hier naar toe willen gaan", zegt Brussee. Volgens hem is dit echter geen ideale oplossing: "Je gaat als buurthuis aan je doelstelling voorbij wanneer je de jongens er gens anders heen stuurt en ie mand anders de zorgen laat op knappen. Als ze mogen kiezen, blijven ze hier, want hier is hun omgeving". Brussee is somber gestemd over de kansen dat er alsnog vrijwilligers komen opdagen; "We hebben al twee keer een oproep gezet in Wapenfeiten, de voorlichtingspa gina van de gemeente. Nog nie mand heeft gereageerd. Is er dan niemand die een beetje vrije tijd over heeft?". Wethouder Marselis (CDA) "De gemeente ziet weinig mogelijkhe den, en dat heb ik tegen het buurt-, huis gezegd". (foto Dijkman) Gewonden bij aanrijding Leiderdorp LEIDERDORP - Een medewerker van Provinciale Waterstaat is gister middag licht gewond geraakt toen hij de Provinciale Weg 6 in Leider dorp werd aangereden door een auto van een Zoeterwoudenaar. Dè waterstaatmedewerker wilde van de straatweg iets verwijderen waar bij een in de richting van Leiden rijdende automobilist hem moest ontwijken en hierbij op de verkeerde rijbaan terechtkwam. De uit de tegenovergestelde, Léidse richting afkomstige Zoeterwoudenaar rea geerde hierop nogal bruusk en kon de medewerker van Provinciale Waterstaat niet meer ontwijken. Na de aanrijding sloeg hij over de kop en kwam in de sloot langs de weg terecht. De bestuurder raakte hierbij eveneens licht gewond. De in de richting van Leiden rijdende auto is na het voorval doorgereden. Beroering kabelaansluiting Warmond storm in glas water Initiatiefnemer Teske rechtszet hier samen met medewerking van Cees van Winsen enkele van de rond dertig karpers uit in een Voorschotense parkvijver. (Foto: Holvast). Vooroorlogse situatie hersteld WARMOND - De lichte beroering die vorige week in Warmond is ontstaan naar aanleiding van een onderzoek naar de wenselijkheid van kabelaansluitingen in het dunbevolkte deel van Warmond (Wasbeeklaan en Oosteinde) blijkt een storm in een glas water te zijn geweest. CDA-wethouder Van Schagen legde gisteravond, tijdens een extra vergadering van de raadscommissie finan ciën uit hoe de vork in de steel zit: de negen telefoontjes die PW- fractieleider Slingerland heeft ontvangen van mensen die niets hadden gemerkt van een onder zoek zijn afkomstig geweest van een groep afgelegen wonende Warmonders voor wie gevoeglijk werd uitgegaan dat de kosten van aansluiting zo hoog zouden oplopen dat deze mensen niet benaderd zijn. Het gaat hier om Warmonders die op een afstand van tussen de 120 en 250 meter van de hoofdkabel, die door de Herenweg loopt, woonachtig zijn. In het 'goed koopste* geval zou een aanslui ting 1643 gulden bedragen, in het duurste 9076 gulden. Van de 25 Warmonders in het gebied achter de Beatrixlaan die wel onder zocht zijn hebben slechts tien hun enquêteformulier terugge stuurd naar de Katwijkse ge meentebedrijven, een respons van veertig procent, terwijl was afgesproken dat pas bij een deel nemerspercentage van 75 tot aansluiting zou worden overge gaan. PW-fractieleider Slingerland en WD-collega Saris vroegen na Van Schagens uitleg of de vijf tien afmelders nog eens een keer kunnen worden benaderd met het verzoek of ze willen worden aangesloten. Van Schagen ant woordde hierop dit in overwe ging te zullen nemen maar wen ste tevens vast te stellen dat de Warmondse afgelegen gebieden in geen geval slechter of minder zorgvuldig zijn behandeld dan de dorpskern. Dependance Louise mogelijk aan Hella Haassestraat LEIDERDORP - De dependance van de scholengemeenschap "Louise de Coligny" in Leider dorp komt waarschijnlijk te staan in het verlengde van de Hella Haassestraat, aan de over kant van de Leysloot. Een ande re mogelijkheid in de wijk Bui tenhof-Mudden is in de hoek aan de westkant van dè Buitenhof laan met de Engelendaal. Die raadscommissie ruimtelijke or dening, die gisteravond deze plaatsen voor de school adviseer de, vindt dat er uiteindelijk geko zen moet worden voor de plek die de minste bezwaren van wijkbewoners oplevert. Onlangs lanceerde de gemeenteraad van Leiderdorp het idee, de depen dance te plaatsen in de buurt van de Visser 't Hooft-mavo aan de Vogsiuslaan. In die vergadering werd ook afgesproken, dat de de finitieve plaats .door de commis sie ruimtelijke ordening moest worden bepaald. Tegen het idee van de gemeenteraad werd ech ter al onmiddellijk bezwaar aan getekend door een aantal toe komstige omwonenden. In een brief stellen zij, dat in de tijd dat zij hun huis kochten door de ge meente is verzekerd.dat een aan tal straten doodlopend zouden blijven. Daardoor zijn verwach tingen gewekt die nu op de hel ling gezet worden. Namens .de briefschrijvers werd gisteravond vanaf de publieke tribune mee gedeeld, dat tegen de nieuwe plaatsen - enkele honderden meters verderop - geen bezwa ren meer bestaan. Op dit mo ment is de H. Haassestraat ook nog een doodlopende straat. In de toekomst zal deze weg echter over de Leysloot worden doorge trokken, omdat de bus er gaat rij den. De omwonenden is dat be kend. Daarom verwacht WD- raadslid Kruidenier, die met dit alternatief kwam, daar weinig problemen. Dat geldt ook voor de andere mogelijkheid, die werd geopperd door de PvdA'er Wesseling. Stadsverwarming De commissie bleek weinig be hoefte te hebben om weer over stadsverwarming te gaan praten. Onlangs is in de raadscommissie financiën gebleken, dat de aan leg van stadsverwarming in Bui tenhof zonder voldoende aan sluitingen in de bestaande be bouwing een onrendabele zaak is. Daarom wilden die leden eerst onderzocht zien, of er bij huisei genaren en de Algemene Wo ningbouw Vereniging (eigenaar van een groot aantal huurwonin gen) voldoende aansluitingen te maken zijn. Ook wil men een nieuwe berekening gemaakt zien, waarin de nieuwste gege vens over energieprijzen en iso latiemogelijkheden zijn ver werkt. De WD-leden van de commissie ruimtelijke ordening willen de uitkomst van deze on derzoeken afwachten, alvorens zij definitief ja of nee zeggen. Voor de meeste andere leden bleek de kwestie stadsverwar ming in Leiderdorp gisteravond een duidelijke zaak: van hen hoeft het niet meer. DINSDAG Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Moments' van Michal Bat-Adam, 20 en 22.15 uur. Kantoor BOA - Oude Vest 79, informa tie-avond BOA, Esau de Plessis legt uit welke acties er in Nederland tegen de apartheid kunnen worden gevoerd, 20 Filmzaal Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 19, lezing Ir. F.C. Dufour over 'De toe komst van aardwarmte in Nederland', 20 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur, aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uür. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, teL 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. *25736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werklozen jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Leiderdorp - gemeentehuis, raadscom- Trefpunt - Eikenlaan, voorlichtings avond, ouderlijke macht en voogdij, 20 WOENSDAG Leiden - Eigenzorg, Stationsweg 29, dia avond over 'blauwe tram', 20 uur. Café Meneer Jansen - Nieuwe Rijn 21, optreden straatzanger Lampie, 22.30 Stadhuis - monumentencommissie, 19.30 uur. Stadhuis - raadscommissies volkshuis vesting/ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Speeltuingebouw Ambonstraat - infor- Buurthuis Cornelis Joppensz - Du Rieu- straat, jaarvergadering stichting Buurt huis Professoren-Burgemeester- en Rijndijkwijk 'Cornelis Joppensz', 20 markt, 13.30-15.30 18.30-20.30 Gebouw 5. AZL - voorlichtingsavond over oogziekte glaucoom. Academiegebouw, zaal 8 - staatsecreta ris Koning spreekt over actuele fiscale politiek. 15.30 uur. Waaggebouw - Aalmarkt 21, Roze Lente '83, Juffrouw Sonnika Tante Gré met Schurft, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, •Vol' van de Turkse regisseur Yilmaz Guney, woe en do om 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'The Servant' van Joseph Losey met Dirk Bogarde naar een scenario van Ha rold Pinter, 20 en 22.15 uur. Leids Volkshuis - Apothekersdijk 33, huiswerkhulp voor volwassenen, inl. 130701,15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73b, cursus stijldansen, dond soos met films én informatie-programma's, 15-17 uur.. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, DONDERDAG Leiden - Stadhuis, commissie Schouw burg, 16 uur. Rekencentrum - Langegracht 70a, raadscommissie Financiën, 19 uur. Groenoordhallen - Paasvebo, 7-14 uur. Groenoordhallen - Bovag-occasion- show, 19-22 uur. Caeciliastraal 18 - receptie Leidse Werk groep Homofilie, 16 uur. Kijhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Dimenticare Venezia' van de italiaan Franco Brusati, do, vr en za om 20 en 22.15 uur. Waaggebouw - Aalmarkt 21, Rozé Lente '83, Theatergroep September met Sep tember, 20.30 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163. kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apothekèn in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 maart tot 18 maart door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kem- penaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Ljjtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641 VOORSCHOTEN - Voor het eerst sinds veertig jaar zwemmen er weer karpers in de vijvers van het Voorschotens burgemeester Berkhout-park. Gister middag heeft de initiatiefnemer hiertoe, J. Teske, in aanwezigheid van burgemester Cannegieter, zo'n dertigtal boeren-, spiegel-, en goudkarpers erin uit gezet. De vissen zijn afkomstig uit de St. Hubertusvijver bij Arnhem. Teske heeft het initiatief genomen om kar pers in de parkvijvers uit te zetten omdat hij, net zoals vele andere autochtone Voorschotenaren, zich herinnerde dat die dieren er in vroeger dagen ook hebben gezeten. Het was in Voorschoten in die vooroorlogse dagen dan ook een geliefkoosde bezig heid om de dieren te voeren vanaf een van de brug getjes die het park rijk is. Het voedselgebrek in de oorlogsjaren was er echter de oorzaak van dat de visstand op die plek uitstierf. Voordat er echter vissen van deze grootte, er zijn erbij van zo'n twintig pond, in de parkvijvers konden worden uitgezet moesten de vijvers eerst grondig worden uitgebaggerd om ze op de noodzakelijke diepte te brengen. Dit uitbaggeien is in de afgelopen maanden gebeurd zodat niets Teske en zijn enthou siaste medewerkers er nog van konden weerhouden om de dieren uit te zetten. Voorlopig zitten de karpers in de kleinste van de vij vers om ze een beetje te laten acclimatiseren. Maar over enkele weken zullen de barrièrres die hen nu nog scheiden van de overige delen van de parkvij vers, worden geslecht en kunnen ze vrijelijk overal rondzwemmen. Het is overigens de bedoeling dat de dieren net als in vroeger dagen door parkbezoekers worden gevoerd want er is onvoldoende voedsel in het water om de dieren zelf hun leeftocht te laten opscharrelen. OPGERICHT 1 MAART 1860 B'i automatische overschrijving geen administratie- LEIDSCH DAGBLAD f 20,59 Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Post uitsluitend sturen naar Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per pos» 83,60 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Commentaren: R. D. Paauw, W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buitvec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo, tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2