-c Forse nederlaag Franse regering Paus bidt voor vredesplannen Wat wil Franz Josef Strauss? De nieuwe loten liggen klaar. Allemaal in de rij voor de polonaise. Labour wint in Australië Politie pakt honderden maffiosi op Bouterse aangekomen op top in New Delhi Gemeenteraadsverkiezingen: Oproep tot dialoog in El Salvador blijft uit CDA en WD blij, PvdA teleurgesteld Nkomo: Mugabe wil mij doden MAANDAG 7 MAART 1983 Buitenland SYDNEY (Reuter/AFP) - De overwinnaar var. de algemene verkiezingen in Australië zaterdag, labour-leider Bob Hawke, beschouwt de econo mische situatie van zijn land als de prioriteit van zijn regering. Hij zei dit gisteren tijdens een persconferentie in Canberra. Hij verwacht dat vrijdag zijn regering kan worden beëdigd. Donderdag wordt de samenstelling van het kabinet bekendgemaakt na een partij bijeenkomst, aldus Hawke. De huidige premier Malcolm Fraser, wiens conservatieve coalitieregering zaterdag een grote nederlaag leed. zal zondag officieel aftreden. Het tellen van de stemmen duurt nog voort maar volgens het kiescollege kan de labour-partij van Hawke zeker zijn van een meerderheid van zeker 20 en mogelijk 25 zetels in het Lager huis. De aftredende regering had een meerderheid van 21 zetels. Hawke kondigde verschillende maatregelen aan om de economie op te vijzelen. Volgens hardnekkige geruchten zal de Australische dollar bin nenkort worden gedevalueerd. Hawkes plannen houden ook de vor ming van een ministerie voor economische ontwikkeling in om de werkloosheid (10 procent van de actieve bevolking) en de inflatie (11 procent) te bestrijden. Bovendien wordt een economische "topconfe rentie" belegd van vakbonden, werkgevers, overheid en consumenten. PALERMO (Reuter) - De Ita liaanse politie heeft zaterdag verscheidene mafia-bendes uitgeschakeld en 834 ver dachten in Zuid-Italië gear resteerd. De politie sloeg de ze grote slag bij een operatie waarbij 8700 man van de pa ramilitaire carabinieri waren betrokken. De politie maakte bekend dat er 291 gestolen auto's waren gevonden en een miljard lire (omgerekend bijna 2 mihoen gulden). Verder werden 175 geweren, 140 handwapens, explosieven en verdovende middelen ontdekt en in be slag genomen. De carabinieri, die werden bij gestaan door helikopters en honden, arresteerden 548 ver dachten op grond van gecon- tateerde wetsovertredingen en 286 anderen vanwege be staande arrestatiebevelen. "Wij hebben de georganiseer de misdaad een flinke slag toegebracht", zo zei een poli- tie-officier. Wij hebben ver scheidene benden opgerold en de harde kern van de smokkel in bepaalde gebie den in het zuiden uitgescha keld", zo voegde hij er aan toe. De politie toonde zich bezorgd over het feit dat een man die vorige maand in Sicilië werd gearresteerd over geheime informatie bleek te beschik ken, die was verzameld door het Amerikaanse bureau voor drugsbestrijding (DEA). Het is verontrustend dat de mafia kennelijk toegang heeft tot de geheime dossiers van die organisatie, aldus de politie. Francesco de Matteo. die werd gezocht voor de hulp aan een lid van de mafia, werd in fe bruari gearresteerd. De poli tie zei dat hij toen in het bezit was van een fotocopie van een vertrouwelijk Dea-docu- ment over het bespieden van drugshandelaren tussen Ita lië. Latijns-Amerika en de Verenigde Staten. NEW DELHI - Suriname's sterke man. kolonel Desi Bouterse. is gistermiddag in New Delhi aan gekomen. Tot het laatste mo ment was onzeker of Bouterse als regeringsleider dan wel als staatshoofd by de topconferentie van niet-gebonden landen in New Delhi ontvangen zou wor den. India koos voor het laatste: Bouterse werd verwelkomd door president Zail Singh. PARIJS - In de eerste ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen heeft de opposi tie gisteren meer dan eenenvijftig procent van de stemmen gekregen. Socialisten en communisten hebben hun nederlaag moeten erkennen, maar hopen op de tweede ron de aanstaande zondag als opnieuw zal worden gestemd over twijfelgevallen. De opkomst van gisteren bedroeg echter het recordgetal van 79 procent van de 37 miljoen kies gerechtigden. Dat wil zeggen dat er niet veel 'reserves' meer zijn waarop in beide kampen nog kan worden gerekend. De meest spectaculaire winst boekte de oppositie in Parijs die - daar in een meerderheid - wordt geleid door oud-premier, gaullis tenleider en burgemeester Jac ques Chirac. Zoals het er nu uit ziet zal burgemeester Chirac aan staande zondag alle arrondisse menten van de hoofdstad door door Rudolph Bakker aanhangers uit eigen kring bezet weten. En hij slaagde er in zowel de voorzitter van de socialisti sche partij Lionel Jospin als de officiële tegenkandidaat van de socialistische partij Paul Quiles in het stof te doen bijten. Marseille De belangrijkste tegenslag incas seerde de regering-Mitterrand in Marseille, waar de 72-jarige so cialistische minister van binnen landse zaken, Gaston Deferre, die al dertig jaar burgemeester van deze stad is, er niet in slaag de in de eerste ronde te worden herkozen. De aandacht ging vooral uit naar steden met meer dan 35.000 in woners en daar verloren de rege ringspartijen al in de eerste ron de opvallenderwijs het bolwerk van het socialistisch regionaal bestuur Grenoble en het socialis tisch bestuurde Brest. Ook verlo- Pacemaker Bij een twee dagen oud jon getje hebben artsen in Bel grado een pacemaker inge plant. Het kind was te vroeg geboren en had bovendien een ernstige hartafwijking. Het patiëntje maakt het goed en is sinds de operatie - vori ge week dinsdag - honderd gram aangekomen. Bedreigd Ongeveer 200 mannen hebben zaterdag in de Braziliaanse stad Belo Horizonte een "Ma cho-beweging" opgericht. Met een demonstratieve op tocht, die zonder incidenten verliep, lieten zij blijken dat de "macho" (de mannelijke man dus) een bedreigde soort is. Ook riepen zij leuzen als "wij willen maagdelijke brui den" en "weg mat Margaret Thatcher". Een plaatselijke feministische groepering heeft de demonstratie als reactionair veroordeeld en voor volgende week een te genbetoging aangekondigd. Geen ontslag Anne Burford, het hoofd van de Amerikaanse dienst voor milieubescherming (EPA), wordt door president Reagan niet ontslagen. Dit ondanks het feit dat Reagans eigen Re publikeinse Partij op haar ontslag heeft aangedrongen. Het Amerikaanse parlement onderzoekt de gang van za ken rond het opruimen van gifbelten. EPA is door dit on derzoek danig in opspraak geraakt en al drie belangrijke medewerkers van Burford zyn ontslagen. Geldgebrek De Miss-Wereld verkiezingen worden dit jaar niet, zoals de bedoeling was, in Colombia gehouden. Geldgebrek is er de oorzaak van dat het orga niserend comité van het fes tijn in Colombia moet afzien. De regering is er niet in ge slaagd van het particuliere bedrijfsleven de vijf miljoen gulden los te krijgen, die het organiseren van de wedstrijd zou kosten. ren de regeringspartijen het 'linkse' Avignon, dreigen de communisten Nimes kwijt te ra ken en de socialisten Montpel- lier. Zoals verwacht is de teruggang van de communisten in het to taal aantal stemmen groter dan dat van de socialisten. Anders dan de socialistische partijleider Jospin op dè avond van de uit slag van de eerste ronde stelde, is de winst van de huidige opposi tie nu groter dan toen in 1977 de toenmalige socialistisch-commu- nistische oppositie grote winst in de gemeenteraadsverkiezingen maakte. Aanstaande zondag is de definitie ve uitslag - na de tweede ronde - bekend. Waar in '77 de oppositie partijen 61 steden in de wacht sleepten, ziet het er naar uit dat de nieuwe - rechtse - oppositie er ditmaal nog meer zal veroveren. De consequenties voor de sa menstelling van de huidige rege- ring-Mauroy zijn daarmee aan de orde. Premier Mauroy zal - als burgemeester van Lille - volgen de week nog eens onder het mes moeten omdat het in de eerste ronde nog niet wilde lukken. Met name Mauroy heeft zich in een levensgevaarlijke positie gema noeuvreerd. Ongenoegen ovr diens economische beleid heeft hem duidelijk parten gespeeld. De overwinning bij de oosterbu ren van de conservatieve bonds kanselier Kohl, en de daarmee ongetwijfeld gepaard gaande op waardering van de mark, zal de toch al zwakke Franse franc voor moeilijkheden plaatsen. Premier Mauroy echter heeft een nieuwe devaluatie van de franc met zoveel woorden ontkend. De paus bracht in El Salvador ook een bezoek aan het graf SAN SALVADOR - Paus Johan- nus Paulus II heeft gisteren na aankomst in El Salvador aange kondigd dat hij zal bidden voor de vredesplannen van de Salva- doriaanse regering. Kort daar voor had interim-president Magana in zijn welkomstwoord uiteengezet waarom dit vredes plan draait: respect voor de men senrechten, amnestie en verkie zingswetten die een breed poli tiek spectrum toestaan. Later, tij dens de mis in het Amerikaans aandoende winkelcentrum Me tro Centrum, zette de kerkvorst zich fel af tegen degenen die zich opsluiten in een „egoïstische ge vangenis die de authentieke dia loog negeert, de rechten van an deren niet erkent en hen plaatst in de categorie van vijanden die bestreden moeten worden". Geheel onverwacht bracht de paus direct na aankomst op het mili taire vliegveld Ilopango een be zoek aan het graf van de driejaar geleden tijdens het opdragen van een mis vermoorde aartsbis schop Oscar Arnulfo Romero in de kathedraal van de hoofdstad San Salvador. Dat bezoek stond geprogrammeerd voor in de na middag en de gewapende oppo sitie had via illegale radiozenders het Salvadoriaanse volk opge roepen om op dat moment voor de kathedraal te betogen. Dit zou de wens van een kerk voor en van de armen hebben moeten ondersteunen. Door de plotselin ge wijziging van het programma, wellicht ingegeven door veilig- heidsoverwegngen na talloze ge ruchten over plannen van ultra rechts om de hulde aan Mgr. Ro mero te verstoren, vermeed de paus een mogelijke massa-beto ging voor een progresievere kerk. door Rob Sprenkels De door de paus opgedragen mis in het Metro Centrum van de hoofdstad werd bijgewoond door naar schatting 300.000 men sen; minder dan oorspronkelijk werd verwacht. Tijdens zijn preek stelde de paus dat het ge weld moet worden opgelost door een verzoening die de huidige muren van politieke verschillen, sociale, economische en ideolo gische tegenstellingen moet neerhalen. Hoewel de paus in El Salvador dus wel heeft gezegd dat de dialoog niet mag worden genegeerd, is voorlopig een con crete en directe oproep tot een vredesdialoog tussen de strijden de partijen uitgebleven. Mede gezien zijn woorden bij aan komst op het vliegveld zou dat haast tot de conclussie leiden dat de paus niet meer in een dialoog in El Salvador gelooft. Bij aankomst op het vliegveld schudde de paus trouwens zon der terughoudendheid de hand van generaal José Guillermo Garcia, sinds het uitbreken van de burgeroorlog, eind 1979, als minister van defensie de sterke man van het Salvadoriaanse be wind. Uit dien hoofde is hij in ho ge mate verantwoordelijk voor alle schendingen van de mensen- drechten die de Salvadoriaanse regering sindsdien heeft begaan. Ook Roberto d'Aubuisson werd de hand gedrukt, ondanks de verschillende bewijzen inzake diens betrokkenheid bij de moord op aartsbisschop Rome ro. D'Aubuisson is op het ogen blik voorzitter van de Grondwet gevende Raad in El Salvador. Gisteravond kwam de paus in Gua temala aan, waar hij werd be groet door president Rios Montt De paus vroeg "in naam van alle slachtoffers alle krachten van goede wil zich gereed te houden om een vreedzame samenleving te bereiken, de vrucht van ge rechtigheid en verzoening". Keung m het burgerpak nam hy. staande op het met rood pluche beklede podium, de erewacht van de dne strijdkrachtonderdc- len in ogenschouw. Na het natio nale volkslied reed een witte Mercedes hem met motorescorte naar zijn hotel. Een paar uur eer der was dr. Harvey Naarendorp. buitengewoon ambassadeur, reeds gearriveerd. Het zal vooral van diens staatsmanschap afhan gen of Sunname de ovenge La- tynsamerikaanse landen mee krijgt voor een veroordeling van Nederland op de topconferentie vanwege de stopzetting van ont wikkelingshulp aan Sunname In het huidige Indiase ontwerp van de slotverklaring is een eer dere in Managua aangenomen alinea hierover weggeschrapt Bouterse werd omringd door strik te veiligheidsmaatregelen; de Palam-luchthaven was behalve voor regeringsvliegtuigen afgelo pen weekeinde voor alle vlieg verkeer gesloten. Ook de route naar het hotel en de onmiddellij ke nabijheid daarvan was hermc tisch afgegrendeld; ook voor journalisten. door Willem Offenberg Nu er 68 delegatieleiders en 27 staatshoofden, drie koningen, zes eerste ministers en 1 kroon prins zijn gearriveerd. Ujken de veiligheidsmaatregelen alleen maar strenger te worden De staatshoofden van Soedan. Irak en Iran hebben het niettemin la ten afweten; de situatie thuis maakt hun aanwezigheid blij vend gewenst. In de hoofdstad zelf zijn inmiddels alle bedelaars opgetrommeld en overgebracht naar een tente kamp buiten de stad. Hen wacht zeker een week gratis logies. De heilige koeien, die doorgaans overal los rondlopen, staan voor het eerst vastgebonden aan een paal hun onmiddellijke omge ving kaal te vreten. Alle buitenlanders is dringend ver zocht om steeds een paspoort en geldige reisdocumenten bij zich te hebben; het verkeer in de bin nenstad is totaal ontwricht van wege de vele omleidingen; en omwonenden van de conferen tiezaal hebben zich al beklaagd omdat overijverige veiligheids mannen de speciale pasjes niet respecteren. Op twee staatshoofden na zijn nu alle genodigden gearriveerd, op tijd voor de opening vanochtend van deze omvangrykste topcon ferentie, waarbij tweederde van de wereldbevolking vertegen woordigd is. DEN HAAG (GPD) - De regeringspartijen CDA en WD zijn blij met de verkiezingsuit slag in West-Duitsland, die de huidige coali tie van CDU-CSU en FDP aan de macht houdt. De PvdA is teleurgesteld. Volgens de socialistische leider Den Uyl is de kans op plaatsing van kruisraketten groter gewor den. CDA-fractieleider Bert de Vries toonde zich in een reactie verheugd, dat zijn Westduitse geestverwanten van CDU en CSU niet de ab solute meerderheid behaalden. „Ik ben daar niet rouwig om. Er zou een te sterke neiging zijn gekomen om naar rechts te schuiven. De FDP zorgt voor stabiliteit". Ook WD-leider Ed Nijpels hecht veel belang aan de handhaving van de vrije liberalen in de Bondsdag „voor een stabiele middenpoli- tiek in West-Duitsland". Nijpels acht de ver kiezingsuitslag in het voordeel van de NA VO „omdat we kunnen rekenen op een con sequent vredes- en veiligheidsbeleid". Zeer teleurgesteld reageerde Joop den Uyl (PvdA). De sociaal-democratische SPD heeft volgens hem van de Duitse kiezers ten onrechte de schuld gekregen van de econo mische teruggang en de hoge werkloosheid. Met bondskanselier Kohl aan de macht valt binnen de NAVO het tegenspel tegenover de Verenigde Staten grotendeels weg, zo vreest Den Uyl. BULAWAYO (Reuter) - De Zim- babwese oppositieleider Joshua Nkomo heeft premier Robert Mugabe ervan beschuldigd op dracht te hebben gegeven hem te doden. Nkomo deed een beroep op de wereld druk uit te oefenen op Mugabe een eind te maken aan, wat hy noemde, een cam pagne om hem en zijn Zapu-par- tij te vernietigen en een een-par- tijstaat te vestigen. "Het is nu heel duidelijk dat mijn leven en dat van myn familie in gevaar is", aldus Nkomo op een inderhaast georganiseerde pers conferentie op een geheime plaats in Bulawayo, de hoofdstad van de provincie Matabeleland waar de Zapu de grootste aan hang heeft. "Premier Mugabe stuurt jonge mensen erop uit om mij en myn familie te doden. Ik kon slechts op tijd ontkomen", aldus Nkomo die is ondergedoken. Nkomo had vlak voor middernacht buiten landse correspondenten uit hun hotelkamers laten roepen naar een "veilig huis" enkele kilome ters van hun hotel. De verslagge vers moesten beloven dat zij de plaats geheim zouden houden. Nkomo zei dat een van zyn chauf feurs en verschillende andere mensen zijn gedood door troe pen die zaterdg in Bulawayo zoekacties naar opstandelingen uitvoerden De 65-jartge opposi tieleider - vaak de vader van het Zimbabwees nationalisme ge noemd - zei dat de zoekactie "duidelijk een dekmantel" is. ADVERTENTIE Een zeer opzienbarende uitkomst van de Westduitse verkiezingen is het feit dat de sociaal-demo craten veel stemmen aan de CDU-CSU hebben verloren in hun traditioneel sterke gebieden. Overeenkomstig de uitslag van zondag is de SPD in de deelstaat Nordrhein-Westfalen overvleu geld door de christen-democra ten. Nordrhein-Westfalen her bergt het Roergebied. Vlak voor de Bondsdagverkiezingen van 1980 bereikte de SPD daar bij de verkiezingen voor de Landdag ruim de absolute meerderheid. Dat de CDU in de 'arbeidersstaat' zoveel gewonnen heeft, bevestigt de stelling van Bondskanselier door Hans Amesz Helmut Kohl dat de burgers zijn regering meer vertrouwen bij de bestrijding van de werkloosheid dan de SPD. Kohl en met name de liberale minister van econo mische zaken, Otto Graf Lambs- dorff, hebben er tijdens de ver kiezingscampagne nooit een ge heim van gemaakt dat zij een versterking wilden van de socia le markteconomie. In tegenstel ling tot de SPD willen zij geen werkgelegenheidsprogramma's van de overheid, maar vooral een verbetering van het investe-, ringsklimaat voor de onderne mers. Kohl wil op de sociale voorzieningen aanzienlijk snoeien. Het credo van de bonds kanselier is dat 'prestaties weer beloond moeten worden'. Ten aanzien van economie en fi nanciën komt dit erop neer dat er maar een heel beperkte ruimte voor loonsverhogingen is. In hoeverre de regering-Kohl op dit gebied de strijd met de machtige vakbonden kan beslechten, blijft een vraag. Het staat echter vast dat het de SPD niet is gelukt waar te maken dat zij als 'enige, echte arbeiderspartij' garant staat voor de 'gerechtvaardigde Westduitse welvaartsmaatschap pij'. Kennelijk hebben miljoenen werknemers hun geloof in de tra ditionele sociaal-democratische opvattingen verloren. Zij willen op zijn minst de christen-demo craten het voordeel van de twij fel gunnen. Gegeven de verkiezingsuitslag kan ook niet worden beweerd dat de SPD erin is geslaagd zich als 'be tere veiligheidspartij' te profile ren. Kandidaat-kanselier Hans- Jochen Vogel heeft voortdurend gezegd dat hij er als regerings chef „alles aan wilde doen om te voorkomen dat er op Westduitse bodem middellange-afstandsra- ketten worden gestationeerd". Helmut Kohl wil dat ongetwij feld ook, maar hij beweerde tij dens de campagne eveneens voortdurend dat er gestationeerd moet worden als de Amerikanen dat willen. Een vraag, die zondagavond in de Bondsrepubliek almaar weer op dook was: wat wil Franz Josef Strauss? Wil hij minister van bui tenlandse zaken er. vice-kanse- lier in Bonn worden of blijft hij minister-president van de vrij staat Beieren? Zelfheeft hij daar. ondanks vele vragen, geen ant woord op gegeven. Maar in de Olympiahalle in Munchen, waar de CSU haar beste verkiezingsre sultaat in de geschiedenis vierde, was overal te horen dat de 67-ja rige voorzitter binnenkort een Lijsttrekker Petra Kelly en par tijsecretaris Lukas Beckmann van de Grünen omhelsen elkaar, nadat bekend werd dat de kiesdrempel was gehaald. (Foto: An belangrijke rol in bondsregering wil spelen. Dat maakt de formatie van de rege ring spannend. De FDP staat er namelijk op dat haar voorzitter Genscher minister van buite- landse zaken blijft De liberalen zijn weliswaar zwakker dan in de vorige Bondsdag, maar de CDU- CSU heeft de FDP wel nodig om te regeren. Koffiedikkijkers geloven dat Strauss zal verliezen. De Beierse minister-president kan echter re kenen op zijn 'huismacht'. Die is na de verkiezingen van zondag nog sterker geworden. Voor het eerst sinds zeer lange tijd zullen in de Duitse Bondsdag met de Groenen weer vijf party- vertegenwoordigd zijn. De milieu-activisten hebben duide lijk gemaakt dat zij in het parle ment willen optreden als een „verlengde arm van actiegroe pen". Voorzitter Tram pert zei, dat de Groenen in eerste instan tie zullen proberen te verhinde ren dat er een volkstelling in april wordt gehouden en dat er later rruddellange-afstandsraket- ten in de Bondsrepubliek wor den gestationeerd. Verder willen de Groenen de vakbonden ertoe bewegen in ieder geval niet te doen „wat Strauss zegt". Ten slotte blijft de vraag in hoever re de SPD haar nederlaag mede heeft te danken aan de Groenen Vogel heeft er voortdurend op gewezen dat in ieder geval de vragen van de Groenen zeer se rieus moeten worden genomen. Hij heeft ook nooit verzwegen dat hij zich eventueel best met hun stemmen tot bondskanselier had willen laten kiezen. Aan de andere kant is er door de SPD op gehamerd, dat een coalitie met de Groenen niet ter discussie kon staan en dat de sociaal-de mocraten ook niet van plan wa ren beloftes aan de 'alternatie ven' te doen. De stembusuitslag laat de conclu sie toe, dat deze betrekkelijk va ge houding ten opzichte van de Groenen de SPD geen goed heeft gedaan. Dat zal ongetwijfeld weer tot een discussie of afgren zing leiden. Moet de SPD zich toch in de eerste plaats bemoeien met de belangen van de werkne mers, of is er ook ruimte zich te openen voor de ontevreden jon geren? In deze zin wordt de eens gezindheid van de oppositie, die bestaat uit SPD en Groenen, be dreigd. Zo bezien is dat voor Hel mut Kohl geen nadeel. Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Een prachtkans op een pracht- prijs. Van een tientje tot 't half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 72 94. De meeste kans in de Staatsloterii -♦<

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9