c 'Omschakeling tot Montessorischool is geen ommezwaai' jUZCiflh. \Lzeidse agenda Geen naamsverandering voor het Van Dulmplein Station Sassenheim (nog) niet haalbaar Fanatieke strijd om schaatstitels Deze zomer aanleg van fietspad in Hoeven-park Stad en rand MAANDAG 7 MAART 1983 "Flora" stapt over op individueel lessysteem OEGSTGEEST - Het hoofd van de Oegstgeestse lagere Floraschool, J.N. Gelok, is van mening, dat de plotselinge ommezwaai van een 'klassikaal' onderwijssysteem naar Montessori-onderwijs niet gezien moet worden als een onderwijskundige geloofsveran- dering. Schoolhoofd Gelok temidden van zijn leerlingen. "Teruglopend leerlingenaantal heeft geen rol gespeeld bij onze beslissing om een andere koers te gaan varen". Zoals bekend hebben de Flora- school en de gemeente Oegst- geest een principe-overeen komst met de stichting Montes- sori-Onderwijs Leiden en om streken bereikt om te werken aan de omvorming van deze school tot een openbare Montes- sori-basisschool. Gelok: "Wij staan er met z'n allen achter en willen er iets goeds van maken. We stappen niet over met de instelling van "we zien wel", want dan kunnen we er beter maar niet aan beginnen. Natuur lijk kun je niet zeggen: nu is Montessori alles en 'klassikaal' VOORSCHOTEN - Bewoners van het Van Dulmplein hebben tij dens de commissievergadering voor openbare werken met suc ces geprotesteerd tegen het voor stel van het college van burge meester en wethouders om het Van Dulmplein een andere naam te geven. Door deze naamswijzi ging zou kunnen worden voorko men dat verwarring ontstaat wanneer deze zomer de 17 wo ningen klaar zijn die op dit mo ment op het plein worden ge bouwd. zo meent het college. Na de bezwaren van de bewoners tegen de wijziging te hebben ge hoord besloot de commissie ech ter te adviseren de naam Van Dulmplein te handhaven. De be- woners noemden het waanzin om het stukje Van Dulmplein wat ligt tussen de Van Hamel laan en Schuilinglaan, Schuiling- laan te noemen: "Dat gaat me een enorme hoop geld kosten", zei een bewoner van één van de twee huizen die aan dit stukje weg liggen. "Ik moet een nieuw paspoort aanvragen, adreswijzi gingen sturen en nieuw druk werk voor mijn bedrijf bestel len". De bewering van het college dat een onlogische situatie zou ont staan met straatnummering, veegde hij-van de tafel door te zeggen dat de situatie al zestien jaar onlogisch is. "Maar nog nooit heeft dat aanleiding gege ven tot misverstanden, meende hij. "Iedereen in Voorschoten weet waar het Van Dulmplein is. En r De raadsleden waren het met hem eens en vonden dat het stukje Van Dulmplein waaraan hij woont Van Dulmplein moet blij ven heten. Daarnaast namen ze zijn voorstel over om het nieuwe stukje weg dat wordt aangelegd tussen de Karei Doormanlaan en de Schuilinglaan, Van Dulm plein te noemen, en niet, zoals in het voorstel. Van Dulmplant- soen. In de huidige situatie komt slechts één wijziging: het stukje weg dat loopt vanaf de Karei Doormanlaan naar de Van Ha mellaan krijgt de naam Van Ha mellaan. Momenteel heet dit stukje weg Van Dulmplein. niks. We heben de afgelopen ja ren steeds geprobeerd het kind individueel te benaderen gezien de vele differentiatietoepassin gen. Zo wordt er aan niveau-le zen gedaan. En ook het vak mu ziek, dat hoog in het vaandel van het Montessori-onderwijs wordt gedragen, neemt bij ons een be langrijke plaats in. Zelfs het aan leren van de tafels gebeurt met de piano". Het schoolhoofd ontkent ten zeer ste, dat het teruglopende leerlin genaantal een rol heeft gespeeld in de overweging om een andere koers te varen. Gelok: "Wij kun nen het nog een jaar volhouden zonder leerkrachten te ontslaan, maar het is wel zo dat de meeste scholen door de komende schaalverhoging in een precaire situatie verzeild raken". Volgens Gelok zijn het juist de leerkrachten zelf geweest, die een meer individueel gericht on derwijs voorstonden: "Zij staan er allemaal positie/ tegenover. Van ons team waren er zelfs twee by, die de Montessori-cursus toch zouden gaan volgen. Voor de overstap echter zover is, zal eerst de raad van bijstand van de stichting Montessori-Onder- wijs zich uitspreken over de voorlopige resultaten van het overleg tussen de gemeente en de stichting. De voorbereidings- die hiermee belast is SASSENHEIM - Het onderzoek naar de vestiging van een station aan de Schiphollijn in Sassenheim is voorlopig opgeschort. De bouw van een halte aan de lijn is namelijk afhankelijk van de bereidheid van de Ne derlandse Spoorwegen om de dienstregeling aan te passen. Een derge lijke wijziging is noodzakelijk om treinen in Sassenheim te kunnen laten stoppen. Voorlopig echter lijkt het er niet op dat de Spoorwegen de dienstregeling zullen aanpassen. In de dienstregeling die de NS in 1986, na gereedkomen van de westelijke ringbaan naar Am sterdam CS, denkt toe te passen is geen ruimte voor een halte in Sassenheim, aldus staat te lezen in het interimrapport van de werkgroep die de mogelijkheden van vestiging van een station in Sassenheim bestudeert. Vandaar dat leden van de werkgroep heb ben besloten te wachten met een eindrapport totdat de dienstrege ling bekend is. De Spoorwegen willen vier treinen per uur laten rijden tussen Am sterdam RAI en Schiphol. Dat ondanks het standpunt van de minister van verkeer en water staat die meent dat twee treinen per uur als basis voldoende is. Al krijgt de minister gelijk, dan moeten er in de spitsuren toch vier treinen per uur rijden en daarmee is het onmogelijk om treinen in Sassenheim te laten stoppen vanwege het strakke tijdschema dat daarbij moet wor den gehanteerd. Haalbaar De werkgroep, waarin onder ande ren vertegenwoordigers van de provincie, de gemeente Sassen heim, het SOB en de Nederland se Spoorwegen zitting hebben, is wel tot de conclusie gekomen dat een station in Sassenheim haalbaar is. De groep heeft op ba sis van door de NS gehanteerde rekenmethoden becijferd dat het reizigersaanbod tenminste 45.600 personen per maand zal bedragen. Dat cijfer is ook geba seerd op aanbod van reizigers uit de regio. Voor Sassenheim geldt dat de be roepsbevolking uit 4450 perso nen bestaat, van wie ruim de helft moet pendelen. Bijna een derde deel daarvan werkt in ge meenten in de bollenstreek. Een kwart van de forensen werkt in Leiden en omgeving, zeven pro cent in Amsterdam en zes pro cent in Haarlem en Haarlemmer meer. De personenauto is veruit het belangrijkste vervoermiddel: zestig procent van de forensen reist per auto. Een kleine vijftien procent gebruikt de streekbus. Gevolgen De werkgroep heeft drie plaatsen bestudeerd als mogelijkheid voor de bouw van een station: nabij de Menneweg, de Wasbee- kerlaan/Zandsloot en Warmon- derdam. De Menneweg en de Zandslootkade zyn beide ge schikte plaats voor de vestiging van een station. Van die moge lijkheden trekt de Menneweg naar verwachting het grootste aantal reizigers. De investerin- gen -■ i.i n betrekkelijk gering, al dus concludeert de werkgroep. Indien de dienstregeling zou wor den aangepast, en die kans wordt klein geacht, dan moet ook de gemeente Sassenheim nog me dewerking verlenen aan de plan nen. De vestiging van een station aan de Schiphollijn heeft name lijk ook financiële gevolgen voor de gemeente. Postzegels In het Dorpshuis (in de Leider- dorpse Hoofdstraat) houdt de postzegelvereniging "De Rijn streek" vanavond haar maande lijkse ruilavond. Van zeven uur af kan de jeugd ruilen. De oude ren kunnen om acht uur terecht. Rond half tien is er een veiling. Lindehoeve De Voorschotense Lindehoeve houdt donderdag een informa tie-avond met als doel jongeren kennis te laten maken met het centrum en de activiteiten. De avond begint om acht uur. Twee uur later treedt een artiest op in het muziekcafé. Vrijdagmiddag en -avond is er disco in de stal. 's Middags voor scholieren tot zestien jaar (van drie tot vijf uur) en 's avonds voor de ouderen (van tien tot twaalf). Zaterdag organiseert de Linde hoeve in samenwerking met de Leidse vereniging Popmuzikan ten een optreden van twee groe pen: Les Zazou en Perspeks. De zaal gaat open om negen uur. In het videocafe wordt aanstaan de zondag de film "Killer nun" vertoond met in de hoofdrollen Anita Ekberg, Alida Y'alli en Joe Dallesandro. Aanvang half tien. Concerten In de Leiderdorpse Muzenhof (Cor Gordijnsingel) treedt aanstaan de zaterdag "The Roaring Se ven Jazzband, hot dance en no velty orchestra" op. Deze negen man sterke formatie speelt on der leiding van Jan van der Woord gearrangeerde muziek uit de jaren '20 en begin jaren '30. Het orkest wordt vocaal bij gestaan door Zenja Damm. Het concert wordt opgenomen door Radio Nederland Wereldom roep en begint om negen uur. Twee docenten van de streekmu- ziekschool "Rijnakkoord" ge ven een dag later een koffiecon cert. Hannie de Jong (cello) en Ben Hurrelbrinck (piano) spe len werken van Bach, Vivaldi, Ravel en Haydn. Het koffiecon cert begint zondag om half een. De tien jeugdschaatsers uit deze regio met hun eerste prijzen. Gastgezinnen gezocht voor vakantie van kinderen uit W.-Berlijn REGIO - De stichting pax Christi Kinderhulp zoekt ook voor de komende zomer gastgezinnen als vakantieadres voor kinderen uit Berlijn. Het gaat om een periode van vijf weken, van 20 juni tot en met 28 juli, voor kinderen tussen zes en twaalf jaar. Al sinds 1961 verzorgt Pax Christi vakantie voor West-Berlijnse kinderen omdat de stad tiendui zenden gezinnen kent die ernstig zijn ontwricht. Juist onze streek, zo schrijft de organisatie, is bij zonder geschikt voor de opvang van Berlijnse kinderen. Dit is te danken is aan de nabijheid van zowel het vlakke polderland als zee en strand. LEIDEN De Rijnsburgse IJs club was dit weekeinde succes vol bij de jeugdkampioenschap pen van het district Sassenheim van de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond. Van de tien te ver delen jeugdtitels in de A-klasse gingen er drie naar vertegen woordigers van de ijsclub uit Rijnsburg. Bij de wedstrijden in de Leidse ijs hal werd zaterdagmorgen van 's morgens zeven uur af fanatiek geknokt om de districtstitels door leden van twaalf deelne mende ijsclubs van het Sassen- heimse district. De jongelui had den zich voor de finales geplaats Claudia Wolvers (Woubrugge), Pa trick den Eisen (Zoeterwoude), Petra Grimbergen (Rijnsburg) en Pascal Vergeer (Warmond) wa ren de snelste pupillen. Bij de ju nioren D gingen de titels naar Anja Borst (Hoogmade) en Aad Grimbergen (Rijnsburg). Anja v.d. Poel (Alkemade) en Hans van Egmond (Rijnsburg) sloten bij de junioren C de strijd win nend in hun voordeel af en by de B-junioren ging de winst naar Marian Burg (Rijnsburg) en Bart Robertsen (Leiderdorp). en uit drie vertegenwoordigers van elke partij bestaat, heeft tot taak gekregen om binnen een termijn van twee maanden met een compleet invoeringsplan te komen. Daarin zal vooral moeten worden geregeld op welke wijze het Montessori-systeem het best kan worden ingevoerd. Een definitief besluit over de tot standkoming van de Montessori- basisschool kan volgens de stich ting pas genomen worden als de voorbereidingscommissie haar werkzaamheden heeft afgerond. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten hoQpt deze zomer te kunnen beginnen met de aan leg van een fiets/voetpad door het Burgemeester Van der Hoe ven sportpark. De gemeenteraad heeft een krediet van 330.000 gul den beschikbaar gesteld voor de aanleg van het fietspad dat loopt vanaf het tennispark Forescate naar het NS-station. Het pad volgt in grote lijnen het tracé van het bestaande voetpad door het park. Slechts in de bochten en ter hoogte van het dierenparkje zullen de fietsers een andere route moeten kiezen. Op de rest van het parcours liggen fiets- en voetpad naast elkaar en worden zij slechts gescheiden van elkaar door een streep op het wegdek. Het nieuwe fietspad, dat 3,5 meter breed wordt, sluit aan op een fietspad tussen de Nassauwijk en Adegeest. Dit laatste fietspad loopt vanaf een bruggetje aan het einde van het Straussplantoen tussen de landerijen van boer Rodenburg naar het parkeerter rein bij het tenniscomplex Fores cate. De aanleg van dit fietspad is reeds begonnen. De gemeente hoopt hiermee in april klaar te zijn. Voormalige bibliotheek nu clubgebouw ZOETERWOUDE - Postduiven vereniging "De Kerkduif' en carnavalsvereniging de "Hang- konten" hebben van de commis sie welzijn van Zoeterwoude het groene licht gekregen om samen gebruik te gaan maken van de voormalige bibliotheekruimte aan de Noordbuurtseweg. Op verzoek van wethouder Gra- niewski (WD) van welzijn zijn beide verenigingen met een plan gekomen over herinrichting en onderlinge verdeling van het ge bouw. De carnavalsvereniging wil de ruimte graag in de winter maanden gebruiken, de postdui venvereniging de overige acht maanden van het jaar. Verder wil men door een paar wijzigingen in het gebouw daarvan "in samen spraak met gemeentewerken een verantwoord clubgebouw" ma ken, aldus de verenigingen. Het college stelt een huurbedrag vast van 400 gulden per jaar, een bedrag dat beide verenigingen onder elkaar moeten verdelen. WD-raadslid Kremer was be zorgd over het feit, of men op wat langere termijn aan voldoende geld zal kunnen komen, waar door volgens zijn zeggen "de rij van subsidie-aanvragen mogelijk verlengd zal worden". MAANDAG tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, teL 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV. RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering commissie openbare werken, 19.30 uur. Wassenaar - gemeentehuis, vergadering commissie algemene zaken, 19.30 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw huis, vergadering commissie financiën, 20 i APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 maart tot 11 Doeza Apotheek. Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijrt: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude, Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: P.C. Groeneweg en P.M. de Jong; A.F. Crama en M.M. Goorden; J.A. Brouwer en D.J.F. Bave- Schouten; A.H.J. Velthuis en S.M. Kriek; M.P. van Kampen en E.M. Daey Ouwens; R. Velthuysen en J.J.M. van Berge Henegouwen; P.J.M. Siecker en S. Laterveer; H.J. de Jonge en D.C. Roe- lofs; A.C. den Ouden en E.L. Wienhöfer; J.J. Kras en NR. van der Heijden; R.R. Delmar en E.R. Birsak; H. Viele en A.J. Kok; F.P. Koree en G.M. de Swyger; K.P. Brugman en U. Beenen; R. van Eg- LEIDEN - Geboren: Margot Henriëtte dv. A. Hogewoning en L. Timmer; Eyüp zv. M.M. Ta§an en S. Kaplan; Kim dv. J. Vertelman en J. Sloos; Jolijn dv. A.G.S. van Schooten en A.M. van der Meer; Eduard Hendrik Joannes zv. J.H.C. Voormolen en M. Kalovó; Marleen Li- sette dv. C. van der Steen en A.J. Hon- coop; Jordie Robin zv. P.A. van Munste- ren en L. Zandvliet; Sylvia dv. W.L. van Delft en J.H.M. van Munster; Franklin zv. G.A. Jongbloed en A.M. van Pola- nen; Hafida dv. Y. Dahhane en H. Mokhtafa; Miriam dv. P.M.H. Wijts en A.M. Leenders; Yilmaz zv. M. Ozdemir en S- Akkaya; Gülhan dv. B. Baytemur en G. Bükücü; Johan zv. C. Duijndam en J. Haasnoot; Arnoud zv. J.R. Prent en J.M.C. Sengers; Nicolaas Aaron Wil lem Ewout zv. J.J.G. Jansen en A.M.M. van der Putten; Arie Christiaan zv. J. Plug en M.H.G. Binnendijk; Justine Emilié Frederiek dv. N.J. Moonen en J.M.T. de Charro; Suzanne dv. S.P. Dijkstra en J. Bom; Zegert Cornelis An ne zv. H. van der Plas en J A Kuyt; Ma- rinda dv. A. Varkevisser en H. Lam- mertsen; Stefanus August Toekarman zv. J.A. Rysdijk en D.S. Sarijoen; Ge rard Jacques Soekarman zv. J.A. Rys- dijk en D.S. Sarijoen; David Olivier Christiaan zv. C. Steketee en W.M1. Barn- hoom; Marytje dv. W. van Vreeswyk en J.S. Mooijman; Christiaan Leendert zv. L.C. Schouls en C.J. Cats. Muziekschool wil nu snel besluit over subsidie '83 VOORSCHOTEN - De muziek school Otto Wolthuis Stichting heeft de gemeenteraad van Voor schoten verzocht om snel een be sluit te nemen over haar be zwaarschrift tegen de weigering van een subsidie voor 1983. Om op korte termijn uitsluitsel te krijgen werd de Raad van State verzocht een voorlopige uit spraak te doen. Maar de Raad van State vindt dat eerst de ge meenteraad een beslissing moet nemen en heeft het verzoek dan ook naast zich neergelegd. De muziekschool wil nu dat de ge meenteraad snel een beslissing neemt, zodat zij - bij een nega tieve beslissing alsnog naar de Raad van State kan gaan. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH £1 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN it ontvangen. LEIDEN Telefoon. 071-144941 tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v.*Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83.60 Maandabonnement 20.59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adi.dir.: N Qüakemaat Commentaren: R. D Paauw. W. F. J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (pfv) W F J Wirtz (bin./buit./ec.) J Ruygrok-Hoogeveen (P»v) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2