"Gedrag van De Zijl zéér onvolwassen" S D T Leidse Trotters op weg naar degradatie LZ valt in 'ravijn' Val Danaïden niet te stuiten Leiden maakt er weer een potje van... Opstandige Leidse ploeg gaat af bij AZC Degradatie na nederlaag (7—10) een feit Korfbalteam neemt revanche op België MAANDAG 7 MAART 1983 Sport PAGINA 17 LEIDEN - Na de alleszins accepta bele wedstrijd tegen aartsrivaal Nashua Den Bosch, maakte El- mex Leiden er tegen het nietige ONRO RZ voor de afwisseling maar weer eens een potje van. Zonder inspiratie, met de frat senmaker Wilson Washington voorop, leverde Leiden een wan prestatie af, en het was aan de onmacht van RZ te danken dat de Leidse ploeg niet voor de zo veelste keer tegen een outsider onderuit ging. Nu werd het een troosteloze 97-78 overwinning voor Leiden. Zeker in de eerste helft liep Leiden te poedelen. Zonder de aan de rug geblesseerde Roland van der Bergh en met de onzekere Bert Kragtwijk in de basis kon de Leidse formatie geen moment overtuigen. De Rotterdammers probeerden het gebrek aan werkelijke klasse met goed ver dedigen (press) en gecontroleer de aanvallen te compenseren en hadden daar verrassend genoeg succes mee. De score ging nage- Scores Leiden: Kragtwijk 16, Wiel 12, Richel 7, Hagens 10, Wiley 20, Washington 30 en Oosterhuis 2 punten. Scores RZ: Virgil 22, Zoutman 2, Visser 7, De Waard 16, Brust 14, Bottse 11 en Vervoorn 6 punten. prof was er tamelijk succesvol mee, maar had wel geluk dat de scheidsrechters niet optraden te gen het hangen aan de ring, waarmee Washington elke dunk afrondde. Ook Richel en Ooster huis konden de bakens niet ver zetten en via de tussenstanden 22-26 en 38-34 kwamen de twee ploegen een 47-47 ruststand noeg gelijk op en om beurten na men beide ploegen een kleine voorsprong. De Rotterdamse Amerikanen Virgil en Brust de den knappe dingen en ook guard Marco de Waard liet zien over een zuiver afstandschot te be schikken. Wat Leiden daar tegenover stelde was bitter weinig. De mannen van Kinsbergen leden zeer veel balverlies (21) en vooral 'sterspe ler' Washington verkeerde in een gulle bui. Aanvallend liep het bij Leiden ook niet naar wens. Wiel en Wiley kwamen niet uit de verf en ook Bert Kragtwijk üep er voor spek en bonen bij. Degene die wel makkelijk tot scoren kwam was Wilson Washington. De Rotterdammers hadden in de persoon van Chris Brust een te kleine center en dat leek Was hington in de gaten te hebben. Jammer was alleen dat hij dit dacht uit te moeten buiten door vanaf het eerste fluitsignaal op de 'dunktoer' te gaan. De ex- Zelfs een slechte wedstrijd kan vaak nog gered worden door de spanning, maar ook dat element verdween na de pauze. Pal na rust zette Leiden even aan en dat werd RZ te machtig. Rob Visser en Brust misten een paar makke lijke kansen onder het bord en het gat was geslagen: 58-49. De wedstrijd was gespeeld en dat was voor Washington het sein om aan een one-man show te beginnen. Gebarend en schreeu wend begon hij rebounds van de borden te plukken om even later aan de andere kant het dunkfes tijn voort te zetten. Dat de rest van zijn team er verloren achter aan moest lopen was de over het paard getilde vedette een zorg. Zolang het publiek echter zijn optreden waardeert en ook Kins bergen de center blijft bescher men zal in het spel van Washing ton weinig verandering komen. De hard werkende Emül Hagens en de nu wel zuiver schietende Wiley lieten in de tweede helft nog wat leuke dingen zien en via de standen 74-63 en 80-68 liep Leiden door naar een probleem loze overwinning. Dat in de play-offs heel anders gespeeld Verlies tegen DAS: 73-99 Wilson Washington moet worden om volwaardiger opponenten, uitgerust met echte centers te bestrijden, is blijkbaar van later zorg. WILL MOERER LEIDEN - De Spaarbank Trotters konden het afgelopen zaterdag tegen DAS niet bolwerken; de Delftenaren wonnen met 73—99. In de promotiedivisie verloor de damesploeg van MSV met mi niem verschil van US: 53-54. Ook de dames van Elmex Leiden kregen weer eens een pak slaag. In Ridderkerk werd met maar liefst 39-93 van The Dragons verloren. Leiderdorp verloor maar net van koploper Green Eagles: 83-86. In dezelfde klasse kwam MSV wel tot winst. Jumpers uit Den Haag werd met 77-71 aan de kant gezet. Ook Blitz zegevierde; tegen Binnenland werd het 65-73. In de andere eerste klasse rayon won Lisse simpel van HBV: 84-55. Luba won de be langrijke wedstrijd tegen Blue Drakes met 91-61. Spaarbank Trotters—DAS 73—99. De wedstrijd tegen DAS was voor de Trotters één van de laatste kansen om de degradatiezorgen te verlichten. De resterende drie ontmoetingen zijn namelijk te gen toppers en vrijwel onmoge lijk te winnen. DAS, gezegend met lange en handige spelers, had geen enkele moeite met de Leidenaars. Trotters speelde de hele wedstrijd een press verdedi ging over het hele veld, maar de ervaren Delftenaren lieten zich niet gek maken en sloegen, na een gelijkopgaand begin, aan het eind van de eerste helft een gat: 35-46. Ook na de pauze bleven de Trotters knokken voor een be ter resultaat, maar mede door het slechte schieten en het gebrek aan reboundkracht zaUiet er niet in. Vooral de DelftCTiaar Van Dijk was met 36 punten een plaag voor de Trotters. Bij Trot ters werd Will Moerer met 16 punten topscorer. MSV-US 53-54 Door een blessure van Tineke Vos moest MSV met maar zes speel sters aan de wedstijd beginnen. De Noord wij kse ploeg bezat daardoor helemaal geen lengte meer en moest het dus hebben van het afstandschot Dat bleek afwezig en ondanks de 18 punten van Renate Sluis moest MSV de zege aan de Amsterdamse ploeg laten. The Dragons-Elmex Leiden 93-39 Wederom een grote nederlaag voor de Leidse damesploeg. Toch startte Leiden overtuigend. Er werd met een press geopend en na enkele minuten stond was het 2-11. Daarna kwam de thuis ploeg wel terug, maar tot enkele minuten voor rust was er nog niets aan de hand: 19-17. Toen stortte Leiden in 39-19 bij rust, 93-39 aan het einde. Leiderdorp-Green Eagles 83-86 Bijna slaagde Leiderdorp er in de koploper te verslaan. Zelfs zon der de geblesseerde Sjaak We- strate speelde het team een pri ma eerste helft die met 49-36 af gesloten werd. Pal na rust ging het even fout en kwam Green Eagles terug: 50-48. Ook daarna bleef Leiderdorp nog lang op voorsprong, maar in de slotfase brak het gebrek aan lengte Lei derdorp op en werd het toch nog 83-86. MSV-Jumpers 77-71 Een knappe zege van de Noordwij- kers. Vijf minuten voor het eind stond MSV nog zeven punten achter, maar toen drukte de ploeg onder aanvoering van Gijs Goddjjn door naar de zege. Binnenland-Blitz 65-73. Zonder center Rolf van Oort had Blitz veel moeite met Binnenland. Halverwege had Blitz een kleine voorsprong: 33-36. Direct na de pauze vergrootte Blitz het gat en speelde verder de wedstrijd rus tig uit Topscorer werd Ton Kal lenberg met 31 punten. Lisse-HBV 84-55 Na twee opeenvolgende nederla gen behaalde Lisse nu een mak kelijke zege. Via een 37-23 rust stand liep de formatie van coach Hans van der Meyden naar een 84-55 eindstand en consolideer de daarmee de tweede plaats. Jürgen Goudzwaard scoorde 20 punten. Luba-Blue Drakes 91-61 De Leidenaars moesten van deze tegenstander winnen om de kan sen in eigen hand te houden. Door een sterk gespeelde eerste helft (51-29) pakte Luba de zo belangrijke zege. Topscorer werd Bert van der Mark met 27 punten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Over de wanpresta tie van Zijl/LGB tegen AZC/Microlife zal de ko mende dagen nog druk worden gesproken.' Want wat er zich zaterdagavond in het Alphen- se zwembad De Thermen afspeelde was een re gelrechte aanfluiting voor het Nederlandse wa terpolo. De Leidse spelers en coach Rob Schouten lieten zich door de kam pioen in spé zo verschrikkelijk naar de slachtbank leiden, dat er in hun ogen nog maar één red middel was om de afgang te ca moufleren: razen en tieren tegen de arbiters, die alles zouden heb ben verpest. Aandacht voor het spelletje was er aan Leidse zijde niet. De Alphenaren bleven wel bij de les. Het gevolg: een 23-3 overwinning voor AZC. De Leidenaars kwamen na hun be schamende optreden zwijgend uit de kleedkamers. Rob Schou ten achtte het beter om dat ook maar zo te laten. "23-3 is duide lijk. Daar heb je weinig aan toe te voegen. Wij zijn met goede be doelingen hier naar toe geko men. Voor de rest zijn er mensen aangewezen om leiding aan deze wedstrijd te geven. Nou, ieder een heeft het zelf kunnen zien en moet zelf maar oordelen", klonk het zuinig uit zijn mond. Schouten en zijn spelers waren al na twee minuten door het lint ge gaan toen de arbiters Van der Spoel en Haagberg de Zijl op twee persoonlijke fbuten hadden getracteerd en AZC via een ijzer- sterke start een 4-0 voorsprong had genomen. Dat beloofde niet veel goeds voor de ploeg die vol gend seizoen zijn entree in de Europa Cup gaat maken. En de scheidsrechters bleven Leidse (en Alphense) fouten (11 tegen 2) snel en meedogenloos bestraf fen, hetgeen gaandeweg veel irri tatie bij de zaterdag snel aange brande Leidenaars opriep. Ter wijl AZC gedisciplineerd door bleef zwemmen, raakte Zijl vol ledig van de kook. Halverwege de tweede periode - bij een 10-1 voorsprong voor AZC - gooide de Leidse sterspeler Stan van Bel- kum de handdoek al in de ring. Schouten, vergoelijkend: "Ik heb Stan gewisseld. Waarom hij daarna niet meer terugkwam? Dat heeft toch geen zin. Als een speler er zelf geen zin meer in heeft, hoef je hem ook het water niet meer in te sturen". Van Belkum kon zich niet neerleg gen bij de arbitrage, die in polo kringen trouwens dagelijks be kritiseerd wordt. Soms hadden de Leidenaars het gelijk aan hun zijde. Toen Van Belkum juist aan de kant zat kreeg Vreeburg een P, terwijl dat een omkeerfout moest zijn. AZC kon daardoor simpel 11-1 scoren. "Een fout, die de scheidsrechters hadden moeten herstellen", vond ook rapporteur Henk van der Velden. Maar over het algemeen moesten de Leidse protesten toch vooral het uiterst povere spel verdoeze len. AZC had niets te klagen omdat de scheidsrechters zich de luide verbale protesten van de Zijl (Schouten en Stan van Belkum ontvingen een waarschuwing dat ze uit het bad gestuurd zouden worden) niet lieten aanleunen. Maar de Alphenaren trokken zich van de hele heisa ook sim pelweg niets aan. Als een waardi ge opvolger van landskampioen De Robben - volgende week haalt AZC de titel bij winst op DZV binnen - trok de ploeg van coach Geurtsen een vernietigend spoor door de Leidse ravage. "Triest, dat een ploeg zich zo laat gaan", veroordeelde Geurtsen de Leidse opstand. "Ik laat mij niet gauw over de leiding uit. Zij doen dat steeds. Wij zijn in Lei den ook door ongelukkige beslis singen van scheidsrechters met 3-0 achter gekomen. Maar we zijn blijven spelen. Als je als ploeg bij de eerste vier van Nederland zit en je wilt in de Europa Cup iets presteren, dan zul je je ook over die dingen heen moeten helpen. Het gedrag van de totale Leidse ploeg vond ik zeer onvolwas- Daar i Tom Joor. waarnemend LEIDEN - De degradatie van LZ'86 naar de hoofdklasse is een feit. Ook tegen het Ravijn kon de Leidse formatie het niet bolwerken. De Nijverdallers bezegelden met een 7-10 overwinning het lot van LZ'86. Katwijk slaagde er in zich enigs zins van de onderste plaatsen te verwijde ren door een 8-3 overwinning op Breda. DKD verloor teleurstellend van Wiekslag met 7—9. De dames van LZ'86 behaalden een ruime 9—4 overwinning op de Skelp uit Leeuwarden. Wat al een halve competitie vast stond is zaterdag avond in het Vijf Meibad bevestigd. LZ'86 zal het volgend seizoen een stapje terug moeten doen. Het hele seizoen heeft de Leidse brigade van Hans van der Moolen op de onderste trede van de ranglijst gebivakkeerd. Echt weggespeeld werd LZ'86 tegen de mede-degradatiekandidaten nooit, maar telkens bleek de opponent net iets sterker. Zo ook zaterdagavond toen een knappe inhaalrace net niet voldoende was om het Ravijn te achterhalen. Van 2—9 na ruim 6 minuten in de tweede periode kwam LZ terug tot 7-9 na drie perioden. In de zeer spannende laatste periode was het toch weer het Ra- viin dat de koelbloedigheid op bracht om te scoren 7-10, hetgeen LZ ondanks een aantal goede moge lijkheden naliet. Doelpunten LZ'86: Wilco v.d. Zeeuw (2), Frans v.d. Brink (2), Wim Klumper, Jan Bakker en Ruud Muusse. Vivax speelde een zeer spannende wedstrijd tegen koploper Laga uit Zeist. Na twee perioden met 1-2 te hebben voorgestaan en in de laatste periode nog van 4—3 op 4—4 te zijn gekomen, scoorde Laga vlak voor tijd de 5—4. Goals: Ruud Wormgoor 2, Jack Frauenfelder en Marcel Rompes. Katwijk behaalde een belangrijke overwinning op me dedegradatiekandidaat Breda. Vooral in de tweede wedstrijdhelft toonden de Katwijkers zich de betere ploeg. Na 2-2 halverwege kon Katwijk al in derde periode uitlopen naar een beslissende 5—2 voor sprong. Hoewel Breda in de laatste periode nog wel aandrong vielen ook toen de goals aan de andere kant. Goede counters brachten de eindstand op 8-3. Doelpunten Katwijk: Hans v. Duyvenvoorde 2, Paul v.d. Putten 2, Hans Schaap 3, en Albert v.d. Plas. De dames van LZ behaalden een verrassende over winning* op het hoger geklasseerde Skelp. Al na 18 seconden wisten de Skelp-ladies de overigens uit stekend keepende Bettina Hoogenboom te ver schalken, maar hierna gaf LZ duidelijk de toon aan. Via 4-2 na één periode bouwde LZ aan een ruime overwinning. Vooral Jeannet de Jong was met 5 treffers op schot. Eindstand 9—4. Overige LZ-goals: Monique v. Leeuwen 62). Ingeborg Doove en Ma- riette Doderer. DIRK KLOOS voorzitter van Zijl/LGB, het roe rend mee eens. Onmiddelijk na afloop schoot hij Rob Schouten aan met de mededeling dat dit allemaal niet kon". Hij beloofde Schouten dat er snel een gesprek zal komen om uit te zoeken of het op deze manier eigenlijk wel zin heeft om straks financiële of fers te gaan brengen voor het ko mende Europa Cup-avontuur. Waarop Schouten nijdig weg- stapte. Met hem verdwenen ook de mees te waterpololiefhebbers morrend naar huis. "Ik kan me dat voor stellen. Dit is toch jammer voor het publiek, dat het liefst een goede, spannende wedstrijd ziet. Ik kan ook niet begrijpen dat Stan (Van Belkum) uit de wed strijd stapt. Je hebt, ook al voel je je benadeeld, de verplichting te genover je team om door te gaan. Nu laat hij die jongens in de steek", vond AZC-aanvoerder Ton Buunk. Van een echte wedstrijd was in Al phen dus geen sprake. AZC speelde twee klassen beter dan Zijl, dat bij het scheiden van de eerste markt reeds met 7-0 ach terstond. Alleen door een fout van AZC-speler Van Winsen kon Alex van Belkum nog juist 7-1 in het lege doel van Misdorp prik ken. In het tweede part kraaide het Leidse oproer het hardst en zwom AZC onverstoorbaar naar 12-2. Vooral Jan Evert Veer, met negen doelpunten topscorer, eta leerde daarbij zijn grote vorm. Het derde part sloot AZC af met een 18-3 voorsprong en in de laat ste periode - nationaal topscorer Eric Noordegraaf deed met vijf treffers ook een flinke duit in de zak - werd het 23-3. Scoreverloop AZC - Zijl/LGB: le periode: 1-0 Veer, 2-0 Buunk (straf- worp), 3-0 Pielstroom, 4-0 Veer (man meer), 5-0 Van Winsen (man meer), 6-0 Veer, 7-0 Veer (man meer), 7-1 Alex van Belkum. 2e periode: 8-1 Veer (man meer), 9-1 Van Winsen, 10-1 Veer (man meer), 11-1 Veer (man meer), 11-2 Vreeburg (man meer), 12-2 Veer. 3e periode: 13-2 Pielstroom (man meer), 14-2 Van Es, 15-2 Noordegraaf (man meer), 15-3 Koster, 16-3 Noordegraaf (man meer), 17-3 Noordegraaf, 18-3 Mi- 4e periode: 19-3 Noordegraaf, 20-3 Piel stroom, 21-3 Van Winsen, 22-3 Veer (man minder), 23-3 Noordegraaf WIM VAN WANROOY LEIDEN - De val van De Danaïden werd niet gestuit Zes jaar geleden was het Leidens topclub, nog hoofdklasser en volgend seizoen rest slechts de anonimiteit van de tweede klasse. Zuiderkwartier redde via de kleine zege op Rozenburg de eigen huid. En omdat zaterdag De Zwervers zich via een overwining op Kinderdijk in veiligheid had gebracht, velde de ploeg van coach Hen Zierikzee tevens het vonnis over haar stadgenoot. Zuiderkwartier bleef duidelijk onder de maat in het duel met de degra dant. De rust ging nog in met een 3-4 stand, maar na tien minuten in de tweede helft waren de rollen volledig omgekeerd. Theo van Leeuwen doorbrak de malaise, maar werd na zijn twee doeltref fende acties (7-7) toch ingewisseld voor Rens Henze. Dirk Jan de Kreek, goed voor vier goals en met Dick Derksen (3) topschutter, was ook in de slotfase trefzeker. Werd na 9-7 zijn vak in de verdediging weer even snel gepasseerd, nauwe lijks een minuut later was een uitgespeelde kans bij het op balbezit spelen goed voor 10-9. Waarna ook de resterende minuten bekwaam werden volgemaakt. "Het hing ons al weken boven het hoofd. Maar degradatie komt altijd hard aan", verzuchtte Kees van Vliet na het horen van deze uitslag, die het lot van De Danaïden bezegelde. Het duel van De Danaïden tegen Blauw Wit '51 was door de degradatie een verplicht nummer. Twee vrijuit spelende ploegen maakten er even wel een fraai schouwspel van, een waardig afscheid van de eerste klas se. De Leidenaren trokken aan het kortste eind. Doelpunten van Hans van der Leek, Cees Christiaanse en Hennie Devilee, elk driemaal, en Ingrid van Haren en Monique Slingerland waren niet voldoende om een nederlaag af te wenden: 15-14. Het pleit in I A was al reeds in het voordeel van TOP beslecht, maar er stond tijdens het duel tegen Excelsior nog altijd een reputatie op het spel. Vooral TOP speelde hierdoor erg gespannen, waardoor het af standschot aan zuiverheid inboette. De Delftenaren gingen vrijwel de gehele wedstrijd aan de leiding (rust stand 5-6), maar de vizieren van de Sassenheimse schutterij waren in de slotfase wel goed afgesteld. Achter elkaar doorboorde Gerco lange laan. Peter Tiggelman en Anne van der Zaag de mand, de eindstand daarmee op 10-7 bepalend. De overige treffers kwamen op naam van Stella van der Zaag (2), Bert Staal (2), Jacqueline Winter (2), Peter Tiggelman en Anne van der Zaag. Ons Eiland redde ten koste van ADO het vege lijf. De in de eerste helft opgebouwde 8-3 voorsprong slonk tot een minimale H>-9. Madeion Mar tens, Patrick Verra en Huib- en Rob Hasselbach scoorden elk twee maal. Crescendo was door de overwinning van Oranje Nassau al zeker van degradatie, maar slaagde er niettemin in kampioen Het Zuiden met 6-4 te kloppen, nadat de Rotterdammers by rust nog met 2-4 voorstonden. De Algemene sloot het seizoen winnend af bij Olympiaan (7-9) en kende in Wim van Vliet (3) en Martin Filippo (3) trefzekere schutters Velocitas schakelde Vitesse definitief uit voor de titel. In de laatste tien minuten bogen de Leiderdorpers een 6-4 achterstand om in 7-9. Fluks bemachtigde ten koste van Tempo de tweede plaats. De Noord- wijkse acht en met name het damesviertal (Ditte van der Meulen (3), Ada van der Meulen en Marleen Passchier) toonden zich de minst zwakke in dit op laag peil staande streekduel: 4-9 Fiks haalde vernietigend uit tegen Ter Gouw. Het werd 21-9, waarbij Dirk Jan Elzenga (4). Jacqueline Anholts (3), Reinctta de Mooy (3) en Theo Vreeken (3) zich in aanvallend opzicht onderscheidden KNS verloor van Keep Fit'70, dat in de slotfase haar kans greep en van 10-10 naar 14-10 wegliep. Piet Schonenberg scoorde driemaal in Roo sendaal. BRAM VAN GENT LEEUWARDEN - Het Neder lands zaalkorfbalteam nam re vanche op België. Het minimale verschil (9-8) duidde echter wel op zeer geringe krachtsverschil len. De hegemonie van weleer werd dus geenszins hersteld, maar dat telde niet voor bonds coach Ben Crum. Hij was allang blij, dat er na drie verliespartijen op rij in de serie veld- en zaalont moetingen, met een schamele 14-8 nederlaag in Deurne als dieptepunt, weer eens een posi tief resultaat werd neergezet. Er mocht bovenal niet worden ver loren en de acht Oranje-korfbal lers beseften dat maar al te goed. Die positie van 'underdog', jaren lang voorbehouden aan de zuiderburen, was nieuw voor Oranje. Het had allemaal wel ten gevolge, dat er op cruciale mo menten werd geknokt voor elke bal. De Nederlandse dames onder schepten voorverdedigend in de zóne vlak voor de korf menige pass. Bovendien werden er extra risico's genomen om na een Bel gisch afstandschot de bal af te vangen, hetgeen demoraliserend werkte. Crum's veel voorzichtiger aanval- staktiek. "de persoonlijke duels zo lang mogelijk vermijden en al rondspelend wachten op het ver slappen van de concentratie" le verde weinig op. Individuele aanvallende kwalitei ten van Griet Bergsma en Rmi Keereweer werden alleen in de eerste helft voldoende uitgebuit. Gelanceerd vanonder de korf door Henk Woudstra, die zeer vinnige duels uitvocht met Mare van Leuven, zorgde Griet Berg sma voor de eerste Nederlandse voorsprong: 4-2. Direct na rust (5-3) kwamen de Belgen op gelijke hoogte, waarna door de gehaast spel aan beide zijden het spelniveau ver daalde. Tien minuten voor het einde leef de het duel weer op na een af- standstrcffer en een fraai uitge speelde doorbraak van Peter Schellenberg (8-6). Een verschil, "dat door Koos Snel kort daarop tot 9-6 werd ver groot H|j kreeg, na 9-7 terug in de verdediging, een boeking ca deau van de clowneske scheids rechter Gilles, wiens optreden in het slot van het duel karakatura- le vormen aannam. Drie minuten werd er te lang gespeeld, maar de Belgen maakten teveel fouten om hiervan te profiteren. De stand bleef oo 9-8 steken. BRAM VAN GENT

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17