C Noordwijk is weer concurrent kwijt RCL-RB te lang 'gevangen' in een patstelling 5 T Quick Boys: zege in krap half uurtje Lisse mist winst op het nippertje Semi-derby eindigt onbeslist: 1-1 Vitesse Delft vormt geen enkele bedreiging Katwijk in de fout: 3-2 MAANDAG 7 MAART 1983 KLAASWAAL - Anton Marijt, 'de beste voetballer die de vereni ging in de vijftig jaar van bestaan heeft voortgebracht' gaf met zijn winnende doelpunt tegen SSS te midden van alle jubileum-festivi teiten extra cachet aan deze, in het jubileumboek opgetekende bewering. Dat terwijl in dit sei zoen van zijn terugkeer ook wei eens minder vleiend over de rol van de vrije verdediger werd ge sproken. Een buikblessure was er de oorzaak van dat de ras- voorstopper op de door hemzelf geambieerde libero-plaats lange tijd slechts mondjesmaat func tioneerde. Zaterdagmiddag leid de hij persoonlijk de niet fitte Noord wij k-ploeg naar een be langrijke overwinning. Kort na rust diende Marijt dus zelf de 0-1 aan en in de nog slotfase droeg hij zorg dat die cijfers ook in de boeken konden worden vastgelegd. Daarmee bracht de oud-prof zijn Sport dorpsgenoten een flinke pas dichter by een nieuw, zo begeerd kampioenschap. De zucht naar succes is groot, mag worden af geleid uit het in juli in werking tredende hernieuwde samenwer kingsverband met John Eelman. De titel is daarnaast een sierlijk jubileumgeschenk èn een pas send afscheidscadeau voor Piet Buter. "We zijn weer een concurrent kwijt, maar dat is ook het enige positieve dat je hiervan kan zeg gen", was de toekomstige RCH- trainer niet bijster enthousiast over de teleurstellende verto ning. Het als topper ingeschatte treffen tussen de nummers drie en één in het klassement was al op voorhand gedevalueerd, niet op de laatste plaats door de ab sentie van SSS-spits Ad Huis man. Hy was de meest gevreesde van het vijftal geblesseerden die trainer Gerard Weber aan de kant moest houden. Nee, veel hoefde Noordwyk ineens niet te vrezen, hoewel ook Buter twij fels had over wie nu wel en wie nu niet fit genoeg was voor de Klaaswaalse klus. Simon van Be- veren en Timo Gerlof tobben met blessures, evenals het trio Sjaak Sluys, John Maryt en René van Hensbergen, dat Buter uit eindelijk op de bank liet. En dus kon het gebeuren dat Frans van der Veen zomaar weer eens in de basis stond, traditioneel met zyn ingepakte linkerlies. Van der Veen is net als Anton Ma rijt een oudgediende, maar moet zaterdagmiddag tot de conclusie zijn gekomen dat zijn dagen in de hoofdmacht voorgoed geteld zijn. Als stoorzender verrichtte hy tot een kwartier voor het ein de nog goed werk, maar in de op bouw moest hy nogal eens een veer laten. Het op het loopver mogen van Smits en John Maryt gekunstelde diepte-spelletje, kwam er dit keer dan ook hele maal niet uit Onder de gewijzig de omstandigheden lag het veili ge 4-4-2 concept meer voor de hand. waarby afwisselend Ger lof, Bogers en Bakker trachtten de aanval enige vorm te geven. Dat kwam er met name voor rust nauwelijks van, enerzijds door de grondige mandekking die de thuisploeg uitvoerde en, die pech had Van der Veen wel, doordat heel de Noordwijkploeg beneden niveau acteerde. "De blessures wil ik niet als excuus aanvoeren", zei Buter. "We heb ben slecht gespeeld, ik ben onte vreden. Als je een klein beetje in vorm bent, moet je zo'n wed strijd met 5-0 kunnen winnen". "Het zelfvertrouwen moet weer een beetje groeien", wilde Buter verder niet mopperen, toen de winst bmnen was. Alleen nog "dat het met de» verdienste van Noordwyk was dat SSS zo ver van Dortmundt wegbleef'. Slechts bij een serie hoekschop pen kwam de sluitpost enige ke ren in moeilijkheden. Hans Veld hoen was nog de enige in de SSS-aanval die het Jan Siem Klinkenberg herhaaldelyk moei lijk wist te maken, maar zorgde in het centrum met voor gevaar. Bakker (20ste minuut). Van der Veen (30) en Vink (44) waren voor rust nog het dichtst bij een doelpunt Dne minuten na de doelwisselmg kwam Noordwyk op voorsprong. Gerlof legde met het hoofd een hoekschop van Bogers voor de voeten van An ton Maryt die 'blind' in kon knallen: 0-1. Gert Vermaas ant woordde met een goed schot dat net naast verdween en toen Dort mundt in de twaalfde minuut een inzet van Veldhoen met zyn been uit de korte hoek hield, was het gedaan met het Klaaswaalse offensief. Noordwyk hield voort durend controle. Sjaak Sluys en John Maryt konden zich in het laatste kwartier zelfs weer ko men testen. Klinkenberg en Van der Veen werden vervangen. Zelfs met een extra aanvaller (Mar cel B ree man kwam voor voor stopper Robert Rosman) kon SSS met tot een slotofTensief ko men. Drie minuten voor tyd was Breeman nog wel gevaarlyk, maar Anton Maryt stak Dick Dortmundt een helpende voet toe. hel zekere voor het onzekere nemend GERARD HAVERKAMP LEIDERDORP - De wederzijds gevolgde strategie stompte de semi-derby RCL-Rijns- burgse Boys zéker voor een deel af. Een overbevolkt middenveld hield de wedstrijd voor rust gevangen in een patstelling. Door een overschakeling aan Rijnsburgse zijde naar het drie spitsen-systeem sijpelde na de thee-onderbreking zowaar nog enige spon taniteit en ruimte tot handelen door in het te dikwijls door 'sta pel voet bal' ontsierde streekgebeuren. Hélemaal gered werd RCL-RB er als kijkspel niet door, wèl bevredigde de 1-1 beide partijen. RCL neemt de leiding in de semi-derby tegen Rijnsburgse Boys. Bennie Heemskerk (op de grond half zichtbaar) heeft op doel gekopt, waarna Er fan Doeselaar de bal het laatste zetje geeft. (foto HoIti LISSE - Juist toen Jan van Slooten zijn hoofd tegen de bal drukte floot Van der Spoel voor de laatste keer. Hoewel de bal in het doel van Xerxes verdween en alle Lis- se-spelers en supporters hun armen in de lucht staken, bleef de stand derhalve onge wijzigd: 1-1. *- De teleurstelling was dermate groot dat het niet veel scheel de of Ruud Bröring was op de vuist gegaan met de arbi ter. Tijdig ingrijpen van de Lisse-leiding voorkwam dit echter. Het zou een onnodige smet zijn geweest op het sportief verlopen duel. "Ik had vandaag twee stopwat ches bij me, en tijd is tijd", aldus Van der Spoel, die ove rigens uitstekend leidde. Door zijn stiptheid had de leidsman bovendien voorko men dat Lisse teveel zou heb ben gekregen. De 1-1 was een juiste uitslag van het meer spannende dan fraaie ge vecht tussen twee teams die duidelijk moeite hadden na vijf weken verplichte rust hun ritme weer te vinden. Xerxes was in de eerste helft de betere ploeg. Het midden veld was volledig in handen van de Rotterdammers, mede omdat bij Lisse in die linie Sjoerd Boot (geblesseerd) ontbrak. Opkomende Xer- xes-spelers vonden veel ruimte in de Lisser-defensie en profiteerden daar gretig van. Al na vijf minuten kon Snoek alleen op Groeneweg afgaan maar de betrouwbare sluitpost liet zich niet uitspe len. Aan de overzijde wist Lisse het doel nauwelijks te vinden. Bröring was onzicht baar waardoor het venijn in de aanval ontbrak. Toch kreeg Lisse een unieke kans de score te openen. Suttorp zette laag voor en Van Aan holt had de bal voor het intik ken. Hij miste echter volle dig. Pal voor rust kwamen de gas ten verdiend op voorsprong toen heel Lisse toekeek hoe Hull van dichtbij keihard uit haalde, 0-1. Ruud Bröring antwoordde met een harde kopbal, maar vond doelman Boers op zijn weg. Vlak na de pauze had Bröring meer geluk. Zijn kopbal ver dween nu wèl in het doel, na dat Peter Schalk de grillige spits op maat had bediend: 1- 1. Lisse kreeg meer greep op de wedstryd en met de felle wind in de rug gingen de geelhemden in de aanval. Dit gebeurde echter te gehaast. Het middenveld werd over geslagen, lange ballen naar voren moesten uitkomst brengen. Gevaarlyk kon de ploeg er niet door worden. Daarentegen school er veel gevaar in de snelle counters van Xerxes. Zo kon Groene weg nog net een hard schot van de gevaarlijke Been uit zijn doel duiken. Het laatste kwartier was zeer spannend. Beide ploegen trachtten de volle winst te grijpen. De beste kansen wa ren voor Xerxes, maar vooral de trage De Ridder faalde volledig in de afwerking. Voor Lisse haalde Peter Schalk vernietigend uit Zijn schot verdween net naast het doel. Dankzij de twee stopwatches van Van der Spoel kon Xer xes uiteindelijk verdiend een punt mee naar huis nemen. PETER VAN LEEUWEN Een advertentie blijkt dus niet al tijd de lading van het gebodene te dekken, althans niet in de voetballerij. In deze krant werd vrydag RCL-Rijnsburgse Boys nogal ludiek aangeprezen, ken nelijk zonder dat de optimisti sche opsteller zijn licht had op gestoken in de kampen. Even de tekst doornemen: "Zowel RCL als Rijnsburgse Boys hebben om uiteenlopende redenen de pun ten hard nodig. Logisch dus dat beide ploegen voor de aanval kiezen. Dat komt goed uit, want het wordt weer eens tijd voor puur voetbalvermaak op De Bloemerd. Toch maar even gaan dus". Dik 1200 personen hadden die wer vende volzinnen goed in zich op genomen. Maar anders dan die enthousiaste ontwerper van dit publiekslokkertje had bedoeld, lieten RCL en Rijnsburgse Boys met veel mensen échter de bal zaterdag vooral in het eerste be- KATWIJK - Quick Boys blijft wekelijks zijn puntjes bij elkaar sprokkelen. Tegen het in degradatie-nood verkerende Vitesse Delft won de ploeg van trainer Molendijk wederom met 4-1. Een uitslag waar de Katwijkers evenals vorige week slechts vijfentwintig minuten goed voetbal voor nodig hadden. Vitesse stelde daar, daarmee de positie op de ranglijst verduidelijkend, nagenoeg niets tegenover waardoor Quick Boys geheel niet in moeilijkheden kwam. Met het waarmaken van de positie op de ranglijst had Quick Boys, zeker voor rust, veel meer moei te. Het veldspel van de blauw- witten scoorde dan ook onvol doende. Dit zal zeker te maken hebben gehad met het feit dat de Boys onder een psychische druk staan, het Katwijkse publiek dat weer in grote getalen was opge komen (1800 man) is nu eenmaal veeleisend. Toch moet de ploeg de fout bij zichzelf zoeken. Te veel spelers hebben een te grote drang naar de goal. Een stelling die normaliter als 'goed' moet worden gekwalificeerd, maar die zoals Quick Boys de eerste helft speelde niet opgaat. Wanneer te veel middevelders naar hét straf schopgebied doorschuiven wordt deze toch al geringe ruim te overvol. Gevolg: te veel bal verlies, geen spelers die de ach terlijn halen en veel ruimte voor de tegenpartij die in de counter levensgevaarlijk zou kunnen worden. Quick Boys mocht zich gelukkig prijzen met Vitesse Delft als tegenstander, dat de zee aan ruimte ongebruikt liet. Ge vaarlijk werd de ploeg van trai ner Van Baaren zelden. Ondanks het matige veldspel kon Quick Boys by rust bogen op een reëel aantal kansen èn een 1-0 voorsprong. Kansen die over- gens zelden vooraf werden ge gaan door een goed opgezette aanval, maar typerend genoeg steeds ontstonden door persoon lijke Vitesse-fouten of door een afzwaaier (harde wind) van een der Quick Boys-spelers. Freek Rienks (ook hij was vaak voorin te vinden) kopte in vrije positie jammerlijk over en Mart van der Plas verscheen enige malen oog in oog met doelman Paul Oort wijn. De vorige week nog zo suc cesvolle spits had echter vijf riante doelpogingen nodig om uiteindelijk één minuut voor de doelwisseling een niet te missen kans in een 1-0 voorsprong om te buigen. Als vanzelfsprekend ging een verdedigingsfout aan de goal vooraf. Laatste man Koos van de Burg en keeper Oortwijn liepen elkaar nodeloos in de weg waarna Van der Plas er als de kippen bij was om er als 'de der de' uit het bekende spreekwoord mee weg te lopen. Weggevertje Met dit Delfts weggevertje was het echter nog niet afgelopen, de vol gende (even na rust) kwam op naam van de verder weinig op vallende, dus goede scheidsrech ter Bollen. Hy bestrafte een over treding^) op Kees van Rooijen met een strafschop die door Huug Aandewiel vakkundig in een doelpunt werd omgezet: 2-0. Quick Boys kreeg de smaak te pak ken, schakelde over in een hoge re versnelling en liet eindelijk zien waartoe de ploeg werkelijk in staat is. Vooral Huug Aande wiel en Mart van der Plas waren vanaf dat moment een ware In eendrachtige samenwerking proberen Kees van Rooyen en Martin van der Plas de Delflse verdedigings- nuur te ontregelen, bestaande uit Willem de Jong, Koos v.d. Burg en John Zoutendijk. plaag voor de totaal van de kaart geraakte Delftenaren. Nu wer den de vleugels wel optimaal ge bruikt met twee schitterende goals als gevolg. De eerste kwam tot stand nadat Freek Rienks de bal na een prima voorzet van de sterk spelende Teun van de Plas met de borst voor de voeten van Arnold Boers legde en deze met een harde schuiver Oortwijn kansloos liet. De tweede treffer kwam wederom van de voor de geschorste Frank van de Kley spelende Boers. Hy ronde een bekeken voorzet, nu van Mart van der Plas, knap met het hoofd af: 4-0. Direct hierna verslapte de ploeg echter weer waardoor Vitesse zo waar een klein offensief kon be werkstelligen. Dit leidde tot het enige tegendoelpunt dat op naam kwam te staan van de voor 'veteraan' Ed Blok ingevallen Tom Hom Vijfentwintig minuten goed en flit send voetbal blykt tegen dit soort tegenstanders blijkbaar nog genoeg te zyn voor de volle en ruime winst Volgende week in de streekderby tegen het zo gevreesde Rynsburg zal echter de gehele wedstryd tot het uiter ste moeten worden gegaan, iets wat gezien de bestaande rivali teit tussen beide ploegen best zal lukken. BOB VAN BOHEMEN drijf van de voorstelling spora disch de mogelykheden open voor het kiezen voor de aanval. Laat staan dat er in die periode sprake was van "puur voetbal- vermaak op De Bloemerd". In de praktijk hield een ietwat op gefokte sfeer van wederzijds res pect en zelfs angst de voetbalsa- menkomst in zijn greep, dit sei zoen al meer vertoond in derbies. Mede omdat de vermoeidheid na rust bij een aantal spelers toe sloeg en zodoende de tactische discipline niet langer kon wor den gehandhaafd, slipte er wa rempel nog wat avontuur door in de tot dan door concepten en op drachten beheerste wedstrijd. Bovendien noopte de na 37 mi nuten opgelopen achterstand RB tot de overstap naar een aanval met drie spitsen. Hoewel de na rust voor Johan de Kroon geko men Henk Merbis niet bij mach te was een al te grote ipbreng in het Rijnsburgse bestel voor zich op te eisen, kreeg RCL-RB in de tweede acte wel een wat frisser aanzien De speelruimte was minder beperkt en al reikte het regionale onderonsje ook toen niet naar grote hoogte, in elk ge val gebeurde er in die fase wel wat in het veld. Denkfouten Typerend was dat naderhand de trainers, Theo de Waard van RCL en RB's Arie Lagendijk, er een volslagen afwykende visie op het beeindigde gevecht om de bal op na hielden. Een indicatie voor hun hang naar tactische perfec tie, wat op zich valt te loven. Wel dienen die heren er blijvend voor te waken dat zij in hun streven naar de vervolmaking van hun strijdplannen het oog voor het simpele niet gaan verliezen. An ders bestaat het gevaar dat ze identieke denkfouten gaan ma ken als Tomislav Ivic, nog niet zo lang geleden by Anderlecht. "In de eerste helft is er beter ge speeld, in die fase werden er minder fouten gemaakt", analy seerde Theo de Waard vakmatig. Voor die verklaring viel in zover re wat te zeggen, dat voor de pau ze de gestaffelde dekking, met daarachter aan weerskanten twee persoonlijke bewakers en een vrije verdediger, nsico vrij wel uitsloot. Daar stond echter tegenover dat in die eerste helft een uitgespeelde kans net zo'n bezienswaardigheid was als een pinguïn op de Noordpool. Als er al iemand in de buurt van hetzij Peter van der Heyden (RCL) of Henk van Voorbergen (RB) op dook, dan kwam dat voort uit een persoonlijke fout Het, toegegeven, inzetryke RCL ontleende daar na 37 minuten ook zyn voorsprong aan. Nadat de in de lucht zwakke Van Voor borgen bedenkelijk had misge tast op een corner van Peter Sie- ra, bracht Tys Bruna de bal weer in het zestien meter-gebied, waar Ben Heemskerk alert op doel kopte en de stelselmatig door zyn ploeggenoten genegeerde Eric van Doeselaar het spelvoor- werp het laatste zetje gaf. De als spits opgestelde Cees Ruis was daarvoor, na een mistrap van Nico Kuyt, al eens opgedo ken voor Van Voorbergen, die in het begin overigens al finaal on der een vrye schop van Heems kerk was doorgedoken. Tot zyn opluchting keurde de wel erg to lerante spelleider Wolthuis, die nogal schappelyk reageerde op allerhande geniepigheidjes. de goal af. "Omdat", had hy vastge steld, "die nummer vier van RCL, die Ruis, had geduwd". Kansloos kansloos breedtevoetbal, ge speend van enige dreiging. Pas na 32 minuten schreef Marcel van der Blom de eerste Ryns- burgse doelpoging op zyn naam en dan ging het nog om een zon der al te veel overtuiging gelost slap schot 'Toch spelen we in principe hetzelfde systeem als aan het begin van dit seizoen", stipte Arie Lagendyk aan. "Door een gebrek aan zelfvertrouwen, vormverlies, ontbrak er alleen het een en ander aan de uitvoe ring". Inderdaad bewoog zyn elftal zich weinig in de diepte, kwamen aan de zykanten Toet (mandekker van Van Doeselaar) en De Kroon zelden op. Bovendien was het rendement van de gebroeders Van der Blom een fractie van wat op basis van hun kwaliteiten mag worden verwacht en wor stelde Jack Manuputty met zich zelf. waar hij enkele maanden te rug bekwaam het spel verdeelde. Het 4-4-2 systeem staat of valt met beweging mét en zonder bal. Arie Lagendyk zag dat tijdens de onderbreking ook in Met Merbis voor De Kroon functioneerde RB beter, wat twaalf minuten na rust ook werd aangetoond met een goal van Marcel van der Blom na geslaagd voorbereidend werk van Jan Hogewoning. Rob Gillissen en Jack Manuputty. Waarmee de juiste uitslag werd bepaald van een wedstryd. waar in na rust balverbes aan de orde van de dag was. Waarin ook fou ten werden gemaakt als die kei harde terugspeelbal van Bruna. die Peter van der Heyden tot een imponerende redding dwong. Het paste allemaal niet in de stra tegie van de trainers, maar de se- mi-derby werd tot vreugde van het pubbek nog enigszins voor zien van hartstocht en original), teit GEHARD VAN PUTTEN LEIDEN - In de vierde klasse (zaterdag) leed Katwyk een ongelukkige nederlaag tegen 's-Gravenzande (3-2). Ter Lecde ging kansloos ten on der tegen DUNO (0-5) 's-Gravenzande - Katwijk 3-2 Katwyk ging m 's-Gravenzande aan persoonlijke fouten ten onder. Aanvankclyk verlie pen de zaken voorspoedig voor de ploeg van John Hu- guenin. Via Gidi van der Bent, op aangeven van Ame- rik van Duivenvoorde, kwam Katwyk op 0-1. Een fout van invaller-keeper Cor van der Plas leverde de thuisclub even later de gelykmaker op. Door knulbg balverbes van Wim Guyt II kwam 's-Gra- venzande nog voor de pauze op voorsprong. In de tweede helft dicteerde Katwyk het spel De ploeg drukte stevig aan en kwam via opnieuw Gi di van der Bent op gclyke hoogte De 2-3 hing hierna zelfs in de lucht, maar op nieuw ging Katwyk aan per- soonlyke fouten ten onder. Huig van der Plas wilde de bal opruimen, terwyl keeper Cor van der Plas juist zyn doel was uitgekomen. Een speler van 's-Gravenzande profiteerde 3-2. Ter Leede- DUNO 0-5 Ter Lecde ging kansloos onder uit tegen DUNO. Na een 0-3 ruststand werd het uiteinde- lyk 0-5. De ploeg van Toon Brakus slaagde er geen mo ment m een vuist te maken. DUNO wel...

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15