"We hadden moete] n winnen Van der Duim: Ik ben écht opgebrand ZaaUiandballers af Feyenoord komt de 'schrik van Kerkrade' maar net te boven r>r> Toch een Bakker mee naar Tokio... Schaatser ontvlucht Inzeil -C Menotti toch naar Barcelona PSV voelt zich tekort gedaan bij Ajax Wereldtitel B-groep voor Hongaren MAANDAG 7 MAART 1983 Sport INZELL - Voor Hilbert van der Duim is het woelige schaatssei zoen, dat geestelijk meer van hem heeft gevergd dan hij kon verdragen, geëindigd in een per soonlijke tragedie. Zaterdagmor gen om zes uur ontvluchtte hij samen met Harm van der Pal het nog slapende Inzeil en liet de wedstrijden om de Gouden Schaats voor wat ze waren. Zon der ook maar iemand in te lich ten vertrokken de beide Friezen in de auto van Van der Duim naar huis. Alleen een briefje met de mededeling „Wij zijn vertrok ken" bleef achter. Het schaats- jaar zat er daarmee voor Van der Duim op. Bondscoach Henk Boer en de an dere rijders dachten toen ze de brief vonden, aanvankelijk aan een grap, maar toen de twee niet op de baan waren, werd duide lijk dat het ernst was. 's Avonds belde Van der Duim wel op naar Boer om zijn excuus aan te bie den. Boer:„Het speet hem dat hij zo was vertrokken. Hij had nie- BARCELONA (ANP) - Cesar Luis Menotti begint vandaag als trai ner bij Barcelona. De voormalige coach van het Argentijnse elftal tekende gisteren bij de Spaanse club een verbintenis voor de rest van dit en het volgende seizoen. Menotti volgt de Westduitser Udo Lattek op, die begin deze week ontslagen werd. De Argen tijn gaat ruim een miljoen bruto per jaar verdienen, plus een maandsalaris van 3500 gulden exclusief premies. mand iets verteld, omdat hij bang was dat we hem zouden ompraten". Van ruzie is volgens Boer beslist geen sprake geweest. Van der Duim bevestigde dat gistermor gen in Heerenveen. „Eigenlijk had ik niet naar Inzeil moeten gaan, want ik was volledig opge brand. Ik dacht me daar te kun nen ontspannen, maar allerlei kleine dingetjes irriteerden me. In die wedstrijd had ik helemaal geen trek meer. Harm van der Pal ook niet. Hij zat met een lies blessure". „Hilbert heeft het besluit om te vertrekken in een opwelling ge nomen," aldus Boer, „het pro bleem zit boven zijn wenkbrau wen. Door alle poespas van dit jaar is hij momenteel over de rooie. Ook privé-omstandighe- den spelen een rol, omdat zijn vrouw hoogzwanger is. Na het WK in Oslo is er enorm op hem ingepraat, waarna het WK-sprint in Helsinki toch weer goed uit pakte. Het is moeilijk om je dan in een week weer op te laden voor de volgende wedstrijd. Hij was bang voor een afgang als in Oslo en is voor de problemen weggelopen". Geen breuk Boer is ervan overtuigd dat het voorval niet tot een breuk tussen hem en Van der Duim zal leiden. Een zinnetje in de brief die ach terbleef op de hotelkamer in In zeil geeft Boer verder de zeker heid dat Van der Duim er alles behalve op aanstuurt om zich al leen, dus buiten de kernploeg om, op het Olympische jaar voor te bereiden. „Ik hoop dat de eer ste training voor het nieuwe sei zoen snel weer begint", schreef Van der Duim. Boer heeft met Van der Duim ook al gesproken over de lijn die dan moet worden gevolgd. „Tot au gustus neemt hij de tijd om zijn zaakjes te regelen, daarna is het afgelopen en richten we ons uit sluitend op het schaatsen. Hil bert kan alleen maar presteren als het rustig is rond zijn per soontje". Boer heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij volledig achter zijn rijders staat wanneer ze munt willen slaan uit hun sport prestaties. „Alleen mogen ze daarbij niet in het seizoen wor den gestoord, en dat was nu met Hilbert wel het geval", zegt Boer, die in elk geval zal pleiten voor het aanstellen van een begeleider in de zakelijke sfeer. „Het nut van zo iemand is dit jaar vol doende aangetoond", vindt hij. Kwaad De Veendammer ziet in de com merciële bindingen die Van der Duim is aangegaan het kwaad van alles. Zijn ongeoorloofde re clame in het jaaroverzicht van Studio Sport leverde hem een voorlopige schorsing op. Dat werd later een berisping, maar de affaire bracht Van der Duim volledig van zijn stuk. De on heilstijding bereikte hem op nieuwjaarsdag in Inzeil, waar hij nu opnieuw in opspraak is geko men. Strafmaatregelen zijn nu niet te verwachten. Henk Boer oordeelde tenminste: „Ik zal Hilbert in bescherming nemen en we zullen als trainers- groep zeker geen klacht tegen hem indienen bij de bond. Hil bert kon door een blessure niet rijden en dan houdt alles op. Al moet je in dit geval van een geestelijke biersure spreken". ROTTERDAM Feyenoord blijft toch een uiterst merkwaardige ploeg. Het ene moment kan het Rotterdamse team zich zo koel en nuchter gedragen dat de volwassenheid binnen het collectief eindelijk bereikt lijkt; het volgende moment tonen de voetballers zelf nadrukkelijk aan dat ze zover nog lang niet zijn. Onder druk springt Feyenoord als een beginneling in de fout en wordt al de goodwill die voor dien is gekweekt in één klap on gedaan gemaakt. Twee minuten extra speeltijd lijken dan „een uur te duren, zoals weekend- coach Ab Fafié („ik heb'm nog stevig zitten knijpen) gisteren opmerkte. scoort Feye- Soms dient dat opvallende verschil zich om de week aan, vaak ge- (Foto anp» beurt het dit seizoen in één en dezelfde wedstrijd dat de groep de twee gezichten toont. Het laat ste was dus gistermiddag weer het geval in het treffen met Roda JC. een duel dat met forse cijfers gewonnen had kunnen worden, maar dat uiteindelijk via de be nauwde 3-2 de punten bracht de gedeelde toppositie opleverden. Welgeteld veertien echte kansen dwongen de Rotterdammers af in de periode die zich uitstrekte tussen de 25e en de 75e minuut Drie ervan leverden een doel punt op (Houtman en Jeliazkov 2x), waarmee het spectaculaire en bij vlagen goede voetbal slechts mager werd beloond, maar ook bij 3-1 leek er geen vuiltje aan de lucht. Niettemin moest in het laatste kwartier de stormbal opzichtig gehesen worden. Alle rust vloei de plotseling weg uit de Rotter damse linies en de onverklaarba re angst sloop weer binnen. In eerste instantie bestond ook nu weer de neiging de defensie de schuld van de problemen te ge ven en inderdaad: in die linie heerste de grootste nervositeit toen Roda begon te dringen. Nielsen en Stafleu, pauze-inval ler voor Van Hanegem, kunnen nu eenmaal niet dezelfde rust brengen als De Kromme die hal verwege duizelig („dat is waar schijnlijk de overgang) in de kleedkamer was achtergebleven. Ze voetballen beiden wat horte- AMSTERDAM - PSV kon zich gistermiddag in verscheidene opzichten tekort gedaan voelen nu het Ajax in Amsterdam voor het eerst in vijf jaar slechts één in plaats van twee punten af handig had gemaakt. De Eindhovenaren creëerden veel meer kansen, namen tot twee maal toe een voorsprong, maar moesten die in één geval afstaan toen Olsen na een ingreep van Stevens wat al te spontaan een horizontale hou ding aannam en scheidsrechter Mulder Ajax een strafschop toekende. Vanenburg, die te zeer op per soonlijk succes uit was, de rem mende factor was. De ploeg wist zich ook geen raad met de countertaktiek van PSV, dat het voorkomen van doelpun ten voorop had gesteld. Ajax 'mocht' het spel maken, had daar zoveel moeite mee dat het van geluk mocht spreken dat het niet in een vroeg stadium buitenspel werd gezet. Het liet zich verleiden massaal naar vo ren te gaan en was niet berekend op de gevaren die de vernieuwde aanval van PSV met zich mee bracht. Ter voorbereiding op het treffen met Ajax nam Libregts een week geleden tegen Go Ahead Eagles een proef met het trio Van Du ren, Thoresen en Wildschut. Die troeven speelde hij ook in Am sterdam uit, ook al omdat spits Koolhof pas gistermorgen liet weten weer fit te zijn en met hem wilde ik geen risico ne- Tegen de Eagles kwam PSV met zyn alternatieve opstelling tot vijf goals. Tegen Ajax zou dat aantal waarschijnlijk ook zijn ge haald als doelman Schrijvers niet in zo'n glanzende vorm zou hebben gestoken. Vooral in de eerste helft excelleerde hij. Met „Wij hadden hier moeten stelde PSV-aanvoerder Stevens na afloop dan ook. Dat dat niet gebeurde (het werd 3-3) kwam volgens PSV-trainer Libregts door het gebrek aj»n rust in zijn ploeg: „Bij 3-2 hadden we de winst nooit meer uit handen mo gen geven". Het werd beaamd door Ajax-coach Aad de Mos, die "de Heer op zijn blofe knieën" dankte dat het toch nog gelijk was geworden, want: „Bij 2-3 speelden wij een verloren wed strijd". De vele goals wekken de indruk dat er in het Olympisch Stadion voor 30.000 toeschouwers (een jaar geleden waren dat er nog 60.000), een spectaculair duel is afgewerkt. Niets was minder waar. De ontmoeting viel al evenzeer tegen als de eerste con frontatie tussen beide teams in oktober in Eindhoven die PSV een geflatteerde 4-0 overwinning opleverde. Vooral Ajax stelde teleur en het lijkt dan ook gerechtigheid dat het juist in deze periode als ere divisie-koploper is achterhaald door Feyenoord. De landskam pioenen waren te besluiteloos en haalden het verrassingselement door breedtespel uit de wed strijd, waarbij ditmaal vooral Dick Schoenaker redt het gezicht van Ajax. Doesburg de gelijkmaker te voorkomen. Kansen Nu de geschorste Wijnstekers tus sen de 20.000 kekers had plaats genomen en doelman Hiele te veel bezig was met zun nog altijd pijnlijke rug. was er achterin geen organisator meer over. want van Troost en invaller Brard is niet te verwachten dat zij zich als zodanig manifesteren. Van Michel Valke mag dat wel gevraagd worden, maar sinds de komst van trainer Libregts naar de Kuip zeker is, is de midden velder zichzelf niet meer. Hu be woog zich in elk geval meer voor- dan achterin, waarmee hij de ba sis voor de problemen door schoof. Naar het middenveld en naar de voorhoede. „Daar moet ook een verwijt naar toe, aldus Fafié. „Als je zoveel kansen krugt en je benut ze niet, dan vraag je om problemen. Terecht, die opmerking, maar het verwijt kon ook worden doorge speeld naar de dug-out Hoewel een aantal spelers leeggespeeld leek, weigerde Fafié opnieuw te wisselen. Zijn argument klonk dit keer echter plausibel. Met Been en Hoekstra had hu geen verdedigers meer op de bank, maar spelers die louter vooruit denken. En daar liepen er al te veel van in het veld. met Valke, de verder overigens goedspelen- de Jeliazkov en vooral Gullit die doodgemoedereerd aan de rech ter zijlijn bleef hangen onder het motto: dan sta ik helemaal vrij als ik een bal krijg. Ongehinderd Dat gebeurde in de slotfase slechts zelden, veel vaker konden de Ro- da-verdedigers aan die kant on gehinderd opkomen, zodat de druk nog groeide. Meer dan die ene treffer van Van der Ven, na een misverstand Hiele-Nielsen, konden de Limburgers niet fa briceren. Zoals ze in het begin ook niet meer dan één doelpunt hadden kunnen maken, toen ze het spel nog goed speelden en de schrik van Kerkrade (Feyenoord leed daar met 4-1 de enige sei zoennederlaag tot nu toe) er bij de tegenstander nog diep inzat Na de fraaie 0-1 van Van Geel ech ter ging Roda te veel postbode voetbal spelen, liepen de met de bewaking van Jeliazkov belaste Calderwood en laatste man Eh- len elkaar te vaak in de weg en richtte Feyenoord zich op. De 0- 1-tussenstand van Ajax-PSV sti muleerde zodanig dat er doorlo pend kansen werden gecreëerd. Houtman zorgde voor de gelijk maker, Jeliazkov tekende voor 2- 1 en 3-1, terwul de Bulgaar (2x), Gullit (2x) en Houtman (2x) nog fraaie mogelykheden lieten lig gen. Punt Daartussendoor verkwanselde in valler Raeven voor Roda een- riante kans. knalde Van Geel nog op de paal en bleef Roda positief aanvallend spelen In de slotfase schoten de Limburgers net te kort Hoewel een-gelijk spel te zijn oordeel klaar. „We hadden hier een punt moeten pakken. Het ligt aan ons zelf dat dat niet is gelukt. PAUL DE TOMBE LEIDEN Diverse personen in de Nederlandse tafeltenniswereld ondernemen verwoede pogingen om het duo Gerard Bakker-Bet- tine Vriesekoop nog voor het WK in Tokio weer vast te koppelen. Op initiatief van Henk van Dilst, de Nederlandse afgevaardigde in de internationale tafeltennisbond, vond afgelopen weekeinde in Alkmaar een bijeenkomst plaats met als doel de impasse, ont staan door het aftreden van Nora Bakker, te doorbreken. Aanwezig voor de NTTB waren voorzitter Jaap Roeten en Egbert Welsink en verder Gerard Bakker, Aard-Jan van der Poel prae- ses Avanti) en Henk van Dilst. Het hoofdbestuur staat niet onge negen tegenover een vervroegde terugkeer van Gerard Bakker, maar de NTTB heeft hierover geen beslissingsbevoegdheid. De tuchtcommissie heeft die wel Vorige iveek is dat bondslichaam toevallig een strafzaak begonnen tegen Bakker naar aanleiding van diens gedrag bij het Top-12-toernooi in Engeland. Henk van Dilst en voorzitter Abbenhuis van de tuchtcommissie hebben gis teren al overleg over een eventuele terugkeer van Bakker ge pleegd. Donderdag volgt hierover een uitspraak. Mocht de straf van Gerard Bakker met worden teruggedraaid, dan zal hoogstwaarschijnlijk zijn broer Theo, trainer van Scyl- ia, de coaching van Bettine Vriesekoop tijdens het WK in Tokio op zich nemen. Olsen en bij vlagen ook Cruijff was Schrijvers een van de weini ge Ajacieden die voor kwaliteit garant stond. Hij was in de de fensie ook de enige aie ervoor zorgde dat het PSV-plan niet he lemaal uit de verf kwam. Dat plan hield in dat Thoresen zich als puntspeler enigszins zou la ten terugvallen om Mölby uit het centrum van de verdediging weg te lokken, waardoor anderen in het 'gat' konden duiken. Mölby werkte mee, maar hij had het ge luk dat Schrijvers een uitsteken de corrector was en voor rust al leen in de achtste minuut geen antwoord had op een kopbal van de pas 18-jarige Van Duren, na een hoekschop van Thoresen. Het betekende de derde goal in even zovele wedstrijden van Van Duren, die anderhalve week ge leden als 'eigen kweek' zijn de buut in PSV-1 maakte. Verdedigend kenden de Eindhove naren niet al te veel problemen. Kieft liep in de spits van Ajax op nieuw verloren rond. In voor gaande wedstrijden kwam dat omdat dat hij niet werd voorzien van bruikbare ballen vanaf de vleugel, nu ze wel kwamen werd Kieft in lengte overtroffen door Brandts en Landsbergen. Dat PSV toch zijn voorsprong moest inleveren kwam door scheids rechter Mulder die in de 29e mi nuut veel te zwaar strafte toen Stevens met de doorgebroken Olsen in de slag ging. „Ik geloof niet eens dat ik hem heb geraakt", aldus Stevens, „maar hij speelde het goed uit. Toen ik mijn been naar hem uitstak viel hij meteen. Ik kan me best voor stellen dat de scheidsrechter in zo'n situatie een penalty geeft". De elfmetertrap werd benut door Ophof, die vier minuten na rust met een uitstekend afstands schot ook voor de tweede Ajax- treffer zorgde. Alleen in die pe riode hadden de Amsterdam mers de kans om de winst defini tief naar zich toe te trekken. Eén minuut nadat Ophof voorberei dend werk van Olsen en Vanen burg had afgerond, verkwansel den Kieft en Vanenburg (in de herkansing) die kans echter. Voor het overige viel er voor Ajax niet veel eer meer te beha len. Het mocht uiteindelijk nog blij zijn met de deling omdat PSV door stootte naar 2-3. Via Thoresen (penalty, gegeven omdat Ophof Poortvliet onderuit had gewerkt) en Koolhof, die was gekomen voor de te offensief ingestelde Willy van de Kerkhof. Schoena ker redde het gezicht van Ajax met een frommelgoal De schade bleef voor Ajax verder beperkt tot gele kaarten voor Schoenaker, Boeve (diens derde) en Cruijff, die halverwege de tweede helft revanche nam op Stevens en daarvoor net zo goed 'rood' had kunnen krijgen. Dat bleef hem en Ajax bespaard. ZWOLLE De tegenstellingen waren groot. Levensgroot zelfs. In Amsterdam de glunderende gezichten van de Nederlandse handbalbestuurderen, die hun WK-toernooi tot een organisato risch en propagandistisch ge slaagd gebeuren zagen uit groeien. Zon honderd kilometer oostwaarts van de stad waarin Hongarije in een sensationeel duel (18-18) de wereldtitel greep en tevens West-Duitsland van de tickets voor Los Angeles afhield, stonden de gezichten echter somber, want het Nederlands team zag in Zwolle gebeuren waarvoor al langer was gevreesd: degradatie naar de C-groep. Zagen de organisatoren de begro ting van de toeschouwersaantal len op positieve wijze overschre den er kwamen 37.000 toe schouwers in plaats van de ver wachte 23.000 sportief gezien bleek de begroting te optimis tisch. Zelfs na het desastreuze verlies van donderdagavond tegen de Belgen zag bondscoach Jan Kecskemethy nog een reddings boei, waarop hu het cufer zeven had geplakt. Zeven punten moesten voldoende zijn en zater dag was er in Enschede ook spra ke van een redelijk herstel, toen Bulgarije met 22-21 werd be dwongen. AMSTERDAM - Het toernooi om het wereldkampioenschap zaal handbal voor b-landen is met een protest beëindigd. De West- duitse handbalbond bestrijdt dat de gelijkmaker van Honga rije in de slotwedstrijd in Am sterdam binnen de reglementai re speeltijd is gemaakt. Het offi ciële protest maakt volgens de Zweed Curd Wadmark. de voor zitter van de technische com missie van de Internationale Handbal Federatie weinig kans. "Drie tijd waarnemers hebben unaniem vastgesteld dat er voor het einde van de wedstrijd gelijk is gemaakt". Tegen IJsland bleek de druk ech ter weer te groot Toen er na rust niets meer te verliezen was, liep het opeens waardoor nog een re delijke eindstand van 17-23 be reikt werd Nederland is weer terug in de C- poule waarin de ploeg al thuis hoorde, maar omdat het NHV het WK organiseerde werd de B- status even verlengd. Terug in het gezelschap van de zwakkere handbalnaties. Hetgeen zoals na vrijwel elk wereldkampioen schap gepaard gaat met bedank jes van spelers: Ron de Jonge. Peter Vcrjans, Kees Kooy, René Nusten, Bob BrouwcnsUjn cn waarschunhjk ook Nico Beek man. De bekende vicieuze cirkel waarin de Nederlandse teamsporten zich bevinden En de basketbal lers en in minderde mate de vol leyballers, hebben nog het voor deel beter in de markt te liggen bu de sponsors. Het Nederlands handbal kent die voordeeltjes met De gemiddelde speler traint dne keer m de weck cn zolang daar geen verandering in komt zal Nederland altud tus sen de B- en C-groep bluven pen delen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11