Nog geen geld voor RDM Herstel economie VS lijkt op komst C Rijk wil heftruckfabriek bijspringen Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten Terugval dreigt voor medische technologie Garantiefonds dekt elke vakantiereis Kamer kritiseert ketelbouwbeleid RSV sleurt honderden schilders in val mee Elektriciteit: extra korting grootverbruik Minder ontslagen bij Hyster? J.H. Bakker en Babyion ontkoppelen Beufsoverzicht Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft gisteren in Huizen de bouw van 35 bijzondere wo ningen aangekondigd die dank zij speciale isolatie en eigen ener gievoorziening voldoende heb ben aan 20 procent van de hoe veelheid energie die de doorsnee gezinswoning verbruikt. De elektriciteit voor dat wijkje zal worden opgewekt door twee in de onmiddellijke nabijheid te bouwen windmolens van 24 me ter hoog. Twee pompen, die aan gedreven worden door de elek triciteit van de molens, halen warmte uit de grond onder de huizen tot op een diepte van 10 meter. Die energie wordt ge bruikt voor de verwarming en de warmwatervoorziening. Verwachte overschotten aan elec- triciteit worden verkocht aan het provinciaal elektriciteitsbedrijf Noord-Holland. Van Lanschot Het jaar 1982 is voor F. van Lan schot Bankiers bevredigend ver lopen. De winst voor voorziening en belasting steeg met 21.2 pet. van ƒ23 min. tot ƒ27,9 min. en de nettowinst met 18,3 pet. van ƒ8,3 min. tot 9,8 min. Aan de voorzie ning voor algemene risico's (VAR) werd ƒ17 min. toegevoegd tegen ƒ14,4 min. in het voorgaan de jaar. De groei van het balanstotaal is na de sterke stijging in de twee voorgaande jaren bescheiden ge weest. De telling nam met 4,2 pet. toe van ƒ4,7 miljard tot ƒ4,9 miljard. De beperkte groei is het gevolg van de teruglopende op stelling bij de kredietverlening aan het buitenland in verband met de onevenwichtige situatie op de internationale markten. Kernenergie De toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening is verleden jaar over de hele we reld toegenomen ondanks een groot aantal annuleringen van de bouw van kerncentrales, zo blijkt uit de cijfers van het Inter nationale Bureau voor Kernener gie (IAEA) van de Verenigde Na ties in Wenen. Eind vorig jaar waren in 25 landen 294 kerncentrales in gebruik met een gezamenlijk vermogen van 170.000 megawatt (MW). Een jaar tevoren waren het er in 23 landen 272 met een vermogen van 150.000 MW. In het afgelopen jaar werd in de Verenigde Staten afgezien van de bouw van zestien centrales. In Italië gingen twee plannen de ijskast in. In 1981 voorzag kernenergie in ne gen procent van het wereldver- bruik van elektriciteit. Finland is het land met het groot ste nucleaire aandeel in de elek triciteitsvoorziening, namelijk 40,3 procent. Frankrijk neemt volgens voorlopige berekenin gen van het Weense bureau de tweede plaats in met 38,7 pro cent. Opvolger Ester Als de bondsraad van de Industrie- en Voedingsbond CNV ermee akkoord gaat zal Simon Weide naar, de huidige penningmeester van de bond, de op 4 februari on verwacht overleden Leo Ester als voorzitter opvolgen. De 53-jarige Weidenaar begon in 1962 met het vakbondswerk als districtsbestuurder voor het dis trict Groningen bij de toenmali ge christelijke bedrijfsgroepen centrale Unitas, die later opging in de Industriebond CNV. Na die fusie werd hij voor de Industrie bond CNV. Na die fusie werd hij voor de Industriebond landelijk bestuurder voor de chemische- en papierindustrie. Weidenaar werd in 1976 benoemd tot pen ningmeester. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 2 maart 1983. Boerekoop per kg 0,85-0,99, groene kool 0,20-0,23, waspeen Al-per kist 5,00-7,40, BI-9.50-12,60, CI-5,20-6,90. Aanvoer: 335 ton. Prei A II per kg 1,26-1,33, prei B per kg 0,60. Economie WASHINGTON (UPI) - De teke nen dat het herstel van de Ameri kaanse economie in aantocht of zelfs al aan de gang is worden steeds sterker. TVee belangrijke indexcijfers voor de bedrijvig heid in de Verenigde Staten zijn in januari sterk gestegen, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cyfers van het Amerikaanse mi nisterie van handel. Het indexcijfer voor de op korte termijn te verwachten bedrijvig heid, dat is opgebouwd uit tien indicatoren, steeg in januari met 3,6 procent. Dat is de grootste stijging in een maand sinds juli 1950. In december was de index al met 1,5 procènt gestegen. Van de tien indicatoren vertoonden er in januari negen een positieve ontwikkeling. De belangrijkste daarvan waren de ontwikkeling van de geldomloop, de gemiddel de duur van de werkweek, het aantal afgegeven bouwvergun ningen en de orderontvangst voor consumptiegoederen. Ook een indexcijfer dat fungeert als barometer van de economi sche situatie van het moment vertoonde in januari een belang rijke stijging. Deze "coincident index" ging met 0,6 procent om hoog. Dit cijfer was in vijftien van de voorgaande zeventien maanden gedaald. De vorige stij ging deed zich voor in mei 1982. Een econoom van het ministerie van handel, Larry Moran, noem de de ontwikkeling van dit in dexcijfer "een zeer goed teken". DEN HAAG (ANP) - Zonder stimulerende maatregelen zal de branche van medische technologie en instrumentatie binnen af zienbare tijd een grote terugval te zien geven. Nodig zijn een groter aandeel van de (nu 500) Nederlandse bedrijven in de bin nenlandse markt, dat thans maar tien procent bedraagt, en het benutten van exportkansen, vooral naar ontwikkelingslanden. Tot deze conclusie komt het adviesbureau Hosto Consult in een rapport over de kansen en bedreigingen over de Nederlandse industrie op het terrein van de medische technologie. Het rapport constateert dat op korte termijn weinig te verwachten is van nieuwe produktontwikkeling, hetzij omdat de ontwikke lingskosten voor de veelal kleine bedrijven te hoog zijn, hetzij de meeste nieuwe apparaten niet geschikt zijn voor toepassing op grote schaal. Daarnaast is een voor deze industrietak bedreigen de ontwikkeling dat het aantal ziekenhuisbedden in ons land fors zal worden verminderd. Het binnenlandse marktaandeel kan volgens Hosto Consult wor den vergroot door een intensiever kwaliteits- en marketingbe leid te voeren. Een deel van de import zou kunnen worden ver vangen door produktie. Hosto Consult heeft berekend dat als de import wordt terugge bracht van 90 naar 80 procent en de binnenlandse produktie overeenkomstig wordt opgevoerd dit een verdubbeling van de industriële aktiviteit op het terrein van de medische technologie en instrumentatie betekent. Ook de werkgelegenheid zou dan met 1000 1500 mensen kunnen groeien, eveneens een verdub beling. DEN HAAG (GPD) - Het ANVR- garantiefonds dat in 1973 is opge richt om vakantiegangers scha deloos te stellen indien de tour operator failliet gaat terwijl de vakantie is betaald, wordt op 1 april vervangen door het Garan tiefonds reisgelden Het nieuwe fonds moet meer dekking geven dan het ANVR-fonds Naast een schadeloosstelling bij faillisse ment van touroperators, zullen ook de gevolgen van faillisse ment van vervoerders en van verschaffers van accommodatie worden gedekt Het Garantiefonds reisgelden wordt gevoed door de vakantie ganger. Per reisboeking betaalt hij tien gulden voor elke reis die meer kost dan 100 gulden. Voor goedkopere reizen hoeft niet te worden betaald, maar zij zijn wel gedekt. Niet gedekt zyn binnen landse treinreizen. Van het tien- DEN HAAG (GPD) - De Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) krijgt (nog) geen boedelkrediet. Dit bleek gisteren tijdens het RSV-debat in de Tweede Ka mer toen de ingediende motie van PvdA-er Van der Hek, waarin hij vroeg de offshore- en reparatiesector van de Rotterdamse werf alsnog steun te verlenen, werd afgeketst door minister van economische zaken Van Aardenne. De minister zei dat de RDM en de betrokken overheden nog tijd hebben om met overle vingsplannen te komen. De be windsman maakte duidelijk, dat hij tot nu toe 75 van de be schikbare 150 miljoen aan boe delkredieten heeft uitgekeerd. De rest van het bedrag blijft re- reserveerd voor bedrijven waarvoor oplossingen meer tijd vergen en voor bedrijven die een duidelijk overlevings plan op tafel kunnen leggen. Bij de Rotterdamse werf en De Schelde in Vlissingen is nog niets onherroepelijks gebeurd, zo zei Van Aardenne. Er wordt alleen onderzocht op welke af geslankte manier deze bedrij ven kunnen worden voorgezet. De minister was het niet eens met de kritiek uit de Kamer op ROTTERDAM (ANP) -. Het Rot terdamse schildersbedrijf Kalk man (220 werknemers) heeft gis teren de poorten moeten sluiten vanwege het uitblijven van beta lingen van de belangrijkste klant, de RSV-bedrijven in het Rijnmond-gebied. Kalkman is dinsdag failliet verklaard, nadat de schuld van RSV tot circa zes miljoen gulden was opgelopen. De Bouw- en Houtbond wil met de curator in het Kalkman-faillisse ment overleg voeren om te bekij ken of mogelijk vijftig tot zestig arbeidsplaatsen bij dit bedrijf ge spaard kunnen blijven. Het gaat om werk dat voornamelijk bij de Rotterdamse raffinaderijen wordt verricht. Over vier kleinere Rotterdamse schildersbedrijven, die samen ongeveer honderd mensen in dienst hebben, is eveneens het faillissement uitgesproken. Ook zij waren, via Kalkman of direct, van RSV afhankelijk. De Bouw en Houtbond FNV verwacht dat het leed voor de Rotterdamse schilderssector nog niet geleden het optreden van zijn ambtena ren bij RDM, dat onrust in het bedrijf heeft gezaaid. Van op splitsing van RDM in een civie le- en een defensietak is vol gens de minister nog geen sprake. Het rendabele deel moet worden voortgezet, daar bij horen de marinebouw en een eventuele order van Esso voor de flexikoker. De offshore valt af. De ambtenaren van economische zaken zouden bij de werf om lijsten met namen hebben gevraagd. Dit ontken de de minister. Het ging hen, volgens Van Aardenne, alleen om aantallen en deskundigen. Op uitdrukkelijk verzoek van de WD'er Jacobse zal minister van Aardenne de Tweede Ka mer yiformeren over zi n op vattingen over de ketelbouw. Hij beloofde de Kamer giste ren nog voor het paasreces met een notitie hierover te zullen komen. Een aantal fracties uitte gisteren kritiek op de wijze waarop de minister zich in de afgelopen dagen over de ketelbouwpro- blematiek heeft uitgelaten. Ja cobse (WD) vond dat de ketel- bouw tot nu toe te veel "hap snap" ter sprake is gekomen. CPN-kamerlid Eshuis vroeg de minister of zijn recente uit spraken als "schoten voor de boeg om mettertijd de indus trietak definitief af te breken" moeten worden beschouwd. AULNAY - De Franse automobielindustrie is al twee maanden lang het toneel van stakingen. Gisteren legden de werknemers bij Citroên voor 24 uur het werk neer uit protest tegen ontslag van 12 collega's. (Foto AP) ARNHEM (ANP) - Industriële grootverbruikers van elektrici teit kunnen rekenen op extra hulp ter verbetering van hun concurrentiepositie ten opzichte van het ons omringende buiten land. De vorig jaar tussen de Sa menwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP) en de Gasunie overeengekomen kor tingsregeling voor industriële grootverbruikers van stroom wordt aanzienlijk uitgebreid. Dit gebeurt enerzijds door een ex tra korting voor de zeer energie- intensieve industrieën (de zoge noemde giganten) en anderzijds door verruiming van de criteria bij toekenning van de korting, waardoor nu ook middelgrote bedrijven van de regeling kun nen profiteren. Een en ander is gisteren door een woordvoerder van de SEP be vestigd. Door het criterium van minimumjaarverbruik te .verla gen van dertig miljoen kilowatt/ uur tot twintig miljoen kilowatt/ uur kunnen volgens hem nu on geveer honderd Nederlandse be drijven van de kortingsregeling gebruik maken tegen zestig in 1982. De regeling wordt onder meer gefinancierd door de inzet van extra aardgas, waartoe de re gering vorig jaar heeft besloten. DEN HAAG (GPD) Minister Van Aardenne (economische zaken) zal contact opnemen met de Amerikaanse directie van het Hyster-concern om te bezien in hoeverre de werkgelegenheid bij de Nijmeegse heftruckfabriek zoveel mogelijk behouden kan blijven. De minister is bereid daarvoor de nodige financiële steun te verlenen. De minister heeft dat gisteren in een besloten overleg met de vas te Tweede-Kamercommissie van economische zaken meegedeeld. De Tweede-Kamerleden Lansink (CDA) en Alders (PvdA) wilden zich niet uitlaten over de kansen van de minister van economi sche zaken in zijn contacten met de directie van de hoofdvesti ging van Hyster in Portland in de Amerikaanse staat Oregon. Fun gerend commissievoorzitter Ja cobse (WD) toonde zich echter „niet erg optimistisch. Aanvankelijk zouden maximaal 350 van de in totaal 558 werkne mers bij Hyster als gevolg van de overheveling van een groot deel van de produktie-eenheid naar de Schotse vestiging van het concern worden ontslagen. De jongste berichten wijzen op een geringer aantal ontslagen, name lijk 235 werknemers. Blijkens een brief van minister Van Aardenne aan de kamer commissie, die gisteren in het overleg ter sprake is gekomen, wordt meegedeeld dat het be sluit tot overplaatsing van de produktieactiviteiten nog niet onherroepelijk zou zijn. Voor het behoud ervan zouden evenwel aanzienlijke investeringen nood zakelijk zijn. De bewindsman wijst de Kamer er op dat de overheid bij het ver strekken van regionale investe ringssubsidies wel gebonden is aan de richtlijnen van de Europe se Commissie. Die zelfde Euro pese Commissie heeft zich in middels tot de Engelse regering gewend naar aanleiding van de steun die voor de uitbreiding van de Schotse vestiging is toege zegd. Minister Van Aardenne deelt de Kamer in zijn brief mee dat hem de hoogte van de bijdrage niet bekend is. De bewindsman merkt verder nog op dat hg zijn bezorgdheid over de gang van za ken tegenover Brusselse ambte naren heeft uitgesproken,.reeds voordat er definitieve besluiten inzake Hyster waren gevallen. De eerste contacten tussen het mi nisterie van economische zaken en de hoofddirectie van Hyster in Portland dateren van medio vorig jaar. In het overleg met Hyster zijn de diverse mogelijk heden tot steunverlening aan de orde geweest. De minister deelt nadrukkelijk mee dat de omvang van het voorgenomen project in Schotland nooit aan hem is ge presenteerd. tje is vijf gulden voor de voeding van het fonds, vijf gulden voor administratiekosten. De schat ting is dat het fonds in het eerste jaar van zijn bestaan zes miljoen gulden zal ontvangen, deelde dr. W. A. van de Garde gisteren mee. de voorzitter van de stichting Garantiefonds reisgelden De stichting wordt gevestigd in Rot terdam Het fonds moet zo groot worden dat per jaar twee grote faillisse menten opgevangen kunnen worden, zo verklaarde in septem ber vorig jaar staatssecretaris Van Zeil van economische za ken, die sinds zijn benoeming tot staatssecretaris, in 1981, heeft verlangd dat een breder garantie fonds in de plaats zou komen van dat van de ANVR. Er wordt, aldus Van de Garde, op gerekend dat uiteindelijk 97 a 98 procent „van degenen die in het reiswezen aktief zijn" zich aan sluiten bij de nieuwe stichting, ook niet-leden van de ANVR. Dat betekent niet alleen reis agenten en touroperators, ook vier banken (Amro. ABN. Rabo en de spaarbanken), vervoersbe drijven en exploitanten van ho tels. appartementen, bungalows, campings; voorzover zij aktief zijn op de Nederlandse reis- markt. Op het ogenblik is dat percentage nog lang niet bereikt. In de afge lopen dagen zijn wervende brie ven verzonden naar een reeks be drijven die voor aansluiting m aanmerking komen. De bedrij ven die zich aanmelden, tot dus ver 400, zullen worden „ges creend" op hun financiële draag kracht Aangeschreven zijn ook alle luchtvaartmaatschappijen die regelmatig naar Nederland vliegen. Dat zijn er zo'n 100. al dus Van de Garde De verwerking van nieuwe deelne mers moet uiterlijk op 1 novem ber voltooid zijn. Dat neemt niet weg dat vakantiegangers die de ze zomer de dupe van een faillis sement zouden worden, toch kunnen rekenen op schadeloos stelling. althans voorzover zij hebben geboekt bij een reisagent of touroperator die bij het Garan tiefonds reisgelden is aangeslo ten. In geval van zulke nood kan de stichting een beroep doen op de Rabo-bank in Eindhoven, zo is overeengekomen. Verder is er de extra garantie van dne miljoen gulden, die staatssecretaris Van Zeil heeft gegeven tot 1 decem ber van dit jaar. Indien zich een faillisement voordoet, moet de gedupeerde vakantieganger zich richten tot de reisagent bij wie hij heeft geboekt. De reisagent is in eerste instantie aansprakelijk. DEN HAAG (ANP) - Vastwin Hol ding b.v. en een aantal dochter ondernemingen (waaronder Ba byion b.v., Drugstore Babyion b.v. en negen vennootschappen met de naam Vastwin) is door de Haagse rechtbank definitief uit stel van betaling verleend voor een periode van anderhalf jaar. De eind vorig jaar benoemde mr J.G. Geelkerken uit Leiden zal gedurende deze periode het be wind over de onderneming voe ren, aldus een woordvoerder van Vastwin desgevraagd. De schulden aan handelscrediteu ren bedragen op dit moment nog emge miljoenen, maar zullen ge heel worden afgelost, aldus de woordvoerder. Er wordt op dit moment overigens druk gewerkt aan een ontkoppe ling van de transacties die zijn aangegaan met de heer J.H. Bak ker (bloembollenhandel, beleg gingen en aannemerij). zo zei de woordvoerder. De heer Bakker nam in het nabije verleden het gehele MAB-concern over. werd vervolgens echter opgenomen in een psychiatnsche inrichting, en bleek uiteindelijk niet aan zijn verplichtingen te kunnen vol doen. 78,00e 82,00 Both 4 Jlsk RSV S arakreek Sch) urn berg Schultema Leveraged Tokyo PH Ual-lnveat Viking DONDERDAG 3 MAART 1983 ACTIEVE AANDELEN Philips (Div.ftf33.90 33.80 Dorische Pelr. 245.00 131.00 103,30 95.00 163.50 158.00 Nedlloyd Groep 103.00 100.00 Oce-van der Grinten 175.00 172.50 132.50 126.50 175.00 172,50 171,00 169,00 23,90 23,00 Philips35,00 34.90 BINNENLANDSE AANDELEN Ass. St.R'Dam Ballast Ned am Belindo Berk el P Blydeast.cert. 135.00e 138.50 128,50 77,00e 364.00 360.00 S365,00 Oei. Dein. Cert. Holl. Sea Search 162,00 162,00 74,00 74,50 77,70 77.90 296.00 300.00 114,00 114.00 3,00e 3.10e 14,50 14.50 24,50c 24.80 61,50 61,50 335,00 320.00 Leldscbe Wol Nedsp K'ed. Credle Palthe Pool Hout Porcel. Fles Proost Br. Rademakert Ravail Rees Ink 73,00 73,50 10.60 10.60 401.00 405.00 5250,00 5300,00 1090,00 1100,00 440.00s 430,00a 27.90 28,00e 249,00c 253.00b 610.00e 83,00 83,80 68,70 71,00 78,00 81,00 190,00b X90.50 211.00 203.00 28,00 27,80 95.60 98,50e 65.20 Y6,50e 110.00 112,00 BELEGGINGS INSTITUTEN Grcwlh J«alM W -MM u7o ia io GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Belg franc (100) DuiUe mark (100) IUL lire (10 000) Portugese esc (100) Can dollar Franse franc (100) Zwiu rranc(IOO) iiütZI 12950 inj* Oost shilling (100) Spaanse peseta 100) Gnekse drschme 100) Finse mark (100) AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs ging het er ook vandaag weer zeer wild aan toe. Niet aan te sle pen. verschrikkelijk druk. zo be schreven handelaren de stem ming op de beurs Opnieuw volg de het Damrak daarmee Wall Street, dat blijkens de steeds stij gende Dow Jonea-index bezig is aan een onstuitbare opmars Steeds meer economen in de V.S. zgn er van overtuigd dat de re cessie verleden Ujd is. In Amster dam waren met name de aande len in banken, scheepvaart, KLM en Akzo zeer gewild. Op de obli gatiemarkt was er daarentegen van een juichstemming geen sprake. De handel was vrij rus tig. Wel kon het merendeel van de staatsfondsen kleine winsten van gemiddeld 0.2 punt boeken Bg de internationals gaven Akzo en KLM de toon aan. Akzo werd. rond het middaguur verhandeld tegen 48,80, wat een winst van 2,10 betekende

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25