c ,We hebben de tijd goed waargenomen" Blok tevreden mens na 'Olympische' zege I VWL: nog één week geduld.. Juventus weerstaat Villa Noordwijk vijftig jaar: „Zonder resultaten was de vereniging niet gegroeid' Jubileum-programma: zielen en zinnen m WL Sport DONDERDAG 3 MAART 1983 NOOKDWIJK. - "Hoe was het", informeert Noordwijk-voorzitter Leen Korbee naar het verloop van een samenkomst met drie van zijn secondanten, die met in totaal vijfenne gentig jaar bestuurservaring naar zijn oordeel als eerste in aanmerking kwamen om over de 50-jarige historie van de Noordwijkse amateurtopper te verhalen. Het antwoord is positief, "daar was ik ook niet bang voor", erkent Korbee. Spaanderman voldaan Noord- wijks bloeiperiode in ogen schouw, de jaren waarin Noord wijk uitgroeide tot het bedrijf van deze dag. Wat zich in de tijd daarvoor heeft afgespeeld, ver schilt niet zoveel van de gebrui kelijke misere die in elk ander historisch overzichts zo gedetail leerd mogelijk wordt weergege ven. Noordwijk werd in '33 opge richt, midden in de crisis, "om dat er behoefte was aan een neu trale zaterdagvereniging". Arie Korbee miste de oprichtings vergadering wegens zijn verblijf in militaire dienst. Willem Spaanderman was er wel bij. Al duurde het tot na de oorlog voor dat hij als secretaris in het be stuur kwam, hij was in die eerste jaren op zijn eigen manier actief. Doeken rond het veld ophangen tegen de inkijk, om maar iets te noemen. Een recordbedrag van zes gulden en vijfennegentig centen die Spaanderman inder tijd aan de kassa ving bij een van de thuiswedstrijden, staan als een waar hoogtepunt in zijn ge heugen gegrift. tlij zou wel de laatste zijn die zich zorgen hoefde maken. De drie, Willem Spaanderman (67), zijn vader Arie Korbee (70) en Bas Salentijn (58) spendeerden de meeste van hun vrije uren aan hun club. Waarvoor bang zijn? Op hun gezichten is voldoening afleesbaar als zij nog eens terug duiken in de 'gouden' historie. Alsof zij zeggen willen: "Dat heb ben we toch maar mooi voor el kaar". Spaanderman zal nooit uitgepraat raken over de voetbalsport in het algemeen, Noordwijk in het bij zonder. Voetbal is zijn lust en zijn leven, niet zomaar een deel daarvan. Noordwijk was en blijft 'zijn alles'. De laatste zesendertig jaar was hij bestuurslid, maar daarvoor was hij al actief binnen de vereniging en zal dat op zijn eigen wijze ook na vrijdagavond blijven, als tijdens de jubileum receptie (van 20.00 tot 22.00 uur in het Boulevard Hotel in Noord wijk) een officieel tintje aan zijn met zorg voorbereidde vertrek zal worden gegeven. 'Mister Noordwijk' ("Een keer heb ik wegens ziekte een wedstrijd van het eerste moeten missen"), die exact kan vertellen hoe zijn club naar de tweede plaats op de ama teurranglijst aller tijden is ge klommen (achter IJsselmeervo- gels), doet nog een poging het aantal uren voor te rekenen, dat hij al met al in actie is geweest. Hij noemt een getal, vraagt aan vriend Korbee "denk je niet, Arie?", maar krijgt geen respons. Wat maakt dat ook uit. Jaap van Praag Erelid Arie Korbee heeft er ook zijn laatste officiële baantje aan moeten geven. Onlangs vierde hij zijn zeventigste verjaardag en moest derhalve zijn plaats vrij maken in de tuchtcommissie van de afdeling Leiden. "Zeventig jaar, dan moet je eruit. Net als Jaap van Praag", heeft hij vrede door Gerard Haverkamp met die gang van zaken. Korbee had er net als vriend Spaander man ook zesendertig jaar opzit ten in het Noordwijk-bestuur, toen hij elf jaar geleden zijn zetel beschikbaar stelde omdat zoon Leen de voorzittershamer kreeg toegeschoven en ook oppakte. "Vader en zoon in het bestuur, dat vond ik geen gezonde zaak". Sindsdien kuierde hij wat rond op de velden, verrichtte onder houdswerk en vervult nog tot op de dag van vandaag bij thuis wedstrijden van het eerste de te lefoondienst, verzamelt de uitsla gen in de afdeling en speelt die door. Bas Salentijn zou zich haast nog verontschuldigen voor het feit dat hij niet, zoals Willen Spaan derman en Arie Korbee, al vijftig jaar lid is van Noordwijk. Hij is Amsterdammer van geboorte, belandde in '55 in Noordwijk in het onderwijs en staat nu nog voor de klas op de basisschool Bakersduin. Hij speelde een jaar of vier in het eerste van Noord wijk, en dat kunnen de andere twee weer niet zeggen, en aan vaardde na het onverwacht over lijden van penningmeester Bert van Duin in '61 de verantwoorde lijkheid over de pecunia. "In ok tober vorig jaar ben ik gestopt. Om gezondheidsredenen moest ik wat activiteiten staken. Het werk ging voor". Salentijn luistert voornamelijk als zijn kornuiten verhalen over de historie van de jubilerende ver eniging. Hij brengt de beide 've teranen' terug op het spoor als zij in hun enthousiasme van de ene belevenis op de andere over springen en de lijn in hun betoog zoek lijkt te raken. "We hebben leuk geboerd, de tijd goed waargenomen", neemt Willem SpaandermanBas Salentijn en Arie Korbee (vlnr). Alsof zij zeggen willen: "Dat hebben we toch n mooi voor elkaar". NOORDWIJK - Lees het maar en bedenk dat er zielen en zinnen zijn", luiden de laatste woorden van de redactie in het weldadig geïllustreerde en goed verzorgde jubileumblad dat Noordwijk heeft uitgegeven. Niemand moet zich achterge- schoven voelen. Alle Nbordwijk-leden, zo'n 900 in totaal, worden dan ook in de gelegenheid gesteld het gouden jubileumfeest mee te vieren. Morgen avond om 20.00 uur is de officiële receotie in het Boulevard Hotel. Op 12 maart is er in het Lido Theater een feestavond voor de leden en tegelij kertijd trekking van de jubileum-loterij. Daar naast springt een tweetal jeugdtoemooien (4 april en 12 meiin het oog. Op 14 mei is er een veteranentoemooi, op 23 mei wordt het jubileum jaar afgesloten met een groot onderling s toernooi. In de oorlog stond Korbee als eni ge bestuurslid te boek. "Anderen zaten ondergedoken. De vereni ging sluimerde. Alleen aan het begin van de oorlog hebben we nog even doorgevoetbald", tot dat het speelveld door de bezet ter besmet werd verklaard. Noordwijk huisde toen waar te genwoordig SJC een fraaie ac commodatie heeft. Daar pikte de vereniging in '46 ook de draad weer op, voordat men in 1950 naar het nu uit zijn jasje gegroei de complex aan de Van Pan- huysstraat/Duinwetering trok. Er werd een nieuw bestuur ge vormd. Arie Korbee was nog de enige van de oude groep die daarin opnieuw zitting nam. Achter de namen van Korbee, Spaanderman en Salentijn prijkt een enorme staat van dienst. Bij alles wat zij door de jaren heen geprakkizeerd mochten hebben stond slechts het belang van Noordwijk voorop. Het heeft dan (Foto Holvast) wel gestormd en zo nu en dan ook wel gebliksemd, maar nooit sloeg die in. Willem Spaander man namens de bestuursploeg: "We stonden altijd als een man achter een beslissing. Ons moei lijkste besluit? Ik zou het niet weten. We zijn steeds met de tijd meegegaan. Vroeger was het al lemaal wat gemoedelijker, nu is het veel zakelijker. Daar hebben we nooit moeite mee gehad". "Dat is ook wel een gevolg van het succes in het veld", denkt Spaan derman weer aan zijn favorieten. "Een keer heb ik een degradatie wedstrijd meegemaakt, verder was het allemaal crescendo. Dat doet je als bestuurslid goed. Het eerste is je visite-kaartje". Salentijn: "Al zullen ze dat niet snel beamen, ook de lagere elftal len hebben de aandacht, 't Is niet zo dat die zelf hun broek maar op moeten halen". "Nee", staaft Spaanderman, "ook voor hun had ik altijd het oefen programma klaar". "Zonder resultaten was de vereni ging niet gegroeid. Elf goede spelers is het belangrijkste dat je kunt wensen", zegt ook Leen Korbee. "Als het goed gaat is ie dereen in je geïnteresseerd, ook sponsors. En dus kan je als ver eniging veel meer doen, dan wanneer je in bijvoorbeeld de tweede klasse blijft sudderen. In '72 hadden we nog een houten kantine en twee houten kleed kamers die nergens naar le ken..". Leen Korbee "werd ontdekt" in de bouwcommissie. Als voorzitter daarvan leidde hij de aanbouw van de bestuurskamer en werd na twee jaar gevraagd om voor zitter te worden, als opvolger van Jan van Nes. Dat is nu elf jaar geleden, het zou Noordwijk voor de wind gaan. "Ik zeg niet dat ik het alleen gedaan heb, maar door goedwillende men sen en zelfwerkzaamheid". "Hij is een enorme goede voorzit ter", kwalificeert opgemeld drietal, "die weet hoe hij som- nyge mensen moet 'vangen'. (Korbee zelf: "Er zijn mensen genoeg die geen tienduizend gulden, maar wel tienduizend stenen willen geven"). Hij is uit stekend bekend in de bouwwe reld en heeft veel voor de ver eniging klaar weten te krijgen. Hij is zakelijk, bondig. Soms weieens tè kort". "Van Nes", noemt Leen Korbee, "was altijd voorzichtig. Ik speelde alles wat harder, zake lijker. We hebben een prestatief beleid gevoerd. Dat is goed ge lukt, door je zakelijk op te stel len en geen zoetsappige ver haaltjes te verkopen". "Je moet durven gokken. Dat heb ben we jarenlang gedaan met het aannemen van wedstrijden tegen betaalde clubs. Dan staat er enorm veel geld op het spel. Verschillende malen is dat heel goed uitgepakt, dan hoor je nie mand klagen. Maar als het eens verkeerd zou zijn gegaan..." BALZERS (GPD) - Ger Blok keert vandaag in een opperbeste stemming naar Neder land terug. Door de even voorspelbare als simpele overwinning die zijn olympisch elftal gisteravond op de amateurs van Liechtenstein behaalde (03), kpi de bonds coach vanavond als een uiterst zelfverzerkerd man aan de onderhandelingstafel met collega Kees Rijvers plaatsnemen. Inzet van het gesprek is wie van beide bondsoefenmeesters na een maandenlange prestigeslag uiteindelijk het hoofd zal moeten buigen. De verwachting is dat Kees Rijvers dat zal zijn. Wanneer een onverhoopte thuisne derlaag over twee weken in de returnwedstrijd tegen Liechten stein even buiten beschouwing 'wordt gelaten, debuteert de equi pe van Blok op 27 april uit tegen Roemenië in het officiële voor- rondetoernooi van de Olympi sche Spelen. Het eerste serieuze optreden van dit elftal en dat is dan ook de reden waarom tijdens het driedaagse verblijf in het vor stendom Liechtenstein voorbe reidingen werden getroffen om voor dat duel een zo sterk moge lijk team te kunnen formeren. Liechtenstein-Nederland werd ei genlijk al in het eerste kwartier van de wedstrijd beslist. Blok had zijn taktiek afgestemd op een bliksem-opening en dat leid de reeds in de derde minuut tot resultaat. Rcne Hofman, de enige speler in de olympische selectie die al eens voor het A-elftal uit kwam, vond middels een scher pe voorzet van rechts het hoofd van Peter Houtman, die zijn hui dige positie op de topscorerslijst eer aan deed. Zeven minuten la ter was het voor de tweede maal raak nadat alweer Houtman, dit maal uit een voorzet van Johan van der Hooft de bal laag en hard achter doelman Marxer werkte. „Die twee doelpunten vielen eigen lijk tè snel", relativeerde Blok la ter. „De jongens gingen daarna te veel op de solistische toer. Dachten dat alles wel vanzelf zou komen". Dat bleek dus duidelijk niet het ge val. Het olympisch elftal zakte zelfs zo ver af dat Liechtenstein bij vlagen zelfs het initiatief in handen nam. Toch was het opvallend dat niet het uitblijven van doelpunten, maar een wissel tot irritatie in de Nederlandse ploeg leidde. Ger Blok besloot een kwartier na aanvang van de tweede helft Ton Lokhoff te vervangen door Wim Woudsma, die na het bedankje van Keje Molenaar (achillespees blessure) als zestiende man aan de olympische selectie was toe gevoegd. Lokhoff was het duide lijk niet eens met zijn korte op treden en etaleerde dat nog eens door bij het verlaten van het schimmige speelveld een weg werpgebaar te maken naar de plank waarop Blok met reserves en verzorgers zat. Blok zelf handelde de wissel van Lokhoff af door te stellen dat „het allemaal niet meer zo liep. Daarom heb ik besloten Wouds ma in te zetten, waardoor het spel directer naar de punt van de aanval moest gaan". Die opzet re sulteerde uiteindelijk in nog een doelpunt, ditmaal op aangeven van Houtman door Johan van der Hooft ingetikt. LEIDEN - De bloemen werden weliswaar uitgereikt, maar officieel heeft VWL het kampioenschap nog niet binnen. Maar er moet wel heel veel misgaan, willen de Leidenaren nog naast de titel grijpen. Theoretisch kan UVS de ploeg van Piet Gubler nog inhalen, maar in de praktijk lijkt dat onmogelijk. Landwer bleek gisteren in de Groenoordhal geen tegenstander van formaat: 7-2. Bax hield UVS lange lijd bij, maar moest uiteindelijk capituleren: 4-3. Van Duuren kreeg in Alphen aan den Rijn een 6-4 nederlaag van Bahlmann te verwerken. In de inter-regionale klasse won Toma met 4-7 van Silva Boys. Na drie minuten is de eerste "Olympische" treffer e man kopt raak: 1-0. VWL-Landwer 7-2 VWL was in deze wedstrijd duide lijk de betere ploeg. Van meet af aan nam het team van Cees de Roode de touwjes in handen. Niettemin kon Landwer via de counter nog een aantal malen ge vaarlijk worden. Een doeltreffen- LISSABON - De kans is groot dat Engeland na de kwartfinales geen enkele club meer zal hebben in het Europe se bekertoernooi voor landskampioenen. In de eerste kwartfinale ronde leden de beide vertegenwoordigers Liverpool en Aston Villa nederlagen. De laatste zes landskam pioenenbekers waren voor Engelse ploegen: Liverpool 3, Notting ham Forest 2 en Aston Villa. Liverpool verloor gisteren in Lodz van het Poolse Widzew met 0-2 en Aston Villa ging op eigen veld ten onder tegen het Italiaanse Juventus, dat zijn peperdure vedetten Pla- tini, Boniek en Rossi zag uit blinken en scoren. Het werd 1-2 in Birmingham. De beste zaken werden gedaan door Hamburger SV in Tiflis. De ploeg van Ernst Happel ver sloeg het gevreesde Dinamo Kiev met 3-0 (Bastrup nam de gehele produktie voor z'n re kening) en is daarmee zo goed als zeker halve finalist. Sporting Lissabon-Real So- ciedad (1-0) werd het minst beslist. Het winnende Portu gese doelpunt viel tegen mid dernacht en kwam op naam van Fernandes. Bekerwinnaars In de eerste kwartfinaleronde van het Europese bekerwin- naarstoernooi vielen slechts vier doelpunten. Twee daar van werden gemaakt door Paris St. Germain, de ploeg van ex-Alkmaarder Kees Kist, die zelf niet scoorde te gen Thor Waterschei. De Bel gische ploeg, met Adrie van Kraay in de gelederen, kon niet imponeren en was kans loos tegen de Fransen. De Joegoslaaf Susie was de gro te man. Hij legde de basis voor beide doelpunten. Het eerste was van Fernandez, het tweede van Pilorget. De overige twee vielen in Mi laan bij Inter-Real Madrid. Oriali opende de score voor I. Widzew Lodz (Pol)-Liverpool (Eng) 2-0 Aston Villa (Eng)-Juventus (Ita)1-2 Dinamo Kiev (Sow)-Hamburg SV (Wdld)0-3 Sporting Lissabon (Por)-Real Sociedad (Spa)1-0 II. Paris St. Germain (Fra)-Waterschei (Bel)2-0 Austria Wien (Oos)-CF Barcelona (Spa) 0-0 Inter Milaan (Ita)-Real Madrid (Spa) 1-1 Bavern München (Wdld)-Aberdeen (Sch)0-0 III. Bohemians Praag (Tsj)-Dundee Uni ted (Sch)1-0 Kaiserslautern (Wdld)-Universitatea (Roe)3-2 AS Roma (Ita)-Benfica (Por)1-2 Valencia (Spa)-Anderlecht (Bel)1-2 Inter na een kwartier i eerste helft, Gallego maakte gelijk na een kwartier in de tweede helft. ln'Milaan zagen 80.000 toeschouwers een te leurstellende wedstrijd. De twee overige duels eindigden in 0-0. Dat waren Bayern München-FC Aberdeen en Austria Wien-FC Barcelona. De uitslag in München was verrassend. De uitslag in We nen normaal. UEFA-cup De uitspelende clubs in de kwartfinales van de strijd om de UEFA-beker hebben zich over het algemeen betere kansen geschapen op een plaats in de halve eindstrijd dan de op eigen terrein in ak- tie komende ploegen. Zowel Anderlecht (2-1 bij Valencia) als Benfica (met dezelfde cij fers bij AS Roma) won zijn uitwedstrijd. Kaiserslautern verspeelde tegen Universita- tea Craiova (Roemenië) een voorsprong (3-0) die vrijwel zeker een plaats in de volgen de ronde had betekend. De einduitslag was 3-2. (Jok het Schotse Dundee United creëerde een gunstige Uit gangspositie door met een nederlaag van 0-1 goed weg te komen bij Bohemians uit Praag. In Valencia wachtte Ander lecht een club die zich in de gradatiegevaar bevindt in de Spaanse eerste divisie. Va lencia, dat steeds minder de steun van zijn eigen publiek kent door de slechte resulta ten, waagde zich driest in de aanval. Daarop had de Brus selse ploeg gewacht. De countertaktiek had al snel succes toen Coeck in de vier de minuut scoorde. Ander lecht speelde slim en goed en vond herhaaldelijk, in tegen stelling tot Valencia, wel de weg naar het doel van de te genstander. Valencia leefde na de hervatting even op door de gelijkmaker vlak voor rust van Solsona. Coeck, die evenals Vercauteren het geel zag, zorgde opnieuw voor een doelpunt, dat bij het eindsignaal het winnende bleek. de 'streep' van kanon Ger Nagte- geller bracht VWL op voor sprong. John Verschoor, spelend voor de geblesseerde Hans Braat, voerde de score naar 2-0 op, waarna Peter van der Vlugt de achterstand halveerde. In de tweede helft icwam Landwer er niet meer aan te pas. Cees de Roode (2x), John Verschoor, Ger Nagtegeller en Harm de Vos brachten dat in de score tot uit drukking. PietiRuygrok nam de tweede Sassenheimse treffer voor z'n rekening. UVS-Bax 4-3 Door een bliksemstart van UVS (Hans van Leeuwen en Mario Fa- ber zorgden binnen een minuut voor 2-0) kwamen de Voorhou- ters op achterstand, die echter niet uit het veld waren geslagen. Cees van der Lans en Loek van Kesteren'brachten de bezoekers op gelijke voet; Jaap Lingbeek zorgde zelfs voor een voor sprong. Na de doelwisseling liet Maarten Blonk 3-3 afroepen. Een fraaie treffer van Mario Faber le verde tenslotte een Leidse over winning op. Bahlmann-Van Duuren 6-4 De Leidenaars waren in deze wed strijd meer aan de bal. Ze kregen ook de beste kansen, maar Bahl mann ging tenslotte met de zege aan de haal omdat de Alphena- ren het vizier scherper hadden afgesteld. De Alphense goals: Frank Bakker (3x, na een schor sing van 5 duels weer aanwezig), Nic Verwoerd, Ton van der Laan en Frans Bahlmann. Ted van Berkel, Jan van Duyn (2x) en Theo van Seggelen scoorden voor de Leidenaars. ri •fr Ceverbo FC Toma vd Plas de Rozet FV Snoekie FCLisse Silva Boys Tegelhandel Hoofdklasse VWL UVS Bax Inter Ju THB v. Duuren Noordwijk 19-33(97-51) 18-28(78-39) 19-26(99-74) 19-21(72-64) 18-19(65-66) 19-19(69-73) 18-18(101-90) 18-16(61-69) 18-12(42-70) 19—11 (73-89) ,...19 11(54 -86) 18-8(70-112) 16-29(90-37) 16-25(73-50) 16-21(82 51) 16-23(56 48) 16-14 (59 76) 16-14 (59-76) 16—12(61-76) 16-10(58-68) 16-6(58-83) 16-6(57-104)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14