Carter bemiddelt voor Reagan F0XY IS UIT! GRATIS Italiaanse CP verder op weg democratisering WIEL -C Twist bij vooroverleg niet-gebonden landen Argentijnen blij met verkiezingen contactlenzen, das pas fijn. van der Zeventiendaagse reis langs hoofdsteden Midden-Oosten MfcjCLynz Verzet Afghanistan valt hoofdstad aan WOENSDAG 2 MAART 1983 NIEUW DELHI (GPD) - Het giste ren begonnen vooroverleg voor de conferentie van niet-gebon den landen in de Indiase hoofd stad liet een klein voorproefje zien van de verwachte verhitte debatten tussen de deelnemende staten, die hier als kemphanen tegenover elkaar zitten. De eer ste zitting, op het niveau van ho ge ambtenaren, was net aan de gang. toen Libië richting Tsjaad wees en schreeuwde: „Wat moe ten die lui hier!" Ad rem reageer de de delegatieleider van Tsjaad: „Wij zijn hier rechtmatig als le den van de beweging. Waar ha len de Libiërs het recht vandaan om tegen onze aanwezigheid te protesteren". De Cubaanse voor zitter, Raul Roa-Kouri, zag het met lede ogen aan. Libië, dat oppositieleider Goukou- ni Oueddi in het zadel hielp voor korte tijd in de Tsjaadse hoofd stad Ndjamena, erkent het huidi ge bewind van Hissane Habre niet. De laatste pogingen in ja nuari om de 50 lidstaten van de Buitenland Organisatie voor Afrikaanse Eenheid onder voorzitterschap van Libië's kolonel Gadaffi bij een te krijgen, mislukte door de ze kwestie. Een ander incident, gisteren, werd veroorzaakt door Singapore, dat luidkeels Cuba en Vietnam uitmaakte voor „havi ken die de niet-gebonden bewe ging achter het socialistische blok willen scharen". Singapore trok weerbarstig haar kandida tuur in voor het vice-voorzitter- schap van de ministersconferen tie die morgen begint. Deze wordt gevolgd door de eigenlijke top van regeringsleiders en staatshoofden op maandag. Twintig vice-voorzitters, zeven elk voor Azië en Afrika, vier voor La- tijns-Amerika en twee voor Eu ropa, telt deze top. Algerije en Marokko, tegenstanders in het conflict om de westelijke Sahara, strijden met elkaar om de Afri kaanse zetels. Suriname maakt met Panama, Bolivia en Grenada een goede kans op een van de ten. Latijns-Amerikaanse pos- Een hindernisje dat gisteren bijna ongemerkt is glad gestreken, be treft de toewijzing van zitplaat sen voor de kemphanen Irak en Iran. Normaliter zitten de twee alfabetisch gerangschikt naast elkaar, maar hier zijn, na protes ten van Iran, Indonesië en Jorda nië tussen beide in gekomen. Informeel is gisteren de nog lege stoel voor Cambodja besproken; een ander geschilpunt, de zoge naamde Asean-landen. Indone sië, de Filippijnen. Thailand. Sin gapore en Maleisië, gaan tegen het meerderheidsstandpunt in. De stoel bleef ook leeg bij de vo rige top in Cuba in 1979. Maar de Asean-groep maakt zich sterk om de gelegenheidscoalitie van prins Norodom Sihanouk geac crediteerd te krijgen Waarop Vietnam, dat Cambodja bezet en Heng Samrin in de hoofdstad Pnomh Penh in het zadel houdt, overeind kwam. Dit hete hangij zer is nu. na een vluchtige dis cussie. snel doorgeschoven naar de ministers van buitenlandse zaken. Gistermiddag zijn de in totaal 92 delegaties vier zijn er nog onder weg niet langer dan een half uur bij elkaar geweest in besloten zit ting. Vandaag bespreken ze de door India ingediende politieke en economische ontwerp-verkla- nngen. die beide een stroom van amendementen teweeg brach ten. CAIRO/TEL AVIV/BRUSSEL (UPI/ANP) - De voormalige president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, is gis teren in de Egyptische hoofdstad Cairo begonnen aan een zeventiendaagse reis langs vrijwel alle belangrijke hoofdsteden in het Midden-Oosten. Carter heeft van de huidige president Reagan de opdracht aanvaard om te bemiddelen in de vastgelopen vredesbesprekingen. In Cairo voerde hij gisteren een ge sprek met Philip Habib, de enige officiële Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten. Habib verblijft daar voor gesprekken met de Egyptische regering over terugtrekking van buitenlandse troepen uit Libanon. Voor van daag staat behalve een tweede ontmoeting met Carter, overleg met president Moebarak op het programma. Over Carters missie is nog niet meer bekend gemaakt dan dat deze hem naar Israël, Jordanië, Saoedie-Arabië en Syrië zal brengen. De onderhandelingen tussen Israël en Libanon over de terugtrek king van Israëlische troepen uit Zuid-Libanon zijn vastgelopen. Tijdens het overleg van gisteren werd slechts overeenstemming bereikt over de instelling van nog eens qen aantal werkgroe pen, die zich over de verschillen de facetten van het probleem moeten buigen. Op de door Israël bezette Westelij ke Jordaanoever kwam het giste ren tot felle botsingen tussen Pa lestij nen en Israëlische nederzet tingbewoners. Deze zouden twee Palestijnse scholen zijn binnen gedrongen. Daarbij werden schoten gelost, maar raakte nie mand gewond. Europa Minister Van den Broek heeft gis teren in Bonn zijn collega's uit de andere landen van de Europese Gemeenschap voorgesteld dat de tien gezamenlijk een drin gend beroep doen op de Verenig de Staten en Israël om op z'n minst te komen tot een bevrie zing van het aantal joodse neder zettingen in de sinds 1967 bezette gebieden. Winterjas Veel gezinnen in de Oeral heb ben op het ogenblik dag en nacht hun winteijassen aan. De temperatuur in de huizen is daar al voor de tweede achtereenvolgende winter rond het vriespunt gedaald. Dat komt omdat de 'plaatse lijke overheid en de gemeen temonteurs" zo laks zijn met het maken van de verwar mingsinstallaties. Wedstrijd Vijftig Europese jongeren tus sen de 18 en 35 jaar kunnen een reis naar Japan winnen. De selectie geschiedt op grond van een opstelwed strijd met als thema: wat is de relatie van Japan met uw land? De sluitingsdatum is 30 april. De opstellen moeten twee- drieduizend woorden lang zijn en in het Engels, Frans of Duits zijn gesteld. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij de Japanse am bassade in Den Haag. Rentedaling De Westduitse minister van economische zaken. Otto Lambsdorff, verwacht dat de inflatie in de Bondsrepubliek dit jaar nog meer zal afnemen en dat er ruimte zal zijn voor een verdere rentedaling. Ook zal er dit jaar een overschot zijn op de lopende rekening van de Westduitse betalings balans, zo heeft de minister gisteren verklaard. Bommen Bomaanslagen hebben gisteren de Spaanse stad Valencia op geschrikt. Drie openbare ge bouwen werden beschadigd, maar er vielen geen gewon den. Valencia is onrustig als gevolg van een op handen zijnde sluiting van een staalfabriek in het naburige Sagunto. Maandag hielden 20.000 sta kende arbeiders een protest mars tegen het sluitingsplan. In al de vijf landen die de minister vorige maand heeft bezocht Oman, Jordanië, Libanon, Bah rein en de Verenigde Arabische Emiraten - werd hem gevraagd de tien ertoe te bewegen te pro beren Israël, rechtstreeks en via de Verenigde Staten, onder druk te zetten om een einde te maken aan de voortdurende uitbreiding van het aantal nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en de Golan-hoogvlakte. Minister Van den Broek zei niet wat er moet gebeuren als Isrël zich niets aantrekt van een der gelijke oproep. De landen van de Europese Gemeenschap hebben al jaren geleden het Israëlische nederzettingenbeleid veroor deeld als strijdig met het interna tionaal recht en als een ernstig obstakel op de weg naar vrede. Bild mag Vogel niet meer beschuldigen HAMBURG (Reuter) De bladen van het concern van Axel Sprin ger mogen geen aantijgingen meer afdrukken over het verle den in de Hitleijugend van Hans- Jochen Vogel, de SPD-kandi- daat voor het bondskanselier schap in de verkiezingen van aanstaande zondag. Dit heeft de rechter in Hamburg gisteren be paald. Het gerechtelijk verbod geldt, zo verklaarde een woordvoerder van de rechtbank, voor alle Springerbladen. Het rechtse boulevardblad Bild am Sonntag schreef afgelopen zondag dat Vo gel Jungstammfuhrer was ge weest bij de Hitlerjugend en functioneerde als verlengstuk van propagandaminister Joseph Goebbels. De SPD reageerde verontwaardigd met een verkla ring dat Vogel op 15-jarige leef tijd lid werd van deze beweging, net als iedereen in die tijd, maar een weinig belangrijke functie vervulde. Bild am Sonntag had zijn informa tie van Ernst Holler, een 55-jarige rechtse Beierse politicus, en drukte over twee pagina's een vraaggesprek met hem af. ADVERTENTIE NIET TE KOOR WEL BIJ ELKE DETROIT - Quillie Edwards stapelt de bijna 65 postpakketjes op elkaar die Westduitse burgers hebben opgestuurd om de nood te lenigen onder de vele hongerigen en werklozen in deze Amerikaanse stad. De pakjes bevatten voornamelijk vitaminen, kleding en voedsel. (Foto anp/upi» Zuid-Afrika ronselt Britse rugbyspelers LONDEN (ANP) - Vertegen woordigers van de Zuid-Afri- kaanse rugbybond hebben een aantal Engelse interna tionals benaderd met het voorstel deel uit te maken van een rugbyteam, dat in mei aan een toernee begint in Zuid-Afrika. De Engelse krant The Observer meldt dat het team zal bestaan uit spe lers, die niet in aanmerking komen voor de Engelse selec tie The Lions, die in die maand in Nieuw-Zeeland toert. De Zuidafrikanen zijn gesigna leerd bij wedstrijden van het vijflandentoernooi. In een commentaar op de berichten in The Observer yerklaarden ze op zakenreis'te zijn. Het benaderen van de spelers ge schiedt in opdracht van Da- nie Craven, de voorzitter van de Zuidafrikaanse rugby bond. Craven heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij vastbesloten is de blokka de van zijn land op rugby-ge- bied te doorbreken. Hij is echter niet van plan de spe lers te betalen. De "onkos ten" zullen slechts worden vergoed, zei hij desgevraagd. De Zuidafrikanen hebben hun koers verlegd door nu de spe lers zelf te benaderen. Het welslagen van de Westindi- sche crickettoernee heeft hen ervan overtuigd dat de orga nisatie van een toernee de meeste kans van slagen heeft indien de spelers persoonlijk worden benaderd, en niet eerst het fiat wordt gevraagd van de internationale federa tie. BUENOS AIRES (AFP/Reuter) - De data waarop in Argentinië voor het eerst in tien jaar algeme ne verkiezingen worden gehou den en de militaire leiders de macht zullen overdragen aan een burgerregering, staan vast. De politieke partijen in het land hebben positief gereageerd op de aankondiging die president Big- none voor radio en televisie deed. Bezwaar maken zij echter wel te gen de periode van 90 dagen tus sen de verkiezingen op 30 okto ber en de beëdiging van de nieu we regering op 30 januari 1984. Raul Alfonsin, leider van de radi calen, een van de twee grote tra ditionele partijen, toonde zich te vreden dat er nu een datum vast staat maar noemde de periode van drie maanden overdreven. "Alles wat de grondwet voor schrijft zou kunnen gebeuren in 45 dagen" zo zei hij. Volgens de president zijn de 90 da gen noodzakelijk om de verkie zingsresultaten te bekrachtigen en de kiescolleges samen te stel len die de president, vice-presi dent en de senaat zullen benoe men. Eerder had hij gezegd dat er maar 60 dagen tussen zouden zitten. Kennelijk is Bignone ge zwicht voor druk van de militaire junta die op een langere periode zou hebben gestaan. Twee weken geleden gaf de junta Bignone nieuwe richtlijnen voor NIEUW DELHI (DPA/UPI) - Afghaanse verzetsstrijders hebben verle den week aanvallen gedaan op Russische stellingen en vestigingen in Kaboel. Westerse diplomaten in Nieuw-Delhi meldden gisteren dat in de nachten van 21 en 22 en van 22 en 23 februari zwaar geschutsvuur te horen was in de Afghaanse hoofdstad De verzetsstrijders vuurden ra ketten en mortieren af op drie delen van Kaboel, waar veel Russische militaire en civiele vestigingen zijn. In Nieuw-Delhi was niet bekend hoeveel slachtoffers er gevallen waren en hoe groot de materiele schade was. De Afghaanse radio meldde de dag na de aanvallen alleen dat "bandieten en lakeien van het imperialis me aanslagen hadden gepleegd, waarbij drie mensen waren omgeko- De actie van het verzet kwam drie jaar na een grote anti-Russische de monstratie in Kaboel. Op 22 februari 1980, twee maanden na de Russi sche invasie, ging de bevolking van Kaboel de straat op om tegen de bezetting van hun land te demonstreren. By die demonstratie viel een groot aantal doden cn honderden mensen werden gewond de leiding van het land, der nauwkeurige instructies over het tijdstip van de verkiezingen en de machtsoverdracht. Het nieuws dat het volk op 30 okto ber naar de stembus mag gaan was vorige week vrijdag al uitge lekt en vormde deze week nau welijks een verrassing. Wel kwam daardoor een einde aan de lange periode van speculaties en onzekerheid. De strijdkrachten hadden na de nederlaag op de Falkland-eilanden vorige zomer beloofd de democratie voor maart 1984 te herstellen maar nog geen definitieve datum ge noemd. Onderzoek El Salvador naar slachting onder indianen SAN SALVADOR (UPI) - Het Sal- vadonaanse leger zal een diep gaand onderzoek instellen naar een vermeend bloedbad onder indianen op een suikerplantage in het westen van het land. Dit heeft minister van defensie Jose Guillermo Garcia gisteren toege zegd. Hij had eerder twee uur gesproken met leiders van de nationale ver eniging van oorspronkelijke be- w ooera van El Salvador "We zul len ons uiterste best doen om de ware gang van zaken te achterha len", aldus Garcia die geen vra gen wilde beantwoorden tydens een persconferentie waarop ook de indiaanse leiders aanwezig "Ze hebben ons beloofd de zaak grondig uit te zoeken en daarom geloven wy de minister op zyn woord", aldus Adrian Esquino Lisco. de voorzitter van de In diaanse organisatie Naar zijn zeggen was Esquino Lis- co de enige getuige van de moord op 18 indiaanse boeren in het gehucht Las Hojas in het westen van El Salvador. Verwan- Ion van li hl iflhn hebben verklaard dat nog 56 boeren wor den vermist sinds regeringstroe pen vorige week een overval zou den hebben gepleegd op een sui kerplantage van de staat In Milaan is vandaag het XVIe congres van de Italiaanse communistische party, de PCI begonnen. De Romeinse cijfers maken deel uit van het ritueel, evenals de zeeën van rode vlaggen, het zingen van de Internationale en het zich zelf beapplaudisseren van de sprekers Maar al zyn de ui- terlyke kenmerken van een communistisch congres gro tendeels onveranderd, de in houd wijkt wel degelijk af van het verleden, en dat ver klaart de buitengewone be langstelling van alle andere partyen. die aanwezig zijn met zware delegaties, aange voerd door de partijleiders, te beginnen met de christen-de mocraat Ciriaco de Mita en de socialist Bettino Craxi. Er is het een en ander gebeurd in de drie jaar die verlopen zijn sinds het vorige congres (voorjaar 1979): in de wereld, in Italië zelf en bijgevolg ook in de PCI. De parlementaire verkiezingen van juni 1979 maakten een einde aan de „nationale solidariteit", de communistische steun aan door Hein ten Korienaar de regeringscoalitie van christen-democraten, socia listen. republikeinen en so ciaal-democraten. De terug val van de communistische stemmen, van 34,4 naar 30.4 procent, waardoor het aantal senatoren van 117 tot 109 ver minderde en dat van de ka merleden van 227 tot 201. be tekende een duidelijke af keuring van de politiek van toenadering tot de christen democraten. Het was ook een gevoelige klap voor het lievelingsidee van partijleider Ennco Berlin- guer, het „historisch compro mis", de samenwerking van links en katholiek, die hem voor Italië de enige realisti sche weg leek naar directe communistische regerings- verantwoordelykheid en naar een diepgaande veran dering van de samenleving. In november 1980 ver kondigde Berlinguer in Sa lerno de onmogelykheid van zijn partij om nog op eniger lei manier met de christen democraten samen te werken en nep hij gezamenlijk alle linkse partyen op zich aan de zijde van de PCI te scharen om uiteindelijk de christen democraten in de oppositie te dringen. De oproep was vooral gencht aan de socialisten, die een be- langryke plaats innamen in de regering en er weinig voor voelden die te verwisselen voor een tweede-viool partij in het linkse alternatief. Een van de voornaamste onder werpen van het congres is dan ook de dialoog met de so cialisten. en PSI-leider Craxi is uitdrukkelyk uitgenodigd om zich niet te beperken tot enkele gelegenheidswoor den, maar op te treden als ge sprekspartner. Ook internationale gebeurte nissen hebben hun weerslag gehad op de PCI DM p vooral voor de ontwikkclin gen in Polen, die aanleiding gaven tot scherpe kritiek.van de Italiaanse communisten op het Poolse regime, op de Russische partyleiders en uiteindelyk op het hele Oost- europese systeem van het „reële socialisme". „De Okto berrevolutie", verklaarde Berlinguer. „heelt zyn stu wende kracht verloren", het Sowjet-model is niet langer maatgevend voor de westerse communisten, democratie en politiek pluralisme zyn on vervreemdbare onderdelen van het PCI-programma Berlinguer wenst deze opvat tingen echter niet als een breuk met Moskou te zien. In zijn visie gaat het om de onaf hankelijkheid van nationale communistische partyen. om het recht een eigen, niet door Moskou gedicteerde, politie ke koers te volgen, zowel bin nenlands als in de buiten landse politiek. Niet iedereen in de PCI is het met hem eens. Zijn voor naamste tegenstander, Ar mando Cossutta. spreekt van „lo strappo", de scheur. Cos sutta zag het nieuwe stand punt als een breuk, niet al leen met Moskou en de inter nationale communistische beweging, maar ook met het eigen verleden, en als on trouw aan alle vroegere idea len Hij bracht een discussie op alle partyniveaus op gang. maar naar het schijnt heeft hy maar een kleine minder heid achter zich. Bij de discussie over het con gresdocument, die de laatste maanden in alle afdelingen is gevoerd, werden de meeste amendementen ingediend by het hoofdstuk over „het idee van het socialisme", waarin de verhouding tot de Sowjet- Unie ter sprake komt. maar daarvan werden er 418 ver worpen en maar 16 Een dergelijke openbare dis cussie is een ongewoon schouwspel in de meeste communistische partyen. en zeker ook m de PCI Wat hier in het geding is. is de hele op vatting van het „democra tisch centralisme", de afwe zigheid van openbare me ningsverschillen en van stro mingen binnen de party, die de PCI altyd met trots be schouwde als teken VU hui „anders-zijn". In hoeverre er sprake is van in terne democratisering is een van de vragen waarop het congres misschien een ant woord zal geven en waarnaar door de andere partyen met grote nieuwsgierigheid wordt uitgekeken. Een aantal tekens zyn er al: op verschil lende voorbereidende verga deringen is men afgestapt van de openlijke stemmingen met handopsteken, die niet bepaald bcvorderlyk waren voor het uiten, van afwyken- de meningen, en zyn er ge heime stemmingen gehou den. cn verder heeft een aan tal afdelingen korte metten gemaakt met onaantastbare partijreputaties en party- functionarissen, kamerleden en zelfs leden van het (Yntr.i le Comité uitgesloten van de afdclingsdclegatics Verruiming van de democratie binnen de party, de verhou ding tot Oost Europa en Mos kou. het „democratisch alter natief' en de verhouding tot de socialisten, dit zyn enkele van de punten die het party congres, waarvoor de parle mentaire werkzaamheden tot en niet zondag wordt n tilgr legd. buitengewoon interes sant maken Binnen Italië na tuurlyk allereerst, maar ook daarbuiten tenslotte is de PCI. met zyn I miljoen 700 duizend leden, veruit de grootste en belangrykste communistische party van het westen. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9